Raadsvergadering HEUSDEN Burgerlijken Stand DE ZEER REGENRIJKE EN ZONNESCHIJNARME SEPTEMBERMAAND op Donderdag 5 October, des avonds 8 uur. (Van onze weerkundige medewerker) Was het verleden jaar September dat het warmterecord over een pe riode van twee en een halve eeuw geslagen werd, terwijl de hoogste temperatuur werd gemeten, welke ooit in September werd waargenomen, ook dit jaar werden enkele records ge heel of bijna gebroken, maar dan in heel wat ongunstiger zin. De groot ste afwijking bracht wel de neerslag, welke vrijwel over het gehele land ver boven normaal kwam; in de Noordelijke provincies zelfs heel ver. Zo viel er b.v. in de stad Groningen 181 mm, een maandsom die, zolang aldaar regenwaarnemingen zijn ver richt, n.l. over een periode van 112 jaar, niet eerder is voorgekomen. Op het station Den Helder bleef de maandsom regen juist 1 mm onder het record, dat 173 mm bedraagt, gevallen in September 1887. In De Bilt viel 103 mm, in Maastricht 68 mm en in Vlissingen 98 mm. Normaal valt er over het gehele land in Sep tember 55 mm, zodat deze maand in het grootste deel van ons land dit Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. v. Delft. Aanwezig alle leden. Opening met het formuliergebed. De notulen worden vastgesteld. Ingekomen stukken Een aantal goedkeuringsbesluiten van Ged. St. op vroeger genomen raadsbesluiten. Circulaire van de Min. v. Binnen landse Zaken, waarin wordt geadvi seerd, om het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel ook over het 3e en 41e kwartaal 1950 in het genot te stellen van de 5 pCt. toelage op hun jaarwedde. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe besloten. Verzoek om subsidie van de Stich ting voor gewestelijke avondscholen en nijverheidsonderwijs. Wordt beslo ten bij de begroting opnieuw aan de orde te stellen. Verzoek van M. Janson, C. Bax en J. Bouman, om een vergoeding in de kosten voor het doen bezoeken door hun kinderen van scholen die elders zijn gevestigd. Aangezien over deze verzoeken nog inlichtingen wor den ingewacht, worden ze aan B. en W. gerenvoyeerd voor advies. Verzoek van Couwenberg, B 128 te Herpt oin een gedeelte van dever- plegingskosten van zijn zwakzinnigen zoon voor rekening van de gemeente te willen nemen. De Voorzitter deelt mede dat ook over dit verzoek nog inlichtingen wor den ingewacht, zodat B. en W. voor stellen ook dit verzoek tot een vol gende vergadering aan te houden. De heer v. Herpt vraagt of dit niet valt onder de oorlogsslachtoffers. De Voorzitter zegt hierop niet te kunnen antwoorden. Besloten wordt ook dit verzoek aan te houden. Verzoek van het R.K. schoolbestuur om een bijdrage voor de aanschaffing van een nieuwe methode in Gods- dienstonder wij s Hierover is het ^advies van de In specteur v. h. Lager Onderwijs ge vraagd, dat echter nog niet is ontvan gen, zodat ook dit verzoek tot de volgende vergadering wordt aange houden. Brief van de heer Dekker, waarin deze er op wijst, dat de laatste tijd nogal eens kinderen in de Maas val len en het daarom overweging ver dient, om daar ter plaatse een red dingsboei met dreg te hangen. De Voorzitter merkt op, dat aan de keet van de Maatschappij v. d. Schuijt reeds een reddingsboei hangt <en dat nog een tweede in re serve is die, zodra de keet van B. v. Kuijk geheel in orde is, daar ge hangen zal worden. Zodat naar het oordeel van B. en W. dit schrijven voor kennisgeving kan worden aan genomen, waarmee de raad accoord gaat. 1 I Het bedrag voor het gewoon lager onderwijs wordt vastgesteld op f 23 59,09voor liet voortgezet lager onderwijs op f 134,28. De voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven ten behoeve van liet gewoon en het voortgezet gewoon lager onderwijs worden onderschei- lijk vastgesteld voor: de R.K. Bijz. Jongensschool ge woon onderw. f 1427,67, voorgezet on derwijs f 125,68; de R.K. Meisjes school, gewoon f2732,58, voortgezet jaar wel erg nat is geweest. In De Bilt regende het op totaal 28 van de 30 