diesel tractie Bictenriekcn ACCOUNTANTSKANTOOR A. KANT Foto VISSER Zn. tmn. 95 Werkendam 1 Koning Qustav V t W. P. v. d. Zalm HET ADRES C.J. VERDOORN Goedgekeurde Pootaardappelen GEBR. VOORSLUIJS Nederl. Gemeenten. De heer Ippel merkt op dat dit niet uit het reglement blijkt. De heer Wendel de Joode wijst er op dat er meer wetten zijn dat dit reglement alleen. De heer Dekker heeft de heer Ippel jaartallen horen noemen over armen zorg die ioo jaar oud zijn, doch spr. kent armenzorg vanaf het begin der jaartelling. Uit het hele betoog van de heer Ippel maakt spr. op dat zijn partij niet sympathiek tegenover de kerk staat. Dit blijkt uit zijn toevoe ging aan art. 7. De Voorzitter acht het niet opzijn weg liggend om op de algemene, be schouwingen van de heer Ippel in te gaan. Wat de heer Ippel heeft gezegd over de bestaande normen kan hij dezen verzekeren, dat die in de gemeenten de Werken en SLeeuwijk hoger lagen dan in naburige gemeen ten, b.v. Gorinchem. Hij heeft ook bijzonderheden aangehaald die betrek king hadden op krankzinnigen, doch de krankzinnigenverzorging gaat niet bet Burgerlijk Armbestuur, doch de gemeente aan. Wat de naam Maat schappelijke zorg betreft, persoonlijk acht spr. deze naam beter dan sociale zorg, aangezien hij het begrip daar van ruimer acht. De heer Ippel drong verder aan art. 1 en 2 aan elkaar te koppelen. Spr. acht dit niet ge wenst, omdat men dan juist te veel ambtenarij zou krijgen. Wat de toe voeging om de toegewezen ambte- naarr slechts ©en adviserende stem toe te kennen betreft, wijst spr. er op dat deze helemaal geen stem heeft en slechts de administratie verzorgd. Wat de uitbreiding van het aantal leden betreft. B. en W. zijn van oor deel dat 5 leden voldoende zij n, doch hebben ook geen bezwaar het aantal tot 7 uit tie breiden. Wat de wijziging van voordracht in aanbeveling aan gaat, ook daartegen hebben B. en W. op zichzelf geen bezwaar. De heer de Koning zegt dat zijn fractie graag zou zien, dat het getal leden tot 7 werd uitgebreid. De heer C. Ippel zegt dat bij een voordracht de raad op de aanwijzing van leden geen invloed kan uitoefe- fenen vandaar dat zijn fractie liever een aanbeveling zou zien. De Voorzitter meent dat de fractie van de heer Ippel blijkbaar weinig vertrouwen in het college van B. en W. stelt, hij kan deze evenwel de verzekering geven dat B. en W. bij hun voordracht wel rekening zullen houden met alle richtingen. De heer Groeneveld vraagt waar om zijn fractie vertrouwen in de an dere heren zou stellen, terwijl 'deze bij de Wethoudersbenoeming hebben getoond geen vertrouwen te stellen in zijn fractie. Het voorstel om het aantal van 5 op 7 te brengen hierop in stemming gebracht, wordt met 6 tegen 7 stem men verworpen. Voor stemden de heren Wendel de Joode, C. Ippel, Sterrenburg, v. d. Stelt, Groeneveld en de Koning. Het voorstel om voordracht te wij zigen in aanbeveling wordt met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Hier voor stemden de heren Dekker, G. Ip pel, Sterrenburg, v. d. Stelt, Groene veld, de Koning en C. Ippel. Hierna volgde aitikelsgèwijze be handeling. Bij art. 6 waaraan de heer Ippel zou willen toevoegen dat een lid geen leverantie mag doen, merkt de Voorzitter op dat zulks vanzelf sprekend is. De opmerking van de heer C. Ip pel om toe te voegen, dat de verga deringen der commissie niet open baar zullen zijn, heeft naar de Voor zitter verklaarde, geen zin, aangezien deze nooit openbaar zijn, omdat zij niet in de wet met name wordt ge noemd. Wat de opmerking over het presentiegeld betreft, is het eveneens vanzelfsprekend, dat daarbij de pre sentielijst voor de berekening wordt geraadpleegd. Bij de bepaling dat het eerste onderzoek door de amb tenaar zal geschieden, zegt de heer G. Ippel dat hij eveneens met de beer C. Ippel van oordeel is, dat dit door een lid van het bestuur plaats vindt. De Voorzitter merkt op dat het on