Binnenland Op kantoor of op reis.. Wachters SPOtt 1 BI) DE BALANS MEEUWEN Zaterdag 30 Sept. heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van het kerkgebouw der Geref. Gem., onder architectuur van de heer M. Oostlan- der te Gorinchem. Er werd ingeschreven als volgt: Gebr. Schols f 29,900 H. Redeleer 27,800 Wed. H. Colet 26,500 Fa. Rozenbrand 24,250 C. Vos 23,575 NIEUWENDIJK De Ned. Herv. consistorie aan de Buitenkade zal gerestaureerd wor den. Men raamt de kosten op circa f 500. Om dit bedrag bijeen te bren gen worden geregeld collecten gehou den. De heer D. G., werkzaam op de scheepswerf „de Merwede" te Har- dinxveld, had het ongeluk een stukje ijzer in het oog te krijgen, zodat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. OUDHEUSDEN. Zaterdag keerde de militair Biesheuvel met vrouw en kind uit Indonesië in onze gemeente terug. Er was heel wat belangstelling, ter wijl de Heusdense Fanfare des avonds een serenade bracht, dat heel wat pu bliek op de been bracht. Op de 14e Centrale Fokveedag te Breda, behaalden de Gebr. Buys alhier, in de rubriek: Volbloed pin ken, geboren tussen 1 Januari en 1 Maart 1949 met „Johanna" een eerste prijs en in de rubriek hoogdrachtige vaarzen, geboren in 1948 een eerste prijs C met „Dora". E|en mooi succes. POEDEKOIJEN In verband met het feit dat de heer v. Westreenen, ontslag had gevraagd als voorlezer bij de Herv. Kerk, werd hij 1.1. Zondag aan het einde van de godsdienstoefening, zeer hartelijk toegesproken door de voor ganger der gemeente, de Eerw. Heer Asmus. Op zijn verzoek zong de ge meente de heer v. Westreenen de be kende zegenbede uit Pslam 121 vers 4 toe. Zowel de gemeente, als de scheidende voorlezer, waren onder de indruk. Het ligt in het voornemen van de kerkeraad, niet in deze vaca ture te voorzien. VEEN Voor de periode 9 Oct. 1950 t.m. 4 Nov. 1950 zijn voor deze ge meente de volgende keuringsdata voor huisslachting vastgesteld: 11, 19, 21, 24 en 27 October, en 1 Nov. 1950. Per keuringsdatum zullen maxi maal 1 o keuringen worden verricht. De aangifte moet tenminste 4 da gen tevoren geschieden ter gemeente secretarie, terwijl het aanbeveling ver dient te slachten op de dag vooraf gaande aan de keuringsdag. In deze gemeente zal op 17 October 1950 des nam. 4 uur gele genheid worden gegeven tot koste loze inenting en herinenting ten hui ze van de arts J. H. v. d. Loo te Veen. Belanghebbenden worden verzocht het trouwboekje of het geboortebe wijs mede te brengen. worden op Dinsdag 17 Oct. a.s., v.m. 10.30 uur. Ook appelen (mits een behoorlijk kwantum.) kunnen op deze veiling worden aangevoerd. N.-Guinea 'hoopt ito or Nederland geleid) te blijven Met hetzelfde toestel waarmede mr,. Gieben naar Nederland terugkeerde, reisden ook de leden van de delegatie van Nieuw-Guinea, vertegenwoordi gers van de autochtone bevolking van dit eiland, de lneren Airiks, Ka- siepo en Abdullah Ar fan. Wij zijn naar Nederland gekomen zo. ver telden zij als gasten van de Ne derlandseregering ien misschien zul len wij deelnemen aan de aanstaan de Unie-conferentie over, ons land. De heer Ariks, die als leider van de delegatie optrad, vertolkte de mening van de 150.000 bewoners van N.