RAADSVERGADERING VEEN Voor de Vrouw SLANKKLEDEND EN jEUGDIG De eerste auto maakt haar joyeuse entrée op Dinsdag 10 October des namiddags 3 uur. Voorzftter: Ed.Achtb. Heer O. B. J. Landweer. SecretarisWelEd. Heer J. C. Mo- relisse. Aanwezig alle leden, behalve de heer J. G. den Dekker. Opening met het formuliergebed. De notulen worden gelezen en vast gesteld. Ingekomen stukkien: Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot wijziging der bouw verordening; idem, goedkeuring di verse begrotingswijzigingen. Verzoek van de Bond van Archi tecten, geen bijwerk aan de ambte naren van de C.T.D. op te dragen. Goedkeuring van Ged. St. van het raadsbesluit tot verkoop van bouw grond aan de heren B. Verschoor, P. v. Helden en J. G. W. Schouten. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Adres van de afd. Noord-Brabant van de Bond van Ned. Gemeente- Ambtenaren, waarin wordt verzocht om evenals dat bij het Rijk gebeurt, de premie inzake ziekteverzekering van het daarvoor in aanmerking ko mende gemeentepersoneel, voor tie helft voor rekening van de gemeente te nemen. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten met welk voorstel de raad accoord gaat. Schrijven van de Minister van Bin nenlandse Zaken, waarin wordt mede gedeeld dat het rijk, bij ziekte, de jaarwedde gedurende 2 jaar wordt uitgekeerd en geadviseerd wordt dit ook bij het gemeentepersoneel te doen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten hiertoe over te gaan. Schrijven van de Minister van Soci ale Zaken, waarin wordt geadviseerd de tweede 5 pCt. toelage op de jaar wedde van het gemeentepersoneel toe te kennen. B. en W. stellen voor hier toe te besluiten met welk voorstel de raad accoord gaat. Nota van aanmerkingen door Ged. St. gemaakt op de gemeenterekening 1948. Het voorstel van B. en W. om aan het verlangen van Ged. St. te voldoen en de slechts kleine aanmer kingen in overeenstemming met de wensen van genoemde instantie te brengen, wordt met algemene stem men aangenomen. Met de Bank van de Vereniging van Ned. Gemeenten wordt een rekening courant overeenkomst aangegaan voor het jaar 1951, groot f35000. Verzoek van de caféhouder Joh. A. v. Tilburg om de sluitingstijd voor zijn café gedurende 5 werkdagen te stellen op des avonds 10 uur en des Zaterdagsavonds op 11 uur. B. en W. stellen voor het sluitings uur alle avonden op 10 uur te stellen. De heer Vos acht 10 uur voor de Zaterdagavond wel wat vroeg, het ge beurt vaak $at de voetballers dan nog niet van tie wedstrijd zijn te ruggekeerd. De Voorzitter zegt dat B. en W. van mening zijn, dat 10 uur met het oog op de Zondag, laat genoeg is. De heer Duister is het met de heer Vos eens en acht voor Zaterdag 10 uur ook te vroeg. De heer M. G. Timmermans zou het ook later willen stellen. Wethouder Honcoop meent, dat als men Zaterdagsavonds zo laat in een café zit, men des Zondags niet op tijd in de kerk kan zijn. Er zijn men sen die zich voor de Zondag willen voorbereiden, voor deze heeft spreker meer respect dan voor hen, die zo laat in een café zitten. Het gaat te- tegenwoordig tamelijk goed. Spr. zou het zo laten. Wethouder Schreuders merkt op, dat het rijk een wet heeft gemaakt, waardoor de winkels om 6 uur geslo ten moeten zijn. Daarover hoort men niets. De heer M. G. Timmermans noemt dit een ander geval. De winkelsluiting is er in het belang van het personeel. De heer Vos merkt op dat in Wijk en Aalburg en Andel de café's des Zaterdagsavonds ook pas om 11 uur sluiten. Zij, die naar een café willen gaan, gaan dan daarheen. Wethouder Honcoop zegt, dat des avonds om 10 uur niemand meer naar een andere gemeente gaat voor cafébezoek, waartegen de heer Vos inbrengt, dat zulks dan niet om 10 uur gebeurt, doch dat men er vroe ger heen gaat en dan is men zeker niet voor Zondag thuis. De heer Jac. v. d. Pol acht 10 uur laat genoeg en kan accoord gaan met het voorstel van B. en W. De jonge lui lopen tegenwoordig veel te laat langs straat, iets wat de overheid niet moet