ANDEL boek(i0M^r Burgerlijken Stand Qufï, SIS Raadsvergadering van Vrijdag 17 November, nam. 7 uur. Voorzitter: Ed.Acbtb. Heer Mr. G. A. Bax. Secretaris-waarn.de eerste amb tenaar ter secretarie Hak. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed. De Secretaris leest de notulen der twee vorige vergaderingen, die wor den vastgesteld. Ingekomen stukkien: Van Ged. St. een nota van aan merkingen op de door de raad vast gestelde verbetering van enkele we gen in de gemeente. De Voorzitter wil dit schrijven met een bezwaarschrift tegen een school geldaanslag, straks als de heren van de Centr. Techn. Dienst aanwezig zijn, eerst in besloten vergadering behandelen. Verzoek om subsidie van de Com missie voor Gewestelijke Avondscho len in het Bisdom Breda, groot f25. Idem van de Commissie voor Ge westelijke Nijverheidsscholen in de Bisdommen Breda en 's-Hertogen- bosch om subsidie. Idem van het opbouworgaan in Noordbrabant om subsidie. Eveneens van de Stichting voor openbare leeszalen in Noord- Brabant. Op al deze verzoeken wordt op voorstel van B. en W. afwijzend be schikt. Verzoek van de Commissie voor Maatschappelijke zorg in het Land van Heusden en Altena om een sub sidie van 10 cent per ingezetene. Bij dit verzoek is een toelichting ge voegd, waarin het werk van de com missie wordt uiteengezet en wordt meegedeeld dat een tweede maat schappelijke verzorgster is aangesteld, dje mede controle zal uitoefenen op de aanwezige gezinsverzorgsters. De Voorzitter geeft een toelichting en zegt dat de gemeente Andel reeds een subsidie verleent voor gezinsver zorging, in welke subsidie ook een bedrag is begrepen voor maatschap pelijke zorg. Nu heeft de com missie door belangrijke uitbreiding van haar werkzaamheid een tweede maatschappelijke verzorgster aange steld, doch B. en W. kunnen geen vrijheid vinden om thans reeds de subsidie te Verhogen. Het college zou de ontwikkeling willen aanzien en dan zonodig later op dit verzoek willen terugkomen. De heer Verwijs vraagt of er al iets bekend is over een bespreking met de diaconiën in de streek. De Voorzitter is daarover niets be kend. De heer Crielaart vraagt hoe groot de subsidie is die de gemeente ver leend voor de gezinsverzorging. De Voorzitter antwoordt dat de gemeente hierin een subsidie verleend van f 1,50 voor iedere dag die de ge zinsverzorgster in de gemeente werk zaam is, een bedrag dat boven haar Salaris uitgaat. Het meerdere is be stemd voor maatschappelijke zorg. De heer Crielaart kan zich bij het voorstel van B. en W. neerleggen en zou ook een afwachtende houding wil len aannemen, om eerst eens te be zien hoe de werkzaamheden van de commissie zich ontwikkelen. Het kan zijn dat men zich veel illusie's maakt, doch. het moet nog blijken of deze ook te verwezenlijken zijn. De heer Naaijen vraagt of het voor stel van B. en W. inhoudt dat het verzoek tot een volgende vergadering wordt aangehouden. De Voorzitter antwoordt dat zulks niet de bedoeling is, immers in dien korten tijd 'is niet na te gaan, hoe de werkzaamheden der commissie zul len verlopen. Met algemene stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Schrijven van de Minister van Bin nenlandse Zaken over de toekenning van de tweede 5 pGt. toelage aan het rijkspersoneel met advies deze 5 pCt. ook aan het gemeentepersoneel toe te kennen. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe besloten. De heer Naaijen merkt op, dat de verhoging zeker met terugwerken- kracht vanaf 1 September wordt ver leend. De Voorz. antwoordt bevestigend. Schrijven van Ged. St. naar aan leiding van de door de raad vastge stelde en ter goedkeuring ingezonden verordening op de personele belas ting. Het college bericht, dat deze verordening niet onder de bezettings autoriteiten is vastgesteld en de ou de verordening dus van kracht kan blijven. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het besluit tot van kracht verklaring na 1 December in te trek ken. Benoeming leden van de Commis sie ingevolge de woonruimtewet. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de aftredende leden bij ac clamatie te herbenoemen. De heer Crielaart zegt dat hij zo weinig van het bestaan der commissie merkt, voert deze nog wel eens iets uit, of is het er mede als met de indertijd opgerichte woningbouworga- nisatie, waaraan men enige tientjes kwijt was. De Voorzitter antwoordt, dat de commissie in de gemeente gelukkig heel weinig te doen heeft. Ze is door de wet gebiedend noodzakelijk, om op te treden en gehoord te worden, als de gemeente overgaat tot vorde ring van woonruimte, iets wat in An del gelukkig niet nodig is. Vaststelling vergoeding voor het Bijzonder Lager Onderwijs. Wordt op voorstel van B. en W. vastgesteld op f17 per leerling. Verder wordt besloten over te gaan tot heffing van 150 opcenten op de personele belasting. Tot heden wer den slechts 120 opcenten geheven. Het besluit is een mes, dat aan (twee kanten snijdt, aldus de Voorzitter. Door de heffing van slechts 120 op centen werd de gemeente gekort in de rijksbijdrage. Als nu ook nog de straatbelasting, waartoe reeds in principe is besloten, wordt ingevoerd, krijgt de gemeente het volle bedrag uitgekeerd. De meerdere opbrengst door de verhoging der opcenten wordt geraamd op 400 gulden. Voorstel van B. en W. heffing ener straatbelasting. De Voorzitter licht toe, dat in ver band met de verbetering der wegen het noodzakelijk is geworden over te gaan tot invoering van een straatbe lasting die zal bedragen 6 pCt. voor de bebouwde en 3 pCt. voor de on gebouwde eigendommen, berekend naar de belastbare opbrengst, die voor de tegenwoordige begrippen zeer laag is. De heer Verwijs vraagt of deze wordt berekend naar de pachtprijzen? De Voorzitter meent dat dit wel bet geval zal zijn geweest, doch de ze taxatie dateert uit de grijze oud heid. De belasting moet worden be schouwd als een billijke bijdrage in de kosten van onderhoud der wegen, de verlichting en afvoer van water en vuil daarvan. Als billijke bijdrage wordt geraamd een bedrag van ten hoogste 75 pCt. dezer kosten. De op brengst der straatbelasting wordt ge raamd op plm. f 2000. Het onder houd der wegen als aangegeven, be droeg over 1949 f 5600. Met de hef fing van 6 en 3 percent blijft de ge meente dus nog belangrijk beneden deze 75 pCt. en zou ze dus zo no dig deze opcenten kunnen verhogen. De heer Dekker wijst op de slech te toestand van de Kammetweg, die is op 't ogenblik weer bedroevend. Komt daarin verbetering dan is er ook niets tegen dat daarvoor ietis wordt betaald. De heer Crielaart vraagt of er geen straatbelasting zou zijn geko men als er geen nieuwe bestrating werd aangelegd, of was die toch no dig? De Voorzitter kan dit zo niet zeg gen, de kosten van de nieuwe bestra ting zijn nog niet bekend, dus ook niet op de begroting geraamd, daar tegenover is wel reeds de opbrengst der straatbelasting geraamd, waaruit blijkt dat deze toch nodig was. De heer Naaijen merkt op, dat bij het besluit tot aanleg der bestra ting was gezegd, dat er op gere kend moest worden dat daartegen over dan ook een straatbelasting zo« moeten komen, was dus niet tot deze nieuwe bestrating besloten, dan zou er geen straatbelasting zijn geko-' men. De