Buitenland Boekbespreking N1JENR0DE Gevonden en vnrlnren vnnrwerpnn Auto tegen afsluitboom Op de brüg over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht is des avonds een uit de richting Breda komende personenauto tegen het voet stuk van een der afsluitbomen ge reden. In de auto bevonden zich 4 personen. Een der inzittenden, mej. C. C. G. uit Rotterdam is aan de verwondingen overleden. De bestuurder, de heer I. v. d. Z. uit Sassenheim, moest uit de auto worden gezaagd. Hij was gewond, evenals de heer G. M. v. B. uit Kat wijk aan Zee. Mej. C. A. L. uit Rot terdam werd licht gewond. Maandagmorgen had te Harder wijk een ernstig auto-ongeluk plaats. Een stucadoor die met vijf knechts in een auto naar hun werk reden,, verongelukte. 4 werklieden waren op slag dood, 1 is kort daarop in het ziekenhuis overleden en 1 ligt nog in het ziekenhuis. De fusilleringen bij „Woeste Hoeve" Tien jaar gevangenisstraf met af trek is te Arnhem geëist tegen de SS.-Oberstunmfuehrer Kolitz. Hem was ten laste gelegd, verantwoorde lijkheid in verband met fusilleringen van 11 Nederlandse burgers te Wier den, 5 té Zwolle en 6 te Hattem. Voorts zou hij opdracht hebben ge geven een aantal gevangenen te trans porteren naar Apeldoorn, waar zij als represaille voor de aanslag op Rauter zouden worden gefusilleerd. Bij de „Woeste Hoeve" zijn toen 117 personen doodgeschoten. Gevluchte Kussen worden terugge zonden I11 Vlissingen in de marechaussee kazerne bevinden zich op het ogen blik vier Russen én twee Roemenén die te Rotterdam als verstekeling pp verschillende schepen zijn aangetrof fen. Het wachten is hier op het Russische stoomschip „Olga", het welk dezer dagen wordt verwacht en waarmede deze verstekelingen zullen worden teruggezonden. f 18,000 GEVONDEN. Door de ouders werd aangifte ge daan, dat kinderen een envelop met f 18.000 hadden gevonden op de Pro venierssingel te Rotterdam. Naar het onderzoek van de her komst bleek dat van een postagent schap een gelijk bedrag naar het Hoofdpostkantoor was gezonden, doch er kwam slechts een zakje met f 50 aan pasmunt terecht. De rest was blijkbaar bij vergissing naar het Spoorwegkantoor gezonden. Daar was de enveloppe echter wel ontvangen maar spoedig zoekgeraakt. Men vermoedt dat een van de be ambten van het Spoorwegkantoor zich liet geld heeft willen toeëigenen, doch het later op straat beeft weggewor pen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ENGELAND. Voor het officiéél diner, dat het Koninklijk Paar tijdens hun bezoek aan Londen in het Claridge-hotel zul len geven, wordt zilver, glas- en ser vieswerk van het Paleis Soestdijknaar Londen vervoerd. Mede gaat o.a. een verguld plateau met onderdelen, dat werd gemaakt in het tijdvak 1840-1849 in opdracht van Willem II. Het tafelzilver draagt het „rijkswapen" en dateert van 1813 terwijl het dessert-zilver van de Ko ning-Stadhouder met Engels wapen uit omstreeks 1700 stamt. Het servies is te Sèvres in 1850 vervaardigd en het glaswerk is z.g. „Amsterdam" van omstreeks i860. Tijdens het bezoek aan Londen, zal een der gasten van de partij op Buc kingham Palace zijn de kapitein Payne Best, een der agenten van de Britse Geheime Dienst, die destijds bij Venlo door agenten der Duitse regering ontvoerd en over de Duitse grens gebracht werden. Hij heeft ja ren in eenzame opsluiting in Sach- senhausen doorgebracht en werd door de Amerikaanse troepen kort voor hij zou worden terechtgesteld be vrijd. ACCIJNS EN WATERWEGEN. Door de Kamercommissie voor Fi nanciën in België is het wetsontwerp