Buitenland Wachters ALS UW SPIJS- BI] DE BALANS zij bij die opvoeding hulp nodig. De jeugd, de toekomst van ons volk/ zal aan steeds groter eisen moeten voldoen. Indrukken, hegl jong op gedaan zijn vaak beslissend voor het verdere leven. Bij goede opvoeding kan veel verkeerds voorkomen wor den. De kleuter heeft, behoefte aan omgang met kinderen van dezelfde leeftijd. De schoolopvoeding staat niet los of naast de opvoeding der ouders, doch op school wordt het christelijk voortgezet. Met de bede dat liet on derwijs onder Gods Zegen rijke vruch ten zal mogen afwerpen, besloot spr. haar rede. Hierna verkreeg Burgemeester de Bruyne het woord, die mede namens de Wethouders het woord voerde. Hij dankte de Voorzitter voor de aan zijn adres, gemeentebestuur en raad gewijde woorden. Schetste vervol gens de totstandkoming der school uit veel afbraak, die op het Fort Altena lag en die werd aangekocht en waaruit naast 2 lokalen voor de kleu terschool een behoorlijke vergader zaal was gegroeid. Deze was nodig omdat het gebouw Vegos tot vijf woningen werd verbouwd. In Sleeu- wijk is de grote meerderheid der be volking voor christelijk onderwijs. Spr. juicht 't particulier initiatief, dat tot de oprichting dezer school 'heeft geleid van harte toe en namens het gemeen tebestuur wenst hij het bestuur toe, dat het een goede start mag zijn en de kleuterschool zal mogen groeien en bloeien, als voorportaal voor het ver dere onderwijs. Spr. besloot met de verzekering te geven, dat steeds op de medewerking van het gemeente bestuur kan worden gerekend. Volgende spr. was de heer Zuid- meer, ere-voorzitter van de Bond van Chr. Kleuteronderwijs, die namens de ze bond zijn gelukwensen aanbood en wees op de grote arbeid en de ve le zorgen die aan zo'n oprichting zijn verbonden. Lang werd het Kleuter onderwijs niet gewaardeerd, wat z'n oorzaak vond in onbekendheid. Ge lukkig is daarin kentering gekomen. Spr. hoopt dat de school rijken ze gen mag geven. Hij hoopt dat de leidster zich zal bekwamen vóórhaar taak en de school zich zal mogen uitbreiden. De leidster der school, dankte be stuur en ouders, die tot haar be noeming hadden meegewerkt. Zij hoopt het in haar gestelde ver trouwen piet te beschamen en rekent bij haar arbeid op aller medewer king. De heer de Rover, oud-wethouder der gemeente Sleeuwijk, wenste de vereniging eveneens geluk met de op richting der school. Mej. Vos heeft gezegd, dat het onderwijs van de ou ders moet uitgaan, spr. zou dit dubbel willen onderstrepen. Het onderwijs op school moet gebeuren in biddend opzien tot God. Het verheugt hem dat hij aan de totstandkoming der school heeft kunnen meewerken. De heer J. D. Ouwerkerk sprak namens het bestuur der Chr. School en bood eveneens de gelukwensen zijner vereniging aan. Hierna volgde een pauze, waarin koffie en gebak werd gepresenteerd en de localiteiten werden bezichtigd. Over de localiteiten en inrichting hoorde men slechts één woord, keu rig. Alles mag gezien worden en wij stellen ons voor dat meerdere gemeenten zouden willen, dat zij een dergelijke school met vergaderlokaal rijk waren. Na de pauze volgde de lezing van de heer Reeders, waarin deze zich deed kennen als een aangenaam spre ker, die zijn gehoor weet te boeien. Spr. wees op de grondwet, waarin kleuteronderwijs en armenzorg, onder een bepaling worden genoemd. Als men de inrichting hier evenwel be ziet, dan lijkt het kleuteronderwijs hier niet op armenzorg," hiér moet het voor de kleuters een genot zijn, het eerste onderwijs te ontvangen voor de vorming van hun later le ven. Nog niet zo heel lang geleden noemde men deze scholen „bewaar scholen", van onderwijs was geen sprake, het ging er slechts over de kinderen van de straat te houden. De moderne paedagogiek is er zich evenwel mee gaan bemoeien, omdat men tot de overtuiging was