INGEKOMEN GIFTEN Ofticieele Bonaanwijzing. Plaatselijk Nieuws Ingezonden. Correspondentie VOOR MONUMENT SLACHTOFFERS HEUSDEN Mottode Eer van Heus den c.a. spreekt" Geeft van harte, geelt spontaan 't Zijn onze dooden die daar gaan"; Verstoor hun rust en vrede niet, Door kleinzieligheid; zij zingen 't Eeuwig Lied! Vorige verantwoording f 111, Dragers slachtoffers mijnramp - 47.— d. D. - 2,50 A. Poddewijn - 100,— V- 10 f 270,50 werd de gemeente bedreigd met evacueeren en met onder water zet ten. Gelukkig is van dit alles niets gekomen Een ieder heeft op tijd zijn werk kunnen verrichten. Thans bijv. worden er al nieuwe aardappelen gerooid, wat wel een bewijs is dat men niet achter is bij andere jaren. In andere gemeenten in de Bom- melerwaard is dit wel het geval. Gebrek aan werktuigen en paarden is hiervan wel de oorzaak. Langs de Maas is natuurlijk voor dat de moffen niet weg waren, niets be werkt kunnen worden. Zeer dankbaar mogen wij dus zijn dat deze gemeente het er zoo bijzonder goed heeft afgebracht. Laten we daarom niet kankeren, zooals al druk gedaan wordt, maar laten we de overheid gelegenheid geven om een en ander naar beste weten te regelen. Ook deze staat voor een moeilijke taak. HEUSDEN. De jongelui, die de jeugdige slachtoffers van den ramp, veroor zaakt door de ontploffing van een mijn, naar hun laatste rustplaats hebben gedragen en daarvoor ieder een bedrag in geld ontvingen, heb ben besloten, dit bedrag af te staan voor het monument voor de in deze gemeente gevallenen door oorlogs geweld. Een sympathieke daad, die alle lof en waardeering verdient en voor een ieder een aansporing moge zijn om hun prachtig voorbeeld te volgen. - De ingezetenen van Lekker- kerk, Krimpen a.d IJssel en Krim pen a.d. Lek, die over den grooten nood van de ingezetenen van Heusden hadden vernomen, hebben gezamenlijk eto op spontane wijze een actie op touw gezet om Heusden te helpen. Mild en royaal werd er gegeven huisraad, huishoudelijk artikelen, bedden, ledikanten, matrassen, serviesgoed enz zoodat er 18 wagens noodig waren, om al het ingeza melde naar de opslagplaats te ver voeren, van waar het per boot naar Heusden wordt gebracht, om door de plaatselijke afdeeling van de HARK in ontvangst te worden genomen en gedistribueerd Zoo leveren de bewoners van de Lek en den IJssel een schitterend be wijs van naastenliefde en geven zij tevens blijk, op welke wijze her rijzend Nederland werkt om de - nooden te overbruggen. De afdeeling van de H.A R.K verzoekt de burgerij van Heusden om de gulle gevers, die het inge zamelde met eeij boot, die Maandag of Dinsdag zal arriveeren, op feeste lijke wijze te ontvangen. Zij, die in het bezit zijn van een instrument, het doet er niet toe welk, worden verzocht zich te vereenigen, om op die manier een eenvoudig orkestje samen te stellen, om bij de intocht aanwezig te zijn. Verder verzoekt zij een aantal personen, om bij de lossing behulpzaam te willen zijn en eigenaars van voertuigen om deze ter beschikking te willen stellen. Nadere inlichtingen zijn te be komen bij het St. Vincentiushuis in de Putterstraat, des morgens van 11 1 uur en des middags van 24 uur. M^n wordt er verder nog op ge wezen, zich bij de aankomst van de boot niet op het gras te willen begeven, met het oog op eventueel nog aanwezige mijnen. Ouders waarschuwt daarvoor uwe kinderen ALMKERK. ■k Tot onderwijzeres aan de Herv. School alhier, is benoemd Mej. Verhoeven uit Capelle, 4thans tijdelijk onderwijzeres te dezer plaatse. 