derzoek van de ambtenaar slechts van administratieve aard is, het verder onderzoek vindt plaats door de le den. De heer C. Ippel heeft de heer Dkker horen zeggen, dat zijn fractie vijandig tegenover de kerk zou staan. Als de heer Dekker het blad van de Herv. Kerk las, zou hij daarin heb ben kunnen lezen dat de arbeiders niet de kerk, doch de klerk de ar beiders in de steek heeft gelaten. Spr. stelt er verder prijs op te verklaren, dat wat zijn persoon betreft, hij niet vijandig tegenover de kerk staat. Als hij echter hier mensen naar de kerk ziet gaan, die hij buitenaf dronken langs de straat ziet lopen, dan kan Firma CHARLES SCHREUDER Zn. Als Uw truck meer dan 30.000 km per jaar rijdt, dan kunt U heel wat op Uw exploitatie- rekening besparen door te gaan „dieselen Er is geen mooiere aanbieding op dit gebied dan de DAF-DIESEL. Hij kost slechts L 3000. - meer dan de benzine-truck en hij is uitgerust met de beste en modernste dieselmotor, die de wereld-industrie biedt. Iedere DAF-DIESEL is een wonder van trekkracht, dat speelt met het zwaarste werk Agent voor Uw rayon: AUTOMOBIELBEDRIJF Inrichten, bijhouden en contro leren van boekhoudingen. Behandeling van belastingzaken. Hoogstraat O 119 HEUSDEN Telef. 64 I Alles op fotografie's gebied - Vergrotingen naar elk portret i hij zich indenken dat men aan derge lijk kerkbezoek niet veel waarde hecht. De heer Groeneveld zou de heer Dekker willen vragen, welke kerk hij bedoeld. Uit de raadsvergaderingen van de Werken en Sleeuwijk weet spr. wel hoe de heer Dekker over de mensen van de P. v. d. Arbeid denkt. Wethouder Visser kent kerken, bij wie de armenzorg een eerste plaats inneemt en die hun armen gaarne en tegenwoordig ook behoorlijk onder houden, omdat zij dit een ereplicht achten. Spr. is blij, de heer C. Ippel te horen verklaren, dat deze niet vijandig tegenover de kerk staat, hij heeft hem daarvoor trouwens ook nooit aangezien. De heer G. Ippel heeft de heer C. Ippel horen noemen een percentage van 60 pCt. dat met een zeer laajg bedrag wordt ondersteund. De door de kerk ondersteunden vallen daar niet onder, want de kerk verstrekt hierover nooit een opgaaf. De heer v. 'tSant is van mening, dat de heer Dekker heeft bedoeld de kerkelijke armenzorg, die er is zolang het Christendom bestaat. De heer de Joode vindt het ver keerd dat de kerkelijke armenzorg zo gekleineerd wordt, door deze zorg wordt de staat verlicht, dat wordt niet gezien. Er zijn mensen die liever ondersteuning hebben van Maatschap pelijke zorg dan van de kerk, omdaf zij dan inkomsten verdonkeremanen, iets wat zij tegenover de kerk niet zo licht doen. Spr. haalt daarvan een voorbeeld aan van Iemand die om ondersteuning aanklopte en van wie bleek, dat hij een inkomen had van f 80 en bij een nauwkeuriger onder zoek zelfs van f 100 per week. De heer Kornet betreurt het dat men op alle manieren de kerk ach teruit wil schuiven, men is in dat opzicht wel diep gezonken. Iemand, die trouw de kerk bezoekt, die zal niet gauw om ondersteuning lopen. Het is jammer dat de kerk door de heer C. Ippel naar achter wordt ge drongen. Wethouder Visser wil de statisti sche cijfers, zoals die b.v. door de heer C. Ippel zijn genoemd, niet weg cijferen, doch een bekend Engelsman heeft eens gezegd er zijn 3 leugens, n.l. de gewone leugen, <je vervloekte leugen en de statistische .leugen. De heer Groeneveld verklaart naast de kerk te staan, omdat hij mensen naar de kerk ziet lopen, die in hun dagelijkse leven hun eerste christen plichten vergeten. De heer v. d. Stelt wijst er op dat) de diaconiën meermalen hun armen verwijzen naar Maatschappelijke zorg. De heer C. Ippel heeft de heer v. 'tSant. horen spreken over de ar menzorg van de kerk, deze zaL ook niet onbekend zijn met de geschiede nis van Annanias en Safira. Spr. heeft niet bedoelt hetgeen de kerk doet, te kleineren. De heer v. 