Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Heusden ging „Crescendo" te Nieuwendijk om voor de aankoop van een nieuwe gro te trom een subsidie te mogen ont vangen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een subsidie van f 100 te verlenen. Eenzelfde verzoek om subsidie van de Muziekvereniging „Nooit Gedacht" te Almkerk, die eveneens een bedrag van f ioo wordt verleend. Die heer Raams heeft gezien dat de gemeente Eethen subsidie wil ver lenen naar gelang de prestatie's van de verenigingen en daar zit wel iets in, meent spr. De heer Snoek lijkt dit ook' nog niet zo gek, men heeft daar echter wel de verplichting tegenovergesteld van het geven van een paar concer ten. De heer Raams zou er deze ver plichting niet aan willen verbinden, want dan valt het idee van de subsi die weg. De heer de Graaf acht het niet on billijk dat, als de gemeenschap sub sidie geeft er dan ook iets tegenover terug wordt verlangd. De Voorzitter acht de gedachte van de gemeente Eethen niet juist, im mers de kosten blijven voor de ver enigingen gelijk en het is zelfs zo, dat een vereniging die zich in een hoge afdeling heeft gewerkt zich be ter kan bedruipen dan een, die nog in de kinderschoenen staat. Er zit een stimulans in om zich hoger op te werken, doch dat doen de vere nigingen wel uit zich zelf, zij be hoeven daarvoor geen subsidie. Verzoek van het bestuur der La gere Landbouwschool te Andel om een bedrag van f 5,per leerling die uit de gemeente Almkerk deze school bezoekt, te mogen ontvangen, als sub sidie voor het jaar 1950. Het aantal leerlingen bedraagt 20. B. en W. stellen voor f 2,50 toe te staan, zoals dit ieder jaar is gebeurd, n.l. f 2.50 per leerling. De heer Kolff zou er f 5,van ma ken, de school heeft voor de gehele streek en ook voor deze gemeente grote betekenis. De Voorzitter is ook van het nut van de school overtuigd, doch niet van de noodzakelijkheid, dat ze wer kelijk f 5,per leerling nodig heeft. Als dit werkelijk het geval is geweest, dan zou dit naar zijn mening voor de oorlog zijn geweest, toen bestond daarvoor meer aanleiding dan nu. Het bestuur der school overlegt geen enkel bewijs dat ze deze f 5,nodig heeft. De heer Raams erkent ook gaarne het nut der school, doch is het met de Voorzitter eens, dat men overtuigd dient te worden over de noodzakelijk heid van het verlenen van f 5,per leerling. Met algem. stemmen wordt hierop besloten tot het verlenen van de sub sidie van f 2,50 per leerling. Verzoek van de Stichting voor de bevordering van de Welvaart in het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch, om een subsidie van 4 ets. per inwoner. B. en W. stellen voor deze subsidie te verlenen, aangezien 'zij overtuigd zijn van het belang der Stichting. De heer Snoek meent dat; de raads leden uit het hun toegezonden ver slag hebben kunnen zien wat de Stich ting zoal heeft gedaan en dat dit niet zo weinig is geweest. De heer Raams heeft geen buiten gewone verwachting van de Stichting, maar is er niettemin voor dat ze een kans wordt gegeven. Het zou van groot gewicht zijn als de streek uit haar isolement verlost zou worden. De Voorzitter meent, dat de eerste vereiste hiervoor is, de brug bij Go- rinchem. De heer Raams is van mening dat het Land van Heusden en Altena in verval, is, tegenover andere delen van ons land. Wethouder C. G. de Jong is het daarmede niet eens, de streek kan de critiek ten opzichte van b.v. de Bom- melerwaard zeer goed doorstaan. Juist de Bommelerwaard is door de Com missie voor de Welvaart die daar was gesticht, op een hoger peil ge bracht. De heer Snoek meent dat het Land van Heusden en Altena daardoor juist op meerdere punten op dit ogenblik