voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard WOUDRICHEN De oorlog in Korea De strijd om Ambon. UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6812 Vrijdag 13 October 1950 UND VAH ALTEMA Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs f 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur De tegenstand der Noord-Koreanen die aanvankelijk aan de 38ste breed tegraad was toegenomen, begint be langrijk te verzwakken, niettegen staande deze troepen was opgedra gen, tot de dood toe tie vechten. De Amerikanen naderen op de weg naar Pjongjang, de Noord-Koreaan- se hoofdstad. De Zuid-Koreaanse troe pen boekten een nieuwe overwinning in hun snelle opmars naar het Noor den door de verovering van Won san, de op een na grootste stad van Noord-Korea. De opmars van de strijdmacht der Ver. Naties wordt krachtig gesteund door de luchtmacht. Elk 'half uur komt een golf duikbommenwerpers van het vliegveld Kimpo bij Seoel en bestookt de verschanste Noord- Koreanen met bommen en raketten. De Communistische Chinese rege ring ziet deze vorderingen blijkbaar met lede ogen. Voor de tweede maal in 10 dagen heeft radio Peking een waarschuwing tot Amerika gericht om zich buiten Korea te houden. De radio citeerde een woordvoer der van het Ministerie van Buiten landse Zaken van communistisch Chi na als volgt: „De Amerikaanse strijd krachten pogen thans op grote schaal de 38ste breedtegraad te overschrij den. Het Chinese volk kan bij een dergelijke ernstige toestand niet werk loos toezien, ook al niet met het oog op het gevaar van uitbreiding van de oorlog." De verwijzing in de door de Ver. Naties aangenomen resolutie naar het houden van algemene verkiezingen en het instellen van één enkele, re gering waren slechts „leugens", die als dekmantel voor de verlenging van de oorlog dienden. De leden der Ver. Naties, die de actie steunden werden herhaaldelijk als „medeplichtigen" bestempeld. Tenslotte zouden, nog altijd vol gens Radio-Peking de Amerikaanse strijdkrachten in Korea het Chinese grondgebied herhaaldelijk hebben ge schonden. In het laatst dezer week zal Pre sident Truman generaal MacArthur, ergens op de Stille Oceaan ontmoe ten om de slotfase van de actie van de V.N. op Korea te bespreken. HEUSDEN Uitslag van de op 10 October j.l. onder directie van het Architec- tecten- en Ingenieursbureau Hooy- kaas, van Veen en de Jong te Rot terdam, gehouden openbare aanbe steding betreffende het aanleggen van wegen met rioleringen en daarmede verband houdende werken op het Burchtterrein in deze gemeente. P. Broeken, Breda 115,5 55 Sins en de Laat, Breda 115,400 v. Oort en Zn., R'veer 115,3 50 Fa. P. A. Kramer, Genderen 114,666 A. Verhagen, Breda 114,200 Elshöut en de Bont, R'veer 114,000 v. Beuningen en Galj., Oss 113,970 Schapers en de Bont, R'veer 113,688 H. v. Seventer, Vught 112,920 C. A. v. Strien, Udenhout 112,890 Fa. J. P. Killian, Gorkum 112,670 H. de Jong, Hardinxveld 112,315 J. v. d. Ven, Tilburg 112,000 Fa. Kleinloog, Genderen 111,994 Fa. Gebr. v. Veeke, Made 111,320 C. Verwater, Tilburg 110,900 W. J. Monshouwer, Sleeuwijk 110,890 Aann.bedr. Oosthoek, Uden 109,900 Vissers Wegenbouw, Drunen 109,200 Fa. de Veer en Schellekens, Heusden 104,800 ANDEL Door de Commissaris der Ko ningin in N.