'tSant zégt dat de zon de bestaat vanaf liet begin der schep ping, de zonde ligt in ieders hart, maar daarom mag men de kerk nog niet veroordelen. Dit wil ook niet zeggen, dat er in de kerk geen ex cessen zijn, iets wat te betreuren is, doch die er altijd wel zullen blijven. Dhr. Groeneveld noemt het mak kelijk zich daarachter te verschuilen. De Voorzitter merkt ook nog op, dat ook hij vaak met statistische ge gevens te maken heeft, doch men moet daaraan niet te veel waarde hechten. Hierop w.ordt met algemene stem men besloten tot opheffing van het Gem. Inst, voor Maatsch. zorg in de beide voormalige gemeenten en tot oprichting van een Gem. Inst, voor Maatsch. zorg voor de gemeente Werkendam en tot vaststelling van een regelement voor deze instelling. Op voorstel van B. en W. wordt verder besloten aan het gemeente- personeel over het tijdvak Sept.-De- cember 1950 een toeslag te verlenen van 5 pCt. op hun jaarwedde. Tot het verlenen van een tegemoet koming ingevolge art. 13 der L.O.- Wet, van f 5 per maand aan M. J. Schelle voor- het doen bezoeken, door zijn dochtertje van de R.K. Meisjes school te Dordrecht. De verordening op de heffing van keurlonen die onder de bezetting,was vastgesteld en daarom dus per. 1 Dec. komt te vervallen, wordt opnieuw vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat ,B. en W. geen wijziging in de tarieven hebben gebracht, aangezien de dienst zich kan bedruipen. Uitgeloot worden de obligaties groot 2000 gulden, no. 37, 66,, 158, 110 zijnde de laatste van. dé 50 jaar geleden gesloten geldlening groot f 80,000 ten behoeve van de Stichting Waterleidingbedrijf en watertoren. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. Ryws lippen?pyHOL Of de kronen luister... tonen Volkenstaten bloeiend staan Langer stonde duur' hun ronde Maar hun avond spoedt toch aan.. (Willem Bilderdijk) Als er één man geweest is, die de Hollandse dichter deze woorden had kunnen nazeggen, was het wel Gu- tav V, Koning van Zweden, die Zon dag in de ouderdom van 9,2: jaren is overleden. Hij overschreed de leeftijd der zeer sterken en heeft een der meest be wogen tijdperken in de wereldgeschie denis bewust meegemaakt. Het na- burge Duitsland zag hij, onder lei ding van Bismarck, uitgroeien tot een keizerrijk, en als, jongeman ver nam hij hoe de oude Wilhelm van Pruisen in de spiegelzaal van Versail les tot Duitse Keizer werd.gekroond. Hij maakte het mee, dat in diezelfde spiegelzaal het doodvonnis over dit keizerrijk getekend werd, hij ervoer maar al te zeer de onbehagelijke na bijheid van Adolf Hitlers Derde Rijk en zag ook dat ineenstorten. Hij heeft de oude Koningin Victo ria van Engeland goed gekend, zag de Engelse troon achtereenvolgens ingenomen door Edward VII, Geor ge V, Edward VIII en George VI. Hij heeft het Habsburgse huis in zijn glansperiode zowel als in zijn verval gezien, en hielp krachtig mee om zijn land te houden uit twee ca tastrofale wereldoorlogen. GEEN ORNAMENT. Hij hielp krachtig mee... ja, want Gustav V was geen vorst, die het ko ningschap beschouwde als een orna ment. Hij werkte hard, zoals alle Bernadottes en op het gebied der buitenlandse politiek was hij een au toriteit. Hij is het geweest, die het initiatief nam tot een samengaan der Scan dinavische landen, waardoor ze neu traal "bleven in Wereldoorlog I. Tij dens Wereldoorlog U gelukte hem dit niet, maar zijn eigen land hield hij, er buiten, zij het ten koste van zekere concessies aan, Hitler-Duits- land. Lange tijd stond, hij als vorst aan het hoofd van de staat en benoem de en ontsloeg zijn eigen ministers, maar de kentering naar links had ook in Zweden ingezet en de socialisten voerden een felle strijd om de macht. Hun tegenstanders hebben toen ge probeerd het socialistisch streven als anti-monarchistisch aan de kaak te stellen en trachtten de koning aan hun zijde te krijgen. Maar de socialis ten werden geleid door de grote staatsman Branting, en toevallig had