Op kantoor of op reis.. MET SCHRIFTELIJKE GARANTIE Boekhandel Firma L. J. Veerman Telef 19 Heusden de winst ten goede kwam aan de keu ringsveearts wiens salaris tocli al niet te hoog is en aan de hulpkeurmeester. De Voorzitter antwoordt dat de bouw van de lokalen en de terrein- aanleg voor gymnastiekonderwijs plaats vinden op advies van de be trokken autoriteiten, die het voorge stelde terrein zeer geschikt achten-. B. en W. gaan zich niet verdiepen over een ander terrein en houden zich aan het advies. Bovendien kan deze kwestie later, als men met defi nitieve voorstellen komt, nog w-el eens onder de loupe worden geno men. Van het gymnastieklokaal wordt door 3 scholen gebruik gemaakt,1 n.l, de R.K. Meisjes-, de R.K. Jongens- en -de Openbare school. De lieer Dekkers zou met bet oog op eventueel later te vestigen scho len, het terrein open willen stellen voor alle scholen. De Voorzitter merkt op, dat liet dan w-el eens overbelast zou kunnen worden, doch het is nu nog niet de tijd daarover te praten. Wat de Vleeskeuringsdienst betreft, in verband m-et het batig saldo is het salaris van de keuringsveearts met 300 gld. verhoogd. Spr. geeft toe, dat dit salaris niet te hoog is. De heer v. Herpt spreekt hierop als volgt: Mijnheer -de Voorzitter, Ik geloof niet dat iemand vreemd op zal kijken, als ik bij deze begro ting het woord voer, zeker niet als men mij in de loop van h-et éne zit tingsjaar dat ik in de raad van Heus - den meemaakte, gevolgd heeft en wanneer ik mij als raadslid verplicht gevoel om. te spreken, dan wil ik er allereerst: de nadruk op leggen-, dat ik het doe in het belang van de gemeente en de gemeenschap. Mochten mijn woorden soms hier of daar hard klinken dan is -dit niet om iemand te treffen, maar wel om -een zuivere toestand in d-e gemeente te krijgen, -een toestand waarin wij hel der -en klaar zi-en hoe er in de ge meente gewerkt wordt, welk doel men daarmede voor ogen heeft en of de manier waarop gewerkt wordt wel be antwoordt om tot dat doel te komen, en mocht ik in herhaling treden van hetgeen ik al -eens eerder in deze vergadering gezegd heb, dan moet U daaruit maar opmaken, -dat ik die zaken van dusdanige urgentie acht, dat bet beslist noodzakelijk is dat daar naar mijn^oordeel op gehamerd blijft worden, gedachtig het franse spreekwoordfrappez, frappez tou- jours. Welnu -dan, M. de V., ik meen in het afgelopen jaar gemerkt t-e hebben, dat de verhouding, die in het begin van de periode waarop ik raadslid werd, niet zo bijzonder goed was te noemen, toch wel enigszins veran derd is, en al wordt dit niet ten volle tot uiting gebracht, zo gauw ik merk dat mij -een vriendelijker hand wordt toegestoken dan wil ik. die gaarne benutten. Achtte ik in het vorig jaar de verhouding dusdanig, -dat ik in geen commissie wenste te zitten om dat ik van de veronderstelling uit ging er toch maar als faux troisième beschouwd te worden, tenminste dan naar mijn oordeel, ik heb dit jaar geen bezwaren gemaakt. Ik mag hopen, dat de -onderlinge verhouding nog verder moge uitgreoi- en en dat onder -de raadsleden -een dusdanige vriendschapsband moge be staan, die niet alleen bevorderlijk is, maar ook zeer noodzakelijk voor -een vruchtbare samenwerking. De samen werking moet er zijn, -en moet er deze in het algemeen zijn, dan zijn er onderdelen waarbij deze sterk tot uiting moeten komen, vooral in -een gemeente als Heusden, waar men een gemengde bevolking heeft en uitdien hoofde een aantal katholieke raadsle den en een aantal niet-katholieke raadsleden en dan vraag ik