BONT Wachters Bedrijfstelling 1950. BI] DE BALANS WONDERLIJKE BEKORING VAN 's-HERTOGENBOSCH Markt 25 - tel. 8217 in grote sortering bjj Firma L. J. VEERMAN vindt U in al haar rijkdom en uitzonderlijke charme hij Frits van deR Ven. Bont, in alle schakertngen en tal loze variaties. 1/W- gend, dit is bij de wet geregelds die reedis wel door de Tweede, doch niet door de Eerste Kamer is aan genomen. De gemeente heeft reeds enige bedragen terugontvangen. den ingesteld. Die commissie zal toe zicht houden op de expoitatie van het gebouw. De heer Sterrenburg vraagt of het gebouw reeds is geopend. De Voorzitter zegt, dat het reeds voor enige doeleinden is gebruikt. Het ligt in de bedoeling, gis het ge heel gereed is, het op enigszins fees telijke wijze te openen. (Wordt vervolgd). Ons Feuilleton 0 door W. Kerremans 83) Boekhandel Heusden liet voorstel van B. en W. besloten. Voorstel van B. en W. om aan M. Dekker te Sleeuwijk een perceel bouwgrond te verkopen, zijnde het Zuid-Westelijke gedeelte van het ka dastrale perceel gemeente de Wer ken en Sleeuwijk, Sectie C no. 932 oppervl. plm. 600 m2 voor de som van f3,50 per m2. De Voorzitter deelt mede dat in verband met dit voorstel nog een schrijven is ingekomen gedateerd 28 October van M. Dekker, slager te Sleeuwijk, dat dus eigenlijk thans niet behandeld zou kunnen worden. De heer de Koning merkt op zo'11 zelfde schrijven voor zich te hebben, dat is gedateerd 28 September, de foutieve datum is zeker slechts een „slip of the pen." De Voorzitter neemt dit ook gaar ne aan en leest dan ook het schrijven voor. Volgens dit schrijven zou wet houder de Rover, in een onderhoud, dat adressant met deze heeft gehad hebben erkend dat door de toeken ning van bouwvolume aan dhr. Pen- nings, hij zou zijn benadeeld en voor hem nadelige gevolgen zou hebben ge had, daar hij onder ongunstiger finan ciële voorwaarden van het Rijk komt te vallen en tengevolge van de ver slechtering van de algemene toe stand de bouwmaterialen belangrijk zijn gestegen. Adressant verzoekt dit onrecht aan hem goed te willen ma ken door verlaging van de grondprijs. Wethouder de Rover zegt dat Dek ker hem heeft te kennen gegeven dat hij zich benadeeld voelde. Spr. heeft de mogelijkheid daarvan erkend doch, heeft daaraan toegevoegd dat hij in zijn beslissing over toekenning van bouwvolume aan Pennings alleen het algemeen belang van de gemeente heeft laten spreken. Bovendien was de bouwvolume, die aan Pennings werd toegewezen niet van Dekker, doch van v. d. Stelt uit Nieuwendijk. Spr. kan zich dan ook niet indenken dat Dekker achteruitgeschoven zou zijn, hij is alleen uitgesteld. Dekker heeft hem toen medege deeld, dat hij zijn brief toch zou inzenden, waarop spr. hem toen heeft verklaard dat aan de grondprijs niet viel te tornen en dat alleen als de gemeente een stukje grond had, waarop niet gebouwd kon worden, dit gedeelte voor een lagere prijs werd verkocht. Spr. heeft in deze naar eer en geweten gehandeld. De heer Groeneveld vraagt of de heer de Rover met de hand op het hart kan verklaren, dat het zo is ge beurd. De Voorzitter is van oordeel, dat men er lang en breed over kan "uit weiden, doch hij acht dit overbodig. Hij wil alleen zeggen, dat toen de brief van Dekker kwam, hij een ogen blik heeft gedacht, dat hij er wel voor zou zijn de grondprijs te ver lagen, als Dekker dan zijn biefstuk en lapjes ook voor de prijs van 1934 en '35 ging verkopen. De* heer de Koning is van mening dat de bouwvolume in strijd met het recht is toegewezen aan Pennings. Dat weth. de Rover volgens eer en geweten zou hebben gehandeld, dit is niet waar. De Voorzitter hamert en zegt dat