voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Raadsvergadering Eethen DE OORLOG IN KOREA Dinsdag 26 September 1950 Und van alteha Firma l. j. Veerman, Heusden AALBURG Woensdag 2.7 September hoopt Cand. P. Westland uit Huizen, be roepen tot predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, des avonds om 7 uur voor de gemeente op te treden. Donderdag 28 September des avonds om 7 uur, hoopt in het kerk gebouw der Gear. Gem. alhier voor te gaan Ds. v. Dam van Werkendam. De heer M. Mans Ja-cz. heeft zijn benoeming tot diaken der Ned. Herv. Kerk aangenomen. ALMKERK A.s. Donderdagavond 7.30 u., hoopt de Herv. Mannenver., onder leiding van de heer Geudeke, weder een aanvang te nemen met zijn 14- daagse vergaderingen. Deze verga dering zal worden gehouden ten hui ze van W. Paans Sr. Doordat kinderen vermoede lijk met vuur hadden gespeeld, is Vrijdagavond de landbouwschuurvan de heer O. Walraven tot de grond toe afgebrand. Het graan en hooi, dat daarin was geborgen werd mede een prooi der vlammen. Daar de brand weer spoedig ter plaatse was, kon het woonhuis, ondanks grote waterschade, behouden worden. ANDEL Door de gemeente is gekooid een roodbonte pink, leeftijd ongeveer 1V2 tot 2 jaar. Indien de eigenaar zich niet aanmeldt zal dit dier publiek worden verkocht. RRAKEL Floralia alhier wordt gehouden op Zaterdag 30 Sept. a.s. Deze is enigszins anders dan voorgaande ja ren, daar dit jaar ook voor vrouwen en meisjes de kans bestaat om een prijs te winnen voor de mooiste plan ten, die gelijk met de schoolkinderen zijn afgehaald. Daarom raden we bloemenliefhebbers aan, hier eens te gaan kijken, wat in enkele maanden uit een klein stekje kan groeien en U steunt tevens dit mooie doel. Zie advertentie in dit nummer. CAPELLE Tot havenmeester te dezer plaatse is benoemd de heer J. Dolstra terwijl bij de Labbegatse haven als zodanig is aangesteld de heer P. v. d. Schans te Vrij hoeve-Capelle. De collecte, gehouden ten bate van het fonds ter bestrijding der t.b.c. „Draagt Elkanders Lasten, heeft in de gemeente Sprang-Capelle f269,50 opgebracht. Tot leden der Commissie Woonruimte wet in de gemeente Sprang-Capelle, zijn benoemd Mevr. W. Poldervaart-Gollee, Mej. D. voor de Poorte en de heren J. W. Genuït, J. W. Nieuwenhuizen en P. Spuij- broek. Naar we vernemen zijn de daders van de diefstal van leer en schoenen uit de schoenfabriek der Fa. Kerst en Oerlemans, te Rotter dam gearresteerd. De schoenmaker C. Blom, die Vrijdagmorgen bij het rijden naar de fabriek te Waalwijk met de fiets kwam te vallen, is Zaterdagmorgen ten gevolge hiervan overleden. EETIIEN Op de gehouden stierenkeu ring in deze gemeente, waren vier zwart-bonte en 2 rood-bonte stieren aanwezig. Goedgekeurd werden de stieren van D. v. Gammeren te Gen- deren, van M. M. Boll te Doeveren en van de Gebr. Oerlemans-v. d. Schans te Drongelen. GENDEREN De collecte voor het t.b.c.- fonds „Draagt Elkanders Lasten", heeft in onze gemeente opgebracht in totaal f155,27, en wel: Doeveren en Heesbeen f 19,07; Eetben f 17,67; Meeuwen f23,91; Drongelen f 11,60; Bab.-Broek f 26,07; Genderen f48,73; Genderen (feest) f 8,22. HANK. "De Ned. Herv. consistorie zal worden gerestaureerd. Men raamt de kosten op ongeveer f500. Om dit be drag bijieen te brengen worden ge regeld collecten gehouden. Met een grote bus van de Gebrs. Bruyns uit Oosterhout ver trokken de ouden van dagen uit Hank. De reis was naar Rotterdam, alwaar zij BÜjidorp en de Maas^- tunnel bezochten, 's Middags werd in Rotterdam een \yarnie maaltijd ge bruikt. hetgeen de oudjes goed daed. 