-Brabant is aan C. Son- neveld alhier vergunning verleend tot het doden en vervoeren van mollen. Op die voordracht ter benoe ming van een bestuurslid voor de Chr. Scholenbond in de Alblasser- waard enz. is o.m. geplaatst de heer L. J. Vogelaar alhier. Naar we vernemen is de restauratie van het dak der Ned. Herv. Kerk alhier, opgedragen aan de fa. Broere te 's-Bosch. Nog voor de winter zal met de werkzaamheden worden aangevangen. De heer T. Schouten alhier, thans werkzaam bij de Lips fabrieken te Dordrecht, is benoemd tot Admi nistrateur bij het Nijverheidsonder wijs te Goes. De afd. van de Ghr. Landar- beidersbond alhier, zal een vergade ring houden in het Ver. gebouw op Vrijdag 20 October a.s. Aan het Boveneind alhier is de verkabeling van het electriciteitsnet reeds voltooid. De huizen zijn allen aangesloten en Dinsdagavond j.l. werd stroom geleverd via de ondergrondse kabels. Het licht bleek aanmerke lijk beter dan voorheen, toen de stroomtoevoer geschiedde langs het in zeer slechte staat verkerende bo vengrondse net. ALMKERK De Landelijke Federatie van Stichtingen voor Oorlogsgetroffenen bestaat nog, niet alleen in aaami, maar ook in de daad. Dagelijks staat deze organisatie op de bres voor de belangen der gedupeerden, en dit is dringend noodzakelijk om uit de moeilijkheden te geraken, of om de ze tot de kleinste proportie te redu ceren. Hiertoe bestaan twee moge lij kjheden en wel via wetswijziging en langs de weg van een loyale toe passing der wettelijke bepalingen en uitvoeringsvoorschriftem. Noch hét een noch het adder zal plaats heb ben als de oorlogsgetroffenen niet zorgen te blijven beschikken over een sterke Landelijke Organisatie. De weg zal moeilijk zijn, dat geef ik gaarne toe, maar juist daarom moet men zijde aan zijde blijven strijden voor onze gemeenschappelijke belan gen, ja voor ons recht. Zaterdag 14 Oct. a.s. komen de getroffenen van Almkerk en Dussen en omgeving in vergadering bijeen, waarin ondergetekende zijn visie op deze aangelegenheid zal geven. Nie mand blijve thuis. Een ieder is pre sent en krijgt volop gelegenheid van gedachten te wisselen. Tot goed begrip zij gezegd, dat ge melde vergadering niet is een actie te gen andere verenigingen, bureaux of personen, die zich bezighouden met advies of bemiddeling. Het gaat al leen om de belangen der oorlogs- etroffienen, alzo om uwe belangen, "éel staat er nog voor u op het spel, getroost u zich de geringe moeite om te komen luisteren. A. Schouten, 1 directeur Landel. Federatie. Nu de spanning tussen lonen en prijzen steeds nijpender wordt, rijst bij velen de vraag: Is deze prijsverhoging wel noodzakelijk? En betaal ik niet te veel? Welnu, de prijzencommissie in uw gemeente kan u het antwoord geven wat betreft artikelen welke aain prijs- stop zijn gebonden. Wendt u gerust tot hen. Zij staan steeds belangeloos voor u klaar. Hun adressen zijn: J, de Jager, Hoofd der Chr. sch.. te Nieuwendijk, voorzitter; H. J. de Graaf, Kerkweg 59, Nieuwendijk, se cretaris; mevr. de Boer-Heikoop, Almkerk; K. Buizer, Almkerk; M. Vleugel, Nieuwendijk. CAPELLE *Die motorsportvereniging „Ma rijke" hield tot sluiting van. het zo merseizoen j.l. Zaterdag een oriënte- ringsrit, waaraan door een 30-tal le den werd deelgenomen. De eerste vijf prijzen werden behaald door: L. Stein, ie pr„ wisselbeker; Th. van. Beek, 2e pr.; C. Savelkouls, 3e pr.; A. v. Wijk, 4e pr. en A. v. d. Wer ken, 5e pr. De Postduivenver. „De Lucht 25 „Tuf-Tuf's" betwisten elkaar in een wedstrijd Versailles-Parijs voor oude vohikels. Het vertrek der oude wagentjes te Versailles tijdens een regenbui. vaart" houdt a.s. Zaterdagavond eeip algemene ledenvergadering in het clublokaal, café Cové-v. d. Haart aan de Nieuwevaart. dussen De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft zich in be ginsel verenigd met de plaats, die aan de nieuw te bouwen kerk is toe bedacht in het gemeentelijk uitbrei dingsplan. Die kerk zal verrijzen op de snijding van de Zuideveldlaan en de Hoek. Die Ned. Heide Mij. is druk bezig met de aanleg van een sport veld te Hank. Dit sportveld beloofd ©en zeer aardig complex te worden, dat het aanzien van het dorp zal verhogen. GENDEREN Op Maandag 16 Oct. zal alhier de Chr. Kleuterschool beginnen, mei als hoofd mej. Munster uit Gorin- chem. HEESBEEN. Dinsdagavond keerde de mili tair J. Bax weer terug uit Indonesië. Velen kwamen hem die avond ver welkomen en hij moCht tevens van de burgerij uit deze gemeente en fa milieleden een prachtig rijwiel ont vangen. NIEUWENDIJK De collecte gehouden voor het T.B.C. fonds „Draagt elkanders las ten" van het C.N.V. bracht circa f245.