gekomen, dat de leeftijd van i7 jaar, van zo'n aanmerkelijk belang is voor bet verdere leven en voor de vorming van de mens. Een kind van 4 jaar voelt behoefte aan kameraadjes. In de kinderjaren bestaat er grote ont vankelijkheid voor de godsdienst en vooral de puberteitsjaren zijn daar voor van groot belang. De moeder is voor het jonge kind van grote waarde en het is nodig dat deze in haar taak het kind te leiden, wordt terzijde gestaan. Zeker als zij de zorg voor meerdere kinderen heeft. In jon ge kinderen zit leven, het wil zich uitleven, op de 1000 moeders is er waarschijnlijk slechts één, die de be kwaamheid bezit haar kind daarbij in de juiste banen te leiden. Door de behoefte aan deze hulp, ontstonden de kleuterscholen, die ge leid worden door daartoe bevoegde krachten, krachten die door het af leggen van een examen hebben be wezen bekwaamheid en geschiktheid voor haar taak te bezitten. De mees te zorg wordt besteed bij dit onder wijs aan karaktervorming, netheid, reinheid, fatsoen en meer andere deugden. Hierdoor is de belangstel ling voor het kleuteronderwijs in de laatste jaren belangrijk toegenomen. Veel valt er echter op dit gebied nog te verbeteren, zoals uit een ingesteld onderzoek is gebleken, zo voldeden in de provincie Noordbrabant b.v. van de 380 van deze scholen, slechts 31 aan de tegenwoordige eisen. De regering heeft een instituut ingesteld dat toezicht op de kleuterscholen houdt en heeft daarvoor Inspectrice's aangesteld, die verstand van dit on derwijs hebben. Op het ogenblik is een wet bij de Kamers aanhangig voor het kleuteronderwijs. Spr/s vluchtige indruk is dat een leidster van een kleuterschool te veel moet weten en hij is bang dat de eisen te hoog worden gesteld, waardoor zij, die uitstekend voor het onderwijs ge schikt zijn, niet in aanmerking ko men. Volgens verklaring van colle ga's van openbaar onderwijs is het kleuteronderwijs van zo grote bete kenis voor de later te volgen lagere school waarvoor zij de poort vormt. Vanzelfsprekend is het dit ook voor de voorstanders van Chr. Onderwijs. Voor hen, die er op staan dat het kleuteronderwijs in overeenstemming is met de opvoeding thuis. Heerst daar een christelijke sfeer, dan mag de school die sfeer niet afbreken of negeren. Het onderwijs moet er op ingesteld zijn, dat de kinderen tot volmaakte mensen worden opgeleid. 'Lot mensen, die het oog stellen op God om daardoor op een vasten grondslag te rusten. Het is niet zo, dat men de kinderen later zelf hun weg mag laten kiezen. God wil niet dat ze worden vrijgelaten, dit gaat in tegen Zijn opdracht. Men moet wei ver afgedwaald zijn, om die opdracht te negeren. Als Christus* zegt: „Laat de Kinder- kens tot Mij komen", dan houden christelijke ouders zich aan die op dracht. Spr. betreurt het dat zo vaak aan protestantse zijde R. Katholieken worden uitgeschakeld. Ook dit zijn christenen en voorstanders van chris telijk onderwijs. Voorstanders van neu traal kleuteronderwijs zeggen: wij voe den de kinderen op tot verdraagzaam heid en in de leer der naastenliefde, jullie kweekt verdeeldheid. Bij deze- stelling vergissen zij zich, evenals in hun bewering dat er geen vrede op aarde is, ondanks 20 eeuwen chris tendom. Bij het aanhalen van tek sten rukken zij deze uit hun verband, immers waar .gesproken wordt: „Hebt uw 'naaste lief als uw zelf", komt eerst: „Heb God lief boven alles" en na „vrede op aarde," eerst „Ere zij God". Hoe kan er vrede opbaarde zijn, wanneer men God niet eert Hiervoor de grondslag leggen is de taak van de kleuterschool, de kleuterschool' die ook betekenis heeft voor de volwassenen, immers Chris tus zegt: „Wordt als kinderen". De Voorzitter, de heer v. 