voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Binnenland KONINGIN EN PRINS BERNHARD Strijd in Korea opgelaaid. UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6823 Dinsdag 21 November 1950 BEZOCHTEN ZUID-HOLLAND Mijnhardt's Aambeienzall l*ND VAN ALTENA Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs: f 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1.— Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur De Feeks bezoeken van H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard aan Nederlandse provincies, is besloten niet een officieel bezoek aan Zuid-Holland, met name aan die hoofdstad van dit gewest: 's Graven- fa agie. Deze „kennismaking met het ge westelijk eigen leven" het doel van de koninklijke rondreis door Ne derland droeg een geheel ander karakter dan de daaraan voorafgaan de in andere provincies. Daar kreeg n.l. de bevolking van viele plaatsen gelegenheid haar liefde en haar 'eer bied voor het Koninklijke Paar tot uitdrukking te brengen. En de wijze waarop de bevolking dat deed, maak te de reizen van. H.M. en Z.K.H. tot jubeltochten. In Zuid-Hollland bleef het koninklijk bezoek beperkt tot de Hoofdstad. Daar had de ont moeting plaats met de provincie, 's Morgens in het gebouw van de Eerste Kamer, werden de leden van Provinciale Staten en afgevaardigden van het Personeel der Provinciale Griffie aan Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid voorgesteld, 's Middags volgde op het Stadhuis de kennismaking met Gemeentebe stuur en Gemeenteraad van 'sGra- venhage en met een deputatie van de Haagse burgerij. Hiér defileerden ook een zeshonderdtal schoolkinde ren voor Koningin en Prins en werd namens de Haagse Jeugdaotie een partij van 25.(XX) stuks speelgoed aan geboden, bestemd voor kinderen in Zuid-Oost-Drenthe en Oóst-Grotiin- gen, als blijk van dankbaarheid der Haagse bevolking voor de hulp, die in de laatste oorlogsjaren door Dren tenaren en Groningers werd geboden. Later in de middag kwamen in de Tréveszaal de Zuid-Hollandse burge meesters hun opwachting maken. En het bezoek werd beslaten met een gala-avond in dé Koninklijke Schouw burg, die een zuiver provinciaal ka rakter droeg'. Daar traden n.l. vier Zuid-Hollandse am ateur-vlereinigi ngen op met speciaal voor deze gelegen heid geschreven één-acters van resp. A. den Hertog, Anna Blaman, Ben van Eysselsteyn en Bob van Lieer- sum, auteurs, die in deze provincie wonen. De één-acters behandelden Zuid-Hollandse onderwerpen, de re gie en de verzorging1, der décors wa ren toevertrouwd aan jonge Zuid- Holl anjdse kunstenaars. Op deze aVonld werd ook het. nieu we „Lied van Zuid-Holland" uitge voerd door een gemengd koor van personeel in dienst vlan de Provincie. En als waardige omlijsting van dit geheel werd die gala-avond geopend met het Wilhelmus, ten gehore ge bracht door de Koninklijke Militaire Kapel in ceremonieel tenue. Op deze wijze én door ongedwon gen gesprekken met vertegenwoor digers van de Provincie waarbij de grote belangstelling van H.M. en Z.K.H. voor provinciale vraagstukken tot uitdrukking kwam kreeg het Koninklijke Paar een indruk van wat er leeft in Zuid-Holland. i „Het is een goede dag vandaag" had Mr. L. A. Kesper, commissaris van de Koningin in deze provincie, 's morgens tot de lieden van de Pro vinciale Staten gezegd, die in de ver gaderzaal van de Eerste Kamér bij een waren in afwachting van "de komst van Koningin en Prins. „Het is een dag van bctekénis voor de democratie, die wij tezamen in de provincie vertegenwoordigen. Deze dag geeft ons een bewijs temeer voor de gelukkige ontwikkeling, die Ko ningin en volk naar 'functie ge scheiden naar de geest dichter bij elkaar brengt". Met deze woorden schetste tic Com missaris van de Koningin de beteke nis van dit bezoek aan Zuid-Holland. Maar die woorden geldien evenzeer voor de daaraan voorafgaande reeks van bezoeken aan de andere provin cies. Deze reeks is thans besloten:. En