- Guinea, die zij vertegenwoordigen, met te zeggen: „Vain ons wordt ver wacht, dat wij met goed nieuws thuis komen, d.w.z. dat het volk van Nieuw-Guinea hoopt dat het geleid mag blijven door ide Nederlanders". Ileeds f450.000 voor Koningin Wilhelminafo, njdis De vereniging „Koningin Wilhel- minafonds" maakt bekend, dat de landelijke collecte voor de kanker bestrijding heeft opgebracht een be drag van f 450.000. Hiervan werd f 110.000 te Amster dam gecollecteerd, inclusief de f 2000 tijdens de ballonracie bijeengebracht. In enkele steden zal de collecte bin nenkort nog worden gehouden. WOUDRICHEM De speciale veiling voor Maagdeperen, zal dit jaar gehouden Hiet leger vraagt chauffeurs Er kunnen in de komende maanden enige honderden chauffeurs geplaatst worden bij de 'Koninklijke Land macht, in de rang van korporaal: of korporaal lie klasse. Men kan zjch voor de tijd van vier of zes jaar ver binden. Voor deze functie komen in aan merking nog in dienst zijnde of reeds: gedemobiliseerde oorlogsvrijwilligers en gewone dienstplichtigen, die hun eerste oefening hebben voltooid. Men moet in het bezit zijn, van een mili tair rijbewijs. Aanmelding geschiedt bij de garnizoenscommandant of de afdeling militaire zaken van het ge meentehuis. Vörtnek N ed. Konea-vr ijwi lliger s Op Schiphol is ieen vliegtuig met 48 Ned. Vrijwilligers voor Korea uit Indonesië aangekomen. In de loop van de week zal nog een vliegtuig met vrijwilligers uit Indonesië aan komen. Allen zullen onmiddellijk wor den ondergebracht in de nieuwe Alexanderkazerne te Dien Haag. Op 20 Oct. a.s. zullen de mannen, vermoedelijk per Zuiderkruis, van Rotterdam naar Korea vertrekken. De kwiestie Nieuw-Guinea In ide loop vain deze week ver trekt Roem naar de Ver. Statten via Amsterdam. Met hem reizen de chef van de V.N.-afdeling van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken, be nevens drie parlementsleden van de sectie Buitenlandse Zakten. In Neder land zou Roem de besprekingen over Irian (Nieuw Guinea) inleiden. MET SCHRIFTELIJKE GARANTIE Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Heusden HEUSDEN In een, vooral voor die rust, goed gespeelde wedstrijd, is hel Heusden gelukt de beide punten in de wacht te slepen. De veranderingen in do voorhoede aangebracht, gaven veel mieeer stootkracht bij de vele goed opgezette aanvallen. Reeds direct bij de aanvang heeft Éas pech als een bal van hem over de lat rolt. Heus den komt'steeds terug en hun. vlijm scherpe passen in de lengte stich ten veel verwarring in de achterhoe de van S.V.G., hetwelk wel het beste tot uiting komt. door bet aantal cor ners. Immers na 15 min. waren reeds 7 corners genomen, allen zonder suc ces. Als na circa 20 min. weer een corner genomen wordt, geeft Bas deze zuiver voor en boog" bovein alles uitspringend kopt II. v. Engelen on berispelijk in 10. Dit is voor Heus den het sein om er nog eens een extra schepje op te gooien. Als Bas op een long pass van C. Viveen. doorloopt, passeeert hij terloops en kele tegenstanders, zijn vlijmscherpe voorzet in de open ruimte wordt door de toesnellende B. v. d. Oever ineens keihard in het net gekogeld 20. Nog is het niet genoeg, als B. v. d. Oever, op een schijnbaar on schuldige voorzet doorloopt weet hij deze juisl voor de outlijn te bemach tigen en hij plaatst keurig naar J. Verheij en deze maakt geen fout en schiet via de doelpaal in 30. Kort hierop is het rust. Na de rust zet S.V.G. alles op alles om ide achterstand in te lopen, doch de achterhoede bezweert alle gevaar. Heusden begaat dan de fout