Voor de Vrouw Nu er volop bokking is Raadsvergadering Werkendam De Europese Dienstregeling-conferentie. op Vrijdag 13 October, des nam. 8 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer J. de Bruyne. Secretaris: WelEd. Heer J. Tim mermans. Aanwezig alle leden als de Voor zitter de vergadering met het formu liergebed opent. Aanwijzing gemeentehuis. Op voorstel van B. en W. wordt het gemeentehuis van Werkendam als zodanig aangewezen. Beschikbaarstelling van gelden voor inrichting gemeentehuis. De Voorzitter licht toe, dat het nodig is nu de administratie van bei de gemeenten wordt verenigd, hier voor de nodige uitgaven te doen. B. en W. vragen een crediet van f 5000,dat als volgt is Ce verdelen. Aanschaffing van een kast voor de opberging van de kadasterplaten f 415, een zestal stalen bureaux f 1380, een drietal kachels, f 450. In Sleeu- wijk zijn 3 kachels, waarvan er een naar hier komt en waarvan er twee bestemd zijn voor het Dorpshuis en Kleuterschool. Vloerbedekking in 'n 4-tal kamers f 1600, schilderen en be hangen f500, overgordijnen f655. In de toekomst zullen nog meerde re bedragen nodig zijn, voor de in richting van de kelder tot berg plaats van het archief en de boven kamer voor het houden van commis sievergaderingen en het uitbreiden van de serre voor publieke tribune. De heer de Joode acht een kast met laden voor de opberging van ka- dasterkaarten niet zo geschikt. Als deze op carton zijn geplakt, kunnen ze toch beter staande worden opge borgen met een nummer op de kant, dan zijn ze zo er uit te nemen. De Voorzitter merkt op, dat deze kaarten niet zijn opgeplakt en 't daar om beter is, dat ze in laden worden opgeborgen. Als men ze nodig heeft om een gedeelte over te halen, kun nen ze in de lade blijven. De heer de Joode vraagt hoeveel van deze kaarten er zijn. De Voorzitter kan dit niet zeggen, doch meent van een 30-tal. De kaar ten zijn geen gemeente-, doch rijks eigendom. De heer de Koning heeft gezien dat ze in de gemeente Eethen opge plakt waren, doch ze waren daar spoe dig stuk. De heer Sterrenburg vraagt of een en ander niet door inwoners kan wor den geleverd. De Voorzitter merkt op, dat de industrie in de gemeente niet zover is, dat ze stalen meubelen kan leve ren, wat door ingezetenen is te le veren blijft in de gemeente. Wat sta len meubelen betreft, er zijn slechts een paar firma's in ons land, die deze leveren. De heer Kornet vraagt, waar de zes bureaux worden geplaatst. De Voorzitter antwoordt dat er 4 op de Secretarie worden geplaatst, de andere komen boven. Secretaris en Ontvanger komen ook boven. Al wat bruikbaar is, wordt gebruikt. De heer de Joode merkt op, dat de Voorzitter heeft gezegd, dat onder de vloerbedekking, linoleum hard bord zal worden aangebracht, is het niet beter iets anders te nemen, dat meer geluiddempend is De Voorzitter zegt dat B. en. W. is geadviseerd hardbord te nemen. Met algem. stemmen wordt hier op het gevraagde crediet verleend. Ingekomen stukken Een aantal goedkeuringsbesluiten van Ged. St. op vroeger in beide ge meenten genomen raadsbesluiten. De Voorzitter deelt mede, dat de heer J. v. d. Stelt zijn verzoek, om aankoop van een stukje bouwterrein heeft teruggenomen. Verzoek van de heer Schaddelee, om hem aan de Biesboschhaven een terreintje ter grootte van 20 X 40 m te verstrekken, met de bedoeling een werfje op te richten. B. en W. heb ben een onderhoud over de kwestie gehad met Schaddelee en steden voor het verzoek toe te staan en het ter rein te verkopen tegen f 4,per m2. Verzoek van de firma de Bonts en de Groot tot aankoop van een terrein groot 2400 m2, voor de stich ting van een betonfabriek, n.l. 60X40 meter. B. en W. stellen voor ook dit ver zoek in te willigen n.l. door het ter rein te verkopen of in erfpacht af te staan, gedurende een tijdvak van 20 jaar. Het terrein is gelegen naast dat,, wat is afgestaan aan het Centraal Bureau. De heer v. 