Binnenland Onvolwaardige Arbeidskrachten, voor het jaar 1951. De Voorzitter deelt mede, dat het vorig jaar door de raad is besloten tot hét verlenen van een subsidie van f 10. Op voorstel van B. en W. wordt besloten deze ook voor 1951 toe te kennen. Verzoek van het Bestuur van de Ghr. Lagere Landbouwschool te An- del, om een subsidie van f5.per leerling, die uit de gemeente de school bezoekt. Dit aantal leerlingen is 5, zodat op voorstel van B. en W. wordt besloten een subsidie van 25 gulden te verlenen. Verzoek van de Stichting Koningin Wilhelminafonds, ter bestrijding „van de kanker, om een subsidie van J/2 cent pier inwoner. B. en \V. zijn over tuigd dat ook van gemeentewege iets ter bestrijding van deze vreselijke ziekte behoort te geschieden, het col lege stelt daarom dan ook voor, liet verzoek in te willigen, waartoe zon- dfer hoofdelijke stemming wordt be sloten. Hetzelfde geschiedt met het ver zoek om een subsidie van 4 cent per inwoner van de Stichting „ter bevordering van de Welvaart in het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch. Aan het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen wordt evenals vorig jaar een subsidie van f 10.— toegestaan. Schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat de Minister van Binnenl. Zaken geen termen, aan wezig acht om aan het verzoek van. de raad, de gemeente Woudrichem van de 8e in de 7e klasse voor die personele belasting jjn te delen, te voldoen, aangezien dan 36 pet. der woningen buiten de belasting zou vallen. B. en W. zouden dit schrijven wil len aanhouden, om na te gaan of de ze 36 pet. wel juist is, liet komt het college lid. zeer hoog voor. Wethouder Viveen voegt hier aan toe, dat de belastinggrens is bepaald op f2.—. Het komt ier dus op neer, dat voor 36 pet. der woningen de huur minder dain f2.is, iets wat spr. moeilijk kan aannemen. Schrijven van de PNEM gericht aan B. en W., doch deze menen goed te doen dit schrijven aan de raad mede te delen, 'liet gaat n.l. over de aansluiting van een zestal percelen op landbouwgebied. Het verlies voor deze aansluitingen ver tegenwoordigd echter een kapitaal van f 23.000, waarvan f6000 geput zou kunnen worden uit het fonds voor onrendabele aansluitingen, zo- dal een bedrag van f17000 overblijft, waarvoor de gemeente zou moeten zorgen. i De Voorzitter zegt nog pogingen te Lebben gedaan om dit bedrag ver minderd te krijgen en had tevens voorgesteld om té trachten door die de zoons van de aan te sluiten per celen aan te bieden de grondwerk zaamheden mede te doen verrichten en door aankoop van oud materiaal b.v. te Andel, waar men een onder gronds net heeft gekregen, het be drag verlaagd te krijgen, doch bij de PNEM wilde nnen daarvan niet we ten. Men heeft zijn eigen personeel voor graafwerk en de ondervinding, opgedaan miet oud materiaal, is van dien aard, 'dat men daarmede niet •meer begint. B. en W>. zijn overtuigd dat liet noodzakelijk zou zijn be doelde percelen aan te sluiten, doch een bedrag van f 170QD achten zij daarvoor toch te hoog, zodat het college niet met het voorstel kan komen daartoe over te gaan. De heer v. d. Wiel is het daar mede eens, maar kan niet geprobeerd worden of belanghebbenden niet een bedrag willen bijdragen. De Voorzitter meent, dat «dit te proberen is. Ook B. en W. hebben die gedachte overwogen, doch meen den die moeite te kunnen sparen, .omdat al zouden belanghebbenden een paar duizend gulden willen bij dragen, het overblijvende bedrag nog te hoog is. Doch als men het vraagt, heeft men ook gedaan wat moge lijk wa,s. De heer v. d. Wiel kan zich niet voorstellen, dat belanghebbenden het de raad kwalijk zulten nemen als niet tot aansluiting onder deze voor waarden wordt overgegaan. De heer Holster gelooft wel, dat belanghebbenden er iets voor over zulten hebben, doch hij vreest ook, dat dit niet zoveel zal zijn, dat die gemeente kan ingaan op die aanbie ding tot aansluiting. Spr. vraagt of het perceel Kraaij ook onder de -aan te sluiten percelen valt, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Besloten wordt alvorens te be slissen eerst nog in contact te treden met belanghebbenden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot liet aangaan van een