voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Koffie- Binnenland dampo-pastilCes Voorrang voor Europa of Verre Oosten? Bij het eerste kuchen UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6822 Vrijdag 17 November 1950 bonnen aangewezen. Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs f 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telcf. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur Buitenlands Overzicht De invloed dter Amerikaanse verkiezingen. Bij de Amerikaanse verkiezingen is wederom de vra'ag aan de orde geweest of voorrang moest worden gegeven aan West-Europa of aan het Verre Oosten. Men kent het probleem: de Ame rikanen van de staten iin het Wes ten (langs, de Stille Zuidzee) vrezen het „gele gevaar", die van het Oos ten .(New York en Washington) zijn bang yioor 'Russen in West-Europa. Nn heeft de laatste groep in de V. S. de meeste macht, maar ook da sterkste argumenten. Acheson be weert, dat indien de industrie en de geschoolde massa's van West-Europa onder Russische voogdij zouden ko men,, het Sovjetblok een wezenlijk gevaar zou worden voor Amerika en het Gemenebest. De industrie in het Verre Oosten is zwak en kan geen grote vloten of luchtvloten onderhou den, Dus zouden de Russen pas in het Verre Oosten gevaarlijk worden indien zij over Ruhr-, Saar- en "Lot- tbaringsgebied zouden beschikken. Vandaar ook dat fruman door zijn adviseur Gordon Gray een plan heeft doen ontwerpen om ook na de Marshall-hulp (die in 1952 ein digt) aan West-Europa Verdere steun te bieden. In de vorm van leningen, giften, credieten en orders. Een be drag is niet genoemd, maar men ver onderstelt dat de V.S. nog wel vijf milliard zullen moeten geven. Om dan ook bovendien de niet-cümuiu- niStische landen in het Verre Oosten te helpen bij hun voedselproductie en economische ontwikkeling zou den in twee jaar ongeveer 2,2 mil liard moeten worden bijeengebracht. Op die wijze hoopt men ook com munis tische activiteit in laag-ontwik kelde landen te voorkomen. Tegenslag voor Truman. De Amerikaanse tussentijdse ver kiezingen nu hebbén de politiek van Acheson niet versterkt. Integendeel:. Hoewel in het Huis: van Afgevaardig- digden van 435 leden er nog 234 de moeraten zetelen tegen 200 republi keinen en leen onafhankelijke, heeft de partij van Trümah in de Senaat nauwelijks een meerderheid: van 49 tegen 47. De strekking, die tot uiting kwam was1 deze: meer kiezers dan Voor heen willen China hard aanpakken, al zou een oorlog óp het Aziatische Vasteland toch weinig uitzicht bie den, ontzaglijke legers binden e:n doelloos zijn. Ze zouden echter West- Europa minder hulp willen bieden, omdat deze landen wel in staat zou den zijn zichzelf Vender te helpen. Vooral afkeer van Labour in Enge land én vkn de socialisten, die Duit se herbewapening weigeren te aan vaarden, heeft meer wrevel' gewekt in de V.S. dan voorheen. Bovendien zijn in het binnenland bezwaren te gen staatsinmenging en tegen de macht der vakbonden (die ijverden voor Truman) versterkt gebleken. Dat alleen accentueert het verschil in politiek tussen Amerika en Eu ropa. Nu zijn de democraten die voor Europa pleiten, niet ter neer geslagen. Er zijn maar 39 millioen kiezers opgekomen, bij dé verkiezin gen voor een president verwacht men er over twee jaar wel 50 millioen,, en tegenslagen bij tussentijdse ver kiezingen heeft een zittende regering altijd. Intussen echter moet Truiman meer rekening houden met de oppo sitie. Boyendien heeft hij zijn grote medestanders verloren: de senatoren Lucas, Tydings, Myers en Thomas keren niet terug'. Die republikeinen blijven, beschikken over een man als Taft (die in alles Truman dwars boomt) en hun gouverneurs Dewey en Warren zijn ook berkozien. Zij dingen allen naar het presidentschap. Delegatie