Binnenland Wachters Gevonden en verleren voorwerpen BIJ DE BALANS sir a tie bierictit is ingekomen, dat vain een ingezetene, wiens geweten is gaan spreken, een bedrag van f 1000 is ontvangen, dat ten goede komt aan de gemeente. Gemeenschappelijke regeling voor de keuring van vee en vlees met de gemeenten HeusdenN Veen en Wijk en Aalburg. Deze regeling is in de bezettingstijd vastgesteld en komt daarom per 1 December te verval len. Er is slechts een geringe wijzi ging aangebracht van administratieve aard. Op voorstel van B. en W. wordt de regeling opnieuw vastgesteld. Metde verordening op deze keu ringsdienst is dit hetzelfde geval. De huisslachtingen zullen geschieden bij de mensen aan huis. Alleen zal men in 'de drukken tijd niet kunnen slach ten wanneer men wil. Er kunnen slechts 20 slachtingen per dag plaats vinden. Men zal, aldus de Voorzitter, er wel mee ingenomen zijn,, dat de huisslachtingen aan 'huis kunnen ge beuren en deze niet op een centrale plaats behoeven te geschieden. De heer Donker heeft wel eens ge hoord dat de dienst zou worden op geheven en de gemeente bij een an dere dienst zou worden gevoegd. De Voorzitter zegt dat dit wel in overweging is geweest, doch aange zien de dienst Heusden thans een. klei ne winst oplevert,, zouden de burge meesters van de aangesloten gemeen ten, voorlopig van opheffing willen afzien. De verordening wordt hierop even eens vastgesteld. De kasgeldelening, welke groot is f 200.000 loopt per 1 October af. Ze kan echter verlengd worden, de ren te moet dan evenwel 21/4 worden. Hiertegenover staat een langere loop tijd, zodat men ze niet ieder jaar op nieuw behoeft aan te gaan. De loop tijd is nu drie jaren. Met algem. stemmen wordt beslo ten de kasgeldregeling te verlengen. Gemeenschappelijke regeling Centr. Techn. Dienst. Deze regeling moet eveneens vernieuwd worden. De wij zigingen zijn slechts van geringe be tekenis. Op voorstel van B. en W. wordt de ze regeling opnieuw vastgesteld. De Voorzitter deelt nog mede, dat voor de wegverbetering te Drongelen 11 biljetten zijn ingeleverd, waarvan de laagste was H. de Jong te Har- dinxveld voor f69800,er wasvoor een beter soort klinkers, wel een an dier de laagste n.l. voor f 78200,5-— dóch B. en W. achten 'het grote prijs verschil niet verantwoord en hebben dan ook opdracht tot uitvoering ver strekt aan H. de'Jong, die reeds met de voorbereidende werkzaamheden is begonnen. Rondvraag. De heer Prince vraagt of B. en W. zich niet in verbinding kunnen stellen met het polderbestuur over de verbe tering der wegen naar Babyloniën- broek, die in treurige toestand verke ren. De Voorzitter antwoordt dat 'hij tel kens, wanneer hij in contact is ge weest met het polderbestuur, hier over heeft gesproken. De ge meente op zichzelf heeft in het on derhoud dezer wegen niets te zeggen en het is met het natte weer van de laatste tijd een hele toer, de we gen in orde te houden. B. en W. zul len zich echter met het polder bestuur in verbinding stellen. Die heer Prince zegt, dat de stoep in Drongelen dit jaar opgeknapt zou worden, hij heeft daarvan tot 'heden echter niets gemerkt. De Voorzitter wil daarover na de vergadering wel iets zeggen. Die heer Gouda heeft nog eens na gedacht over het voorstel van B. en W. in de vorige vergadering betref fende de subsidiëring van de muziek verenigingen. Als aan dit voorstel de verplichting wordt verbonden, dat de verenigingen verplicht zijn binnen 2 of 3 jaar aan een concours deel te ne men, aangezien anders hun subsidie naar de laagste klasse zou terugval len, zou spr. zich thans wel met dit voorstel kunnen verenigen. De