's Avonds om 7 uur werden de oudjes afgehaald aan de rand van het 'dorp door de kerkelijke fanfare. Ondier het spelen van marsmuziek ging idje stoet naar het St. Antonius- gebouw, alwaar, méde door de steun van de bakkers en winkeliers1 van ons dorp, een koffiemaaltijd werd aangeboden. De oudjes wierden toe gesproken door de burgemeester, die de reis meemaakte, en door de Pas toor. Daarna werden woorden van dank gesproken door F. Jonen en J. v. Hees, die namens alle oudjes de organisatoren bedankte voor de gezellige reis die zij gehad hadden. Daarna keerden allen geheel voldaan naar huis. LAND VAN ALTENA Het wetsontwerp dat een nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten beoogt, is in handen ge steld van de vaste Commissie voor Privaat en Strafrecht. Deze commis sie kan zich, wat het Land van Altena betreft, verenigen met bet voorste] om in grote lijnen de indeling, zoals deze van 1933 tot 1941 bestaan heeft, te herstellen en eveneens met de af wijking daarvan, welke ten gevolge men Met de „Zuiderkruis", welke waar schijnlijk 10 Oct. te Rotterdam zal aankomen, zullen o.m. de volgende militairen uit Indonesië repatriëren: J. S. JHL Verduin, 's-Gravenmoer. K. A. C. de Wit, Ammerzoden. C. Grandia, Brakiel. H. C. Timmermans, Ammerzoden. W. van Wijk, Werkendam. H. Kant, Sleeuwijk. Met de „Sibajak", welke vermoe delijk eveneens 10 Oct. te Rotter dam zal aankomen M. J. Waarts-Vos, Sprang-Capelle. R. F. Waarts, Sprang-Capelle. TIJD-VERSCHIJNSEL. Vijf en twintig duizend fietsers, Trappen er op heden niet. Waar een bromfiets hen zeer zeker, Menig voordeel toch wel biedt. Daardoor is het te begrijpen, Waar dat je nu dan ook komt, Dat het overal in Holland, Vreeslijk ronkt en vreeslijk bromt. Maar, de schatkist vaart tenslotte, Er wel 'tallereerste bij. Vijf en twintig duizend tientjes, En tenslotte geven wij, Nog een flinke duit, vanwege De benzine die dat ding, Al is het dan aller zuinigst, Telkens ook gebruiken ging. Opa, Opoe immers rijden, Meer dan ooit nu op de weg Vaders, Moeders volgen 't voorbeeld, En al heeft de bakvis pech, Toch dat wordt ook wel verholpen, Zie, zo fietst een lange stoet, Door ons wijd en windrig landje., Lijfspreuk: Gaat dat effen goed. TIJMEN. Steeds meer en moer wint die over tuiging velld ,dat het met die strijd: in Korea ide goiede wieg opgaat. De Nooïid-Koreanien worden, geregeld te ruggedreven en verzwakken, terwijl de madht van de Verenigde Naties steeds sterker wordt. Om Seoel wordt reteds lenigte dagen een hevige sitrlijd gevoerd len Alles wordt in het wiéirk gesteld, pim de in het Zuiden van Ko rea opererende N ooird-Koreanen ge heel van het Noorden af te sluiten, Amerikaanse troepen zijn volgens de laatste berichten uit 'het Noord- Oosten naar Songdjoe 15 km ten Zuidwesten van Waegwan opgerukt en hebben deze stad' genomen. De strijdkrachten, die de weg voor die Noórd-Koreanien naar het Noord westen trachten af te snijden, zijn Koemtsjon tot op korte afstand ge naderd. Ben Amerikaanse kolomnje rukt Zuidwaarts op van de wieg WaegwanKoemtsjon, eveneens om de Nooi*d-Koreaniên af te snijden. O s an, 40 km ten Zuiden S eoel, is door de troepen der V.N» bezet, eveneens Sangdjoe, 60 km ten Noord westen van Taegoe. Hierdoor staan de troepen van de V.N. in het Noor den en die in het Zuiden, thans nog 120 km van elkaar. In het Züidoosi- ten zijn de Amerikanen in 48 uur 80 km opgerukt op de weg naar Tsindjoe. Jammer dat Zaterdag, ten gevolge van ifeen vergissing aan