bevorderen. De heer M. Timmermans is van mening dat, al wordt de sluitingstijd op 11 uur bepaald, de gemeenteVeen nog ver boven vele andere gemeenten staat. Wethouder Schreuders zou, om aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen er half 11 van willen maken, met welk voorstel, de raad zich ten slotte met algemene stemmen ver enigd. Verzoek van het bestuur der Chr. Lagere Landbouwschool in Andel, om evenals vorige jaren, een bedrag van f 5,per leerling, die uit de gemeen te deze school bezöekt, te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor, een bedrag van 15 gld. toe te kennen, aangezien 3 leerlingen de school bezoeken. Aldus wordt besloten. Verzoek van het Comité voor het houden van fokveedagen in het Land van Heusden en Altena om subsidie voor de in Almkerk te houden fok1- dag. B. en W. achten deze fokdag voor de gemeente van weinig of geen betekenis en stellen voor afwijzend te beschikken met welk voorstel de raad accoord gaat. Verzoek van het Prov. Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in den Bosch om subsidie. B. en W. erkennen gaarne het nut der instelling, doch menen niettemin te moeten voorstellen om afwijzend te beschikken, waarmede de raad het eens is. Verzoek om subsidie van de Stich ting voor Maatschappelijk Werk in liet Land v. Heusden en Altena van 10 cent per ingezetene. De Voorzitter zegt dat de gemeen te reeds subsidie verleent voor de gezinsverzorging en B. en W. het daarom niet gewenst achten ook hier aan nog subsidie te verlenen. De heer v. d. Pol voelt wel voor het verlenen van subsidie. Als 10 ct. te veel is, kan dan niet 5 cent per in woner worden verleend? De Voorzitter lijkt het tian 't beste het verzoek nog eens aan te houden en het opnieuw door B. en W. te la ten bezien. Aldus wordt besloten. Verzoek van de vereniging Vrien den van het Brabants Orkest om subsidie. Ook van deze instelling er kennen B. en W. gaarne het nut, doch gezien de gemeentefinanciën menein zij te moeten voorstellen ook dit verzoek af te wijzen. Ook hiermede is de raad het eens. Verzoek van de Nederlandse Kam- peerraad om subsidie. Dit wordt, aangezien, het niet gezegeld is, ter zijde gelegd. i Op de verzoeken van de Stichting voor gewestelijke R.K. Avondscholen, alsmede op het verzoek om subsidie van de Bond van Openbare Lees zalen tie Eindhoven en de Stichting voor Lager Nijverheidsonderwijs in de Bisdommen 's Bosch ein Breda, wordt afwijzend beschikt. Verzoek van Jain Vos Wzn., huur der van een gemeentewoning, om in verband met 'zijn fokkerij van be vers, een strookje grond voor 5 ja ren in erfpacht te mogen ontvangen. De Voorzitter deelt mede, dat dit De Voorzitter deelt mede, dat deze rekening voor de gewone dienst sluit met een nadelig saldo- van f7508. waar de rekening evenwel met een nadelig saldo van ruim f13.000 aan ving heeft men dus eigenlijk een batig slot van f6000.De kapitaal- dienst geeft eiein nadelig saldo- aan van f105.841.De gemeentebegro ting voor 1951 wordt eveneens de 5raad aangeboden. Deze begroting bevat een bedrag van f13000 als pos t van onvoorziene uitgaven. Zowel de rekening als de begroting worden in handen gesteld van een commissie bestaande uit de herein J. v. d. Pol, Joh. Duijster en J. G. dein Dekker, Rondvraag. 1 De heer Vos hééft Joh. v. Tilburg bij zich gehad, die hem sprak over zijn woning, hoe zit dat? De Voorzitter zal hierover na af loop dier openbare vergadering in lichtingen verstrekken. De heer Vos informeert hoe lang het licht voor de tijdaanwijzing op verzoek pas is ingekomen en dus de toren braridt. HijJ heeït ^merkt stelt hij voor het aan L., en W. te d;d dp na 's nachts 3 uur uitgaat, renyoyieren voor advies De Voorzitter zegt, dat het de be- De raad besluit vervolgens de ge- doeling van B ,en is het te doen meente garant te doen verklaren branden van zonsondergang tot 1 voor de rente ein aflossing van liet UUI< voor Z0ns0pga,ng ,eil zai daartoe onrendabele gedeelte tier hypotheek, nria u i De heer v. d. Pol heeft