'heTHIRDnan TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD NIJENRODE WERKENDAM IVOROL Geeft aan Uw tanden nieuwe Glans DE „CÜRBE .frIAN VRIJDAG 3*NOVEMBER 1950 No. 6818 Door het bestuur van het Groene Kruis is tot wijkzuster be noemd, Zr. Post te Dordrecht. Die fa. Gebr. de Later alhier was de laagste inschrijfsfcer voor het bouwen van een boerderij voor re kening van mevr. de wed. Koekoek. Wegens ziekte van mej. Vin gerling, is tot tijdelijk onderwijzeres a.d. Chr. school benoemd, Mevr. Baardman alhier. De militair D. Biesheuvel, keerde na een verblijf van 2 jaar in de tropen, behouden in ons dorp terug'. De Unie-colltecte gehouden in de Herv. kerk, bracht f20.90 op. Zaterdagavond houdt de Chr. Besturenbond .een propaganidaverga- dering in Tavenu. Als sprekers ho- gen op te treden, de heren A. C. lensen en H. v. d. Linden. Mede werking verleent de Chr. muziekver eniging „Crescendo". WOUDRICHEM In verband met de verbou wing van de school zal heden Vrij dagavond om half acht in het gym nastieklokaal door de school m.d, Bijbel „Eben-Haëzer" alhier voor de ouders der leerlingen en leden der school een feestavond worden ge houden, waarin o.m. gelegenheid zal worden gegeven tot bezichtiging der verbouwde school. Onder het vee van de land bouwer T. O. alhier is de besmette- lijkte veeziekte mond- en klauwzeer geconstateerd. Tengevolge van het spelen met lucifers is de vorige week een op een weide langs de Burg. van der Lely- straat staande stromijt van de Gebr. Ottevanger afgebrand. Een daarnaast staand houten schuurtje kon door de brandweer worden behouden. Die Toneelver. „De Schakel" alhier zal op Donderdagavond 9 Nov. a.s. in het verenigingslokaal aan de Vissersdijk een uitvoering geven. De Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel houdt heden Vrijdag avond in de zaal van de heer J. C. Sprank aan de Vissersdijk een pro- p agand avergadering. college van B. en W. te koppelen en hierin 5 leden te benoemen, waar van 1 uit B. en W. en 2 uit de raad aan te wijzen. Over dit voorstelont- spon zich een langdurige discussie, met aan het slot artikelsgewijze 'be handeling. De heer C. Ippel gaat in zijn ge dachten terug tot 1854 toen de eer ste wet op de armenzorg verscheen en meer van politiezorg dan afmen- zorg kan worden gesproken. Alles ging n.l. over de zorg van de vei ligheid, omdat men in de gedachte leefde, dat wie arm was, zich ging vergrijpen aan een anders eigendom. Toen moesten de mensen eerst hun meubeltjes en kleding hebben ver kocht voor zij in aanmerking kwamen voor een zeer kleine ondersteuning. Na de eerste wet volgde in 1912 de tweede waarin niet de oude vorm was gebroken en in art. 29 werd voorgeschreven, dat de verleende on dersteuning zodanig behoort te zijn dat men zijn gezin kan onderhouden. Hierbij kon men nog last hebben met de commissieleden die het bestuur vormde. Spr. haalt daartoe een voor beeld aan, toen n.l. een jongetje in Werkendam zich bij zo'n commissie lid vervoegde, kreeg hij te horen, de pest moest onder de arme lui uit breken. Het tweede geval betrof spr. zelf. Een weesjongen was naar een sanatorium gezonden en werd onge neeslijk verklaard. Toen moest dit kind naar huis komen en verpleegd worden bij zijn zuster met 2 kinde ren. Van een grondig onderzoek door de commissieleden was geensprake. Al was er dus vooruitgang, ideaal was de toestand nog geenszins. Vaak werd een verzoek om steun afgewe zen omdat men van de zijde der kerk reeds ondersteuning genoot en wel f 2,50 per week. Spr. is blij dat de hper Wendel de Joode, lid van bet kerkelijk armbestuur er bijzit zodat deze zich kan verdedigen. De Voorzitter merkt de heer Ippel op dat men niet bezig is over be stuurszaken, doch over de opheffing en nieuwe vaststelling van de ge meentelijke instelling voor