Veilingberichten Wachters 68vonden en verloren voorwerpen Boekhandel FIRMA L.J. VEERMAN BI] DE BALANS Inbraak in Vredespaleis De politie werd Zaterdagnacht om kwart over 12 door de portier van het Vredespaleis gewaarschuwd, dat er onraad in het paleis was. Er gin gen toen vier rechercheurs op on derzoek uit, terwijl het gebouw o.a. met behulp vain „radio-jeeps" werd omsingeld. Op de tweede verdieping bevindt zich in een kamer de brand kast van het internationaal gerechts hof. i De rechercheurs, die zich op sok- kejn naar 'boven begaven, vanden in die kamer vier inbrekers bezig in dp brandkast gaten te boren. Zij na men de vlucht, waarop de politie drie schoten losten. Twee wenden aangehouden, toen zij de trap afren den en zo in de val liepen, één be vond zich nog in de kamer en één had kafns gezien zich te verstoppen. Zij werden,nadat alarmschoten waren gelost, gearresteerd. Het ble ken. drie oude bekenden van de po litie te zijn, die een gewezen hulp bode van het Paleis hadden „aange worven" om hun slag te slaan. DE f3600 GRENS EN HET RIJKS PERSONEEL. Ten aanzien van tegenstrijdige be richten over hetgeen 'tRijk als werk gever zal doen, nu bij algemene ver gunning de aanvankelijk bij de 5 pCt. salarisverhoging gestélde grens van f 3600 zal kunnen worden overschre den, verneemt het A.N.P., dat op korte termijn over deze aangelegen heid besprekingen met het georgani seerd overleg kunnen worden ver wacht. Postduiven richten schade aan Het Ministerie van Landbouw, Vis* gerij en Voedselvoorziening deelt me de, dat binnenkort overleg zal wor den gepleegd met verenigingen van pos ld u ivenhoode rs over eventuele maatregelen ter voorkoming van de schade, die postduiven, vooral in de maanden Maart, April en Mei, aan. landbouwgewassen toebrengen. Een onlangs door de Plantenziektenkunr dige Dienst te Wageningen ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat dit jaar in totaal in 121 gemeenten in ons land meer of minder ernstige schade werd geconstateerd. De scha de betrof in 71 gevallen vreter ij aan peulvruchten, terwijl daarnaast gra nen, koolsoorten en enkele andere gewassen het moesten ontgelden. In 57 pCt. der gevallen werd vrij ern stige tot ernstige schade vastgesteld. Blijkens de resultaten van een onder zoek naar de maag- en lcropinhoud bij postduiven kan evenwel worden aangenomen, dat de schade aanmer kelijk groter moet zijn geweest dan op grond van de laqt in het seizoen gehouden enquête kan worden aan getoond. De ervaringen, opgedaan met de in verschillende gemeenten bestaande maatregelen ter voorkoming van scha de door postduiven, wijzen uit:, dat- het grootst mogelijk succes van een ophokverplichting kan warden ver wacht. Het overleg met de verenigingen van postduivenhoiiders zal ten doel hebben, een zodanige regeling te tref fen, dat de landbouwbelangen wor den gediend, zonder al te grote na delen voor de postduivensport. R. Hoe bestrijd ik koperwor men of ritnaalden? Antwoord: De bestrijding is uiterst moeilijk. De ritnaalden, die men vindt bij de grondbewerking, kan men ver nietigen. Als algemene regel kan wor den aanbevolen de bevordiering van een snelle groei der jonge planten, waardoor deze meer weerstand krij gen. Verder kan men werken met vangplanten en lokmiddelen. Ritnaal den zijn bijv. zeer verlekkerd op sla. Daarom wordt wel aangeraden tus sen andere gewassen sla te planten. Als de slaplanten verwelken, kan men ze uit de grond nemen, In de regel vangt men dan tevens