ten achter is. Met algem. stemmen wordt het voorstel tot subsidieverle ning hierop aangenomen. Verzoek van de Stichting voor Maatschappelijk werk in het Land van Heusden en Altena om subsidie van 10 cent per inwoner. De Voorzitter zegt dat de gemeen te Almkerk nog niet van de hulpvan de Stichting heeft geprofiteerd, zodat hij niet gelooft, dat op het verzoek moet worden ingegaan. De raad is van hetzelfde gevoelen, zodat het ver zoek wordt afgewezen. Verzoek van de Bond van Openbare leeszalen en boekerijen te 's-Bosch om een subsidie van 4 ct. per inwoner. Op voorstel van B. en W. wordt af- -wijzend beschikt, aangezien men hier meer op de leeszaal in Gorinchem is aangewezen. Voorstel garant verklaring rente en aflossing van een bouwcrediet ten be hoeve van J. v. d. Plas te Waardhui zen. De Voorzitter zegt dat het hier een Rohypgeval betreft, bet onrendabele gedeelte dat, garantverklaring behoeft, is f7813,—. B. en W. stellen voor de garantieverklaring te verlenen, waartoe door de raad wordt besloten. Bij de Bank van de Vereniging van Nederl. Gemeenten wordt voor de bouw van 4 woningen een geldlening gesloten groot f47013, met een loop tijd van 50 jaar en een rente van 3x/4 pCt. en verder tot het aangaan ener Rekening-Courant overeenkomst voor het jaar 1951 voor de gewone uitga ven groot f 52,000. Aangezien de verordening op de keurlonen in de bezettingstijd is vast gesteld, komt ze per 1 Dec. a.s. te vervallen en dient in dit verband, opnieuw te worden vastgesteld. Er is een kleine wijziging aangebracht, het keurloon van een varken is van f2,75 °P ^3)gebracht. Ook de ver ordening op de keuring van vee en vlees, komt om. dezelfde reden even eens per 1 Dec. te vervallen. Beide verordeningen worden op voorstel van B. en W. opnieuw vastgesteld. In verband met de wijziging der Drankwet, moet in de verordening .regelende vergunnings- en verlofs- recht eveneens een kleine wijziging worden aangebracht. Het vergun ningsrecht zal voor de eerste maal f 170 bedragen, tot heden was dit f 100. Het verlofsrecht wordt van f25 op f45 gebracht. Dit laatste is slechts een formaliteit aangezien er in de gemeente geen verlofzaken zijn. Tot de door B. en W. voorgestelde wijzi gingen wordt met algemene stemmen besloten. Voorstel beschikbaarstelling gelden ingevolge artikel 72 der Lager On derwijswet 1920. Het schoolbestuur aan de Nieuwendijk vraagt voorhand- werken en invoering van vakonder wijs in verband met het 7e en 8ste leerjaar gelden voor de aanstelling van een onderwijzeres in de nuttige handwerken gedurende 10 lesuren per week. De Voorzitter licht toe, dat het schoolbestuur hierop recht heeft, zo dat B. en W. voorstellen het verzoek toe te staan. De heer Raams vraagt hoe of 'het met de andere scholen zit. De Voorzitter antwoordt dat deze lesuren bij de andere scholen onder het gewone onderwijs vallen, aange zien zij daar geen voldoende leerlin gen voor vakonderwijs hebben. Aan de school te Nieuwendijk wordt het vakonderwijs, waarvoor naaimachines enz. nodig zijn en verder voor vakon derwijs aan jongens, diverse gereed schappen. De raad besluit het be nodigde bedrag toe te staan. Het bestuur van de school aan liet Verlaat, vraagt uitbetaling van het bedrag van f89,41, waarmede het bedrag van de uitgaven is overschre den. Het bestuur van de school aan de Prov. Weg vraagt het bedrag van f325,92 eveneens door overschrijding der kosten tengevolge van prijsver hogingen. Hetzelfde schoolbestuur vraagt verder voor de aanschaffing van nieuwe leerboekjes ter vervan ging van de verouderde methode het bedrag van f 333,60. Het advies van de Inspecteur van het Lager Onder wijs luidt voor al deze aanvragen gun