voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenland TIKU 1and van altena Bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Engeland. Het fiasco van de Europese Raad. TIKU UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6824 Vrijdag 24 November 1950 IS NUMMER I FL. J. Veerman Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs f 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur Maandagavond. 10 minuten, voor negen scheepten Koningin Juliana en Prins Bernhard zich te Rotterdam in aan boord van de luchtverdedi gingskruiser Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk", die geëscorteerd door de torpedojagers Hr. Ms. „Marnix" en Hr. Ms. „Tjerk HidÜies", het Ko- 'ninklijk Paar voor bun officiéél be zoek aan Engeland naar Dover zou brengen. Bij het aan boord gaan werden geen bijzondere eerbewijzen gebracht. De commandant van de oorlogsbo dem, kapitein ter zee C. J. W. van. Waning ontving de Koningin en de Prins. De officieren werden aan H. M. voorgesteld door die commandant, aan de Prins door overste Isbrucker Vervolgens begaven de Koningin en de Prins zich naar de voor ben in gereedheid gebrachte hutten, waar de leden van het gevolg hun opwach ting maakten. De minister van bui tenlandse zaken, nir. D. U. Stikker, maakte de reis mee. Dij het vertrek was ook tegenwoordig mr. P. J. Oud, burgemeester de gemeente Rotter dam. De hevige storm, die 's nachts op de Noordzee woedde, bezorgde zelfs menige zeeman een gevoel van zee ziekte. H.M. de Koningin heeft daar van geen ogenblik last gehad. De staatsie waarmede de vorste lijke gasten in Engeland werden om ringd, deed sprookjesachtig aan. Bij de aankomst te Dover Dinsdagmiddag om 1.45 uur stonden eenheden van. 't Britse leger in gala-uniform opge steld. Kustbatlerijen vuurden saluut schoten. Het Koninklijk paar werd namens de Engelse Koning ontvan gen door diens broer, de Hertog van Gloucester. O in 4 uur arriveerde die trein met de vorstelijke personen aan het Vic- loriaslation te Louden, waar ons vor stelijk paar verwelkomd werd door Koning (George en Koningin Eliza beth en tientallen autoriteiten. Ook waren de prinsessen Elizabeth en Margareth en de minister-president Clement Attlee ter begroeiing aan wezig. Na de eerste begroeting en het spelen van het Wilhelmus en En gelse Volkslied, nam Koningin Ju liana met Koning George en de Her tog van. Gloucester plaats in de eerste landauer van de „state procession", die iu Wilton Road gereed stond. In het tweede rijtuig zaten Koningin Elizabeth, Prins Bernhard en de Hertog van Beaufort, en dan volgden de andere autoriteiten. Het tafreel dat toen le aanschou wen was, is onvergietlijk voor hen die het hebben gezien. De Household Cavalery op zijn vurige zwarte paarden gekleed in zijn merkwaardige uniformen van blauw en wit eu gepluimde helmen, schaarde zich aan weerszijden van de stoet. Zij reed vlak naast de door zes appelschimmels getrokken eerste landauer en naast de door vier brui ne paarden getrokken volgende rij tuigen. Luid gejuich klonk op, toen de stoet langis de door een dichte me- zogenaamde „functionele integratie gedeeltelijke samenwerking voo.r be nigte omzoomde straat Victoria Sla- perkte doeleinden, als in het plan- het leggen van een krans op het graf van de Britse onbekende soldaat bij Westminster Abbey. Ondanks de regen verdrongen de Londeruaren zich rond de hekken van het St. James Palace, waar de Ko ninklijke Gasten op de eerste dag van hun bezoek officiéél werden be groet, door deputaties van de Lon- dense Graafschapsraad en de City van Westminster. De Koningin overhandigde een schriftelijke Boodschap aan de Mayor en aan de Burgemeester van West minster, waarin zij de verbondenheid