BOHWEITLUST INGEKOMEN GIFTEN Plaatsing van noodwoningen. Plaatselijk Nieuws VOOR MONUMENT SLACHTOFFERS HEUSDEN Motto: ,,de Eer van Heus den c.a. spreekt Geeft van harte, geelt spontaan ,,'t Zijn onze dooden die daar gaan"; Verstoor hun rust en vrede niet, Door kleinzieligheid; zij zingen 't Eeuwig Lied! Vorige verantwoording f 1941,97 N.N. 5.- v. E.-B. 25.— Verjaardagsfeest N. N. 6.50 N.N. 67.31 f 2045.78 een dringende reden is in den zin van art. 1639 p en q, de kantonrechter alleen de bevoegde persoon is om uit te maken of zulks al dan niet het geval is. Wellicht ten overvloede wordt art. 1639 p en q in een volgend nummer in zijn geheel opgenomen. Als dringende reden wordt thans mede beschouwd (aldus de tekst van het K. B. van 29 Dec. '44)'het feit, dat een werkge ver of werknemer gedurende de vijandelijke bezetting van het Rijk in Europa, hetzij als lid, begunstiger of anderszins zich aange sloten heeft of aangesloten is gebleven bij de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden of eenige daaraan verwante of andere nationaal-socialistische of fascistische organisatie of instelling van deze Beweging of bij een zoodanige organisatie of instel ling werkzaam zijn geweest, dan wel haar propaganda hebben bevorderd of verspreid. 3. Voor ontslag wegens onvaderlandsche houding is de toestemming noodig van den Directeur van het Arbeidsbureau. 4. Voor ontslag in verband met positie verbetering is de toestemming noodig van den Directeur van het Arbeidsbureau, 5. Zonder toestemming van het Arbeids bureau kan ontslag worden verleend, indien er een wederzijdsch goedvinden aanwezig is van beide partijen. Ter vermijding van verdere moeilijkheden wordt aangeraden om dit schriftelijk vast te leggen, zóó dat beide partijen voor accoord teekenen. 6. Wel toestemming van het Arbeids bureau is vereischt, indien een werkgever een werknemer wil ontslaan en deze laatste gaat er niet mee accoord. In dit geval be slist de Directeur van het Arbeidsbureau. 7. Eveneens is toestemming van het Arbeidsbureau vereischt, indien een werk nemer ontslag wil nemen en een werkgever gaat er niet mee accoord. Ook in dat geval beslist de Directeur van het Arbeidsbureau. 8. Geen toestemming van het Arbeids bureau voor het aannemen van een werk nemer is noodig indien de werknemer kan aantoonen, dat het ontslag uit de vorige dienstbetrekking is geschied met weder zijdsch goedvinden of met goedvinden van den Directeur van het Arbeidsbureau. Het verdient aanbeveling dat de werkge vers hiervan een schriftelijk bewijs hebben, aangezien op het aannemen van personeel controle door, het Arbeidsbureau zal wor den uitgeoefend. 9. Kan een werknemer geen bewijs over leggen, dat hij direct uit een andere werk kring komt met goedvinden van zijn vori- gen patroon of met goedvinden van den Directeur van het Arbeidsbureau, dan is voor het aannemen van dezen werknemer een vergunning van het Arbeidsbureau ver eischt. 10. Eveneens is de toestemming van het Arbeidsbureau noodig, indien men iemand wil aanstellen, die nog nooit heeft gewerkt. In aansluiting op bovenstaande instructie inzake aanname en ontslag wordt uitdruk kelijk de aandacht gevestigd op de Veror dening Registratie Werknemers, Verordening van den Staf Militair Gezag van 15 Nov. 1944 No. 41. Krachtens artikel 1 lid 1 onder 2o van deze Verordening is iedere ondernemer ver plicht binnen een week, nadat bij zijn on derneming een werknemer in dienst is ge nomen of de dienstbetrekking van een man- nelijken werkgever op eenige wijze is be ëindigd, daarvan schriftelijke opgave te doen aan het Gewestelijk Arbeidsbureau of Bijkantoor. Krachtens artikel 1 lid 2 worden als on dernemers mede aangemerkt zij, die de feitelijke leiding hebben van een fabriek, filiaal of Bijkantoor of eenig ander zelfstan dig onderdeel van een onderneming. Het niet voldoen aan deze verplichting wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste een jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Krachtens beschikking van den Chef van den Staf Militair Gezag van 14 Febr. '45 No. 321 zijn de Directeuren van de Gew. Arbeidsbureaux en de directeuren van der- zelver Bijkantoren aangewezen als personen, belast met de zorg voor de naleving van bovenbedoelde Verordening en de opspo ring