om zich op verdedigen toe te leg gen, hierdoor wordt S.V.G. meer aanvallend en ontstaat menige ha chelijke situatie doch Antoom is de toestand in laatste instantie meester. Na circa 20 min. krijgt SVG een pe nalty toegewezen, die onberispelijk wordt ingeschoten 3—1. Nog vol hard Heusden in verdedigend spel, doch tot doelpunten komt het niet. In het laatste kwartier gaat Heusden weer ten aanval en B. v. d. OeiVer schiet rakelings maast. Met Heuslden in de aanval komt het einde en kan Heusden op een goede wedstrijd terugzien. Ook het 2e elftal won haar uit wedstrijd tegen Wilhelmina 3 en wel met liefst 05. J. Slaats had al een zeer productieve bui en scoorde liefst viermaal. Dil is voor liet eerst dat deze speler de midvoorplaats bezet. Doch ook ide andere spelers toonden zich van hun beste zijde. De grote score is te wijten aan de abnormaal kleine afmeting van het speelterrein. Jongens proficiat. Programma van Zondag ijl het nummer van Vrijdag. X- /L^o "tv,. -O» UZS?' t' Aboimés kunnen gratis vragen stellen. Wendt 11 tot de redactie van ons blad en bet antwoord verschijnt t.z.t. A. v. T. In een lichte gabardine re genjas zit verf van een uitgeregende rode, papieren roos. Ik heb al met benzine geprobeerd, die verf er uit te krijgen, maar dat is me niet ge lukt. Wat kan ik er nu aan doen Antwoord: Het is jammer van uw regenjas er zelf aan te blijven knoei en, temeer daar de kleurstof van der gelijke papieren bloemen zeer hard nekkig is. Stuurt u de jas naar een stomerij. Daar heeft u waarschijnlijk wel de meeste kans op succes! G. D. In het door mij bewoonde huis heb ik in 19.45 zelf ramen la ten zetten. Ik ga nu verhuizen en wou het door mij er in geplaatste glas meenemen. 'Mag ik dat doen Antwoord: U mag alles wat u in het huis heeft aangebracht er uit halen, mits u er maar voor zoirg draagt dat u alles hersteld in de toestand waarin u het aantrof. W.Ik ben dienstplichtig en wel voor de lichting 1950. Ik zou in het voorjaar opgeroepen worden, had men mij medegedeeld, maar ik heb tot nu toe niets gehoord. Hoe zou dat komen Antwoord: Dat weten wij ook niet, maar wacht u maar rustig af. Men zal u vast niet vergeten. W. de R. In 1945 kwam er een huis leeg te staan, dat ik van de eigenaar wilde huren. Deze wilde het echter niet aan mij verhuren. Het werd toen door de burgemeester ge vorderd en ik kon er in trekken. Zes of zeven keer heb ik getracht de eigenaar de huur te betalen, maar hij weigerde steeds die huur aan te nemen. Nu is dé eigenaar overle den en is er een beheerder over bet huis aangesteld, die de achterstallige huur opvordert. Moet ik die nu be talen Antwoord: Ja, daartoe bent u ver plicht. U had verstandiger gedaan de buur aangetekend de eigenaar te doen toekomen of ze elke maand bij een notaris te deponeren. Nu is het een hele som ineens geworden, die u betalen moet! D. G. O. Met goedvinden van zijn 10 kinderen heeft de langstlevende vader het vruchtgebruik gekregenvan de nalatenschap van zijn vrouw. Zijn dochter oveiiijdt en laat twee kin deren na. Daarna overlijdt de va der, dus grootvader van de kinde ren. 1. Mocht deze zonder goedvinden van zijn andere kinderen een deel van zijn bezit aan een zijner kin deren schenken Antwoord: De langstlevende vader mag over zijn eigen vermogen (dus niet over de nalatenschap van zijn vrouwv waarvan hij het vruchtgebruik heeft) wel vrij