geldlening groot f 64006 bij de Bank van de Ver. van Neder]gemeenten, ten behoeve van de bouw van, 6 woningwetwoningen, nadat de Voor zitter had toegelicht, dat de lening a pari en met een looptijd van 50 jaren miet een rente van 3l/4. «pet. gesloten kan worden. Ook voor de nog je bouwen wo ningen is geld nodig. Dezelfde bank instelling is bereid voor één jaar de helft van het benodigde bedrag te geneen rente van 3 pet. te verstrek- Vergadering gezamenlijke Middenstandsverenigingen te Heusden KOMT ER EEN ZWARTE LIJST? Dinsdagavond werd in café Noo- ten een belangrijke vergadering ge houden van de gezamenlijke Midden standsverenigingen, ter bespreking der a.s. St. Nicolaasactie 1950. Deze vergadering, welke onder lei ding stond van de heer A. Verschuur was vrij goed bezocht en de bespre kingen werden op vlotte wijze gehou den. De Penningmeester bracht verslag uit van de Zomeractie. In de com missie van onderzoek werden be noemd de heren v. Herwaarden en Schiellekens. Omtrent het batig saldo werd besloten, dit te besteden voor de a.s. Sint-Nicolaas-actie. Hierna werden .de bestuursvoorstel len besproken en nader vastgesteld. Besloten werd de St. Nicolaas Win kelweek te houden van 18 November t.m. 2 December a.s. en daarbij een gratis verloting te organiseren met waardevolle geldprijzen in waardebon nen. De trekking zal plaats hebben op 4 December daaraanvolgende. Voor deelname enz. der winkeliers werd een bedrag vastgesteld. Nadere bijzonderheden volgen bij circulaire. Opgave kan geschieden tot 1 Nov. Mededeling werd gedaan van de ontvangst van St. Nicolaas op Zater dag 18 November, welke tevens de St. Nicolaasmarkt zal openen. Voor deze onderlinge Zaterdagavond St. Nicolaasmarkt gaven zich al vele le den op tot deelname aan deze markt. ken. Als dit bedrag is opgenomen, zou ze het verdere gedeelte in de vorm van een kasgeldlening willien verlenen, om beide bedragen daar na zo mogelijk in een vaste lening om te zetten. B. en W. stellen voor ook op dit aanbod in te gaan, met welk voorstel de raad accoord gaat. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. besloten lot het aangaan van een rekening-courant overeen komst voor 1951 met de Bank van de Ver. van Ned. Gemeenten tot een. bedrag van f 60.000 voor de ge wone en f 60.000 voor de kapitaals uitgaven, in totaal dus tot een bedrag van f'120.00ö. De verordening op de keurings dienst voor vee en vlees, alsmede de verordening tot de heffing van keur lonen zijn in de bezettingstijd vast gesteld en komen daardoor per 1 December te vervallen. B. en Wu stellen voor ze opnieuw vast te stel len. Alleen in de verordening op de heffing van keurlonen wordt «en kleine wijziging voorgesteld. In an dere kringen in de omgeving be draagt het keurloon voor een var ken f3.hier is dit nog f2.75 B. en W. zouden dit bedrag hier ook op f3.willen brengen. De raad gaat daarmede accoord en stelt vervolgens beide verorde ningen opnieuw vast. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der politieverordening. De Voorzitter deelt mede, dat die betrokken wijzigingen ook in de be zettingsjaren in het léven zijn ge roepen en derhalve ook met 1 Dec. a.s. komen te vervallen. Het is dus nodig ze opnieuw vast te stellen. B. en W. zouden even wiel van deze ge legenheid tevens gebruik willen ma ken om naar aanleiding van het in dertijd gedane verzoek van het lid Holster, over loslopende hónden, een bepaling in te voegen, dat het verbo den is, honden zonder geleide 's avonds na 10 uur tot zonsopgang te laten loslopen, in de vesting op wegen en buiten de vesting op we gen en terreinen. De heer Holster zag liever, dat dit verbod voor hel gehele etmaal zou gelden. De Voorzitter meent, dat dit wel wat ver gaat en zeker voor iemand die lid van die dierenbescherming is. De bepaling is toch hoofdzakelijk nodig met liet oog op de schapen en het gebeurt toch meestal 's nachts dat deze worden aangevallen. Weth. Viveen vindt de gedachte van de heer Holster ook bezwaarlijk met het oog pp jagers die honden bij zich hebben. 