4 ANDEL. De Oranjevereen. .Juliana" zal in de Chr. School een leden vergadering houden op Dinsdag 8 Juli a.s. Aan de orde bestuurs verkiezing Aftredend alle bestuurs leden. BRAKEL. Het ,,Hark" Comité alhier heeft eenige textielgoederen ont vangen ter verdeeling onder de oorlogsslachtoffers Personen woon achtig in deze gemeente, kunnen een schriftelijke aanvraag indienen bij den heer J. de Weerd, secreta ris van bovengenoemd comité. De aanvraag moet inhouden, welke goederen worden verlangd en door welke omstandigheden men een en ander is kwijtgeraakt Spoedig hoopt men ook in deze gemeente een in zameling te houden. Wat gemist kan worden zette men dus vast klaar. Alle tyhuspatiënten, welke in de barakken alhier waren opgeno men zijn overgebracht naar Gorin- chem In den tijd dat de barakken alhier aanwezig waren is er in deze gemeente maar één geval van typhus voorgekomen Ongeveer een derde van de gemeente is te .zen deze ziekte ingeënt. Maandag jl is men te Zalt- vommel begonnen met het werven ban oorlogsvrijwilligers Bekend makingen hieromtrent zijn in de gemeente aangeplakt. GENDEREN. Zondag 24 Juni, was het de eerste keer dat de Geref. Jonge- lingsvereen. ,,Maranathi" weer bij een kwam in openbare vergadering, want sinds 22 Juli 1942 was de vereeniging door den bezetter ver boden en ontbonden. Sindsdien was, tot kort voor de evacuatie, wel doorvergaderd, maar toch in bedekten en anderen vorm. Nu is echter het scherm weer opgetrok ken en is het ieder vrij zijn begin selen en levensbeschouwing uit te dragen en aan de buitenwereld te toonen. De vergadering had plaats ten huize van G v. d. Beek L.Gz. Uit het openingswoord van den Voorzitter bleek ook, dat allen met gemengde gevoelens waren opge komen. Mef dank en lof in het hart voor den terugkeer uit den vreemde van een lid, dat 2 jaar in Duitschland had vertoefd en voor de terugkeer na de evacuatie en vooral ook voor de herrijzing van ons* Vaderland en onze Jongelingsvereeniging. Maar ook smart en droefheid trilde door het hart, want 2 der leden ontbraken (zie advertentie) die niet zullen wederkeeren, daar het oorlogsgeweld hen heeft weg gerukt uit het leven en zij daarom ook hun talent niet aan de vereeni ging meer kunnen wijden. In het verloop der vergadering werd het bestuur alsvolgt, bij ver kiezing, samengesteld: A A. Heij- stek, le Voorz.J. M. Oerlemans, 2e Voorz T. H v. Mersbergen, Secretaris J. B Meiresonne Azn., Penningmeester J. Colijn, Biblioth. Voortaan zal er eiken Zondag te 2 30 uur (off. tijd) v,ergaderd wor den. Dat alle jongelingen te dezer plaatse hun plicht toch verstaan. Nog dient te worden vermeld dat de vereeniging op 24 A^ril (dus tijdens de evacuatie) het feit her dacht, dat ze voor 75 jaar werd opgericht. Vermoedelijk in het na jaar zal dit feit herdacht worden De knapenvei*een. ,,Samuë.F' hield ook weer haar eerste verga dering. Het bleek dat alle leden nog in goede gezondheid waren en vol animo om weer op te bouwen wat door den oorlog aan hun ver eeniging was afgebroken Ook voor deze vereeniging kan wat nieuwe leden erbij geen kwaad. Eiken Mededeelingen van den Distributiekring 251, Waalwijk In het tijdvak van 24 Juni t.m. 7 Juli 1945 zijn de navolgende bonnen der bonkaarten 7e periode geldig verklaard