voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Binnenland De strijd om Ambon. De oorlog in Korea. UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6813 Dinsdag 17 October 1950 Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs f 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur De berichten, over Ambon zijn de laatste dagen schaars. Moet men de berichten van de Indonesische rege ring geloven, dan verloopt de strijd ten hare gunste, al geeft men thans toe, dat hardnekkig verzet wordt ge boden. Volgens berichten van de an dere zijde, verloopt de strijd gunstig voor haar en worden de Indonesi sche troepen teruggedreven. Met spanning wordt uitgezien naar de behandeling van de kwestie in de Veiligheidsraad, die in de loop van deze week zal plaats vinden. Van Ambenose zijde zijn in Ne derland aanwezige Ambonezen aan gewezen, om de belangen van Ambon in de Veiligheidsraad te gaan beplei ten. HEUSDEN De vorige week in onze ge meente gehouden collecte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft opgebracht in Herpt en Hedikhuizen f43,30; Oudheusden f6,01 en Heus den f64,69, totaal dus f114, Hartelijk dank aan allen die mede werkten om dit bedrag bij elkaar te brengen. Vooral komt hier veel dank toe aan hen die mede collecteerden. AALBURG Woensdag 18 Oct., des :n.m. 7 uur, hoopt voor de Ger. Gem. al- iiier voor te gaan Dr. Steenblok van Gouda. ALMKERK Vanaf heden ligt de gem.-re kening van inkomsten en uitgaven, over het dienstjaar 1949, alsmede die van het G.E.B., Vlees-keurings dienst en Burgerlijk Armbestuur voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage. De huisslachtingen voor 'het: seizoen 1950'51 zijn als volgt ge regeld: Maandag: Andel, Giessen, Rijswijk, Woudricbem en Oudendijk. Dinsdag: Dussen; Woensdag: Hank en Nieuwendijk; Donderdag: Alm- kerk, Uitwijk en Waardhuizen. De aangifte voor slachting moet geschie den ter gem.-secretarie, Donderdags voorafgaande aan de Kalenderweek, waarin de plaatsing zal plaats vin den. CAPELLE Onder veel belangstelling vier den de echtelieden Adr. v. Oversteeg en Joh. Adr. v. Oversteeg-Verduijn, wonende te Vrijhoeve-Capelle a. d. Loon se dijk, Woensdag 1.1. hun gou den huwelijksfeest. Velen kwamen het echtpaar hun gelukwensen aanbieden en tal van blijken van medeleven had het in ontvangst te nemen. Het ligt in het voornemen ten bate van de Muziekvereniging „Kunst na Arbeid" in de loop van deze winter een bazar te organiseren. Het bouwen van een woon huis voor rekening van de heer G. Damen op zijn tuinderij aan de Vaart kant is opgedragen aan de aannemers Wagemakers en Molegraaf. Op Woensdag 18 Oct. a.s. des avonds 8 uur wordt in een der lokalen van de Koningin Juliana- school in de Kom een algemene le denvergadering gehouden van deafd. Sprang-Capelle e.o. van Volksonder wijs, waarop o.m. aan de orde komt ^bestuursverkiezing en benoeming af gevaardigde ter algemene vergade ring van Volksonderwijs. Maandag 6 Nov. a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat het destijds onder leiding van de heer Adr. van Beek staande en door hem opgerichte jonge meisjeskoor omgezet werd in de gemengde zangvereniging 't Roze- knopje. MEEUWEN A.s. Woensdag 18 Oct:, des avonds om 7 uur, hoopt voor de Ger. Gem., op te treden Ds. Bel van Krabbendijke. HEESBEEN. Zaterdagmiddag had alhier op enigszins plechtige wijze de over dracht plaats van de nieuwe motor- brandspuit voor de dorpen Heesbeen en Doeveren. Deze overdracht ge schiedde namens het gemeenbeDestuur van Eethen door de Ed.Achtb. Heer D. A. v. d. Schans, burgemeester der gemeente, die de vrijwillige brand weer geluk wenste met zo'n prachti ge