den de koning en de socialistische leider samen college gelopen enken- den ze elkaar zeer goed. Gustav hand haafde zijn positie boven de partijen én bleef die positie alle jaren door behouden. Vele rechten en bevoegd heden, waarop hij krachtens de grond wet aanspraak had kunnen maken, liet hij stilzwijgend schieten, hij paste zich op zeer tactvolle wijze aan de nieuwe tijd aan. Daarom is in Zwe den de monarchie nimmer bedreigd geweest en gold van Gustav V het geen volgens de overlevering eens tegen de stamvader van zijn huis, Napoleons maarschalk Bernadotte, was gezegd: Het enige gevaar dat U in Zweden bedreigt, is een verkoud heid en die kunt U voorkomen door overschoenen te dragen. GUSTAV V ALS MENS. De oude koning, graatmager maar vitaal tot het laatst, was een bemin nelijk en bemind mens. Het bewust zijn van de grote persoonlijke gene genheid zijner onderdanen moet zijn leven bij de voortduur hebben ver licht. Hij was een democraat in zijn. hart en behoefde als zodanig nimmer te poseren, maar wist zich nochtans zonder moeite als vorst te doen res pecteren.. Hij was een groot sportsman, zo wel in de geestelijke als in de let terlijke hetekenis van het woord. Tot op hoge leeftijd ging hij op de jacht en het tennisspel heeft 'hij in Zwe den populair gemaakt. Aan de Rivi- èra met name hanteerde hij het racket met groot succes en „Mr. G.", zo als hij op de banen bekend stond, was een niet te onder schatten tegen stander; met bridgen versloeg hij, eens de bekende Amerikaan expert Culbertson. En nog slechts enkele jaren terug ging, het verhaal dat Zij ne Majesteit er nog altijd plezier in had bet gezelschap te verbazen door plotseling, gezeten op zijn stoel, zijn voeten achter in z'n nek te. leggen... GEEN REGERINGSRECORD. In aanmerking genomen zijn zeer hoge leeftijd, heeft Gustav betrekke lijk kort geregeerd. Hij kwam in 1907 op de troon en heeft dus zijn gouden gouden regeringsjubileum niet ge haald. Zijn zoon de kroonprins Gu- staaf Adolf zal blij mogen zijn wan neer hij, zijn zilveren jubileum be leeft, want die is nu al 68 jaar. Gustaaf Adolf heeft, evenmin als zijn vader, zijn tijd in ledigheid doorge bracht. Als archaeoloog (oudheidkun dige) is hij al lang geen amateur meer, maar een geleerde van repu tatie. Al hebben de Zweden het gouden jubileum van hun koning niet kun nen vieren, zij hebben geen gele genheid voorbij laten gaan om hem te laten jubileren en te bejubelen. Bij tal van gelegenheden bleek de grote aanhankelijkheid van de overi gens nuchtere Zweden voor hun ou de koning, die ofschoon van Franse oorsprong, zo geheel en al één met zijn Noordelijke onderdanen geworden was. Thans is hij gestorven... een man die in de volle zin des woords heeft geleefd. Een vorst, die zich wist te handhaven in een tijd waarin de kro nen over de straat rolden en het ko ningschap van gedaante en inhoud veranderde. Een mens, die hield van zijn medemensen en daardoor op hun genegenheid staat kon maken. Ook op koning Gustav is het woord van Bilderdijk van toepassing gewor den, maar in het in deze tijd heer sende cultuurpessimisme staat zijn gestalte als een symbool van eerlijke plichtsbetrachting, van diep-mense- lijke vorstelijkheid, van verantwoor delijkheidsbesef en schier onuitblus- bare levenslust. De zon, die zijn le vensavond tot het laatst toe verhel derde, is ondergegaan... het eeuwige licht verlichte hem. Voorradig bij Bergstraat Wijk voor is en blijft Kerkstr. 128<r - GENDEREN Telef. 6 (doorl. bereikbaar). voor Uw kleine schat kiest U uit onze mooie modellen. De afwerking is weer eerste klas en de lak onverwoestbaar. Komt U vooral naar: Wijksestraat 128-130 - Tel. 49 HEUSDEN Melkstraat 9 A Tel. 2747 Gorirvchem HET NEDERLANDSE VERTROUWENSMERK Service door geheel Nederland Spreekuren: Maandag t/m Vrijdag van 6—7 uur. Op aanvraag ook foto's bij U aan huis

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6