ZONDAG 19 NOVEMBER HEUSDEN, 10 u. en 6 u. Ds. W. Anker Geref. Kerk, 10 u. en 6 u. Ds. Teringa uit XY/accptiaar AALBURG, 9.30 u. en 6.30 u. dhr. Vroon uit Amstelveen Geref. Gem., 9.30 u. en 6 u. leesdienst AALST, geen opgaaf AMMERZODEN, geen dienst ALMKERK, 9 u. en 2 u Ds. Henkei Geref. Kerk, 10.30 u. en 6 u. Ds. Visser uit Bunschoten ANDEL, 9.30 u. Cand. Westland, 6 u. Ds. Ooms ll.-BROEK, 9.30 u. Ds. den Besten, 6 u. leesdienst BESOIJEN, 10 u. en 2.30 u. dhr. v. d. Linden BRUCHEM, 9,30 uur Ds. v. d. Bosch CAPELLE, 9.30 u. en 2.30 u. dhr. Bos uit Oldebroek DOEVEREN, 10 u. Ds. Steenbeek. DRONGELEN, 9.30 uur Ds. Boezer Dankstond gewas DUSSEN, 2 u. Ds. Anker DUSSEN (Hank), 2 u. Ds. Boezer EETHEN, 6.30 uur Ds. Boezer Dankstond gewas GENDEREN, 9 u. leesdienst, 6 u. Cand. Westland Geref. Kerk, 10 45 u. en 2.30 u. Cand. Meuleman uit Steen wijk GAMEREN, 9 30 en 6 30 u. Ds. van Dijk. 's-GRAVENMOER, 10 u. en 6.30 u. Ds. Kolkert MEESBEEN, 2 u. Ds. den Besten KERKWIJK, 2 u. Ds. v. d. Bosch MEEUWEN, 10.30 u. en 6 u. Ds. Hoeufft van Velsen Geref. Kerk, 9 u. leesdienst, 2 u. Ds. van Noort uit Nieuwendijk NEDERHEMERT, N.z. 9.30 u. eerw. Heer v. d. Ent uit Aalst, Z.z. 2 uur Ds. Janssen uit Heerewaarden NIEUWENDIJK, 6 30 u. Ds. Henkei, Almkerk Geref. Kerk, 10 u. Ds. van Noort, 2.30 u. Ds. Hamming POEDEROIJEN, 9.30 u. Ds. Warmoltz (Bed. H. Doop) en 6.30 u. dhr. Asmus SPRANG, 9 30 u. en 2.30 u Ds Streefkerk UITWIJK, 9.30 u. en 2 u. Ds. Woldinga VEEN, 9 30 u. Ds. Haverkamp 6 u. leesdienst Geref. Gem., 9.30 u. en 3 u. leesdienst. WASPIK, 2 30 u. Ds Steenbeek WAARDHUIZEN, Geref. Kerk, 9.30 u. en 2 u. dhr. Dalmaijer Geref. Kerk, (Art. 31), 9.30 en 2 u Ds. Algra WELL, 10 u. Ds. de Graaff Geref. Kerk, 10 u. leesdienst en 2.30 u. Ds. van Hoek WIJK, 9.30u Ds. Ooms, 6.30 u. Ds. Haverkamp WERKENDAM, 9 30 en 3 u. Ds. de Bruin Geref. Kerk, 11 en 6 u. Dr. Huijser Chr. Geref. Kerk, 10 en 6 u. leesdienst Geref. Gem10 en 6 u. Ds. van Dam Chr. Geref. Ge®., 9 u. en 5 u. dhr. van Kooten Herv. Evang. 11 en 7 u. Ds. Lekkerkerker uit Amsterdam Geref Kerk (Art. 31) 945 u. leesdienst, 2 30 u. Ds. de Graaf uit Giessendam WOUDRICHEM, 10 u. en 6 u. Ds. Groeneveld ZUILICHEM, 9 30 uur Ds. v. d. Kooij 2 u. leesdienst Geref. Kerk, 10 u. leesdienst, 2.30 u. Ds. Kok uit Zaltbommel De dezer dagen gehouden demon stratie met een greppelploeg geeft ons aanleiding hierover een en an der op te merken. De werking van deze ploeg voldoet in het algemeen goed. De greppel krijgt een doelma tige vorm; op de bodem 20 cm en boven 40 cm breed, terwijl de diepte ook voldoende is. De uitgeploegde grond wordt ter weerszijden van de greppel neergelegd ongeveer 30 cm van de kant af. Het terugvallen van de grond komt practisch niet voor. We kunnen gerust zeggen dat het handwerk weinig verschilt van dit ploegwerk. In verband met de moge lijkheid tot een goede begreppeling, wil ik hierbij wijzen op de noodzake lijkheid daarvan. Het overtollig water vermindert de bodemventilatie. Het gevolg is dat er gebrekkige ademha ling der onderaardse delen ontstaat. De goede weideplanten zijn hiertegen slecht bestand, terwijl allerlei onkrui den als moerasplanten, heermoes, zu re grassen e.d. hier wel tegen kun nen. Verder ontstaat gebrekkige wor telvorming en onvoldoende voeding. De wortels ontwikkelen zich alleen in de bovenste laag en profiteren alleen van het daar aanwezige voed sel. Tenslotte krijgen we geringe of verkeerde werkingen "in de grond. Het