'tSant meent, dat de terreinen nog rijkseigendom zijn, zijn reeds de voorwaarden bekend, waar op het rijk deze aan de gemeente zal overdragen De Voorzitter zegt dat de raadsle den van Sleeuwijk begrijpelijkerwijze niet op de hoogte zijn met verschil lende kwestie's die op de gemeente Werkendam betrekking hebben. Mis schien zijn er meerdere, het zal goed zijn, deze aan de raadsleden uit te rêiken, zodat ze hiermede op de hoogte geraken. De gemeente zal de grond van het rijk overnemen, tegen de prijs die het rijk er indertijd voor heeft betaald bij de aankoop. De overdracht zal vermoedelijk zeer binnenkort plaats vinden. v. 'tSant: Dus de aankoopprijs is nog niet bekend? Voorzitter: Jawel, doch deze prijs is zo niet in eens te zeggen. De heer G. Ippel vraagt of de heer Schaddelee de grond niet op gunstiger voorwaarden krijgt. De Voorzitter antwoordt dat dit niet in de bedoeling van B. en W. ligt; met bijzondere omstandigheden kan geen rekening worden gehouden. Na afloop der vergadering wil spr. hierover nadere mededelingen doen. Hij deelt tevens mede, dat het Cen traal Bureau haar gebouw aan de ha ven heeft aanbesteed voor het be drag van f90,000. De heer Groeneveld maakt de op merking dat, als men de terreinen te veel aan kleine industrieën gaat ver kopen er dan geen gelegenheid over blijft, als zich later een grote in dustrie zou willen vestigen. De heer v. 'tSant is van mening, dat een kleine industrie zich kan ont wikkelen, hij kent wel betonfabrie- ken, die zich belangrijk hebben uit gebreid. De Voorzitter kan de heer Groene veld de verzekering geven, dat de gemeente, wat haar terreinen betreft, nog lang niet uitverkocht is. Als dit waar was ging de vl^g uit. Hierop wordt besloten de aange geven terreinen tegen de genoemde voorwaarden te verkopen. De Voorzitter doet vervolgens me dedeling van een ingekomen schrij ven van de heren C. Ippel, H. de Ko ning, D. Groeneveld en J. v. d. Stelt van de Partij van de Arbeid, waarin wordt aangedrongen om stappen te ondernemen, dat de gemeente in -zijn geheel voor de personele belasting wordt geclassificeerd in de 6e klasse, en zo dit niet mogelijk is in de 7de. Het is thans zo, dat Werkendam is ingedeeld in de 7e klasse, de Bies- bosch in de 8ste en de gemeente de Werken en Sleeuwijk eveneens in de 8e klasse. De Voorzitter kan in verband met dit verzoek mededelen, dat de wet de gemeenten voor deze belasting in 9 klassen heeft ingedeeld, er is wel iets voor te zeggen, die gehele ge meente in een en diezelfde klasse te krijgen, doch voorstellen daartoe moe ten 4 maanden voor het belastingjaar, zijn ingediend en het belastingjaar loopt van 1 Januari tot 31 Decem ber, zodat zo'n voorstel voor 1 Sep tember gedaan moest zijn. Sleeuwijk is in 1934 ingedeeld in de 8 e klasse, de raad van deze gemeente heeft her haaldelijk getracht, hierin verande ring te krijgen, doch dit is niet ge lukt. Ged. St. en de Minister hebben hierover te beslissen. Spr. zou willen voorstellen het schrijven in handen van B. en W. te steden om enkele berekeningen op te stellen en daar na met voorstellen bij die raad te komen. De heer C. Ippel zegt dat zijn fractie heeft gemeend, dat de klasse gelijkstelling van betekenis is voor alle burgers en ook een tastbaar voor deel voor hen die tegenstanders wa ren van samenvoeging der gemeen ten. De huren van de nieuwe wonin gen zijn landelijk vastgesteld, waar door bewoners in grotere gemeenten bevoordeeld worden boven die in lan delijke, die meer personele belasting moeten betalen. Vandaar het voor stel van spr.'s fractie, dat in tweeën is te splitsen. Het eerste om de ge hele gemeente in te delen in de zesde klasse; als dat niet mogelijk is, dan voor te stellen, dat de gemeente ge heel in dezelfde klasse zal komen. Zijn fractie heeft berekend, dat dit 4 a f 5000 zou kosten. Het argument, dat men met zijn voorstel voor 1951 te laat zou zijn, is niet juist. De Voorzitter gaat dan uit van de oude wet. De nieuwe wet geeft aan dat het belastingjaar loopt van 1 Juni tot 31 Mei, men raadplege art. 35 van de wet in deze. De heer v. 'tSant vraagt, waarom Werkendam in de 7e en de Biesbosch in de 8e klasse is ingedeeld. De Voorzitter kan dit niet zeggen. Deze indeling loopt vanaf 1936. Wat de opmerking over de huur der nieu we woningen betreft, deze is niet juist. De aanslag voor deze woningen vindt plaats niet naar de werkelijke, doch de geschatte huur. De heer C. Ippel merkt op dat dit op een onjuistheid berust en her zien zal worden. