voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De oorlog in Korea Plaatselijk Nieuws Openbare en Bijzondere School te Woudrichem heropend. UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6817 Dinsdag 31 October 1950 vaw alteha Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur Het tweede regiment van de 6e Z.-Koreaanse divisie, dat bij Ondjong was omsingeld is uitgebroken;, zover- klaarde een Zuid-Koreaanse woord voerder. Van Amerikaanse zijde werd ten stelligste ontkend, dat China in N. Korea tussenbeide was gekomen. Mjen wijt de geruchten aan gevangen ge nomen gewone recruten, die niet zou den weten, wat er in groter verband gaande is. De plaats Ondjong moest worden prijsgegeven. De Noord-Koreanen wis ten achttien stukken geschut te ver overen. Zij brachten de Zuidelijken zware verliezen toe. HEUSDEN In verband met de Hervor mingsdag zal 'hedenavond om half acht in de Ned. Herv. kerk alhier een herdenkingsdienst worden gehou den, waarin Ds. Anker zal voorgaan. ANDEL In onze gemeente zijn ver schillende verbeteringen te constate ren op het gebied van woningbouw en verkeerswezen of staan t.a.v. de ze terreinen diverse plannen op sta pel. Na het gereedkomen van de nieu we woningen aan de Kammetweg heeft het diligente gemeentebestuur plannen ontworpen voor de bouw van enkele dubbele woningen aan de Bur gemeester van der Schansstraat. Heel juist is cieze plaatsaanduiding niet, omdat de huizen zullen worden opge trokken aan de nieuw aan te leggen weg, die genoemde straat zal verbin den met de Beatrixstraat. Ook enkele particulieren zullen aan deze weg-in-spé bouwen. De plannen voor de verbindings straat worden thans uitgewerkt door de Centraal Technische Dienst te Almkerk en verkeren in een verge vorderd stadium, zodat ze binnen af zienbare tijd zullen worden verwe zenlijkt. In hetzelfde geval verkeren de plannen, inzake de Kammetweg, wel ke zal worden bestraat, waardoor aan de moddermisère op natte dagen, in dat gedeelte van ons dorp een einde zal komen. Bovendien zal de aanblik van deze buurtschap er zeer door worden ver beterd. Op één merkwaardige verbouwing moeten we hier nog wijzen en wel op die van een „350-jarige" boerderij in de Hoofdgraaf, die dus enkele eeuwen beeft getrotseerd. Dit bouwwerk behoorde tot het Saksisch bouwtype, en was een z.g. halle-huis, ofschoon het met de oud ste vormen was terug te brengen. Daarop wees de hoge scheidsmuur die de woon- van de stalruimte af zonderde. Het oudste type „los hoes" mist deze muur, doch specimen van deze bouwsoort zijn slechts enkele bewaard gebleven o.a. in het Openluchtmuse um te Arnhem. Het geheel is thans tot een dubbel woonhuis verbouwd, gedeeltelijk op de oude fundamenten. Alzo is (he laas) teen „historisch" bouwwerk, uit ons dorp, verdwenen, dat in de loop der jaren door modernisering van bet interieur echter al heel wat van zijn „cultuur historische betekenis" had ingeboet. Alleen in het gevelanker (een fraaie Germaanse levensboom!), dat weer zal worden aangebracht, zal de laatste herinnering aan het aloude los hoes blijven voortleven, terwijl het muur jaartal (1603), op een klein gedeelte van de oude woning dat is blijven staan, een zuiver anachromisme vormt voor de modern uitziende behuizing. Voorts willen we hier nog wijzen op een ander belangrijk object in onze gemeente. Er zijn n.l. plannen in be werking voor de restauratie van de unieke torenspits, die geheel uit met selstenen is opgebouwd. De bovenste geleding van het to renlichaam is zodanig aangevreten, door de beruchte tand des tijds, dat thans een hoge heining is geplaatst rond het basment, waardoor de toe gang tot dit bouwwerk gedeeltelijk is