'tSant dankt de spr. voor zijn keurige en boeiende rede, zoals uit de intense belangstelling, waarmede zij werd ge volgd, getuigde. Hij riep de heerRee- der een wederzien toe en sprak de hoop uit, dat deze bij later gelegen heid nogmaals bereid gevonden zou worden tot liet houden ener lezing. Hij bracht verder dank aan de aanwe zigen voor hun medewerking tot het welslagen van deze avond en ver zocht Ds. v. d. Meulen deze avond te willen sluiten. Deze liet een vers van Psalm 75 zingen en ging vervol gens voor in dankgebed.. Aan de uitgang werd gecollecteerd terbestrijding der kosten van deze avond. Antwoord: Inderdaad Is een kope ren kooi voor een kanarievogel niet aan te bevelen. Papegaaien kan men er wel in houden. 2. Wij vermoeden dat u last heeft van mijt in uw meu bels. Strijk met een penseel 5 gram carboleum in 100 gram water opge lost in de gaatjes. U kunt het ook doen met terpentijngeest of terpen- tijnspiritus. Een andere methode is het inspuiten met petroleum of met zwavelkoolstof. In het laatste geval moet u de gaatjes daarna dichtstop pen met leem. GEHEIME WAPENOPSLAG PLAATSEN. De Belgische politie heeft te Gent drie personen gearresteerd in ver band met het vinden van een wa penopslagplaats in een arbeiderswijk van de stad. De Italiaanse politie heeft bij Ge nua een geheime opslagplaats ont dekt van Britse, Duitse en Italiaanse munitie, die zich in uitstekende staat bevond. Onder meer werden drie kleine anti-tank-kanonnen en 200 handgranaten gevonden. 4. JJg. MOEILIJKHEDEN? Abonnés kunnen gratis vragen stellen. Wendt u tot de redactie van ons blad en bet antwoord verschijnt t.z.t. Cosmospoliet 1. Bevat thee, die men heeft laten koken, vergiftige be standdelen? 2. Is het waar, dat de koekoek des winters een sperwer is 3.. Hoe komt het, dat wij onze ou de tijd (dat is 40 minuten vroeger) niet meer terugkrijgen Deze tijd hebben de Duitsers ons immers ge geven. Wie beslist daar nu over? Antwoord: 1. Wanneer men thee laat koken, komt er een stof vrij, looizuur genaamd. Deze stof geeft aan de thee een wrange, onaangena me smaak en is vergiftig. 2. Nee, de koekoek blijft 's win ters een koekoek. Maar doordat de sperwer 's winters door honger ge dreven meer in de nabijheid van mensen komt, ziet men de gespikkel de veren, die veel overeenkomst ver tonen met koekoëkveren, op zijn borst, en denkt men dat men een koekoek voor zich heeft. 3. De wereld is verdeeld in 24 tijdzones volgens de meridianen, uit gaande van de meridiaan van Green wich, een en ander in internationaal overleg. Nederland had zich daar oor spronkelijk geheel buiten gehouden, maar sinds de Duitsers onze klok met de Duitse gelijkzetten, heeft onze re gering het verstandiger geoordeeld niet opnieuw een eiland met bijzon der tijdverschil te doen ontstaan te midden van de uitgebreide zones waar de klokken gelijkwijzen. Als het (af- WS2Se*ïp< gezien van de z.g. zomertijd) 12 uur is in Engeland, is het ook 12 uur in België, Frankrijk, Spanje, Portu gal en een strook door Afrika, maar een uur later (dus al 13 uur) in de zone waarin Noorwegen, Zweden, De nemarken, Nederland, Duitsland, Oos tenrijk, Italië en een andere strook van Afrika liggen. Over een wijzi ging van onze tijd kan alleen de volks vertegenwoordiging beslissen. A. Wordt de lichting 1940 tot 'en met 1944 nog in militaire dienst op geroepen Wanneer is die oproep dan te verwachten en hoelang duurt die ongeveer Antwoord: de ingeschrevenen voor de lichtingen 1941 t.m. 1944 zijn als geheel bestemd tot buitengewoon dienstplichtigen, hetgeen betekent dat zij alleen in tijd van oorlog of oor logsgevaar zullen kunnen worden op geroepen. M. H. Uit vaders eerste huwelijk zijn 8 kinderen geboren, uit zijn twee de huwelijk 2. Bij vaders overlijden eisten alleen de beide kinderen uit het tweede huwelijk hun portie op. Moeder is nu overleden; hoe wordt nu de nalatenschap verdeeld? AntwoordAlleen moeders eigen kinderen delen mee in haar nalaten schap. Haar stiefkinderen