Voorzitter acht het wel goed, dat dit voorstel b.v. bij de behande ling der begroting voor 1951 nog eens wordt bekeken. De muziekvere niging te Genderen heeft de subsidie geweigerd, omdat ze voor f 50 niet 2 keer een concert kan geven. De heer Gouda zou aan subsidie verlening geen verdere dan door hem genoemde verplichting willen ver binden. Wethouder Vos acht toch wel ge wenst, dat tegenover subsidieverle ning ook een verplichting staat. Wethouder v. d. Beek is het daar mede eens. Besloten wordt deze kwes tie bij de begrotingsbehandeling nog eens te bezien. De heer Gouda zegt dat reeds en kele keren de kwestie van de grond achter de urgentiewoningen in Gen- deren ter sprake is geweest. De huur der Evertse zou er een der JEvertse zou er een werkplaats achter willen bouwen, doch heeft daartoe geen gelegenheid. Is deze kwestie niet op korten termijn af te werken De Voorzitter zegt dat de kwestie wel is op te lossen, doch niet op korten termijn, het zal op onteigenen moeten uitdraaien. Wethouder v. d. Beek onderstreept de woorden van de Voorzitter, die nog vertelt dat het in de bedoeling van B. en W. ligt er voorlopig een eenvoudige heining te doen plaatsen. Wethouder v. d. Beek merkt nog op, dat men het er over eens is, dat de toestand zo niet langer kan blij ven, doch voorlopig is daaraan niets te doen en blijft afwachten de bood schap. De Voorzitter verklaart dat het; wel in de bedoeling ligt Evertse zo dra daartoe de gelegenheid is, «een stukje grond ter beschikking te stel len. De heer Gouda informeert verder, hoe het staat met de vuilnisdienst. De Voorzitter antwoordt dat het huisvuil een paar keer is opgehaald, doch de resultaten waren zeer on bevredigend. Het aantal personen dat zich hiervoor heeft opgegeven, was zo gering, nog geen 2 pCt. van de hele bevolking, zodat het haast niet tie doen is, er aan te beginnen. De heer Gouda zag gaarne dat het nog eens een keer werd geprobeerd. Er schuilt veel laksheid bij. Spr. is overtuigd dat zich -wel meerderen zullen opgeven, doch men dient dan ook een bedrag vast te stellen, wat het zal kosten, nu wist men van niets. De Voorzitter heeft er persoonlijk geen "bezwaar tegen het nogeens te proberen. De heer Gouda zou het b.v. een maand of drie als proef willen pro beren. De Voorzitter belooft, dat B. en W. de kwestie nog eens zullen over wegen. De heer Gouda vraagt of er in de gemeente nog een maximumsnelheid bestaat. De Voorzitter zegt, dat deze be staat, er zouden evenwel borden ge plaatst moeten worden met komaan- duiding. Weth. v. d. Beek wijst er op dat dit vroeger wel eens in overweging is geweest, de kosten schrikten toen echter af. Er zouden in de gemeente met zijn aantal kerndorpen, heel wat borden nodig zijn. De Voorzitter belooft dat B. en W. ook deze kwestie nog eens zullen be- kijken en met de politie overleggen. De heer Donken zegt dat er met de brandweercommandant onver - j kwikkelijke dingen hebben plaats ge- j had, hij wil het daarover echter niet hebben, doch de brandweer 'houdt tegenwoordig geen oefeningen meer, en dat keurt spr. af. De gemeente heeft duur brandweermateriaal aan geschaft en hij meent dat daarmede geoefend behoort te worden, opdat het in geval van nood ook zo vlug en doelmatig mogelijk wordt ge bruikt. Wat denken B. en W. in de ze te doen. De Voorzitter merkt op dat het 't beste is niet op de onverkwikkelijkhe den te diep in te gaan) het is zo, zoals het de laatste tijd is gegaan, kan het niet langer. De kwestie behoort echter niet bij B. en W., doch alleen bij spreker. Hij kan alleen zeggen dat er aan gewerkt wordt. Wethouder v. d. Beek zegt dat er in Genderen de laatste tijd wekelijks wordt geoefend met de 'motorspuit. Het is zo het is, een kwestie die door de Burgemeester moet worden afgehandeld. Spr. heeft de overtui ging dat deze er met kracht aan werkt. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting. VERLORENeen grijs wollen sjaal. Gaande van Herptsestraat, via Zustersteeg, Nieuwstraat, Wijksestraat naar Burchtplein. Terug te bezorgen bij W. de Waard, Herptsestraat O 18, Heus den. VERLOREN: vanaf Sleeuwijkse- veer naar Woudrichem, een vierkant lieren polshorloge, met bruinlede- ren bandje. Tegen beloning terug te bezorgen bij Arie Schouten, Julianastraat A 83 te Andel of bij de politie te Sleeuwijk. HEUSDEN Het is Heugden niet mogen ge lukken de punten tegen Waspik bin nen te halen. In een slecht gespeelde wiedstrijd verloor Heusden met 21' Heusden speelde voor de rust met wind tegen en wist tot de rust de stand dubbel blank te houden. Na de rust was het niet veel béter en het gelukte Waspik uit een pe nalty de leiding te nemen 0—1. Na ruim een kwartier verhoogde zij «Je score via een gelukkig toeval tot 02. Heusden werd eindelijk wak ker geschud en zette aanval op aan val op touw, uit een hiervan gelukte het de linksbuiten de stand op 12 te brengen. Dezelfde speler had even later beslist pech, toen de Wiaspik- keper zijn schot op gelukkige wijze keerde. Hoe Heusdien ook zwoegt, in de stand komt geen verandering meer en heeft Heusden 2 kostbare puntjes verloren. Het 2e elftal verloor, nadat zij met 10 voor hadden gestaan, met 82 in Boxtel. Ditmaal echter door schuld van hun doelverdediger, die er dén brui aan gaf en de gemak kelijkste ballen zonder meer liet pas seren. Wanneer eein speler z'n best doet kan veel door de vingers wor den gezien, doch wanneer er van op zet sprake is, dan geen pardon en die maatregelen getroffen die nood zakelijk zijn. Genoeg hierover, het bestuur zal uitmaken wat te doen. Het 3e elftal hield de eer voor Heusden hoog en won haar eerste wedstrijd uit tegen Deuteren met 52. Bravo, jongens. Ga op deze weg voort en gij zult nog veel van 11 doen spreken. Programma voor a.s» Zondag jn het nummer van Vrijdag. Hamsterende Oostenrijkers De politie te Hoek van Holland heeft drie Oostenrijkers behorende tot het personeel van de Engelse ver lof gangerstrein, aangehouden. Zij hadden de tabakswinkels afgelopen en waren aan het hamsteren gegaan van shag, sigaretten en... Haarlem merolie. GEVONDEN: Een lederen bood schappentas met inhoud. Terug te bekomen bij G. v. Eeu- wijk, Engstraat, Heusden. GEVONDEN: in de Veldstraat te Wijk, ©en portemonnaie met inhoud. Inlichtingen te bekomen bij de Postcommandant der Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. VERLOREN: een herenpolshor loge. Tegen goede beloning terug te be zorgen bij D. v. Herwijnen, Machinist, Almkerk. Gasleiding in ide Langstraat In de Raad van Waspik werd me dedeling gedaan, dat het plan om de plaatsen Waspik, 's-Gravenmoer en Raamsdonk, Raamsdonksveer, Made en Geertruidenberg van gas te voor zien, gereed is. Vanuit Oosterhout zal het gas worden gedistribueerd. Het wachten is nog op vragen of de Staatsmijnen in staat zullen zijn het gas te leveren. Zulks in verband met de vele aanvragen. Verantwoording rust nu op ons, zegt Sukarno Tijdens een rede, die Sukarno bij zijn bezoek aan Bandjermasin hield voor de- verzamelde leiders van orga nisaties en partijen bracht de presi dent in herinnering, hoe tijdens de periode, dat het gezag nog berustte bij de Nederlanders, bij iedere onge regeldheid, die zich voordeed, er door de republikeinse leiders op werd ge wezen, dat