het is goed te constateren, dal deze ontmoetingen ertoe hebben hij gedragen tie band, die Oranjehuis eh volk reeds eeuwen lang tezamen bindt, te verstevigen en dat het Ne derlandse volk deze gelegenheid heeft, benut om zoals Mr. Kesper het uitdrukte „uiting te geVen aan. onze erkenning van de hoge positie der Kroon als sereen middelpunt van ons nationale leven". IIEUSDEN „Van Mens tot Mens". Deze film zal Woensdag 22 Nov. a.s., in het Wapen van Amsterdam vertoond worden. Het is zeer zéker de moeite waard deze grootse speelfilm met de beroemde acteur Jean Louis Ba- nault ,als Henri Dunant, de strijder voor barmhartigheid te gaan zien. Hier is in beeld gebracht een mens, die zijn liefdie ten offer bracht aan zijn ideaal. Ook de mensheid' van tegenwoor dig heeft van tnodie mensen, die ge lijk Henri Dunant er naar streven barmhartigheid te Verspreiden en die het dienen van de naaste meer en meer leren begrijpen en verstaan. Moge wij met eerbiediging staan tegenover 2ijn werken en streven. De kosten van deze film zijn zéér laag', slechts f0.50 per persoon, dit kan alléén omdat de uitvoering ge schied ondier auspiciën van het Ned. Rode Kruis. I Voor de avondvoorstelling kan men plaatsbespreken Woensdag 22 Nov., vanaf v.m. 10 uur aan de zaak Des middagis om® 3 uur zal een kinderfilm worden Vertoond a f 0.20 per kind. Vrijdagmorgen vond alhier on der grote belangstelling de ter aar- idebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Ir. J. W. M. v. d. Heydien, in leven bedrijfsleider van de N.V. Melkproductenfabriek „De Bommelerwaard". Er waren zeer Veel bloemen, waaronder prach tige kostbare kransen. In de kerk werd door de Z.Eerw. Heer Mom- aners, pastoor der parochie, een plechtige H. Mis voor zijn uitvaart gecelebreerd. De oudste léden van het personeel der fabriek droegen hem naar zijn laatste rustplaats, gevolgd door de naaste familieleden, «de heren Noordam', directeuren der V.Z. uit Rotterdam, waarvan de „Bommeler waard", een onderafdeling vormt, Burgemeester van Delft, met vele vooraanstaande personen uit de ge meente en omgeving, benevens liet verdere personeel dér fabriek. Op uitdrukkelijk verlangen van de overledene, die een Rechtvaardig en zeer sociaal voélend mens was, had alles een zeer eenvoudig karakter en werd aan zijn graf niet gesproken. Heusden verliest iin de heer v. d. Heyden een goed ingezetene, die een karakter met vele goede eigenschap pen bezat. Hij ruste in Vrede. Begunstigd door goed weer bracht St. Nicolaas met zwarte Piet Zaterdagmiddag zijn reeds vroeger aangekondigd bezoek aan onze ge meente. Hij arriveerde te ruim 3 uur aan de Herptsie Poort, opgewacht door de besturen der beide Midden- standsverenigingen, H^usdense Fan fare en een talrijk publiek. Nadat Z.D.H. was begroet en voor gesteld aan de bestuursleden van ge noemde Middienstandsver., ging het onder dé tonen der muziek door Zuster steeg, Botermarkt, Breestraat naar het gemeentehuis, waar de Sint werd ontvangen door het gemieen te- bestuur. Burgemeester A. v. Delft heette hem welkom en sprak zijn vreugde en dank uit over het feit. dat Sint een bezoek aan Heusden had willen brengen. Sint Nicolaas dankte vodr de har telijke ontvangst en richtte zich tot de jeugd. De fanfare speelde een potpourri van Sint Nioolaasliederea. De Sint vertoefde enige ogenblik ken met het gemieentebes tuur en de bestuursleden van de middenstands- verenigingen in het gemeentehuis en maakte daarna een tocht door de straten van Heusden, omstuwd door een groot aantal kinderen uit Heus den en omgeving. Velen hadden met hun ouders zelfs een hele reis ge maakt ,om h;et bezoek van 'de goe de Sint te aanschouwen. ANDEL De Unie-collecte voor de scho len met den Bijbel, zal volgende week alhier langs de huizen worden ge houden. Het onderwijizendi personeel al hier zal deelnemen aan de cursus gymnastiek welke door de consu lent voor lichamelijke oefening'wordt gegeven. ALMKEKK De alhier gehouden