NIEUWSBLAD Kalender 1951 Wachters TWEEDE BLAD VRI,DAG 13 Plaatselijk Nieuws Firma L. J. VEERMAN BIJ DE BALANS Vergadering van de Raad der gemeente ALMKERK voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN Bij bet ovevrgangsexamep aan de Nijverheidsschool te Waalwijk, weid omzie stadgenoot A. Brouwers bevorderd van de eerste naar de tweede klasse. - Bij de damclub Y.D. werden Maandag j.l. ilii haar clublokaal Ho tel „Gentral", eein viertal partijen gespeeld voor de onderlinge com petitie. Schaap kan maar iniet op gang komen iti deze competitie. Spelend tegen Bax geraakt hij op eenvoudige wijze een schijf achter iein dankbaar profiteerde Bax later van een tweede fout. Agressief was de partij van de Graag tegen Nieuwkoop; toem laatst genoemde een randschij f plaatste sta pelden de moeilijkheden voor hem zich op en van een van cle talrijke valletjes werd N. het slachtoffer. Ook de partij de Joode-Klaren was er een vain „pak-aan". Hier blieven de stellingen geruime tijd in even wicht, totdat idie Joode een stelling annuleerde maar daarmede ook prompt in een damzetje liep.. Nelis won vain Fitters, nadat laatst genoemde een mooie kans om ©en puntenverdeling te bewerkstelligen, had laten voorbijgaan. Wel kwam hij nog op dam, maar de overmacht was te groot ten tenslotte maakte een slagzet nog een einde aan de partij. 1 Maandag a.s. voortziettiinjg! om half acht. Zondag 8 October werd, be gunstigd door vrij goed weer, door de gilden „St. Catharina" uit Herpt en „St. Blasius' 'alhier, haar twee de onderling concours gehouden op de schutsboom van St. Blasius. Om half twee kwamen de leden der beide gilden bijeen in „Hotel Central" vanwaar mieh om twee uur naar de schutsboom trok om de strijd te beginnen. Een strijd, die op zeer vriendschappelijke wijze ge streden werd en die om ongeveer half zes eindigde. Om half acht was men weer bijeen in het clublokaal van „St. Blasius", alwaar de prijsuitreiking plaats vond. De hoofdman vain St. Blasiüs, de heer v. Bladel, hield daarbij een rede en memoreerde die eerlijke strijd op vriendschappelijke en sportieve wijze was gestreden en juichte deze onderlinge wedstrijd zeer toe, aange zien deze zo bevorderlijk is om de vriendschap tussen beide gilden te versterken, zoals de eervolle neder laag jwelke „St. Blasius" van „St. Catharina" weer bèeft bewezen en hoopte dat deze vriendschap besten digd zal blijven. Vervolgens ging hij over tot uit reiking der prijzen. De extra prijs beschikbaar gesteld door mej. wied. Timmermans voor de hoofdlieden der beide gilden, werd gewonnen door de hoofdman van "St. Catha rina, de heer C. de Kort te Herpt. De heer de Kort dankte voor deze prijs, welke met een toepasselijk woord door de hoofdman v. Bladel werd uitgereikt, zomede de behaal de prijzen door de zestallen. De eerste prijs verwierf het 1ste zestal van St. Catharina; de 2e prijs het lie zestal van St. Blasius; het 2e zestal van St. Catharina behaalde eveneens de le prijs en het 2e zestal van St. Blasius de tweedie prijs. De personele prijzen werden be haald als volgt: le prijs C. die Kort, 2e prijs Wi. de Kort," 3ie pr. Dorus Siegers, '4e pr. Ad. Verhoeven, 5e pr. W. v, Kas te ren, Ge pr. Adr. de Kort Czin., 7e pr,. C. de Kort, 8e pr, M. Buijs, 9c pit A. de Kort, 10e pr. G. van Hemert, 11e pr. v. d. Ende, 12e pr, A.' v. d. Oever, 13e pr, J. van Sprang, 14e pr. S. van Eeuwijk, 15e pr. J. de Kort, 16e pr. J. de Kort, 17e pr Aug. de Kort, 18e pr. M. de Kórt, 19e pr. G. de Wilt, 20e pr. J. van Bergen, 21e pr. N. de Kort, 22e pr. A. v. Bladel, 23e pr. A. v., d. Wlèns, 24e pr. L. Couwenherg, 25ie pr. J. v. d. Donk, 2Ge pr. J» Fitters, 27e pr. Bannering, 28e pr. J. Brouwers. De heer G. de Wilt, secretaris van