Wachters Veilingberichten Ruwe huid? PUROL BI] DE BALANS Geachte aanwezigen. Namens het Gemeentebestuur Klank ik U allen, dat gij aan onze uitnodi ging gehoor hebt gegeven, aanwezig te willen zijn bij de officiële inge bruikstelling van de verbouwde o- penbare en bijzondere lagere school en heet U dan ook allen hartelijk welkom. In het bijzonder wil ik een woord van welkom richten tot de heer In specteur van het L.O. in de inspectie Waalwijk, aan wie wij ten aanzien dezer verbouwing1 veel dank ver schuldigd zijn, tot Dr. Versier, schoolarts van de schoolartsendienst No o rd-Wies UB r abant, en tot de ove rige officiële personen. Het was algemeen bekend, dat de scholen in de Vesting reeds geduren de ©en aantal jaren in een slechte staat verkeerden en dat deze zeer zeker in de huidige tijd de toets der critiek niet. kon doorstaan. In een school toch, waar die leerlingen ge durende verschillende jaren van. hun jeugd een groot gedeelte van de dag moeten doorbrengen, voor hun gees telijke ien lichamelijke ontwikkeling, dient er, in de eerste plaats naar te worden gestreefd dat die omgeving, waarin de leerlingen verblijven, me dewerkt om die ontwikkeling te be- be vorderen. Voor vele leerlingen is de lagere school die enige plaats waar hun een hoe veelheid kennis wordt bijge bracht, waarmede zij na het verlaten dier school het leven ingaan en hun gehele verdere leven op moeten te ren. In de huidige gecompliceerde maatschappij, waarin men. zonder diploma's bijna niet meer terecht kan en van iedereen wordt veronder steld dat hij tenminste enige admini stratieve kennis heeft, is het noodza kelijk, dat vooral het Aondierwijs op de lagere scholen zo goed mogelijk moet zijn en dat dit moet aanpassen aan het werkelijke leven. Van over heidswege worden er jaarlijks dan. ook grote sommen 'besteed om dit onderwijs tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren. Hiervoor is nodig dat men de beschikking heeft, over onderwijzend personeel, dat in alle opzichten voor zijn taak berekend is, terwijl dit personeel over behoorlijke leermiddelen moet kunnen beschik ken. Een eerste eis is echter ook dat de I oca lil ei tien, wparin het onderwijs wordt gegeven, aan behoorlijke eisen voldoet. Als hoofd diezer gemeente, heb ik het dan ook als een eerste plicht ge voeld, er zoveel mogelijk aan mede te werken dat het hndierwijs in deze gemeente op zo hoog mogelijk peil wordt gebracht. Een dier eisen daar voor is, zoals ik reeds heb laten uit komen, dat die scholen in een be hoorlijke staat verkeren. Met de verbetering van 'dit scholen complex is oen aanvang gemaakt, doordat die Raaki Ijij jpcsluit van 18 Juli 1947 die benodigde gelden be schikbaar stelde voor de vernieuwing van toiletten en aansluiting daarvan op die waterleiding. Dit was de eerste stap in die goede richting, welke voor al van groot hygiënisch belang was te achten. Ik dank dan ook het 'toen malig college van B. en W. en. de toentertijd aanwezige Raad nog wel voor de medewerking welke deze colleges hebben gegeven om deze eer ste verbeteringen aan de school te latien aanbrengen. Reeds aanstonds werd toen ide grote noodzaken lijklieid gevoeld zo spoedig mogelijk tot een gehele inwendige verbetering der scholen ovter te gaan en werd aan die Centrale Technische Dienst in het Land van Heusden en Altena opdracht verstrekt een plan met be groting voor de verbetering in te dienen, 'hetwelk reeds op 15 Juli 1948 werd ontvangen. Na bestudering daarvan en de jiodige besprekingen wierd de wenselijkheid geuit gelijk tijdig met de verbouwing de