de rit naalden, die de verwelking hebben veroorzaakt. Mocht dit niet het ge val zijn, dan vindt men de boos doeners toch meestal nog wel vlak in de buurt. Ook het zaaien van rij tjes tarwe tassen de gewassen heeft in de practijk goed voldaan. Als lokmiddel kaïn men in het klein gebruik maken van aardappe len. Brengt men op een door vele ritnaalden bewoond terrein op be paalde plaatsen hier en daar een. aardappel i;n de grond dan zal men, als men een week of veertien dagen later die aardappelen er weer uit haalt, zien, dat verscheidene ritnaal den zich daarin hebben ingevreten. Hoe meer aardappelen en hoe dich ter bij elkaar men deze in de grond stopt, des te meer kans heeft men vele ritnaalden te vangen. Deze be handeling gaat het eenvoudigst, als men de liefst doorgesneden aardap pelen aan stokjes of stukjes ijzer- draad steekt om ze gemakkelijk te kuinhen terugvinden. Men kan ze dan eenmaal per week of per veertien dagen nazien en ze, na de ritnaalden er af of er uit gehaald te hebben, weer in de grond stoppen. In plaats van aardappelen kan men ook schij ven koolraap half in de grond steken. J. S. Ik heb in 1947 loon ver diend en wil graag weten of ik met 1'140.48 te veel loonbelasting heb be huild. Antwoord: Het door u genoemde bedrag is inderdaad juist. B. li. Als u alleen voor wette lijke aansprakelijkheid verzekerd was, behoeft uw verzekeraar natuur lijk uw schade aan uw auto niet te betalen. Als u meent, dat de aanrij ding aan de schuld van de bestuur ster van het personenauto'tje te wij ten was ,zult u haar tot die schade vergoeding moeten aanspreken. Zon der nadere gegevens en inzage van de stukken kunnen wij u niet voorspel len of uw vordering succes zal heb- lén. Wij raden u aan om 11 met de zaak tot een advocaat te wenden. "Meent u dat u in aanmerking komt voor kosteloze rechtsbijstand, dan kunt u onder overlegging van een verklaring van onvermogen, bij hét bureau van consultatie bij de recht bank te 's Hertogenbosch toevoeging van een advocaat vragen, K. te K. In 1946 heb ik een wo ning gekocht, die door mijn vader bewoond werd en naderhand is dit huis bewoond geworden, door een familie met toestemming van een ambtenaar die over de woningverde ling ging. Tot nu toe had deze. fa milie echter niet de beschikking over drink- en huishoudwater, maar ver kreeg dat van de buren. Zo is dat altijd geweest. Nu kreeg ik van B. en W. een schrijven, dat ik voor vol doende drink- en huishoudwater moet zorgen. Zijzelf hebben er met mij nooit over gesproken of er om ge vraagd. Wat moet ik nu doen 2. De huurder heeft in 33 weken geen huur betaald. Mag hij, omdat hij .geen drinkwater heeft, de huui- zo maar inhouden en mag ik hem nu uit huis laten zetten? 3. Hij heeft ■een kostganger genomen, mag ik nu huurverhoging berekenen en hoeveel? 4. Hij heeft een schuur tegen 'het huis laten bouwen zonder mijn toestem ming. Mag hij die wegslopen? Antwoord: Het feit, dat er nooit een welput bij het huis is geweest, is natuurlijk niet voldoende om het zo ook maar altijd te laten en het lijkt ons het beste, dat u het schrijven van B. en W. maar opvolgt. Wij ken nen de situatie natuurlijk niet ter plaatse, maar het lijkt ons, dat u de huurwaarde van uw huis erdoor ver hoogt en u zoudt dus het Prijzenbu- reau. in uw woonplaats daarna kun nen verzoeken of u nu ook hogere huur berekenen mag. 2. Natuurlijk mag de huurder zo maar niet geen huur meer betalen, omdat hem iets niet meer zint. Maant 11 hem om de achterstallige huur en doet u dat ook bij aangetekend schrij ven. Blijft hij dan nog in gebreke, dan kunt u met behulp van een deurwaar der de achterstallige huur invorderen. U kunt wegens wanbetaling, wanneer hij blijft weigeren te betalen, een ontruimingsprooedure tegen uw huurder beginnen. 