NIEUWSBLAD Plaatselijk, Nieuws NIJENRODE Tuberculosebestrijding in het Land van Heusden en Altena. 6nen tariefsverhoging* op Jat veer Gorinchem-Sleeuwijk. Grieplln Mijnhardye»Q Een nieuwe veiling te Gorinchem. De winter nadert Nü TWE'EDE BLAD behorende bij het voor het Land v. Heusden en Alte HEUSDEN Die Sint Nicolaasweek nadert. De gezamenlijke Middenstandsvereni gingen hebben daarbij weer een win kelactie op touw gezet, welke gehou den wordt van 18 November tot en met 5 December. A.s. Zaterdagmid dag zal Sint Nicolaas en zijn knecht Pieterman een officieel bezoek bren gen en aan de Herptsepoort verwel komd worden door het bestuur, waar na men, voorafgegaan door de Heus- dense Fanfare, in optocht naar het gemeentehuis zal gaan. Daar zal de Burgemeester met het voltallig Ge meentebestuur St. Nicolaas officieel ontvangen. Daarna zal Sint Nicolaas de Winkelweek alhier openen. On derwijl zullen de kinderen door Pie terman getracteerd worden. De extra St. Nicolaaskrant, welke bij deze Winkelweek uitgegeven wordt, vermeldt de deelname van 29 winkeliers. Den ieder die bij hen voor f 2,50 koopt, ontvangt een gratis lot, alsmede een formulier voor de prijs vraag, welke hierin bestaat: Elke deelnemer etaleert naast zijn St. Nico- laasgeschenken, een artikel dat in zijn zaak niet past. Men moet uitzoe bij welke winkelier dit thuis hoort. Zaterdagmiddag zal een extra-bus lopen van Poederoijen, Aalst, Neder- hemert over Well naar Heusden en terug. De winkels zullen tot 8 uur des avonds geopend zijn. We twijfelen niet of een en ander zal veel belangstelling trekken. De verloting wordt op 8 December a.s. gehouden. Koopt in Heusden. De deelnemende winkeliers wachten U! Maandag j.l. heeft de damclub V.D., spelend tegen de Bossche Dam club voor de hoofdklasse Ned. Dam- VRIJDAG 17 NOVEMBER 1950 No. 6821 de Langstraat en Bommelerwaard ernstige studie. Het toneelstuk „Als het verleden spreekt" was in een woord af. „Zang en Vriendschap" kan dan ook met voldoening op de ze goedgeslaagde avond terugzien. Op Woensdag 22 Nov. zal te Dussen en Donderdag 23 Nov. te Hank, dankstond worden gehouden voor het gewas. In beide diensten zal Ds, J. Boezel* uit Eethen, des avonds om 7 uur voorgana. In onze gemeente bestaan plannen om tot oprichting te komen van een Chr. Vrouwenbond. - - Voor de 3e ronde onderlinge competitie schaakclub„Het Kasteel van Dussen" werden de volgende partijen gespeeld Dr. T. Wi. v. Vuuren-A v. d Heu vel 10, H. A. Simonis-L. J. A. de Rooij afgebr., C. van Kapel-H. viain Mierio 10, A. v. d. Heuvel-A. H. Si- monus 10 reghnt, A- M. de Rooij -H. A. Simonus 10, A. Z. Smoek-S Nieuwesteeg afgebr., L. J. A. de Rooij-S. Wijdvliet 1—0, B. v. Luxem burg-F v. Luxemburg 01, B. Simo- nus-B. v. Luxemburg 10. Over de stand in de onderlinge compeittie valt nog weinig te voor spellen, hoewel is te voorzien dat Dr. van Vuuren weer superieur zal blijken te zijn, in zijn laatste partij werd tenminste met een der favo rieten afgerekend. Verder worden de prestaties van een viertal spelers uit het tweedie team met belangstelling gevolgd. Zal de opgave te zwaar zijn, dan is het in ieder geval een goede training. De wedstrijd tussen het 2e en 3e team die 4 Nov. gespeelld werd is door het 2e team met 71 gewonnen. Het derde team was echter verzwakt door in- en uitvallers. H^SANO JtCHlOXtO het lekkerste middel tegen hoest'en verkoudheid. 