voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De strijd om Ambon. Plaatselijk Nieuws De oorlog in Korea. UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6811 Dinsdag 10 October 1950 UND VAM ALTENA Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden v Abonnementsprijs: f 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, fl. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur In haar berichten laat de Repu bliek Indonesië het voorkomen, alsof de vrijheidsstrijd der Ambonnezen slechts een opstandige beweging zou zijn, veroorzaakt door een aantal oud-K.N.I.'L. leden en alsof deze strijd reeds zo goéd als tot het ver leden zou behoren, doch bericht-en van andere zijde tonen aan, diat liier gerust van e-eiii oorlog kan „gesproken worden. Deze berichten maken melding van veroverde en heroverde plaatsen. Zo meldde de regering te Ambon aan het Bureau Zuid-Molukkem, dat Hitu werd heroverd -en de Am bon nes© troepen vlak voor Piru aan de kust staan. Radio-Ambon roept vier maal daags Ambonnese militairen buiten de Znid-Molukken op, on middellijk naar hun vaderland terug te kerep. bliek Indonesië valt af te leiden, Uit de handelingen van de Repu- dat zij iets te verbergen heeft en dus niet gaarne ziet, dat niet bij de partijen betrokkenen zich ter plaatse op de hoogte gaan stellen. Hel; antwoord aan de Unci zal, naar wordt verwacht, dan ook geen antwoord zijn, doch slechts een po ging worden om de zaak op de lange baan te schuiven. Ook het feit, dat het Internationale Rode Kruis, dat ter vervulling van zijn menslievende taak de medewer king der Indonesich-e regering ver zocht om ter plaatse een onderzoek in te kunnen stellen, verkreeg deze medewerking tot dusver niet en wordt de indruk versterkt, dat zij iets te verbergen heeft. HEUSDEN Er zijn weer grote gebeurte nissen te wachten te Heusden. De be sturen der gezamenlijke Midden standsverenigingen roepen de leden ter vergadering op, heden Dinsdag avond 8 uur in café Nooten, waarbij belangrijke punten zullen worden be sproken in verband met de a.s. Sint- Nicolaasacti-e. Zij vertrouwen dat al le leden aanwezig zullen zijn en dezé actie zullen steunen. Dus allen op, naar deze vergadering, maak deze avond vrij, het is in uw aller belang. Op de gehouden ledenvergade ring van het „St. Blasiusgilde", w-erd besloten, indien het weder het toelaat, Zondag 15 Oct. a.s. een onderling concours te -organiseren, tot sluiting van het schietseizoen. «Gepoogd zal worden „St. Blasius" in haar vollen luister te doen herleven. Hiermede zijn grote financiële kosten gemoeid, waarvoor aller steun en medewerking wordt gevraagd. Zaterdagavond had, zoals in het „Nieuwsblad" was aangekondigd, op de Vismarkt een demonstratie plaats van de Afd. Heusden der Nied. Ver. E.H.B.O. en dé Trainsportcolon- ne met de Helpsters van 't lleusdense Roode Kruis Corps. 't Geheel stond onder leiding van Dr. Vermeer, gekleed in uniform van kapitein van het Ned. R. Kruis. Even zag 'tier naar dit, of de re gen spelbreker zou worden, maar gelukkig werd het spoedig droog. Precies om half acht werd be gonnen. Op de muziektent zaten enige ge nodigden, zoals wethouder Groen (namens B. en W.) en 't bijna vol ledige bestuur van 't Roode Kruis te Heusden. 't Bestuur van de E.H.BiO. was vertegenwoordigd door de secretaris, daar de overige bestuursleden werk ten, óf bij de E.H.B.O,.