gezien, te verlenen door de N.V. Bouwkas Roliyp voor de door B. Verschoor te bouwen woning. Aangezien de gemeenschappelijke regeling inzake de Keuringsdienst van vee en vlees met de gemeenten Heus den, EethCn en Wijk en Aalburg in de bezettingstijd is vastgesteld en daardoor per 1 December a.s. komt te vervallen, wordt deze opnieuw vastgesteld. De verordening op de keurings dienst van vee en vlees in de ge meente wordt gewijzigd in verband met de keuring yan huisslachtingen, die in het vervolg aan huis kunnen plaats vinden. Het bedrag der uitgaven over 1949 voor het openbaar lager onderwijs wordt voorlopig vastgesteld op f447.34, geraamd was een bedrag van f325,62, zodat dit met f 121.72 werd overschreden. Met algemene stemmen worden de aftredende ledein der commissie van advies als bedoeld in art. 8 der woonruimtewet 111.1. de heren P. van Helden, H. M. Jiskoot, J. v. d. Pol, M. G. Timmermans en Andr. van Wijk herbenoemd. De gemeenterekening 19499 wordt tie raad aangeboden. dat aan de Westzijde een paar cij fers zijn weggevallen. De Voorzitter heeft dit ook be merkt en vindt het jammer, zodra daartoe de gelegenheid bestaat, zal <lit worden hersteld. De heer Vos informeert hoe of liet met het nieuwe gemeentehuis staat. De Voorzitter antwoordt, dat tie plannen nu alle instanties hela ben gepasseerd. Ze berusten op het ogen blik bij Ged. Staten. Vandaag of morgen zullen deze wiel hierover'be richt zenden. Wat het wegenplan betreft, dit kon met het oog op de grote kosten niet doorgaan zoals aan vankelijk was gedacht. Er wordt nu ge we Het aan een plan, dat 60 a 70 duizend gultien goedkoper zal zijn. Spr. heeft de verwachting, dat in het voorjaar met de uitvoering van dit plan, het wegdek voorzien van een slijtlaag, zal worden begonnen. De heer v. d. Pol vestigt de aan dacht op de afwatering aain de Nieuwstraat, de bewoners kunnen bij regenachtig weer hun woning haast niet verlaten. De Voorzitter zegt, dat men in Wijk ook met eenzelfde geval zit HET BOTERHAMTROMMELTJE MEE NAAR SCHOOL Ondanks de steeds groter worden de vervoersmogelijkheden is niet ie der schoolkind of oudere scholier in de gelegenheid om „tussen de middag" thuis te komen voor de koffiemaaltijd. Vele móéders hebben dus dage lijks de zorg voor het vullen van eên boterhammenzakje of-trommeltje met het twaalfuurtje voor hun kroost. Een trommeltje is hier voor nog wel het handigst, vooral het soort dat, nadat het geleegd is, in elkaar geklapt kaïn worden en zo slechts weinig ruimte iin de school tas inneemt. Gemakkelijk is het verzorgen van zo'n overblijvers-maaltijd lang niet altijd. Niet alleen moeten de boter hammen smakelijk blijven, het is ook van belang, dat het twaalfuurtje goed wordt samengesteld. Een goede voeding is immers voorde opgroeien de jeugd, die vaak ook nog grote afstanden door weer en wind moet* afleggen, zeer nodig. -De kinderen moeten dagelijks voldoende bouw en beschermende stoffen opnemen 0111 flink en gezond te blijven en daarin moeten ook de broodmaaltij den hun aandeel leveren, liet vullen van tie maag zonder meer is niet voldoende. Behalve aan het brood zelf, beste den we dus aandacht aan hetgeen er bij gedronken wordt en aan de brooidbelegging. Als drank kunnen we geen betere kiezen dan melk. Dit product is n.l. zeer rijk aan bouwstoffen (eiwit en kalk) en be schermende stoffen (o.a. vitamines). Als variatie op melk kan ook .cho colademelk gegeven worden. Koffie is voor kinderen niet aan te raden. Beter is thee met veel melk. Wat het brood betreft: U geeft uw kinderen toch niet alleen wit brood mee? Bruinbrood en rogge brood zijn beter voor het gebit en bevatten 'méér beschermende stoffen. Als belegging kunnen we geven: kaas, ei, groente, vruchten, vlees en vis in allerlei vormen. Deze lévens- middelen hebben de meeste waarde voor de voeding. Een of twee boter hammen kunnen van een zoete be legging worden voorzien (bruine sui ker, hagelslag, koek, speculaas, cho- colatiepasta, pannekoek enz.), doch deze belegsels hebben