men niet gaat herkauwen. Spr. kan mededelen, dat Dekker termen ge bruikt die volkomen onwaar zijn, hij heeft geen meerder recht op bouw volume dan ieder ander. Hij kan me nen, dat de Burgemeester alles al leen heeft gedaan, doch de toewijzing van bouwvolume geschied door B. en W. De heer Groeneveld zegt dat de Voorzitter wel kan beweren, dat men de zaak niet mag berkouwen, doch spr. meent, dat als B. en W. met de toewijzing van bouwvolume buiten hun boekje gaan, de raad daarover toch wiel iets mag zeggen. De Voorzitter merkt op, dat dit geheel buiten de raad gaat. B. en W. gaan over de verkoop van grond. De heer de Joode ontving van Wethouder de Rover gaarne inlich tingen, wat deze bedoelt met het verkopen van grond tegen mindere prijs. Wethouder de Rover antwoordty dat zijn bedoeling is, dat, als er een stukje grond overblijft, waarop geen huis meer gebouwd kan worden, deze grond dan tegen verminderde prijs van de hand kan worden gedaan. De heer de Joode acht dit van zelfsprekend, dit is iets wat al" meer heeft plaatsgevonden. Spr. is het er mede eens, dat B. en W. de bouw volume toe wijzen, doch niette min heeft hij het voor Dekker sneu gevonden, dat deze toen niet gehol pen kon worden. Hij zou dan ook zeggen als er een mogelijkheid is hem op de een of andere manier daartegenover ter wille te zijn en hem tegemoet te komen dit'te doen. 't Is waar dat tengevolge van de tijdsomstan digheden, de bouwmaterialen zijn ge stegen. Het is best mogelijk dat Dek ker zich wat sterk heeft uitgedrukt, misschien zelfs iets te scherp, doch als men teleurgesteld is, gebeurt dit wel vaker. Wethouder Ippel wil ook nog wel iets over deze kwestie zeggen, er wordt gediscussieerd over de prijs van de grond, als de tijdsomstandig heden gunstiger voor bouwen waren geworden, zou men er dan ook over hebben gesproken. De prijzen gaan omhoog, doch de gemeente handhaaft haar vastgestelde grondprijs. B. en W. hebben de prijzen voor materi alen enz. niet in handen en het gaat volgens spr.'s gevoelen, nu slechts over de vraag is het verant woord dat de grondprijs wordt ver laagd. Spr. is er voorstander van, om, als het mogelijk is, iemand zo veel mogelijk te helpen, doch hij kan thans niet voorstellen, de grondprijs te gaan verminderen. De Voorzitter geeft toe, dat er wij ziging is gekomen in de financierings regeling voor woningbouw. Men krijgt nu een bedrag in eens, nu meent Dekker wel dat deze regeling onvoor deliger is,, doch niemand kan zeg" gen, dat hit rendabele gedeelte over 10 jaren, ook werkelijk voordeliger zal zijn. Daarachter mag Dekker niet wegkruipen. Met algem. stemmen wordt hierop besloten aan M. Dekker plm. 600 m2 bouwgrond te verkopen tegen f3,50 per m2. Voorstel van B. en W. om aan het Bestuur van de School m. d. Bijbel te Sleeuwijk, ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 een vergoeding toe 'te kennen maximaal f3019,81 in ver band met de herstelling van oor- logschade aan schoolgebouw en in ventaris. De heer de Koning vraagt of de gemeente hiervan ook een bedrag aan oorlogsschade terugontvangt. De Voorzitter antwoordt bevesti- Onze collectie is werkelijk enig in haar soort. Zij biedt U een ongekende keuze van elegante modellen. Zij getuigt van grote vakkennis en fijne smaak, zij komt aan de hoogste wensen tegemoet. En ondanks sublieme kwali teiten en exclusieve modellen, prijzen, die U beslist zullen meevallen. Wendt U tot het bonthuis van vertrouwen en distinctie «OU* Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen. Aan de U.L.O. school aan de Tol wordt toegekend ieen bedrag van f2502.90, eveneens voor herstel oor- logs chade. De Voorzitter deelt