het front bij Waegwan 150 Britse sol daten werden gedood of gewond door bommenwerpers van de V.N. en aan vallende Noord-K oneanen. De vliegtuigen waren uitgezonden om de' Britse soldaten te steunen, bij vergissing lieten zij hun bommen op deze soldaten, inplaata van óp de Noord-Koreanen vallen. Deze pat sten maakten van de hierdoor voor ben gunstig ontstane situatie gebruik en vielen iele Britten aan. De strijd om Seoel duurt nog steeds voort, men overweegt een zwaar bombardement van deze stad, waar naar schatting 5000 Noord-K oreanen zich hardnekkig verweren. Volgens de laatste berichten hebben Ameri kaanse Mariniers, het gemeentehuis in het midden van Seoel gelegen, be zet, ondanks de heftige tegenstand'. zal hebben, dat Op- en JSfeer-Andel, Giessen en Rijswijk bij Gorinchem zullen worden ingedeeld. Bezwaren hiertegen hebben haar niet bereikt. RIJSWIJK Woensdag 20 Sept. 1950 hield de N.CV.B. alhier haar Ie vergade ring in dit seizoen. Als spreker trad op Ds. Poelman van Andel miet als onderwerp: „De catechisatie begint weer". Het was een leerzame avond waarin spr. naar voren bracht, de plicht van ambtsdrager, ouders en kinderen. De ouders moeten hun kindieren volgens de doopbelofte la ten onderwijzen en de Ds» in de orde en tucht die nodig is, vrij laten» Maar ook de ouderlingen moeten ca- techisatiebezoek afleggen, wat voor de jeugd een stimulans kan zijn. Verder wees spr. er op, dat indien God niet zijn wasdom geeft, er ook geen zegen'van mensenwerk te ver wachten is. Wij moeten bidden en werken. wat de diaconieën zullen doen. Dp heer Donken informeert wat de bedoeling van de vereniging is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de vereniging zich ten. doel stelt, die maatschappelijke zorg van de bevol king, door aanstelling van gëzins- verzprgstiers, te behartigen. De raad gaat met het voorstel van B. en Wi. eveneens aecoord. De Voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten bericht is ontvangen, dat een termijn van 40 jaar als afschrij ving voor de wegverbetering in Dron gelen te lang moet worden geacht en dat dieze tot 30 jaar teruggebracht dient te worden. De kosten worden daardoor 750 gulden per jaar hoger. B. en Wi. stellen voor aan de wens van Ged. Staten te voldoen, met welk voorstel de raad apooord gaat. ïn het besluit tot overname door de gemeente van de polderweg, wen sen Ged. Statiën gnkele kleine redac tiewijzigingen aangebracht te zien. Ook hieraan zal orden voldaan. Verzoek van het bestuur der Chr. Lagere Landbouwschool te Andel om weer een bedrag van f5.per leerling, die uit de gemeente de school bezoekt, te mogen ontvangen. Aangezien 12 leerlingen uit de ge meente Eiethen de school bezoeken,, komt dit neer op een bedrag van f60.Op voorstel van B. en WL besluit de raad deze subsidie te ver lenen. Verzoek van A. Thur, oui voor zijn dochtertje, dat een huishoud school bezoekt, een vergoeding voor gebruik van een rijwiel te mogen ontvangen. De Voorzitter deelt mede, date dete vergoeding aan de zorg van de ge meente is onttrokken. Men moet zich in het vervolg voor het verkrijgen, van een dergelijke vergoieding wen den tot de Directrice der Huishoudi- school, die dan de aanvraag aanhan gig mia'akt in den Haag. Verzoek van de heer Zaaijer te Meeuwen, die vraagt om van 'de ge meente aan tie kopen de noodigara- ge, thans bijl hem in gebruik. Het spijt de Voorzitter, dat deze aanvraag is ingekomen, omldat de heer Zaaijer reeds een perceel grond was toegewezen voor de bouw ener nieuwe garage. De noodgarage