St. Catharina sprak nog enkele woorden tot de lieden van beide gil den en liet daarbij de wens uitko men dat deze vriendschappelijke Ver houding nog vele jaren zou blijven bestaan,: mede ook in het belang van de gemeente Heusden m bracht dank voor de mooie prijzen. Het geheel had een prachtig yer- lopp en alle leden hèerden hoogst voldaan huiswaarts, nadat met een kort woord dit in alle opzichten zo geslaagde concours was gesloten. CENDE1ÏEN Maandagavond j.l. hield deBe- stuurdersbond Heusden e.o. in café „de Zwaan" alhier een algemene le den vergadering waar de N.V.V.-secre taris Ad. Vermeulen sprak over de Loon- en Prijspolitiek. Op zeer dui delijke en bevattelijke wijze zette hij het sedert de bevrijding gevoerde beleid der regering uiteen. Uitvoerig belichtte hij de, de laat ste maanden door de vakbeweging met de Stichting van de Arbeid en de Regering gevoerde besprekingen over de lonen, prijsstop en prijsbe- heersing, waarvan het resultaat was de 5 pCt. loonsverhoging begin Sep tember, terwijl thans een controle apparaat in opbouw is om onrede lijke prijsverhoging en opdrijving op te sporen. Een aantal gestelde vragen, naar aanleiding van zijn betoog, werden zeer uitvoerig beantwoord. Gehoord het hartelijk applaus van de circa 90 bezoekers is het een zeer geslaagde vergadering geweest. Die voorzitter van de B.B. dankte na afloop de heer Vermeulen voor hetgeen hij zo klaar en duidelijk uit eenzette en wekte de aanwezigen op ook de nog op het programma staan de vergaderingen eveneens bij te wo nen, men kan er allen wat leren, wat in deze tijd steeds van pas komt. 's-GRAVENMOER Op bet Nationaal Zang- en Mu ziekconcours te Slikkerveer, behaal de het Chr. Dameskoor „Soli Deo Gloria" een 2e prijs in de Ereafdeling met 296 p., terwijl het Kinderkoor „Looft den Heer" een ie prijs behaal de in Klasse A met 308 p. Donderdag 5 Oct. j.l. verga derde de Chr. Fabrieks- en Trans portarbeidersbond met de Ghr. Land- arbeidersbond in de Ghr. School al hier. De heer J. Borstlap alhier, behaalde op de Prov. Veefokdag van het Zwartbonte Hollandse Veeslag te Breda op 5 Oct. j.l. met zijn stam boekvee de Kampioenprijs, alsmede 3 eerste prijzen, 1 tweede prijs en 2 derde prijzen. NEDERHEMERT De collecte voor bet Bouw fonds der Ned. Herv. Kerk aan de Noordzijde heeft opgebracht f8,44; voor het Restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk op het Eiland kwam aan huiscollecte binnen f24,80; dekerk- collectes bedroegen f 8,20 en f 6,.60, een bijzondere gift van Baron v. Was senaar te Den Haag van f50 en een bijzondere gift van f 1, zodat in to taal "f90,60 het fonds versterkte. „De Macht van het Kleine" afd. Niederhemert, bracht in het af gelopen kwartaal f 99 bijeen voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. WERKENDAM Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat vanaf 1 Oct. de winkels 's avonds om 6 uur geslo ten moeten zijn, met uitzondering van Zaterdag dan mogen deze tot 7 uur 's avonds open zijn. Tevens is het met ingang van die datum verboden, dat personen beneden de leeftijd van 16 jaar, zich zonder geleide, een half uur na zonsondergang op straat mo gen bevinden. In de maand September pas sieerden de Rijksschutsluis via Mer- wede-Biesbosch 645 vaartuigen. Ds. A. de Bruin, Ned. Herv. Pred. heeft een beroep ontvangen naar Breukelen, terwijl Ds. Chr. v. Dam, pred. der Ger. Gem. heeft be dankt voor de beroepen naar Rid derkerk, Dirksland en Ierseke. De heer A. C. v. Drunen al hier, slaagde voor het in Den Plaag gehouden Staatsexamen V.D. diplo ma scbeepswerkbouwkundige. De Gem. Zangver. „Pro> Musi- ca" behaalde op het zaalconcours te Slikkerveer een ie prijs in de eerste afd. Een mooie prestatie, temeer daar zij