betreffende de conventie voor de een making van de accijnsrechten in de Beneluxlanden goedgekeurd. De Belgische minister van Finan ciën Houtte verklaarde, dat er geen Benelux-Unie zal komen, zolang het probleem van de waterwegen tussen België en Nederland onopgelost blijft. DE MAATREGELEN TEGEN DE PSEUDO-VOGELPEST In verband met het gunstige ver loop van het optreden van de pseudo- vogelpest in ons land, zijn alle ver bodsbepalingen betreffende het ver voer, het houden van markten en verkopingen van pluimvee ingetrok ken. Dit geldt evenwel niet voor de Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W.. J. Pos. Secretaris: Mr. J. v. Dalen. Afwezig de heer C. v. Tuijl. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formulierge bed waarna de notulen der vorige vergadering warden goedgekeurd. Vervolgens worden een tiental in gekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, terwijl aan de Techni sche Commissie voor de brandweer wedstrijden in de Bommelerwaard een subsidie van f 30 aan de Brandweer kring Bommelerwaard en omgeving f 10,en aan de Stichting tot ver betering van Fruitcultuuir in de Be tuwe te Geldermalsen subsidie wordt verleend. Tevens wordt 5 gulden beschikbaar gesteld aan de commissie van Voor bereiding van de Fruitteeltdag te Kesteren. Aan de Chr. Lagere Land bouwschool te Andel wordt een be drag van f 5 per Leerling, bij een aantal van 6 leerlingen en aan de Lagere landbouwschool te Bruchem een bedrag van f 10 per leerling af komstig uit deze gemeente beschik baar gesteld. Van het bestuur der stichting ter bevordering van de welvaart in de Bommelerwaard is een verzoek in gekomen om een bedrag van 10 ct. per inwoner subsidie te verlenen als mede een bijdrage in de kosten ad f 800 voor bet industrialisatie-rapport voor de BommelerwaardOp advies van B. en W. wordt besloten 10 ct. per inwoner subsidie te verlenen ter wijl geen bijdrage zal worden ver leend in de kosten van het industria lisatie-rapport. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek om subsidie van de Stich ting Nijverheidsonderwijs in de bis dommen Breda en Den Bosch. Op een verzoek van de Ver. van provincies Zuidholland en Overijsel en naar of binnen een grensstrook van 5V2 krrtS$> diepte langs de Belgi sche grens, waar nog enkele besmet tingshaarden zijn. Het verbod van keuringen en ten toonstellingen blijft voorlopig voor het gehele land bestaan evenals de in- en doorvoer van pluimvee uit het buitenland. DRONKEN MAN STAK PORTIER IN HET HOOFD. Een 69-jarige man, verpleegde uit een Verzorgingshuis in Den Haag kwam dronken thuis. Toen de 62- jarige portier hem er op wees, dat hij rapport van het voorgevallene moest maken, maakte de dronken man zich zo kwaad, dat hij die portier vijf steken met een mes in het hoofd gaf, zodat deze met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De driftige ou de baas is gearresteerd. DE REGEN IN DE N.O.-POLDER. Door de regen staan honderden hectaren suikerbieten en aardappelen in de Noord-Oidstpolder onder water. 15 JAAR WEGENS MOORD. De 23-jarige H. B. uit Haarlem is tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld, wegens moord op een 20-ja rige verpleegster te Naarden. Ned. Gemeenten te Den Haag om een naheffing Van 4 pCt. voor 1950 en 8 pCt. voor 1951, in verband met de hogere uitgaven wordt goed gunstig besloten. Besloten wordt aan de Prat. Gon- tactraad te Kerkdriel een bijdrage van 15 ct. per inwoner te verlenen alsmede 1 ct. per inwoner voor de eerste te maken kosten. De gem.