mij af, of het niet noodzakelijk is, dat: deze katholieke raadsleden zich in een spe ciale groep verenigen,, vormende een R.K. raadsfractie, die in bepaalde ge vallen, let: wel M. de V., in bepaalde gevallen als zodanig op kan treden en daardoor een sterke positie in de raad kan innemen. Zitten wij thans met 5 R.K. raadsleden van d-e 7, een volgende periode zull-en wij ver moedelijk zitten met 7 R.K. raadsle den van de 11, tenminste bij normale ontwikkeling van de gemeente en wanneer wel -eens beweerd wordt, dat de werkelijke goede krachten afzijdig blijven va.11 het lidmaatschap van de raad, dan is het m.i. noodzakelijk, opdat: er geen grote blunders gemaakt worden, dat van te voren overleg gepleegd wordt voor gevallen waar -dit noodzakelijk is. Ik wil als staving van mijn idee een voorbeeld aanhalen uit de laatste raadsvergadering, niettegenstaande er, naar mijne mening, in het afgelopen jaar w-el meer zijn geweest. In de vorige vergadering kwam aan de or de een verzoek van de Ned. H-erv. Comm. voor Maatschappelijk Werlc in bet Land van Heusden -en Altena om subsidie; niettegenstaande het voorstel van B. -en W. aanhouding van deze inhield, begon de heer Dek kers, niet R.K. raadslid met het de bat te openen -en wist te vertellen dat Heusden als overwegend R.K. ge meente wel niet de primeur behoefde te hebben van eerste deelname, -enz. M. de V., als ik iets dergelijks hoor, dan maak ik daaruit op, de heer Dek kers reeds" h-ebbende leren kennen, dat deze een zachte drang uit wil. oe fenen op de verdraagzaamheid van de R.K. raadsleden, om ze als het ware in een dwangpositie t-e br-engen. Ik kan daar niet tegen -en in derge lijke gevall-en, wanneer van t-e voren als 'twar-e de R.K. raadsleden de -duimschroeven aangezet worden, dan moeten zij uit dien hoofde als hen gesloten geheel zich daartegen ver klaren. Wanneer wij R.K. raadsleden besluiten nemen waar iets verdachts in zit, dan geef ik de andere partij groot gelijk dat zij ons op onze ver keerde houding wijst, maar dat: be hoeft niet vooraf t-e gebeuren, zek-er niet zodanig dat later -de heer Dek kers uit zou kunnen 'kramen dat liij de man is die het R.K. gedeelte van de raad in het gareel kan laten lopen -en ze aan -een touwtje heeft en alzo drijft waar hij wil. M. de V., ik hoop, dat de R.K. raadsleden, die langer in deze raad zitten dan ik, -en meer politieke -er varing hebben dan ik, dit ter harte zullen nemen. Ik meen dat de goede verstandhouding in uwe raad en in uwe gemeente er m-ede gediend zal zijn, van mijne medewerking om in deze geest de belangen der gemeente te dienen, kan men verzekerd zijn. Het behoeft in bet g-eheei niet te gebeuren om in de contramine- t-e zijn, dat is verre van mijne bedoeling. Aan contramine werk ik niet mede, al blaast men dat soms nog zo hoog van de papieren toren. Ik heb nog een paar zaken waar ik B. en W. op wil wijzen en waar ik in vorige vergaderingen ook reeds op gewezen heb en dat is op de eerste plaats de dichtmaking van de Demer. M. de V., ik zal het blijven betreuren wanneer men dit werk tot stand brengt, dat men ge-en goed geheel gaat maken naar mijn oordeel, -en dat, wanneer -d-e gedempte Denier tot eeri sieraad van Heusden gemaakt is, d-ez-e ontsierd zal worden door d-e griezelige betonnen schutting die ge handhaafd blijft. M. -de V. neem dit nog leen-s in rustige overweging. Ook wat betreft de bouw van. het nieuwe gemeentehuis, ik zal het spij tig vinden, ik wil echter hopen dat h-et mee zal vallen, m-aar te betreu ren zal liet zijn en vermoedelijk blij