van Engeland en Nederland in de donkere uren van hun geschiedenis tot uiting bracht. H. M. dankte nog maals voor de gastvrijheid „die mijn moeder en mijn man hier mochten ondervinden." Zij hoopte, dat de Ko ninklijke City of Westminster moge voortgaan het tehuis van de vrijheid te zijn. In het Buckingham Palace werd des avonds een statie banquet aangebo den waaraan behalve het vorstelijke gezelschap 176 personen aanzaten. Aan het diner droeg Koningin Ju liana een zeegroene japon, waarover zij de „Royal Victor Chain" droeg, waarmede de Koning haar voor het diner begiftigd had. Koningin Elizabeth droeg de orde van de Nederlandse Leeuw, die zij uit handen van Koningin Juliana had ontvangen, terwijl de Prinsessen Eli sabeth en Margaret eveneens de ere tekenen van de Ned. Leeuw droegen. De Koning en Prins Bernhard waren in rok en droegen ordes en decora ties. Koning George heette in een rede de Koningin welkom. Koningin Ju liana antwoordde en wees op de hartelijkheid in de oorlogsdagen „toen wij als vluchtelingen werden uitge nodigd ons kind te dopen in Uw huis, waarbij de Koningin haar peettante werd." Zij begroette Engeland als een essentieel lid van de Europese gemeenschap. Woensdag brachten Koningin Juli ana en Prins Bernhard een bezoek aan Londen en werden zij in Guildhall door de Burgemeester en Wethouders en voltallige gemeenteraad ontvangen en werd het adres van welkom voor gelezen. Een kistje van eikenhout van het dak van Geuldhall, dat door Duitse bommen werd verwoest, zal aan Koningin Juliana worden ge zonden om het adres te '"bewaren. In het adres werd de hoop uitge sproken dat Nederland en Engeland samen mogen streven naar een vreed zame oplossing van de wereldproble men. In een rede die zeer de aandacht trok beantwoordde de Koningin het adres. Vervolgens werd het noenmaal gebruikt. Hierna werd een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. Kerk, die door een Duits bombardement was ver woest. Minstens 1500 Nederlanders waren daar verenigd. Dertig Neder landers werden aan het Koninklijk Paar voorgesteld. Stormachtig toegejuicht door dui zenden Londenaars arriveerden Ko ningin Juliana en Prins Bernhard bij Claridges Hotel in Westend, waar de Engelse Koninklijke Familie en een aantal genodigden de gasten van het Nederlandse Koninklijke Paar wa ren. Buitenlands Overzicht Met Engeland of.miet Duitsland? Deze week is de assem blée van de Europese Raad weer te Straatsburg bijeengekomen en terwijl verleden jaar de meeste afgevaardigden één front vormden tegen de ministers die hun te weinig bevoegdheden toe kenden, waren nu de gedelegeerden zelf onderling verdeeld, zodat de Fransman Guy Mollet als rapporteur van de algemene commissie begon zijri ontslag te nemen. In 1949 heeft het toen aanvaarde slatuut bepaald dat de assemblee zou bestaan uit adviseurs van 'het comité van ministers, maar dat militaire vraagstukken huin zouden worden onthouden. Dit jaar heeft de hneer- derheid in Augustus, tijdens het eer ste deel van deze zitting, aanbevelin gen opgesteld voor een Europees le ger, maar de ministers hebben die naast zich neergelegd. Nog belangrijker is het evenwel dat de Engelsen volharden in het afwijzen van een Europese federatie. Hun belangen liggen veeleer in het Gemenebest, zij zijn bang dat hun levenspeil zal worden bedreigd als zij écu blok moeten vormen met lan den als Italië die een lager niveau en minder sociale lasten heb ben en vrezen ook een concurrentie van een Frans-Duitse staal- en steen- kolenblok. N11 wijdt zich de assemblee aan tion verliet. Hier en daar wenden Schu.nian. Maar de radicale fiedera- Nederlandse vlaggetjes gezwaaid. j listen zouden via een industriële sa- De intocht