— op. Zaterdagavond houdt de Chr. Bouwvakarbeidersbond afd. Nieu- Omdat Uw ogen zulke hoge eisen stellen, kiest U uitsluitend een bril van FIRMA NORT wendijk, jaarvergaderMg in gebouw Taveriu. WERKENDAM Vorige week Donderdagavond 5 Oct., werd in het Passage Theater te 's-Gravenhage, de Nederlandse ga lapremière gegeven van de film „De dijk is Dicht". Deze film speelt voor een g' root gedeelte in Zeeland (Wal cheren) maar ook wordt hierin ver toond De Biesbosch (Werkendam) in oorlogstijd door uitvoering van een gevaarlijke crossing naar bevrijd ge bied, welke op ©en mislukking uit loopt. H. M. Koningin Juliana, meerdere Ministers en andere autoriteiten, als mede vele medewerkers aan de tot standkoming van deze film, woonden deze galapremière bij. Na afloop ver bleef Hare Majesteit met de geno digden nog geruimen tijd in de ge reserveerde foyer bijeen en werden meerdere personen aan haar voorge steld. De heren J. Knijpers, Woudri- chem, L. v. Kempen en G. v. Rijs wijk te Sleeuwijk, uit de verzetsgroep Altena-Biesbosch, tevens medewerkers aan deze film, kwamen ook op het matje bij H.M., die zich op eenvoudi ge, gemoedelijke wjjze met hen on derhield over het verzetswerk in oor logstijd, alsmede over de gemaakte film „De Dijk is Dicht." Raadsvergadering gehouden Woensdag 11 October, n.m. 7,30 uur Voorzitter: Edelachtb. Heer Chr. van Rijswijk. Afwezig weth. J. Kuijpers en de heer Crielaard. De Voorzitter opent met het for muliergebed, de ambtenaar tgr se cretarie Sluijmers leest de potuien, die worden vastgesteld. Alvorens met de afwerking der agenda te beginnen, wil de Voorzitter de heer A. v. d. Wiel nog geluk wen sen met het feit, dat deze op 7 September gedurende 35 jaren lid van de raad is geweest en tiem dank zeggen voor wat hij in al die jaren voor de gemeente heeft gedaan. Te vens west spr. het jongste lid van de raad, de heer Holster, geluk met diens huwelijk en spreekt de hoop uit, dat dit een lang en gelukkig huwelijk zal mogen worden. De heer v. d. Wiel dankt die Voor zitter voor zijn woorden. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot het aangaan ener geldlening groot f35.000 bij de Bank v. d. Ver. van Nederl. gemeenten voor de verbouwing der school en idem bij dezelfde bankinstelling aan gegane geldlening groot f34.000 voor diverse doeleinden; idem tot wijzi ging der bouwverordening; idem het bericht ,dat wordt ingestemd met de toekenning van de 5 pet. toelage aan het gemeentepersoineel over het le en 2e kwartaal 1950; idem goedkeuring der gemeentebegroting voor 1950 en diversie wijzigingen gemeentebegro tingen 1949 en 1950. Procesverbaal van kasopname door het Verificatiebureau van de Vereni ging van Nederl. gemeenten bij de comptabele ambtenaren der gemeen te waaruit blijkt, dat alles in orde werd bevonden. Verzoek van de Bond van 'Nederl. Architecten, om technische ambtena ren van gemeentewerken niet toe te staan, dat zij voor particulieren als architect optreden. De Voorzitter merkt op, dat. dit voor deze gemeente van geen belang is, aangezien de gemeente is aan gesloten bij de C.T.D. en deze alleen belast wordt met het werk voor de gemeente. Bericht van goedkeuring der ver ordening op de heffing van rechten op de aanlegplaats tot 1955. Niette min dringt het college aan op een paar kleine wijzigingen. Op voorstel van B. en W. worden al deze stukken voor kennisgeving aangenomen, terwijl voor wat het laatste betreft aan de verlangens van Ged. Staten zal worden voldaan. Schrijven van de Minister van Bin- nenl. Zaken, waarin wordt geadvi seerd de 5 pet. toelage aan