scholen van een centrale verwarming te voor zien en werd de Centrale Dienst ver zocht een nieuwe begroting met plan samen te stellen. Aanvankelijk icon die aanleg ener centrale verwarming gieen goedkeuring vinden bij de ho gere autoriteiten. Dank zij vechter het aanhouden van het gemeentebestuur, de daarbij ontvangen, onmisbare me lde werking van idie heer Inspecteur van het L.O. en de adviezen van de Centrale Technische Dienst, is het tenslotte gelukt dat in de verbouwing eveneens de aanlleg van een centrale verwarming kon worden begrepen. Nadat de besluiten van de raad waren goedgekeurd, is op 23 Juni 1950 de aanbesteding gehouden en kon op 6 Juli d.a.v. de gunning plaats vinden aan de laagste inschrijf- sber, de fa. T. Tankens en Zonen te Andel. Met de werkzaamheden werd op 17 Juli j.l. een aanvang gemaakt en deze zijn in de afgelopen week beëindigd. Met grote belangstelling heb ik regelmatig het verloop der werk zaamheden gevolgd en wanneer 'gij allen dadelijk de gelegenheid krijgt de scholen te bezichtigen, 'hoop ik, dat gij met mij tol de conclusie zult komen, dat de scholen van binnen een zodanige gedaanteverwisseling hebben ondergaan, dat deze inwendig thans niet voor nieuwe behoeven on der te doen. Door aanleg van cen trale verwarming en het aanbrengen van vloeren, welke gemakkelijk stof vrij zijn te houden, is vooral op hy- ygiënisch gebied een grote verbete ring tot stand gekomen. Door aan schaffing van enig nieuw meubilair waarvan nog niet alles is geleverd en de inrichting van afzonderlijke spreekkamers voor de hoofden van scholen, heeft het geheel een aan trekkelijker aanzien gekregen. Ik wil beginnen hier mijn dank uit te spreken aan u, heren wethou ders en daarin ook nog betrekken de wethouders uit het vorige col lege voor de steeds ontvangen me dewerking om tot de uitvoering van deze werkzaamheden te geraken en aan u, leden van de raad, voor uwe bereidwilligheid daarvoor met alge mene stemmen de benodigde geld middelen beschikbaar te stellen. Deze plannen zouden echter niet voor ver wezenlijking vatbaar zijn geweest, in dien 11, mijnheer de Inspecteur, niet van het begin af met deze plannen had gesympathiseerd en daaraan uw volle medewerking had verleend en speciaal uw invloed, niet had aan gewend om de centrale verwarming verwezenlijkt te krijgen. Namens bet gemeentebestuur, mijnheer de Inspec teur, breng ik u daarvoor van deze plaats hartelijk dank en wil daarin te vens betrekken de overige functiona rissen en colleges, die hieraan hun goedkeuring hebben verleend. Een woord van dank is hier zeer zeker ook op zijn plaats aan de Cen trale Technische Dienst in bet Land van Heusden en Altena en zijn perso neel en speciaal aan het adres van de directeur, de heer van Loenen, voor het ontwerpen van plannen en begrotingen voor deze verbouwing, waarvan bet mij bekend is, dat deze beel wat meer hoofdbrekens aan u zal hebben gekost dan wanneer aan u het ontwerpen van een plan voor een geheel nieuwe school zou zijn opgedragen. Ik geef u de verzekering, mijnheer van Loenen, dat het ge meentebestuur het vele werk dat u en uw dienst voor deze verbouwing heeft verricht, ten zeerste op prijs stelt, waardoor uw* dienst tevens we der voor de zoveelste maal heeft be wezen, dat deze ten volle voor zijn taak berekend is.. Een woord van dank wil ik eveneens hier doen ho ren aan het adres van de opzichter van gemelde dienst, de heer de Groot, voor de wijze waarop ook hij zich als opzichter van zijn taak heeft ge kweten. Zoals reeds gezegd was de hoofd aannemer voor de verbouwing de fa. Tankens