30 cent per 10Ö gram. TONNE MA - S VN EEK bond zich van een betere zijde laten kennen dan een week daarvoor. Want .al moest den Bosch op het laatste moment voor een speler verstek laten gaan, het werd een 137 overwin ning voor Heusden, - zodat de regle mentaire winst aan bord 4 toch de uiteindelijke overwinning niet in de weg stond. De resultaten waren: V.D. B. Damclub A. de Graag-W. v. d. Loo 1—1 Ger. Jonker-G. Burgerhof 11 J. Klaren-J. Schrijvers 02 C. de Joocle-N.O. 20 A. Nieuwkoop-W. Aerts i1 C. Schaap-W. de Bie 2O C. Bax-A. Ascberl II A. de Rooy-A. van Boekel II W. Nelis-G. v. d. Westerlaken 2—0 H. Kramer-A. Spijkers 2O 13—7 Maandag a.s. om half 8 voortzet ting der onderlinge competitie. DUSSEN J.l. Zaterdagavond gaf de zang ver. „Zang en Vriendschap" al hier, met medewerking van het Kin derkoor „Jong Leven", in 't stoom gemaal „De vier bannen" een goed geslaagde uitvoering. Beide vereni gingen stonden onder de goede lei ding van de WelEd. Heer J. de Graaf van Nieuwendijk. De stukken die gezongen werden getuigden van iüüDE BURG Doch... 't is als of een spook verschijnt Daar is Mathilde weer! Wel bleek en mager, maar toch schoon En goedig, als weleer. „Laat binnen," smeekt ze, „uws heren vrouw Hoe lang heeft zij gedwaald, Gezworven over berg en dal, Door niemand achterhaald „Laat binnen", bidt ze, „uws heren vrouw Wat heeft zij veel geleên! Doe open tochde nacht is koud, Zij rilt door al haar leên! „Ontsluit de poort!" is Wulferts last! „Ik wacht de loopster af, Die zóveel van haar momplen deed, Zó veel te gissen gaf." De thans in Gorinchem bestaande veilingvereniging zal blijkens een me dedeling in de plaatselijke pers per h Jan. 1951 liquideren. Indien de belanghebbende kwekers voor die tijd geen maatregelen zullen hebben ge troffen, dan zullen zij derhalve geen gelegenheid meer hebben voor hun producten iii Gorinchem een afzet te vinden, maar zullen zij gedwongen worden hun producten aan te voeren aan veilingen gelegen ver buiten Go rinchem. Is het economisch verantwoord om in Gorinchem een veiling op te rich ten en bestaat de mogelijkheid deze veiling te exploiteren zonder dat daar mede verliezen worden gemaakt? Ter Daar treedt ze binnende oude drift Vlamt op in Wulf erts borst. Licht, meen hij, lukt de toeleg n u Die hij eens wagen dorst. „Hoe, edele vrouw 1 u aangemeld Bij 'tvallen van de nacht?" Spreekt hij, „zó onverhoopt 'n komst Had 'k waarlijk niet verwacht. Gij zijt vermoeid en af ge tobt: Ga, ga ter zoete rust En slaap, tot dat de zonnestraal U morgen wakker kust." Graag ging zij heen; en vleit zich neer In 'truime ledikant; Zij slaapt: en droomt van Diderik, En houdt hem bij zijn hand, Zij droomt van echtelijk geluk, Van englen, en hun lied; Zij vlecht festoenen voor een kinrl Dat haar zijn kusjes biedt: En 't aangenaamst en 't bontst gewar Der schoonste fantasie Omzweeft haar, met haar wakker zijn In zachte harmonie. De burchvoogd sluimert niet: hij waakt, WOUDUICHEM Op Vrijdagavond 24 Nov. as houdt de Chr. Bieistunenboind Wou- drichem-Rijswijk in het Verenigings lokaal in de kazerne aan de Vissers- dijk een prop aganda-vergadering De nieuwe woningen welke door de aannemer Groeneveltd al hier voor rekening dezer gemeente aan de Koepoortstraat worden ge bouwd, vorderen goed. Dinsdag j 1. kwam er reeds een dubbele woning onder de kap. Bij deze gelegenheid bracht de Burgemeester de betrok ken aannemer en zijin personeel na mens de gemeente dank voor de zieer vlotte gang der werkzaamheden en sprak de wens uit, dat de woningen spoedig geheel gereed zouden zijin. WERKENDAM