versperd, in verband met eventueel vallend gesteente. In de bezettingsjaren werd de spits door een storm zwaar geteisterd en deze is toen voorlopig hersteld. Thans worden plannen uitgewerkt voor de totale restauratie van de to renspits. Wat het verkeerswezen betreft, is het intercommunaal verkeer voorAn- del de beklinkerde Sluisweg van veel betekenis, waardoor de verbinding met de Bommelerwaard zeer verbe terd is. Van nog groter belang zal zijn de verbetering van de tertiaire weg An- de- Giessen-Waardhuizen-Nieuwendijk. Doch voorshands zal 'hier nog wel geen -sprake van zijn, evenmin als van de reconstructie van de weg An- del-B.-Broek-Bergsche Maasdorpen. Voor alles zal wel eefrst ide nieuwe verkeersweg Heusden-Sleeuwijk wor den aangelegd, welk werk ongetwij feld voorrang verdient. Voor de goede orde, delen we nog mede, dat voor huisslachtin gen is verschuldigd een bedrag van f4,en wel f2,75 keurloon, f 1, heffing voor het Bedrijfsschap van vee en vlees en f0,25 gemeente-le ges. ALMKERK Na des morgens bevestigt te zijn door Ds. Wesseldijk van Eind hoven, met een predikatie over Gen. 6 vers 22, deed Ds. F. Henkei voor een stampvol kerkgebouw des mid dags intrede bij de Herv. gemeente alhier. Z.Eerw. had voor deze ure als tekstwoord gekozen Amos 3 vers 8. Na de dienst sprak Z.E. woorden van waardering en memoreerde dat hij thans reeds de 37ste predikant van Almkerk was na de Reformatie. Ver der richtte hij zich tot de Edelachtb. Heer Blok, burgemeester der gemeen te en dankte deze voor zijn aanwe zigheid, bracht dank aan de kerke- raad der Geref. Kerk voor de gast vrijheid, welke de Herv. Gem. steeds heeft mogen ondervinden en richtte zich vervolgens tot de Kerkvoogdij en Notabelen, organist en koster. In het bijzonder dankte Ds. Henkei het Kerkkoor voor de zangnummers hem tijdens de bevestiging toegezongen en namens zijn echtgenote de Herv. Meis- jésver. „Abeid Adelt" voor het werk dat deze verricht heeft aan de pas torie. Hierna richtte Z.E:. zich tot de bevestiger, het Herv. schoolbestuur en de beide consulenten, Ds. Wol- dinga van Uitwijk en Ds. de Bruin van Werkendam. Burgemeester H. Blok bracht al lereerst dank voor de 'uitnodiging en sprak hierna zijn gelukwensen uit tot Kerkeraad en Gemeente, dat zij thans weer een herder en leraar in hun midden mogen hebben. Spr. memo reerde vervolgens, dat in zijn ambts periode thans de Herv. Gem. haar zevende predikant ontvangt en hoopt dat Z.Eerw. tot zegen van de ge meente mag wezen. Hierna sprak de heer v. d. Heuvel, ouderling der Geref. Kerk, welkie de gemeentje verzocht Z.E. niet te be- critiseren, doch hem in het gebed te gedenken. De consulent, Ds. de Bruin van Werkendam, richtte zich hierna tot Ds. Henkei en de Gem. en bracht dank vooir alles wat de gemeente voor hem was geweest. Ook de Presi dent-Kerkvoogd sprak namens Kerk voogden en Notabelen woorden van waardering. Tenslotte bracht ouderling Wil- lemse dank aan de beide consulenten en vermaande de gemeente dat Ds. Henkei niet het gesprek van de dag moet zijn, doch dat men hem in het tf! Vv,, - M gl t S tg**1 S i'! gebed moet gedenken, waarna hij de gemeente verzocht Z.Eerw. staande toe te zingen Gezang 90 vers 1. Ds. Henkei bracht hierna alle spre kers dank voor hun woorden en de kerkeraad van de Herv. Gem. van Dinther voor hun aanwezigheid, waar na Z.Eerw. de gemeente' verzocht staande Psalm 72 vers 12 te zingen. DUSSEN Toen de heer v. Schendel al hier zich op zijn landerijen bevond achter zijn huis gelegen in 'het Noor- derveld, werd hij plotseling opge schrikt door een opspringend en weg rennend wild zwijn. Het was een kan jer van een dier, met grote slagtan den. De heer van