dagen; het record ligt 1 dag ho ger, n.l. op 29 regendagen in Sep tember 1918. Ook het aantal uren te De Bilt ge registreerde zonneschijn was record minimaal, n.l. totaal 96 uren tegen 154 normaal. Sinds het begin der zonneschijn waarnemingen in 1899 was het in De Bilt nog niet voorgekomen dat het aantal uren zonneschijn in September beneden de 100 bleef. Daar het overdag steeds veel te koud bleef, maar 's nachts te zacht, vertoonde de gemiddelde temperatuur te De Bilt, berekend uit uurlijkse waarnemingen, maar een geringe af wijking n.l. 0.3 gr. C. beneden nor maal. De gemiddelde maximumdag temperatuur lag echter 2.6 gr. C. on der normaal, terwijl de gemiddelde minimumtemperatuur daarentegen 1.3 gr. C. boven normaal lag. Het ty pische is dan ook dat de absolute minimumtemperatuur van J:6 gr. C. de hoogste is sedert 1884. 18 dagen waren aan de koude kant van nor maal, terwijl er als gevolg van de lage dagtemperaturen geen enkele zo merse dag werd genoteerd, tegen 8 verleden jaar en zelfs 10 in 1947. Sinds 1912 was de gemiddelde Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een geldlening, groot f63,781,met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tegen^ een rente van 3V4 pCt., koers 100 pCt., af te los sen in 50 jaarlijkse annuïteiten van f 2 597,82, tot dekking van de kos ten van de bouw van 6 woningwet woningen. De Voorzitter deelt mede dat de woningen reeds gebouwd zijn en be- waand, aanvankelijk zijn de kosten bestreden door een kasgeldlening, ter wijl er nu gelegenheid bestaat deze in een vaste lening om te zetten. De heer Verschuur vraagt of 'het niet beter is dat de opbrengst van de verkochte bomen hiervoor wordt gebruikt inplaats dat voor dit bedrag effecten moeten worden gekocht, aan gezien deze waarschijnlijk geen ren te van 31/d zullen opbrengen. De Voorzitter meent dat er wel ^effecten zijn die 3V2 pCt. rente op leveren, bovendien is de opbrengst der bomen slechts f 19000,dus slechts een klein gedeelte van het benodigde bedrug, waarom het hem beter lijkt, om administratieve rede nen, het aangegeven bedrag te le nen. Met algem. stemmen wordt hier toe besloten. Op voorstel van B. en W. wordt aan de architecten Baaijens en v. Gerven alhier opdracht verstrekt voor het maken van bestek en tekeningen voor de bouw van 15 woningwetwo ningen. De Voorzitter licht toe dat B. en W. de 12e September reeds schrifte lijk hiervoor de toestemming van de raad hebben gevraagd en het hier dus om een pro forma besluit gaat. Spr. zou er tevens aan willen vastkoppelen, om te besluiten tot machtiging van B. en W. om het benodigde crediet aan ie vragen. De heer te Vruchten merkt op, dat bij de laatste gebouwde woningen het grondwerk onderhands is opge dragen aan de Veer en Schellekens alhier, is dit wel de juiste weg en is het niet voordeliger, dat de aanne mer van de bouw ook tevens aanne mer van het grondwerk wordt? De Voorzitter antwoordt dat met de bouw der laatste woningen, de gemeente in een dwangpositie was geplaatst, omdat deze -binnen een be paalde tijd gebouwd moesten wor den. Om de zaak te bespoedigen was toen het grondwerk aan genoemde firma opgedragen. Ook is het niet altijd zekér dat aanbesteding aan een aannemer voordeliger is, de bouw van de 13 woningen hebben dit an ders uitgewezen, daarbij vormde liet een aanmerkelijk verschil. Als het mogelijk is, wordt in de toekomst wel in eens aanbesteed. De heer Verschuur vraagt of er van deze 15 woningen niet een paar gebouwd kunnen worden voor grote gezinnen. De Voorzitter zegt dat dit niet mo gelijk is, misschien bij een volgende gelegenheid. Spr. hoopt straks 'hier over nadere mededelingen te doen. Met algem. stemmen bekrachtigd de raad de opdracht voor het ma ken van bestek en tekeningen en machtigt B. en W. voor het aanvra gen van het benodigde crediet. Voorstel van B. en W. tot benoe maximumdagtemperatuur in Septem ber niet zo laag geweest als dit jaar. Zoals U ziet, valt er dus maar heel weinig of beter gezegd in het