Voorzitter wijst er op dat het niet is gezegd, zoals de heer Naaijen beweert, er is n.l. gezegd dat er dan zeker op gerekend moest wor den dat er een straatbelasting zou ko men. Met algemene stemmen wordt hier op tot invoering van een straatbe lasting besloten, als door B. en W. voorgesteld. Besloten wordt met de Bank van de Vereniging van Ned. Gemeenten gesloten overeenkomst voor een re kening-courant overeenkomst tot 'een bedrag van f 15000 voor het jaar 1950, ook aan te gaan voor het jaar I95I- Vaststelling van een verordening tot verbetering van het geitenras. De Voorzitter zegt dat het bekend is dat in de gemeente een geiten- fokvereniging bestaat, die er naar streeft het geitenras in de gemeente te verbeteren. Om dit te bevorderen, verzoekt de vereniging haar niet al leen met een subsidie, doch tevens met een verordening te willen steu nen, waarin het strafbaar wordt ge steld niet goedgekeurde bokken ter dekking aan te houden. Met algemene stemmen wordt de ze verordening vastgesteld. Verordening heffing vergunnings recht. De Voorzitter deelt mede, dat in verband met de wijziging van de wet op de dranklocaliteiten, het no dig is een nieuwe verordening vast te stellen. Het recht dat voor de ope ning van een nieuwe gelegenheid, tot beden f 100 bedroeg wordt thans gebracht op f175, die voor ©en hotelvergunning wordt van f25 tot f 45 verhoogd. Deze wijziging is verplicht. Met algemene stemmen wordt de nieuwe verordening vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat in de vorige vergadering is besloten aan T. Smits voor de bouw ener woning een hypothecair voorschot te ver lenen. Deze verzoekt thans dit be sluit te willen intrekken en hem te genover de Rohyp een garantiever klaring te willen verstrekken, voor het onrendabele gedeelte. Aanvanke lijk kon de heer Smits met de Rohyp niet tot overeenstemming komen, thans is dit gelukt en deze wijze van bouwen acht hij beter dan door middel van het rijk. B. en W. stellen voor de gevraagde verklaring te ver lenen. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN De heer Naaijen vraagt, welke con- sequentie's er voor de gemeente aan vast zitten. De Voorzitter meent van zeer wei nige, doch of dit het geval zal zijn, kan pas over 10 jaar blijken en hangt dan gedeeltelijk af van de beslissing, die het rijk dan neemt. Met algemene stemmen wordt de gevraagde garan- tieverklaring verleend. Vaststelling van de gemeenschap pelijke regeling voor de keuring van vee en vlees Kring Almkerk. Deze regeling is in de bezettingstijd vastgesteld en komt daardoor per i December te vervallen. Ze wordt op nieuw vastgesteld. Verordening op de heffing van keurlonen. Ook cleze verordening da teert uit de bezettingstijd en blijft grotendeels onveranderd, alleen het keurloon voor varkens wordt van f2,75 °P f 3jgebracht. Ook deze verordening wordt vastgesteld. De heer Naaijen vraagt hoe of bet zit met de districtskring. Komt daar niets van De Voorzitter antwoordt, dat de beslissing in deze bij Ged. St. berust, deze moeten het besluit nemen om een volwaardige keuringsdienst in het leven te roepen. De heer Naaijen hoort niet zoveel lof over de keuringsdienst de laatste tijd, de slagers klagen nogal. De Voorzitter meent dat dit een gevolg zal zijn van de verplichte keu ring der slachtvarkens. Dit is ech ter niet de schuld van de keurings dienst, doch van de Minister die daartoe het besluit uitvaardigde. Als de heer Naaijen nadere bijzonderhe den de keuringsdienst betreffende heeft, zal spr. daartoe straks in be sloten vergadering gelegenheid ge ven. Vaststelling gemeenterekening 1949 