-ploeg óf bij de Transportcolonnie, óf in het nood ziekenhuis. Vanaf de muziektent gaf Dr. Ver meer aan 't talrijke publiek, dat zich zeer rustig hield en de E.H.B.Om werk z a amhed-en met aandacht volg de, teen uiteenzetting van het ongeval. De veronderstelling was: Door een électrische tram is een aanrijding veroorzaakt, waarbij de stroomdraad breekt, die later stroom loos gemaakt wordt. Dichtbij is gen hulppost met het nodige vierbaindma- teriaal en telefoon. Een politieman is 't eerst aanwezig. Hij belt 't bu reau, de E.H.B.O. en het Roode Kruis Corps op. Als E.H.B.O. en Roode Kruis Corps, onder leiding van comman dant M. van Beijnen komen aammar- cheren, heeft -oie politie voor ee;n goede afzetting gezorgd, zodat de slachtoffers een viertal kieurig behandeld kunnen worden. Vier mannen van 't Roode Kruis, onder leiding van G. Jonker, krij gen de patiënt met een afgereden been ein de schijndode, die boven dien 2 brandwonden heeft, veroor zaakt door in- en uittreding van de electrische stroom, te behandelen. Vooral 'tafgereden been trekt de aandacht. Enkelen is dit bloederige gezicht te machtig en zij gaajn weg.. De draad, die nu stroomloos is, wordt verwijderd. De man met het afgereden been speelt zijn rol goed. Hij is in zgn. shock-toestand. Hij is zeer onrustig en wil telkens opstaan, zodat voortdurend iemand- bij hem moet blijven, om hem te kalmeren. Bij de schijndode wordt mond- inspectie, losmaking van knellende kledingstukken, methode van La borde, kunstmatige ademhaling en hartmassage toegepast, terwijl hem zuurstof wordt gegeven, alles om ademhaling en hartslag weer op gang te brengen. De slachtoffers, door het Roode Kruis behandeld, zijn er 't-ergst aan toe. Hun toestand eist spoedige op name in 't ziekenhuis. De geestelijkheid wordt gewaar schuwd, evenals de dokter, welke ver ondersteld wordt niet- aanwezig te zijn. De E.H.B.O.-groep, onder leiding van mej. A. Baaijens wordt de ver zorging van de beide andere slacht offers toegewezen. De ene patiënt heeft een rugwervel breuk, kan daardoor zijn beide benen niet oplichten, hij is verlamd. Hij wordt met behulp van een de ken op een plank gelegd, zeer voor zichtig, om zijn ruggemerg niet te be schadigen. Het andere slachtoffer heeft zijn r echterdij been gebroken kan daarom niet lopen. Zijn been wordt met 2 planken en 8 driekante opgevouwen doeken z.gn. dassen keurig ge spalkt, zodat hij per bracard vervoerd kan worden, zonder dat 'them pijn doet, of hem beschadigt. Als alle slachtoffers, volgens de voorschriften zijn vervoerd, volgt de behandeling van 't slachtoffer met de wervelbreuk in 'tnoodziekenhuis. Daar is mej. C. Verschuur met d-e medehelpsters de dames G. v. Houw-e- lingen en H. Colijn aanwezig. Hier wordt, evenals buiten, door Dr. V-ermeer 't publiek over de ver schillende handelingen ingelicht, zo dat ieder het werk, dat gedaan wordt, beter kan begrijpen en waarderen. De patiënt wordt uitgekleed, ge wassen en een pyama aangetrokken, alles „op de plank", waarbij angst vallig gewaakt wordt, dat de wervel kolom geen verdere schade kan op lopen. 't Ledikant krijgt op de spi raal ook een plank en dan wordt 'tbed verder opgemaakt, de patiënt voorzichtig onder de wol gelegd, war me kruiken gegeven en temperatuur, -enz. opgenomen en genoteerd, ter wijl naam, leeftijd enz. al eerder ge registreerd is. Zuster v. Bommel, ook aanwezig, kan met voldoening toe kijken. De door haar gegeven lessen werpen vruchten af. Na afloop volgde een hartelijk en welverdiend applaus. Deze demonstratie buiten en in 't noodziekenhuis heeft 't publiek nader gebracht bij 'twerk van de E.H.B.O. en 't Roode Kruis Corps, mogelijk zelfs de belangstelling gewekt. Om lid te worden van de Ned. Ver. E.H.B.O., of 't Roode Kruis Corps of van beide ver., moet men in 't bezit zijn van 't Eenheidsdiploma E.H.B.O. Donderdag a.s. om half acht wordt in de voormalige „Barak" in de Bloemstraat, vlak naast de Openbare School, een cursus in E.H.B.O. ge opend. Dames en beren van 17 jaar en ouder uit de gemeente Heusden of daarbuiten, kunnen zich daarvoor aanmelden bij d-e secretaris, Herpts-e- straat Z 40, of Donderdagavond even vóór half acht in de „Barak". De lessen worden door Dr. Ver meer gegeven en vangen aan precies half acht. AALBURG Candidaat P. W-estland te Huizen (N.H.), heeft voor de toe zegging van beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. AALST De alhier gehouden collecte voor h-et t.b.c.