voor de ge zondheid practisch geen waarde. Beier zijn de 'eerstgenoemde pro ducten. Van kaas behoeven niet al tijd de duurdere sóórten genomen te worden; kinderen houden vaak het meest van de zachte smaak van jon ge kaas. 40-f Kaas en kruidkaas be vatten minder vet dan volvette kaas, maar zijn daarentegen rijker aan eiwit. Eieren zijn duur. Aten kan echter van 1 ei, losgeklopt met twee lepels melk of water en iets zout of suiker een grote omelette bakken, waarmee 2 tot 4 boterhammen belegd kun nen worden. Ook eendeneieren (10 minuten koken) kunnen, in plakjes of fijngewreven met wat slasaus of margarine, tot een smakelijke be legging verwerkt worden. Üitzelfde kan men met vis doen. Gestoomde bokking laat zich goed tot een smeer sel verwerken. Ook makreel of an sjovispasta leent zich hiertoe. In vleeswaren is er weer een rui me keus. In plakjes gesneden koud gehakt en tie goedkopere bloedworst of leverworst doen in voedingswaar de vpor de duurdere soorten dik wijls niet oinder. Als groente of fruit noemen wij dan nog in plakjes gesneden appelen, peren, tomaten, wortels, komkom mer, radijs, ramenas, al naar gelang het seizoen. Ook met slaatjes, zoals geraspte wortel, fijngesneden sla of andijvie met wat slasaus vermengd, voorkomt mien uitgedroogde boter hammen. Zeer smakelijk zijin ook boterhammen besmeerd met een dun laagje gistextract (hallite, reformite, marmite e.d.), waartussen plakjes komkommer zijn gelegd. Deze har tige smeersels zijn rijk aan vitamine B, evenals ook pindakaas. Tenslotte iets over het inpakken van het trommeltjemaak dunne sneetjes en leg deze twee aan twee op elkaar met de belegging ertussen. Maak tie boterhammen liefst op tie dag, waarop ze gegeten worden, klaar, zodat tie inhoud van het trom- nielte zo fris mogelijk blijft. Tegen het uitdrogen helpen bovendien enige gewassen blaadjes sla of andijvie, welke men langs de kant van het trommeltje legt. Meen niet te vlug, dat deze dingen er niet zo op aankomen. Het gaat hierbij immers om een goede voe ding en dus om de gezondheid van de opgroeiende jeugd aan tie Aalburgsestraat, tiaar wil men met halve rioolbuizen verbetering aanbrengen, dit zou ook hier kun nen gebeuren. B. en W. zullen hier aan aandacht schenken. De heer Duister heeft nog inlets gemerkt van de plaatsing van bor den. voor het verkeer. De Voorzitter deelt mede, dat hier voor nieuwe voorschriften zijn ver schenen, de borden kunnen nu wor den bies beid. De heer Duister vestigt de aan dacht op de straatverlichting. De Voorzitter antwoordt hierop, dat B. en W. overwegen om een paar bepaalde punten b.v. bij de dokter, de gehele nacht te doen branden. De heer v. d. Pol meient, dat men in de gem. over tie straatverlichting tevreden kan zijin, als men in Wijk en Andel komt zijn het nachtpitten- De openbare vergadering wordt hierop gesloten. Enkele jaren vóór tie twintigste eeuw haar entree maakte, verscheen in de bladen het sensationeel nieuws, dat er wagens waren uitgevonden, die zonder paard er voor, een snel heid kontien bereiken van niet min der dan 20 km!! De heer W. Aertmijis te Nijmegen koesterde grote belangstelling voor het vehikel, dat zulk een groot voor deel had boven een door met paar den bespannen wagen, daar het. bui ten functie zijnde, feitelijk geen kos ten eiste en een paard dan toch eten moest. De belangstellende Nijlnegenaar schafte zich, na een proefrit gemaakt te hebben, zo'n „Ersatz für Pfiertie" aan. Enkele bezwaren waren er well Om zich de ogen te kunnen bescher men tijdens de „snelle vaart", had men nóg geen autohriliém en, wan neer men een eindje terug zpu wil len rijden, meest mén de wagen eerst omkeren, want achteruit rijden was niet mógelijk. Het relaas van het eerste tochtje, dat de heer Aertmijs in 1897 maakte, is boeiend en interessant. Hij Jiad in een Nijmeegs dagblad bekend ge maakt, dat hij pp een Zondag om 2 uur zou arriveren in de stad. Enkele incidenten. Als eerste incident verloor de wa gen op weg naar de Waalstad de knalpot, zodat