zijn geen erfgenamen van haar. W. A. K. Ik bezit een koperen vogelkooi, men zegt mij dat kanarie vogels er in dood gaan. Is dat zo? 2. In mijn nieuwe meubels zitten he le kleine witte beestjes. Wat kan ik hieraan doen AMERIKA BIEDT RUSLAND VER ONTSCHULDIGINGEN AAN De Verenigde Staten hebben in een brief aan de Secretaris-Generaal van de Verenigde Naties hun veront schuldigingen aangeboden voor een aanval van twee Amerikaanse straal jagers op Sovjet-Russische vliegtui gen, die op het vliegveld vanSoechja Retsjka bij Wladiwostok waren ge- stationneerd. LANGSTE BRUG TER WERELD Een New Yorkse ingenieur heeft bij de Italiaanse regering plannen in gediend voor een brug tussen het schiereiland en Sicilië. Het zou een hangbrug worden met een overspan ning van 1600 meter, de langste ter wereld. De gehele brug zou een span wijdte van 3200 meter hebben. De kosten worden geraamd op 60 milli- oen dollar. WACHTEND OP HET LICHT. In Italië heeft men operatief da ogen van een zielfmoordenaar aan een blind meisje gegeven. Men moet enkele weken wachten om te zien of de operatie met succes hiekroonid is. NAVORDERING BELGISCHE VERKEERSBELASTING. Zoals bekend werd het Nederland se internationale wegvervoer onlangs opgeschrikt door het bericht, dat de in België verhoogde verkeersbelas ting met terugwerkende kracht van 1 Jan. 1950 af zal worden nagevor derd. Door de B.V.O., N.O.B. Wegtrans port en de N.V.T.O. zijn bij de be voegde autoriteiten de bezwaren dien aangaande naar voren gebracht. Hoewel nog geen beslissing is ge nomen, kan worden bericht, dat een onderzoek is toegezegd en dat de navordering door de douane-diensten tot nader order is opgeschort. Ons Feuilleton door W. Kerremans 89) Meer er bij winnen? overwoog hij. Nu had hij voldoende middelen, nu zou hij zich weer kunnen inwerken in het spel. En nu beloofde juist de rubber een geweldige sprong naar boven te maken. Met een klein be drag zou hij nu veel kunnen berei ken. Het was zo verlokkelijk, maar hij durfde er niet toe te besluiten. De zekerheid en gelatenheid van vroe ger zou nu ontbreken. Het was toen een spelletje geweest dat als het mis lukte geen verder kwaad had gedaan, maar nu was het anders. Als hij nu verloor, stelde hij vrouw en kinde ren bloot aan een onzeker lot. 'Nu had hij zekerheid, voldoende zeker heid en dan zou langdurige onzeker heid en onrust er voor in de plaats komen. Hij legde de vraag voor aan Yonca. „Niet doen Kareltje", zei ze op besliste toon. „Ik weet niets van fi nanciën en speculaties, maar ik weet alleen dat dit zóu betekenen dat je ging spelen, spelen om geld en dat vind ik verkeerd. Wij hebben al zo veel goeds gekregen en nu moet je niet gulzig worden en nog meer wil len grijpen. Hoe was ook weer die spreuk die ik eens gelezen heb op een kalenderblaadje: „Wees tevre den met wat gij hebt en dankbaar voor wat u onthouden werd". Wemo gen tevreden zijn met die twee schat ten en niet naar geldelijk gewin ja gen." „Afgesproken. Vandaag vieren we feest en morgen ga ik er op uit om die pracht van een betrekking die jij me beloofd hebt, in overweging te gaan nemen." Neen, dat met die betrekking ging niet zo vlot. We zullen aan u den ken; er zijn veel sallicitanten; we moeten rekening houden met ons per soneel die uit dienst terugkerenmis schien later; komt u nog eens terug; hier niet, maar gaat u eens naar X; schrijft u nog maar eens. Hij bezocht zijn connecties van voor en gedurende zijn diensttijd, zij waren vriendelijk en beloofden hun best te zullen doen, maar enig houvast kon bij nergens vinden. Eindelijk dacht hij te zullen sla gen. Waller, de directeur van de Nederl. Uitvoer Maatschappij hield hem langer bij zich en vroeg hem uitvoeriger om inlichtingen en in formaties dan een der vorigen,, bij wien hij zich had vervoegd. Hij kon nog niets beloven, maar er was