voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws De Werken en Sleeuwijk UAID VAN altena UitgaveFirma L. J. VEERMAN. HEUSDEN No. 6809 Dinsdag 3 October 1950 DE OORLOG IN KOREA Terugkerende militairen Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs f 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur Zuid-Koreaanse troepen zijn Nrd.- Korea binnengetrokken en hebbende stad Jangjang bezet, die 9 km van de grens is gelegen. Volgens berichten rukken deze troepen nog verder Nrd.- Korea binnen zonder noemenswaar dige tegenstand te ontmoeten. In Zuid-Korea valt de ene plaats na de andere in handen der Verenig de Natie troepen. Noord-Koreanen worden in massa's gevangen geno men. Er blijken evenwel hele Nrd.- Koreaanse legereenheden te zijn ver dwenen en men vreest, dat de sol daten zich in boerenkleren hebben gestoken en zich in het gebergte hebben verspreid. Mac Arthur heeft een oproep ge richt tot de opperbevelhebber der Noord-Koreaanse troepen, waarin hij zegt: „Een spoedige en totale ne derlaag en algehele vernietiging van uw gewapende macht en oorlogspo tentieel is thans onvermijdelijk. Hij eist onmiddellijke neerlegging der wa pens en belooft zijnerzijds een op treden „als door beschaafde gewoon ten en praktijken voorgeschreven." Na een tijdperk van terugtrekken en tegenslagen is thans het einde met de overwinning der V. N. in het zicht, al moet men in zijn optimisme ook nog niet al te ver gaan. Al schijnt alles zeer gunstig, toch blijft het de vraag: wat gaat er nu gebeuren? De Zuid-Koreanen rukken op in Noord-Korea, terwijl de Chi nese Minister van buitenlandse za ken Tsjoe En Lai in het laatst der vorige week heeft verklaard dat het Chinese volk geen buitenlandse aan val zou dulden en zich niet afzijdig zou houden, wanneer de imperialisten naburig gebied zouden binnenvallen. Generaal Tsjoe Teh, de opperbe velhebber van het Chinese communis tische leger, heeft in een. dagorder zijn troepen opgedragen om gereed te zijn voor de slag om de bevrij ding van Formosa. Dergelijke berich ten zetten een domper op de gun stige berichten. heusden Mevrouw Hagenaar-Hoefnagel alhier is als tijdelijk onderwijzeres tewerk gesteld aan de R.K. Bijzon dere Jongens- en Meisjesschool te Herpt. Zaterdagmiddag opende de heer Ch. Vaesen in het pand aan de Hoogstraat O 112 alhier,, waar des tijds het meubel- en beddenmagazijn van de heer St. Schreuder was geves tigd, zijn nieuw gemoderniseerd fo tografisch atelier annex fotohandel, welke zaak eerst was gevestigd in het pand in de Breestraat, hoek Burcht straat. Het mag worden gezegd, deze verplaatsing betekent voor de heer Vaesen een mooie verbetering. Allen die een kijkje kwamen nemen, waren het daarover eens, alles ziet er even keurig en modern uit. Zowel winkel, fotokamer en wachtkamer, alles kan de toets der critiek glansrijk door staan. Heusden is weer een zaak rij ker geworden, die er mag zijn en die het aanzien der plaats opnieuw ver hoogd. Er waren tal van bloemen en gelukwensen, waarbij wij ook gaarne de onze voegen. Donderdag 5 October komt de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen, des namiddags 8 uur. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling notulen vergade ring van 5 Sept. j.l. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven enz,, voor het openbaar lager onderwijs en tot vast stelling van de uitkeringen, de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven en het verschil tussen de uitkeringen en de vergoedingen ten behoeve van het bijzonder onderwijs over 1949. 