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. zullen zorgen voor 1 Febr. in deze kwestie met een voorstel te zul len komen. De heer C. Ippel acht dit te laat en wijst er op, dat hier slechts een aftrek van f 100, in Gorinchem f 150 en grotere plaatsen, woningen totf f 5,zelfs buiten de belasting vallen. De heer G. Ippel kan zich volko men verenigen met het voorstel van de heren. De bewering dat men op het platteland voordeliger zou kun nen leven dan in een stad, is onjuist. In een stad zijn meerdere dingen b.v. gas en electriciteit goedkoper dan op het platteland. Gelijkschakeling van de gehele gemeente in één klasse acht spr. ook op zijn plaats. De heer Groeneveld hoopt, dat het college van B. en W. ook van inzicht zal zijn, dat gelijkschakeling van de gehele gemeente wenselijk is. De Voorzitter gelooft wel, dat ook de wethouders het daarmede eens zullen zijn. Doch men moet met be hoorlijke argumenten en gegevensko- men, wil men in deze succes bereiken. De argumenten dienen steekhoudend te zijn. B. en W. zullen zo spoedig mogelijk deze gegevens zien te ver zamelen. Spr. stelt voor het schrijven aan te houden. Nadat de heer v. 'tSant nog heeft opgemerkt dat in deze in de gemeente Sleeuwijk meer uniformiteit bestond dan in Werkendam, waar de gemeen te in 2 "klassen was ingedeeld, wordt dit voorstel aangenomen. Voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken op verzoeken om subsidie: a. van de Bond van openbare leeszalen in Noordbrabant te Eind hoven; b. van het Prov. Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noordbrabant; c. van de Stichting Lager Nijverheidsonderwijs in de Bis- van 11 tol 21 Oct- te Amsterdam Het is al bijna 100 jaar geleden, dat Nederlandse treinen de lands grenzen begonnen te overschrijden. In 1853 had de AkenMaastricht Spoorwegmaatschappij reeds directe treinen, waarvan begin- en eindpunt uit haar naam te lezen zijn. In de loop van de jaren groeide het aantal plaatsen, waar Nederlandse treinen de grenzen passeerden. Deze treinen werden echter veelal door talrijke kleine maatschappijtjes ge ëxploiteerd, die zowel het beginpunt in Nederland als het eindpunt in Bel gië of Duitsland bedienden. Aanslui tende lijnen naar verdere buiten landse bestemmingen ontbraken en niemand voelde dan ook behoefte aan internationaal contact om de dienst regelingen van die treinen met elkaar in overeenstemming te bren gen. Maar toen al die stukjes spoorlijn in Nederland en het buitenland op elkaar gingen aansluiten en de vele kleine maatschappijtjes tot grotere samensmolten, ontstond gaandeweg de behoefte om rijtuigen en voor dommen Breda en den Boschd. van de Stichting Gew. Sociale Avondscho len Kath. Middenstand Bisdom den Bosch. De heer G. Ippel zegt, dat als zijln inlichtingen juist zijn, dat dan ook de bewoners dezer gemeente van 'de openbare leeszalen gunnen prófite- ren. Het is geen katholieke instel ling, er zijn ook vieel protestanten die ier van profiteren. Spr. zou dit verzoek dan ook aan B. en W. willen terugwijzen, opdat deze een nader onderzoek instellen. De Voorzitter deelt mede, dat hij enige jaren geleden in een commissie heeft gezeten voor deze leeszalen en is daarvoor ook in Eindhoven ge weest. Het is spr. toen gebleken, dat het practisch onmogelijk is, bogken hier te krijgen. Men heeft hier ook en kele particuliere boekerijen, waar "de ingezetenen een boek kunnen krijgen. Spr. gelooft, dat men het verzoek met een gerust geweten van de hand kan wijzen. De heer de Koning merkt op, dat men hier alleen particuliere biblio theken heeft, hebben die ook boeken voor iedereen? De Voorzitter kan dit niet zeggen. Als men hier iemand had die zich met de verspreiding der boeken wil de belasten, zou het nog iets anders zijn. Met algemene stemmen worden hierop alle vier de verzoeken afge wezen. Benoeming gemeente-secretaris Op de aanbeveling van B. en W> zijn geplaatst: J. A. Timmermans en W. A. de Klerk. De Voorzitter zou het volgende punt n.L benoeming gemeente-ontvan ger, waarvoor door B. en W. op de aanbevelingslijst zijn geplaatst N. v. d. Assem en G. van Reenen, hieraan