slecht 3 jaar bestaat. Bij de drie Gem. Koren, wel ke Werke*ndam rijk is, is „Hallelu jah" overgegaan tot oprichting van een Jeugdkoor onder leiding van Di recteur Joh. v. Barendrecht. cftijmen van lijmen KOFFIE-DUUR. Peperduur zo zei men vroeger Koffieduur zo is het thans. Want de prijzen van de boontjes, Ze ontnemen ons de kans. Nog van „bakje troost" te spreken. Daarom is 't, dat surrogaat, Bij zeer vele medemensen, Heel hoog aangeschreven staat. Als dat zo moet blijven doorgaan, Wel, dan komt het ogenblik, Dat we onze buren vragen: „Spaar voor mij je koffiedik!" Bij de vrienden en bekenden, Smeken we om koffieprut. Want wel meer dan ooit te voren, Zien we daarvan nu het nut. De waarzegsters ondertussen, Met hun koffiedik en zo, Worden ook wel zwaar getroffen, Neen, ze geven niet cadeau, Hun adviezen en geheimen, Het moet extra duur betaald. En, als daarom hun voorspelling, Eens een enkel keertje faalt, Nu dan is het vast en zeker: Ze gebruikten: surrogaat! Koffiedik is een vereiste 't Andere geeft heel geen baat. TIJMEN. (Vervolg) op Zaterdag 7 October 1950, des vm. 9 uur. Die Voorzitter zegt dat het een heel epistel is, waarmede hij het niet in alle delen eens is. De gemeentebestu ren moeten vaak aan eigen bureau opdracht verstrekken omdat de ar- chitectenkosten hoog zijn. Particulie ren komen vaak niet tot herbouw of verbouw omdat de kosten voor een architect zo hoog zijn. B. en W. stel len voor, ook dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Raams is het daar volko men mee eens, de architecten zijn be zig om zichzelf uit te schakelen. Met algemene stemmen wordt het schrijven hierop voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de Minister van So ciale Zaken, waarin deze bericht er mede accoord te kunnen gaan, dat de kosten voor de controle op de werkeloosheid op f 1000 per jaar wordt gebracht, in welke kosten het rijk voor 50 pCt. bijdraagt. De thans geldende vergoeding beloopt f 700. De heer Snoek zegt, dat als hij het goed begrijpt, de jaarwedde voor de controleur op f 1000 kan worden ge bracht. Welk werk verricht deze daar voor De Voorzitter kan dit zo niet zeg- gien. De beer Snoek meent dat zijn werk tot heden zeer weinig is geweest. Hij wil het er ook voor doen. Zeker er moet controle zijn, doch bij werkloos heid gaan de meesten over naar de D.U.W., slechts weinigen in de over brugging. De heer Raams is het met de heer Snoek eens en gelooft, dat de con trole met f 700 nog te hoog betaald is, er is slechts weinig werk aan. De beer Ouwerkerk zou, alvorens een besluit te nemen, eerst een on derzoek willen instellen, wat de con troleur de laatste 2 winters aanwerk heeft verricht. Het is spr. nu moeilijk een beslissing te nemen. Plij zou zich eerst willen oriënteren, is dit moge lijk De Voorzitter antwoordt dat zulks zeker mogelijk is. De heer Snoek meent, dat dit zeer eenvoudig te doen is, op het arbeids bureau kan men dit makkelijk na gaan. De heer Burghout merkt op dat niet uit het oog mag worden verlo ren dat de controleur zich het hele jaar disponibel moet houden. De heer Snoek erkent dit en zou daarom ook niet aan de f 700 willen len tornen, maar het gaat nu alleen om de vraag of het verantwoord is, er f 300 bij te geven. Besloten wordt een besluit aan te houden. Schrijven van Notaris Jhr. Pompe van Meerdervoort te Andel, waarin deze bericht dat de ruiling met de Herv. Schoolvereniging thans kan plaats vinden. De Voorzitter licht toe dat het'hier slechts over een technische herzie ning gaat, bij het vroegere besluit klopten de maten niet precies. Met algem. stemmen wordt een nieuw besluit genomen. Schrijven van de heer de Graaf over de mogelijkheid van toekenning van een premie bij woningverbete