stig, zodat B. en W. voorstellen ze toe te staan. Het bedrag voor de uitbreiding van het onderwijs aan de school te Nieuwendijk bedraagt f 1427,65. Ook dit bedrag wordt toe gestaan. Het schoolbestuur te Waard huizen vraagt f 150 voor de aanschaf fing van een nieuwe kachel. Het ad vies van de Inspecteur luidt ook voor deze aanvraag gunstig, zodat ook dit bedrag wordt toegestaan. Vaststelling vergoeding Bijz. scho len over 1950: Voor de school: te Waardhuizen wordt met 77 leer lingen 77 Xf 18 =■-f 1386 vastgesteld; voor die aan het Verlaat 125 Xf 18 f2250 vastgesteld; voor die aan de Voorstraat i232/3 X 18 f 2226 vast- steld; voor die te Nieuwendijk 382x/3 X 18 f 6882 vastgesteld. In totaal f 12744. Voorstel verkoop grond aan de Waardhuizense Steeg. De Voorzitter zegt dat het de aan vraag betreft van G. v. Oudheusden te Waardhuizen voor de wederop bouw van zijn woning. B. en W. stel len voor hiervoor 200 m2 te verko pen voor het bedrag van f 0,2 5 per m2. Aldus wordt besloten. Toewijzing onteigende gronden. De Voorzitter merkt op dat het allebei hebben zij de hoogste waardering voor de Osmia. De vulpen, die zo zacht en soepel schrijft. Lekken Uitgesloten. En de 14-karaats gouden pen blijft uw leven lang goed I slechts een formaliteit betreft, het gaat over een stukje grond langs de Prov. Weg nabij het fort. Besloten wordt het stukje grond over te dra gen voor het bedrag van f 10, aan v. d. Assem. Voorstel straataanleg en riolering. De nieuwe straat komt te liggen vanaf de Voorstraat naar de Prov. Weg tussen de erven van de heren Koekkoek en Verschoor. De kosten voor straataanleg worden begroot op f 70,300, de kosten van riolering op f 14)15°- De heer Ouwerkerk. zou er de ver betering van de Gantelbrug en de weg bij willen betrekken. De Voorzitter merkt op, dat dit andere objecten zijn. De heer Snoek acht het niet juist dat midden in 'tveld een paar wonin gen worden neergezet en dan eerst een straat wordt aangelegd. De Voorzitter zegt dat dit: niet an ders kon. Ged. St. willen niet goed keuren dat een straat wordt aange legd waar nog geen huizen staan. De heer Snoek acht het noodzake lijk dat bij de riolering ook een sep- tietank wordt inbegrepen, het gaat niet aan alles maar in de polder van de „Ouden Doorn" te lozen, zonder voorafgaande zuivering. Het slootwa ter dat het vee moet drinken, wordt op die manier te veel verontreinigd. Weth. C. G. de Jong is het er me de eens dat er in de toekomst een septietank zal moeten komen, maar zo'n zuiveringsinstallatie moet als sluitstuk op de riolering dienen en het gaat niet aan alles in eens te doen. De heer Snoek acht lozing in de Alm beter dan in de Oude Doorn. Wethouder J. de Jong merkt op, dat dit door overheveling ook met geringe kosten kan geschieden. De lieer Ouwerkerk zegt, dat hij niet kan blijven medewerken aan de verfraaiing van Almkerk, als andere gedeelten van de gemeente daartegen over worden verwaarloosd. De heer Nieuwenhuizen merkt op, dat het wel schijnt of men hier zit al leen zit voor Almkerk en andere ge deelten van de gemeente worden ach tergesteld. Wethouder C. G. de Jong moet de ze beschuldiging van de hand wijzen. B. en W. hebben wel degelijk een plan laten maken voor de verbete ring van de weg, doch de kosten waren toen te hoog bevonden, waar mede de raad het eens was, het gaat niet aan te beweren, dat B. en W. de raad met een kluitje in het riet sturen. Wethouder J. de Jong voegt hier aan toe, dat zulks niet juist is. (De heren v. Loenen en Huizing van de Centr. Techn. Dienst zijn in middels ter vergadering toegelaten en geven aan de hand van meege brachte en aanwezige kaarten over een en ander nadere toelichtingen), waarna