van de industrialisatie-persexcursie Belangrijke Mededeling TREKPAARDEN GIESSEN Enkele indrukken Boekhandel FIRMA L. J. VEERMAN WAARSCHUWING. ALLÉÉN: MARKT 25 Tel. 8217 's HERTOGENBOSCH Binnen enkele weken verschijnt het belang rijke boek, uit het Agrarisch^Fonds: KOUD BLOED onder redactie van Dr. C. H. J. Maliepaard De omvang van dit boek bedraagt circa 64 pag. tekst en circa 80 pag. foto's TELEF. 19 H E USD EN. HEUSDEN Raadsvergadering gehouden op Vrijdag 20 Oef. des n.m. 4-30 uur. „Wij hebben de neiging om onze stellig reële moeilijkheden van van daag breed uit te meten; het zou echter onjuist zijn te denken, dat dit in het verleden in beginsel an ders was. Ik geloof, dat de vorige generaties van industriële onder nemers eveneens veel moeilijkheden hebben gekend. Principiëel zou men van een zekere overeenkomstigheid kunnen spreken; het verschil is alleen dit, dat thans de problematiek anders ligt door gewijzigde omstandigheden. Als wij ons allen tot het uiterste inspannen, kunnen wij' na beëindiging van het Marshall-plan slagen, ook al komen wij dan misschien net met de hakken over de sloot." Deze woorden van Dr. A. Winse- mius,. directeur-generaal voor de in dustrialisatie, gingen ons telkens door het hoofd bij de bezichtiging van verschillende bedrijven tijdens de industrialisatie-persexcursie vanwege het Ministerie van Economische Za ken. Bij het tempo, waarin deze excur sie moest worden gemaakt, konden uiteraard niet dan betrekkelijk'vluch tige indrukken van deze bedrijven worden medegenomen, maar weid nochtans ieen beeld verkregen, dat déze verheugende positieve zekerheid gaf: ondanks de vele en velerlei moei lijkheden, waarmede het bedrijfsleven ontegenzeglijk te kampen heeft, wordt er hard gewerkt, door ondernemers en door arbeiders van hoofd en hand worden een energie en een doorzet tingsvermogen ontwikkeld, die ons met trots en respect kunnen vervul len. Onze nationale koopmansgeest en ondernemingslust zijn, ondanks de zware slagen van de oorlog, levend gebleven; waar wegen geblokkeerd zijn geraakt, afzetgebieden verloren zijn gegaan of minder gunstige per spectieven zich zijn beginnen af te tekenen, is naar andere mogelijkhe den gezocht en zijn deze in tal van gevallen ook gevonden. Intuïtie, beredeneerd inzicht, nijvere dn, dadendrift, durf, wil tot aan pakken en doorzetten zij blijken gelukkig volop aanwezig en zij heb ben zich gerealiseerd in het scheppen van nieuwe bedrijven, in uitbreiding en modernisering van bestaande; in invoering van nieuwe en verbeterde werkmethoden; in aanpassing der technische outillage aan de eisen van efficiëncy en arbeidsproductiviteit. De fabricage van nieuwe artikelen is ter hand genomen; nieuwe mark ten zijn verworven of worden ge zocht. Dit alles ging en gaat niet vanzelf men heeft zich aanzienlijke investe- teringen moeten en willen getroosten,, met het nemen van risico's, die men wilde en dorst aanvaarden, omdat men mogelijkheden zag, die zich zou den laten verwezelijken door inge spannen arbeid op basis van doel matige bedrijfsvoering. Groei en ontwikkeling als waarvan hiér sprake is, hebben plaatsgevon den op een breed vlak van industri eel leven. Er is geen sprake ge weest van oriëntering in eenzijdige richting. Het is duidelijk, dat diffe rentiatie de grondslag van ons eco nomisch leven verbreedt en eventuele nadelige gevolgen van conjunctuur schommelingen kan inperken. De excursie kreeg voor de deelne mers een des te groter betekenis^ omdat men zich een beeld kon vor men van de ontwikkeling der indu strialisatie nd. de oorlog en van de toekomstmogelijkheden, eensdeels door eigen aanschouwing, anderdeels door ontmoetingen met leidende fi guren uit het bedrijfsleven en met vertegenwoordigers van rijk, provin cies en gemeenten. Het industrialisatieprobleem kon zo bp velerlei