ring van particuliere woningen. B. en W. stellen voor dit schrijven in hun handen te stellen voor nader advies met welk voorstel de raad accoord gaat. Voorstel toekenning subsidie. Schrijven van het bestuur van de Oranjevereniging te Waardhuizen met verzoek om toekenning van een sub sidie voor de tractatie van de school kinderen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten evenals andere jaren een subsidie van 25 ets. per kind toe te kennen wat neerkomt op 60 X 2 5 f 15—- Eenzelfde verzoek van de Oranje vereniging te Almkerk, die echter vraagt haar hiervoor een bedrag van 50 ct. per schoolgaand te willen toe kennen voor het op 9 Sept. ge houden feest. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. St. slechts goedkeuring verlenen tot een bedrag van 25 ets., weshalve B. en W. voorstellen tot dit laatste te besluiten met welk voorstel de raad accoord gaat. Schrijven van de heer J. v. d. Pijl, Secretaris van de Chr. Muziekvereni- Ons Feuilleton door W. Kerremans 86) „Ja, ja, je hebt gelijk", antwoord de hij dadelijk schuldbewust, „ik ga wel eens te ver daarin. Dat komt om dat jij voor mij nog altijd niet bent! neergekomen op het niveau, waarop ik sta. Ik denk dat die vreemde eer ste ontmoeting in de tram nog wat nawerkt." „Je moet mij zo niet zien, Karei. Ik ben een gewoon mens als ieder an der en als je mij blijft voorstellen als een wezen tussen de vrouw en een engel, dan zal je ontgoocheld worden als je eindelijk gaat merken dat ik niets meer ben dan elke andere vrouw een mens met fouten en gebreken. Veel meer bijvoorbeeld dan jij." „Over mijn fouten spreken is een te delicaat onderwerp om daar ver der op in te gaan. Jk aanvaard je stelling onder protest dat jij een vrouw zoud zijn als een ander." Bij Karei bleef één overheersende gedachte, zijn handelingen besturen: hij wilde alles voorkomen of wegne men wat Yonca verdriet zou kunnen doen, haar zou hinderen of zorg geven. Eens had hij haar een brief gege ven, die zij zou meenemen om te posten en hij had er bij gezegd dat 't een belangrijk stuk was en dat ze vooral niet moest vergeten het stuk dadelijk in de bus te doen. De volgende dag kwam zij met een bang vragend gezicht bij hem met de brief in haar hand. Roelants begreep dat zij verzuimd had die te posten, even kwam er toorn bij hem op, maar dadelijk belette zijn bezorgde liefde voor Yonca elke uiting. „Ha", riep hij verblijd, „heb je de brief niet gepost? Wat een geluk. Er moet iets in veranderd worden en hij mag zo niet weg. Wat een inzicht heb je om dat in te zien, zonder iets van de zaak af te weten." „Is dat nu echt waar?" vroeg Yon ca wantrouwend, „of zeg je dat maar om mij te sparen „Neen, dan ken je me nog niet. Je zoudt ontstellen als je wist wat een tiran en vrouwenbeul ik ben als je mijn voorschriften in de scherpe Noord-Oostenwind slaat. Geef me de brief, dan ga ik er direct mee naar de betrokken afdeling om hen te ver- blij den met dit aanhouden van de missive." Hij ging er mee naar de betrokken afdeling en kreeg er heel wat onaan gename dingen te horen over zijn achteloosheid om het belangrijke stuk niet op tijd ter post te hebben be zorgd. Eenmaal had Karei de angst van vroeger weer bij Yonca waargeno men. Hij was voor een opdracht naar een kleine plaats in Brabant gezon den en had een aansluiting gemist. Hij had Yonca willen telefoneren dat hij later zou thuiskomen, maar de verbinding was nog niet tot stand gekomen toen hij vertrekken moest. Roelants had daarom een der officie ren gevraagd om, als de telefoonver binding zich meldde, aan Yonca te zeggen dat zijn aankomst in Den Haag vertraagd was en dat hij niet voor 9 uur thuis zou komen. Toen hij thuis kwam vloog een snikkende Yonca hem om