5. Voorstel van B. en W. tot het aangaan vain een geldlening groot f63.781,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen een rente van 3V4 pet., koers 100 pet., af te lossen in 50 jaarlijkse annuïtei ten van f2597.82, tot dekking van de kosten van de bouw van 6 woning wetwoningen. 6J Voorstel van B. en W. tot het verlenen van opdracht aan de heren Baaijens en van Gerven, architecten alhier, tot het maken van bestek enz. voor de bouw van 15 woningwetwo ningen. 7.-, Voorstel van B. en W. tot be noeming van een gemeentearbeider. Aanbeveling in alphabetische volgor de: 1. C. Dikmans te Nieuwkuijk; 2. H. Smetsers te Herpt B nr. 89; 3. B. Smetsers te Herpt B nr. 21. 8.1 Verzoek van de Ned. Herv,: Comm. voor Maatschappelijk werlc in het Land. van Heusden en Altena om subsidie, met voorstel van B. en W 9. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een motorgazonmaaier. 10. Wijziging gemeentebegroting 1950. 11. Reclames belastingen. 12. Sluiting. AALBURG Woensdag 4 Oct. a.s. hoopt Ds. Dorsman van Scbelluinen, des avonds om 7 uur, in de Ned. Herv. Kerk alhier in de Dienst des Woords voor te gaan. ANDEL Het bazar comité van „Helpt Elkander" deelt mede, dat volgende week een rondgang door de gemeen te zal worden gemaakt ten bate van deze bazar. Giften in geld en natura zijn welkom. De oliebollendag van de Zangver. „Onderling Genoegen" al hier mag uitnemend geslaagd heten. De verkoop was zodanig,, dat een 2de verkoopdag moest plaats hebben. Duizenden oliebollen werden aan de man gebracht. ALMKEltK Nu de huisslachtingen weder een aanvang nemen, wordt de aan dacht van belanghebbenden er op gevestigd dat de aangifte voor slach ting in deze gemeente moet geschie den uiterlijk Woensdag, voorafgaan de aan de week voor slachting. Hieraan zal streng de hand wor den gehouden. CAPELLE De Eerw. Heer P. Westland uit Huizen (N.H.), die beroepen is bij de Herv. Gem. a.d. Loonsedijk, bracht Donderdag een bezoek aan die gemeente. Onder leiding van en kele leden van kerkeraad en kerkbe stuur werden pastorie en kerkgebouw bezichtigd en 's avonds half 8 ging de beroepen predikant in het kerk gebouw in de Dienst des Woords voor. 1 Oct. herdacht de heer W. A. M. Heijmans de dag, dat hij ge durende 12V2 jaar in functie was als gem.-ontvanger van Sprang-Capelle. Begrijpeleijker wijze is deze dag voor hem niet onopgemerkt voorbijgegaan. Vrijdag 6 Oct. a.s. des nam. 3 uur zal ten huize van Dr. N. L. Ger- lach de gelegenheid bestaan tot kos teloze inenting tegen de besmettelijke ziekte diphterie. De Nutsbibliotheek, gevestigd in een der lokalen van de Koningin Julianaschool zal a.s. Zaterdag 7 Oct. des namiddags half 5 worden heropend. De uideningstijden zijn 's Zaterdags van 4.305.30 uur voor volwassenen en Donderdags van 3.30 tot 4.30 voor die jeugd. De bibliotheek is weer met ruim 250 boeken ver rijkt. DUSSEN Onze dorpsgenoot B. G. Koek koek werd tot bestuurslid gekozen van de Provinciale vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Raads leden in A. R. verband. Tot lid van het Dag. Bestuur, voor het Watersch. „Het Zuiderveld" werd herkozen de heer J. Akkerman en voor het Waterschap „Het Noor- de veld" de heer J. H. A. M. van Etten. GENDEREN Deze week zal alhier een unie- collecte gehouden worden, voor de instandhouding van de School m. d. Bijbel en op Maandag 9 Oct. voor het Protestants Interkerkelijk Thuis front. Het bestuur doet op allen een beroep op offervaardigheid voor dit zo nodige doel. HERPT Woensdagavond had de ope ning plaats van de tuinbouwcursus, welke onder leiding van de heer v. Broek, landbouwonderwijzer te Heus- zal worden gegeven. Het is een voortzetting van de cursus, welke vorige winter werd ge geven. Daar zich een 40-tal