mannenwerk jjf Inderdaad: Er gaat niets V boven 'n pijp goede tabak Wereldspaardag. Landbouw en veeteelt tot stand kon worden gebracht. Voor al dit werk wil spr. namens de wet houders, de Burgemeester dank zeg gen. Het doet spr. ook genoegen, dat hierbij steeds is gestreefd naar zoveel mogelijke gelijkwaardige behandeling van Christelijk en Openbaar onder wijs. Ook hierop heeft de Burgemees- ster steeds gestaan. Het stemt tot vreugde dat het zo is gegaan. Spr. brengt nog speciaal dank aan de In specteur voor het L. O. die zoveel tot het welslagen heeft meegewerkt. Die heer Vos, oudhoofd der O.Li. school, die 38 jaren in Woudrichem het onderwijs heeft gediend, kan zijn ogien niet geloven, nu hij deze mooie school heeft gezien. Wat een groot verschil met de tijd toen hij hier les gaf. Hij hoopt dat het personeel op gezellige wijze de kinderen les zal een toekomst tegemoet zal mogen geven, en hen zoveel mogelijk ppvoe- gaan, waarop men zich zal' kunnen den tot waardige mensen. verheugen. Wethouder Viveen is dankbaar dat Burgemeester v. Rijswijk-dankte deze verbouwing onder zo'n goiede alle sprekers inzonderheid de Inspec- samienwerking heeft kunnen plaats leur van het L.O. voor diens goede vinden. Dit is yvél eens anders ge- wensen, en voor de geweldige mte- wees't. Was K^e samenwerking ,in 1937 de werking idie deze verleende. Even- geweest als thaiis het geval is, dan eens Dr. Vesten en de C.T..D. voor spreker is daarvan overtuigd, .zou de de prettige wijze van samenwerking, opdracht van Minister Slotémaker de De beide wethouders voor de aan Bruine, die toen opdracht gaf, plan- zijn adres gerichte woorden, spr. wil nen te ontwerpen voor de bouw ener echter verklaren, dat hij .rüiets anders school buiten de wallen zeker tot heeft gedaan, dan hetgeen hij als zijn resultaat hebben geleid. Door de gro- plicht achtte. Hij vertrouwt dat het te verdeeldheid van toen is daarvan voor het gehele gemeentebestuur een niets gekomen. Spreker wil zich ook voldoening zal zijn, iets te hebben gaarne aansluiten bij! de woorden mogen doen voor de Woudrichernse die Wethouder Knijpers aan het a- jeugd, die allen zo na aan het hart dries van Burgemeester van Rijswijk ligt en sloot vervolgens deze feeste- heeft gericht en hoopt dat de school lrjlqe bijeenkomst. De heer v. Loenen, als volgende spreker, begon met te vertellen, dat hij toen hij pas in het Land v. Heus- den en Altena kwam, adviseerde niet veel meer aan de oude school te doen. Tien jaar later ongeveer werd de Gentr. Techn. Dienst opdracht ver strekt plannen tot verbouwing en ver betering te maken. Hoe eervol die opdracht ook was, was hiet niettemin een moeilijke taak, immers het is altijd zo, dat wanneer men aan een oud gebouw begint te verbeteren,! mien telkens voor verrassingen komt te staan, het* is vaak een begin zon der einde. Gelukkig is tenslotte de opdracht tot een goed einde gebracht al zijn er dan nog dingen die spr. uit architectonisch oogpunt piet ge heel bevredigen. Door verschillende spr.'s is zijn naam genoemd en ook wel die van de heer de Groot, be halve deze personen zijn bij de CTD. voor de z.g. buitendienst, ook men- mensen die uit de aard der zaak niet zo op de voorgrond treden, er is n.l. ook een thuiswacht die de bestekken, tekeningen en begrotin gen maken, die dus hebben meege werkt aan deze verbouwing en die hij dus in de woorden van dank die aan de CTD. is gebracht, zou willen betrekken. Spr. is de laatste tijd vaak naar Woudrichem gekomen, voor een goed deel, omdat hij meende aan Woudri chem iets te