-begroting wordt aangebo den waarvoor een commissie van on derzoek wordt aangewezen bestaande uit de heren de Pater en Vervoorn. Besloten wordt bij de N.V. Bank voor Ned. Gem. een geldlening aan te gaan in verband met de bouw van de brandweergarage en een 2-tal middenstandswoningen respectieve lijk groot f 6500 en f 22,,400, terwijl een bedrag van f360 beschikbaar ge steld wordt ten behoeve van de ver betering van de woning van C. T. A. van der Meijden. De huur van de arbeiderswonin gen aan het Hovend wordt met alge mene stemmen goedgekeurd terwijl op advies van Ged. Staten het uitbrei dingsplan wordt gewijzigd. Het bedrag per leerling voor het jaar 1951 ingevolge het bepaalde in art. 5 5bis der Lager onderwijswet '20 wordt vastgesteld op f 19,76. De begroting voor het jaar 19.50 wordt gewijzigd. Vervolgens wordt besloten een 2- tal brandputten ten behoeve van de brandweer aan te brengen. Rondvraag. De heer Ermstrang vraagt of het niet mogelijk is, dat ook des mor gens de straatverlichting kan bran den. De Voorzitter zal hiernaar informe-' ren en zo mogelijk de straatverlich ting van des morgens 5.30 uur tot 7 uur te laten branden, gedurende de wintermaanden. De heer Vervoorn vraagt hoe of bet staat met de afwerking va,n het nieuwe kerkhof daar hiertoe drin gende behoefte bestaat. De Voorzitter zegt, dat een dezer dagen het plan voor de beplanting gemaakt zal worden en zal op spoed aandringen. De heer Vervoorn zegt, dat het pad langs het nieuwe kerkhof on begaanbaar is en zou gaarne enige verbetering aangebracht willen zien. De heer v. Hemert zegt, dat wel iswaar de Nieuwstraat en de Koning straat prachtig opgeknapt zijn, doch zou thans willen vragen wanneer of nu ook het Hovend eens opgeknapt wordt. De Voorzitter zegt, dat het in de bedoeling ligt dit in 1951 te doen. Bij de begroting is hiermede reeds rekening gehouden. De heer de Pater vraagt naar de nieuwbouw van de woningen te Aalst en zegt, dat deze laatste woningen niet aan dezelfde eis voldoen als de reeds gebouwde arbeiderswoningen. Spreker zou ook de schuurtjes wat groter willen hebben daar dit een on misbaar gerief is. De Voorzitter zegt, dat dit niet mogelijk is in verband met het be schikbare bouwbedrag. De heer de Pater vindt de wonin gen voor grotere gezinnen ook te klein. De Voorzitter zegt hiervoor geen vrees te hebben. De heer H. C. v. Daalen vraagt hoe het staat met aanbrengen van electrische verlichting in de Molen- steeg. De Voorzitter zegt, dat dit jaar hiervan niets zal komen en een en ander zal vermoedelijk wel het vol gend jaar worden. Bij de aanleg zal een bijdrage van f 1600 verleend moe ten worden wat ongeveer neer zal komen op f 135 per woning. Beroering op Java Zondagochtend werd geheel Dja karta, Priok en Meester Cornells voor bet burgerverkeer geblokkeerd „in verband met maatregelen, welke door militairen en politie werden getrof fen." Naar gemeld, werden deze maatregelen genomen uit vrees voor demonstraties in verband met de we- derbegrafenis te Solo van Sharifud- din en andere communistische lei ders van de opstand' van Madioen. Een aantal leiders van de com munistische P.K.I. (Partai Kommu- nis) en de Sobsi (verbond van vak verenigingen), een der directeuren van de Javase Bank, de heer P. Spies, voorts een voormalig Chinees lid van de Volksraad, de hoof dredacteur van >een links georiënteerd Chinees dag blad en de voormalige staatssecre taris van binnenlandse veiligheid wer den aangehouden. Woirdt Russisch voorstel afgewezen? Volgens diplomatieke kringen te Londen zal het antwoord van de Westerse mogendheden op