wel kans dat hij mr. Roelants een plaats zou kunnen aanbieden die met zijn standing overeenkwam. Het zou ech ter slechts een tijdelijke betrekking zijn, want de Maatschappij zou, nu de oorlog geëindigd was, in liquidatie gaan. Dat zou evenwel nog een jaar of misschien twee jaar duren. Het was niet wat hij zocht en be geerde. Na een of twee jaren zou hij weer in dezelfde positie verkeren, opnieuw zou hij moeten gaan zoeken en solliciteren, weer trachten een plaats te veroveren. Zijn beste tijd ging zo voorbij. Na twee jaar zou hij bijna 35 jaar zijn en het zou dan nog moeilijker voor hem blijken om geplaatst te kunnen worden. Het was nu drie dagen geleden dat hij bij Waller was geweest. Zou hij er weer heen gaan en hem vra gen hoe zijn kans stond? Het stond hem tegqn nu reeds weer zich aan te melden, het stond zo sjofel, alsof het water hem aan de lippen stond. Liever nog maar enkele dagen wach ten. Het zou beter zijn als Waller om hem schreef. Hij was die ochtend uitgegaan met het doel Waller te gaan bezoeken, maar toen hij diens bureau was ge naderd, was de overweging bij hem opgekomen, dat hij hem niet te druk moest nalopen. Hij ging het grote kantoor voorbij en besloot naar huis te rig te keren. Toen hij de hoek omsloeg van de straat waar hij woonde, zag hij een auto staan. Was het voor zijn woning? Neen...! Ja toch... Nu zag hij het met zeker heid, een auto stond voor zijn huis en een wurgende schrik greep hem aan. Een auto... een dokter... Er was iets gebeurd... met Yonca... of de kinderen en men wist niet waar hij was. Hij rende de straat door, opende zijn huisdeur en stoof naar binnen. HOOFDSTUK XIV. O o g s 11 ij d. Daar zat Yonca rustig te praten met een oude heer, die met zijn rug naar Roelants zat. Yonca keek op en zag het ontstelde gelaat van haar man. Zij sprong verschrikt op en riep hem, tegemoet lopend, angstig vragend „O, Kareltje, wat is er gebeurd?" „Niets, niets is gebeurd", zei hij haar omvattend. „Ik ben geschrok-' ken van die auto. Ik dacht dat die van een dokter was." De drie mensen lachten nu allen opgelucht en Karei herkende de 'be zoeker. Het was Mr. Massink. Hij gaf Roelants een hand en greep hem met de andere bij de schouder. „Wel Roelants, oude jongen, daar heb ik je nu en nu laat ik je niet meer los. Ik heb je lang gezocht." „Mijnheer Massink", zei Karei ver heugd, „wat ben ik blij u weer eens te ontmoeten. Hoe maakt u het?" „Dat zit ik juist te vertellen aan je lieve vrouw en nu begin ik voor jou nog ieens opnieuw. Ik kom schuld belijden en boete doen, Roelants. Ik heb heel lelijk 'tegen je gehandeld en ik ben er voor gestraft. Naar ver dienste. Thérèse, mijn vrouw, zei het dadelijk toen ik je weggezonden had. Ze heeft zo'n eigenaardige manier om iemand iets onder zijn neus te wrijven. Je weet wel, op die dag dat je bij mij bent geweest om te zeg gen dat je niet méér terug zou komen, heb ik geen 'enkele poging gedaan om je te weerhouden. Ik vond het eerlijk gezegd, de enige weg die jij en ik in die tijd konden nemen. Maar Thé rèse dacht er anders over. Zo, zei ze koetjes en heb je hem zo maar la ten gaan. Ja, zei ik, dat wou hij zelf ook. Je gelooft natuurlijk niet, dat hij het ernstig meende? Welja, zei ik, waarom zou hij het anders ge zegd hebben. Omdat hij jou wilde polsen. Als jij gezegd had, je kunt blijven en we doen of er niets gebeurd is, dan was hij graag gebleven. Zo, denk je, vroeg ik, en de cliëntele? Och mis schien zou er wel eens iemand naar een collega zijn gegaan, maar die moeten tenslotte ook leven. Enfin, het is gebeurd en jullie mannen we ten altijd wat goed is. (Wordt vervolgd). verteringsorganen van streek zijn, dan is CARBOVIT (Mijnhardt) een uitkomst, Carbovitactieve absorbtiekool dragées volkomen onschadelijk. Doos40ct.en 1 Gld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2