plantenvoedsel moet in een hoog- geoxydeerde vorm worden opgeno men. Bij afwezigheid van lucht komt het voedsel dus onvoldoende ter be schikking van de planten. De humus- vorming verloopt in ongewenste rich ting. Zelfs ontstaan giftige stoffen als gevolg van onvoldoende luchttoe- treding. De temperatuurstijging in 't voorjaar verloopt trager, waardoor de weidegang wordt verlaat. Al de genoemde bezwaren worden door een goede ontwatering onder vangen. Wij menen dan ook de aan dacht hierop te moeten vestigen nu de weilanden door de ongunstige weersomstandigheden der laatste we ken wel in een uitermate ongunstige toestand komen te verkeren. K. te A. JONGELUI! Na een zeer vermoeiende reis zijn we weer in Holland aangekomen. Wat een slecht weer hebben we gehad. Die Piet is zo ziek geweest, dat ik werkelijk medelijden met hem had. Maar nu hebben we gelukkig weer vaste grond onder onze voe ten. Nog voor dat de boot in Holland de haven in voer, zongen de kinde ren reeds liedjes, zoals: „Zie ginds komt de stoombooten „Zie de maan schijnt door de bomen"enz. enz. Ik vond het fijn deze liedjes weer te horen. Het is voor mij altijd zo'n vertrouwd geluid en een teken dat de kinderen weer blij zijn dat ik hun kom bezoeken. Toen de boot aan de steiger lag, ben ik op mijn schimmel gestapt, terwijl Piet de teugels nam en zo zijn we onze reis door Nederland weer begonnen. Piet lachte maar en deelde met gulle hand perpermunten en ander snoepgoed uit. Het was voor hem de mooiste dag van het gehele jaar. 's Avonds hebben we het hotel op gezocht, waar ik altijd gewend ben te overnachten. Door de gehele stad werden de lichten aangestoken en natuurlijk stonden in vele kamers de kfnderen met kloppend hart aan de schoorsteen hun St. Nicolaas liedjes te zingen. Midden in de nacht is Piet er nog even op uit geweest. Hij heeft de schoentjes uitgehaald, waarin hooi en wat brood voor min schimmel waren gestopt. Natuurlijk heeft hij er wat anders voor in de plaats gelegd. En zo ben ik dan weer aan d eind van m\n brief gekomen. Zaterdagmid dag kom ik in Heusden. Ik verwacht ook daar weer veel kinderen te zien. Juitje moeten dan maar eens goed de winkels gaan zien of er wat is voor jullie verlanglijstje. Vooral raad ik je dan aande éta lage bij de firma Veerman eens goed te bekijken, want die heb ik daar een hele boel mooje geschenken la ten étaleren. Sint. VEILING VEEN. Veiling van Woensdag 15 Nov.: Brederode 1435; Kleipeer 15 24; Zwijndrechtse Wijnperen (fab.) 2026 en Pondsperen 1924 ct. per kilogram. Appelen: Bellefleur (fab.) 616; Cox Orange Pippin 1548; Goud- reinette (fab.) 726; Notarisappel 1417; Sterappel 7-—16 en diverse zoete appelen 520 ct. per kg. Groenten: Savoye kool 11Prei 8—ii; Spruiten II 30; Rapen 7. uit. De „Hervormde Raad voor Kerk en School "is dan dok niet de stern der klerk, zij geeft hoogstens een be paalde visie en vaart te zien, waar mee zeer velen in onze Kerk zich niet kunnen verenigen. E11 de vraag van Prof. Dr. G. C. v. Niftrik wil niets anders zijn dan een critische beschouwing van de verschijnings vorm van het Chr. Onderwijs. Van daar zijn. vragen, die oproepen tot persoonlijke bezinning? En waar is die niet op zn' plaats? Moet niet ie dereen hier de hand in eigen boezem steken? Prof. van Niftrik voelt, dat de Chr. school voor verbetering vat baar is. Maar wie hem noemt, moet niet de schijn wekken, dat hij eigen lijk voorstander van Op. Onid zou zijn. Volgens zijn eigen