De heer L. v. d. Heuvel al hier is tegen f 165.890 gegund het ma ken van waterleidingen voor de pol der „De vier bannen van Duiveland" ((Zeeland). Heden Vrijdagavond om half acht zal in het Nutsgebouw voor de Hcrv. Evangelisatie alhier dankuur voor het gewas worden gehouden, in welke dienst hoopt voor te gaan, Ds. P. J. Dorsman van Schelïuinen. De fa. gebr. Wijnands en Cor net was met f49.889 laagste inschrijf- ster voor het werk ruilverkaveling Maurikse wetering nabij joelen. Tot predikant bij de Chr. Ger. Kehk alhier is beroepen, candidaat M. S. Roos te Naarden. 1 ZUILICHEM De op Zaterdag j.l. gehouden collecte ten bate van het Nederlands Oorlogsgraven Comité heeft opge bracht f22.40. Alle geefsters en ge vers hiervoor hartelijk dank, inzon derheid de collectrices. Zaterdag 4 Nov. j.l. namen een 4-tal leden van de muzlekver. „Door Eensgezindheid" alhier deel aan het solistenconcours te 's Gra venmoer. Allen kwamen uit in de le afdeling. Voor een le prijs in deze afdeling: waren nodig 86 p. G. v. d. Linden behaalde met piston een lie prijls met 102 punten^ A. Albert met trombone een le pr- met 961/2 p., A. N. J. van der Linden met tuba een le pr. met 91 punten en C. Kanselaar met piston eèn 2e prijs met 82 punten. beantwoording van deze vragen diene men er zich rekenschap van te ge ven, dat Gorinchem voor een veiling uitermate gunstig is gelegen. Het pro ductiegebied is belangrijk groot, ter wijl de thans nog bestaande veiling ook een weliswaar niet grote, maar toch ©en niet onbelangrijke omzet heeft kunnen bereiken, ondanks de beperkte mogelijkheden als gevolg van de ongunstige ligging van het veilinggebouw. Wanneer daarnaast nog in aanmerking wordt genomen, dat zeer grote hoeveelheden fruit en groenten uit het om Gorinchem gele gen productiegebied worden aange voerd aan andere veilingen, dan kan practisch met zekerheid worden ge steld, dat aan een nieuwe veiling, welke modern is geoutilleerd de aan voer zeker driemaal zo hoog zal zijn als thans aan de bestaande veiling wordt bereikt. De exploitatiemoge Een boze geest bezielt Hem, en een heilloos plan beraamt De schandelijke fielt. Hij sluipt in 'tnachtlijk uur daar heen En wekt haar: zij verschrikt, En met een oog, daar vrouweneer En vrouwentrots uit blikt, Vraagt zij „Wat? onbeschaamde! hoe Wat wilt ge hier van mij Ga heen, of vrees, dat Didrik eens Mijn strenge wreker zij." Hij lachte en zeide: „o Diderik Is van hyeen, chakal, Of gier, reeds lang de magere prooi, Zo hij 'tniet worden zal. Te lang waart gij aan hem verkleefd, Wat hebt ge er van?... Verdriet! Min mij, die levend u aanbidt; De doden minnen niet. Vergeet hem dus! Wijs mij niet af! Maar,... houdt gij vol met smaad, Blijft alles enkel schimp en hoon, Waarmee gij me overlaadt; Vrees dan ook eens mijn ganse wraak Verteer dan 't ongediert Uw lichaam, riijp de honger u, lijkheden van een veiling worden door een grote aanvoer uiteraard veel gun stiger dan zij ooit geweest zijn. Wij mogen dan ook concluderen, dat een veilingvereniging in Gorinchem on getwijfeld reden van bestaan heeft en in een grote behoefte zal voorzien. Een veiling is de aangewezen wieg voor de kweker om een afzetmoge lijkheid voor zijn producten te vin den. Een kweker is dan ook ten nauw ste betrokken bij de gang van za ken in een veilingvereniging. Boven dien is het altijd de wens van alle kwekers om „baas" te zijn van hun product van de boomgaard of tuin af tot de consument. Het is duidelijk dat deze wens