voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenlands Overzicht. mensen Extra Sl. Nicolaas-editie Spanning in Indonesië UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6818 Vrijdag 3 November 1950 KNfEV merken, dat ook Uw zaak bestaat FIRMA L. J. VEERMAN - tel. HEUSDEN Ruwe handen? PUROL Laat UND VAM ALTENA Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur De strijd ra Tibet. De aankondiging der rode Chi nezen dat zij zich klaar maakten om Tibet binnen te rukken beeft enige opschudding gewekt, omdat men daarin 'een nieuwe poging zag tot communistische expansie en omdat men meende dat nu India zich wel van Peking zou afkeren. Hoewel daarvan iets waar zal zijn, moet men het gecompliceerde van het geval in het oog houden. In 1720 hebben de Chinezen de Tibetanen schatplichtig gemaakt. Dat verander de weinig aan de Tibetaanse auto nomie. De Mantsjoe-keizers waren te zwak om zich werkelijk te doen gelden en toen zij in 1911 vielen, be schouwde Tibet zich als onafhanke lijk. Nimmer heeft enige Chinese re gering die vrijheid erkend. In 1914 vond een conferentie plaats in Simla tussen Brits-Indië, Tibet en China. In 1904 namelijk had Brits-Indië aparte verdragen gesloten met Tibet In 1914 nu werd bepaald, dat de Chinezen alleen garnizoenen mochten legeren in Binnen-Tibet. In dat deel. verdeeld in twee provincies, rukten de Chinese troepen deze week op. In het eigenlijke Buiten-Tibet met Lhasa waren zij toen nog niet doorgedron gen. Zij verklaarden echter, ook dit stuk te zullen bezetten, omdat de overeenkomst van 1914 nimmer was geratificeerd en de souvereiniteit van China over heel Tibet steeds was er kend. India zal dus straks grenzen aan rood China, de bufferstaat is dan weggevallen, want Tibet kan nau welijks weerstand bieden. Daarbij komt, dat de Tibetanen religieus zijn verdeeld. Een deel van hen erkent de Dalai Lama als geestelijk hoofd, en die is anti-chinees. Een ander deel echter de Pansjen Lama, die pro-chinees is. Gezien het feit, dat de aanspraken van China nooit zijn ont kend en India geen troepen zal zen den, zullen de V.N. weinig kunnen doen. Indische zorgen. India gevoelt zich evenwel weinig op zijn gemak. De Himalaja is wel een natuurlijke verdedigingsgrens, maar infiltratie van rode denkbeel den houdt fhen moeilijk tegen. Ge zien de stijgende armoe in India, me de door de afscheiding van het Mo hammedaanse Pakistan (waardoor de economie is verstoord) moet de In dische regering toch al krachtiger optreden tegen de communisten. India heeft juist naar vriendschap met het nieuwe China gestreefd om bedekte inmenging elders te voor komen. Het heeft wel iets bereikt'. Men is overtuigd dat de stappen van India te Peking de Chinezen hebben overreed, dat zij zich niet in de Ko reaanse oorlog moesten mengen. Pe king heeft toen als voorwaarde ge steld, dat het in een toekomstige regeling over Korea zou worden ge kend. Nu dit niet is geschied, staat alles wel op losse schroeven, maar in New Delhi hoopt men altiiid nog, dat Ma O' geen vazal van die Kussen zal blijken, ofschoon wel een bond genoot met eigen belangen. Dat India overigens minder aan dacht schenkt aan Tibet dan men zou mienen, komt ook hieruit voort, dat het met Pakistan is verwikkeld in de twist om Kasjmir, de noorde lijkste punt die van'grote defensieve waarde is i n Voor-Indië. Nehroe ver toefde daar deze week en wil het niet prijs geven. De bevolking is wel overwegend Mohammed aan, maar de heersende kringen zijn hindoes. Aziatische moeilijkheden. Overigens levert Azië moeilijkhe den te over. In Korea wenst Syug- man Rhee ook gezag over het Noor den ter wijl de V.N.