beschikken, daarvoor heeft hij de medewerking van zijn Ons Feuilleton door W. Kerremans 85) Er was stilte in het rijtuig en- wie die twee ernstige gezichten daar zou gezien hebben, zou niet hebben kun nen gissen, dat het twee mensen wa ren in de hoogste staat van geluk, ernstig en beproefd geluk. Die trouwplechtigheid op het stad huis duurde niet lang. De ambtenaar van de burgerlijke stand die Yonca en Karei in de echt verbond sprak zijn fórmulier-rede en Reinders was die eerste die Yonca met haar nieuwe titel aansprak: mevrouw Roelants. De kleine stoet reed van Teterin- gen naar de Waalse kerk in Breda, waar zich reeds een aantal vrienden ien bekenden van bruid en bruidegom hadden verzameld. Ds. Lelie had tot tekst van zijn preek gekozen Psalm 107 vers 30: „Dan zijn zij verblijd, omdat zij ge stild zijn en dat Hij ze tot de haven hunner begeerte geleid heeft." Hij zeide dat menig bruidspaar het huwelijk ingaat zonder zich bewust te zijn van het zekere dat pas na het trouwen de moeilijkheden komen, maar dit jonge paar was daarop voor bereid, omdat het een moeilijke weg had moeten gaan voor het hier ver enigd kon worden. Zij hebben ge streden voor elkaar en nu zullen zij moeten strijden tegen zichzelf, want daardoor wordt gij eerst elkander waard en groeit uw twee-eenheid zui ver en rijk, in liefde bloeiende. Vluch tig is het leven, maar eeuwig is de liefde, die zelfs de meeste is boven geloof en hoop. Alleen voor hen wordt liet leven de moeite waard, die deze eeuwigheid in zich dragen en ziclizelve in die eeuwigheid weten te gedijen. Zij zijn, zoals de psalm dichter zegt, gestild. God heeft 'ben door stormen en langs dreigende klip pen geleid naar de haven van hun begeerte, waarin zij nu zijn aangeko men en zich wederom zeilree maken voor een nieuwe tocht naar onbeken de landen en ^mdoorzochte kusten. De predikant hield zijn leerrede kort en de kerkgangers konden er uit horen, dat zijn woorden uit het hart en niet uit het hoofd voortkwa men. Na de kerkdienst gingen de geno digden, onder wie natuurlijk ook Ds. Lelie, naar Flora op de Ginnekenweg, waar het bruidsmaal werd opgediend. Reinders opende met een geestige rede de rij van sprekers, Van Gennep sprak in ernstiger aard, Sytsema zei geen redenaar te zijn, maar verraste de vrolijke tafelgasten met een on samenhangende, maar kostelijke speech, Ds. Lelie voerde nog eens liet woord en toen zei Lydie dat zij wilde breken met de gewoonte, dat alleen mannen mogen spreken. Zij vertelde enige der komieke inciden ten uit de moeilijke jaren, o.a. het plan van de bruidegom om zich voor entomoloog (insectenkenner) uit te geven. Yonca's broer Gustaaf, een nerveuze jongeman in zijn cadetten- uniform, beproefde eerst stram te doen, maar al gauw liet hij die toon varen en vertelde van Yonca's meis jesjaren. Hij besloot met te zeggen, dat zij altijd een lieve „zussie" was geweest en dat hij gelukkig was door haar nu gelukkig te weten. Aan het einde van het diner, zei mevrouw Vermeer, dat ze het pad, waarvan Lydie het hek geopend had, ook wilde betreden. Zij sprak heel kort en betoogde hoe blij ze was Jo nu bij de onwankelbare trouwe Karei veilig en gelukkig te weten. Ik' ken Jo natuurlijk beter dan jij, zei ze. Jij moet haar nog leren kennen, maar ik ben er gerust op dat het leren je niet zal teleurstellen. Karei dankte en Yonca dankte en daarna vertrok het