aanwinst, waardoor nu dit ge deelte van de gemeente, dat wel eens meende stiefmoederlijk te worden be deeld, nu kan wedijveren met welk ander dorp dan ook in de gemeen te Eethen. De heer A. Nieuwkoop, comman dant van de vrijwillige brandweer te Heesbeen, dankte het gemeente bestuur en allen die hadden medege werkt om deze prachtige motorspuit hier in het dorp geplaatst te krijgen. De heer de Ruiter, commandant van de brandweer uit Genderen, gaf hierna enkele aanwijzingen voor de bediening, waarna een demonstratie werd gegeven. Er werd met verschil lende stralen gespoten en het modt gezegd worden, dat het voor deze ge meente een hele verbetering is. Ook werd nog naar Doeveren gere den, waar eveneens de spuit werd ge demonstreerd. HERPT In de vorige week gehouden vergadering van de R.K. Boerinnen- bond, hield Burgemeester A. v. Delft een lezing over zijn bedevaart naar Fatima, die hij in October 1949 heeft meegemaakt. Hedep begint hier, uitgaande van de R.K. Boerinnenbond een brei- cursus, waarvoor zich 16 deelneem sters hebben aangemeld. VEEN Onze dorpsgenote Mej. C. Jiskoot zal met ingang van 17 Oc tober in dienst treden bij de Hol- land-Amerikalijn als kindervel rzotg- ster. Haar eerste reis gaat naar Au stralië en vandaar naar Indonesië. De J. V. is weer met haar wekelijkse vergaderingen begonnen. Zij vergadert elke Donderdagavond in de consistoriekamer. Door de vereniging tot Stich ting en instandhouding van Chr. Onderwijs, zal op Vrijdag 27 October in de Chr. School een ledenvergade ring gehouden worden, ter verkie zing van 2 bestuursleden, wegens pe riodieke aftreding van B. A. v. Bal- legooijen en J. G. W. Schouten. Door de heer Boerboom zal een referaat gehouden worden. Wegens gebrek aan leden zal. de Chr. Vrouwenvereniging „Onder Ons", ontbonden worden. WELL Met het troepentransportschip Chit ral", dat vermoedelijk 17 Oct. te Amsterdam aankomt, zal Korp. P. A. v. Mombergen met zijn vrouw ien twee kinderen repatriëren. W1.IK EN AALBURG De N.C.V.B. hoopt te verga deren op Donderdag 19 Oct. a.s. in de Ned. Herv. Pastorie te Wijk, des avonds om 7.30 uur. De lieer A. de Rooij van Rijswijk zal spreken over „Maranatha". Het bazarcomité van de mu- ziekver. „Oefening en Uitspanning", alhier heeft besloten de voorgenomen bazar te houden op 30 November en 1 en 2 December a.s. Met blijdschap kan worden medegedeeld, dat reeds meerdere giften en geschenken voor deze bazar werden ontvangen. Men hoopt binnenkort ook op de inwoners van Wijk en Aalburg een persoonlijk beroep te doen en hun te vragen door het schenken van giften in ver schillende vorm, er aan mede te wer ken deze bazar te doen slagen. Men kan zich voorstellen, dat sommigen zich afvragen, of het nu inderdaad nodig is, voor de muziekvereniging thans al weer een actie op touw te 11MMI— i| U m 1 SpH; mÊm JÉmst zetten. Het comité meent inderdaad dat dit noodzakelijk is en volkomen verantwoord. Wel is er dankbaarheid over het gunstige resultaat van het onlangs gehouden concours, maar de gelden, welke door dit concours zijn verkregen, zijn dringend noodzakelijk om te voorzien in de vervanging en de aanschaffing van nieuwe instru menten, het herstellen van de mu ziektent en de aflossing van de .nog op het gebouw rustende schuld. Wan neer we nu weten, dat een klein mu ziekinstrument een tweehonderdvijftig gulden kost, er zich reeds een vijftien nieuwe leerlingen hebben aangemeld, lean men zich indenken, dat reeds alleen met de aanschaffing en ver vanging van de instrumenten meerde re duizenden guldens zijn gemoeid. Het is dan ook een uiting van wijs beleid, dat het bestuur der muziek vereniging heeft besloten, het batig