-commissie hem die ontzegt. Voor Rhiee is de strijd een burgeroorlog en van beide zij den worden vele wreedheden gemeld. Als de troepen der V.N. geld geven, mogen zij echter ook wel de politici zoeken, die boven, de partijen staan de. democratisch zijn en het vertrou wen vah. de meerderheid in Noord en Zuid kunnen winnen. Die Noord- li ore anen waren niet ingenomen met de comimtmisten en de anderen niet met Rhee, en dus kunnen nieuwe mensen misschien de Chaos meester worden. In Indo-China boekten die Fransen nieuwe tegenslagen, ook op politiek terrein, omdat die niet rode nationa listen van de Franse nederlagen -wil len profiteren door volkomen onaf hankelijkheid te eisen. Bao üai en zijn premier staan erg stroef tegen over de Fransen. Maar het is nau welijks aan twijfel onderhevig dat de Vietminh het zou winnen als de Fransen weg gingen. Europees of Atlantisch leger? De Franse regering heeft ©en nieu we poging gedaan om nu het wel schijnt dat gedeeltelijke herbewape ning van West-DuiIsland onvermijde lijk is zelf de controle te behou den. 'Zij heeft een nog vaag plan opgesteld om aan. het plan van Schu- man (economische samenwerking) te verbinden een politieke eenheid, wel ke dan een Europese minister van defensie zal benoemen, die weer de leiding kan krijgen over een Euro pees leger. In dat Europese leger wilde Parijs dan ook Duitse eenhei- den doen opnemen, zonder dat West- Duitsland zou toetreden tot hel At lantisch Pact. De kansen er voor zijn niet groot omdat de V.S. onmiddellijk leenDuit- se bijdrage voorstaan in Atlantisch verband, maar ook omdat de Duit sers op de Franse voorwaarden niet willen meewerken. Zij zijn verdeeld Adenauer is er voor, maai* de socia listen alleen op voet van volkomen gelijkheid en als de geallieerden zelf zoveel troepen geven, dat een aanval kan worden beantwoord met een te genaanval, opdat Duitsland geen slag veld wordt. In de politieke commissie van de Assemblee der Verenigde Naties heeft Nederland een voorstel ingediend tot waarborging van de vrede, waarin controle op de atoomenergie en be perking van bewapening zijn ver werkt, maar waarin agressie als grootste misdaad wordt afgekeurd, en niet het bezit van de atoombom. Moskou moet nu „kleur bekennen" maai* zal wel niet voor stemmen. HEUSDEN Bij besluit van B. en W. dezer gemeente van 20 October 195Q, is aan de Gez. Middenstanldisverenigin- gen alhier vergunning verleend tot het houden van een verloting' tijdens de St. Nicola as winkelweek, dié ge houden wordt van 18 Nov. t.m. 2 December a.s. Tijdens déze winkel week wordt door de deelnemende winkeliers bij aankoop tot een be drag van f2.50 een gratis lot ver sterkt. Voor deze verloting zijn prachtige prijzen in waardebonnen beschikbaar gesteld. De trekking heeft plaats op 4 Diec. a.s. Nadere mededelingen hieromtrent volgen. Koop t dus tijdens deze week te Heusden. Het is in uw eigen be lang. Aan het postkantoor alhier en liet daaronder behorende ambtsge bied werd gedurende de maand Oc tober ingelegd f 10579.34, terugbetaald f28545.83. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 14167. AALBURG Maandag 6 November wordt in de Ned. Herv. kerk alhier een dankstond voor het gewas gehouden, waarbij Ds. P. Zandt uit Delft hoopt voor te gaan. De dienst vangt aan om 7 uur. AALST De telers van suikerbieten, waarvan de oogst momenteel in volle gang is, ondervinden dit jaar bij de aflevering van hun product nogal wat moeilijkheden. Tot voor dit jaar leverden de landbouwers de door hen geteelde bieten zelf via de plaat selijke weegbruggen aan de laad plaats in eigen dorp, waar ze dan werden ontvangen door vanwege de fabrieken aangestelde wegers en tar- reendters. Door reorganisatie in de ontvangst, die uitgaat van. de