Klaproos- collecte bracht f72.50 op. Op 10 Dec. a.s., des nam. 2 uur, hoopt Dis. de Graaf van 'Per- nis, bij de Geref. Kerk1 alhier zijn intrede te doen. i DUSSEN De heer D. Golijn had het ongeluk ,door de duisternis misleid, met zijn rijwiel iin 'een sloot te rij den. Met een nat pak en de schrik kwam hij Vrij. De heer A. van den Assem had het ongeluk met een pak stro van een silo te vallen, met gevolg dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. en zetpillen. Een uHkomsil GENDEREN Bij de gehouden aanbesteding van de nieuwe Ned. Herv. Kerk', plus een gedeelte van de toren, was de uitslag als volgt: Kramer, B.-Broék f 92.000.t- - Redekier, Meeuwen f 91.200. Kramer, Genderen f 90.444.,— Bakker, Giessendam f 89.500. Hogeviest f 88.250.;— Huurman, Delft f87.397.— v. d. Sluis, Dordrecht f 85.(192.— Haspels, B,-Broek f 83.5004— Vos, Meeuwen f 82.800. Bouman, Genderen f 82.500. Kleinloog, Genderen f77.061. Colet, Genderen f 76.063.— De begroting was f87.530.Hiet werk is nog niet gegund. Op Woensdagavond 22 Nov. hoopt ide Herv. gemeente alhier een ledenvergadering te houden. RIJSWIJK Dezer dagen had' de afwikke lingsvergadering plaats vap. het op 4 en 5 Aug', georganiseerde concours voor muziek- en zangverenigingen. Het Uitvoerend Comité en bijna alle leden van het E re-comité waren aan wezig. De voorzitter, de heer M. dieRooij, verwelkomde alle aanwezigen en in het hijzonder de Edelachtb. Heer Burgemeester Bax. In zijn „liquidatie-réde" herinner de spr. 'er aan, dat het toch altijd tot builen gewone voldoening stemt als we op een uitstekend geslaagd cpn- cours kunnen terugzien. En dat mag toch. Gezien het feit, dat het niet is gehouden op een feestdag, is toch alles buitengewoon goed verlopen. Nu rest, aldus spr., voor deze avond nog de financiële kwestie. Dank zij d«e activiteit der muziekvereniging kan aan de leden van het Ere-comité het volle bedrag dier garantie worden terugbetaald. Spr. brengt hén een woord van hulde voor hun spor tieve hulp. Verder dankt de voorz. ook de concours-secretaris en pen ningmeester voor de „bórgen werk" die door hen zijn verzet. Hierop stelt een der leden van het E re-Comité voor om ieder f10.te laten vallen ten. bate der muziek vereniging. Bijna ieder stemde hier mee in .waardoor toch nog een aar dig saldo voor „Kunst en Vriend schap" overblijft. Burgemeester Bax neemt dan nog het woord om hulde te brengen aan liet Uil voerend Comité en allen die liet werk hebben mogelijk gemaakt. Hierop worden alle gelden en be scheiden overgedragen aan het Be stuur van „K. en V." en trekt het Uitvoerend Comité zich terug nu hun taak is volbracht. De plannen tot verwarming van het Verenigingsgebouw nemen vastere vormen aan. Reeds is voor lopig de uitvoering der werkzaam heden opgedragen aan tie fa. Staal uit Gorkuin, die een geheel nieuwe centrale verwarming zal aanleggen. Het is zeer hard nodig, dat er iets gedaan wordt, daar tie huidige ver warming absoluut onvoldoende is. De raad dezer gemeente kwam Vrijdag bijeen. Enkele leden waren afwezig. In behandeling kwam een vierzhek van het Bestuur der Ghr. school tot verhoging der ge meentelijke vergoeding, gezien de on rustbarende prijsstijging van. het ma teriaal. Op voorstel van B. en W.< werd deze vergoeding gebracht van f -18.op f22.Slechts 2 leden stemden tegen. De nieuwe woningen naderen hun voltooiing'. Binnen korte tijd zul len ze toegewezen worden aan de genen die er de grootste behoefte aan hebben. Dat zijn er verschillen den, zodat het voor B. en W'. nog niet zo gemakkelijk zal zijln, om de meest urgente er uit te zoeken. Intussen is ook een begin ge maakt met de bouw van die ijssa- lon annex patates-frites voor reke ning van de heer C. van Einkhuizen. Het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" afld. Rijswijk-Giessen, houdt heden Dinsdagavond een grote prop agand a-vergadering. Deze vergadering zal worden ge opend door Burgemeester Bax, ter wijl