BROOD, A28A, B28A, C28A, D28A, E28A, M28A, A28B, B28B, C28B, D28B, E28B, Brood 400 gram D28A, D28B, D28C, D28D, E28A, E28B, E28C, E28D, Beschuit 100 gram brood. MELK, E64 Reserve, 3 1 /2 liter gestand, melk C28, D28, E28 Melk, 1 3/4 liter gestand, melk. A28 B28 taptemelk, 1 1/2 liter gestand, melk. MARGARINE, A28A, B28A, C28A, Boter, 250 gram boter, 125 gr. boter is 100 gr. vet. M26 Reserve 62 1/2 gram. BOTER, D23A, E28A Boter, 250 gram. Geldig t.m. 30 Juni. CHOCOLADE, B67, C67, D67 Res., 1 tablet. TOELICHTING: De geldigheidsduur van deze bonnen vangt aan op den dag, waarop ze worden gepuliceerd en eindigt op 7 Juli 1945. Inlevering door detaillisten (Evenredige bevoorrading.) In de week van 2 7 Juli 1945 moeten detaillisten op den voor hen vastgestelden inleveringsdag inleveren Zout, 166 alg. 1 rants., restant 156 alg. 1 rantsoen. Peulvruchten, 165 alg. 1 rants, restant 145 alg. 1 rants. Suiker, 170 alg. half rants, restant 16Ö alg half rants. Chocolade. C60, D60 reserve 1 rants, restant C50, D50 res. 1 1/2 rants. B60 res. half rants, restant B50 res. 1 rants. B, C en D64 res. half rants, Eng. bloem A, B en C58 res. 3 rants, restant A, B en C51 res. 3 rants. D en E58 res. 7 rants, restant D en E51 res. 7 rants. Kinderbiscuits, D en E49 res. 2 rants, rest. D en E 46 reserve 2 rants. D en E 68 res. 2 ranlsoenen. Beschuit, D27A, D27B beschuit 1 rants, restant D25A, D25B beschuit 1 rants. E27A E27B beschuit 1 rants, restant E25A. E25B beschuit 1 rants. Zondag hopen d§ knapen weer bijeen te komen om 4 uur (off. tijd) GIESSEN. Donderdagavond deed zich hier een droevig ongeval voor. Dé 15-jarige zoon van den fortwachter Van Deursen en den 11-jarige P. Groenenberg, waren op het fort aan het spelen. Vermoedelijk heb ben zij een mijn ontdekt, die tot ontploffing kwam, waardoor beiden werden gedood. VEEN. Op Woensdag 4 Juli worden de lijken van de door de duitschers gefusileerde slachtoffers uit deze gemeente naar hier overgebracht. In de Herv. Kerk zal een lijkdienst worden gehouden, waarbij Ds Eijsinga uit B.-Broek en de Geref. predikant Ds. v. Woesteijne uit Ridderkerk voor zullen gaan. Ook Ds. Kleermaker van hier en ver moedelijk Ds. Harkema uit Wijk zullen het woord voeren. De gemeenteveldwachter deBruijn zal door politiebeambten naar den gemeenschappelijken grafkelder worden gedragen. De 4 anderen zullen door militairen, met militaire eerbewijzen worden bijgezet. Na afloop van den dienst, zal het stof felijk overschot van den reserve kapitein, H. v. d Maaden, naar de begraafplaats te Wijk worden over gebracht, waar het ter aarde zal worden besteld. De lijkdienst in de kerk is alleen toegankelijk voor genoodigden, hun aantal bedr ragt 600. De geheele regeling van dezen plechtigen lijkdienst berust bij den heer M. Honcoop. WIJK EN AALBURG. Alhier bestaan plannen tot oprichting van een Korfbalclub Men kan zich hiervoor aanmelden bij den heer K. v. Drunen, alhier. (Zie advertentie.) Boler, D en E 27A boter half rantsoen restant D en E26A boter 1 rants. Margarine A, B en C27A boter half rants, restant A, B en C26A boter 1 rants. M27A boter half rants, restant M26A boter kwart rantsoen. Extra rantsoenen wegens bijzonderen arbeid. Voor het tijdvak van 8 Juli t. en m. 4 Augi 1945 (8e periode) komen zij, wier ar beid volgens de thans geldende normen als «zeer zwaar", „zwaar" of „langdurigen- of nachtarbeid" wordt aangemerkt, /wederom