armen zorg. De heer Ippel zal, als hij te veel zegt, het verdere laten lopen. Hij wil evenwel nog wijzen op de noodvoor ziening Drees die in 1947 tot stand kwam. Hoe thans wordt gewerkt aan de totstandkoming van een definitie ve ouderdomsverzekering, hoe 'een adviescommissie reeds maandenlang bezig is om hiervoor normen samen te stellen, die er echter nog niet zijn. Werkendam is de grootste gemeente in het Land van Heusden en Altena geworden en spr. zou niet langer een gedokter willen zien met ©en, instituut, doch de zaak in eens fris en verjongd aangepast aan de nieu we tijd, willen opzetten. Indien spr.'s fractie de meerderheid had, zou zij er: „Dienst voor Sociale zorg" van gemaakt hebben. Hij begrijpt niet, dat B. en W. vasthouden aan de ti tel „Dienst voor maatschappelijke zorg." Hierna maakte spr. een aan tal opmerkingen op verschillende ar tikels van het reglement. Zo zou hij de benoeming der leden niet op voordracht doch op aanbeveling van B. en W. willen doen plaats vinden en ,acht hij 7 leden beter dan 5. Door de bepaling dat B. en W. 1 en de raad 2 leden aanwijzen, bestaat de mogelijkheid dat van de 5 leden er 3 in Werkendam: zouden wonen, waar door de andere delen der gemeente ten achter gesteld houden worden. behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard GRAHAM GREENE 4e afd. 110 p., lie pc»; Gem. Koor „Halleluja" te popper kapel (U.) in de le aid. 193 p., 2e pp.; Chr. mu ziek ver. „Concordia" te Utrecht, in de afd. Uitmuntendheid', 2081/2 p., le pr.Tamboiersgroep „Crescendo" te 's Gravenmoer, in de 4e afid. 96 p., lie pr.Kinderkoor „Die blijde jeugid" te Tilburg, in de 2e afd. 104 p., le p.; H. Tuielings, Tilburg, in de 2e afid. 82 p., 2e pr.; H. Vermis©, Til burg, in de le afid. 79 p., 2e pr.; Al de Kok, Tilburg, in de 2e afd. 86 p., le pr.; A. van Sprundel, Stam per sgat, met Alt-saxofone in de: 3e afd., 86 p., le pr.J. van Ilalmthout, StamperSgat, met Clarinet in de le afd., 96 p., le pr.; A. A. Roek, Stam pier sgat, met Tuba in de afid. Uit muntendheid, 78 p., 2e pr,; J, Vissen berg, Stampersgat, met Sax.-Bariton» in de Ereafdeling, 86 p., le pr.H,. Hofman, Lage Zwaluwe, met trom pet in de 3e afd. 66 p., 3ie pr<.; Jac. de Rooyen, Oud-Drimmelen, met Piston in de le afd. 106 p., le pp. met lof der jury; fanfare „Wilhel- mina' 'te Sleeuwijk, in de le afid. 212 p., le pr. benevens dirigentsprijs Die bibliotheek der Chr. Jeugd- cientrale is thans ook weer geopend. Elke Zaterdagmiddag bestaat gelegen heid tot het afhalen van boeken in de Chr. school. Alle inwoners van ons dorp en ook daarbuiten kunnen hiervan gebruik maken tegen beta ling van een contributie van f0.50 per jaar en f 0.10 per boek per week. Catalogi en supplementen daarop worden gratis door de bibliotheek aan haar leden-lezers verstrekt. NIEUWENDIJK De heer P. v. B. had het ongeluk van een paard te vallen, met het gevolg dat hij' zijn enkel brak,. Dr. Schois verleende genees kundige hulp. HEUSDEN Maandag i.l. speelde de dam club in haar clublokaal Hotel „Cen tral" weer haar onderlinge competi- titie en wel drie partijen. Jonkier ver loor aan Nieuwkoop een kostbaar punt en maakte hét aan de kop daar door nog een beetje spannender. Schaap versloeg dié Joode, een over winning welke hij goed kan gebrui ken gezien zijn plaats in de rangh lijst. Bax moest een veer laten aan Nelis door een gelijk spel. Mogelijk is ook, dat Nelis mieier vat op het spiel van zijn tegenstanders gaat krij gen. De sltand is nu: J. Klaren 6 4 119 Gier. Jonker 5 3 2 0 8 A. de Graag 5 4 0 1 8 A. Nieuwkoop 6 2 3 1 7 C. de Joode 7 2 2 3 6 C. Bax 6 2 13 5 C. Schaap 5 2 0 3 4 W Nelis 6 114 3 Ant. Fitters 4 0 0 4 0 Maandag a.s. uitwedstrijd tegen Raamsdpnksveer voor de clubcompe- titie hoofdklasse Ned. Dambond. 