ven, dat de hoofdingang van ons nieuwe genieentehuis schuil zal gaan achter het postkantoor. Neemt ook nog eens in. overweging of mijn idee 0,111 h-et. nieuwe gemeentehuis aan. het -einde van -d-e gedempte Deniert te zetten, niet met uwe adviseurs be sproken moet worden,daar zal h-el glorieus tot zijn recht komen, de fundamenten van de oude burclil kunnen daarachter verscholen, gaan, zo men die w-enst te handhaven en de verwaarloosde exploitatie van die- ze, wat een schandaal is voor de gemeente en voor Rijksmonumenten zorg, ik druk me misschien, wiel sterlc uit, worden op fatsoenlijke wij ze weggestopt. Verder, M. de V., heeft het mij v-erh-eugd vernomen te hebben, dal de -exploitatie van de vuilnisbelt van een. woestenij tot goede cultuurgrond ter hand zal worden, genomen, ruim daarbij ook op de rommel die men daar langs de weg gestort heeft, op dat het weer een fatsoenlijke wan delweg m-oge worden. Thans zou ik ook graag inlichtingen hebben, waar om de weg over de dijk langs de Bergsche Maas, die voorheen, voor een ieder toegankelijk was, nu is afgesloten. Met genoegen heb ik bij de com missievergadering vernomen, dat er nog verschillende punten zijn, die de aandacht van B. en W. hebben en waarbij de belangen der ingezetenen betrokken, zijn, vooral wat betreft water- en elec tri citer ts voorziening, al blijft hef. te betreuren, dat hiel: Rijk dei* Nederlanden, in dit geval de Rijkswaterstaat, het vertikt één. barer woningen te doen aansluiten aan een er langs Lopende electrisch-e leiding, al is dit dan ook een noodwoning. Ook de woningbouw buiten Heusd-en heeft uw aandacht; ik vind hef jam mer ,dat ik bij d-e-ze 1-of aan B. en W. toch mijn teleurstelling er over moet. uitspreken, dat in deze niet meer gedacht wordt aan het bouwen van. geschikte arbeiderswoningen in Ilerpl: en. mogelijk -ook in Hedikhui- zen, mijn. standpunt in deze is u allen bekend. Bij deze zachte eriliek die ik hier Uitoefen op het beleid van B. -en W., wil ik daar toch nog even. -dieper o-p ingaan en speciaal op -de onderlinge verstandhouding in hel coll-ege van B. -en W. zoals die naar buiten tot uiting komt en. da.11 overal zult U mannen ern vrouwen vinden, die ver knocht zijn aan hun O s m i a. De vulpen, die wijd en zijd beroemd is wegens het soepele, zachte schrift. de vulpen, die nooit lekt en voorzien is van een 14-karaats gouden pen, die een mensenleven lang meegaat. .„w.A ÉRS R.W.A. •<KERS R.W.A. .IKKERS R.W.A., RIKKERS R.W.A. RIKKERS R.W.A RIKKERS R.W./> RIKKERS R.W., RIKKERS R.W RIKKERS R.W RIKKERS R.» RIKKERS R. RIKKERS R RIKKERS R RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKER RIKKER RIKKEFj RIKKE RIKKFj RIKK RIKKj RIK heb ik in het afgelopen jaar steeds getracht op de hoogte te komen van di-e v-erhouding, ik heb getracht er studie van te maken -of di-e eenstem migheid, waarmede -d-e voorstellen van B. en W-. komen, wel ©en "die pere grond hebben, of zij pu voort spruiten uit. het feit, dat d-e Burge meester -en de Wethouders steeds tic- zeilde gedachten hebben, -ofwel -dal <l-e wethouders steeds met de burge meester meegaan; ook zou het mo gelijk kunnen zijn, dat de burge meester in h-et college zeer weinig te zeggen heeft -en die wethouders tie boventoon hebben; naar mijn be scheiden mening mag uit d-e raads vergaderingen gerust eens blijken, dal er verschil van mening is in dal col lege, want door vriendelijke wrij ving .kan er ook w-el wat goeds lot stand ko-men.. Uit hel geen ik tol he den heb kunnen merken, zou ik haast moeten concluderen, dal: de wethou