DAMES- EN HERENHORLOGES VERLOVINGSRINGEN Buitenland ACCOUNTANTSKANTOOR A. KANT Foto VISSER Zn. wou. Werkendam I Bietenrieken Met BAAD en DAAD C. VAN WIJK PH.zn. Gestoomde aardappelen W. P. v. d. Zalm Firma B. VAN ANDEL Zn. in het Zuiden van ons land ADR. VERWIJS Pootaardappelen Hallo! Hallo! extra grote strooi ties met metalen bodem de millioenen zeep - bevattende deeltjes tasten glazuur nimmer aan. ATA maakt de vuilste vloeren en tegels in een oogwenk blinkend schoon. ATA is, het beste, het voordeligste en het veiligste reinigingsmiddel. DENKT IJ EK OM? I. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mo gelijk. 3. .Gewenste herkenningsiet- Iers aangeven, naam en adres ver melden. 4. I)e vragen worden in de kopy zo kort mogelijk weerge geven. Kik. antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties in zake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van hel bedrijf worden opgegeven. F. Ik heb op een verkoping van huizen op een bepaald bedrag ingezet. Bij de tweede verkoping werd mij medegedeeld, dat de verkoping aan de massa niet zou doorgaan. Heb ik desondanks recht op i pCt. van mijn inzet Antwoord: Het hangt af van de veilingsvoorwaarden. Soms wordt in uw geval niets toegekend. Andere no tarissen geven in dergelijke gevallen een half procent. W. K. Hoe kan ik een hagedis in leven houden, waar leeft hij van en kan ik hem bewaren in een grote stopfles Antwoord: Wanneer men hagedis sen in leven wil houden, doet men het beste ze in een terrarium te doen. Voedsel bestaat uit insecten en worm pjes. Een stopfles is veel te klein. Laat u uw hagedis toch lopen! K. Mijn vrouw en ik zijn al wat ouder, zodat wij voor onze huishou ding hulp moeten nemen. Mogen wij de uitgaven die wij hiervoor doen, met name het loon en de sociale las ten van ons inkomen aftrekken? Antwoord: Indien u niet ziek of uitgesproken hulpbehoevend bent, worden de door u bedoelde uitgaven als vertering van inkomsten be schouwd. U kunt daarom geen be roep doen op enige vermindering van belasting. Abonné. Hoe plant aal zich voort is er nog verschil tussen aal en paling Antwoord: Aal en paling worden gewoonlijk door elkaar gebruikt. Er is geen verschil tussen, over het al gemeen gebruikt men het woord aal, wanneer men daarmede dunne paling bedoelt. Er is dan ook een gezegde: aal is nog geen paling waarmee men aan wil duiden, dat het mindere niet gelijk staat met het meerdere. Wat de voortplanting aangaat, ver keert men nog in het duister. Ver moedelijk schiet de aal in zee kuit. E. H. Ik ben commissionair. Ben van mijn omzetten omzetbelasting ver schuldigd Antwoord: Ja, een commissionair wordt geacht te kopen en te verko pen. Over de totale verkoop is een half procent omzetbelasting verschul digd. Een makelaar wordt geacht al leen de partijen tot elkaar te brengen. Deze is 3, procent belasting over zijn provisie verschuldigd. P. S. Kunt u mij ook een adres opgeven, waarbij ik mij vervoegen kan voor onderzoek naar aardstralen in mijn woonhuis en stal? Antwoord: Het spijt ons zeer,maar wij mogen geen adressen verstrekken. U begrijpt zelf wel, dat wij dan in grote moeilijkheden zouden kunnen komen, wanneer het door ons ver strekte adres bijv. niet beviel. A. J. d. B. Mijn vader heeft in een grote stad een rijwielhandel en repa ratie-inrichting in een drukke straat gehuurd in het centrum der stad. Nu huurt mijn vader het pand per jaar. De maatschappij waaraan het