liet daar voor in aanmerking komende ge- De Indonesische regering heeft het beroep van de Unci om de .vijande lijkheden te beëindigen, van de hand gewezen. In zijn antwoord verklaar de Minister Roem, dat de Indone sische regering tot haar spijt niet in staat is in te gaan op het beroep van de Unci. De Unci heeft idié In donesische Legering hierop bericht, dat zij de Veiligheidsraad telegrafisch rapport heeft uitgebracht en heeft verzocht om verdere volmachten. Natuurlijk geeft de Indonesiche regering weer de schuld aan Ne derland. Roiem schreef in zijn ant woord „Wij hebben deze kwestie niet ge zocht ,maar zoals u duidelijk zal zijn uit de geschiedenis van deze kwestie werd zij ons opgedrongen door het falen van de Nederlandse autoritei ten om aan hun verantwoordelijk heid ten aanzien van de handhaving van de discipline onder hun troepen, welke onder hun controle stonden, te voldoen". Ambon, zo schreef Roem verder, was de laatste zes maanden in de macht van een terroristische militaire dictatuur geweest, onder leiding van elementen uit de voorma lige K.N.I.L.-strijdkrachten. Volgens de berichten die van de zijde van de Indonesische regering komen, zou de aanval op Ambon goede voortgang Vinden en zou deze in de naaste toekomst met goed re sultaat voltooid worden. Volgens de ze berichten hadden ook viele Am bones© burgers de Indonesische mi litairen als „bevrijders" begroet. Het bureau Znid-Molukken deelt echter mede Van onze regering ontvingen wij het volgende telegramVerzoiekein duidelijke tegenspraak van de leu gens der Indonesische republiek, o. ui. dat TNI reeds in de buitenwijken van Ambon zou zijn en nog slechts zuiveringsacties worden gevoerd. Wijzen er op, dat het Hitoe-front thans is schoongeveegd. De vijand is hier in wanorde gevlucht. Moreel van de TNI geknakt. Heden 9 Octo ber Piroe (Ceram) weer in onze handen. j Midden im de vrijheidsstrijd werd volk van Ambon zwaar getroffen door aardbeving en vloedgolf, die Zondagmorgen 1L55 uur begon en thans nog onregelmatig voortduurt. Dorpen Gelala en Hoetimoeri weg gevaagd. Schade ruw geschat op 71/2 millioen gulden. Voedselnood thans zeer groot. Velen dakloos. Verzoeken zeer dringend hulp, vooral voedsel. Het Int. Roode Kruis heeft inmid dels 50.000 Zw.. frans ter beschikking gesteld voor hulp aan Amboin en „Door eeuwen trouw" te Eindhoven verzocht hiet Int. Rode Kruis een hoeveelheid melkpoeder ien medica menten ter waahde van f25.000, die in de omgeving van Ambon gereed liggen, te willen vervoeren. meien te personeel ook voor het 3c en 4e kwartaal 1950 te verlenen. Op. voorstel van R. en W. wordt hiertoe besloten. Eenzelfde schrijven om dit perso neel ook in het genot te stellen van de tweede 5 pet. toelage gedurende de maanden September tan. Decem ber. Ook hiertoe wordt op voorstel van B. en W. besloten. Ged. Staten dringen aan in het raadsbesluit van 25 November 1949 ©en paar kleine wijzigingen te bren gen betrekking hebbende op de uit keringen aan tiet geineentepersoneel. waartoe wordt besloten. Verzoek om subsidie van de Stich ting van Gew. R.K. Ambacht- en Nij verheidsscholen, idein van de Stich ting Nijverheidsonderwijs in de Bis dommen Breda en 's Bosch, idem van de Stichting Vrienden van het Bra bants Orkest. Welke verzoeken op voorstel van B. en W., als zijnde voor deze gemeente van geen belang, worden afgewezen. Aangaande het laatste verzoek merkt de Voorzitter op, dat wel prijs gesteld wordt op goede muziek, maar dat zolang de in de gemeente ge vestigde muziekgezelschappen nog hulp nodig hebben, niet kan worden gedacht aan subsidieverlening aan verenigingen buiten de gemeente. Verzoek om subsidie van de Prov. Raad ter bevordering van arbeid aan NIEUWSBLAD GASTHUISSTRAAT 13 GORINCHEM Vakopticien sedert 1876

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1