en Zonen te Andel, welke firma het metselwerk heeft uitge voerd. Het timmerwerk is verzorgd geworden door de heer A. Tankens te Andelde aanleg van centrale verwarming, electrische installatie en lood- en zinkwerk door H. Bouman te Andel en bet schilderwerk door de heer H. voor den Dag te Sleeuwijk. De naadloze Dermasvloeren werden gelegd door de firma P. van der Spui te Schiedam; het aanbrengen van beton-emaiüe werd uitgevoerd door de firma van Wijngaarden te Rot terdam; de levering van verschillende schoolmeubelen had plaats door de firma J. Rothuizen te Heelsum en de stoffering werd verzorgd door de heer C. A. van Schuppen alhier, ter wijl aangaande de verlichting een technisch advies werd ontvangen van de N.V. Philips te Eindhoven. Zowel aan de hoofdaannemer als aan de aannemers van de verschil lende onderdelen en aan de leveran ciers betuig ik hartelijk dank voor de wijze, waarop zij het werk hebben uitgevoerd en ik verzoek hen tevens deze dank over te brengen aan hun personeel, aangezien dit toch ook voor een groot gedeelte de verschillende werkzaamheden mede heeft verricht. Ik hoop, dat ook bet bestuur van de bijzondere school tevreden zal zijn over de wijze waarop gelijktijdig met de openbare- ook de bijzondere school is verbeterd. Ik wil hier erkennen, dat ter vooral in het beginstadium misschien wel eens te weinig voeling met het bestuur is gehouden, tenge volge van een misverstand, doch te vens de verzekering geven, dat hier van de zijde van het gemeentebestuur geen enkele opzet in het spel was. Namens het gemeentebestuur draag ik u de verbouwde school over en ik heb niet de minste zorg, dat deze bij u niet in goede handen zal zijn. Tenslotte nog een enkel woord tot cle heren Hoofden van scholen en verder onderwijzend personeel. Verschillende uwer hebben jaren aan deze scholen les gegeven en on danks bet feit, dat deze scholen niet aan de moderne eisen beantwoordde, hebt gij toch met ijver en opgewekt heid uw taak verricht en met de u ten dienste staande middelen getracht bet onderwijs op uw scholen op een zo hoog mogelijk peil te brengen. Voor betgeen u in het belang van de jeugd onzer gemeente gedurende lan ger of korter tijd hebt verricht, breng ik u gaarne dank. Het is ons bekend, dat het vooral in de huidige tijd dik wijls geen gemakkelijke taak is als opvoeder van de jeugd te fungeren. Het gemeentebestuur heeft getracht door de verbouwing dezer scholen uw taak enigszins -te verlichten door wat meer comfort te brengen in de loca- Jiteiten waarin gij dagelijks uw ar beid hebt te verrichten en spreekt daarbij de wens uit, dat dit voor u een stimulans zal zijn op de ingesla gen weg voort te gaan om de jeugd datgene op onderwijsgebied bij te brengen,, dat zij voor hun verdere leven zo dringend nodig heeft. Nadat ik tevens nog een woord van dank wil uitspreken aan het adres van de schoolschoonmaaksters voor de wijze waarop zij de scholen hebben schoongemaakt en 'hun bij zondere aandacht daarvoor ook in de toekomst vraag, stel ik de scholen hierbij officieel weder in gebruik als zodanig. De voorzitter van het Bestuur der Bijzondere school, de heer J. Viveen, bracht dank aan bet gemeentebestuur voor bet vele werk dat was verricht om deze verbouwing tot stand te bren gen. Hij hoopt dat in de fraaie lo kalen het onderwijs met vernieuwde kracht zal mogen aanvangen, tot de ere van God en tot heil van de ge hele gemeente en haar jeugd. Spr. brengt namens het schoolbestuur en cle ouders der kinderen, dank aan de heer v.,, Loenen van de C.T.D. voor de wijze waarop hij van een