pand behoort, heeft mijn vader wel eens te kennen gegeven, dat hij het pand zal moeten verlaten. Kan dat nu? Antwoord: Uw vader kan zich be roepen op het huurbeschermingsbe- sluit. Het wordt dan een ontruimings procedure, waarbij de kantonrechter de belangen van beide partijen zal moeten afmeten. B. N. Aan welk adres moet ik mij vervoegen om ontheven te worden van mijn herbouwplicht Antwoord: Aan het bureau voor de Wederopbouw, waaronder uwe ge meente ressorteert. M. P. Hoe moet ik het huidje van een witte Rex behandelen om het te kunnen gebruiken voor een bontrand je langs een manteltje? Antwoord: U moet het huidje goed schoonwassen en dan behandelen met aluin dat u bij een drogist verkrijgen kunt, met een aluinsteentje over de binnenkant wrijven en het dan een nacht in een slappe aluinoplossing laten liggen, Dan uithangen en op een plankje spannen om te drogen. WEER VOORRADIG is uniek Ons bezoek aan de Zuidelijke pro vincies van Nederland in het ka der van de industrialisatie-perrexcur- sie, georganiseerd door het Ministe rie van Economische Zaken— heeft ons vooral van één ding overtuigd, n.l. dat de gemiddelde Nederlander veel te weinig afweet van wat er buiten zijn eigen woonplaats wordt gepresteerd in het belang van de stoffelijke welvaart van, ons vader land. Die stoffelijke welvaart gaat ons allen aan en van een ieder wordt verwacht, dat hij op zijn eigen plaats er zijn deel toe bijdraagt. Maar is het niet zo dat wij al te eenzijdig alleen maar belangstelling kennen voor ons eigen aandeeltje, of het aandeel van onze directe omgeving, zonder waar dering te kennen voor wat andere landgenoten in andere gewesten van ons vaderland tot stand te brengen Van Limburg weet men dat het steen kolen levert en van Noordbrabant, dat het gloeilampen, sigaren en schoenen produceert. Maar dat is lang niet genoeg om te beseffen, dat het aandeel van de ze Zuidelijke provincies in het indu strialisatieproces van grote beteke nis is voor Nederlands nationale eco nomie. Limburg en Noordbrabant hebben in grote lijnen met dezelfde proble men te kampen. De bevolking groeit er snel. In land- en tuinbouwbedrij ven bestaat reeds een teveel aan ar beidskrachten. In handel, verkeer en maatschappelijke diensten kan slechts een beperkt aantal arbeidskrachten een bestaan vinden. Emigratie biedt ook slechts beperkte mogelijkheden. Er blijft dus een middel om de steeds groeiende bevolking aan werk te hel pen: het uitbreiden van bestaande in dustrieën en het vestigen van nieu we bedrijven. De industrie in Lim burg zal naar schatting ieder jaar 3000 k 3500 nieuwe arbeidskrachten moeten opnemen. En het arbeidsover schot in Noordbrabant wordt voor de volgende twintig jaren geschat op 175,000 personen. Maar met het constateren van het feit, dat uitbreiding van de industrie noodzakelijk is voor het wegwerken van een overschot aan arbeidskrach ten, is men er nog lang niet. Want voor de vestiging van industrie zijn in de eerste plaats geschikte terrei nen nodig waar men beschikken kan over electriciteit, gas en water en die, hetzij door bestaande, hetzij door nieuw aan te leggen kanalen, wegen en spoorwegaccomodatie verbonden zijn. met de grote steden en de ver dere omgeving. Wat dat betreft, verkeren zowel Limburg als Noordbrabant in een vrij gunstige positie. Limburg beschikt over goede Noord-Zuid verbindingen en via het Julianakanaal en de gekanaliseerde Maas kunnen Rijnschepen