bruidspaar. Toen zij uitgesproken waren had Yonca haar man vast omklemd en gezegd: „Nu heb ik mijn Karei. Nooit wil ik je meer afstaan. Ik wil jou hou den, hoor Karei. Ik ben zo; uitspre- kelijk gelukkig, dat ik er soms bang ben." „Je mag niet en je behoeft niet bang meer te zijn", zei Karei telkens. „Je hebt me vroeger zelf eens gezegd dat ons geluk nu zo sterk is, dat het niet meer aangetast kan worden..." Hij had onmiddellijk spijt van die woorden, want hij zag de verschrikte uitdrukking in het naar hem opge heven gelaat en begreep wat er in haar omging. Dadelijk immers, nadat zij toen die woorden had gesproken, ook in een stemming van glanzend geluk, had zij de mededeling gekre gen dat Karei van haar weg moest. Hij ging daarom rustig vooirt: „Nu zijn wij bij elkaar, voor goed, voor altijd en dat betekent dat wij ook voor goed, voor altijd gelukkig zullen zijn. Wij zijn verenigd, wij zijn een en niets kan ons meer scheiden en als wij een zijn kan ons geluk niet verbrokkelen." Karei had geen reden meer om zich verder nog te verontrusten. Yonca bleek de vrees voor een vervolgd noodlot overwonnen te hebben,, zij was onveranderlijk blij gestemd, op geruimd en gelukkig. Het waren geen wittebroodsweken, dit woord doet denken aan een bepaalde gewoonlijk korte termijn van opwinding en ge- luksroes, die snel overgaat in een le ven van sleur en wisseling van hu meur en stemming. Yonca en Karei leefden na hun trouwdag niet in een roes, maar in geheel dezelfde geluks- stemming als waarin zij voor de trouwdag hadden bestaan, geen vuur werk dat na te zijn uitgebrand, slechts verkoolde resten achterlaat, doch een licht, stralend en vast, maar gestadig brandend en zijn schijnsel werpend met een onveranderlijke en onver minderde glans en warmte. Yonca was een mens, een vrouw met deugden en gebreken, maar Ka- rel wist dat niet. Wanneer z'n vrouw fouten maakte, bewonderde hij die als originaliteitenals zij iets vergat, had hij deernis met haar, omdat zij aan zoveel dingen moest denkenwan neer het middagmaal afwijkingen deed proeven, prees hij haar voor haar fantasie bij de bereiding en Yonca moest hem. eens met een om zichtig aanloopje verzoeken wat min der ceremonieel met haar om te gaan en te bedenken dat zij gehuwd en man en vrouw waren en dat zij niet langer Jo Vermeer was wier moeder hij een visite bracht. „Kareltje, je bent zo oneindig lief voor mij", zei ze, „zo waakzaam voor attenties en je hebt zo'n actieve zorg voor mij en natuurlijk vind ik da t het heerlijkste wat ik bedenken kan, maar je bent ook zo beleefd, zo hoffelijk tegen mij en dat maakt mij wel eens verlegen of eigenlijk maakt het mij moeilijk om dan gewoon te doen. Als jij liet hof-ceremonieel en de hof etiquette handhaaft zou ik 'het ook moeten doen en ik wil liever met je omgaan als met mijn Karei." (Wordt, vervolgd). overal zult U mannen en vrouwen vinden, die ver knocht zijn aan hun Osmia. De vulpen, die wijd en zijd beroemd is wegens hei soepele, zachte schrift. de vulpen, die nooit lekt en voorzien is van een 1 4-karaats gouden pen, die een mensenleven lang meegaat. cRS •<KERS .IKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKER' RIKKER RIKKEFi RIKKE RIKKFj RIKK. RIKfj RIK RIF Rl Ri R ftett berZO'ë/, 2. Erft de man van de overleden dochter is zijn schoonvaders nalaten schap

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2