zou dan bestemd £ijn geworden als ver enigingslokaal, wat thans niet kan doorgaan. Met het oog op de hoge kosten ziet de heer Zaaijier van nieuwbouw af en wil hij de mood- garage doen verbouwen tot een be hoorlijke garage. B. en W. menen hem hierin terwille te moeten zijn en stellen dan ook voor de garage aan de heer Zaaijer over te doen, voor het bedrag, dat de gemeente er voor aan het rijk moet betalen. Ook met dit voorstel gaat die raad acooord. Aan de hand van de notulen kan de Voorzitter nog mededelen, dat de Bie uit Sprang, die tpgen die afwij zing door de raad van zijln verzoek om ontheffing van zijn aanslag in de straatbelasting, in beroep was ge gaan, 'in het ongelijk is gesteld ien de gemeente het proces heeft gewon nen. Verder kan de Voorzitter nog mie*- idedielen, dat van de belastingadmini- van Vrijdag 22 September 1950, nam. 7.30 uur. en W. stellen voor ajs lid toe te tre den, in de eerste plaats terwille van de zaak zelf, doch tevens uit een oogpunt van sympathie voor prin ses Wilhelmina en uit dankbaarheid voor wat deze voor ons volk tol stand heeft gebracht. Zonder discussie wordt aldus be sloten. Verzoek van het schoolbestuur te Meeuwen om voor aanschaffing van meubilair etc. een bedrag te mogen ontvangen uit de gemeentekas. Dit adres is reeds in de vorige vergade ring aan de orde geweest en toen om advies gezonden aan de Inspec teur voor het L.O. Deze hieeft niet alles goedgekeurd, doch voor een groot gedeelte wel. B. en W'. stellen voor liet daarvoor benodigde bedrag ter beschikking te stellen. Aljdus wordt besloten. Verzoek van A. Nieuwkoop te Gen deren om onthieven te worden van betaling van schoolgelden. Dit ver zoek behoort niet hij <je raad, doch bij B. en Wi. thuis. De Voorzitter doet derhalve slechts mededeling van het verzoek en hij kan tevens er hij zeggen, dat de aangevoerde gronden, waarop ontheffing wordt gevraagd, niet steekhoudend zijn. B. en W1. zullen dit verzoèk afhandelen. Verzoek van de Stichting tpt be vordering van de Welvaart in het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch, om voor het jaar 1950 '51 een subsidie van 4 qènt per in woner te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor de gevraagde subsi die te verlenen. Zonder discussie wordt overeen komstig dit voorstel besloten. Verzoek van ide vereniging voor maatschappelijk' werk in het Land van Heusden èn Altena, om een sub- sidie van 10 cent per ingezetene te mogen ontvangen uit de gemeente kas. De Voorzitter zegt dat B. en Wi. ten opzichte van dit verzoek niet zo'n royaal standpunt kunnen inne men als voor het voorgaande ver zoek. Niet dat zij er geheel afwij zend tegenover staan, doch zij gou den voorlopig een afwachtende hou ding willen aannemen. Het verzoek gaat uit van een commissie uit de Ned. Herv. kerken. In het schrij ven wordt de verwachting uitgespro ken, dat de diaconieën een bedrag van 15 cent per lid zullen bijdragen. B. en W. zouden willen afwachten Voorzitter: Edelachtb. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. Opening met het formuliergebed, waarna de notulen worden gelezen èn vastgesteld. Ingekomen stukken .Verzoek van een caféhouder uit Genderen en een uit Meeuwen, die beiden vragen om verlenging van sluiünguur, met het oog op gunning wordt gevraagd voor een avond in de week eri. ook voor de Zaterdagavond, aangezien hen dan 10 uur ook vroeg voorkomt. Tot heden is door de Burgemeester, als om ver lenging wend gevraagd, daarop steeds gunstig beschikt, doch nu om regel matige verlenging wordt