leerlin gen hebben aangemeld, neemt men in overweging deze cursus in twee gedeelten te splitsen. De voorzitter van de afd. Herpt van de N.C.B. die een inleidend woord sprak, memoreerde dat hij lie ver had gezien, dat de voorzitter van de Tuinbouwbond in de afd. Boe renbond in zijn plaats de opening had verricht. De tuinbouwvereniging in Herpt is n.l. geen onderafdeling van de Boerenbond. Beter was dit, als het wel zo was. Spr. wees ook op de noodzakelijkheid van onderwijs voor de jongere generatie, en hoop te dat deze cursus zal bijdragen tot eendrachtige samenwerking, om in de toekomstige tijd sterk te staan. NEDERHEMERT Donderdag 5 October te half acht, hoopt bij D. Oomen in de Dienst des Woords voor te gaan Ds. E. du Marchie van Voorthuizen uit Sliedrecht. MEEUWEN A.s. Donderdag 5 Oct. des avonds om 7 uuir, hoopt voor de Ger. Gem. alhier op te treden Ds. Zwerus uit Middelharnis. VEEN Voor de Ger. Gem. hoopt Donderdag 5 October n.m. 2.30 uur en 's avonds 7 uur voor te gaan Ds; J. v. Berg van Utrecht, n.m. 2.30 uur huwelijksbevestiging. WIJK Ds. Wieman van Hoog-Blok- land heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Vorige week had de landbou wer G. Bouman 'het ongeluk tvain de hooizolder be vallen. Hij bekwam daarbij zodanig letsel dat hij naar het ziekenhuis te 's Bosch moest worden gebracht. Met het troepenschip „Gen. C. G. Ballou", dat vermoedelijk op 7 Oct. a.s. in Amsterdam zal aankomen, ho pen in het vaderland te arriveren: A. Biesheuvel, Ch. P. Biesheuvel- van Kampen en J. G. Biesheuvel, al len te Oudheusden. Met het troepenschip „Gen. S. D.. Sturgis", dat vermoedelijk op 9 Oct. te Amsterdam zal aankomen, hopen o.m. in ons land be arriveren: S. van Dalen tê Zuilichem, J. Bax te Hees been en A. v. Weelden te Brakel. WERKENDAM Raadsvergadering gehouden Zaterdag 30 Sept., voorm. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer J. de Bruyne. Secretaris wnd.WelEd. Heer P. Beukenkamp. Aanwezig alle leden, behalve de heer L. B. v. d. Straten* Opening met het formuliergebed. De notulen worden vastgesteld. Ingekomen stukken Processen-verbaal van kasopname bij de gemeenteontvanger op 22 Juli en 12 Augustus. Goedk. door Ged. St. van een aan tal vroeger genomen raadsbesluiten. Verzoek van de Stichting Natuur bad Bijtelskil om de jaarlijkse aflos sing van f2000 te willen terugbren gen op f 1000, aangezien de aflos sing van f 2000 te bezwaarlijk is. De Voorzitter licht het verzoek toe en deelt mede, dat uit de bijgevoegde rekening blijkt dat de ontvangsten f 4161,99 en de uitgaven f2805,38 hebben bedragen, zodat slechts een saldo van f 1356,61 overblijft. Vol gens de overeenkomst zou de Stich ting f 2000 moeten aflossen, zodat ze daarvoor plm. f650 te kort komt. Over 1949 heeft zij aan haar ver plichting kunnen voldoen, doch thans is ze daartoe niet in staat. Gezien de uitkomsten zijn de f 2000 aflos sing een te zware last. De Stichting heeft haar bestaansrecht voldoende bewezen, zodat B. en W. van oordeel zijn, dat met gerustheid kan worden voorgesteld om aan het verzoek te voldoen. De heer B. Dekker vraagt, hoeveel schuld de Stichting nog heeft, waar op de Voorz. antwoordt van f 23000, als nu dus f 1000 worden afgelost nog f 22000. De heer B. Dekker vraagt of het niet beter is om voor één jaar het verzoek toe te staan, het volgend jaar kan misschien wel aan de verplichting worden voldaan. De Voorzitter is van oordeel,, dat als dit werkelijk het geval zou zijn, de Stichting dan ook wel zal aflossen. Met algemene stemmen wordt hier op besloten aan het verzoek te vol doen. Verzoek van C. A. Vermeulen te Kille om zijn abonnement op de los- wal