3. Voor inwoning mag 5 pCt. huurverhoging per per soon berekend worden. Het eerste fa milielid is echter vrij. 4. Wanneer de schuur afgebroken kan worden, zon der dat hij schade aan 'het huis be rokkent, kan hij die meenemen. Ook kunt u die van hem overnemen en dan mag hij u het materiaal en de bouwkosten berekenen. Zvvitserlaniil-Nederland 75 De laindenwedstrijd tussen Zwit serland en Nederland Zondagmiddag in het W-ank hofstadion te Bazel ge speeld is met "75 door de Zwitsers gewonnen. HEUSDEN Wederom is het „Heusden" ge lukt de beide punten binnen te halen. Schreven we reeds, dat Raamsdonk voor Heusden leen lastige tegenstan der was, dit is inderdaad overduide lijk gebleken en Heusden mag dan ook uitermate tevreden zijn. Heus den was in het veld qua voetbal ver uit de meerdere, doch Raamsdonk stelde daartegenover een snel enthou siast spel. Zij gaven Heusden ge woon geen kans om hun gewone spel te ontplooien. Over de wedstrijd kun nen wij kort zijn. Leek liet aanvan kelijk dat Heusden ditmaal een zacht eitje zou hebben, geleidelijk aan bleek dat Raamsdonk hier anders over dacht en zij waren onvermoeibaar en zetten steeds met harde trappen hun voorhoede aan liet werk, die uiterst gevaarlijk was door hun snel heid. Gelukkig was hun afwerking niet zo zuiver. Als Heusden dan we derom ten aanval trekt, weten zij. een corner be forceren, die door H. van Engelen goed voor het doel wordt gebracht. Wout is er als de kippen bij en lioog opspringend kopt hij hard in (01), een schitterend doel punt. Het spiel gaat snel op en neer, zonder dat het verder tot doelpunten komt. Met 01 gaat de rust in. Na de thee zit Raamsdonk nog feller op de bal, doch Heusden geeft geen krimp ein gaat keer op keer ten aanval om de voorsprong te ver groten en dit lukt inderdaad na 10 minuten. H. v, Engelen schiet hard in, doch de doelman red al vallende, maar kan niet verhinderen dat de bal van zijn borst stuit, v. d. Oever snelt toe en schiet hard in 02. Dit wordt Raamsdonk te bar, bij al hun zwoegen dat ze al deden gooien ze er nog een' schepje op en eindelijk, na een half uur, wordt hun moeite beloond. De linksbuiten knalt kei hard voor en de snel toeschietende midvoor plaatst ineens in, zo ,hard dat Antoon de bal ternauwernood zag, een juweel van een doelpunt 12. Van beide zijden wordt nog flink aangepakt, doch in de stand komt geen verandering meer en heeft Hensden weer 2 kostbare punten in. de wacht gesleept. Het 2e elftal wachtte tevergeefs op Wilhelmina, dat niet kwam opdagen. Het 3e elftal stelde danig teleur door met 30 van Nieuwkuik te verliezen. Vanwaar dit lusteloos spel? Kom jongens, jullie kunnen veel be ter. De volgende maal met meer élan. de strijd aangebonden, dan kan nog menig puntje worden veroverd. VEILING VEEN. Veiling van Vrijdag 13 October: PerenHerfstmaagdeperen 517; Nouveau Poiteau 515 en Zwijn- drechtse Wijnperen 10-40 ct. p. kg. Appelen: Bellefleur (val) 310; Cox Orange Pippin 1128; Goudrei- nette (val) 519; Lemoenappel. 