mede, dat ook voor deze school reeds bedragen van het rijk zijn ontvangen. Voorstel B. en W. a. tot vaststel ling regeling voor de verhuring van het Dorpshuisb. tot vaststelling van voorwaarden, waarnaar B. en Wi. van Werkendam in het openbaar bij inschrijving zullen verpachten deex- poitatie van het buffet van het Dorpshuis. De h©cr C. Dekker vraagt welke huurrpijzen B. en W. zich hebben gedacht voor de verhuring van de zalen. De Voorzitter antwoordt, dat voor de grote zaal een huurprijs zal gel den van f 5.voor iedere 4 uur zonder gebruik van podium en f7.50 voor gebruik met podium. Na 11 uur f3.extra. Voor muziek- en filmuitvoeringen enz. f20.zonder en f23.met podium. Voor brui loften met buffet f 10.zonder ge bruik van buffet f 15.Voor het houden van repetitie f2.per avond, voor het houden van lichamelijke oefeningen 70 cent per lesuur. Bij abonnement bedraagt die huur voor 1 avond per week 70 gulden en voor 2 avonden f115.voor het houden van repetities. Voor het houden van bazars per dag f20.Deze bedrat- gen gelden slechts als proef, de er varing „zal moeten uitwijzen of mei deze tarieven het gebouw rendabel is te maken. De meeste tarieven zijn genomen zoals die ook in andere plaatsen gelden. Zaterdags mag bet gebouw slechts tot 's avonds 11 uur in gebruik zijn. Met Kerst- en an dere feestdagen mag het slechts wor den gebruikt voor uitvoeringen mei een christelijke strekking. De heer de Joode merkt op, dat het hier slechts om een proef gaat en zou zeggen, laat het ons zo voor 1 jaar proberen. De andere raadsleden zijn hét daarmede eens, zodat met algemene stemmen ook dit voorstel van B. en W. wordt aangenomen, voor wat a. betreft. Voor b. geeftde Voorzitter een na dere toelichting en zegt, dat het de bedoeling van B. en W. is het buffet bij inschrijving te verpachten, de pachter krijgt dan het alleengebruik van heit buffet. Als er bruiloften in worden gehouden zonder gebruik van buffet, komt de hogere huur aan de pachter voor het schoonmaken. De pachter is verplicht het gebouw schoon te houiden en treedt tevens op als concierge. De heer de Koning vreest dat er geen pachter te krijgen zal zijn, voor de verkoop van een enkel kopje kof fie etc. zal niemand tegenover de gestelde verplichtingen een bedrag als huur willen betalen. De heer B. Dekker beziet het an ders, men kan ook f500 toevragen. De Voorzitter bevestigt zulks. De heer Groeneveld vraagt of men er ook kan inlopen om er iets te gaan gebruiken. De Voorzitter antwoordt hierop ontkennend, het buffet is alleen ge opend bij gelegenheden en niet door lopend. Ook dit voorstel wordt met al gemene stemmen aangenomen, even eens het voorstel van B. en W: om een regeling vast te stellen voor een Dorpshuiscoinmissie, die zal wor Bij de wet is voorgeschreven dat elke 10 jaar'n algemene bedrijfstelling moet plaats vinden. De eerste telling geschiedde in 1930. In 1940 was zij in ©en vergevorderd stadium van voorbereiding, doch de oorlogsom standigheden waren oorzaak, dat de ze geen 'doorgang- kon vinden. Omdat de eerste jaren na de oorlog het. bedrijfsleven nog niet voldoende was gestabiliseerd om er een kostbare momentopname van te maken, is de bedrijfstelling niet zoals de volkstel ling vervroegd. In Mei 1947 is een volks- en wo ningtelling gehouden, waaraan een beroepstelling was verbonden, waar van de uitkomsten een beeld van de structuur van de werkgelegenheid op dat ogenblik hebben gegeven. Sinds 1947 zijn ongetwijfeld be langrijke wijzigingen in het beroeps leven ingetreden met betrekking tot de personeelsopbouw en -omvang, ma- chinieinstallaties, de producten en handelswaren, enz. Dagelijks worden aan