met algemene stemmen tot voorgestelde aanleg van de Graaf van Hornestraat en aanleg der riole ring wordt besloten. Voorstel verbouwing voormalige burgemeesterswoning. Ook hierbij verstrekken de heren van de C.T.D. de gewenste inlichtingen. Het ligt in de bedoeling dat van het bovenge deelte een woning zal worden ge maakt waarvoor de kosten worden begroot op f 1504, waartoe eveneens met algemene stemmen wordt be sloten. De Voorzitter dankt de heren v. Loenen en Huizing voor de verstrekte inlichtingen, waarop deze de verga dering verlaten. De lieer Kolff zou de vergadering willen schorsen- tot volgende week week Zaterdag. Het is n.l. reeds ruim 12 uur geworden en zou dus naar huis willen. De Voorzitter acht dit niet nodig, bovendien de raad is geen Tweede Kamer. Verhuur grond aan J. de Jonge. De Voorzitter zegt dat de pacht overeenkomst is afgelopen, waarom B. en W. voorstellen de 80 are 22 ca. weer te verhuren tegen de prijs van f 90 per ha, met welk voorstel, de raad accoord gaat. Voorstel aankoop strook grond van N. C. Struik. De Voorzitter deelt mede dat de strook grond aan de Beatrixlaan reeds in gebruik is. Besloten wordt tot aankoop tegen de prijs van f91,25. De gemeenterekening en rekenin gen van takken van dienst 1949 wor den de raad aangeboden. Als com missie van onderzoek worden aange wezen de heren Nieuwenhuizen, de Graaf en Kolff en de heer Raams als reserve. Voorstel wijziging politieverorde ning. De Voorzitter zou hiervoor gaarne volgende week Woensdagavond 7 uur een vergadering beleggen met de commissie, die in liet leven is geroe pen voor de herziening van de straf verordeningen.. De verordening is ech ter vastgesteld in oorlogstijd en komt daardoor per 1 Dec, a.s. te vervallen, zodat ze opnieuw van kracht wordt verklaard. De gemeente-begroting voor 1950 wordt gewijzigd overeenkomstig de voorstellen van B. en W. Voorstel verhuur woningen. Het betreft een 4-tal woningen aan de Nieuwstraat, waarover door de commissie advies is uitgebracht. De ze stelt voor ze te verhuren aan de he ren Snijders, Colijn, P. v. Vuuren en Cattel. Overeenkomstig dit advies wordt besloten. Aan de Nieuwendijk wordt een dubbel huis en 3 duplexwoningen ge bouwd. Volgens advies der commis sie zouden B. en W. hiervan één woning willen toewijzen aan v. d. Stelt, met welk voorstel de raad ac coord gaat. De heer Ouwerkerk maakte de op merking dat v. d. Stelt ook op een andere wijze geholpen had kunnen worden, n.l. door aan de door hem thans bewoonde woning een balcon te bouwen, doch de eigenaar wilde daarvan niet weten. Benoeming leden woning-advies commissie. De Voorzitter zou de aftredende leden Jac. Kolff, A. Ouwerkerk, P. A. Nieuwenhuizen, A. Colijn en J. Westerhoff willen doen herbenoemen. De heer Ouwerkerk stelt dit ver trouwen op prijs, doch zou liever stemming zien. De Voorzitter merkt nog op, dat de commissie had gevraagd om een lid meer te benoemen, doch dit gaat niet, aangezien de commissie uit een oneven aantal leden moet be staan, men zou dan dus 2 leden, erbij moeten benoemen, wat B. en W. 'weer wat veel achten. De heer Ouwerkerk heeft er geen bezwaar tegen om het bij 5 leden te laten, ze had alleen een lid inteer gewenst, om de verschillende delen der gemeente beter vertegenwoordigd te krijgen. Naast de aftredende worden ter benoeming aanbevolen W. Noorloos, A. de Graaf, Z. v. Her wijnen, C. de Boer en A. Grooneveld. De heren. Ouwerkerk, P. A. Nieuwenhuizen en A. Colijn werden herkozen met 9 stemmen, de heer J. Westerhof met 10 stemmen. Een briefje was blanco ingeleverd. De heer Jac. Kolff ver kreeg 3 stemmen, terwijl 7 stemmen waren uitgebracht op W. Noorloos, zodat deze werd gekozen. De