van Koningin Juliana menwerking op het vasteland tof ver was begonnen. Het was een vrij lan ge rit. Aan de vensters langs de route was geen plaats onbezet en de straten waren omzoomd met die vele duizenden Londenaren. De route werd aan weerszijden door troepen van die landmacht, de luchtmacht en de marine afgezet. Elk detachement bracht het „royal salute" bij het passeren van de Ko ninklijke Familie. Op acht plaatsen langs de route speelden militaire bands het Wilhel mus. Aangekomen aan het Koninklijk Paleis, stapte de Koningin uit haar rijtuig en bleef, inplaats van onmid dellijk het paleis binnen te gaan, zo als het protocol voorschrijft, wach ten tot de Prins was gearriveerd. Ko ning George bleef glimlachend aan haar zijde. De 'éerste officiële daad, die Ko ningin Juliana daarna verrichtte, was ming van 'h et continentale leger wil len komen. Dan moet het statuut worden herzien. En zulleh. Engeland en Scandinavië dan de rest iniet ge heel in de steek laten? In dat geval zou West-Europa nog bestaan uit West-Duilsland, Frankrijk, Italië en Benelux. Maar daarin zouden de Duitsers met hun grote staal- en koolproductie, strategische en even tuele militaire betekenis de boven toon voeren, zo vrezen weer Fransen als Mollet en socialisten elders. Geen Europa zonder Engeland, zo roepen zij uit. De verdeeldheid in de Raad van Europa is daarom zo jammer, omdat hij een propagandistisch li chaam had behoren te zijn van eens- gezinden, die weten hoe weinig nog kan worden bereikt, maar die stapje voor stapje zouden willen stevenen naar een welomschreven doel. De onderlinge tegenstellingen werken eerder verwarrend. Wantrouwen jegens Duitsland In twee West-Duitse staten en straks ook in Beieren mioesten verkiezingen uitwijzen in welke mate liet denken dei* Duitsers zich wijzigt. De algemene strekking der uitslagen is dat de socialisten iels hebben ge wonnen ten nadele van de partij van Adenauer. De socialisten eisten: geen herbewapening zonder volksraadple ging, méér geleide economie en min der persoonlijke macht voor Ade nauer. Deze heeft zij;n adviseur von Schwerin moeten ontslaan, omdat deze generaal, belast met de opbouw van het politiecorps in dienst van de federale regering te Bonn, zich gedroeg als moest hij een hieuw Duits leger vormen. Men kan zeggen, dat tegenstan ders van herbewapening de socialis ten betere cijfers hebben doen be halen. De grote vraag waarvoor de Fransen (en anderen) staan is: zul len wij in zee gaan mét de Duitsers en zónder de Britten? Daar vele Fransen niet weten, of zij meer vrees moeten hebben voor Duitsers of voor Russen, honden zij het maar op de Britten. Hoewel die met de Ame rikanen voor Duitse deelneming zijn aan de Atlantische defensie, zullen, zij zeker voorkomen .(ook door de troepen, in Duitsland te houden), dat dit een gevaar zou worden voor Frankrijk. Chinezen uil Peking Een Chinese delegatie uit Peking heeft rich naar Lake Success bege ven om daar te worden gehoord pver de toekomst van Formosa. In werkelijkheid wordt natuurlijk veel meer besproken, en niet in het open baar. Nu de guerilla in Korea door Chinese steun zo hardnekkig woedt, hebben de V.N. er belang bij, tot een accoord te komien met Peking, om uitbreiding van de oorlog te voorkomen, Mao stelt hoge eisen: toelating tot de V.N., lid van de commissie die de toekomst van Korea moet bepa len terugtrekking van de Amerikaan se vloot uit de wateren van Formosa (dat Peking immers wil bezetten om ei* Tsjiang Kai-sjek te verjagen). Men kan niet aannemen dat een accoord spoedig zou worden bereikt. Intussen hebben zich aan China's grenzen gecompliceerde gebeurtenis sen voorgedaan. In Indo-Chima moes ten de Fransen nog steeds terugtrek