woorden, hééft hooggeleerde allieen grote be zwaren tegen de aard van het Chr. Onderwijs, zoals sommige scholen in ons land vertonen. Wie dezen criti- schen theoloog kient, weet, dat hij niet schroomt, dit te zeggen. Niette min is hij principieel voorstander van Chr. Onderwijs. Zijn bestuurslid maatschap van Chr. V.O. en zijn voorzitterschap van de Chr. Kweek school „De Klokkenberg" leggen daarvan getuigenis .af. Zijn brochure iri „Wending" spreekt trouwens ook duidelijke taal in deze. En of ie mand trouw lid der kerk en Christen is, staat niet aan ons te beoordelen. Dat is in 'tgeheel niet in 't geding. En inderdaad wil de Chr. Sch. «iel zijn de som van een bepaald aantal meningen, maar een School, die zich wil funderen op liet lévende Woord Gods. Dat. ook déze school grote gebreken vertoont, heeft daar mee niets van doen. Haar wéns even wel is geen andere, dan. de kinderen te brengen tot den énigen Middelaar. En zij tracht dit te doen in hel be wustzijn, dat zondige mensen hier toe eigenlijk ommaéhtig zijn. Afgaan de op wat de mensen er van ma ken, is er dan ook vaak weinig' He den tot bazuinen. Kan men van de Kerk niet het zelfde zeggen? Begint niet het oor deel der wereld bij Christus' Kerk zelve? Maar een beginsel, dat wér kelijk gegrond is op het lévende Woord des Heeren, kan niet verval len. De ideale constructie van een School, die heide groepen zou vol doen, is brozer dan glas. Zij .steunt op een fictie, een practische onmoge lijkheid. Evenmin als men van de voorstanders van het Op. Onid, mag vergen, dat zij zich zullen schikken naar de halve Bijbel, mag men van ons vragen, hiermee genoegen te ne men. Wij leven niet in een theocra tie. Daarom is dit onmogelijk. Dat er in deze gemeente twee scholen zijn .valt te betreurenmaar is waar. Is het verstandelijk geredeneerd, wanneer men zegt, dat de scheiding bestaat? In beide scholen toch weer spiegelt zich o.i. de wil en wens der ouders. Bij dit oerdeel behoeft het persoonlijk, religieus leven allerminst te worden ontkend: de school blijft de neerslag van een keuze Het on derwijs is een zaak der oudiers, niet in de eerste plaats van de k&rk, a,l zullen we iedere werkelijk opbou wende stimulans graag ontvangen. De ouders kiezen voor hun kind. En in deze verwarde tijd, waarin bijna alles discutabel wordt gesteld en die bindingen aan Gods Woord verslap pen, vragen wij allen, die Christus belijden als Heiland en Zaligmaker, of zij niet mét 01ns van oordeel! zijn, dat de Chr. School juist nü een geweldige taak heeft, n.l. om dat re lief te geven aan het geestelijk beield van uw 'kind, waardoor het later staan kan in de branding van het le ven. Daarom willen wij reeds het jonge kind brengen biinnjen de sfeer en lichtkring van Gods heilig, lévend Woord. Ons geweten dwingt ons daartoe. Een ieder zij in zijn gemoed tenvolle verzekerd. C. G. BAART. Discussie gesloten. Red. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Al wat ÏJw liuid Wijk en Aalburg, 15 Nov. 1950. Geachte redactie! Naar aanleiding van het laatste schrijven van mijnheer A. Mabelis, Hoofd der O.L. school alhier, zij het ons vergund, beslag te leggen op een plaatsje in uw blad. Hier sluimert nóch Primzi pienreitere!nóch de be doeling om iemand persoonlijk te kwetsen. Dit a priori. Wanneer wij nochtans de poging wagen, om op genoemd schrijven een reactlie in te zenden, wil die al leen zijn een zakelijke opheldering van een situatie, die naar onze be scheiden