moeten goed maken. Direct na de bevrijding hadden de gemeenten langs de Bergsche Maas zijn grootste aandacht nodig en is Woudrichem, dat niet van de oor logshandelingen had geleden, op de achtergrond geraakt. Hij meent thans die achterstand te hebben ingehaald. Spr. brengt vervolgens dank aan de aannemers en noemt daarbij in het bijzonder de schilder Voor de Dag te Sleeuwijk voor zijn keurig weik' en het zoeken van de vereiste kleu ren. Bij wijze van proef zijn de loka len n.l. alle in verschillende kleuren geschilderd. Een geleerde op dit ge bied heeft n.l. beweerd, dat jonge kinderen voorliefde koesteren voor een lichte kleur en hoe ouder ze wor den meer overgaan naar donkere kleu ren. Met deze bewering is hier reke ning gehouden en vandaar de ver schillende verfkleuren derlocaliteiten. Spr. doet een beroep op het perso neel, om na te gaan of deze stelling juist is. Die héér v. d. Heetcamp, Hoofd der bijzondere school zal het kort maken, er zijn al zoveel goede woor den gesproken dat hij daaraan niet veel heeft toe te voegen. Alleen wil hij namens het personeel der school dank brengen aan allen, die aan de bouw hebben meegewerkt en voor het uitstekend welslagen van die werkzaamheden. Spr. is ongeveer 20 jaar in de school werkzaam geweest ■en maakt een vergelijking tussen de oude toestand en die van thans. Alles is veel practischer en doelmatiger ge worden. Hij geeft de verzekering de jeugd te zullen doordringen dat ze alles netjes zullen houden, dankt mej. Hartman, de schoonmaakster der school voor de wijze, waarop ze de lo- caliteiten schoon hield. Schoolbestuur en personeel stellen deze verbetering zeer op prijs, het zal voor het perso neel prettig zijn, in het vervolg hun onderwijs te geven. De heer Crielaart, lid van de raad, doet het genoegen, dat na een voor bereiding gedurende een periode van 3 jaar thans de voltooiing kan wor den aanschouwd. De algemene mede werking ook van het college dat is gekomen na het college dat het ini tiatief nam stemt tot vreugde en dank baarheid. Het ging hier over een object dat met geen enkele politiek had te maken. Hij brengt dank aan het college van B. en W. voor de verleende medewerking en besluit met de wens dat deze school zal mogen zijn een opbouwend instituut tot maat schappelijke en christelijke deugden. De heer Kuypers, wethouder, wil kort zijn. Maar de Burgemeester heeft aan allen dank gebracht, doch daar bij één persoon vergeten, n.l. zichzelf. Spr. heeft behoefte te zeggen dat de Burgemeester in het college van B. en W. wel het allermeeste voor deze verbouwing heeft gedaan. Het mag wel zo zijn dat het maken van de plannen moeilijk is, doch zeker is het nog moeilijker hiervoor de finan- tiële goedkeuring te krijgen. Spreker heeft bewondering gehad voor de duidelijke en objectieve wijze, waar op de Burgemeester zijn brieven wist in te kleden. Ook door het persoon lijk contact dat de Burgemeester met de diverse autoriteiten herhaaldelijjk voor deze verbouwing heeft gehad, is oorzaak geworden dat dit werk sprak Jaap Lange. „Laatst zat ik met een moeilijk geval te kijken. Ik sleepte de ploegbaas erbij en vroeg wat hij er van dachthij haalt z'n tabaksdoos voor de dag ^Stop eerst 'n pijp" zegt ie „dan zal 't wel lukken'.' S* En laat ie nou gelijk hebben gehad." En cle normale handel van uitge ver via grossier tot winkelier ziet een stuk van zijn broodwinning ver dwijnen. Groot waren in 1949 de onverkoopbare voorraden kerst-, nieuwjaars- en fantasiekaarten, waar de handel mee is blijven zitten om dat het publiek al op grote schaal voorzien was via de schooljeugd. Het Comité van Actie heeft zich tot alle betrokken Ministeries, tot de leden van de Staten-Generaal en tot de scholen gewend. Dit Comité van Actie doet een beroep op het pu bliek om geen kinderprentbriefkaar- ten te kopen, maar wel voor het goe de doel te offeren door de aankoop van kinderpostzegels. 