-fonds „Draagt Elkan ders Lasten" van het Chr. Nationaal Vakverbond heeft f 68,66 tot resul taat gehad. ALMKEKK Op de Vrijdag 6 Oct. alhier gehouden Najaarspaardenmarkt wer den 141 stuks aangevoerd. Handel tamelijk. ANDEL Het eerste geval van rood vonk in deze gemeente is weder ge weken. Tot op beden is nog geen ei genaar komen opdagen van de door de gemeente gekooide roodbonte pink. Indien deze zicb vóór 10 dezer niet aanmeld, zal bet dier in het openbaar worden verkocht. D-e heer Jan Nieuwenhuizen, had bij bet verrichten van werk zaamheden aan -een druivenkas, het ongeluk doordat de ladder onderuit- schoof, miet zijn hand in ©en ruit te r-echt te komen en verwondde zich zo -ernstig, dat hij naar het ziekenhuis te Gorinchem moest worden overge bracht. Voor de bazar van het zie kenfonds „Helpt Elkander" zijn reeds de volgende giften binnengekomen: 2 potten scheerzeep, 9 pakken scheer mesjes, 1 doos vorkjes, 1 paar wand- klompjes, f 1, f2,50, f2,50, f 1, -een fruitschaal, 1 theepot, 1 theebus, 1 steelpan, f2,50, 3 potten honing, 1 petroleumstel, 2 kg worst, 25 pak ken Imi, 1 baby overgooier, 1 paar klompsokken, 1 koekjestrommel, 1 veger en blik, 1 wollen kamgaren kin derjurkje, 1 -doos. rundvee-koeken van 25 kg, 1 bon voor reinigen van een costuum en idem van een japon, 4 flessen wijn -en 1 fles advocaat, 4 kin derleesboekjes -en 1 album Douwe Eg berts en een bedrag van f 10. BRAKEL Cand. P. Westland van Huizen heeft voor het op hem uitgebrachte bieroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier, bedankt. CAPELLE Candidaat P. Westland uit Huizen (N.H.) heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. Gem. aan de Loonsedijk be dankt. EETHEN De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd dat een ieder verplicht is ingevolge art. 12,, van het besluit Bevolkingsboekhou ding, binnen 5 dagen mondeling of schriftelijk aangifte te doen-, ter ge meentesecretarie van verhuizing bin nen de gemeente. HERPT. In het Ned. Rundveestamboek wer den, in het werkgebied van de Fok- en Contr. Vereniging van de Coop. Stoomzuivelfabriek „St. Isodorus" al hier, de navolgende dieren ingeschre ven: Mi-eke en Fransje van Ghr. A. J. v. Herpt S 77,9 en R 79,-6; Nelly van Th. Couwenberg R79,2; Sjaantje 2 van M. A. v. Korven R79; Liesje 2 van A. J. Buijs R77,i; Engel van Jac. v. d. Griendt, R.78,2; Jaan 1, van A. J. Buijs-Vermeulen R 78,6; Beatrix van A. W. Verhoeven R 79,1 allen te Herpt. Nelly, Drea en Jana van Jan van Dal R77.2, R78,3 en R79,i; Truike van Jan v. d. Griendt R 76.8Sjaan tje, van Ch. Bruijsters, R77.1; Lenie, van Gebr. de Kort S 79,8, allen te Hedikhuiz-en. Emma 7 van H. v. d. Brandt K. S. 79,8; Anna 10 van Mart v. Falier, S78; Mientje, van Gebr. v. Ooijen, R78; Emma, van Jan Siegers R77.5; Willy van Willem van Beijnen R 79 Betsy, van Mich. v. Hooff R 76,9, allen te Haarsteeg. LAND v. IIEUSDEN EN ALTENA Landbouwers met een bedrijfs- oppervlakte beneden 10 ha kunnen vanaf beden tot 15 November weder om aanvragen indienen voor premie op gierkelders, mestplaten, groenvo-e- dersilo's -en aardappelsilo's. De bouw moet vóór 1 Jan. 1951 voltooid zijn. In geval van invallende vort kan uitstel worden verleend. De aanvragen kunnen worden inge diend bij de assistenten van deLan-d- bouwvoorlichtingsdienst. Pi-et is gewenst, alvorens tot het bouwen over te gaan te overleggen met de assistent. De Centrale Techn. Dienst in het Land v. Heusden en Altena wijst -er op, dat het bouwen, in afwijking van door de gemeenten afgegeven bouwvergunningen ten strengste is verboden. Bij herbouw financieringen -en premiegevallen kan dit leiden tot intrekking van de financiële medewer king van de Overheid en bij alle wer ken tot afbraak van hetgeen gewij zigd is. In meerdere gevallen spruiten de wensen tot wijziging voort uit on bekendheid met hetgeen