mening een vertekend beeld heeft gekregen. Om maar met een vraag te beginnen. "Vloeit het niet regelrecht voort uit onze ortho doxe wereldbeschouwing, dat wij on ze sympathie alleen kunnen geven aan het Chr, Onderwijs? Of is niet anders kunnen ident met niet anders willen? Dat bij het Comité voor V.O liet beste voorzit, nemen we gaarne aan: men moet zijn naaste, indien maar enigszins mogelijk, benaderen vanuit de vertrouwensfeer. Maar als men spreekt zoals reeds eerder is ge schied over plannen in een verge vorderd stadium, is er toch. minstens reden om aan een voldongen feit te dénken. Verder moet ook o.i. een trouw, rechtzinnig lid der N. H. kerk zich positief scharen achter het Chr. Onderwijs. Doet hij dit niet, dan veroordelen wij hem niet, maar menen wél een ernstige inconsequen tie te moeten aanwijzen tav Doop en Belijdenis. Dat het in de kerk gaat óm Jezus Christus, den Opge stane en Gekruisigde, is volkomen waar. Dat het niet om een bepaalde mening gaat, is óók waar, maar we kunnen ons helaas niet onttrekken aan de gedachte, dat hier wel dége lijk een mening wordt gelanceerd, n.l. déze, dat wij schromelijk tekort schieten inzake het gesprek met de mannen van het Opeinb. Ond. En dit is bepaald onjuist. Gewoonlijk im mers luidt men een gesprek niet in mei een polemisch schrijven, een al leenspraak. Verder mogen we toch als bekend veronderstellen, dat het juist de voorstanders van het Chr. Oud. te doen is om het Evangelie van Jezus Christus, den Opgestane en. Gekruisigde. Heeft daarvan de afgelopen Eeuw van schoolstrijd geen brandend getuigenis afgelegd? In de actuele situatie der N.H. kerk, die nog steeds zoekt en tast naar ha,ar belijden, is het bovendien zér voorbarig, om over de kerk in al haar geledingen als ondeelbare grootheid te spreken. De Synode vergaderingen wijzen dat wel anders rijden, in gezelschap van de 41-jarige E. S. te Groningen, miet wie hij in een café kennis had gemaakt. Op welke wijze de auto in het water is terechtgekomen, kon niet worden vastgesteld. 1 GEVONDEN: op yde Demer te Heusden, een want, kleur bruin met wit. Terug te bekomen bij G. Baaij- ens, Engstraat W 117, Heusden. GEVONDENEen stormlantaarn, -een kinderwantje. Inlichtingen Rijks- politie-kazerne te Heusden. GEVONDENEen ggrijsachtige stropdas en een portemonnaie met inhoud. Terug te bekomiein bij de Positcomimandant der Rijkspolitie tie Wijk en Aalburg. GEVONDEN: een heren zakhorlo ge/gemerkt J. de P. Terug te beko men bij H. Broekhuizen te Almkerk. VERLOREN: een groene dames handschoen. Terug te bezorgen bij H. Crezee, Prov.weg Noord, Almkerk. VERLOREN: een grijs, zwartgeruit fluwelen sjaaltje. Terug te bezorgen bij Ant. v. Wijk, Polsestraat C 175, Aalburg. VERLORENEen. ceintuur van beigie regenjas in Heusden. Terug te bezorgen bij G. Slaats, Pu tiers t raat 109. Heusden. VERLORENEen sleutel met no. 914. Terug te bezorgen bij F van Eeu wijk, Wijksestraat, Heusden. Bi) redding van zijn kind gedood De heer Haesen, die bij een boer derij-brand op de Kieutèberg, bij Heerlen zware verwondingen opliep is in het ziekenhuis overleden. Bij de poging om een kind en het geld te redden vatten de kleren van vader Haesen vlam. Plotseling rende hij als een bran dende fakkel uit het huis en sprong in een nabij zij nde poel. D oor de bu ren werd hij uop het droge geholpen en verpleegd. Ook de zoon liep verschillende verwondingen op. Evenals de vader werd hij naar het ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is