het So- wjet-Russische voorstel voor bespre kingen over de militarisatie van Duitsland „de deur open laten voor viermogendhedenbesprekingen over uitgebreidere kwesties." Het antwoord van bet Westen zal waarschijnlijk tegen het einde van de komende week verzonden worden. Rijmen van cTj/men VERBODENl Is het strakjes Januari, Breekt het nieuwe jaar dus aan, Wél dan zullen, vele fietsers, Niet zo makkelijk toeren gaan. VroegerTwee, drie spruiten reiden Slingerend op ene fiets, Zodat je heel vaak moest zeggen Zo te rijden, dat is niets! 'tls gevaarlijk voor diegenen, Die ook rijden op de weg En natuurlijk had men spoedig, Bij die fiets-manoevres pech. Maar ziedaar, dat wordt verboden, Voortaan geen twee kinderen meer Op één rijwiel, en al spijt dit Vele ouders wellicht zeer, Toch gaat veiligheid voor alles! Daarom die verordening. Iedereen zal nu beseffen: Fietsen is ©en nuttig ding, Maar het heeft ook veel gevaren, Dus geen kind er aan gewaagd. Jammer dat zo menig moeder, Telkens weder zich verlaagt, Om in donkere avonduren, Nog te fietsen met een kind, Dat half slaperig en dromend, Door de regen ien de wind Mee naar elders wordt genomen, Komt daarvoor ook een verbod? Laten we t'vati harte hopen, 'tls voor 'tkind het grootst genot! TIJMEN. IIEUSDEN Heusden heeft tegen een heter spe lend Were Di uit Tilburg het onder spit moeten delven, alhoewel er goed partij gegeven werd. Maar het zat de Heusdenaren niet bepaald mee. De rust ging in met een 22 gelijke stand. In de tweede helft was Were Di aanmerkelijk sterker en wist nog 3 doelpunten te scoren, zodat het einde kwam met een 25 nederlaag voor Heusden. „De Avonturen van Flip en Flap", een geschiedenis van twee hon den, die wonderlijke avonturen beleven. Een kinderboek, dat voor de oor log herhaalde herdrukken beleefde en waaraan bekende schrijvers en tekenaars hun medewerking verleen den. Er is thans weer een nieuwe en gemoderniseerde uitgave van versche nen, met tekst van Han Hoekstra, de bekende schrijver van kinderboe ken. In het werkje kunnen 29 ge kleurde platen wonden geplakt, wel ke platen wonden verkregen door het sparen van punten, die verpakt zijn bij Douwe Egberts koffie, thee en Fama. j Het boek zelf, waarin de eerste vijf platen reeds zijn ingeplakt, is verkrijgbaar voor 90 cent bij de win keliers. Ieder kind zal zeker in het be zit willen komen van dit mooie en leuke kinderboek. GEVONDEN: Een sjaal. Terug te bekomen bij de Postcommandantder Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. GEVONDEN: Een paar Oliepij pen. in de Duil. Terug te bekomen bij W. v. Leeuwen, Zandwijk 10, Ahn- kerk. VERLORENEen hoofddoek,, waarin twee inktvlekken. Terug te bezorgen, bij de Postcommandantder Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. Kort verslag van de Raadsvergadering der gemeente BRAKEL SIDE BURG (Slot) In blinde drift stuift Didrik op; Zijn bloedstroom kook en bruist. „Breng de overspeelster hier!" zegt hij „Zij heeft mijn eer verguist." En allen sidd'ren!doch men haalt Mathilde; zie, daar snelt Ze op Didrik toe, die, ach!hoe wreed Haar huwelijksmin vergeldt! „Ontrouwe'), sprak hij, „weg van mij! Ziet nog uw oog mij aan Zo driest, zo stout, ais hadt ge iets groots, Als hadt ge iets goeds gedaan? Ik minde u eens..." Mathilde wil Thans spreken, maar zijn woord Is: „zwijg! 