in overeenstemming te willen brengen met de werkelijkheid en het te veel betaalde aan hem terug te betalen. De Voorzitter deelt mede, dat adressant in de klasse van 2 maal per week en meer gebruik maken van de haven valt, en derhalve f'6o moet betalen. B. en W. zijn van me ning dat dit bedrag gehandhaafd dient te blijven. De heer D. Groeneveld vraagt wie of het gebruik controleert, waarop de Voorzitter antwoordt van de ha venmeester. De heer C. Dekker zegt dat adres sant in zijn verzoek er op wijst dat hij slechts ia/2 maal per week ge bruik maakt van de haven:, zoals een proef heeft uitgewezen. Dus of de regeling, of de toepassing daarvan deugt niet. De Voorzitter is van mening, dat èn regeling èn toepassing goed zijn, er staat niet in dat hij elke week 2 keer van de haven gebruik moet maken, doch dat hij in de klasse valt als er weken in het jaar zijn, waarin hij 2 keer of meer van de haven gebruik maakt. Vermindering is niet mogelijk omdat de gemeente de inkomst niet kan missen. De heer C. Dekker vindt het niet billijk dat geen vermindering zou wor den toegestaan, omdat de gemeente het bedrag niet kan missen. Als hij slechts 1V2 maal per week van de haven gebruik maakt, behoort hij in een lagere klasse te worden gerang schikt. De Voorzitter merkt op dat de haven op verzoek van de bewoners aan de Kille in orde is gemaakt en men toen met de gestelde voorwaar den accoord ging, ook de raadsleden van de Kille deden zulks, doch als liet op betalen aankomt, gaat men bezwaren maken. De proef is geno men, in het eerste halfjaar, waarin veel minder van de haven gebruik wordt gemaakt, in het 2e halfjaar is dit veel meer. Met alg. st. wordt hierop besloten het verzoek van die hand te wijzen. Op het verzoek van de Bond van openbare leeszalen en boekerijen in de provincie Noordbrabant om sub sidie, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, omdat deze leeszalen voor de gemeente van geen belang zijn. Op voorstel van B. en W. wordt met algemene stemmen besloten om die Chr. Lagere Landbouwschool te Andel, voor het jaar 1950 een subsi die van 6 (het aantal leerlingen uit deze gemeente dat de school be zoekt) maal 5 dus 30 gulden te ver lenen. Evenals het vorig jaar wordt aan het Fokdagcomité te Almkerk' voor het jaar 1950 een bijdrage verleend van f 1 o. Aan de ambtenaren van <3e ge meente zal, evenals dit over het ie en 2e kwartaal is geschied, ook over het 3e en 4e kwartaal een uitkering van 5 pCt. op hun jaarwedde worden verleend. Voorstel van B. en W. om aan het Waterschap „Oudland van Altena" een gedeelte van het kadastrale per ceel gemeente de Werken en Sleeu wijk, Sectie C no. 531 te verkopenl voor de som van f 1in verband met een verkeersverbetering Rijks straat weg - Woud richemsedij k De Voorzitter zegt dat B. en W. deze verkeersverbetering van groot belang achten, de kosten der verbe tering worden door het „Oudland van Altena" betaald. De raad blijkt van hetzelfde gevoelen, althans zon der discussie wordt overeenkomstig NIEUWSBLAD Tot Wethouders werden gekozende heer J. Visser, Ant. Rev., met 12 stemmen, één stem was in blanco uitgebracht en de heer A. Wijnja, Chr. Hist., met 7 stemmen, 5 stemmen waren uitgebracht op de heer C. Ippel, Partij v. d. Arbeid, en 1 stem in blanco. §Nog steeds is het raadsel niet opgelost of in Delft in het plantsoen bij de Haagpoort begraven ligt Charles Louis de Bourbon, zoon van Lodewijk XVI. Door Dr. Hulst uit Leiden zal thans een onderzoek worden ingesteld^en zijnj de stoffelijke resten opgegraven. FotoDe grafsteen van Naundorff of de zoon van Lodewijk XVI.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1