geheel geen goeds te zeggen van September, een maand, die, wanneer ze normaal is, toch altijd nog een rustig en vrij zonnig nazomerkarakter heeft met ge woonlijk een tweetal zomerse dagen. Vanaf de 2e heeft ons land vrijwel de gehele maand onder invloed van actieve oceaandepressies gelegen, waarvan er enkele de wind in de kustgebieden tot storm deden aan wakkeren. Het algemene weertype ge leek dan ook veel meer op dat van- November dan op dat van de nazo- mermaand September. De verwachting van sommige ama teurs als zou October het dit jaar heel wat beter doen, wordt van de zijde van het K.N.M.I. niet bevestigd en het lijkt er nu (in het begin van de week) ook nog niet op. Nieuwe actieve depressies trokken met grote snelheid over de oceaan naar West- Europa en zolang deze nog heer en meester in onze omgeving blijven, zal een algemene weersverbetering op zich laten wachten. Toch ziet men, vooral op het platteland, met smart uit naar een periode met droog en zonnig weer, daar tal van weide- en ming van -een gemeente-arbeider. Aanbeveling in alphabetisehe volg orde: 1. G. Dikmans te Nieuwkuijk; 2. H. Smetsers te Herpt B no. 89 en 3 H. Smetsers te Herpt B no. 21. Die Voorzitter schorst voor de be spreking der candidaten de openba re vergadering. Na heropening wordt overgegaan tot stemming. Bij de eerste stemming werden uit gebracht 3 stemmen op G. Dikmans, drie op H. Smetsers te Herpt B 89 en 1 op H. Smetsers te Herpt B 21. Bij de tweede stemming werden uitgebracht 4 stemmen op G. Dik mans te Nieuwkuijk en 3 op H. Smet sers B 89, zodat de heer Dikmans is benoemd. De Voorzitter deelt mede, dat be noeming voor een half jaar op proef geschiedt, heeft de benoemde dan voldaan, dan volgt zijn definitieve aanstelling. Verzoek van de Ned. Herv. Comm. voor Maatschappelijk werk in het Land van Heusden en Altena om sub sidie, met voorstel van B. en W. Ten aanzien van dit adres van de Ned. Herv. Commissie voor Maat schappelijk werk om een bijdrage per inwoner in de kosten van de in dienst zijnde maatschappelijke werksters, de len B. en W. mede, -Jat zij ten op zichte van de plannen met afwijzend staan. Het komt B. en W. evenwel geraden voor, zolang nog niet vast staat of de verschillende Diaconiën de aan deze gevraagde bijdragen zul len verb! enen om een afwachtende houding aan te nemen. Deze zienswij ze wordt ook ingenomen door enige gemeenten in het Land van Altena en aangezien de maatschappelijke werksters van opgemelde Commissie voornamelijk in deze streek hun werk zaamheden hebben te verrichten, me nen B. en W. dat er voor deze ge meente geen aanleiding bestaat in deze aangelegenheid de primeur te hebben. Op grond van vorenstaande stellen B. en W. dan ook voor de beslissing op dit verzoek aan te houden tot meerdere zekerheid omtrent de deel name is verkregen. De Voorzitter deelt mede dat de gemeente Eethen b.v. het verzoek eveneens heeft aangehouden en de ge meente Wijk zelfs heeft afgewezen. De heer Dekker is van oordeel dat deze nieuwe beweging wel steun be hoeft. Spr. kan evenwel tegen liet voorstel van B. en W. niets inbren gen, hij waardeert het dat het college niet geheel afwijzend tegenover het verzoek staat. Hij kan begrijpen, dat Heusden, een overwegend Katholieke gemeente in deze niet de primeur wenst te hebben. De geineelitieraad van Wijk heeft blijk gegeven niet erg sociaal ontwikkeld te zijn. De raad van de gemeente Eethen maakt in alle geval een beter figuur. Spr. is vandaag nog in contact geweest met leden van gemeentebesturen van het Land v. Heusden e'n Altena, er waren er bij die niet geheel afwijzend ston den, doch niet direct bereid waren tot steunverlening. Spr. zou een be roep op de gemeenten in het Land van Heusden en Altena willen doen om alsnog steun te verlenen aan deze instelling. De lieer v. Iierpt acht 'het 't beste, hierover te gaan discussiëren, als het verzoek definitief aan de orde komt. De raad gaat hierop accoord met het voorstel van B. en W. Voorstel van