oud vervallen gebouw deze fraaie lo kalen heeft weten te maken. Hierna wercl door bedienend per soneel thee, gebak, sigaren en siga retten aangeboden. Vervolgens werden de verschillen de lokalen bezichtigd en algemeen was men het er over eens, dat alles er even netjes en keurig uitziet en de aanwezige ruimte geheel was benut en omgetoverd tot een geheel, dat mag worden gezien. (Wordt vervolgd 1 HEUSDEN In een. razend snel tempo zette Heusden Zondag de wedstrijd tegen Velocitas in. Wat haar op eigen ter rein tegen. Velocitas nog niet lukte, heeft het ditmaal klaar gespeeld, n.l,. een overwinning. Het was al direct te zien, dat Heusden ditmaal op volle buit belust was. Dat Velocitas met de rust slechts met 10 achterstond, heeft het uitsluitend aan haar keeper te danken. Telkens greep hij keurig in. Al stompende en vallende hield hij de gevaarlijke Heus dim-aanval van zich af. Na circa 20 minuten wordt een solo van Bas met een hoge voor zet beëindigd en uit een kluwen van spelers scoort H. van Engelen. 10.. Met deze stand kom t de rust. Na de rust is het weer Heusden dat het spel in handen neemt en her haaldelijk belagen zij het Velocitas- doiel. De keeper geeft echter geen krimp, en weet. voorlopig ajle gevaar te keren. Als J. Verhei] een keer is doorgebroken, wordt hij hardhandig van de bal geduwd, de scheidsrechter geeft echter een indirecte vrij© trap, welke niets opleverd. Even daar na een razendsnelle aanval, waaraan heel de voorhoede deelneemt, die wordt besloten met een hard schot, dat de keeper reeds gepasseerd was. Een der backs slaat echter de bal uit het doel, penalty!. J. Verhei] ziet Ons Feuilleton O door W. Kerremans „Dat is zijn fout geweest. Hij jiad ine nog eens moeten bezoeken of schrijven. Enfin, na dat afscheid be grijp ik zijn houding. Ik zou ook zo gedaan hebben. Het is dus voor lopig zo afgesproken en ik ga weg anders wordt mijn auto te duur. Ik ben van Utrecht niet een auto ge komen om geen. tijd te verliezen, en. oni Waller voor te zijn. Maar ik heb nog Jets op mijn hart en dat gaat u meer in het bijzonder aan. me vrouw Roelants, als huisvrouw. Thé- rèse heeft al lang de begeerte 0111 buiten te gaan women, weg uit de stad en. ik voel er ook wel wat voor. Dan zouden wij dus weggaan uit de Maliebaan en ik zou zo graag zien dat u dan. in ons huis kwam. IJ kent het niet maar uw man wel". „Yonca", juichte Karei, „bet is een heerlijk en ideaal huis, alles wat een vrouw kan. verlangen, ruim en. licht en practisch met een gr.01fce.luin. Je zult er verrukt over zijn". „Het is alles haast te mooi, veel te mooi. U brengt ons alles wat er nog ontbrak aan 011s geluk. Wat een lieve goede man bënt u", zei Yonca bedeesd. Massink wilde wat zeggen, zocht naar een passend antwoord, maar op dat ogenblik ging de deur voor zichtig open en de kleine Yonca, met de hand bovten haar hoofd om de kruk van de idieur vast te bom den, gluurde naar binnen. „Kom jij eens hier, klein beeldje", riep Massink. Het kind kwam rustig naar hem toe en gaf hem een handje. „Ik heb een poppenwagen van vade gekrijgt", zei ze. „Komt maar eens dan mag jij 'trien". Zij trok de oude heer mee, die haar gewillig volgde en in de gang zijn bewondering uitte óver de pop penwagen. Toen'hij terugkeerde gaf hij Yonca tie hand en. zei: „Ik ga wèg me vrouw Roelants en ik kan Thérèse vertellen dat ifk verkwikt ben door wat ik hier heb gezien. Ik krijg in mijn praktijk zoveel over ellen dig huwelijksleven te honen dal: het mij goed doet een gelukkig huwe- vvelijk te zien als het uwe". Hij vertrok en nadat Kariel hem