van Peking. De winst voor de republikeinen heeft nu reeds Washington veel scherper stelling doen nemen tegen over Peking. Die Veiligheidsraad had een klacht te behandelen van Mac Arthur over inmenging der Chine zen, die zelf beweren dat alleen vrij willigers" meestrijden in Korea. De V.S. hebben, in een resolutie onmiddellijk vertrek van die troepen geëist, maar Peking wil daarover niet in Lake Success spreken: het be schouwt de V.S. als agressor in Ko rea, acht zijn industrie in Mantsjoe- rije in gevaar, grijpt niet officieel in, maar juicht de deelneming van zijn „vrijwilligers" toe. Wel echter zal een delegatie van Peking in Lake Succes komen praten over de klacht tegen de V.S. inzakê Formosa, dat de Chinezen voor zich opeisen en dat de Amerikanen hebben „geneu traliseerd". Het schijnt niet dat die onderhandelingen gemakkelijk zullen verlopen en de Koreaanse geschiede nis .zal een slepende en kostbare onderneming worden, waarvan al leen de Russen profiteren. Duftsïainjd1. Moskdu heeft trouwens een diplo matiek offensief geopend in het wes ten. Het heeft een conferentie voor gesteld over Duitsland om dit te herenen, neutraal en ontwapend te laten en van vreemde bezetting te Vrijwaren. Nu kunnen de Fransen, die niets willen weten van een na tionaal Duits leger, geen gesprek'af wijzen, al verwachten zij er wei nig Van. Doch de conferentie zal er alleen komen als: Rusland over alle hangende kwesties wil praten. Niemand denkt dat de koudie oor log daarmee zal eindigen, maar Mos kou hoopt dat de Westduitsers zul len worden verlokt door die Rus sische propaganda voor een" her eend Duitsland. In elk geval zitten de Duitsers zelf „op de wip" en hopen te profiteren van die strijd welke er om hen wordt gevormd. HEUSDEN Hoewel reeds geruimen tijd suk kelend, overleed nog vrij onverwacht op 61-jarigen leeftijd Ir. J. W. M. v, d. Heyden, directeur van de N.V. Melkproductenfabriek „De Bomme lerwaard" alhier. Door zijn bijzondere eigenschappen was de heer v. d. Heyden, een alge meen geacht ingezetene. De deelne ming met zijn weduwe, in dit voor haar zo smartelijk verlies is dan ook algemeen. AALBURG Dinsdag 21 November hoopt Ds. van Dam uit Werkendam, dies middags om half drie en des avonds om zeven uur voor de Ger. Gemeen te alhier in de Dienst des Wioords voor te gaan, alsdan zal er dank stond voor het gewas wordien ge houden. Woensdag 22 Nov. hoopt des avonds om 7 uur in de Herv. kerk' op te treden, de beroepen predikant Ds. J. V d. Graaf uit Leerbroek. ANDEL Een openbare vergadering van de gemeenteraad is belegd tegen he denavond 7 gur. Die verkoopavond van dezen- dingskrans „Persis" alhier zal wor den gehouden op Donderdag 30 Nov. a.s. in het Gem. Verenigingsgebouw. Aanvankelijk werd gemeld Vrijdag 1 Dec. a.s.,, doch dit is veranderd. Voor aangifte van huisslach ting dient men zich uitsluitend op Donderdagmorgen van 912 uur ten gemeentehuize te vervoegen. Het keur loon zal per 1 Dec. vermoedelijk ver hoogd worden van f2,75 °P f 3> De totale kosten worden dan f4,25. Door T. Tankens alhier zal aan de nieuwe straat in het uitbrei dingsplan een woonhuis worden ge bouwd. Het werk wordt door hem zelf als aannemer uitgevoerd. ALMKERK Op Dinsdag 28 dezer zal door het bestuur van de Ganswijkise Pol der, de najaarschouw Van die uitwa- teringjen worden gehouden. De collecte gehóuden ten bate van de Herv. school bracht f75.54 op. voorkomen erger BABILONIëNBROEK Bij de gehouden collecte ten bate der Ned. Herv. Kerk tijdens de dankstond voor het gewas werd in totaal gecollecteerd f282,83. De heer G. de Graaf alhier, kwam tijdens zijn werkzaamheden zo danig te vallen dat hij zijn schouder ontwrichtte. Dr. v. Vuuren verleende geneeskundige hulp. DUSSEN Onze dorpsgenoot W. Verhoe ven, smid, slaagde