zeker nimmer in ver vulling kan gaan. Het beheersen van het product tot aan de consument is een onmogelijkheid zolang de handel ingeschakeld is bij de afzet. De kwe kers zullen echter steeds als mini mum eis dienen te handhaven, dat zij de afzet van de producten tot aan de handel zelf in de hand houden. Al leen door aansluiting van de kwekers en door het stichten van een vereni ging op coöperatieve basis kan een veiling het bezit zijn van de aan voerders zelf. Wil daarom de aanvoerder zijn be langen op dit gebied naar voren kun nen brengen, dan kan dat alleen maar wanneerhet een veiling is van de gezamenlijke aanvoerders, dus een coöperatieve veiling- Na het bekend worden van het besluit van de bestaande veilingver eniging om per 1 Jan. a.s. geen ge legenheid tot het veilen van de pro ducten meer te geven, is het bestuur van de aanvoerdersvereniging van de veiling Gorinchem, met steun van bet inmiddels opgerichte comité tot stichting van een nieuwe veiling op coöperatieve grondslag te Gorinchem, met spoed aan het werk gegaan om op korte termijn plannen te maken om ook na 1 Jan. 1951 de mogelijk heid voor de kwekers te geven hun producten in Gorinchem te veilen. Contacten werden gelegd met bet Centraal Bureau van Tuinbouwveilin gen in Nederland, het gemeentebe stuur van Gorinchem en inet tech nische personen, zowel van genoemd Centraal Bureau als van de gemeen te Gorinchem. Tal van bestaande vei lingen in Nederland werden bezocht als resultaat van al deze onderhande lingen en besprekingen kan thans worden medegedeeld, dat er een voor lopig ontwerp is vervaardigd voor de oprichting van een nieuw veilingge bouw op het industrieterrein aan de Bullekeslaan te Gorinchem, welk ont werp inmiddels aan het Centraal Bu reau ter becritisering en beoordeling' is voorgelegd. Blijkens een in dit blad voorko mende advertentie is er Dinsdag a.s. in het Parochiehuis, Oude Lom bardstraat te Gorinchem een grote openbare vergadering belegd, waai de secretaris van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, Mr. v. Rbenen zal spreken over de coöperatieve gedachte in bet veiling wezen en waar ieder gelegenheid zal hebben over deze materie van ge dachten te wisselen.'Als besluit van deze vergadering zal een coöperatieve veilingvereniging opgericht worden. Iedere belanghebbende wordt op deze vergadering verwacht. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER. Die Algemene Vergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer zal wor den, gehouden op Woensdag 29 Nov. a.is. in het hotel des 'Pays Bias tie Utrecht. Die razend om u giert. Sleep dan uw leven traaglijk voort, Bij slang en hagedis En pad, en wat in 't kerkerhol Slechts huiv'ringwekkend is Zij zwijgt maar schreit, beveelt zich God En steunt op Zijn gena, Die van de bozen verre is, De goeden altijd na. De morgen gloort, de nacht verdwijnt De dag breekt vrolijk aan. Geen slaap look verder Machtelds oog, Hoe zal 't haar heden gaan Maar luisterwelk een vreemd rumoer Doordavert 'tganse slot? 