fabrieken, moeten nu alle bieten aan de harde weg gestort worden, vanwaar zie door vrachtauto',s opgehaald worden naar de centrale laadplaats te Well. Voor dit laatste vervoer is de leverancier ©en bepaald bedrag verschuldigd. De grootste moeilijkheid echter nu is dat er langs de toch al smalle polder- wiegen weinig plaatsruimte is voor opslag, terwijl het natuurlijk niet ge oorloofd is om daarvoor het weg dek te gebruiken. Ook wordt ge klaagd dat het zo lang duurt voor de needs naar de openbare wieg vier voer de bieten worden opgehaald, wat be grijpelijk verlies geeft. Al met al geloven we dan ook, dat deze Verandering weer eens geien ver betering betekent. ALMKERK -* Bij de gehouden aanbesteding van het buitenschilderwerk van de navolgende gemieientewoningien: le. de dubbele middenstands woning Voor straat 10 en 12,2e. de woning Prins Bernhardlaan 5 Nieuwendijk; 3e. de woning Prins Bernhardlaan 7 Nieu wendijk; werd ingeschreven als volgt a. M. de Vries, Nieuwendijk, voor de woningen sub 2e en 3e f475. b. fa. M. Littooij en Zonen, Alm- ker.k ,voor de dubbele woning sub le f330.c. A. N. GoJijn, Almkerk, voor de woning „sub 2e f120.;voor de woning sub 3e f140.- en voor de dubbele woning sub le f235. totaal f495.en in massa f475., Het werk is aan die höer Colijh ge gund. A.s. Zaterdag: 4 November, des avonds om half acht, zal alhier in de zaal v. Dijk door de ver. „Alm- ontspanning" worden opgevoerd, het prachtige toneelstuk „Wilde vaart". (Zie advertentie). Tot voorzitter van de Wo ningcommissie alhier is benoemd, de heer A. N. Colijn. In deze gemeente doet zich thans weer een geval voor van mond en klauwzeer onder het vee. ANDEL Wegens toename van het aan tal leerL a.d. Chr. Landbouwhuis- houdschool, tengevolge waarvandub- Doen Uw ogen spoedig zeer, met een leesbril vast niet meer Fa. v. h. M. NORT Vakopticien biele klassen moesten worden ge vormd, is het gebouw, dat eerst in September 1949 in gebruik werd ge nomen feitelijk weer te klein ge worden- Tot sluisknecht aan de Wil- helminaschutsluis alhier is benoemd de heer D. Bok te Poederoijen DRONGELEN Door de arbeider S. G. Mil- lienaar, werd bij de landbouwer M. Smit een suikerbiet gerooid, die zon der blad de respectabele lengte had van 116 cm. GENDEREN Op Woensdag 8 Nov. zal in die Herv. Kerk dankuur voor het ge was worden gehouden, alwaar zal voorgaan Ds. Smit. Aanvang 7 uur:. NEDERHEMERT De raad dezer gemeente komt hedenavond om 7 uur in de Naai school in vergadering bijeen. Zaterdag 11 Nov. wordt hier de jaarlijkse Klaproosdag gehouden met de collecte ten bate van het onderhoud der oorlogsgravien- Dat de middenstand van Ne- derhemert ook vöi spirit zit, blijkt wiel uit de aanwinsten voor de ge meente, waarop men met recht trots kan zijn! Het smedie rij -bedr ij f van. !J. Vos en zn. werd iif een nieuw gewaad gestoken. De verplaatsing ging met enkele vernieuwingen ge paard wat het interieur betreft. Alles ziet er keurig en verzorgd uit en het geheel is ruim ien licht. Onze gelukwensen aan de fa. Vos Een belangrijke verbetering en uit breiding onderging het bakkersbe drijf van de Gebrs. Doruiter Er werd een nieuwe oven bijgeplaatst en de bakkerij-ruimte werd met 80 M2 vebgroot. De ondernemers ho pen deze week het alles in bedrijf te stellen en we wensen hen hiermee veel succes. Dit kan verkregen worden, door een advertentie te plaatsen in de van het Nieuwblad van Heusden, welke zal verschijnen in de week van 20—25 November a.s., met een oplage van 15.000 exemplaren, welke huis aan huis verspreid zal worden in 44 plaatsen in het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Advertenties kunnen worden ingezonden tot en met Zaterdag 11 