'kweet reeds te veel van ul 'kHeb reeds te veel gehoord. Verwijder u, dra boet ge uwscliand' In 'teenzaam kerkerhol; Boeleerster, o, van uw misdrijf Is lang de mate vol!" En rood van schaamte ging zij heen. ('t Scheen Didrik proef van gehuld) Haar knieën knikten, 't schoon gelaat In sluiergaas gehuld. Gestadig tiert de ridder voort, Verwenst, vervloekt zijn vrouw, Zijn reis, zichzelf, en weet niet meer Wat hij al vloeken zou. Maar, iemand komt en meldt, dat aan De poort een pelgrim staa£, Die, afgemat, eerbiedig vraagt Dat men hem binnen laat. „Wat pelgrim?... ben ik nauw'lijks zelf In mijn noodlottig huis, Of 'kvind geen herberg, dan belaan Met 't allerzwaarste kruis. 'k Ontvang geen pelgrim, zeg hem, dat Hij morgen kome weer. .Thans vleit hij zich "aan keukenhaard, Bij 't overig dienstvolk neer." „Maar heer! hij wil u aanstonds zien, Zeg, sprak hij, dat mijn' naam Uw meester kent: Hilarius; Wij waren eens te zaam I11 Palestina!" „Wien noemt gij Hilarius?" Mijn hart ls slechts de plaats mijns redders uit De slavernij, en smart!" Daar is de vrome monnik reeds, In kloosterlijk gewaad. Zijn baard golft tot zijn middel neer, De kap dekt zijn gelaat. Doch Didrik vliegt hem tegemoet,. Omarmt de vriend in nood; Noemt hem Gods engel, toegeschikt Tot redding van de dood. „Ach!" zucht h,ij, "vader, ach! uw wens Helaas! is niet vervuld. En 'kweet gewis het deel, dat ge in Mijn lijden nemen zult. Ik vond niet, wat ik zekér dacht Te vinden: echte trouw; Mathilde is diep gevallen: zij Weleer mijn lieve vrouw; Maar nu niet meer, want zij vergat Mijn eer, haar deugd en plicht..." „Hoe!" sprak de monnik... Zie, daar valt Hem 'tmom van 't aangezicht. Daar valt zijn baard: 'Hilarius Veranderd in Mathild Die, plotseling voor haar Didrik staand', Van enkel blijdschap gilt. Als had de donder hem geraakt, De bliksem hem geschroeid, Stond Nyenrode marmerwit, En aan de grond geboeid! „Droom ik? Wie zijt ge? Is mijn verstand Verbijsterd Of wat is 't Dat 'kzie: Mathild, Hilarius, Zeg, raze ik? o, beslist! „Gij raast niet, lieve Diderik; Ja, ja, ik ben uw vrouw, Mathilde, de uwe voor altijd, Die voor u sterven zou. Ik wist van uw gevangenschap,, Verkocht mijn goud(want gij Zijt mijn juweel) ik zocht u op En, maakte u weder vrij. 'k Was moeder bij u, vóór ik trok Ons kind heb ik gekweekt Met eigen melk, en 'tu vertrouwd; Vraag, wat uw harte spreekt." „O God!" barst Didrik uit, „tegroot „Is 'theil na zoveel leed. „Mathilde! Engel! o vergeef. Vergeef wat 'k u misdeed!" Hij klemt haar aan zijn hart, en weent Van louter zaligheid. En tranen zijn 'tvan hemelvreugd, Die ook Mathilde schreit. En beiden vallen neer voor God, Gebogen op hun knieën; En vierden, Zijn gena ten prijs, 't Aandoenlijkst wederzien. Zij voelden beiden, man en vrouw, Dat God de deugd beloont, En ieder, die Hem hart'lijk dient, In 'teind met zegen loont. En burchtvoogd Wulfert?... waar bracht hem Zijn snode laster heen? Ten dode! Hu! hij stortte zich De burcht af, naar beneen!1 De Maas nam in haar vloed hem op, En wier]} van boord tot boord Zijn lijk: en van de vuigen boef Is verder niets gehoord. Op Nyenrode duurde 't feest Der reinste liuw'lijksmin Nog jaren voort, en d'oude burcht Hield weer een hemel in. De riddervest is lang vergruisd, En 'tgruis tot stof vergaan: Maar Machtelds. lof en ere blijft Bij 't verst geslacht bestaan. Haar geestkracht, moed en huwelijks trouw, Haar rein en edel hart Is 'twat zich aan geen jaren stoort,] En 'twoen der tijden tart. Verdwijn' dus vrij de naam des burchts Wat dóór eens is geschied, Blijft 'eeuwig in gedachtenis, En slopen de eeuwen niet! Zo griffe men dan overal In letteren van goud: Dat, wat op aarde ook moog vergaan, Slechts deugd haar stand behoudt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2