de Nederlanders de ver- ontwoordelijkheid droegen, en dat de ongeregeldheden zouden ophouden, zodra de Nederlandse troepen zijn verdwenen. Thans is dit het geval. Indonesië is souverein. De Nederlandse troepen zijn verdwenen. De verantwoordelijk heid berust nu bij ons. Thans is er geen zondebok meer. Wij kunnen nu niet meer met leedvermaak naar an deren wijzen en die de schuld geven. Indien nu ongeregeldheden plaats hebben en ik heb vernomen, dat in Zuid-Borneo de laatste tijd rub- berrookhuizen in vlammen opgaan, aangestoken door kwaadwilligen dan zijn wij, dan bent U, de leiders hier, daarvoor verantwoordelijk,, zei Sukarno. Hei om wéder leist slachtoffers Vrijdagmiddag omstreeks half zes is de boerderij van de Wed. K. Ho- getoorn aan de Oosterweg in dePur- rner tot de grond toe afgebrand. Tijdens het hevige onweer, dat om streeks half vijf Vrijdagmiddag bo ven West-Friesland woedde, is de 41-jarige A. v. d. Molen uit Hooge- voen door de bliksem gedood. Ons Feuilleton 0 door W. Kerremans 81) „Wel Roelants, ben je het toch. Ik dacht bet toen de kapitein je naam noemde, maar het had een naamge noot kunnen zijn. Hoe kom jij zo ge camoufleerd onder die sobere solda tenjas Hoe gaat het met je U neemt mij niet kwalijk kapitein Roelants is een oude kennis en collega met wie ik nogal eens zaken heb gedaan." De kapitein zwaaide met zijn hand en deed of hij zich in de papieren verdiepte. „Naar omstandigheden", antwoord de Roelants op de vraag van Van Gennep, tamelijk wel. En hoe maak jij het. O neen, pardon, luitenant". „Loop vent", antwoordde v. Gen nep lachend. „Hoor eens hier, we moeten eens praten. Ga je vanmid dag mee eten? Ik kan hier wel tot vanavond blijven. Afgesproken hè? Ik wacht je om... Hoe laat kapitein? Hoe laat kunt U deze trouwe kracht ontslaan „Wel meneer Van Gennep, dat is gemakkelijk te regelen. Als wij hier met de besprekingen klaar zijn en u heengaat dan kan Roelants wel met u meegaan. Je hebt zeker geen spoed werk onderhanden Roelants?" „Neen kapitein. Integendeel, zou ik haast zeggen." Na enige tijd verlieten de twee jonge financiers het bureau en wan delden door Amsterdam, niet 'lettend op hun verschil in rang. Nadat zij over het verleden en het heden, pn over beider omstandigheden hadden gesproken stelde van Gennep voor een rustig hoekje te zoeken. Zij vonden het en daar begon Van Gennep over een belangrijk onder werp. „Roelants, hoe bevalt het je daar op Comptabiliteit?" „Dodelijk. Vervelend. Stompzinnig". „Dacht ik wel. Jij bent daar /niet op je plaats en ik weet een post waar je meer voldoening zult vinden. Ik ben in Den Haag werkzaam opeen bureau van de intendance en er is daar behoefte aan iemand van jouw capaciteiten. Zou je daar iets voor voelen Bij alles wat Roelants deed of wil de doen, bij alles wat hem werd voor gelegd, was altijd zijn eerste gedach te: Yonca. Als hij een of andere klei ne inkoop deed, een zakmes of ©er- paar pantoffels, overwoog hij eerst: hoe zal Yonca dit vinden. En nu Van Gennep hem de vraag deed, schoot hem alleen maar de gedachte door het hoofd, dat hij in Den Haag verder van Yonca af zou zijn. „Ik ben bang dat het niet veel verschil zal maken", antwoordde hij. Misschien een ander soort werk, maar dat na enige tijd wel even geestdo dend zal zijn als wat ik ,nu doe." „Neen, dat zal het niet, want er komt iets bij. De baan die ik voor je op het oog heb is geheel zelfstandig je zou een hogere post krijgen en daarvoor is het nodig dat we je eerst officier maken." Roelants schudde het hoofd. Je weet dat dit niet kan. Militie- officieren bestaan niet." „Neen, ik heb dat alles