had uitgelaten en weer in die kamer was teruggekomen, omhelsden zij el kaar. „Kabeltje", zei Yonca, „die lie ve nobele man 'heeft mie nog iels ge schonken. wat je nog niet weet, voor hel eerst is alle bangheid voor de toekomst van me weggevallen. Altijd was er nog een stille vetes in niijj, waarvan ik mij eigenlijk niet hele maal bewust was, een angst voor droeve dingen, die zouden komen en ons geluk verbreken. Nu is liet werkelijk geweekt of er wat uit mij verdween. Je weet wel, de steen die van je hart valt. Dat heb ik nu echt zo gevoeld. Ook die mooie gave heeft meneer Massink ons gebracht". Er kwam een drukke tijd, een vro lijke drukte van besprekingen, bezoe ken. a,an. Utrecht, voorbereiding voor de véMiuizing, opmetingen, overleg met. mevrouw Massink en te midden daarvan werd kleine Yonca ziek. Ver koudheid, griep en longontsteking. De dokter toonde zich niet. onge rust. „Een normaal verloop", zei hij. „Rij zö'ii. jong kind stijgt die tempera- raluur altijd heel snel, en gaat ook weer vlug omlaag. Die naam longont steking klinkt u misschien alarme rend, maar bij een zo jeugdig en. ge zond kindje is dat niet zo ernstig. Het zou anders zijn als we te doen hadden, met een bejaarde patiënt, maar Yonca haalt 'ter best boven op en lioe minder bezorgd u zich maakt, hoe beter dat is voor de kleine zie ke". Toen. was het Yonca die hem moest bemoedigen en die in ©en lang betoog hem overtuigde van de over bodigheid. van zijn vrees. „Kom we gaan samen nog eens voorzichtig naar haar kijken". Toen zij bij het bedje van, de zieke kwamen sloeg deze haar ogen op. Ze glimlachte opener en vóller dan ze de laatste tijd haid gedaan en zacht zei het kind: „Vade en moien.ie bij Yonca, isse Yonca gauw beter". „Vind je het prettig?" zei de moe der. „Ja moenie en vade bij Yonca", zei ze weer vermoeid. EPILOOG. De. heer en mevrouw van. Ingen, die pas kort in. de Maliebaan woon den, legden hun contra visites af en verlieten het huis van nar. Roe lants. „Aardige mensen", zei mevrouw van Ingen, „een gelukkig echtpaar lijkt het me". „O ja, daar ben ik zeker van", antwoordde haar man. „Je kunt het aan alles zien". „En nog meer voelen. Er gaat iets van geluk van. hen uit, en toch heeft zij in de uitdrukking van. haar ge- zich een trek van... verborgen, neen van overwonnen leed. Ilc denk dal. zij veel heeft doorgemaakt". „Ik heb datzelfde opgemerkt en ik dacht: jullie hebt een groot ge luk., maar je hebt er een hoge prijs voor moeten betalen". „Daarom is dat geluk misschien oolc van zo'n goede kwaliteit", zei mevrouw van Ingen schertsend. „Dié opmerking is lang niet. zo dwaas als je gelooft. Wat je zpgl: kan heel goed jujst zijn, namelijk dat de duur en de inhouid van ©en veroverd geluk evenredig is aan de de hevigheid van de strijd, die men er voor heeft moeten voeren of aan. de offers, welke men er voor heeft moeten brengen. De deugd van voor spoed is bezadigdheid, de deugd van die tegenspoed is sterkte. Zij hebben in de tegenspoed sterkte verkregen en hebben toen overwonnen. In het geluk zijn ze bezadigd:". „Bezadigd? Hoe bedoel je dat? Ik zich achter ide bal, een schotdoch die keeper stompt de bal uit zijn doel. Dit geeft Velocitas moed en zij ondernemen een snelle uitval, die de achterhoede van Heusden, die dit maal in prima conditie was, slechts met moeite tot corner kon verwer ken. Ais M. v. d. Linden, die bergen werk verzette, een goede pass naar Bas geeft, is het pleit beslecht, want deze passeert in een rush de hele achterhoede en zijn hard diagonaal schot is zelfs de Velocitas-keieper te machtig, 