het Centraal Bureau voor de .Statistiek vragen ge steld met betrekking tot de omvang en de verspreiding van industrie-, am- bachts-, winkel-, handels- en ver- keersbedrij venhoeveel mannen en vrouwen daarin werken, welke functie deze personen vervullen, hoe de leef tijdsopbouw in de verschillende tak ken van het bedrijfsleven is, hoeveel ondernemingen een bepaald product maken of verhandelen en in welke gemeente deze zijn gelegen. Deze gegevens zijn voor de zaken man van groot belang bij de markt analyse en de regering heeft ze no dig bij het uitoefenen van haar taak en van vele economische onderzoe kingen. In vele gevallen kan een afdoend antwoord worden gegeven op verschillende vragen, doch vaak moet worden verwezen naar gegevens van de telling 1930 die dus 20 jaar oud zijn en dus nauwelijks meer bruik baar zijn. De behoefte aan een alge mene bedrijfstelling is daarom zeer dringend. Op 16 October a.s. zal in ons land weder zo'n telling worden gehouden. Ze heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nijverheid, handel en verkeer, ongeacht of daarmede al dan niet het maken van winst wordt beoogd. De nijverheid omvat zowel de industrie als het ambacht en onder verkeer zijn ook de hotel-, café- en restaurantbedrijven begre pen. De vragenlijsten worden door de zorg van de gemeentebesturen uit gereikt. In de eerste helft van Oc tober zal alle bovengenoemde be drijven een vragenlijst door tellers worden uitgereikt. Elke fabriek, win kel, werkplaats, kantoor enz., zal v r 16 October (de teldatum) wor den bezocht. In de tweede helft van „Ik ben zo gelukkig met mijn Ka- rel", zei ze naar hem opziend, „en ik kan dit geluk zoveel meer en zoveel beter waarderen na... na die jaren, die achter me liggen en die..." „En die je vergeten moet, waar over we niet meer zouden spreken, zijn we overeengekomen." „Overeengekomen vroeg Jo ver baasd. „Wanneer zijn we dat?" „Dat is gebeurd woordloos en tijd loos. We hebben er met over gespro ken, omdat we er geen woorden voor nodig hadden. We wisten van el kaar dat het goed zou zijn aan die tijd niet meer te denken en zeker er niet meer over te spreken en omdat wij elkaar ook zonder te spre ken verstaan en begrijpen..." „Ja, ja", riep Yonca juichend, „zo is het Kareltje, zo is het. Wij ver staan elkaar zonder woorden, omdat we weten wat de andere denkt en wat de andere gevoelt. Dat is de ware telepathie. Ik denk zo dikwijls aan je ontmoeting in liet Schwarz- wald met dominee Lelie. Als ie hem niet gesproken had, zou jij dan zijn doorgegaan met de proberen mij te vergeten „Ik denk dat ik de onmogelijkheid daarvan gauw zou hebben moeten vaststellen en dan ben ik er zeker van dat eindelijk toch wel eens een van ons beiden iets gezegd of ge vraagd zou hebben dat klaarheid bracht." „Maar het is toch prachtig zoals dominee Lelie jou in korte tijd je dwaling heeft doen inzien. Ik zou graag eens naar hem toegaan en met hem spreken. Zou dat kunnen Zouden we samen naar Tiel kunnen gaan? Vraag eens aan dominee Le lie of we kunnen komen. Doe je het? Doe je het gauw?" „Wat een vraag, alsof ik iets wat jij me opdraagt niet gauw zou doen," antwoordde Karei lachend. „Vandaag nog gaat de brief naar Tiel." En een week later reisden Yonca en Karei naar Tiel. Ds. Lelie kwam hen aan het station begroeten en toen Roelants uit kracht der gewoon te zijn vrouw wilde voorstellen, zei de predikant: „Maar dat is toch niet nodig, Roe lants. Deze dame ken ik, het is Yonca. Vergeef mij dat ik zo arro gant ben u die naam te geven, maar het zou me moeilijk vallen u me vrouw Vermeer te noemen." „Ik vind het zo lief van u domi nee", antwoordde Yonca getroffen, „dat