ders de burgemeester blindelings vol gen, want zo gauw als ze zelf l.e voorschijn moeten komen, weten ze 11 iel. goed meer wat ze moe-ten.doen; ik zal het met een voorbeeld aan halen. Toen het bewuste padje, niet paadje, Ier sprake kwam, waarbij het voorstel van B. en W. was „ver dwijnen." en -er een stemming plaats ni-oést hebben over een voorstel dal behelsde het padje een andere loop Ie -do-en geven,» -dus niet te verdwij nen en wethouder Buijs het: eerst moesl stemmen, M. de V. ik schrok er van, toen. stemde hij tegen het voorstel van B. en W. -en voor het voorstel Verschuur, ook w-eth. Groen stemde tegen zijn eigen voorstel. Kijk, M. d-e V., dat noem ik geen vaste houding en het geeft in de eerste plaats -de indruk dat de zalcen in B. en. W. niet goed -doorgepraat worden, in -d-e 2e plaats -een bewijs van politieke ongeschooldheid. Ik ben nog .van gedachte, dat, zo u, M. de V., dit van tevoren aan had zien komen, dat u de wethouders wel voor deze blunder gespaard zoudt hèBben -en het voorstel zoudt heb ben teruggenomen. M. d-e V,., het was naar mijne mening een grote fout van dé wethouders in liet openbaar begaan, h-et beleid van. B. en W. ra kende en daarom meen ik -er gerust -even. op terug te kunnen komen; wij moeten wie ten wat wij aan B. -en W. hebben, met lavaerpolitiek schieten, wij niets -op en wanneer wij wieten of merken, dat er in hel college vah B. ien W. op bepaalde punten meningsverschil is, dan geefl dat aan ons meer red-enen tot -ern stige behandeling van dergelijke pun ten, wij zouden anders er ook wel -eens toe over kunnen gaan het col l-ege van B. -en W. blindelings te volgen en dan zouden, wij, M. d-e V. ilc heb respect v-oor de wijze waar op u de gemeente bestüurt, maar u is ook -een mens -en als u eens een. verkeerde beslissing nam, zouden wij, u blindelings gevolgd hebbende, d-e gehele gemeente bfelachtelijk maken,. M. de V., ik lióop dat u tnjij deze woorden niet kwalijk zult nemen, ik meen -enige zaken aangeroerd te heb ben, waardoor vruchtbaarder ge werkt kan worden en waarvan men later even-eens zou kunnen zeggen: ,,'tis g-o-ed dat het besproken is". Ik wil het hierbij laten en zal gaarne zien, wat de uitwerking dezer ge dachten zal zijn. De Voorzitter acht het in de eer ste plaats enigszins vreemd, dat een li-d van de raad, dat in de commis sie van onderzoek heeft gezeten, nog zo'n groot betoog gaat houden. Zijn er opmerkingen op het beleid van B. -en W-. te maken, dan kon dit be ter door de rapporteur naar voren zijn gebracht. D-e kwestie van d-e Demert -en de bouw van het gemeen tehuis zijn dingen, waarover B. en W. -er niet. aan denken hun ingeno men standpunt te gaan wijzigen. Wat de afsluiting van d-e dijk langs -de Bergse Maas betreft, dit was spr. niet békend, hij zal hiernaar een onderzoek do-en. instellen. Als naar buiten niet blijkt, dat er niet altijd direct in het college van B. en i\VL. eenstemmigheid heerst, wil dit nog niet zeggen, dat er altijd eenstemmig heid bestaat. Spr. kan wel zeggen, dat die vergaderingen van B. en WL« zich kenmerken door een goede ver standhouding -en in de vergaderingen van het college d-e zaken in onder ling overleg worden besproken -en die besluiten worden genomen, die naar het oordeel van B. en W. het beste belang der gemeente diénen. Mocht hiet college daarbij een blun der maken, dan zal het dit ruiterlijk erkennen en zal daarbij nóch de een of de ander aansprakelijk wor den gesteld. Van overheersing van spr. of de wethouders op hem is geen sprake. D-e heer Dekkers wil de heer v. Iierpt