de hals en hij zag met grote onrust hoe zij uit haar evenwicht was. Zij was bang geworden toen hij niet op tijd thuis kwam en er meer en meer tijd voorbijging. Met de minuut was haar angst gestegen en zij had zich weer allerlei spookbeel den in de gedachten gehaald, de ou de vrees van vroeger, dat haar geluk nu te lang geduurd had. Toen, temid den van die angstige spanning, had in eens de telefoon kwaadaardig en lang gebeld en een vreemde man nenstem had gevraagd: Spreek ik met mevrouw Roelants? Zij had nauwelijks de kracht gehad de hoorn vast te houden en pas toen de stem de vraag herhaalde had zij een bevestigend antwoord kunnen sta melen. Zij wachtte sidderend de tij ding af, die door het apparaat zou komen en toen de officier haar de boodschap had gegeven, was zij op een stoel neergevallen en had zich niet uit het hoofd kunnen stellen dat dit maar een voorbereiding was voor een andere vreselijke tijding. „Als je van mij weggaat Karei", vervolgde zij met een bevende stem, „kom ik toch weer bij je. Dan wil ik niet hier blijven alleen." Onder het hartbrekende verhaal van zijn vrouw had Karei bedacht 'hoe hij zich nu moest gedragen. Haar streng toespreken, het oude praatje herha len van vroeger, spottend of geksche rend met haar spreken of ernstig. Hij besloot tot het laatste, omdat de an dere wijzen van geruststelling toch geen uitwerking zouden hebben. Mis schien als hij sprak in dezelfde rich ting waarin zij dacht dat dit goede invloed zou hebben, dat hij 'haar zo het dichtst kon naderen. „Kom eens liier bij me zitten, Yon ca, of beter zo op mijn knie, dan praten we gemakkelijker. Nu moet je in de allereerste plaats je goed in leen, dat ik hier gezond en ongedeerd en onbedreigd bij je ben en dat mij niets is overkomen. Dat is een be langrijk uitgangspunt dunkt me, niet waar „Ja, ja, mijn Kareltje", antwoord de zij met die geliefde jubel in haar stern. „Je bent bij mij en je blijft bij mij." „Altijd, mijn onmatig geliefde vrouw. Dat jij verschrikt bent en dat jij je ongerust hebt gemaakt, vind ik volkomen begrijpelijk. Ik weet zeker, dat als mij hetzelfde zou overkomen, ik misschien nog veel gekker dingen zou hebben gedaan en wel naar je toe zou zijn gereisd, zodat de toe stand dan nog veel ingewikkelder zou zijn geworden. Jij hebt je verstand goed bij elkaar gehouden en hebt het enig juiste gedaan wat gedaan moest worden, namelijk afwachten of er een tweede tijding kwam, dan wel of ik werkelijk thuis zou komen, zodat wij nu zonder verder uitstel weer bij een zijn. Je bent dus weer knap en flink geweest en heb je zelfbeheersing niet verloren." Hij zag hoe gunstig zijn woorden op haar werkten. Haar gelaatstrekken ontspanden zich merkbaar en een lachje van zalige voldoening bleef er op achter. Hij drukte haar nog wat vaster tegen zich aan en ging voort: „Dit neemt mij een grote onrust van bet hart, want 'het is heel goed mogelijk dat zich, met het oog op mijn werkzaamheden, iets van deze aard nog wel eens voor kan doen. Dat is iets wat ik een verstandige vrouw als jij, niet nader behoef uit te leggen, nietwaar?" Yonca knikte met overtuiging. (Wordt vervolgd). behorende bij het Thans kunt U weer intekenen op alle verschijnende Kalenders. Uit de vele en mooie schilden, zal U het niet moei lijk vallen, keus te maken! Bestel daarom Uw Kalender bij een der onderstaande adressen. Wij garanderen U een goede en vlugge bediening. Andel: G, VAN WIJNEN Babiloniënbroek M. LANKHAAR Pz. Eethen: A. LANKHAAR GenderenH. KLEINLOOG (bezorger Nieuwsblad) WijkWed. G. v. d. POL NederhemertM. BRACHT PoederoijenP. v. d. ANKER Waspik: A. LANKHAAR Meeuwen: A. BURGHOUTS en bij BOEKHANDEL Tel. 19§ HEUSPEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5