en kust vaarders van 2000 ton tot Maastricht komen. Aan de belangrijkste verkeers aders zijn of worden industrieterrei nen bouwrijp gemaakt, bijv. bij Ven- lo, Weert, Roermond, Stein en an dere plaatsen waar een goede accom modatie beschikbaar is. In Limburg vestigden zich sinds de bevrijding dan ook reeds een 80-tal nieuwe be drijven vooral op het gebied van de metaalnijverheid die plaats bie den aan dirca 3800 personen. In Noordbrabant streeft men naar een gematigde decentralisatie in de industrie. Er werd een provinciaal ontwikkelingsplan opgesteld dat de provincie verdeelde in een aantal ray ons. En in die rayons werd een daar voor geschikte plaats aangewezen als industriecentrum waarin het arbeids- overschot uit dat rayon aan werk geholpen zou kunnen worden. Het bleek dat industrialisatie vooral drin gend noodzakelijk was in de gebie den rond Etten en Oudenbosch, rond Uden en Mill, in de gemeenten langs de Maas tussen Ravenstein en Box meer, in een groot deel van de Kem pen ten Zuid-Westen van Eindhoven en in de streek tussen Deurne en Maasheze. Al deze en andere betrokken ge meenten hebben inmiddels een op de industrialisatie afgestemd uitbrei dingsplan vastgesteld of voorbereid. Een duidelijk sprekend voorbeeld van wat gemeentelijk initiatief in de ze vermag, hebben wij op onze excur sie aangetroffen in het Peeldorp Uden. Daar werd niet alleen een zeer geschikt terrein voor de vestiging van zware industrie geschikt gemaakt maar daar ging cle gemeente er toe over zeélf moderne en ruime indu striehallen te bouwen, die op zeer redelijke voorwaarden aan industriële ondernemers worden verhuurden des gewenst tegen kostprijs verkocht. Daar werd de vestiging van nieuwe industrieën wel zeer aantrekkelijk ge maakt en het resultaat bleef dan ook niet uit. Op het ogenblik zijn op dit Udense industrieterrein gevestigd een textielmachinefabriek, een fabriek van rijwielonderdelen, een garenfa- briek, een corsettenfabriek en een fabriek voor bakelietproducten. In aanbouw zijn bovendien een ia- '^k voor parketvloeren en een rijwielen en motorenfabriek. 800 arbeidskrachten zullen daar werk vinden en de helft van hen werkt reeds in de thans gevestigde bedrijven. En het gemeentebestuur van Uden gaat onvermoeid door meer nieuwe ondernemingen aan te trek ken, zodat op de duur het gehele arbeidsoverschot, dat voor Uden en de omliggende gemeenten plm. 2100 bedraagt, zal zijn weggewerkt. De Burgemeester van Uden heeft ons tijdens het bezoek aan die ge meente het een en ander verteld over de pnoeilijkheden die de industriali satie in plattelandsgemeenten met zich meebrengt. Het is niet zo een voudig jonge mensen, die geboren en getogen zijn op een boeren- of tuindersbedrijf, er toe te bewegen zich als fabrieksarbeider aan te mel den. De overgang van het een naar het ander is groot. E,n het zijn vaak de ouders, die zich tegen die over gang het meest verzetten. Het be hoort tot de taak van de gemeente lijke overheid aldus de Burgemees ter de mensen op deze overgang voor te bereiden. Daarbij moet veel aandacht worden besteed aan het be strijden van de morele en maatschap pelijke gevaren, die de omschakeling naar de fabrieksarbeid met zich mee brengt. De beroepskeuze moet in an dere banen worden geleid; het on derwijs, speciaal het vak- en am- bachtsonderwijs moet worden afge stemd op de behoeften van de nieu we industrie; er moet een culturele, sociale en medische