't Is juichen, joelen; boven al Is 't dankgebed aan God. „Hoezee!" roept ieder uit der keel, „Heer Diderik is hier! Hij is terug, hij en een kind; 'tls ongelooflijk schier!" En alles jubelt, loopt en draaft, En alles is verward. En Wulfert? Hij alleen is stil En 't wordt hem bang om 'thart. Maar weldra is zijn plan beraamd, En ijlings zijn besluit: Wij vernemen van welingelichte zij de, dat het College van Gedeputeer de Staten der Provincie Noord-Bra bant aan de Prov. Staten zullen voor stellen gunstig te beschikken op een bezwaarschrift der Stichting ter be vordering van de welvaart in het Land van Heusden en Altena en de Bies- bosch tegen een door de gemeente raad van Gorinchem geadviseerde ta riefsverhoging voor het gebruik van het veer Gorinchem-Sleeuwijk. Zoals uit vele adhaesie betuigingen, welke de Stichting ter ondersteuning van haar actie ontving, o.a. van de A.N.W.B., de Dordtse Kamer van Koophandel en Fabrieken, de E.V.CX enz. enz., blijkt, zal dit besluit van Ged. Staten in brede kring voldoe ning wekken. Hij vliegt het eerst ter burchtpoort heen En is er 'teerst ook uit. Hij noemt zijn meester wellekom, En vloekt hem in zijn ziel, En wenst in stilte, dat de burg Verplett'rend op hem viel. j„Waar is mijn vrouw?" vraagt Diderik. Bedeesd hervat hij„heer Uw vrouw is hier, maar beter zaagt Gij haar liefst nimmer weer." „Hoe dat? zeg spoedig, is zij krank Óf dood misschien?" „O Neen! Zij leeft,... is wel... en toch... en toch Nog erger, naar ik meen. Ze ontweek in stilte Nyenro' Ter kwader uur,... verleid Naar 't schijntmaarvraag haar zelve, en zij Zij geve u recht bescheid... Doch blijf bedaardgeloof het best' Misschien... bedriegt de schijn: Gij 'waart afwezig, zij alleen... Zij kan onschuldig zijn." (Slot volgt). Voor de tuberculosebestrijding is grote activiteit nodig. In het jaar 1949 werden bij de districtsconsultatiebureaux voor tuber culosebestrijding totaal meer dan 17 duizend nieuwe lijders aan active tu berculose ingeschreven. De gevolgen voor de toekomst van dit hoge ziektecijfer zullen zeer ern stig kunnen zijn, vooral daar veel pa tiënten die besmettelijk voor hun om geving zijn, dikwijls lang moeten wachten voor zij in een sanatorium kunnen worden opgenomen. Nu rust op het Consultatiebureau ter bestrijding der tuberculose inliet Land van Heusden en Altena, geves tigd te Almkerk nog een schuld van ongeveer f 3000. Dit bedrag moet op korte termijn worden afgelost. In de vergadering van de Interlo cal© Adviescommissie werd besloten een verloting te organiseren, daar ei- anders geen andere oplossing gevon den kon worden, willen wij aan on ze verplichtingen kunnen voldoen. Indertijd is de herbouw van het Consultatie Bureau mogelijk gemaakt met gelden, afkomstig buiten deze streek. Aanvankelijk werd gedacht perso nen buiten het Land van Heusden en Altena te animeren, maar hierop valt niet te rekenen. Al spoedig werd ons medegedeeld, dat dit kleine selluldbedrag door het Land v. Heus den en Altena zelf dient bijeen ge bracht te worden. Temeer nu de achter ons liggende jaren hebben be wezen dat het Consultatie Bureau in ■een grotë behoefte voorziet. Wij doen een dringend beroep op U onze pogingen krachtig te willen j steunen. De trekking heeft plaats vóór 1 Januari e.k. De Commissie van Beheer van het Consultatiebureau voornoemd: A. B. Snoek, Almkerk, Voorzitter; Dr. J. Schripsema, Almkerk, Med. Advi seur; A. L. v. Moergestel, Dussen, Gedelegeerde van het Wit-Gele Kruis W. A. Schouten, Wijk, Gedelegeerde van Plet Groene Kruis; E. de Goede, Sleeuwijk, Administrateur. De Interlocale Adviescommissie Dr. J. M. Beijerman, arts te Werken dam; Dr. H. R. Schols, arts te Wer kendam; Dr. W. A. E. v. Leeuwen, arts te Sleeuwijk; Dr. M. A. Egberts, arts te Woudrichem; D. A. v. d. Schans, Burgemeester te Eethen c.a., C. B. Landweer, Burgemeester te Wijk en Aalburg C. M. Donken, Pen- 1 5)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5