:rd heusden ONS GETEISTE 2 DE SIRENE De nacht van 4 op 5 November 1944 zal onvergetelijk blijven in de geschie denis van Heusden. Het was de meest vreeselijke nacht, die zich ooit voltrok over onze historische veste een nacht, afgrijselijk om het tragische gebeuren, dat er zich in afspeelde, en weerzin wekkend, om de gewetenloze duitse misdaad, die een onschuldige burger bevolking werd aangedaan. Wij weten, dat in die nacht de ziel van ons stadje werd uitgedoofd, als gevolg van de verwoesting van het kostbare bezit, dat de schoonheid van Heusden uit maakte n.l. zijn fraaie monumenten. Wij weten ook, en het besef daar van zal ons een leven lang met droe- enis blijven pijnigen, dat het duitse barbarisme in die ene enkele nacht een grote, wrede wonde sloeg in onze gemeentelijke samenleving, dat toen grijsaards en kinderen, vrouwenjon gens. meisjes, ja dat hele gezinnen aan een duivelse massamoord ten offer vielen. Dit zullen wij nooit vergeten woor den blijven hier te zwak om uit te drukken, datgene wat in ieders hart omgaat, als hij deze gruwelijke schand daad overweegt. Voor de bedrijvers van het immense kwaad in de nacht van 4 op 5 November 1944 is mense lijke bestraffing te gering, maar de eeuwige gerechtigheid zal de wraak voltrekken aan hen, die met bloed bevlekte handen in die dramatische nacht zijn weggevlucht, de Maas over, om wellicht in andere steden en dor pen van ons gefolterd Vaderland hun luguber moordbedrijf weer voort te zetten. De talrijke doden, die wij allen te betreuren hebbenwij zullen ze nim mer, wij mogen ze nimmer vergeten. Vijf November moet in de toe komstige historie van Heusden een gewijde dag blijven van gemeenschap pelijke rouw, van gemeenschappelijk gebed en van eendrachtig en eerbie dig herdenken. Indien het ons gegeven is te mogen blijven voortleven, en in de huidige omstandigheden weten wij niet hoelang, doch indien ons het heilige bezit van het leven gelaten wordt, dan moeten wij als bevoor- rechten om goed en christelijk te leven onze dierbare doden gedenken. Want zij zijn mede gevallen om de VREDE te winnen, een vrede, die rechtvaardig, spoedig en duurzaam moge zijn en een nieuwe morgen betekenen mag van geestelijk en materieel herstel. Geestelijk herstel van ieders hart, dat vrij van haat en vijandschap, vrij van leedvermaak en vervolginslust het zijne er toe bijdrage om een wereld te bouwen, waar inderdaad vrede en waarheid, recht en onderlinge liefde heersen moge dan zal ook het mate riële herstel volgen, ons brengend naar de vurig verlangde welvaart. Verbeter de wereld, begin met U zelf», is meer dan ooit een woord van waarheid. Als wij in deze geest onze gevallen medeburgers herdenken, dan zal het offer hunner onschuldige levens niet tevergeefs geweest zijn. Als de haat en de tweedracht verbannen wordt en de werkelijke Vrede bloeien gaat, zo de consequentie van ieders geloof dit voorschrijft, dan heeft het zware offer onzer gemeente in ons vruchten ver wekt, beloften, rijk voor een nieuwe toekomst. Doch indien het grote en ernstige vermaan der voorbije en huidige dagen ons persoonlijk niets zegt, ons niet opheft uit kleinheid en valse zelfzucht, dan zal over ons een wrekende Gerechtigheid voltrokken worden, omdat het lijden van deze tijd onze verzoenende liefde vroegen wij inplaats daarvan on» egoïsme en onze blinde haat gaven Dit alles moeten wij als christen mens overwegen, als wij onderstaande lijst van doden lezen. Zij allen zijn niet meer hoe gaarne hadden zij hun ganse leven nog willen geven om een goed en edel mens te zijn; de liefde te dienen en iets schoons van hun menselijk bestaan temaken. Dat heeft niet mogen zijn laten wij dan hun voor immer onvervulbare wens in daden omzetten, totdat ook voor ons de dag komt, waarop de Eeuwigheid boven dit brose aardse leven open gaat. Hier volge dan de lijst der slacht offers Johannes Cornelis Klerks, 6 jaar Johannes van'Ooijen, 3 jaar Jaantje Arendse, 9 jaar Petrus Johanna M. van Alphen, 14 jaar Petronella Theodora J. Klerks, 10 'jaar Re.je Klee, 7 maanden Johan Victor Nefkens, 1 jaar Egbert Arendse, 68 jaar Jacoba de Laat, 44 jaar Wilhelmus Klee, 3 jaar Johanna Antonia v. d. Stoep, 15 jaar Pieter van Vugt, 25 jaar Adriana Biesheuvel, 11 jaar Antonius Johannes v. d. Griendt, 55 jaar Pieternella Cornelia Meerman, 26 jaar Petrus Klee, 52 jaar Gertrudis Vandebosch, 39 jaar Johanna Maria Verhoeven, 7 jaar Maria Joh Ther. v. d Berg 14 jaar Johannes Lambertus v. Alphen, 13 jaar Gerardus van Ooijen, 4 jaar Nicolaas Johannes van Ooijen, 9 jaar Maria Christina van Ooijen, 7 jaar Laurens van Ooijen, 2 jaar Johannes G W. van Alphen, 11 jaar Johannes van Folker, 46 jaar Jan Jacob Roubos, 4 jaar Cornelia Roubos, 6 jaar Paula Johanna G. van Ooijen, jll jaar Francisca Johanna Toethuis, 87 jaar Elly Jenny van der Wal, 1 jaar Francijna Godefrida v d. Aa, 68 jaar Geerdina Cornelia v. d. Wal, 13 jaar Godefridus Adrianus Kuipers, 5 jaar Petrus Hendrikus G. Kuipers, 41 jaar Elias van der Wal, 51 jaar Huiberdina van der Wal, 21 jaar Janna Lamberta Wigmans, 44 jaar Maria Antoinetta W. v. Delft, 50 jaar Johanna van Balkom, 71 jaar Johanna van der Griendt, 50 jaar Johannes Poddewijn, 82 jaar Johannes Josephus A. Dankers, 58 jaar Catharina de Laat, 43 jaar Christina Broekmeulen, 65 jaar Johannes Martinus van Liempt, 16 jaar Johannes van Liempt, 57 jaar Maria Merks, 5.2 jaar Leonardus J. M. van Liempt, 12 jaar Kaspar Nieuwkoop, 32 jaar Wilhelmus van Mierlo, 9 jaar Johannes J. van de Griend, 12 jaar Petronella C. van de Griend, 20 jaar Adrianus M. van de„Griend, 16 jaar Johanna van Liempt, 17 jiar Hendrikus M van Liempt, 9 jaar Geertruida Antonia Verbunt, 22 jaar

De Sirene | 1944 | | pagina 2