willen vastkoppelen. Indien een der leden over de personen die worden aanbevolen, inlichtingen zou wensen van particuliere aard, wil hij daar voor de openbare vergadering schor sen. De heer C. Ippel zou wel gaarne de personen willen bespreken. De openbare vergadering woiidt dus ge schorst. Na heropening wordt overgegaan tot stemming, waarbij de heer J. al wagenladingen verder en ver der het buitenland in te voeren. Het is begrijpeplijk dat de loop van deze internationale treinen, samengesteld uit rijtuigen en bagagewagens van verschillende maatschappijen, het on derwerp van internationaal overleg gingen worden. Hoe moesten de aan sluitingen met het buitenland wor den gelegd en hoe moest die loop van rijtuigen van maatschappijen over de lijnen van andere worden geregeld? Men raakte van elkaar af hankelijk en... er moest geppraat worden. En wel over de volgende vragen: Hoe moeten de aansluitin gen liggen; welke rijtuigen moeten in de internationale trein rijden en waarheen, in welke volgorde moeten deze staan en welke maatschappij moet deze rijtuigen ter beschikking stellen? Over de verdeling der kos ten spréken wij in dit artikel niet. want die is het onderwerp van af zonderlijke overeenkomsten, die met de Europese dienstregeling-conferen tie niet van doen hebben. Het jaar 1872 maakt voor het eerst melding van een internationale dienst regeling-conferentie, waaraan echter Nederland waarschijnlijk nog niet heeft deelgenomen. Te hooi en te gras worden deze besprekingen in A. Timmermans als gemeentesecre taris alle stemmen en de heer W. v. d. Assem als gemeente-ontvanger 11 stemmen verkreeg, terwijl 2 stem men uitgebracht werden op. de heer C. van Reenen. Beide functionarissen leggen hier op in handen van de Voorzitter de vereiste eden af en deze wenst eerst de beer Timmermans geluk met zijn herbenoeming tot secretaris, nu van de verenigde gemeente Werkendam. Het is allen bekend, dat de beer Timmermans reeds meer dan 30 ja ren deze functie vervuld. Het stelt tot grote voldoening dat hij nu ook voor de nieuwe gemeente alis zoda nig is benoemd. Spr. twijeflt er niet aan of de heer Timmermans zal met liefde en lust zijn werk verrichten in het belang der gemeente. Moge God hem daartoe ook de kracht ge ven. Hierna richt de Voorzitter zich ook tot de heer v. d. Assem, die hij eveneens geluk wenst ipet zijn be noeming. Deze is wel ipet in de gemeente Werkendam werkzaam ge weest ,doch niettemin is hij pr geen onbekende, aangezien hij immers hier is geboren. Ook de heer v. d. Assem hei-dacht kort geleden het feit, jdat hij 30 jaren in de gemeente Sleeuwijk werkzaam was, waar hij zijn arbeid met lust en liefde vervulde. Deze dag moet de heer v. d. Assem vol doening schenken, nu hij in de nieu we gemeente is benoemd. Spr. twij felt er niet aan, dat ook hij niet lust en liefde hier zijn werk in het belang der gemeente zal verrichten. Moge God ook hem daartoe de kracht schenken. De heer v. d. Assem dankt de Voorzitter voor diens woorden en de raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopt dat God hem de kracht zal geven, zijn werk met liefde te vervullen. De heer Timmermans dankte even eens de Voorzitter voor de tot hém gerichte woorden en de raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopt zijin beste krachben te geven om in het belang van de gemeente werkzaam te zijn. (Wordt vervolg!" batere jaren herhaald, maar van 1900 af komt er tekening in en be sluiten de spoorwegmaatschappijen voortaan tweemaal per jaar bij el kaar te komen, één maal voor de zomer- en éénmaal voor de wiiiter- dienstregeling. Wereldoorlog nummer 1 legde het onderling overleg vrijwel geheel lam, maar in 1919 namen de Zwitserse spoorwegen het initiatief om de deelnemers opnieuw bijeen te roe pen. Zij hebben sindsdien de orga nisatie van dit internationaal over leg behouden. Na bijeenkomsten in 1920 en 1921 in Zwitserland, werd in 1922 besloten tot de stichting van de Europese dienstregeling-conferentie in haar huidige vorm: een jaarlijks te hou den bespreking tot regeling van de jaardienst, die het daarop volgend voorjaar begint, meestal in Mei, en geldende tot het voorjaar daarop. De