1 De heer Holster merkt op, dat de ze honden onder geleide zijn, waar tegen wethouder Viveen inbrengt, dat het vaak voorkomt, dat deze honden zó ver van hun geleider afraken, dat ze geheel buiten zijn bereik' zijn. De Voorzitter zou het bezwaar van de heer Holster in dien zin wil len ondervangen, dat 'gedurende de wintermaanden b.v. van October tot Maart inplaats vain 10 uur, 8 uur wordt genomen, gaat men verder, dan vreest spr. dat men ten opzifchtie van de behandeling der dieren weër tot de Oude toestand geraakt. De heer Holster is van mejning, dat niemand ter voordeel van heeft als eten hond losloopt, iedereen on dervindt er echter wel last van. De lieer Spoor zou Let hen, die graag «en hond houden, toch ook Voor organisatie en regeling van de verloting, marktreclame en ont heffingen werden verschillende 'heren als commissieleden benoemd met als voorzitters de heren R. de Wit, J. M. v. d. Pol en Hagenaars en als le den de heren M. Smits, A. v. Bladel, C. Sagt, J. v. Laarhoven, Schellekens, B. v. d. Pol, Broos en de Graag. Na deze vaststelling kwam ter spra- de samenstelling van een zwarte lijst van wanbetalers. Er volgde hierover een uitvoerige bespreking, waa ruift bleek, dat deze noodzakelijk moet worden ingesteld en hiervoor zo spoe dig mogelijk een aparte vergadering zal worden belegd ter regeling en vaststelling van deze lijst, in 't belang der winkeliers. Na de rondvraag sloot de voorzit ter onder dank voor de opkomst en de aangename wijze van bespreking, deze vergadering met de wens dat de St. Nicolaas Winkelactie 1950 met de markt en verloting in alle opzichten mag slagen. Den Bosch krijgt een nieuw station De burgemeester van 's-Hertogen- bosch, maakte in de raadsvergade ring bekend, dat er overeenstemming is bereikt tussen het college van B. en W. en de directie van de N. S. betreffende de bouw van een station. Ir. van Ravenstein heeft het plan ontworpen. In het nieuwe gebouw, dat een frontbreedte heeft van 183 meter, is een restaurant opgenomen. weer niet al te moeilijk gaan maken. De heer v. d. Wiel zou ook niet te ver gaan, zijn er honden die last be zorgen, dan kan de politie ook over dag ingrijpen, doch spr. zou niet graag zien, dat deze dan maar direct zo'n houd kon doodschieten. De Voorzitter zegt, dat dit ook niet het geval is, de bepaling over doodschieten is achterwege gelaten. M et algemene stemmen wordt hier op besloten een bepaling jte maken als aangegeven, waarbij gedurende de zomermaanden 10 uur en de win termaanden des avonds 8 uur wordt gesteld. De Voorzitter zou ook nog de verplichting willen opnemen, waar bij de bewoners van de vesting en van de Koepoort en Burgemeester v. Lelystraat worden verplicht liet huisvuil met de reinigingsdienst mee te geven met het oog op de volks gezondheid. Een categorie is zeer blij met deze ophaaldienst, doch an deren weigeren. De lieer v. d. Wiel zegt, dat men op verschillende plaatsen een derge lijke verplichting heeft. De heer v. Straten vraagt, hoe vei* liet strekt wat de dienst moet mee nemen. Oud papier hebben ze graag, doch er zijn andere zaken die ze weigeren mee te nemen en zij be roepen zich dan op de Burgemeester. Wethouder Viveen meent ook, dat niet zo nauw moet worden gekeken, hij heeft het zelf meegemaakt, dat hij een beetje gras uit zijin tuin wilde meegeven dat werd geweigerd. De heer Grielaart komt ter verga dering. Deze haalt een geval aan, dat bij hem geweigerd werd een bosje asters, dat op tafel had gestaan, mee te nemen. De Voorzitter meent, dat dit te ver gaat. Hij heeft daartoe nooit geen instructie gegeven. Men moet het natuurlijk met meegeven niet te bont maken, door b.v. al het loof van gerooide aardappelen te willen meegeven, doch anderzijds moeten werklieden van de reinigingsdienst ook niet te inauw kijken. Spr. zal hen in deze zin over deze kwestie onderhouden. De heer Spoor heeft nooit geen klachten ten opzichte van de vuil nisophalers. Besloten wordt ook deze aangege ven bepaling op te nemen, terwijl de verdere bepalingen opnieuw van kracht worden verklaard. Voorlopige vaststelling rekening woningbedrijf 19481949. De Voorzitter licht toe, dat deze rekening is opgemaakt door het Ve rificatiebureau van de Vereniging v. N ede 1* 1 and se ge me ehten. De raad besluit tot vaststelling zo als ze werd aangeboden. