De Redactie is voorloopig gevestigd in „Het Wapen van Amsterdam" te Heusden Een woord van welkom. De Redactie van >de Sirenezou in haar taak te kort schieten, als zij in een van haar eerste, thans legale bla den geen hartelijk woord van welkom richtte tot het Hoofd der gemeente Heusden, tot Burgemeester G. H. J. Steemers, die onmiddellijk na de be vrijding met voortvarendheid zijn functie weer heeft hervat. Hem zij, mede na mens alle goedwillende Heusdenaren, het welkom toegeroepen in het van duitse onderdrukking, plundering en willekeur bevrijde Heusden. Welk een brok tragische historie ligt er tussen de datum van het onverdiende, maar als rechtschapen Vaderlander eervolle ontslag van Burgemeester Steemers en de datum van zijn terugkeer. Een tra gische historie, waarbij ons aloude, geliefde Heusden de Vaderlandse lij densbeker mede gedronken heeft, in al zijn 'bitterheid. De historie der laatste jaren, der laatste weken in ons stadje, was Nederlandse historie in al haar wrede werkelijkheid en onvergetelijke ellende. Op 28 October 1941 werd Burge meester Steemers op last der duitse overheid op staande voet ontslagen. Hij had manmoedig geweigerd het stadhuis bordes te laten misbruiken voor N.S.B propaganda hij had een fiere houding aangenomen tegenover de N.S.B. inti midatie. Hij werd er van beschuldigd de geest van Oranje te Heusden on derhouden en gevoed te hebben en daardoor het verzet tegen »de nieuwe orde* in zijn gemeente te steunen. Burgemeester Steemers deelde het lot van zovele trouwe ambtenaren in den lande als zijnde geen gewilig werktuig in handen der duitsers, werd hij zonder meer ontslagen. Gedurende zijn ontslagperiode heeft hij echter het contact met de gemeente trouw bewaard minstens eenmaal in de veertien dagen had hij besprekingen met die instanties, waar zijn advies en leiding van node was Dit contact bleef ook onderhouden, op voorzichtige en tactische wijze natuurlijk, toen Heusden den politieken zetbaas Thomaes op de magistraatzetel zag, een zetbaas, die In de nacht van 4 op 5 September jl. s el en met de stille trom de benen nandaarmee de bewijzen gevend, dat die duitse theorie van ïbloed- en bodemverbondenheid* in de praktijk toch niet zo heel erg steekhoudend blijkt te zijn, althans'niet voor NSB. burgemeesters Het was onder tragische omstandig heden dat de heer Steemers op Dinsdag, 7 November j 1 als Burgemeester te Heusden weer zijn entree deed. Onze aloude veste was bevrijd van het duitse juk, maar de verdreven machthebbers hadden als gewetenloze misdadigers het stadje van zijn monumenten be roofd, hadden verwoest op barbaarse wijze alle schoonheid, die het vele eeu wen lang bezeten had en lieten, na het plegen van de massamoord op zich veilig wanende burgers, het geschonden, deerlijk verminkte Heusden in leed en treurnis achter. Een periode in de ge schiedenis onzer gemeente vond, na die vreeselijke nacht van dood en tra nen, verwoeste bedehuizen en tot ruïne verbrijzelde prachtige Gemeentehuis, Advertentiën per 12 woorden f 1.10 elk woord meer f0.08 haar smartelijk slotboven het ontzeg- bare leed en de onherstelbare verwoes ting rees de nieuwe morgen, de bevrij ding, in het licht waarvan de vertegen woordiger van de bevrijdingsarmee Major Cooper, de officier van Civil Affairs* voor ons district, als eerste daad van piëteit een rouwkrans neerlei op de troostelooze ruïnes van het stad huis, waaronder zovelen een ellendig levenseinde gevonden hadden door wel bewuste duitse barbarij. Het was een symbolisch blijk van medeleven van de kant onzer Geallieerden. En het was voor Burgemeester Stee mers een droeve taak als een zijner eerste officiële handelingen, voor dit blijk van medeleven van de zijde der Bevrijders een woord van dank te spre- knn, mede namens de zo zwaar geteis terde burgerij. Woorden kunnen vaak zo onbeduidend zijn, waar het leed en het onrecht zo immens is Maar over de massagraven dezer on- schuldigen, gaat het leven verder. En als wij een begroetingswoord wijden aan den heer Steemers als Hoofd der Gemeente, dan bedoelen wij dat mét hem de nieuwe opgang naar beter tijden gevonden moge worden. Ook al is ons aller hart droef gestemd en al staan vreselijke en onvergetelijke her inneringen in ieders hoofd gegrift, zo zullen zich toch onze handen moeten samentreffen om in eendracht en offer zin, in burgerplicht en nationaal be wustzijn samen te bouwen aan een betere toekomst. H. P. 2e JAARGANG. NO. 21 6 DECEMBER 1944 VERSCHEEN EERST ONDERGRONDS. THANS OPENLIJK

De Sirene | 1944 | | pagina 1