7 20; Notarisappel 915; Sterap pel 525; Bismarck 16 en Orange Renette 16 ct. p. kg. Groenten: Andijvie 5; Princessebo- nen 47; Rode kool 59; Savoye lcool 59; Uien 9 ct. p. kg. GEVONDEN: een ceintuur van een regenjas of regenmantel. Terug te bekomen bij C. Vink, Kruisstraat, Almkerk. VERLOREN: ©en grijze want, tus sen Sleeuwijk en Dussien. Terug te bezorgen bij J. Verhoeven, Woudri- chemsedijk B 134, Sleeuwijk. VERLOREN: een speldje (tennis). S.v.p. terug te bezorgen bij Adri Ste- german, Langestraat, Aalburg. VERLOREN: een paar lederen da meshandschoenen. S.v.p. terug te be zorgen bij Mej. H. Kuipers, Heistraat H 216, Wijk en Aalburg. VERLORENtussen Doeveren en Heusdensebrug een rood hakband schoentje, maat 20. Tegen beloning terug te bezorgen bij C. Vos, Vlaas- straat 272, Veen. De SWAN is een toon beeld van wat tnodern vakmanschap vermag. De SWAN is duurzaam en betrouwbaar, twee eigen schappen die SWAN wereld beroemd hebben gemaakt. Een SWAN is Uw trouwe rechter hand voor jaren. Telefoon !9§ HEUSDEN Ons Feuilleton O door W. Kerremans 87) „Deze eerste maal had ik, als ik jouw inzicht had gehad, kunnen en moeten voorzien en ik had niet ach terna moeten komen nu het gebeurd is, maar je tijdig er op moeten voor bereiden dat zulke dingen konden voorkomen. Dat is mijn schuld ge weest." „Neen", riep Yonca, „dat mag je niet zeggen. Niemand had kunnen weten dat jij een trein zou missen en dat die vreemde daarginds mij zou telefoneren. Dat wil ik niet boren." „Ik gehoorzaam natuurlijk", ver volgde Karei, „en ik ga door. Gezien bet gebeurde, gehoord je verklaring van schuld en overwegende dat on verwachtheden als die van heden zich misschien zullen herhalen, wil ik de ze even schone als verstandige vrouw en wettige echtgenote daarop met na druk wijzen. Je moet dit nu maar beschouwen als iemand die gaat zwemmen „Zwemmen vroeg Yonca ver baasd, maar met een gewone en op gewekte stem. „Ja, zwemmen. Hij, of eigenlijk zij, kent de temperatuur van het water niet en als zij er in springt doet het een beetje onaangenaam aan, bet is koud denkt ze. Als ze even heeft gezwommen gaat ze naar de wal -en weer terug in het water. Dan voelt het water niet meer zo koud en de eerste onaangename gewaarwording is geweken." „Ik zwem", fluisterde Yonca in-ver rukking. „Ik zwem zo heerlijk in jouw liefde en het is niet koud, ik zwem in geluk meer dan ik verdien." „Neen, dat is mis, Yonca. Niets meer dan je verdient. Wie liefde wil ontvangen, moet eerst liefde geven en wie geluk wil ontvangen moet ook geluk geven. Het geluk dat jij mij geeft kan ik je teruggeven en je krijgt dus wat je toekomt." Karei zag met grote voldoening hoe goed zijn keuze was geweest in de wijze waarop hij de hevige zenuw- prikkel van Yonca had behandeld. Zij was nu volkomen gerust en er was geen spoor meer van de gejaag de, bange uitdrukking op haar ge zicht of in haar 'houding en gebaren. Pas toen hij de volgende ochtend ver trok om naar zijn werk te gaan kwam er een vleugje van vrees over haar en iels krampachtigs in haar omhel zing, maar hij zag tevens hoe zij dat wist te verdrijven. Het was enige weken hierna dat zij op een avond weer op zijn schoot kwam zitten en zei „Kareltje, nu zou ik volgens voor schrift blozend en verlegen je iets moeten influisteren, maar ik ben in 't geheel, niet verlegen en ik kan geen blos oppersen..." „Yonca", klonk zijn blijde kreet:, „is het waar, is het zeker?" „Je Karei, ik heb opzettelijk ge wacht tot ik er volkomen zeker van was, maar er is geen twijfel. Ik hen bij de dokter geweest vanmiddag." Nu zwegen zij, zwegen lange tijd en Karei, voelde de gelukstranen van Yonca op zijn hand druppen en zelf