Voorzitter dankt de heer Kolff voor het vele werk ,dat deze als Voorzitter der woonruimtecommissie heeft verricht, het is een zware taak en voorzitter te zijnis zeker al een zeer ondankbare taak. Zijn werk is door B. en W steeds zeer op prijs gesteld. Spr. hoopt dat het woning vraagstuk in het komende jaar tot oplossing mag komen, hoewel dit niet zal meevallen, want het aantal aanvragen wordt niet kleiner, doch is zelfs uitgebreid. Ook van een paar collega's hoorde spr. hetzelfde, daar om is het woningvraagstuk dan. ook zo buitengewoon moeilijk. Rondvraag. De heer A. v. Her wijnen merkt op, dat de arbeid van de gemeente werkman sterk wordt gehinderd door de aanwezigheid van overhangend houtgewas. Kan dit niet verwijderd worden? De Voorzitter zal dit de eigenaar vragen. De beer v. Herwijnen zag gaarne dat de gemeentewoningen aap de Uppelsenhoek, die voor een gedeelte als proef zijn gepleisterd, werden af gepleisterd, het is nu een onogelijke boel. De Voorzitter zal hiertoe opdracht geven. De heer Walraven vraagt of er niets te doen is tegen het roekeloos rijden aan de Nieuwendijk. De Voorzitter zegt, dat de politie hiertegen niet voldoende kan op treden. De heer Ouwerkerk wijst er op', dat men zich van bet inhaalverbod weinig gautrekt. De Voorzitter zal de politie ver zoeken hierop te Willen letten. De heer Kolff zou het presentie geld voor de raadsleden van f 4.op f8.— willen brengen. Een raadslid dient met alles goed op de hoogte te zijn, wil hij dat, dan kost hem dat geld. De Voorzitter gelooft niet, dat hier voor kans bestaat. Ged. Staten keu ren zulks niet goed, zoals men in Dassen nog pas heeft ondervonden, doch spr. wil nog wel eens infor meren. De heer Snoek komt terug ,op het geen hij naar aanleiding van de no tulen heeft gezegd n.l. of het over leg met de commissie over de wo ning van de beer Geudeke tot een goed resultaat heeft geleid. Hierom trent doen allerlei geruchten de ron de, hij wilde daarover gaarne eens iets horen. De Voorzitter zegt, dat er inder daad overleg is gepleegd en naar aanleiding daarvan hebben B. en W. een rapport van de commissie ont vangen, waarin weinig houvast zat en id at in 4 delen uiteenviel. De heer Ouwerkerk zegt, dat in bet advies als no. 1 werd genoemd overleg met de heer Sprangers, de heer Geudeke was hierop ook ge steld. Eerst als dit om de een of andere reden niet mogelijk was, kwa men de andere voorstellen aan bod. Spr. neemt bét de heer Geudeke niet kwalijk dat deze voor zijn over tuiging vecht, doch de commissie had gaarne gezien ,dat volgens liaar advies was gehandeld. B. en W. heb ben tegenover de heer Geudeke niet voldoende ruggegraad getoond. Hij moet onwillekeurig verband leggen tussen deze laat uitgéschreven raads vergadering en deze kwestie. Anders wordt er altijd een vergadering be legd in September, nu moest blijk baar eerst de zaak over de woning van de béér Geudeke in kannen en kruiken zijn, zodat de raad er zich bij neer moot leggen. De Voorzitter verklaart dat het uitschrijven vain de raadsvergadering niets niet de zaaik beeft te maken, het wachten was op de plannen van de C.T.D. De heer Ouwerkerk is blij met de ze mededeling, doch aan de eigen lijke zaak doet hot verder niets af, die veel te veel in de publieke ber 'langstelling beeft gestaan om ze bui ten de raad af te handelen. Hot was beter geweest dat deze eersit in een raadsvergaderin'g was besproken. Nu hél: zo is gelopen, hoeft spr., en ze ker meerdere raadsleden, spijtv dat zij hebben besloten de woning van de schoolarts aan de hoer Geudèkó te verhuren. po Voorzitter merkt op, dat er nooit ©en zaak in do woning geves-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6