ken ,in Nepal is een. staatsgreep van aanhangers van de afgezette koning tegen de heersende Rana-familie mis lukt, Buiten-Tibet bleek nog niet in Chinese handen (er werd veel onder handeld tussen Peking en Lhasa) en India wachtte af. Voorts sloot Rus land met Perzië een nieuw handels verdrag om ontspanning te bevorde ren. D e Perzen beogen daarmee min der verontrust te worden, de Russen hopen, dat Teheran nu (minder be zorgd) zich losser zal maken van de Amerikanen. Onlusten In Egypte hebban tegenstanders van premier Nahas Pasja en van de „paleiskliek" opposanten, die voor al klagen over corruptie bij het le ger dat zo zwak bleek te zijri bloot gestaan aan de aanvallen' van aan hangers der regering. Nahas Pasja heeft vergeefs geprobeerd de .aan dacht van. de binnenlandse moeilijk heden af te leiden door terugtrekken dei* Engelsen te eisen uit Suiezkanaal- zöne en Soedan. Veldtocht in Korea nog dit jaar afgelopen? Generaal MacArthur gelooft dat de veldtocht in Korea voor het einde van dit jaar afgelopen zal zijn. Hij heeft de commissie voor Korea van de Uno gezegd, dat de Sowjet-Unie haar 'belangstelling voor het Kore aanse conflict heeft verloren en zei, dat hij persoonlijk gelooft, dat de oorlog voor Nieuwjaar tot het ver leden zal behoren. Het Frans-Britse plan om een buf ferzone in te stellen tussen Mandsjoe- rije en Korea heeft in Amerikaanse ogen geen genade gevonden. Het plan was ontworpen om het einde van de oorlog te bespoedigen. Dean Acheson heeft meegedeeld, dat men het er niet over eens is geworden. Reuter verneemt te Londen, dat de Britse zaakgelastigde te Peking spoedig in contact zal treden met de regering van Rood-China, om haar te polsen over een regeling van het Koreaanse conflict. Op Formosa doen geruchten de ronde, dat Peking zijn troepen op dracht heeft gegeven om Korea te verlaten. Het bevel zou gebaseerd zijn op de zware verliezen die de Chinese troepen hebben geleden. Vieir nieuwe hemellichamen ontdekt Het observatorium Bouzallea nabij Algiers heeft vier hemellichamen, ont dekt ,die zich tussen Jupiter en Ve nus bewegen. Wat voor hemellicha men het zijn is nog niet vastgesteld. Men demkt evenwel de diameter van het kleinste op enkele honderden meters en die van het grootste op ongeveer 300 KM. Let op de RODE RING VIJF JAAR GARAN TIE dvïodè\ liny Prijs f 11.75 Boekhandel Tel. 19 HEUSDEN Toch wapens naar Egypte De Britse regering heeft gewei gerd de uitvoer van wapenen naar Egypte te Staken, hoewel dat land dreigt het verdrag met Engeland van 1936 op te zeggen. Dat heeft in hoge mate de ontstemming opgewekt van Winston Churchill, die dan ook een motie van afkeuring heeft ingediend, waarover volgende week zal worden gedebatteerd. 4000 kilamieteir hoog Een Viking-raket van de Ameri kaanse vloot heeft boven Nieuw-Mexi- co een hoogte bereikt van 171 km., hetgeen een record is voor een in Amerika vervaardigd enkelvoudig projectiel. De raket bereikte een snelheid van meer dan 5760 km per uur. Een Duitse V-2 heeft eens bo ven Nieuw-Mexico de hoogte be reikt van 182 kilometer. Een Ame rikaans „WAC Corporal"-raket, dat zijn vlucht voortzet van een V-2 af, heeft een hoogte bereikt van meer dan 400 kilome.er. NIEUWSBLU VERTREK VAN H.M. KONINGIN JULIANA EN Z.K.H. PRINS BERNHARD met Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk" uit Rotterdam naar Engeland. Het Koninklijk Paar begeeft zich aan boord. Want TIKU gebruikt normale vul- peninkt, schrijft zo gemakkelijk als een potlood, schrijft dun en dik (U herkent Uw hand schrift), maakt 4 5 haarscherpe copieën, lekt nooit (dus geen verknoeide costuums). (Tintenkuli) kunt U vrijblij vend proberen bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1