de Edelachtb. Heer H. W. Scha- wkei van Noordeloos zal spreken met als onderwerp: „Nederland, let op uw Saeck", afgewisseld niet film- pi atén. Voorts werken mee de leden van de Nationale Reserve1, die onder lei ding van instructeur van Houwelin- gen. zullen demonstreren. Ongetwij feld zullen velen uit Rijswijk en Gies- sen zich opmaken deze avond bij te wonen, daar het toch voor een ie der duidelijk is, dat het gaat om per soonlijke en nationale belangen. WAARDHUIZEN Woensdag 22 Nov. a.s., ides avonds om 7 uur, zal in de Gerief. Kerk' dankuur voor het gewas ge houden worden. Voorganger de heer W. A. J. Dalmiayer. In Noord-West-Korea is Zondag de strijd weer opgelaaid. De verbon den troepen stootten nu op de de finitieve noordelijke stellingen. De stellingstroepen worden geschat op ioo.ooo man, onder wie 28.000 Chi nezen. Britse eenheden en Ameri kaanse tanks kwamen reeds in actie. Ook de luchtmacht opereerde. Communistische guerilla strijders hebben bij verrassing de stad Tsje- ontsjon, ten noordoosten van Seoelj veroverd. Zij zouden plannen hebben de Zuid-Koreaanse hoofdstad aan te vallen. WELL De Ned. Hierv. Kerk te Well- Amimerzoden zal gerestaureerd' wor den. De kosten worden geraamd pp, f56.500. Het Rijk zal 90 pet. van de kosten voor zijn rekening nemen. Dat onze muziekVen O.BjK* steeds de belangstelling en médewer king heeft van de inwohiers endaar- buiten blijkt wel uit de velé giften in geld en natura, die al werden ont vangen voor de op 24 en 25 Nov. a.s. te houden bazar. Deze maand is het ook 30 jaren geleden dat onze muziek ver. werd opgericht. De heren Baselaar, N. Schreuders, N. v. Hees en J. van Horssen zijn vanaf de oprichting aam de vereniging verbonden, resp. als directeur, voorz. ,penningm. en lid. WOUDRICIIEM „De vijand wederstaan", .dit is het onderwerp waarover gesprokén zal worden op de grote propagainda- avond van het C.N.V,, die gehouden, zal worden op Vrijdagavond 24 Nov. in de kazerne alhier. Medewerking verleend de zangver. uit Rijswijk. Het slotwoord zal worden gesprokendoor de heer de Rooij pit Rijswijk. De melkprys vaor tie boer In verhand met tie nieuwe bepa lingen zal de wintermelkprijs voor de boer ongeveer 19l/2 cent bedragen en de zomermelkprijs ongeveer 161/2 cent per kg melk van 31[2 pet. vet. De toeslag voor de winterperiode wordt reeds verstrekt van 5 Nov. 1950 af. GEEN ZOUTE HARINGVANGST. In verband met de moeilijke afzet van gezouten haring, is met ingang van 18 November verboden vissers vaartuigen te doen uitvaren ter zoute haringvangst. Gedurende 14 dagen na deze datum is het nog toegestaan gezouten of gekaakte haring in Ne derland aan te voeren. TABAKSOOGST IN BESUKIDOOE BRAND VERWOEST. De tabaksoogst in Besuki op Ja va's Oostpunt is voor 80 pCt. door brandstichters vernield. Van de 480 droogschuren zouden er ongeveer 400 door de vlammen zijn verwoest. De schade beloopt in de millioenen. Vermoedelijk zijn de communisten de brandstichters. Er werden ram- pokkers gezien met helmen waarop de emblemen van „hamer en sikkel" waren aangebracht. In het gebied van Massam, wordt de bevolking door middel van aan plakbiljetten met de dood bedreigd,, indien zij bamboe aan de onderne mingen levert. Zeven Indonesiërs zijn vermoord, omdat zij omgang hadden met Nederlanders. NIEUWSBLAD 6 Een oud-veluwse boerenwagen, voormalig bezit van wijlen Minister-President Dr. H. Colijn en thans eigendom van de Boerenwagenbond, zal, bemand met jongelui uit de Nederlandse provincies en voorzien van Nederlandse producten, een - rondreis maken door Engeland en Amerika, ter propaganda van het ver bruik van producten uit ons land. De wagen met vertegenwoordigers uit Volendam, Marken en Scheveningen werd heden aan de persvertegenwoordigers te Amsterdam getoond. Ook Sijtje Boes uit Marken, die zelf niet mee gaat, had in de wagen plaats ge nomen. De reis zal Januari 1951 begonnen worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1