B. en W. tot: aankoop van een motorgazonmaaier. bouwbedrijven blank staan of door en door nat zijn. Laten wij hopen, dat „Pluvius" ons deze maand gena dig is en de actieve depressies spoe dig tot rust zullen komen. EETHEN Over de maanden Aug. en Sept. Geboren: Elisabeth, d. van M. M. Boll en B. Bouman; Greetje A., d. van P. Sieling en L. Verduyn;, Hen ri, z. van M. J. v. d. Koppel en G. J. Slotboom; Adriaan A., z. van M. H. Bogers en J. P. de Jong; Pietje en Nellie, dochters van C. N. de Haan en G. P. v. Rijswijk; Cornelis H., z. van J. de Stuer en P. Valk; Rena, d. van J. C. Treffers en M. Verbeek; Bernhard, z. van B. Treffers en A. Duyer; Gerritje A., d. van A. van Wijk en G. v. Haaften; Cornelis, z. van J. v. Drunen en T. Lankhaar; Dingeman, z. van M. de Joode en T. Evertse. Ondertrouwd: Arie Antonie van Haaften 27 j. en Jannigje Dirkj v. d. Steenhoven 25* j.; Johannes Cornelis Mandenmakers 27 j. en Maria Hen- drika de Graaf f 25 j.; Dirk van Loon 20 j. en Pietemella Colijn 27 j. Het regelmatig bijhouden van plantsoenen en» grasstroken de on dervinding heeft het dit jaar wel zeer merkbaar aangetoond vereist zoveel arbeid, dat dit zonder mecha nische hulp niet goed meer doenlijk is. Rekening houdende nog met het feit, dat straks de Denier na schoon making en aanvulling een groenstrook zal worden en met de voltooiing van Me bouw op het Burchtplein nog meerdere grasperken zullen ontstaan, is het absoluut uitgesloten dat bij- houding van een en ander zonder mechanische hulp mogelijk is. Een voorname eis om de stad aan trekkelijk te maken en te houden voor vreemdelingen is een goed onderhou den van plantsoenen en perken. Het is daarom dat B. en W. heb ben besloten voor te stellen over te gaan tot aankoop van een A tco mo torgazonmaaier. In verband met de uitgestrekte op pervlakte die moet worden behan deld is h et vanzelfsprekend niet ver antwoord een lichte machine aan te kbpen. Na deskundige voorlichting stellen zij voor aan te schaffen een machine met een snijbreedte van 28" en heet een 350 cc Atco0Jap vier takt met zijkleppen, voorzien vaneen goedwerkende ventilateur en lucht- geleider. Ter aanpassing aan de ga zons zijn de machines voorzien van 2 kleine «voorwieltjes, waarmede te vens de maathoogte versteld kan worden. De machine heeft een kan telende grasvanger. De kosten van opgemelde machine bedragen f1595. Het ligt in de bedoeling deze kapi taalsuitgaaf af te schrijven in 10 jaar, hetgeen gelet op de deugdelijke con structie zeer wel. mogelijk moet wor den geacht. De Voorzitter zou dit voorstel nog iets willen corrigeren. Van morgen is er een vertegenwoordiger van de fabriek, die deze machine levert, ge weest die, na opneming van de situ atie, tot de conclusie kwam, dat deze machine voor de gemeente, met zijn wallen minder geschikt is en daar voor aanbeval een andere machine, voorzien van een vingerbalk een z.g. „Gravely" waarmede ook de wallen gemaaid kunnen worden, iets wat met- de Acto-machine elke week zou moe ten gebeuren. Deze machine moet f 2320 kosten. B. en W. achten het prijsverschil geen bezwaar, ook deze ze machine heeft een levensduur van minstens 1 o jaar. De heer Chr. v. Herpt lijkt de prijs nog al hoog, hij gelooft dat de ge meente goedkoper terecht zou kun nen. Zal naast deze machine ook nog niet een gazonmaaier moeten wor den aangeschaft? De Voorzitter merkt op dat de machine ook daarvoor dienst kan doen. De heer Dekker zou naar aanlei ding van de woorden van de heer v. Herpt, eerst op proef kopen en eerst als blijkt dat ze voldoet, tot definitieve aankoop over te gaan. De Voorzitter vraagt of het dan niet verstandiger is, eerst nog bij andere firma's te informeren. De heer Verschuur zou B. en W. in deze machtiging verlenen. De heer v. Bladel zou het ook nog even willen afzien. De Voorzitter wijst op de moge lijkheid dat de machines in die tus sentijd in prijs zullen stijgen. De heer v. Herpt zou, als de ma chine werkelijk ook voor gazonmaaier kan worden