u mij zo aanspreekt. Nu kennen we elkaar al véél langer." „Ja, dat wilde ik er ook mee be reiken, dat we dadelijk tot elkaar kunnen komen. Ik heb de eerste dag al dat ik Roelants sprak gezegd dat ik het meneer wegliet. Het spreekt zoveel gemakkelijker." „En toch", zei Yonca, „valt het mij niet gemakkelijk u te zeggen, wat ik u wil zeggen. Ik ben u zo dank baar voor hetgeen u Karei hebt gewe zen." „Ik weet het Yonca. Je aanstaande man, die er nu stralend uitziet, heeft het me ook al gezegd en herhaaid en daarom wil ik er niet nog meer van horen." Zij wandelden naar het dominees huis in het Kalverbos, dat geen bos maar een schraal driehoekig parkje is. Zij werden door mevrouw Lelie en de beide dochters ontvangen. Mevrouw Lelie toonde zich diplo maat door te doen blijken dat zij juist genoeg en niet te veel wist van liet angstige verleden van het jonge paar. Mies en Henriette vertelden van hun ontmoeting met Karei en toen daarna ook de bezigheden der doch ters ter sprake kwamen, drongen de bezoekers er op aan van beider ar beid wat te horen en te zien. Mies nam haar viool en speelde met vir- ituositeit enkele gedeelten uit het vi oolconcert van Beethoven. Henriette toonde hun enige proe ven van haar ontwerpen, die onge twijfeld een gedistingeerde smaak en artistieke aanleg deden zien. Ze was bezig aan een ontwerp voor de Maat schappij Durera, waarvan ze de eerste proef aan de bezoekers voorlegde. De lettersoort, vertelde Henriettemet het air van een vakkundige, was Fo- relle-mager, corps 28 en uitgevoerd in hel rood met licht grijs, dat een fraaie combinatie vormde. De ini tialen M en D. waren daaronder aan gegeven in het devies van de firma „Maximum debemus", wat Roelants vertaalde als „Wij zijn tot het hoogste verplicht" en hij voegde er bij dat blijkbaar Henriette dat devies ook tot het hare had gemaakt en zichzelf de hoogste eisen stelde bij haar werk. Het gezelschap keerde terug naar de zitkamer en nu bleek dat Roelants voor een verrassing had gezorgd. On der het gesprek werd gebeld en de dienstbode bracht een omvangrijk pak binnen. „Van Mijs", zei ze. „Het is besteld zei de man". „Van Mijs", vroeg de dominee ver baasd, „van de boekhandel. Ik heb niets besteld. Het moet een vergis sing zijn. Ik zal ér straks heengaan. Je zei daarnet Roelants..." „Pardon dominee, ik vermoed dat de boeken die daarin zijn, wel de gelijk voor u bedoeld zijn. De bren ger had gelijk, ze zijn besteld." „Wat bedoel je?" „Ik bedoel, dat ik u een verrassing heb toegedacht, een klein geschenk." „Klein is wel wat sterk uitgedrukt, dunkt me. En waarom zou jij mij een geschenk geven Toch niet omdat ik met je gewandeld heb en we samen wat hebben gepraat?" „Dat is ook nog al sterk gezegd,, dominee. Het is inderdaad bedoeld als aandenken aan die tocht, toen u mij iets groots en machtigs hebt toe bedeeld." „Wat een... onvergelijkelijke wijze van overdrijving. Ik geloof niet dat ik het kan acoepteren". „Kijkt u eerst eens wat er in zit". De dominee maakte het pak open en vond de verzamelde werken van Sören Kierkegaard. „Kierkegaard", riep hij met ver rukking. „Hoe ben je daar achter ge komen „Ik heb inlichtingen van bevoeg de zijde gekregen." „Ja, nu begin ik werkelijk te aar zelen of ik het zal weigeren. Het is mijn verlangen al heel lang om die werken te bezitten, maar er was al tijd iets wat voor moest gaan en nu kom jij met een fijne neus en je brengt ze me. Heb jij hem ingelicht Dora?" vroeg hij aan zijn vrouw. „Neen. ik ben totaal onschuldig. Mij heeft meneer Roelants niets ge vraagd." Ds. Lelie keek vragend naar Roe lants. (Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2