saldo dat het concours heeft opgele verd te bestemmen voor de directe behoeften der vereniging. Anderzijds is het zo, dat na het concours èn van de Zwitsers èn van de Engelsen uitnodigingen zijn ont vangen voor een tegenbezoek. Beslo ten is aan de uitnodiging van de Zwitsers gehoor te geven. Dit bezoek brengt vanzelfsprekend ook voor de leden der muziekvereniging grote kos ten met zich mede. Voor meerdere leden is het niet mogelijk alle kos ten, welke aan deze reis verbonden zijn zelf geheel te dragen. Het saam horigheidsgevoel van de leden der muziekvereniging spreekt wel heel delijk uit het feit, dat ieder naar vermogen geregeld elke week zijn bijdrage bij de vertrouwensmannen afdraagt. Deze reis betekent niet al leen voor de muziekvereniging heel wat, doch ook voor ons dorp. Immers wordt hierdoor verkregen, dat de naam van Wijk en Aalburg en daar mede ook van ons land, bekendheid krijgt in het buitenland, met name in Zwitserland. Dit zal ook weer bij deze mensen het verlangen wekken, ons dorp te bezoeken met al de voordelen, welke hieraan verbonden zijn voor de middenstand. En als het •er één goed gaat, gaat het allen, goed! Het zijn deze overwegingen, die het bazarcomité de vrijmoedig heid hebben gegeven, opnieuw bij U aan te kloppen voor de muziekver eniging. Het comité vertrouwt, dat U, als goede burgers van ons dorp Wijk en Aalburg, trots zijnde op on ze mooie vereniging, van hartezult meewerken het gestelde doel te be reiken. De volgende giften zijn reeds bin nengekomen Notaris Duyne f 10; Douwe Eg berts 5 boeken; Verreijt en Zonen, 1 siervaasje; Hampe, 5 mondorgels; „De Rotierdammer", 10 boeken; Fa. v. Olffen, 6 fl. vruchtenwijn; Mole naar's fabrieken, 12 pakken kinder meel; Haas Azijnfabrieken, 6 fl. azijn; Fa. Nolet, 4 fl. jenever; J. J. Lispet, 2 muziekboeken; Gero, 6 lepeltjes; Orion, 24 'fl. naaimachineolie; Fa. Steijn, 1 mondharmonica; Fa. Sie- brand, 2 fl. limonadesiroop en 6 fl. Eau de Cologne; Tierolff, 1 zangbun del^ Tonnema, 3 atlassen; v. Slooten, 25 Jan KlaassenspelenWitteveen's margarinefabriek f 10; Jhr. Pompe v. Meerdervoort f 10; Dobbelman, 24 pakken shampoo; Honing's fabrieken r doos custard en pudding; G. A. v. Maren f2,50; Persilfabrieken, 25 p. Imi; P. J. G. Baselaar,, 1 paar; sok ken; 1 paar bretels en 1 tasje. Zoals wij reeds in ons vorig over zicht mededeelden, nam de tegen stand der Noord-Koreanen vorige week reeds af en nog steeds blijven deze troepen terugtrekken en blijven de verbonden legers vorderingen ma ken. Het grote Amerikaanse slagschip Missouri heeft Vrijdag de plaats Motsjon aan de Noord-Koreaanse oostkust bij de Mandsjoerijse grens beschoten, terwijl zich tevens 37 an dere geallieerde oorlogsschepen voor de kust bevonden. Donderdag werd Tsjongdjin in Noord-Oost Korea beschoten. Zuid- Koreaanse troepen hebben de haven stad Haedjoe even boven de 38ste breedtegraad aan de Westkust bezet. Aan de Oostkust rukken twee Zuid- Koreaanse divisies uit Wonsan ver der op. Amerikaanse en Britse troepen zijn Koemtsjon, het belangrijke verkeers knooppunt aan de hoofdweg van Se oel naar Pjongjang voorbij getrok ken, waardoor zij verscheidene dui zenden, Noordelijke verdedigers van de stad hebben ingesloten. Van vier zijden trekken de troepen nu op naar Pjongjang. President Truman heeft op het ei land Wake generaal Mac Arthur ont moet. Hij sprak met hem gedurende twee uur. Harriman en Omar Brad ley vergezelden de president. Na af loop verklaarde Truman, dat de be spreking „zeer nuttig" was geweest. MacArthur zeide, dat geen comman dant te velde ooit vollediger door zijn regering is gesteund dan hij bij de operaties in Korea. Truman