en die van het G.E.B. De heer Naaijen brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en zegt dat de commissie geen op- of aanmerkingen heeft en derhalve voorstelt de gemeenterekening voor wat de gewone dienst betreft vast te stellen op 'n ontvangst van f92660,81 en een uitgaaf vgji f91428,60, alzo met een batig slot groot f 1232,21, de Kapitaaldiens t in ontvangst en uitgaaf op 't bedrag van f 254,355,65. De rekening van het G.E.B. gaf ook geen aanleiding tot op- of aan merkingen, de commissie stelt der halve voor deze vast te stellen met 'n ontvangst en uitgaaf groot f 6321,31 voor de gewone dienst en de kapi- taaldienst met het bedrag van f 41,85. Beide rekeningen worden op deze bedragen voorlopig vastgesteld Vaststelling gemeentebgroting '51. De heer de Fijter brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en zegt dat dit onderzoek geen aanleiding heeft gegeven tot het ma ken van op- of aanmerkingen en der halve wordt voorgesteld deze begro ting voor de gewone dienst vast te stellen met een ontvangst en uitgaaf groot f111590, de kapitaaldienst met het bedrag van f 2080,90. Voorstel van B. en W. tot de bouw van een enkele woning. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat zoals bekend is de gem. nog de beschikking heeft over de bouwvolume voor één woning, afkom stig van J. Vos. B. en W. hebben op dracht gegeven een plan te maken voor de bouw van een dergelijke wo ning, die gebouwd zal worden aan deze kant van de dubbele woningen. De bouw moet in verband met de wijziging der rijksvoorschriften onder andere voorschriften geschieden. Het rijk geeft thans n.l. in eens een vast bedrag in de bouwkosten. De ge meente is 'tevens verplicht om een exploitatierekening op te zetten,, waar door de bouw geen geld kost. Gevolg daarvan is dat $e huur van de wo ning hoger moet worden gesteld en voor een snluitende exploitatiereke ning moet worden gebracht op f 6 per week, hiervoor is in de gemeen te wel iemand te vinden. De beer Crielaart informeert naar de indeling der woning. De Voorzitter zegt dat beneden een woonkamer, met kleinere kamer en keuken is gedacht en boven drie slaapkamers, n.l. een van 3,75 m bij 3,48 m, een van 3,87 m bij 2,40 m. en een van 2.70 m bij 2,85 m. De heer Naaijen vraagt of het niet mogelijk is, bet bouwvolume voor de ze woning te combineren, met het eventueel te verkrijgen bouwvolume voor 1951 om dan een dubbele wo ning te doen bouwen, waardoor de kosten lager worden. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet mogelijk is, dit restant bouwvo lume moet voor 1950 worden opge bruikt, anders komt het te vervallen. Liet beschikbare bouwvolume be draagt 288 m3, zodat er een behoor lijke woning mede gebouwd kan wor den. Besloten wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. Die heren v. Loenen, Directeur en H. Huitzing, hoofd van de afd. Ci viel Techn. werken van de Centr. Techn. Dienst komen ter vergadering. De Voorzitter schorst de openbare vergadering. Na heropening stelt de Voorzitter de rondvraag aan de orde. De beer Naaijen deelt mede, dat door het leggen van de electrische kabel in de gemeente, de wateraf voer op sommige plaatsen in het ge drang is gekomen, een en ander is slecht afgewerkt. De. Voorzitter zegt dat er nog een. onderhoudstermijn bestaat en men nog eens terugkomt om eventuele gebreken te herstellen. De heer Crielaart wijst op een dergelijk geval in de Beatrixstraat, daar loopt het water van de straat bij iemand in huis en ook nog op een paar andere plaatsen die niet in. orde zijn. De heer Naaijen is van mening dat het eerste door de