meende hij, grote dwaas, dat ook iets in zijn ogen brandde. „Yonca moet zij heten", zei hij eindelijk. „Mag dat?" vroeg zij. „Is dat niet een naam die alleen maar voor mij heeft gegolden?" „Ik heb dat ook wel eens gedacht, maar het is niet zo. De naam moet behouden blijven,, een lange reeks van Yonca's zal over de wereld gaan. Allemaal even lief en goed en mooi als de stammoeder." „We moeten eerst afwachten of het: wel een meisje is." 1 let was een meisje, dat op 31 December werd geboren >en zij werd Yonca gedoopt. De oorlog duurde voort. Rusland was in elkaar gezakt en de Russische effecten waren waardeloos gewor den. De Oostenrijkse waren gedaald tot een laagtepumt dat vrijwel hetzelf de was als waardeloos. Karei ver kocht alles wat hij nog !had en zag toen dat zijn vermogen geslonken was tot enkele duizenden guldens. Het was niet het verlies van zijn kapitaal dat hem zorgen maakte, maar de vrees dat er na de oorlog een tijd zou kunnen komen dat hij de mili taire dienst zou moeten verlaten en niet dadelijk een betrekking zou kun nen vinden die voldoende salaris gaf 0111 Yonca geen geldzorgen te bren gen. In haar vertedering voor de kleine Yonca vond hij wel .eens een te veel, iets wat hem deed denken aan haar vroegere angst voor het ongeluk. Het kindje groeide gezond en voorspoe dig op, maar bij de allergeringste afwijking las hij dadelijk bange vrees in haar ogen en de dokter had na een van zijn nutteloze bezoeken la chend gezegd: „Mevrouw Roelants,, ik wordt nog al eens meer geroepen bij ongeruste moeders die haar eersteling bewa ken, maar u slaat op dit punt veruit het record. Dat is ook niet goed. Niet voor u en niet voor mij. IJ moet niet als u ziet dat de kleine Yonca tweemaal achtereen met haar oogjes knipt, denken dat zij hersenkoorts heeft of als zij op gezonde wijze haar stembanden oefent, dat zij aan een onvindbare kwaal lijdt. Uw kleintje is prachtig gezond en als liet werke lijk eens ziek mocht worden, waarop u natuurlijk verdacht moet zijn, dan behoeft u niet te twijfelen. Op die leeftijd veinst de mens nog niet, zij zal onwel zijn niet erger willen doen schijnen dan het is en ook niet ver borgen trachten te houden. Ze zijn oprecht: zoals geen 'enkel ouder mens meer kan zijn. Als u later eens in 'plaats van ©en, wat moer kinderen zult hebben, zult u zqlf lachen om al deze ongemotiveerde vrees." Yonca was twee jaar toen Jaap je werd geboren, op 10 November 1918, de dag vóór de wapenstilstand. „De vredesbrenger is hij",, zei Yon ca toen Karei haar kwam vertellen dat de oorlog geëindigd was. „Een Jacobijntje en een vredesman tegelijk. Dat kan ©en aardige com binatie worden." De oorlog was voorbij. Eindelijk, maar de vrede bracht Karei zorgen. Hij zou tot een der eersten behoren die uit de dienst ontslagen zou wor den, pensioen genoot hij niet en zijn vermogen was zo klein geworden, dat het niet 'die naam meer mocht dra-, gen. Wel vertrouwde hij een betrek king te zullen vinden, maar zij zou den moeten beginnen niet te leven van liet kleine bedrag dat hem nog restte. Hij bezat geen middelen om zich als advocaat te vestigen en even min om, zoals vroeger met Massink te associëren. Daarbij kwam dat er ontzaglijk aanbod op de arbeidsmarkt moest komen wanneer de mannen die nog onder de wapenen waren, ontslagen werden en allen naar werk zouden zoeken (Wordt vervolgd). SWAN vanaf f24.- BLACKBIKD.de beste vulpen na de Swan,vanaf f 12.50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2