in aanmerking voor toeslagkaarten, resp. 2 kaarten MB 508, 1 kaart MB 508, 1 kaart MC 508. Zelfverzorgers voor een der artikelen boter, melk, brood en vleesch zijn van dezen toeslag uitgesloten, zelfverzorgers voor aardappelen daarentegen kunnen wel toeslagkaarten ontvangen, doch hiervan zullen de aardappeibonnen zijn verwijderd. De naamlijsten, alsmede eventueel nieuwe aanvragen dienen uiteriiik Dinsdag 3 Juli a.s. op het dislributiekëntoor te zijn inge leverd. Betrokkenen zullen t.z.t. bericht ont vangen betreffende afhaling der toeslagkaar ten. Distributie van Textiel. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat alle nog in den dis tributiekring Waalwijk in omloop zijnde textielvergunningen vóór of op Zaterdag 7 Juli a.s. bij den op de vergunning vermel den winkelier moeten zijn ingewisseld tegen de daarop verkrijgbaar gestelde goederen. Alle vergunningen, uitgegeven vóór 8 Juli 1945 zijn met ingang van dezen datum on geldig die, welke om een of andere gel dige reden door den betreffenden winkelier niet konden worden geaccepteerd, moeien op het distributiekantoor worden aangebo den op 9, 10 óf 11 Juli a.s., waarna zal worden getracht hiervoor alsnog een nieuwe geldige vergunning af te geven. Verder wordt medegedeeld, dat, alle loo- pende aanvragen voor textiel per 7 Juli a.s. zijn vervallen; dit geldt niet voor de in behandeling zijnde aanvragen voor gordij nen, kousen en textiel voor bevallingen. Voor-de jextieldetaillislen is een inventa risatie vastgesteld, welke zal plaats vinden 9, 10 en II Juli a.s.,- de te verstrekken In ventarisatielijsten moeten uiterlijk 12 Juli a.s. op het plaatselijk distributiekantoor zijn in geleverd. 0 Sluiting distributidienst op 29 Juni namiddag. In verband met de verjaardag van Z.K H. Prins Bernhard zullen alle kantoren van den distributiedienst op Vrijdag 29 Juni des namiddags gesloten zijn. WOUDRI CHEM. Het bestuur van de veiling Woudrichem ontving bericht, dat het veilen van vroege aardappelen tot nader order is uitgesteld. Geachte Redactie van „De Sirene". Gaarne zag ik onderstaande opge nomen in Uw thans weer zooveel ge lezen blad.\f|g|£J|§ y a In een overzicht, over hoe verschil lende plaatsen in den omtrek den oorlog doorstonden, wordt in het over zicht over Babiloniënbroek ook aan gehaald de beestachtige behandeling door een boer, die zelfs nog stroo durfde te weigeren voor een^ zieke vrouw, die gedwongen was te evacu eeren. Wil de geachte inzender van dit overzicht zich met mij in verbin ding stellen, opdat ik de naam te weten kan komen van de schurk die dit op zijn geweten heeft. Het is nog niet bekend of er tegen dergelijke personen een strafvervolging zal worden inge steld, maar laten wij hopen dat dit wel zal gebeuren. Het is niet meer dan verdiend, dat er naar dergelijke personen nader onderzoek wordt ge daan. Het zou zeer aan te bevelen zijn, een Zwarte Lijst aan te leggen van personen, die zich op een derge lijke ergerlijke wijze misdragen hebben en deze te publiceeren, opdat de gansche bevo'king weet, wie het heeft durven wagen, in een tijd van schier ondraagbaar leed, zich tot een der-ge lijk peil te verlagen. O. BOUMAN. Andel, 24 Juni 1945. De groote toevloed van advertentie's is oorzaak, dat wij allen niet konden opnemen en eerf gedeelte tot ons volgend nummer moeten laten wachten. De Redactie. 0

De Sirene | 1945 | | pagina 2