'Ver trek om 7 uur vanaf het clublokaal. Zondag 29 Oct. 1950 gaf de Iieusdense Hengel sportvereniging een onderling concours voor haar adspi- rantleden, waaraan verbonden was het Koningsrissen voor de tijd van een jaar. Het weer was gunstig en er is vetel vis gevangen door onze jeugdige leden. Omstreeks 10.15 uur wejrti naar het watèr gemarcheerd onderaan de stadsmuur, wat nogal bekijks had. AD© prijizen werden behaald als volgt: T. van Rijswijk le pr. met 16 stuks, 13 bovenmaatse en 3. onder maatse vis; 2e pr. J. Kwetters met 11 stuks; 3e pr.. A. Brouwers met 11 stuks; 4e pr. S. v. d. Donk met 10 stuks; 5e pr. W. v. Driel met 10 stuks; 6e pr. P. v. Deursen met 6 stuks; 7e pr. P. Verheij met 4stuks; 8e pr. M. Verhoeven met 3 stuks. Het concours duurde 1 uur. Direct na de weging in het club lokaal wierden de prijzen door de voorzitter, de heer S. v. Eeuwijk, met een toepasselijk woord uitge reikt. Hij sprak de verwachting uit, dat die Koning volgend jaar een vin nige kamp te wachten staat en over handigde T. van Rijswijk hét ko- ningskrüis. Er waren nog twee extra- prijzen geschonken door de heren Schmiehausen en P. y. Deursen, wel ke beiden dooir T. v. Rijswijk wer den behaald. Het erelid P. Schmiehausen, sprak de jonge vissers nog toe en hoopte dat ze hun best zouden doen om zo veel mogelijk jongeren erbij te krij gen, waarna dè voorzitter allen dank te voor hun medewerking. 's-GRAVENMOER Nadat Vrijdagavond, 27 Oct. i.l. de Zang- en Muziek wed strijden, welke uitgeschreven werden door het Chr. Dameskoor „Soli Deo Gloria" en het Chr. Kinderkoor „Looft den Heer", 41 hier werden geopend met een openingsconcert, waaraan ver schillende verenigingen medewerk ten, werden Zaterdag j.l. de eerste wedstrijden gehouden. De uitslagen waren als volgt: Th. Rooyakkers, Mierlo-Hout, met Clarinet ,in de 3e afd. 88 p. le pr.; J. van Beek, Capelle NJBr. miet Ba riton in de 4e afd. 88 p. lie pr.; Z* Christ, 's Gravenmoer met Tuba in de 4e afd. 101 p. le pr.; Gem. Koor „Lentekrans" te Hunsiel (L.j in de Dit boek is verkrijgbaar bij Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Telef. 19 Heusden Verder zou spr. aan de bepaling, dat zij die ondersteuning ontvangen geen lid van de instelling mogen zijn wil len toevoegen, dat zij die lid zijn, ook geen leve ran tie's mogen doen. Vierder dat de toekenning van het presentiegeld zou moeten blijken uit de handtekening op de presentielijst. Aan de bepaling dat een der ambte naren ter secretarie wordt aangewe zen als secretaris, zou spr. willen' toevoegen: deze heeft slechts een ad viserende stem. De bepaling dat het bestuur over ondersteuning beslist na gedaan on derzoek, acht spr. niet juist. Hij zou eerst willen helpen en dan onder zoeken, als men ondersteuning vraagt zal dit wel nodig zijn. Wanneer ie mand niet meer is op te voeden om te werken, ontvangt hij alleen een ondersteuning voor noodzakelijk le vensonderhoud, wat wordt onder dit laatste verstaan? Is het zo, zoals een lid van bet Armbestuur in Werken dam eens verklaarde dat hij wel brood en boter kon verstrekken, doch geen weelde. Op de vraag wat hij onder weelde verstond zei hij: kaas, suiker, enz. Verder staat er in het reglement: een pleegkind mag wel werk verrich ten doch niet in loondienst. Tot hoe lang duurt dit? Art. 31 spreekt over kasopname bij de administrateur, elke 3 maan den. Spr. zou daaraan willen toevoe gen dat deze kasopname door B. en W. zal geschieden zonder voorafgaan de kennisgeving. De Voorzitter noemt het een heel rijtje. Wat de heer Ippel naar voren heeft gebracht, valt, naar spr. meent in tweeën uiteen, n.l. algemene be schouwingen en artikelsgewijze be handeling. Hij wil allereerst de alge mene beschouwing aan de orde stel len en hen die over de algemene be schouwing iets willen zeggen daartoe de gelegenheid geven. Die