in October aanvangende winterdienst zou dan althans in het i nternationale verkeer geen ingrijpende veranderin gen brengen. Zp herhaalde zich de internatio nale dienstregeling-conferentie ieder jaar in October, telkens op een an dere plaats. Dit duurde totdat de tweede wereldoorlog opnieuw een spaak kwam steken in het wiel van dit internationaal overleg. Het werd in October 1945 weer opgevat dank zij de European Central Inland- Transport Organisation (E.C.I.T.OQ Dit tijdens de oorlog te Londen op gerichte orgaan liad tot doel ,onde te brengen in de chaos, waarin de Duitsers de spoorwegen in de bezette landen hadden achtergelaten. Na kor te tijd echter herleefden de vooroor logse dienstregeling-conferenties. De Zwitsers namen weer de leiding, want het was in Luga.no, dat de eerste bijeenkomst in November '45 werd gehouden. In 1946 was Mon- treux conferentie-stad, in 1947 Istan- boel, in 1948 Krakau, in 1949 Brigh ton en thans Amsterdam. De vo rige keer dat de conferentie in Ne derland werd gehouden, was in 1925, toen zij Den Iiaag tot zetel koos. Het doel van de conferentie is statutair omschreven als: regelen van de loop der internationale treinen met hun aansluitingen en trachten het grens overschrijdend railverkeer te vergemakkelijken. Een bijzonderheid, die kenmer kend is voor Nederlands positie ter conferentie is het feit, dat ons land, behalve in het Oost-Westverkeer, Duitsland via Hoek van Holland- Engeland v.v., altijd begin- of eind punt van de internationale treinen is. Behalve de hier beschreven Eu ropese dienstregeling-conferentie voor de reizigerstreinen, worden nog af zonderlijke Europese conferenties ge houden voor de regeling van de loop der internationale goederentreinen. Bokking is een product dat ver kregen wordt door het -roken van haring. Men kent hierbij twee me thoden: het „koud roken", dat lan ge tijd (24 a 26 uur) gebeurt bij een lage temperatuur en het „warm roken" dat kort duurt, n.l.- 4 a 5 uur bij een hoge temperatuur. Bij de eerste, langdurige methode krijgt men de gerookte bokking, (En gelse-, spek- of zalmbokking); hier voor wordt uitgegaan van sterk ge zouten haring (pekelharing of steur- haring). Bij de tweede methode ont staat de gestoomde bokking (o.a. de Harderwijker en de Lemster- of stroo- bokking), waarvoor men verse ha ringen neemt, die eerst licht worden gepekeld. Het onderscheid tussen gerookte en gestoomde bokking is dan ook, dat de eerste soort zouter en droger is dan de tweede. Gestoomde bok king is door de hoge temperatuur en het in de vis aanwezige vocht als het ware gaar gestoomd in zijn ei gen velletje, zodat het visvlees zach ter en minder glazig is en het vel losser zit dan bij de gerookte. De houdbaarheid van de gestoomde bok king is dan ook minder groot dan die van de gerookte; men kan ze meestal niet langer dan 2^3 dagen bij koele temperatuur bewaren. Iedereen weet, dat haring een zeer gezond voedingsmiddel is. Gerookt of gestoomd heeft zij deze eigen schap volkomen behouden. Zij bevat n.l. veel eiwit (haast evenveel als een zelfde hoeveelheid vlees) en veel vet, waarin de vitamines A en D. zijn opgelost. Ook komen er veel waarde volle voedingszouten in voor, o.a. jo dium, dat men bijna in geen enkel ander levensmiddel aantreft. Als men dan de prijs beziet, dan is zo'n uit stekend en smakelijk product wel goedkoop verkrijgbaar! De bokking geniet bekendheid als broodbelegging, bij het ontbijt of aan de koffiemaaltijd. Ook kan men ze, als hartig hapje, verwerken in een salade of, nadat ze is fijngewreven en vermengd met wat fijngehakte ui, slasaus en peterselie, op toast smeren. Uitgeholde tomaten of komkommers gevuld met bokking (die bv. ver mengd is met slasaus en fijngesne den sla), vormen een pittig voorge rechtje of een smakelijk extraatje bij de koffiemaaltijd. Bovendien kan bok king verwerkt worden bij de warme maaltijd, in rijstgerechten of maca roni of bij stoofschotels. Hartige drie- in-de-pan kan men maken, door het beslag te vermengen met wat fijnge wreven bokkingvlees. Laten wij, nu er weer volop bok king is, daar ook terdege van pro fiteren 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4