dezer dagen te 's Hertogenbosch voor het examen Land bouw werktuigkunde. GENDEREN De collecte bij het dankuur voor 't gewas in de Geref. Kerk,, heeft opgebracht voor de diaconie f128,54 en voor de kerk f627,28. Uit Indonesië keerde onder grote belangstelling in ons dorp te rug soldaat ie kl. A. de Jong. Deze is op één na de laatste uit ons dorp. NEDERHEMERT In de Herv. Kerk aan de Noordzijde hoopt D.V. Woensdag 22 November des avonds half 8 in de Dienst des Woords voor te gaan Ds. Dorsman van Schelluinen. Zaterdagavond 11 Nov. gaf de Gem. Zangvereniging „De Ver vulde Wens" alhier, onder leiding van haar directeur dhr. Winkel in de Naaischool voor een goed bezette zaal haar jaarlijkse uitvoering. Enige zangnummers werden verdienstelijk uitgevoerd, waarna opgevoerd werd het toneelstuk „Opoe", dat bij het publiek zeer in de smaak viel, gezien het applaus na elk bedrijf. De rollen werden op uitstekende wijze vertolkt. Twee heren uit Kaatsheuvel gaven enkele stukjes ten beste met bege leiding van een guitaar, die daverend applaus ontvingen. Door een drietal dames werd opgevoerd „De versmade vrijer", dat de lachspieren danig in beweging bracht. NIEUWENDIJK Zaterdagavond hield de Oran jevereniging „Margriet" te Kille haar jaarvergadering in gebouw „Ons Huis". In zijn openingswoord sprak de voorzitter als volgt: Het verheugt ons, dat we momenteel een prachti ge vergaderlocalifceit hebben en feli citeren bij deze de muziekvereniging „O. n. S." van harte met haar mooie gebouw. We hopen dat onze vereni ging nog vele malen hiervan gebruik zal kunnen maken. Met de wens dat het een vlotte en gezellige vergade ring mocht zijn, besloot de Voor zitter zijn openingswoord. De notulen der laatstgehouden ledenvergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de gehouden feestelijkheden in de voorbije periode goed geslaagd zijn. Hierna werden de leden getracteerd op sigaren, sigaretten en bier. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat de vereniging er goed voor staat. Het ledental mocht zich in een gestadige groei verheugen. Het materiaal werd wederom uitgebreid, de gehouden feestelijkheden op 2 Ju li, brachten 'n batig saldo van f 340, zodat momenteel in kas is een be drag van ruim f 1700. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren J. Versteeg en J. v. d. Stelt herkozen. Als nieuw be stuurslid werd gekozen de heer D. Biesheuvel. Het aftredende bestuurs lid C. van Noorloos werd dank ge bracht voor de vele werkzaamheden die hij voor de Oranjevereniging heeft gedaan. Nadat nog enkele zaken werden afgewerkt volgde een gratis verloting. Te ruim 10 uur sloot de Voorzitter deze geanimeerde jaarvergadering. A.s. Zaterdag houdt de sport vereniging „Altena" haar jaarverga dering in gebouw „Tavenu" en de begrafenis ver. „Onderlinge Hulp" in gebouw „Ons Huis" te Kille. Het Bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft de bonnen 486 en 494 Alge meen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kun nen met ingang van Vrijdag 17 No vember 1950 worden gebruikt. Zij blijven geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 2 December '50. Om distributie-technische redenen zijn ditmaal twee bonnummers aangewe zen. Bon 486 Algemeen komt voor op de A- en B-kaarten, bon 494 Al gemeen op de D-kaart. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwijzing op 21 December 1950 (dus na 5 weken) plaats hebben. Daarna volgt weer een bonaanwijzing na zes weken. Overigens is het rantsoen per per soon onveranderd. gende dagen aangewezen: 5, 13, 16, 20 en 28 December 1950. De aangifte moet tenminste vier dagen tevoren gèschieden. Het ver dient aanbeveling op de dag, vooraf gaande op de keuringsdag té slach ten. Indien mogelijk kan, na overleg van de eigenaar met het Hoofd van Dienst vervroegde keuring plaats hebben, op voorwaarde, dat het dier in een goedgekeurde slachtplaats ge slacht wordt. Voor het bouwfonds van de Ned, Herv. Kerk, werd in de maand October ruim f 122,gecollecteerd. WIJK EN AALBURG Naar wij vernemen ligt het in bedoeling van de Toneelvereniging „Kunst en Genoegen" alhier. Zater dag 25 November een uitvoering te geven in het Verenigingsgebouw. Op gevoerd zal worden het Toneelspel „De vier Jaargetijden" van An toon Coolen. Wij hopen en vertrouwen dat het een geslaagde avond zal worden, zoals we dat van „Kunst en Genoe gen" gewend zijn. (Zie advertentie volgend nummer). Een bril die dagelijks gebruikt wordt, heeft veel te lijdenkiest derhalve een sterke bril van Fa. v. h. M. NORT Vakopticien POEDEROIJEN De heer D. Bok heeft be dankt als diaken der Ned. Herv. Ge meente alhier. SLEEUWIJK De collecte j.l. Zaterdag ge houden door de afd. Sleeuwijk van het Ned. Oorlogsgraven Comité, heeft opgebracht het mooie bedrag van f117,70. Het bestuur van bovenge noemde afdeling brengt hartelijk dank aan de dames-collectrioes van Sleeu wijk, alsmede aan de gulle gevers. VEEN Op Dinsdag 28 November a.s. te 4 uup nam. zal ten huize van Drj. J. H. van der Loo, gelegenheid wor den geggevein tot kosteloze inenting tegen diphtheric. Deze moet worden toegepast bij personen die niet door de ziekte zijn aangetast. Daardoor verkrijgen zij een krachtige beschutting. Dé be handeling is volkomen ongevaarlijk. Aangezien vooral kinderen voor aan tasting door diphtheric vatbaar zijn, is het zeer gewenst deze zoveel mogelijk de inenting te doen onder gaan. Da air. tijdens de epedemie van de laatste jaren het sterf tecijefr bij per sonen beneden de leeftijd van 25 jaren eveneens aan de hoge kant is, is de noodzaak van inenting evenzeer voor andere personen aanwezig. Voor keuring van huisslach tingen in deze gemeente zijn de vol- Gevaarlijke narcose bij tandheelkun dige hulp. Er bestaan tegenwoordig in Ne derland tandheelkundige instituten die reclame maken met pijnloos trek ken, dat betekent dat de patiënt een injectie in de arm krijgt en in een diepe narcotische slaap valt. In de ziekenhuizen gebeurt dit ook, maar ook na een nauwgezet onder zoek van hart, longen enz. Door vele voorzorgsmaatregelen is het risico daar uiterst kliein gemaakt. Naar het Vrije Volk bericht, is een inwoner van Zevenhoven, de 27-ja- rige A. K., na een tandheelkundige behandeling in Rotterdam, .waarbij narcose werd toegepast, niet meer uit zijn „evipanslaap" ontwaakt. De justitie heeft het lijk van het slacht, offer naar Leiden laten overbrengen, waar dr. Hulst de sectie zal ver richten. De vraag voor de justitie en dr. Van Hulst is nu: Is in het Zevenho- vense geval ook een vooronderzoek gehouden en beschikte de behande lende arts over voldoende waarbor gen? Twee lijken lm een auto Doordat een voorbijvarend schip er tegen voer, heeft mien Woensdag morgen vroeg in het Hoendiep bij Groningen een auto gevonden, waar in zich de lijken bevonden van een man en een vrouw. De auto bleek door een garage in Den Haag verhuurd' te zijn aan de heer de Bock uit Lieidén, die echter op het moment van het onge luk niet in de auto zat. De bestuurder bleek te zijn de heer J. uit Voorburg, die met de heer de B. zaken deed. Samen waren zii met de auto in Groningen gekomen, waar zij een paar café's hebben bezocht. Daarna is J. alleen nog wat gaan NIEUWSBLAD - In Amsterdam in de effectenbeurs wordt van 10 November tot 10 December een groot internationaal schaaktournooi gehouden. Hieraan wordt deelgenomen door Nederlanders, Fransen, Tsjechen, Joegoslaven, één Amerikaan, een Argentijn, een IJslander en een Zweed. FotoOverzicht van het tournooi. Gaslhuissir. 13 Gorinchem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1