heer Wendel de Joode meent, dat over het aantal leden, zoals de heer Ippel voorstelde, wel te spreken valt, wat hij echter over de bedragen aan ondersteuning heeft gesproken, geeft blijk dat hij in deze materie niet thuis is. Hoe het in de oude gemeente Werkendam was, weet hij niet, doch in de oude gemeente Sleeu wijk was het zo, dat daarvoor onder steuningsnormen zijn vastgesteld, die in vergelijking met die in andere ge meenten heus niet achterlijk zijn. Op name der kas geschiedt altijd zonder voorafgaande kennisgeving en niet door B. en W. doch door het Verifi catiebureau van de Vereniging van Raadsvergadering gehouden op Vrijdag 27 October, n.m. 8 uur Voorzitter: Ed.Achtb. Heer J. de Bruyne. Secretaris: WelEd. Heer J. Tim mermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te ruim 8.15 uur de vergadering met het formu liergebed. De notulen van de verga dering van de raad van Werkendam van 22 Sept. en 20 Oct. en 'die van de gemeente de Werken c.a. van 30 September worden onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken: Enige goedkeuringsbesluiten van Ged. St. op raadsbesluiten tot wijzi ging der gem.-begroting enz. Circulaire van Ged. St. betrekking hebbende op de jaarwedden van de Ambtenaren voor de Burgerl. Stand. Al deze stukken worden op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aan genomen. Voorstel van B. en W. toit het aan gaan van een geldlening met de Bank voor Ned. Gem. groot f .43330, ren tende 31/4 pCt. voor de bouw van 8 duplexwoningen te Sleeuwijk, met de in dit verband noodzakelijke begro- tmgswij zigmgen De heer de Joode vraagt over wel ke duplexwoningen het hier gaat, waarop de Voorzitter antwoordt, over dié, welke door de heer de Joode zelf zijn gebouwd en die ook reeds be woond zijn. De heer de Joode merkt op dat dit er slechts 4 waren. De Voorz. erkent dit en zal het cij fer 8, dat op een vergissing berust, doen wijzigen in 4, waarop met alge mene stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt beslo ten. Voorstel van B. en W. tot ojJhef- der Gem. Inst, voor Maatschappelijke zorg van de voormalige gemeenten Werkendam en de Werken c.a., b.v. op te richten een gemeentelijke in stelling voor maatschappelijke zorg voor de gemeente Werkendam. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt dat het B. en W. wenselijk voorkomt, dat de twee instellingen worden samengevoegd, waarvoor in het bestaande reglement een paar kleine wijzigingen worden voorgesteld, waarvan de voornaamste is om de instelling zo nauw mogelijk aan het jUUDE BURG Op 27 Februari 1850, dus ruim 100 jaar geleden, wend op een Nuts- avoiid van het Departement Heus den, ©en dichtstuk uitgesproken, dat ons dezer dagen, toevalligerwijze in handen kwam. Een feit op zichzelf, om onze lezers dit dichtstuk thans nog eens voor te leggen en hen een nutsavond uit die tijd te doen ken nen. Ons verlangen om dit te doen, werd nog versterkt door de omstan digheid, dat de légende die in het dichtstuk wordt verteld, speelt om de burcht Nyenrodie, die, zoals wordt beweerd, ander Oudheusden heeft ge staan. In het voorbericht wordt verteld, dat het dichtstuk werd voorgelezen ter vervanging van een redevoering die door een der leden zou zijn voor gedragen, waarin deze evenwel door huiselijke omstandigheden werd ver hinderd. Ter opheldering gaan eerst enige aantekeningen, die achter in het dichtstukje zijn aangebracht, door ons vooraf voor een beter begrip van het daarna te volgen gedicht. De Redactie. Dat er eens een aanzienlijke burg miet de naam Nyenroide bestaan heeftis buiten alle twijfel. Hij lag aan de oever van de Maa;s, onder Oudheusden dicht bij de tegenwoor dige grote uitwateringssluis te Doe veren. In een folio handschrift uit het begin der vorige eeuw, dat aan de Bibliotheek van het Noord-Bra bantse genootschap van kunsten en wetenschappen behoort, en waarvan de titel is: Beschrijving© der Stad en Lande van Heusden, miet de ver dere zaken daartoe behorende, in 'tligt gebragt door D. Théodorum Groen, Heusdanum V.D.M., eertijds in Maastrigt, daarna In den Bos, na- geschreeven en vermeerderd miet de hand van K. van Alkemade, met ver meerderingen en aantekeningen van P. van der Schelling; leest men op bladz. 