echter niet zorgwekkend. Al het geld en de ge hele inboedel is een prooi van het vuur geworden. Die overledene laat een gezin met twaalf kinderen na. Heren Aardappel-, Groenten- en Fruithandelaren, Het Provinciaal Bureau Noord- Brabant Vakgroep Detailhandel, Aard appel, Groenten en Fruit, deert ons het volgende mede Verschillende handelaren uit het Land van Heusden en Altena heb ben het hun toegezonden Enquête formulier nog niet ingevuld retour- gezonden. Dit is op de eerste plaats toch gewenst met het oog op de nieuwe erkenning voor 19 51. Ieder die recht heeft op de nieuwe erkenningskaart en moeilijkheden voor zich zelf wil voorkomen, raden wij aan dit alsnog dan ook spoedig te doen. Alleen uw eigen belang wordt ge diend met de gegevens die U aan de Vakgroep verstrekt. De opgaven van omzet houden geen verband met een eventuele heffing, zij dienen alleen voor de Vakgroep om op de juiste wijze een statistiek samen te stellen over de zaken in onze branche. De handelaren houden er rekening mede dat met 1 Januari a.s. alle be staande erkenningen komen te ver vallen en dat zij dan in het bezit moeten zijn van de nieuwe erkenning 195I. Het bestuur van de afd. Alte na van de Kleinhandelaarsver- eniging in Aardappelen, Groen ten en Fruit. Weer pluim vieem a rk ten Door het gunstige verloop van de pseudo-vogelpest in ons lanjti zijn de bestaande verbodsbepalingen. ver zacht Jn eem strook van 51/2 km langs de Belgische grens en in de provincies Zuid-Holland en Overijs sel. gelden echter nog de verbods bepalingen tien aanzien van het ver voer. In de rest van ons land worden alle bepalingen betreffende vervoer, het houden van markten en verko pingen ingetrokken. Alleen het ver bod van keuringen en tentoonstellin gen blijft voorlopig voor het gehele land bestaan evenals de bepalingen omtrent in- en doorvoer van. het 'buitenland uit. Baby verbrand im keukenfornuis. Toen de voetballer Alois van Maer- cke in België, tijdens een vriend schappelijke wedstrijd met een ge blesseerde voet het veld verliet, stond de politie hem op te wachten en be geleidde hem naar de kleedkamer om na enige tijd in een politieauto tie worden weggevoerd. Van Maercke was gevangen genomen, verdacht van moord. Het bleek, dat hij zijn pasgeboren" zoontje in de nacht van 7 op 8 Nov. met medeweten van zijn vrouw in het brandend fornuis had geworpen. Buren wisten, dat het echtpaar een baby verwachtte, doch geen nieuws van de geboorte kregen, hadden de politie gewaarschuwd. President van Venezuela vermoord De president van Venezuela, Car los Delgado Chalbaud is doodgescho ten. Hij was in 1948 aan de macht gekomen, toen het leger de regering omver wierp. Koosje, die „ministersdochter" Dé officier van Justitie van de Alkmaarse rechtbank wenste, dat er een psychiatrisch rapport zal wor den uitgebracht over Koosje, de Am sterdamse modiste, die zich als mi nistersdochter had uitgegeven en on der dit mom te Bergen grote oplich tingen had gepleegd. Ook haar me deplichtige Helena A. zal een deug delijk noderzoek moeten ondergaan. Koosje gaf zich uit voor de doch ter van minister van Maarseveen en noemde zich mr. dr. Van Gelder. Vriendinnen en vrienden maakten grote verteringen als gasten der bei de dames. Toen eindelijk achterdocht in tientallen gevallen voor haar ge nezing, zuiverhuid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is Purol.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2