wijzen worden benaderd. Men maakte kennis met uitgesproken persoonlijke visies en al naaron uitgesproken politieke overtuiging en beoordeling van zakelijke belan gen, die voor elk bedrijf in wezen vaak anders liggen, werden zeer uit eenlopende uitspraken over het re geringsbeleid gehoord. De openhar tigheid, waarmede vaak werd gespro ken, heeft er zeker toe bijgedragen, dat de pers de vele facetten van het', vraagstuk niet uit één hoek belicht kreeg. De projectie van „wit" en „zwart" op deze wijze heeft één feit wel dui delijk in het licht gesteld, en wel dit, dat het wel zeer moeilijk, om niet te zeggen welhaast onmogelijk is de ve le belangen, die zeker lang niet gelijk of parallel liggen, vaak zelfs tot op zekere hoogte tegenstrijdig zijn, te coördineren of zodanig gelijk te rich ten, dat ze een gelijke waardering, po sitief of negatief, kunnen ontvangen. Het is zonder meer duidelijk, dat bet voeren van een economisch over heidsbeleid onder deze omstandighe den zeker geen sinecure is, zeker niet, omdat dit beleid mede afhankelijk is van factoren, die vaak buiten eigen beïnvloedingsfeer liggen, men denke b.v. aan de gevolgen van internatio nale politieke of economische ver houdingen, tot uitdrukking komende in koers- en prijsschommelingen, het toepassen van beschermende rechten, herwaardering van de munteenheid, enz., dit alles langs de wisselvallige lijn van „ups" en „downs". Wil dit nu zeggen, dat hiermede onder alle omstandigheden het rege ringsbeleid a priori vergoelijkt zou moeten worden Geenszins. De ex cursie heeft ook geen bedoelingen in deze richting gehad en daaraan programma aan het oog deed voor bijglijden. Als zodanig beeft deze ex cursie ongetwijfeld evenveel nut. ge had voor genoemd ministerie als voor de pers; de mogelijkheid tot het ken nis nemen van feitenmateriaal uit de practijk en deze tot lering te doen strekken was wel zeer ruim aanwezig. Industrialisatie en bet ijverendaar- voor kon men uit een landelijke ge zichtshoek bekijkenonontkoombaar blijft daarbij ook het provinciaal of regionaal streven, juist omdat de om standigheden in bepaalde provincie of streek weer zeer merkbare verschil len doen zien in vergelijking met andere provincies of streken. Dit alles is wel zeer duidelijk op de excursie gebleken. Het sprak tot de deelnemers, als men de tendenties van dit ijveren in verschillende pro vincies naast elkaar wil zien, van een activiteit, waarbij symptomen vaneen zekere rivaliteit niet te onderkennen vielen. Misschien- kan dit als prikkel tot zeker ook in genen dele kunnen, of energie-ontplooiïng veel goeds in zich willen medewerken. Mensen en resul- hergen, doch de vraag mag niette- taten uit de practijk liet men letter- min gesteld worden, of dit, wan tij k en figuurlijk aan het woord_, in volkomen openhartigheid, en de ver tegenwoordigers van de persdienst van bet Ministerie van Economische Zaken fungeerden eveneens als toe hoorders van betgeen in velerlei toon aarden werd gezegd of volgden als zeer geïnteresseerde partij wat de suggestieve beeldenreeks der realiteit van het bedrijfsleven in een non-stop neer een centrale leiding in gebreke zou blijven in dit opzicht een brede objectieve gedragslijn te doen vol gen, waarbij wordt uitgegaan van doelbewuste planmatigheid in groot verband, geen aanleiding zou kunnen geven tot hardere „concurrentie" en daarmede tot onnodig verlies van tijd, van kosten en van moeite en tot ver snippering van krachten. PRIJS.: bij intekening f 10.— na verschijning f 12.50 voor leden van de stamboeken f 10.