in het be stek en op de tekening vermeld is. Opdrachtgevers dienen zich voor 'het indienen van de bouwaanvrage te overtuigen van bet feit dat zij volle dig accoord gaan met hetgeen ge te- De Veiligheidsraad nam de resolu tie van de acht landen, welke resolu- luti-e wordt beschouwd als een mach tiging voor Mac Arthur, om zijn strijdkrachten de 38ste breedtegraad. t-e laten overschrijden met 4.7 stem men voor, 5 tegen en 8 onthoudin gen aan. Zondagmorgen zijn -d-e troepen van de V. N. hiertoe overgegaan ter ach tervolging van de Noord-Koreaanse troepen. Patrouille's van de eerste divisie Cavalerie der Amerikaanse strijd krachten zijn ter hoogte van Kaeso-ng de grens overgetrokken. Men veron derstelt dat de strijdkrachten in ge reedheid worden gebracht voor een grote stoot. Het terugnemen van de eerste mariniers en de 7de legerdivi sie, die deelnamen aan de landings- operatie's bij Intsjon en Seoel wijzen op de mogelijkheid, -dat d-eze grote stoot gepaard zal gaan met landings operaties in het Noordelijk gebied. Intussen rukken de Zuid-Koreaanse troepen steeds verder in Noord-Korea op. Zondagmiddag -is d-e slag om Wonsan, de grote Noord-Koreaanse havenstad begonnen met -een aan val op de verdedigingspositi-e en langs de rivier Mandai 16 km ten- zuiden van de stad. De Zuid-Koreaanse der de divisie -drong de buitenwijken bin nen en zouden zich reeds in de stad bevinden. De Noord-Koreanen, die de opmars der Zuidelijk-en negen uur hadd-en tegengehouden, moesten vluch ten. Generaal MacArthur heeft tot Noord-Korea de oproep gericht zich over te geven. Indien de wapens niet onmiddellijk worden neergelegd, zou hij „d-e noodzakelijke militaire actie ondernemen om de besluiten van de V. N. uit te voeren". Het ultimatium van MacArthur werd in d-e nacht van Zondag op Maandag om 2 uur door d-e zenders te Tokio en Seoel uitgezonden. kend en beschreven is. Vanaf h-eden zullen alle formulieren -en tekeningen, waarop de handteke ning van de opdrachtgever niet voor komt, worden teruggezonden. Tevens wordt -er nog eens op gewezen, dat sterkte-berekeningen van andere dan dagelijks voorkomende hout-, ijzer en betonconstructies bij de bouwaan vrage moeten worden gevoegd. For mulieren -en tekeningen bij een bouw aanvrage moeten in viervoud en sterk teberekeningen in tweevoud worden ingezonden. Sch-etsplannen (platte gronden, gevels -en een situatie) wel ke voorlopig beoordeeld moeten wor den, o.a. door de Welstands-Commis sie, dien-en in tweevoud te worden ingezonden, waarna men met de be oordeling één tekening terug ont vangt. Door de betreffende gemeentebe sturen in het Land van Heusden en Altena zijn in de maand September 1950 de volgende bouwvergunningen afgegeven Bouw woonhuis K. Buizer te Alm- kerk, bouw woonhuis, winkel en werkplaats C. H. Sprangers te Alm- k-erk, bouw woonhuis B. Roza te Wijk, bouw pakhuis kinderen O. Bouman te Andel, bouw woonhuis T. Smits te Andel, verbouw woonhuis N. Wijn- ja te Werkendam, herstel boerderij M. W. Verbunt te Dussen en inrich ting schuur tot woonhuis M. J. de Bruijn te Heesbeen. Gedurende de maanden Augustus -en September 1950 heeft de Centr. Techn. Dienst in het Land v. Heus den en Altena adviezen afgegeven tot -een totaalbedrag van f37,395,16. MEEUWEN Op het gehouden zaalcon cours van 4 Oct. in de Electrozaal te Slikkerveer, behaalde het Dames koor „Oefening en Ontspanning" al hier een ie prijs in de ie afd. Voorwaar leen schitterend succes. NIEUWSBLAD Het voorlopig Nederlands Elftal dat Woensdagavond tegen Middlesex Wanderere met 4—1 heeft gewonnen. v. 1. n. r. staand: Clavan, Lenstra, Van Schijndel, Kraak. Terlouw, Mesman en Van Stoffelen. v. 1. n. r. zittendRijvers, Van Melis, Van Tuyl en De Graaf. Dit elftal zal met uitzondering van Van Tuyl, die vervangen is door Huybregts (B. V. V.) tegen Zwitserland uitkomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1