in de allereerste plaats dank zeggen voor zijn openhartig betoog. Uit de woord-en die aan spr.'s $idres zijn geuit, spijt het hem te moeten bemerken dat hij wordt beschouwd als iemand, die die R.K. een minder goied hart zou toedragen. Spr. is 7 ia ren in de gemeente Heusden ge vestigd en heeft steeds op- prettige wijze met katholieken kunnen sa menwerken, hij heeft meerderen on der hen ten dienste gestaan, hij kan daarvan de bewijzen door dankbetui gingen overleggen. Zo is hij ©en schoenmaker uehulpzaa-m geweest om zijn beroep te kunnen uitoefenen en deze heeft hij ook geldelijk tegen een lage rente geholpen. Hij kan dank betuigingen overleggen van ©en pas toor -en een leraar uit Waalwijk, die hij diensten heeft bewezen. Zijn woorden over heit verzoek van de Stichting van Sociale verzorging in liet Land van Heusden en Altena zijn niet bedoeld om drang uit te oefenen, op d-e Katholieke raadsle den met wie hij steeds in de 'beste harmonie heeft kunnen samenwer ken. Deze woorden waren slechts bedoeld om de Protestanten aan te sporen het voorbeeld van de Katho lieken te volgen, waarvan verschil lende gemeenten voor gezinszorg een bedrag va.11 f20.000 bijeen brengen Hij beeft de gemeente Wijk en an dere giemeenten gewezen op hup on- sociale houding in -deze. Spr. heeft m-et zijn woorden geen oorlogsséhot willen lossen. D-e heer v. H-erpt heeft ook h-et padie aangehaald en gezegd, dat daarvan slechts door één persoon gebruik wordt gemaakt, wat onzin nig1 is. B. én W. hebben in deze van -een wijs beleid getuigd do-or hun zwenking. H-e-t is nu immers geble ken, dat de raad in deze aangele genheid niets heeft te zeggen en de Provinciale Staten hebben te beslis sen, zoals spr. ook reeds in de vo rige vergadering heeft beweerd. Ver der heeft -d-e heer van Herpt o-ok ge zinspeeld op spr.'s adviesbureau en zijn. niet genoeg rechtskundige ken nis, doch de heer v. H-erpt heeft -door zijn betoog bewezen niet voldoende ontwikkeld te zijn. Hij is er in zijn betoog totaal naast. Spr. windt zich meer en meer o-p -en vervolgt, het was heter als dhr. v. Herpt wat minder kletspraat ver kocht -en blijk gaf van meer w-ets- kiennis, hij zou zich dan als raadslid niet belachtelijk maken. D-e H-erptse ingezetenen hebben een grote blun der begaan miet zo iemand als lid van de raad af te vaardigen. De beer Buijs is bereid do-or plooiing het bes te voor de gemeente te zoeken, die tact mist de heer v. Herpt -en daar door is hij juist geheel onbekwaam. Zijn eigen partij komt door hiemi in een dwaas licht te staan. Spr. hééft miet de andere Katholieke raadsleden steeds goed samen kunnen werken en in onderling overleg wordt er naar gestreefd het béste voor de ge meente te zoeken. Spr. zal het dan ook voor de fractiegenoten van de beer v. Herpt opnemen. Öe heer v. Herpt merkt op, dat hij zijn bietoog alleen heeft gehouden in het algemeen belang. Hij zou het betreuren als er in de toekomst een minder goede verstandhouding door zou ontstaan. Hij heeft ook niet wil len beweren, dat de verhouding Jus- sen Katholiek -en Protestant niet goed zou zijn iem heeft niemand willen beledigen. Spr. heeft geen behoefte op hetgeen de heer Dekkers verder heeft gezegd in te gaan. Wil deze zich laten voorstaan op hetgeen hij voor sommige mensen hee-ft gedaaii, dan moet hij Jit zelf weten. Wie in de kwestie van bet padje gelijk heeft moet nog worden uitgewezen. Uit liet vérdere betoog van de heer Dekkers blijkt, dat deze zich kwaad maakt en hét is zo-, dat wie zicji kwaad maakt, altijd ongelijk heelt. De heer