gevraagd, wil deze die niet zonder goedkeuring van de raad verlenen, aangezien de raad immers de verordening op de sluiting hieeft bekrachtigd. Het ver zoek is heden pas ingekomen en de Voorzitter stelt daarom voor, aan gezien het naar zijln oordeel nogal een ingrijpend verzoek geldt, het aan B. en Wï. te renvoyeren, opdat deze in een volgende vergadering hierover met een goed overdacht voorstel bij de raad kunnen komen. Binnenkort moet met 'het oog pp de voorlopige vaststelling der gemeenterekenjng, toch weer een vergadering plaats vinden. Verzoek van M. J. de Bruijfn te Heesbeen, die voor een familielid van elders, een schuur wil doen verbou wen tot woning, waarvoor de kosten f5300.zullen bedragen. Adressant verzoekt in aanmerking te komen voor ide hiervoor beschikbaar gestel de subsidie van rijk en gemeente, die voor de gemeente bedraagt f630.B. en W. stellen voor deze subsidie te verlenen. Ook den Haag heeft bericht met de subsidieverle ning acooord te gaan. De heer Donken vraagt of de ver bouwing geschiedt voor iemand van buiten de gemeente, waarop de Voor zitter bevestigend antwoordt. Met algemene stemmen wondt hier op overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verzoek van de Vereniging Konin gin Wilhelmina fonds voor de Kan kerbestrijding, om lijd dezer vereni ging .te willen worden. De meeste gemeenten hebben hiertoe reeds be sloten, de kosten bedragen 1[2 cent per inwoner, wat voor de gemeente dus neerkomt op plm. f!4.—B. HEUSDEN Op Donderdag 28 September a.s. wordt er vanwege het Ned. Bij belgenootschap een zeer interessante film gegeven in het „Wapen van Amsterdam alhier. Aanvang 8 uur. Zaterdag j.l. hadden te Nijme gen de Nationale wedstrijden EHBO plaats, uitgaande van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO. Het Ned. Rode Kruis, de Kath. Nationale Bond voor EHBO en de Ned- Ver. Eerste hulp bij ongelukken kwamen, ieder met hun 8 beste ploe gen in het veld. De Afd. Heusden van de Ned. Ver. EHBO,, kampioen 1950 voor 't Di strict Noord-Brabant en Limburg was ook uitgenodigd. 'tWas, zoals te be grijpen is een moeilijke opgave, Toch slaagde onze Afdeling Heusden er in een tweede prijs te behalen. Als beloning bracht ons drietal, bestaan de uit de heren M. v. Beijnen, R. Nieuwenhuis en J. Oomen, een fraaie medaille mee. 'tWas een mooie pres tatie, om bij een dergelijke krachts meting zulk een' plaats in de rang lijst te behalen. Nog vele successent EHBO van Heusden! Vrijdag herdachten de heer en mevrouw" de Haan-Odé de dag, dat zij voor 40 jaar in het huwelijk wer den verbonden. Hoewel er aan dit feit geen ruchtbaarheid was gegeven, was er niettemin, zeer veel belang stelling. Er waren zeer vele 'en prachtige bloemstukken en velen bo den hun gelukwensen aan. Het per soneel van de scheepswerf kreeg om half twaalf 'smorgens vrijaf met een geldelijke toelage, terwijl het kan toorpersoneel met de heer de Haan Zaterdagmiddag een bezoek brachten aan de feestelijkheden te Zaltbom- mel en het concours hippique, waar aan Prins Bemhapd deelnam. Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advèrtentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Dinsdagnummer tot Maandagmiddag uiterlijk twee uurvoor het Vrijdagnummer tot Donderdagmiddag uiterlijk twee uur Uitgavei Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Dinsdag en Vrijdag De predikbeurt van Ds. Dorsman is in ver band hiermede verzet, en wel op Woensdag 4 October, eveneens des avonds om 7 uur.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1