Schendel, die hevig geschrokken was, stelde zich direct in verbinding met de alhier bekende jager/schutter L. v. Moergestel. Onder diens leiding met een vijf tal geweren en enige drijvers, werd een klopjacht gehouden. Het is ech ter de heren jagers nog niet gelukt het zwijn te schieten. De heer v. Moergestel heeft zich in verbinding gesteld met zijn Bel gische jager-college, de heer Fer- nand de Conserrière te Herenthals, die reeds jaren ëen expert is op het gebied van de wilde zwijnenjacht en deze heeft toezegging gedaan binnen enige dagen over te komen om te trachten het dier onschadelijk tema ken. EETHEN Door de Vleeskeuringsdienst zijn voor de maand November de navolgende keuringsdata vastgesteld: 7, 10, 15, 21, 24 en 29 November. De aangifte moet tenminste vier dagen tevoren geschieden. Het ver dient aanbeveling te slachten op de dag voorafgaande aan de keurings dag. De inzameling, welke werd ge houden door leden van de vrijwil lige brandweer, ten behoeve van de getroffene bij ^e brand op Den Hill op Zondag 14 Oct. 1950, heeft in de verschillende dorpen opgebracht: Babiloniënhroek f504,50 Genderen f 288,50 Meeuwen f 196,50 Eethen f 192,00 Drongelen f 90,25 Heesbeen en Doeveren f 95,35 Totaal f1306,10 Tevens werden in Bahiloniënbroek 4 toezeggingen voor een partijtje hooi en 1 toezegging voor een partijtje stroo ontvangen. KIJS WIJK Na vele voorbereidingen is dan Zaterdagavond j.l. de Bazar ge opend ten bate van de kas der Mu ziekvereniging „Kunst en Vriend schap". Een week tevoren maakte K. en V. een rondgang door het dorp om bij de gemeentenaren goe deren en geld in te zamelen. Deze rondgang bracht al aardig wat op, en wat op de openingsavond was tentoongesteld liet duidelijk zien, dat de muziekvereniging alle moeite ge daan heeft om de bazar te doen slagen. Met enkele woorden opende de voorzitter, de heer v. Heukelum deze avond. Al dadelijk zat de stem ming er in en de gehele avond liep vlot van stapel. Iedereen deed mee aan de vele attracties, waarvan voor al het „Rad" het meeste geld in 't laatje bracht. Ook Maandagavond werd de bazar voortgezet. We ho pen, dat K. en V. het beoogde doel zal bereiken. De bietencampagne is in vol le gang. Daar men nu vrij kan le veren en een vlotte expeditie ge waarborgd is, is die grote opeenho ping van andere jaren voorbij. WIJK EN AALBURG Donderdag 26 Oct. j.l. speel de de biljartver. „Maaszicht" de eer ste wedstrijd in dit seizoen en wel tegen de biljartver. „De Zeeuw" te Genderen, in café v. Wijk aldaar. De uitslag van deze wedstrijd is als volgt „De Zeeuw" behaalde 140 pun ten en „Maaszicht" 262, alzo een verschil van 122 punten in het voor deel van „Maaszicht". De hoogste serie werd behaald door A. Mille- naar van de ver. „Maaszicht". A.s. Woensdag komt de ver. „De Zeeuw naar Wijk. Aanvang 7.30 uur in het café van E. Duisterwinkel. WERKENDAM In verband met de gewijzigde winkelsluitingswet, beeft de heer B. Visser het initiatief genomen om een automaat aan zijn zaak te verbinden, waardoor het mogelijk is om ook na het sluitingsuur zijn klanten aan het verlangde product te kunnen hel pen. DE GROTE VIJF. De Russische beer, Bromt zo hard nu niet meer! Hij was met z'n klauw, Ons wel doorgaans te gauw. Hij bleef niet de baas In Korea, helaas!! Dat spijt hem wel zeer, Maar de Russische beer, Is slim en heel wijs, Flij stelt het op prijs, Dat men saam confereert, En elkander waardeert. Dan doet hij ook mee, Ta, 't lijkt haast pais en vree. Maar, 'een beer ongelikt, Bezorgt gauw een conflict. En, op kluiven zeer vet, Is een beer erg gezet. Grote Vijf, pas dan op, voor voetangel en strop! Jij Russische beer, Wees een heer in 'tverkeer! TIJMEN. Het