het helse lawaai der explosies de mensen naar buiten deed snellen, doch dit euvel was vrij spoedig door een dorpssmid- mónteur verholpen. Vervolgens was er het probleem der steile hellingen, die evenwel vol gens de vertegenwoordiger der firma Benz te Mannheim, waar de auto was uitgevonden en die als instruc teur van de heer Aertmijis optrad, alle genomen zouden wondein, wat in zekere zin dan ook de waarheid bleek te zijn. Was de heuvel niet al te steil, dan kon één der heren in het, een pagr honderd kilo z waar zijnde voer tuig blijven zitten, in het andere ge val stapten beiden uit, terwijl de in structeur er op een drafje naast lo pend, met één hand stuurde. Voorts waren ier nog enkele moei lijkheden bij de grens, inzake de in voerrechten. Sommige douane-be ambten n.l. bestempelden het vehikel als „stoommachine", anderen wilden het brengen onder de rubriek „kra- merijen". Het slot was, dat de „wagen" toch. over de .grens geraakte en als eerste auto in ons land werd geïmporteerd, zoals men dacht. Men bemerkte ech ter al ras, dat er ook al een Engelse wagen liep. Vóór de Duitse grens was uit de aard der zaak de belangstelling voor de „paardloze" wagen al groot ge weest, maar toen de beide heren de scheiding Gelderland-Limburg pas seerden, stroomde ©en enorme kijk lustige menigte toe: velen per fiets, anderen te voet. Verschillenden verscholen zich, uit angst voor het naderende lawaaierige- „ding" achter de bomen. De zon had juist haar Zenith 'be reikt, toen de automobilisten een een zaam plekje op de Mookerheide ont dekten. Daar parkeerden ze de auto en gebruikten ze de lunch. Die ondernemende heren startten reeds spoedig weer, want presies 2. uur zouden ze de oude Keizerstad, binnenrijden. Intussen hadden enkele fietsers hen reeds de tijding gebracht,, dat een enthousiaste menigte, vol ongeduld, het „wondere" gebeuren verbeidde- Inderdaad stonden in 'de St. Anna- straat dubbele rijen nieuwsgierigen te wachten en gaapten de beide au tobestuurders aan, die zo triomfan telijk Nijmegen binnentuften. Zo maakte de eerste auto, als ver- koopobject in 1897, haar joyeuse en tree in ons goede vaderland. 1 1 1 nvt uoiii v uvi iro u uaaii. vv u^uuk v;l Ka ïnnrlion.oin vl cv a>» irlia TVT P Atiuril/oc *- Tx O Een overgooier Is een prettige en practische dracht voor iedere vrouw Zij heeft dan de gelegenheid, onder deze over gooier een vlotte blouse of een jumper te dragen. Vooral de werkende of studerende vrouw zal deze gemakkelijk zittende kleding prettig vinden. Zi.i mag immers tijdens haar werk van haar kleding geen hinder ondervinden? Dat de variatie mogelijkheden zo groot zijn, is vooral voor de jonge vrouw van belang; vooral zij heeft im mers altijd het verlangen, zich in iets anders te kunnen tonen? Ook een huisvrouw loopt niei graag de hele dag in dezelfde kleding. Eveneens een prettige dracht is het mantelpak, mits eenvoudig van modeL Het staat bijna elke vrouw, ook ie minder slanke. Alleen de klei ne, gezette figuren kunnen zich beter bij een lange man tel houden. De afgebeelde modellen zijn jeugdig en slankkledend. K 4135/14. Een mantelcostuum, dat ook de grote, minder slanke vrouw zal flatteren. Het model van het jasje is getailleerd met een glad schootje. In het rugpand zijn drie plooien verwerkt. De rok heeft een aantal platte plooien. Benodigd voor 108 cm. bovenwijdte 3.75 m. stof van 140 cm breedte. K 4136/14. Deze overgooier heeft een prettig model. De vierbaanse klokkende rok is slankkledend en het lijfje, dat de gehele rug bedekt is heerlijk warm. Benodigd voor 92 cm. bovenwijdte 1.75 m. stof var> 140 cm. breedte. De knippatronen van deze modellen zijn f 0.95 (uitsluitend per post wissel) bij Bella Patronen Service. Kromme Nieuwe Gracht 66. Utrecht te bestellen. K 4135/14 is verkrijgbaar voor 100, 108 en 116 cm. bovenwijdte, en 8 4136/14 voor 86, 92 en 100 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit Bella, Het Nieuwe Modeblad.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 8