verzorging wor den ontworpen voor de nieuwe fa brieksarbeiders; de huisvesting brengt allerlei problemen met zich mee en tenslotte rust op de overheid de taak ervoor te zorgen, dat aan de arbei ders na het werk in de eigen gemeen te een goede ontspanning wordt ge boden. Zo heeft Uden een goed begin ge maakt aan een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van de gemeente,, welk hoofdstuk industrialisatie heet. En behalve Uden zijn ook Steenber gen, Cuyk, Geertruidenberg, Ouden bosch, Veghel, Someren en Bergeyk reeds flink op gang en wordt in an dere gemeenten stevig aangepakt. De moeilijkheden die overwonnen moeten worden, zijn groot, maar het bezoek aan de twee Zuidelijkste pro vincies van het land heeft bewezen, dat èn de provinciale èn de gemeen telijke overheid èn de ondernemers en werknemers zich volkomen be wust zijn van de verantwoordelijkheid van hun taak, die het gebod der in dustrialisatie hen. op de schouders legt. Onbekend dier in Italië gevangen. Nabij Casale in Piemont (Italië) is een specimen van een ongeken de diersoort gevangen. Het diertje weegt 550 gram en is 25 cm lang. De bek en voorpoten gelijken op die van een aap terwijl het lijf en de ach terpoten op die van geen enkele be kende diersoort lijken. De ogen van het diertje zijn met witte haren om ringd. Amerika jaagt op communisten. Amerika is de jacht begonnen op buitenlandse communisten, die inde Ver. Staten verblijven. Er zijn er reeds 10 gearresteerd en onder hen bevinden zich lieden, die meerdere jaren, tot 45 toe, in Amerika woon den. De reeds gearresteerden worden de belangrijkste genoemd van 86 personen, die voor onmiddellijke uit wijzing in aanmerking komen. Zij waren het actiefst geweest op het gebied van communistische propa ganda. Kali, eiland der misdaad, 80 moordaanslagen, 23 brandstich tingen en 33 irfislukte moordaansla gen zijn sedert 20 Aug. j.l. op Bali, het door toeristen zo vaak bezochte eiland in Indonesië gepleegd. De eerste moordaanslagen werden gepleegd op „Nica-aanhangers en spionnen". Daarna namen familiele den van cle vermoorden wraak. Amerika financiert Tegen eind 1951 zal cle Franse strijdmacht bestaan uit 10 divisies, die door Amerika gefinancierd zul len worden. Inrichten, bijhouden en contro leren van boekhoudingen. Behandeling van belastingzaken. Hoogstraat O 119 HEUSDEN Telef. 64 i Alles op fotografie's gebied - Vergrotingen naar elk portret i Firma CHARLES SCHREUDER Zn. ANDEL (N.Br.) MBBI ■WWIIII'IIlilliwI'iaae reiniqt alles zonder te Krassen Ah een prachtsortering KLOKKEN met Bim-Bam slagwerk PENDULES met Gong- en Bim-Bam slag WEKKERS en een grote keuze Heren Zakhorloges reeds vanaf f 13.50 Onze sortering Gouden H. D. Z. HOOGSTRAAT 16 JUWELIER sedert 1880 80RINCHEM Spreekuren: Maandag t/m Vrijdag van 67 uur. Op aanvraag ook foto's bij U aan huis voor Uw kleine schat kiest U uit onze mooie modellen. De afwerking is weer eerste klas én de lak onverwoestbaar. Komt U vooral naar: Wijksestraat 128-130 - Tel. 49 HEUSDEN Giro 260943 Tel. 23 Handel in GOEDGEKEURDE Ook gelegenheid voor bestelling op Voorradig bij Bergstraat Wijk Hebt U kapotte Jute zakken in Uw schuur Bedenkt I Nieuwe zijn nog altijd duurl Laat ze dóarom vakkundig en tegen billijke prijs repareren door Rijksweg 96, Sleeuwijk (N.-Br.) Tel. 56 Tevens Vertegenw. T. SPAAN, Zakkenhandel Brede Hilledijk 64, R.'dam Z.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6