overwogen en het plan gemaakt. Als je toestemt komt het in orde. Jij vraagt overplaat sing bij het reservekader en je doet een paar examentjes, niets als een paar reglementen. Dan wordt je zo vaandrig en direct daarna officiers- eaxmen". „De opleiding voor officier duurt nogal lang." „Er kan de hand mee worden ge licht en er wordt de hand mee ge licht. Er is een tekort aan officieren en het is niet zo moeilijk jou een paar sterren op je kraag te drukken. Je moet officier zijn omdat wij je nodig hebben als officier de liaison tussen de intendance en de departe menten. Daarvoor moeten we niet alleen iemand hebben -die de finan ciële wereld kent, maar in een ©n de zelfde persoon moet ook een jurist huizen. Je zult moeten spreken met allerlei hoge omes, met kolonels en miet ministers misschien', maar zeker met de onderbazen van ministers en lat kan ieen soldaat of een korporaal niet doen. Je moet een mooi pakje dragen met sterren en dan gevoel je jezelf ook heel anders dan in die ruwe pij." Yonca officier bedacht Roelants. Zou zij er nog op gesteld zijn hem in officiersuniform te zien of zou zij na Uulenburgh weerzin daartegen hebben gekregen? Hij moest haar eerst polsen, hij wilde niet een be sluit nemen voor hij Yonca daarover gesproken had. Hem zelf lachte het plan van Van Gennep wel toe, hij .zou een veel aangenamer werkkring krijgen, een soort van arbeid die hem meer lag en waarin hij plezier zou hebben. Als officier zou hij ook vrijer zijn in zijn bewegingen, hij zou weer op een behoorlijk verblijf, een goed bed en voedsel naar keuze hebben. „Jie plan lijkt mij wel", antwoord de hij bedachtzaam, „maar het over valt me wat. Ik weet ook niet of het wel zo gemakkelijk zal ghan als jij denkt." „Maak je daarover geen zorgen, ik ken mijn Pappenheimers nu wel zo wat en ik kan hun deze schotel zo smakelijk voorzetten 'dat zij er met grote eetlust op zullen aanvallen. Ze zoeken naar iemand als jij, jurist-fi nancier-militair, jong, beschaafd in zijn optreden, gemakkelijk en vlot in de omgang en een beetje pienter ook wel. Wel man je behoeft maar ja te zeggen en het is in orde". „Kijk leens Van Gennep, om te be ginnen ben ik je onmatig dankbaar voor je voorstel en ik denk ook wei het aan te nemen, maar jij bent ook financier en je weet dus dat men zo'n ingrijpend voorstel nooit zonder beraad aanvaardt. Ik moet het eerst een tète reposée overdenken, maar ik verzeker je dat je binnen enkele dagen mijn antwoord hebt." „Dat is niet voldoende. Uitstel kan te laat zijn. Ik moet niet later dan morgen je 'beslissing hebben. Men zoekt zo iemand als jij heb ik ai ge zegd en elk ogenblik kan .de gezoch te worden gevonden en dan is de kans verkeken." „Hoe laat vertrek je?" „Ik 'kan tot een uur of tien blij ven". „Dan breng ik je voor je vertrek mijn antwoord. Excuseer mij dan een half uur. Ik ben direct terug". Roelants had zijn besluit genomen. Hij zou Yonca telegrafisch het voor stel mededelen en haar antwoord wachten. Hij wilde echter voorko men dat 2ij zou ontstellen van een telegram en ging daarom naar dok ter van Assen het draadbericht ver zenden: Krijg voorstel in korte tijd tot luitenant te worden bevorderd met standplaats Haag. Vaste bureauplaats. Verzoeke mevrouw Vermeer iiit me de te delen en mij omgaand te ant woorden. Adres Restaurant Leclerc, Amsterdam". (Wordt vervolgd). ZUID-AFRIKAANSE LUCHTMACHT VOOR KOREA. Piloten van het Zuid-Afrikaanse Jager-Eskader krijgen een korte trainings cursus voor ze naar Korea vertrekken, om zich bij het leger van de Ver enigde Naties te voegen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2