1 Het Comité van Actie is gevestigd aan de Johannes Vermeerstraat 29 te Amsterdam Z. Honderdveertig jaar spaar bankwezen in West-Europa. Dit jaar is hiet 140 jaar geleden, dat de spaarbank werd opgericht, die het model zou worden voor tal loze andere spaarbanken, in het bij zonder voor de spaarbanken in ons land. Het was de Britse geestelijke Riet- verend Henry Duncan, die, gedreven door de armoede die er in. zijn da gen heerste, in 1810 in het Schotse dorpje Ruth well de eerste spaar bank oprichtte. Wel waren er voor dien hier en daar pogingen gedaan, doch zonder levensvatbaar resultaat. In die ranglijst der landen, die dit voorbeeld navolgden, neemt Neder land een eervolle plaats in. Na de Amerikaanse spaarbanken in Phila delphia en Boston, die in 1816 ont stonden, volgt Nederland, zeer aan gemoedigd door Koning Willem I, in 1817 met 2 spaarbanken, n.l. in Haarlem en Workum. Een [aar later was het aantal reeds tot 20 aange groeid. Moeilijke jaren maakten de spaar banken door in de jaren 18301839, de tijd die nog niet rijp bleek voor een Cop last dier grote mogendheden geforceerde) Benelux. Enige spaar bank besturen besloten tot liquidatie, doch de meesten doorstonden de moeilijkheden en sindsdien nam het aantal spaarbanken weer gestadig toe. Thans telfc Nederland er 280 met ca. 400 vestigingen. Vele spaarbanken zijn uijtgiegroeid tot grote, financieel krachtige instellingen, andere bléven een knus onderonsje, maar alle zijn ze nog steeds gekenmerkt door him sociale karakter, waaraan elk stre ven. naar winst ontbreekt. De be- stunrdieren verrichten hun taak vol komen belangeloos. Ook hierin ko men alle spaarbanken overeen, dat zij alle volledig onder controle staan van die Nederlandse Spaarbankbond. Deze 280 spaarbanken tellen teza men ruim 2 millioen spaarders niet een gezamenlijk tegoed van ca. 1,2 milliard gulden. De Nederlandse Spaarbankbond noemden wij reeds even. Daarin slo ten de spaarbanken zich rüim 40 jaar geleden aaneen, terwijl ongevieer leen kwart eeuw geleden ook een in ternationale samenwerking tot stand kwam, die o.a. aanleiding gaf tot in stelling van. de Wereldspaardag. Wereldspa ard ag. Het einde van. October confron teert ons miet het sparen. Dat hebben wij te danken aan het internationale spaarbankcongres, dat in 1924 te Mi laan die wereld met een wereldspaar dag gelukkig maakte. De Moeder-, de Vader- en de dierendag zijn van jon ger datum. Zij lijken op het eerste gezicht van een altruïstischer inslag dan die wereldspaardag, omdat zij opwekken tot geven of verzorgen. Dat lijkt zo ongeveer het tegendeel van spanen, waartoe de wereldspaar dag ons wil aanmoiedigen. Maar die tegenstelling is toch niet mieer dan schijn, want ook hiet spa ren. kan worden ingegeven door al truïsme, door verantwoordelijkheids besef tien. opzichte van*het welzijn van het gezin, van de toekomst der kinderen, enz. Ontsparingen.. In dit licht moeten ook die zgn. ontsparingen. van de laatste maan den worden gezien, die die tegenhan ger vormen van de verhoogde win kel-omzetten uit diezelfde periode. Is hel zo onbegrijpelijk dat velen, die nog slechts weinig jaren geleden hun

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 7