Dekker doet het genoegen, dat het niet d-e bedoeling van die heer v. Herpt is geweest hém te beledigen. Dit neemt echter niet weg, dat deze door zijn worden heeft bewezen in ontwikkeling te kort te schieten. In zijn bewoordingen is hij onbeholpen, hij hoopt dat deze in het vervolg zo zijn woorden zal kiezen, dat hij zich niet kwaad behoeft "te maken. De heer v. Herpt zegt, dat hij dan in elk geval geen voorbeeld .aan de heer Dekkers zal nemen. Die Voorzitter gelooft, dat het be ter was geweest als de heer v. Herpt zijn betoog niet had gehouden. D-e diverse begrotingen worden hierop vastgesteld. D-e Voorzitter deelt mede, dat dit tevens inhoudt, dat hét bedrag voor h-et gewo-on. lager onderwijs hier mede wordt vastgesteld op f 25.37 en voor het U.L.O. onderwijs op f32.87 per leerling -en dat de subsidies aan diverse vereniging-en -eveneens weder om zijn vastgesteld -en is afgewezen het verzoek van de Stichting van openbare leeszalen om subsidie. Verzoeken ex art. 13 LJ.0-.-wet 1920. B. en W. stellen voor om aan M!. Janson -een bijdrage te verlenen van f 4.pier maand in -de kosten di-e hij „moet maken om zijn zoontje de Christelijke Lagere school in Gen- deren te -doen bezoeken -en wel m-et ingang van 2 October. Aan G. Ka- merjrnan een. vergoeding van f 2.50 per maand, ingaande 11 October, -eveneens voor h-et -do-en bezoeken van -een zoontje van de school te Gender-en. Aan J. J. Bonman -een ver goeding van f4.per maand voor bet doen bezoeken door zijn zoontje van de Chr. U.L.O. school te 's Her togen b-osch en w-el ingaande 3 Octo ber en aan de beer C. Bax even eens een bedrag van f4.par maand voor -een zoontje -dat even eens d-e Chr. U.L.O. school te 's Her togenbosch bezoekt, ook ingaande 3 October. De raad hecht aan een en ander zijn goedkeuring. De heren P. J. Verschure, A, J.» v. d. Kolk, J. M. van Wijk, C. Au J. v. Herpt en C. v. Balk-om worden herbenoemd als li-d van de commissie ingevolge de w opnrui tm té wetDe plaatsvervangénde led-en S. J. Deur- lo-Oj L. C. Verschuur, A. v. Bladel, L. v. Horen en. P. v. d. Zalm worden bij acclamatie herkozen. Op voorstel van B. -en W. wordt verder besloten h-et in de vergadering van 5 September aangehouden ver- zo5ék, inzake d-e onttrekking aan het openbaar verkeer van de verbin dingsweg tussen Kerkstraat en Ach terweg te Herpt, voor kennisgeving aan te nemen, aangezien is geble ken dat dit pad in onderhoud is bij het waterschap „Herpt en het H-erpt- s-eveld", bij die onttrekking aan het openbaar verkeer heeft niet de ge meente te beslissen, doch de Pro vinciale Staten. D-e rekeningen der Godshuizen en van bet Burgerlijk Armbestuur te Herpt over 1949 worden de raad aangeboden. D-e Voorzitter wijst de heren L. C. Verschuur, A. v. Blad-el en té Vruchten aan voor liet onderzoek der begroting van de Godshuizen en d-e heren L. C. Verschuur, te Vruch ten en v. H-erpt voor hét nazien der begroting van het Burgerlijk Arm bestuur te H-erpt. D-e gemeentebegroting voor 1950 wordt gewijzigd in verband met de geldlening groot f216.000 voor de be strijding' der kosten van bet riole ringsplan. Die van het woningbedrijf wordt -eveneens gewijzigd, welke wij ziging slechts van. administratieve aard is. Besloten wordt aan C. A. v. d. Wiel -een bedrag van f8.20 terug te betalen op zijn aanslag in de grond belasting, aangezien hij ten onrechte was aangeslagen voor een gedeelte waarop een noodwoning staat. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering met het formuliergebed.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4