zal vandaag in een rede te San Francisco verslag uitbrengen over zijn onder houd met MacArthur. in grote sortering bij Firma L. J. VEERMAN cRijmen van cTijmen VAARWEL. Weer voer de Willem Barendsz weg, Naar Zuidelijker streken. Ten vijfden male ging men heen. De tocht duurt vele wekep. Al nam men clan geen hengel mee, Men weet 'twel zo te draaien, Dat menig walvis dik en vet, Voorgoed gaat naar de haaien. Het schip vaart weer op volle kracht, Naar koude vanggebieden. Kanon, harpoen, 'tligt alles klaar Geen vis zal 't schot ontvlieden. In een tijd vol bloed en tranen, Geeft de Willem Barendsz traan, Die we tegen hoge prijzen, Elders moesten kopen gaan. Maar cle zeep- en vetproductie, Is nu grotendeels gedekt. Daarom, als de walvisvaarder, Uit ons Vaderland vertrekt, Zie dan is ze weer een toonbeeld, Van de ondernemingsgeest Dan gaat weder iets herleven, Van d'oud-vaderlandse geest! TIJMEN. De nieuwe Minister van Oorlog! lux de plaats van de afgetreden mi nister Mr. Schokking, is benoemd Mr. H. L. 's Jacob. Mr. H. L. 's Jacob, de tweedie zoon vain de oud-Commissaris der Kónin gin in de provincie Utrecht, is 5 April 1906 te Driebergen geboren, cretarie van de gemeente Vreeswijk In 1931 werd hijambtenaar ter se- (Utrecht) en vervolgens aan de pro vinciale griffie te Arnhem. In 1939 werd hij burgemeester van "Valburg (Gelderland), welke functie hij tot 1942 vervulde. Toen werd hij door de Duitsers gearresteerd en achter eenvolgens in verscheidene kampen gevangen gehouden. Na de bevrijding keerde mr. s'Jacob als burgemeestér maar Valburg terug. Sedert 1945 treedt hij pp als secretaris-generaal van het Departement van Financiën. Delstijlds was hij tijdelijk vertegenwoordiger van de minister van Financiën te Djakarta. In 1949 bekleedde hij d© functie van gedelegeerde van de Krooin in Indonesië. Mr. s'Jacob is voorzitter vain enige staatscommissies en commissaris van de Nederlandse Spoorwegen. Gistermorgein is de nieuwe minis ter door HM. de Kóningin beëdigd. Inwisselen van geldstukken Zilveren en zinken kwartjes wor den evenals de nikkelen en zinken stuivers, zoals men weet 15 Novem ber a.;s,. ongeldig. De P.TT, zou graag zien, dat hiet publiek nu reeds met inwisseling hegint om in de laat ste dagen stagnatie te voorkomen. TOEZICHT OP PRIJSAFSPRAKEN Naar men ons van de zijde van het Ministerie van Economische Za ken mededeelt, heeft de Minister op dracht gegeven ambtshalve een on derzoek in te stellen naar de toe laatbaarheid van de bij het Ministerie aangemelde prijsafspraken. Tot dus verre werd slechts opgetreden op grond van binnengekomen klachten. Hiertoe zal gebruik worden ge maakt van de door het Kartelbesluit aan de Minister toegekende bevoegd heid van een ieder alle inlichtingen, opgaven en mededelingen te verlan gen, welke hij in verband met de uit voering van dit besluit nodig oor deelt. Aan alle prij zenkartels zal de zer dagen een circulaire van de Mi nister uitgaan, waarin wordt verzocht zo nauwkeurig en zo volledig moge lijk de samenstelling van de op het moment berekende prijzen aan het Ministerie mede te delen. In dit verband wordt er met na druk de aandacht op gevestigd, dat alle bedrijfsregelingen, waaronder dus alle prijsafspraken, ingevolge artikel 2 van het Kartelbesluit bij het Mini sterie van Economische Zaken moe ten worden aangemeld. NIEUWSBLAD I i- 4 BRITSE „SUNDERLAND'' VLIEGBOTEN nemen nu deel aan de operaties in Korea als eenheden van de strijdkrachten van de United Nations. PhotoDe Sunderland „C" verlaat het moederschip om verkenningsvluchten boven het vijandelijk gebied te maken. Boekhandel Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1