November a.s. aan Behalve de strijd op Ambon, in de Zuid-Mo lukken, die aan de Indone* sische Republiek belangrijke militai re inspanningen vraagt, neemt ook de bende-activiteit op Celebes s'teeds brutaler vormen aan. Maar daarnaast is het o.ok op Java veVre van rustig, terwijl zich in Djakarta incidenten 1 ïebben voorgedaan, die een ernstig karakter droegen. Het 1ste incident ontstond toen ©en wielrijder een pistoolschot loste op de. wacht van bet geniekamp van de Indonesische militaire macht. Deze vuurde terug met geweren en lichte mitrailleurs, terwijl er een gezamenlijke patrouil le van Nederlandse en Indonesische militaire politie uitrukte om de rust te herstellen. Volgens generaal-majoor Scheffe- laar kon op gemeld tijdstip geen Am- bonnees zich gewapend buiten het daar in de buurt bevindende Ambon- nese kamp begeven hebben; trou wens er werd bij nauwkeurige mu nitiecontrole niets vermist. Hoge autoriteiten van de APRI achtten de verklarineien van gene raal-majoor Scbeffelaar „over het al gemeen juist". Men moet echter niet vergeten, dat zich op Java duizenden. Am bonnes© burgers bevinden, die zich allerminst kunnen verenigen met de actie tegen hun gebied. Maandagmorgen vond in de vroeg te nog een ernstiger schietpartij plaats in de binnenstad, waaraan de Indonesische militaire politie een sta king wist te bewerkstelligen. Dit staken van het vuren zou vol gens een woordvoerder van de mili taire gouverneur van Djakarta zijn geschied, toen eenheden van de Ko ninklijke Landmacht, gelegerd in een gebouw in de benedenstad, een witte vlag uitstaken, als „teken van over gave". Plotseling viel er weer een schot, waardoor opnieuw een uur lang een schietpartij ontstond. Toen deze was geëindigd, werden 30 militahen van de Koninklijke Landmacht, mieren- deels Nederlanders, gevankelijk weg gevoerd. Die Am bonnezen, die naar beweerd wordt, over slechts 2500 man be schikken, bieden weerstand tot de dood. Zij verdedigen zich nu al ©en maand met succes. Nieuw-Guinea aan Indonesië. Op een vraag „boe lang denkt u in Nederland te blijven?", waarmede persvertegenwoordigers de Indonesi sche parlementaire commissie, die komt onderhandelen over de over dracht van Nieuw-Guinea aan Indo nesië, op Schiphol ontvingen, ant woordde deze „Dit hangt af van de ontvankelijk heid van het Nederlandse volk voor onze propaganda". Deze propaganda werd als volgt ingeluid: „Zo Nederland Nieuw-Gui nea aan Indonesië zou overdragen is het niet uitgesloten, dat Indonesië bereid zou zijn bepaalde concessies te doen, die op economisch en cultu reel terrein liggen..." Wanneer Nederland voor 27 Dec. Nieuw-Guinea nog niet aan Indonesië zou hebben overgedragen (zou) het moeilijk kunnen zijn die veiligheid der Nederlandse belangen, in Indo nesië te garanderen..." In Haagse 'kringen beschouwt men deze uitlatingen als een dreigement en verzekerde men, dat ze op het Nederlandse volk en zijn regering een averechtse uitwerking zouden hebben dan men er van verwachtte. VEEN Voor de Ger. Gemeente'hoopt Ds. v. Dam van Werkendam dank stond voor het gewas te houden, op Dinsdag 7 Nov., des nam;. 230 en 6.30 uur. Dinsdag 7 Nov., dies nam. half drie ihoopt in de Ned. Herv. kerk voor te gaan, Ds. Haverkamp, voor een huwelijksbevestiging. WIJK Wij ontvingen van het Bazar- comité, wielke bazar ten bate van de fanfare „Oefening en Uitspanning" alhier zal worden gehouden, een op gave, waarop als binnengekomen wondt verantwoord een totaalbedrag van f 79.10 aan contanten, benevens ©en bonhonschaal en vier paar sch oe nen. NIEUWSBLAD Gaslhuisslr. 13 Gorinchem 80.000 Advertentietarieven worden op aanvrage toegezonden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1