heer Crielaart ge noemde geval nog een gevolgi s van de aanleg van de waterleiding. De Voorzitter belooft een en ander te zullen doen bezien. De heer Verwijs wijst op de slechte toestand der deuren van de nieuwe woningen aan de Kammetweg, deze regenen door en ook de kelders ver tonen gebreken. De Voorzitter antwoordt dat reeds vorig jaar met de aannemer contact over deze kwestie is gezocht, doch de aannemer kon niet meer aanspra kelijk gesteld worden. Deze heeft zich nog in verbinding gesteld met de fabrikant der deuren, doch deze heeft niet eens geantwoord. De deu ren zijn erg tegen gevallen. Er is alleen een troost, in de gemeenten die ook in 1947 woningen hebben, gebouwd is de toestand nog slechter dan hier. Spr. zal met de Centr. Techn. Dienst in overleg treden om na te gaan of er ook iets aan te doen is. De heer I. Dekker zag gaarne dat er een keer meer vergaderd werd. In de vorige vergadering heeft de raad besloten tot bestrating van de Kammetweg. Men heeft spr. daarna wel eens gevraagd, waarom daarme de niet een begin werd gemaakt. Spr. moest toen antwoorden, dat hij dit ook niet wist. Later heeft de secre taris hem daarmee op de hoogte gesteld. Als meer werd vergaderd,, bleven de raadsleden meer op de hoogte. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Dekker thans wel 'heeft ge merkt dat B. en W. inzake de Kam metweg niet hebben stilgezeten. Het is waar bet is wel geruime tijd ge leden dat er een vergadering is ge houden, doch het wachten was op het schrijven van Ged. St. Zodra B. en W. dit hadden ontvangen, is aan de C.T.D. opdracht gegeven, na te gaan op welke wijze bet best aan. de bezwaren van Ged. St. kon wor den voldaan. Het ging toch ook niet aan de raad bijeen te roepen toen het schrijven van Ged. St. was ont vangen, daarvan mededeling te doen en dan de vergadering weer te slui ten. De heer Crielaart vraagt hoe of het staat met de nieuwe begraaf plaats. De Voorzitter zegt dat een ant woord is ontvangen dat radicaal af wijzend is. Het wachten is thans op de wijziging van bet uitbreidingsplan, om daarna zo nodig tot onteige ning over te gaan. Spr. heeft ook personen bij zich gehad, die aandron gen naar een ander terrein uit te zien. De heer Naaijen vraagt of niet naar een ander geschikt terrein kan worden uitgezien. Voorzitter: Weet u er een? Naaijen: Ik niet, maar misschien zij, die U er over hebben gesproken. Voorzitter: Ook deze wisten er geen. Wethouder v. Duist merkt op dat bet grootste bezwaar voor een an der terrein is gelegen 'in het feit, dat een terrein voor een begraafplaats hoog gelegen moet zijn. „Het Hof" is het hoogst gelegen in de gemeente. De Voorzitter sluit de openbare vergadering, de raad gaat over in geheime zitting. WERKENDAM. Geboren: Pieter, z. van B. C. v. d. Nat en C. P. KooijmansCornelia, d. van C. A. van Breugel en Gv P. v. d. Heuvel. Ondertrouwd: W. J. Verschage,32 j. en N. Hooglander, 26 j.,; A. Last, j. en G. A. Vink, 19 j.; Hardie- man, 29 j. en J. v. d. Heuvel, 26 Overleden: Neeltje Potters, 76 j., wed. van J. v. d. WielJohanna Bies heuvel, 89 j., wed. C. G. v. Noor loos; Jan van Rosmalen, 81 j.; Jo hannes Hendrikus Koek, 83 j. ledereen, die schrijvend door het leven gaat, is steeds vol lof over Osmia, de vulpen met het soepele, zachte schrift. Op een Osmia kan men altijd vertrouwen: lekken is uitgesloten. De 1 4-karaats gouden pen gaat een mensenleven mee I cRS ■<KERS IKKERS RIKKERS KIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKER' RIKKER RIKKEF RIKKE RIKKF| RIKK RIKfj RIK eitj Rl R' R TELEF. 19 HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4