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van sportterrein en kleedlokaal aan de voetbalvereniging. De Voorzitter zegt dat, hoewel de raad het over de voorwaarden inder tijd reeds eens is geworden, B. en W. dit nog even in de vergadering willen brengen voor een definitievevaststel ling. De gemeente behoudt volgens de voorwaarden ten allen tijde de be schikking o Ver het terrein, terwijl als huur een bedrag voor terrein en kleed hokje van f 364,— wórdt bedon gen. Spreker leest de verdere voor waarden voor, waarna de raad aan een en ander zijn goedkeuring hecht. Wijziging gem.-begroting. Wordt gewijzigd overeenkomstig de Himdieirlijlkle nieuwsgierigheid Het gebeurde dezer dagen in Hil versum. De Prinsesje Beatrix, Irene en Margriet gingen schoenen kopen, in gezelschap van haar verzorgster, mevr. Pennink. Helaas heeft de ervaring geleerd, dat als de Prinsesje inkopen gaan doen, er steeds voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen. Zo werd dé auto een eindje verder geparkeerd, opdat niet onnodig de aandacht op haar aanwezigheid zou worden ge vestigd. Alles leek goed te gaan, maar toen de Prinsesjes met haar krakende, nieuwe schoenen naar bui ten kwamen, bleek de auto nauwe lijks meer zichtbaar door de honder den nieuwsgierigen, die zich om de wagen verdrongen. De pret van de nieuwe schoenen ging er bijna door verloren. Er waren zelfs mensen, die toen de Prinsesjes er eenmaal in geslaagd waren in de auto te stappen hun hoofden door de portieren sta ken. Was het wonder, dat Prinses Beatrix vroeg of ze dat wilden laten Hamstervoorraad in beslag genomen De recherche te Vlaardingen heeft bij een inwoner van die stad in be slag genomen 100 kg rijst, 50 kg. suiker, 100 dubbele stukken zeep, 148 busjes gecondenseerde melk, 43 pakjes thee van 1 ons en 345 repen chocola. Tegen de inwoner is proces verbaal opgemaakt. Grote buit aan juwelen Inbrekers hebben in Den Haag ju welen tot een waarde van vijftig of zestigduizend gulden buit gemaakt. voorstellen van B. en W. Het college vraagt verder nog een crediet tot maximum f 4000 in ver band met de verbouwing der school. Toen men met deze werkzaamhe den bezig was, bleek het nodig de vloer van een lokaliteit van de open bare school ook te vernieuwen, om dat de balken binnen een paar jaar toch ook weer vernieuwd hadden moeten worden en tegelijk om open baar en christelijk onderwijs gelijk te behandelen. Verder dient enig meu bilair voor aankleding te worden aan geschaft. Spr. is het bedrag dat voor een en ander nodig is, nog niet be kend. Hij verwacht wel dat het aan merkelijk minder dan f 4000 zal zijn. De heer Crielaart kan zich voor stellen als men aan een oud gebouw gaat verbeteren, men dan voor tegen vallers komt te staan. Plij stelt er tevens prijs op dat tussen openbaar en bijzonder onderwijs geen verschil bestaat en beiden gelijk worden be handeld. Als men iets wil verbeteren, moet men het goed doen, anders loopt men gevaar over een paar jaar weer aan de gang te moeten. Met algemene stemmen wordt hier op het verlangde crediet toegestaan. Rondvraag. De heer Grielaart wijst op de waar schuwingsborden met het oog op'het verkeer. Deze staan verkeerd. Aan de Loevesteinsepoort is voorrang gegeven aan het verkeer dat van bui ten komt, terwijl het volgens spr. juist andersom moet zijn. Immers het verkeer van binnen kan door die bocht in de poort het van buiten komend verkeer niet zien aankomen, en als men te ver gereden is, heeft men geen ruimte op zij te gaan, van He andere zijde is dit wel het geval. Ook aan de Koepoort zijn de borden ver keerd geplaatst. De Voorzitter zal hierover overleg plegen met de politie. De heer v. Straten informeert naar de maximumsnelheid in de kom van de gemeente. De Voorzitter legt dat deze 40 km bedraagt, iets wat de heer v. Straten te veel acht. De Voorzitter merkt op, dat dit bij de wet is geregeld en er dus niets aan is te doen. Er komt echter eert nieuwe wet op het verkeer. De heer v. Straten dringt aan op het plaatsen van een waarschuwings bord aan de Begijnenstraat met het oog op de Kleuterschool en het snel verkeer. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit zullen overwegen. De heer v. d. Wiel informeert hoe of het staat met de straatverlichting aan de Oudendijk in de morgenuren, is dit nu in orde? De Voorzitter zegt dat daarvoor een speciale klok nódig is, doch men houdt dan het bezwaar dat alle lichten moeten branden. Zou men dit alleen op bepaalde punten willen dan zou er een nieuwe draad moeten bijkomen, die f 500 per km kost. B. en W. overwegen niettemin het aanbrengen van een klok. De heer v. d. Wiel vraagt hoe of het zit met de woningbouw aan de Terwijl de bewoners naar de bios coop waren, hebben de inbrekers al le kamers doorzocht en verdwenen met de grote buit aan juwelen. Auto te waller geneden De 39-jarige L. B. de B., firmant van de N.V. de Backer's gloeilampen fabriek te Tilburg is met een door hem bestuurde personenauto in het Wilhelminakanaal gereden. De auto kwam in schuing stand op de bodem van het kanaal terecht. Eerst na een kwartier werd bet slachtoffer boven water gebracht. De levensgeesten waren geweken. De beer de B. was gehuwd en had een kind. MARKTBERICHTEN. 's-HERTOGENBOSCH. Op de veemarkt van Woensdag 11 October werden aangevoerd 5877 st. vee, zijnde: 2428 runderen, 123 vette kalveren, 507 nuchtere kalveren, 75 zeugen, 539 lopers, 1856 biggen, 312 schapen en lammeren, 37 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 700950, guiste koeien 550-723, extra kwaliteiten boven no tering; kalfvaarzen 650900, klam- vaarzen 550650, guiste vaarzen 450 575j> pinken 350450, graskalve ren 160290, nuchtere fokkalveren 100130 nuchtere slachtkalveren 45 65, zware kwaliteit 6590, lopers 6085, biggen 3045, drachtige zeugen 225—250, schapen 6585, vette schapen 110, lammeren 4252, zuiglammieren 6080, geiten 2045. Oudendijk. Komt daar iets van? De Voorzitter antwoordt dat de plannen bij G. St. zijn. Van 6 nieuwe woningen die zullen worden ge bouwd zullen er 2 aan de Oudendijk komen. De heer v. d. Wiel heeft sedert de laatste vergadering bezoek gehad van vissers, die er over 'klaagden, dat door hengelaars van elders, zoveel ondermaatse vis wordt gevangen en meegenomen. Het komt voor, dat vissers uit Eindhoven of België, zo'n 50 a 60 visjes meenemen. Spr. heeft zich zelf toen eens op de hoogte ge steld en heeft moeten constateren, dat dit juist is. Hij sprak een hen gelaar uit 'Gorinchem en zag, dat deze ondermaatse vis weer in het water wierp, terwijl anderen ze be hielden en beweerden dat zij dit mochten. Hoe zit dat? Wethouder Viveen en v. Straten antwoorden dat zulks niet mag. De heer v. Straten heeft zelf gecon stateerd, dat de politie hiervoor ook twee bekeuringen maakte, er wordt dus wel degelijk op gelet. De Voorzitter belooft de politie te zullen verzoeken hieraan nog eens bijzondere aandacht te willen schen ken. De heer Holster vestigt de aan dacht op de slechte toestand van de Almkerkse weg, hij zag gaarne enige verbetering. De Voorzitter kan hierover veel en weinig zeggen, doch het ligt hem zwaar te moeten vertellen dat het 't volgend jaar 100 jaar is, dat de ge meente deze weg moet onderhouden. Tegenwoordig is er geen enkele pol der, die zijn wegen, die voor door gaand verkeer worden gebruikt, in orde kunnen houden. Hij heeft ook zelf de slechte toestand gezien, om hem enigszins te verbeteren zou er iemand bij moeten worden aangesteld om de kanten af te ploegen. Voor het merendeel zijn de bewoners, die langs deze weg wonen, bewoners van de gemeente Almkerk. Deze heefteen verzoek van de gemeente Woudri- chem om in de kosten van onderhoud te willen bijdragen, afgewezen en nu is het zelfs zo, dat de gemeente Almkerk als ze dit wilde er een straatbelasting zou kunnen heffen. De weg kost de gemeente veel. Spr. heeft de kwestie óp de Griffie besproken, en verzocht dat de provincie hem zou overnemen, doch deze was daar toe niet bereid. Nu zit spr. te wachten ten op de nieuwe verkeersweg, mis schien dat de provincie dan de tóe- gangswegen wel wil overnemen, of althans in het onderhoud zal bij dragen. B. en W. zullen bekijken wat ier thans aan de weg gedaan kan worden. De heer v. Straten heeft tot zijn voldoening het nieuwe bekken horen gebruiken. De slag is prima. De Voorzitter doet het genoegen dit te vefnemen. B. en W. handha ven de oude toestand. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheimè zitting ter behandeling van belastingreclame's.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2