—. Gaarne zenden wij U modellen van de foto's en tekst op zicht. Twee kostbare punten heeft Hieusden Zondag verloren in haar uitwedstrijd tegen Veerse Boijs. Reeds na een kwartier spelen was de stand 3—0 voor Veerse Boijs. De ze stand ontstond doordat Heusden weer in de oude fout verviel, het merendeel der spelers voor eigen doel te trekken. Hierdoor moeten goals ontstaan, immers de tegenpartij kan hierdoor tot vlak voor doel ko men. Onze keeper is van een gehalte, dat men rustig op hem kan vertrou wen. Bovendien viel G. Timmermans reeds na tien minuten uit. Echter invaller Leijten kweet zich uiLste- kend van zijn taak. Toen de hierbo ven vermelde stand was ontstaan, kwam Hieusden tot het inzicht, dat het zo niet langer kon en trokken zij ten aanval. Helaas te laat. Dit ver anderde speltype bracht ook inder daad succes, want nog voor rust we I'd h et 3—1. Na de rust pakt Heusden stevig aan, doch het spel werd er niet he ter op, daar de scheidsrechter niet voldoende ingreep en zodoende ruw spel de strijd ontsierd. Zo werd J. Verhei j aan zijn. arm van de bal ge trokken, terwijl hij vrij voor doel stond. Heusden blijft het meeste in de aanval, doch succes komt. aan. de andere zijde, als eten slecht wegge werkte bal in een. doelpunt wordt omgezet, 4—1. Eindelijk krijgt Heus den dan het lang verdiende doelpunt, als J. Verheij alleen doorbreekt, en scoort, 4—2. Het zit Heusden echter niet mee in de resterende tijd en met de stand 42 in het voordeel van Veerse Boijs, komt het einde. Het tweede elftal deed het be ter. De in Boxtel geleden nederlaag zat hun blijkbaar nog zwaar op de maag. Zij hebben Boxtel thans de helft van de buit ontfutseld. Het was een spannende strijd, waarin Boxtel eerst met 2—0 voorstond. Na enige omzetting opende G. Vos voor Heusden de score. 21. Terwijl B. de Leeuw de gelijkmaker scoorde, 2—2 Het werd zelfs 32 voor Heus den, welke stand tot circa 4 minuten voor het einde werd behouden. Toen moest keeper Klare zwichten, voor de gelijkmaker, 33. Met deze stand kwam het einde en heeft Heusden 2 zich op schitterende wijze hersteld voor de nederlaag in Boxtel. Bravo, jongens DHONGELEN -- Drongielsche Boijs hebben in haar uitwedstrijd, welke met 6 inval lers gespeeld werd tegen Noordeloos 2, iniet 36 verloren. Ondanks dat, was het een prettige wedstrijd. Midvoor Schilders werd doelman en speelde daar teen pracht wed.strijd, terwijl onze ,spil 14. van Gieene met zijn spel weer eens de bo ventoon voerde. Jongens je hebt alle maal. gespeeld voor wat je waard was. maar een elftal met zes inval lers, ja, dat valt niet mee, om een wedstrijd te winnen, maar wij heb ben de tegenstander partij gegeven en dat deed ons goed. De laatste tijd blijkt, dat er ernsti ge verwarring ontstaat in verband met praktijken van een particulier laboratorium voor grondonderzoek, dat zich in de stad Groningen heeft gevestigd (Oude Boteringestraat 53). Met nadruk wijzen wij er op, dat het Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek niets uitstaande heeft met particuliere laboratoria, daarmede géén contact heeft en dit ook zeer bepaald niet wenst. Onze Dienst heeft geen eigen mon sternemers; de monsters warden of door de boeren zelf, óf door bemid deling van de assistenten van de Rijks- land- en tuinbouw Voorlichtingsdienst genomen. De verschillende particuliere labo ratoria passen geheel afwijkende me thoden xvan onderzoek toe, die niet op Nederlandse proefvelden zijn ge toetst, zodat de adviesbasis onvol doende betrouwbaar is. De Rijks- landb ouwvoo rlichtingsdienst geef t hierop dan ook geen advies. Het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek is gevestigd te: Groningen, Prof. Van Hallstraat 3, Geldrop, Papenvoort 138, Goes, Sin gelstraat 13, Oosterbeek, Mariëndaal, Men zij dus gewaarschuwd. Indien men twijfelt, neme men contact op met de assistenten van de Eand- of Tuinbouw Voorlichtingsdienst of schrijve men aan één van bovenstaan de adressen. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Mr. G. A. Bax. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Nieuwenhuizen. Afwezig de heer v. Vugt, als de Voorzitter de vergadering met het formuliergebed opent. De Secretaris leest de notulen der vorige vergade ring die worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Aanvragen om subsidie van de Stichting Lagere Nijverheidsscholen in het Bisdom Den Bosch; idem van de Stichting voor Gewestelijke Avond scholen in de Bisdommen Breda en Den Bosch; idem van de Vereniging voor Openbare Leeszalen te Eindho ven. Op voorstel van B. en W. wordt op alle drie deze aanvragen als be treffende verenigingen die voor deze gemeente van geen belang zijn, af wijzend beschikt. In de vorige vergadering zijn reeds enige verordeningen die in de bezet tingstijd zijn gewijzigd of vastgesteld, opnieuw van kracht verklaard, aan gezien deze anders met i December zouden zijn komen te vervallen. Dit is ook het geval met de verordening op de Vleeskeuringsdienst. Op voorstel van B. en W. wordt dus ook deze opnieuw vastgesteld. Benoeming onderwijzeres aan de openbare lagere school. De Voorzitter deelt mede, dat reeds enige jaren aan de school ©en tijde lijke onderwijzeres was benoemd, aan gezien zich geen sollicitanten voor vasten dienst aanmelden. Van rege ringswege werd geregeld dispensatie verleend en kon de tijdelijke kracht dus in dienst blijven. Thans hadden zich 2 sollicitanten aangemeld, waar van zich inmiddels weer i heeft terug getrokken. De ander heeft deze week proefles gegeven, waarbij zij goed voldeed. Voor verdere bespreking wordt de openbare vergadering geschorst. Na heropening wordt besloten Mej. M. Schalkwijk te Laren te benoemen tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere school, met ingang van een nader in overleg met B. en W. te bepalen datum. Vaststelling begroting 1950. Namens de commissie van onder zoek verldaart de heer v. Herwijnen, die rapport uitbrengt, dat er geen op- of aanmerkingen zijn en dus- wordt voorgesteld de begroting vast te stellen, zoals ze door B. en W. werd aangeboden. Alleen wil spr. de opmerking maken dat er geen post op werd gevonden voor de Stichting van een Verenigingsgebouw. Met algemene stemmen werd de begroting hierop vastgesteld in ont vangst en uitgaaf de gewone dienst betreffende met het bedrag van f 24034,72. Rondvraag. De heer Naaijen vraagt of in de verpachting van de bermen der we gen ook die van de Groenstraat zijn begrepen, de brandnetels en onkruid staan daar zeer hoog en vormen een onogelijk gezicht. Op andere plaat sen ziet er alles netjes uit, behalve daar. Is men verplicht op gezette tij den deze brandnetels te maaien? De Voorzitter antwoordt dat ook de Groenstraat in de verpachting is begrepen. In de toekomst zal het goed zijn in de pachtovereenkomst enige datums te stellen, waarop al les gemaaid moet zijn. De heer Naaijen heeft in de Nieuw - straat weer een verzakking gezien, juist in de bocht. De Voorzitter zal hier naar laten zien. De heer Naaijen vestigt nog de aandacht op de slechte toestand van de stoep bij Verhoeven. Vorig jaar hebben B. en W. het polderbestuur aangeschreven en daarna is er wel iets aan gedaan, evenwel met weinig resultaat. Als deze toestand niet wordt verbeterd, kunnen ongelukken niet uitblijven. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. het polderbestuur hog eens zul len aanschrijven. De heer Elshout zag gaarne bord jes aangebracht met straataanwijzing. De nieuwe straat heeft nog nooit een eigenlijke naam gekregen. De Voorzitter zegt persoonlijk niet veel voor naambordjes te gevoelen. Wat de naam voor de nieuwe straat betreft, hierover zullen B. en W. overleg plegen. Spr. voelt veel voor historische benaming. Nadat de heer Elshout nog een vraag heeft gesteld over de bestra ting, die door de Voorzitter ontken nend wordt beantwoord, sloot deze de openbare vergadering.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4