2—0. Met Heusden in de aanval, komt kort hierop het einde. Jongens, ge ziet het, wanneer ge het middenveld beheerst, zijn jullie tot grote dingen in.staat. Allen heb ben een goede partij gespeeld en niettegenstaande het slechte weer, heeft het publiek voor 100 procent spanning genoten. Het tweede elftal heeft het tegen het uitermate ruwe spel van Zwaluw niet kunnen bolwerken. Hier werd inderdaad in d!e practij'k gebracht: „Berst die man en dan de bal''. Dit is geen voetbal der reserves van 2e klassiers waardig. Jongens, niettegen staande jullie nederlaag, onze com plimenten voor jullie zelfbeheersing en taai volhouden. Zo te verliezen is geen schande. Wij hebben echter één hoop en dat is, dat de K.NJV.B. dit spel zal weten uit te roeien. En jullie jongens, ©en volgende maal meer succes. Door de K.N.V.B. zijn 4 kaarten BelgiëHolland beschikbaar gesteld voor die wedstrijd in Antwerpen. Zij, die een geldig bewijs van Nederland- schap in hun. bezit hebben e,n inte resse voor deze wedstrijd hebben, kunnen zich tot uiterlijk 'Donderdag avond opgeven bij B. Gijswijt. Dus tot uiterlijk Donderdagavond De wedstrijd wordt gespeeld op 12 November. RIJSWIJK Zaterdag speelde de Rijswijkse Boijs 1 tegen Ameide 1 in de eerste ronde van de bekerwedstrijd. In een aanvankelijk goed opgezet spel werd het eerste gedeelte gespeeld en de rust ging in met 10 in het voordeel der bezoekers. Na de rust lieten de R.-B.iers, speciaal de halflinie ,-het er bij zitten, 't Werd een verdeeld spel en al deed de keeper nog zo zijn bies t, hij kon niet voorkomen- dat de voorsprong van Ameide op 70 werd gebracht. A.s. Zaterdag gaan de Boijs op be zoek in Noordeloos, waar om 3 uur de wedstrijd aanvangt. VEILING VEEN. Veiling van Vrijdag 27 October. Pieren: Beurré Clairgeau 41 ct.; Brederode (val) 1621 ct.IJsbou- ten 1018 ct. Alles per kg. Appelen: Bellefleur 530 ct.; Bramley's Seed ling 5-15 ct.; Cox Orange Pippin 4-31 ct.Glorie van Holland 13 22; Goudreinette (fab.) 617; Jo nathan 1146 ct.Lemoenappel 14 19 ct.Notarisappel 616 cti; Ster appel 2—2 5Allington Pippin 21 ct. Schoner v. Nordhaussen 19 ct. Alles per kg. Groenten: Andijvie 5 ct.; Rode kool 610 ct.Savoye kool 510 ct.; Prei 311 ct.; Uien 10 ct. Alles per kg. GEVONDENBen ceintuur van een gummi kindermanteltje. Terug te bekomen bijW. Paans, Gem bode, Almkerk. vind hen allebei heel opgewekt. Be zadigd dat klinkt zo saai". „Neen, dat meen ik niet. Geluk kig zijn betekent niet vrolijk zijn en omgekeerd betekent vrolijk zijn niet altijd geluk. Tot op zekere hoogte opgestegen, is het duurzame geluk even ernstig als edele droefheid". Mevrouw van Ingen overdacht, wat haar man. had gezegd ien zocht naar het volkomen begrip er van. „Wat ik bedoel", begon van Ingen, maar zijn vrouw viel hem in de rede: „Stil nu, ik geloof wel dat ik ie begrijp. Ik zóu het zo willen zeg gen, dat men het geluk wel kan missen, als men er de zaligheid voor in de plaats krijgt en onder zalig heid versta ik een. geluk van hogere orde. Beproevingen kunnen wel eons nodig zijn om het eigenlijke geluk, dat soms dieper verborgen ligt., los te werken en omhoog te halen. Ik denk dat zoiets bij hen het geval is geweest. Ilc wil de kennismaking met. hen graag voortzetten... Aardige mensen, Yonca heet zij. Heb je dat gehoord? Een mooie naam. "Nooit vroeger gehoord. Yonca, zeker Hon gaars of zo". „Neen, Hongaars is het niet. Ik denk Italiaans, uit de Italiaanse re naissance. Yonca is een n aain die me verwant lijkt aan Bianca. Ja, ja re naissance". EINDE,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2