uitdiepen van twee vlie ten tot een lengte van 4 km is te gen f 5.887 gegund aan de fa. Wij- nands en Cornet alhier. In de Biesbosch is het plan gerezen een afd. van de C.B.T.B., op te richten. Jonge boeren zijn uit genodigd om de oprichtingsvergade ring, waar de heer Aantjes het on derwerp zal behandelen „Waarom C. B.T.B." te bezoeken. Vrijdag 3 Nov. zal in bet Nutsgebouw voor de Chr. Ger. ge meente dankdag voor het gewas ge houden worden. Woensdagavond om half acht spreekt voor de Geref. Gem. Ds. Chr. van Dam en in de Chr. Geref. kerk, des avonds om 7 uur spreekt Ds. M. 'Overduin van Woerden. Verleden week is men be gonnen met het maken van een schutsluis aan de Bandijk, welke in de toekomst toegang zal verleden tot de Biesbosch en de Amer. Tevens zal een weg worden aangelegd en het kanaaltje worden verbreed, waardoor de thans bestaande verkeersweg komt te vervallen. WAARDHUIZEN De Part. Synode der Geref. Kerken heeft besloten f 500 steun toe te kennen, aan de kerk van Waard huizen. Gustaaf V van Zweden overleden. Zondagmorgen om 8.42 plaatselijke tijd overleed in zijn paleis Drottning- holm op het eiland Lö in het Malar- meer Gustaaf V, Koning van Zwe den. Hij werd 92 jaar oud en wordt opgevold door Koning Gustaaf VI. Deze heropening vond Zaterdag middag plaats in het geheel verbouw de en gerestaureerde schoolgebouw waarin Openbare en Bijzondere school zijn gehuisvest. Deze heropening geschiedde in een sfeer van onderlinge samenwerking, zoals men helaas slechts zelden te aanschouwen krijgt. Oudercommissie en Schoolbestuur, het personeel van de Bijzondere en personeel van de Openbare school waren broederlijk verenigd en de toon die te beluiste ren viel, getuigde van deze geest van samenwerking. Een samenwerking, die men niet alleen voor onze ge- gehele streek, en ons land, doch ook voor de gehele wereld zou wensen. Hoe anders zou die wereld er dan uitzien. Wij zouden dan niet steeds met angst in ons hart voor de dag van morgen behoeven te leven en bevreesd te zijn voor een nieuwe we reldbrand. Immers in een dergelijke geest van samenwerking zijn de grootste moeilijkheden te overwinnen en tot oplossing te brengen, zoals ook hier bleek. Helaas, wij j^uiuien alleen bidden en hopen, dat deze geest steeds verder en verder moge voortschrijden, tot heil van de ge hele mensheid. Behalve de reeds genoemde per sonen, waren mede aanwezig, Bur gemeester van Rijswijk, de Wethou ders Kuijpers en Viveen, de raads- leden Crielaart, Holster en van Stra ten. De Inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Ubachs, de he ren van Loeven en de Groot van de Centraal Technische Dienst en de heer Vos.oudhoofd der openbare La gere school in de vesting. Dr. Eg berts, Opperwachtmeester de Boer der Rijkspolitie, de aannemers iep. verder verschillende dames 'en heren die voor deze gelegenheid waren uit genodigd. De leiding berustte bij Burgemees ter van Rijswijk, die begon met de mededeling van bericht van verhin dering van de raadsleden v. d. Wiel en Spoor en de Consulent voor li chamelijke oefeningen, dhr. Michels uit Gorinchiem en sprpk hierna ais voigt: NIEUWSBLAD N üg§£& ggsssg wSSgg» MI A - .'AA: A' /A'AA-:::'::::::AvA A>'-; ;A:A:AA:-:-xA:ï' '-fAAx A "F.:, -.'x' ::AA;A: i 1 .-V. 1 lil fllli AA. n Midden in de Zuiderzee wordt hard gewerkt aan de westelijke dijk voor de nieuwe Z.O.Polder. IjHet werk vordert gestadig en er is reeds een dijk ontstaan van enige hon derden meters lengte, op welke plaats tezijnertijd de nieuwe hoofdstad in de Zuiderzee, n.l. Flevostad zal komen. FotoOverzicht van de werkzaamheden. I I - l cftijmen van cFijmen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1