90: „onder voornoemde heer- lijkheyd Outheusden is ook gelegen het huys genaamt Nieuwenroy, waar van de oude mueren m vervallen fondamenten uitbrengen, dat het eer tijds een groot en heerlijk slot of kasteel is geweest. Doch wanneer het zoo vervallen en verdestriieert is, kan ik niet wee ten". Het lag op een hoogte, welke se dert enige jaren is geslecht. Bij djip gelegenheid kwamen de uitgestrekte fundamenten weder té voorschijn, welke ik destijd meermalen gezien heb. Nog tegenwoordig heet de plaats Nieuwenrode. Het geslacht van Nyenrode was zeer oud. In het jaar 1311 wordt o.a. gewag gemaakt van zekere „Gijs- bert van Nyenrode knape en swa- gber van Johan van Alblas". In 1537 werden door Hertog Wil lem van Beieren aan Heusden twee handvesten verleend, d© enie van tol en de andere tot een vismarkt. Bij beiden was Gijsbert van Nyenrode een der getuigen. Bij de regel in het gedicht: „Op ridder, naar Jeruzalem", dient ter verduidelijking dat ook de .edelen des Lands van Heusden deelnamen aan de kruistochten, want onder Kei zer Koenraad III trok Heer Willem I van Heusden, in 1147, mede naar Palestina, en kwam van daar behou den terug. Zijn 'kleinzoon Jan IV, drukte het voetspoor van zijn. groot vader en toog met Hendrik, Hertog van Brabant, ter kruisvaart naar liet Heilige Land, waar hij tot Ridder ge slagen werd; en Heer Jan VI, die in. 1279 overleed, had deelgenomen in de laatste kruistocht. Den Sareceenen nooit: De Ara bieren noemden zich in Europa Sa- raceenen, d.i. Oosterlingen Ojider de ze naam verstaat men echter eigen lijk de Seldschukken of urken, die, onder hunnen Emir Antok, Palestina in 1084 aan de Arabieren ontwel digden. Oorspronkelijk waren zij een nomadische, krijgszuchtige stam uit Tartarije, vde woonplaats der oude Scythen en Massage ten. Zij Jegden. de Christenen, bij hun bedevaarten, naar het heilige graf, de grootste moeilijkheden in de weg, of liever: zii plunderden en vermoordden hm. DE BURG NYENRODE» Waar ginds nog 'tkleine Oudheusden ligt, - Besproeid door d'ouden vloed Der Maas, die langs zijn beemden schiet En kronklend zeewaarts spoed: Daar lag weleer een grijze burg, Met torens, hemelhoog, Met muren, ellen dik en zwaar, Voor 's wandlaars starend oog. Reeds lang ligt de oude brug ter neer, En is tot puin vergaan; En 'tpuin voedt op den vetten grond, Het weligst golvend graan. Dat deed de tijd, die alles sloopt En niets op aarde ontziet: 1 Die én het hechstè arduin vergruist En 't broze dak van riet. De naam van Nyenrode alleen Is in gedachtenis Nog pver; tot ook zelfs die naam Weldra vergeten is. Maar wat "Verga, of wat verdwijn', 'tGeen dé ér ems is geschied, Blijft altijd in herinnering En slopen de eeuwen niet! Daar woonden Didrik en zijn gé (Mathild© was haar naam) Gelukkig: want de reinste min Verbond hen beiden zaém. Met onverdeelde huwlijkstrouw Hing zij haar echtvriend aan. Hem scheen een leven zonder haar, Het akeligst bestaan. Wie was, aan zijne borst geleund, Gelukkiger dan z ij Wie voelde, rustende aan haar hart, Zich zaliger dan hij? 'Zo vlogen zeven jaren hem, Voor 'tlievend echtlijk paar, En Nyenrode schéén him toe Of 't enkel hemel waar. (Wordt vervolgd). Het boek van de film Met 16 filmfoto's Geb. 'slechts 'Ieder die de film gezien heeft, zal dit meeslepende filmverhaal willen bezitten. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5