gebruikt, maar tot aan Getrouwd: Marinus v. d. Kolk 30 j. en Dingena Pieternella Treffers 24 j.; Dirk Willem Westerlaken 22 j. en Gerdina Willemina Swart 22 j.; Rertus Jakobus de Bruyn 24 j. en Maria Wilhelmina Kleinloog 23 j. ;- Nicolaas Schilders 61 j. en Maria Adriana Antonia Berens 43 j. Levenloos aangegeven1 NEDERIiEMERT Over de maand September. Geboren: Marina Janny, d. van II. Groeneveld en M. H. S. v. d. Lin den; Johan, z. van H. Hak en G. v. Diggelen. WOUDRICHEM Over de maand September. GeborenHuibert, z. van G. J. v. Ooijen en D. Smits; Hendrina P. M., d. van P. Vink en Th. G. Drüg- gen; Hendrika W., d. van B. Baks en A. Zwakhals; Andries, z. van A. v. Engelen en K. G. v. Straten; Teun- tje W., d. van W. D. Bil en G. P. van Tilburg; Cornelis, z. van A. M. W. A. v. d. Straeten en E. v. d. Tak,. Overleden: Jan Baks, 91 j., weduw naar van E. Brugman; Antonia Baks 93 j-j weduwe van A. C. Ha velaar; Maria Westerlaken, 76 j., echtg. van G. van Andel. koop besluiten. Hij heeft gezien dat ze ook van een bezem kan worden voorzien en geschikt is om sneeuw te ruimen. De heer Verschuur zou in elk ge val de machine toch eerst doen de monstreren. De Voorzitter antwoordt dat dit vanzelfsprekend is, bovendien is toe gezegd, dat de gemeente-arbeider les en instructie's in de bediening zal krijgen. De heer te Vruchten ziet een mo gelijkheid om de machine ook te ver huren aan verenigingen, die hun ter rein moeten maaien. Met algemene stemmen wordt hier op tot aankoop besloten. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente een aanbieding heeft ont vangen van de Inspectie der Domei nen, waarbij deze namens het Staats bedrijf der P.T.T. aan de gemeente te koop aanbiedt het perceelsgedeel te van perceel Sectie A 1589, ge legen aan het Oudheusdens Eind. Een gedeelte van dit perceel is aan de walzijde bestemd voor de bouw van een transformatorhuisje van de N.V. PNEM en de bouw van een centrale voor de P.T.T. Het overblij vende gedeelte, groot ongeveer 400 m2 wordt te koop aangeboden onder de volgende voorwaarden: 1. De koopsom bedraagt f 1,68 per m2; 2 de kosten van de akte en de registratierechten komen voor reke ning van de gemeente; 3 de gemeente zal voorts moeten betalen de helft van de kosten van de door de PNEM en P.T.T. rond het middengedeelte van dit terrein te maken afrastering. Deze kosten kunnen voor de gemeen te worden begroot op ongeveer f 200, zodat de prijs per m2 uiteindelijk wordt f2,18 per m2. B. en W: menen dat deze prijs wel acceptabel is. De breedte van het terein bedraagt ongeveer 15V2 M- Op het terrein zullen kunnen wor den gebouwd 2 woningen van 345,5 m3 inhoud; totale frontbreedte 13m. De kosten voor bouwrijp maken worden per woning begroot op f300. In aanmerking nemende de gunsti ge ligging van het terrein, waardoor het mogelijk is ter plaatse een aan sluitende bebouwing te verkrijgen en rekening houdende met de omstan digheid dat er practisch geen bouw terrein beschikbaar is, stelt het col lege voor op deze aanbieding, onder voorbehoud van hogere goedkeuring,, in te gaan, met welk voorstel de raad accoord gaat. De gemeentebegroting 1950 wordt gewijzigd overeenkomstig de voor stellen van B. en W. Reclames belastingen zullen in be sloten vergadering worden behandeld.. Voorstel van B. en W. tot verlen ging van de Rekening-Courant over eenkomst met de Bank van de Ver eniging van Nederl. Gemeenten, groot f 50,000 gedurende het jaar 1951 en het toestaan van een crediet voor de aanleg van straten en riolering op het Burchtplein. De heer Verschuur vraagt of het bedrag van dit laatste reeds bekend is, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt, de aanbesteding moet nog geschieden. Ook met: deze voorstellen van B. en W. gaat de raad accoord, waarop de Voorzitter de openbare vergade ring met "het formuliergebed sluit. De raad gaat over in geheime zit ting. f799,48; de R.K. Bijz. school, Herpt, gewoon f 1442,87.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4