der daarbij strafbaar gestelde feiten. In verband met de kritiek die werd uitgeoefend op de plaatsing van nood woningen in de gemeente Eethen, schrijft de heer A. van Stokkum, Mr. v. Coothstraat 8 te Waalwijk ons, dat hij op 9 Augustus een vergadering bijwoonde, bij welke vergadering ook aanwezig was Ingenieur de Bruijn uit Utrecht, die de uitbreidingsplannen voor de gemeente Eethen verzorgt en de plaats voor de noodwoningen in de tot die gemeente behoorende dor pen vaststelde. De heer v. Stokkum vertelde aan Ingenieur de Bruijn, dat hij de uitge kozen terreinen voor de plaatsing van noodwoningen zeer ongeschikt achtte, aangezien de woningen als woonwa gens naast elkaar zouden komen te staan op terreinen waar geen boom of struik te vinden is en men dus ver plicht is deze woningen later weer af te breken. Ingenieur de Bruijn ging na eenig overleg accoord met het voorstel van den heer v. Stokkum om de nood woningen achter de verwoestte panden te plaatsen, zoodat ze later nog als schuur kunnen dienst doen en de kos ten dan niet geheel verloren zijn. De noodwoningen komen dus zoo veel mogelijk achter de verwoestte panden. Wij twijfelen er niet aan of wij doen dit namens alle ingezetenen van de gemeente Eethen, als wij den heer v, Stokkum dank zeggen voor zijn be moeiingen, die tot zoon gunstig resul taat hebben geleid. HEUSDEN. Dank zij de volledige mede werking van Inspectie Kunstbe scherming (Rijksmonumentenzorg) zal met de voorloopige werkzaam heden aan de Kerk der Ned. Herv. Gemeente onmiddellijk een aanvang worden genomen. Een muur, be nevens verdere voorzieningen zul len worden aangebracht, zoodat de kerk nog voor den winter weder om voor den eeredienst in gebruik kan worden genomen. Aan den Heer Jac van Wijk al hier is hiervoor de noodige opdracht verstrekt. De ledenvergadering van de afdeeling Heusden van het Nederl. Roode Kruis, welke door den Na- tionalen feestdag, automatisch op dien dag niet is doorgegaan, zal gehouden worden op Maandag 20 Augustus a.s., des avonds 8 uur, in het café «Central», Vischmarkt, alhier. ANDEL. De lessen aan de Landbouw school zullen begin September wor den hervat. Helaas is een van de leerlingen der 3e klas, J. C. Lie- vaart te Giessen, slachtoffer ge worden van het wreede oorlogsge weld Het gebouw heeft door de oor logshandelingen betrekkelijk wei nig geleden al is er aan het mooie meubilair nog al wat beschadigd en een en ander gestolen, het onder wijs kan straks op denzelfden voet worden voortgezet. Hier is wel re den tot groote dankbaarheid. Nieuwe leerlingen worden dit jaar niet aangenomen. In de gehouden vergadering van Zaterdag 11 Aug. is tot lid der Commissie van Toezicht gekozen de heer Jac. Branderhorst Wz. te Eethen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van Andels Fan farecorps a.s. Zaterdagavond een muzikale wandeling door het dorp te maken. De oorlog heeft ook voor het fanfarecorps nadeelige gevol gen gehad, aangezien vele instru menten stuk en zoek zijn geraakt De muzikale bezetting van het corps is dus niet zooals men dat gaarne zou wenschen. De kas is ledig, zoo dat van repareeren en aankoop van instrumenten voorshands geen spra ke is. Toch, al is het dan niet ten volle bezet, zal Andels Fanfare niet achterblijven. Het zal alle krachten inspannen om in de toe komst weer in volle uitrusting te kunnen verschijnen. De inwoners onzer gemeente kun nen daarin het fanfarecorps steu nen door hun gaven, welke gaarne geaccepteerd worden. Wij vertrou wen dan ook, dat ieder a.s. Zater dag eens in zijn beurs zal tasten, voor Andels Fanfare.Het corps heeft noodig gesteund te worden. Wanneer wij in de toekomst Oran jefeest mogen vieren, moet Andels Fanfare in staat zijn, haar muzika le medewerking hieraan te geven. Geeft dus a.s. Zaterdag aan An dels Fanfarecorps en zij zal U t.z.t. weer wat teruggeven. ALMKERK. Dinsdag 4 September a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer W. Versluis alhier, zijn loop baan te Sliedrecht begon bij de PTT en vanaf 1923 in deze gemeen te als zoodanig werkzaam met de nauwgezetste plichtsbetrachting. Wij zijn overtuigd dat het dezen hulpvaardigen en getrouwen amb tenaar dien dag niet aan belang stelling zal ontbreken. EETHEN. Door een commissie voor hulp verleening aan de getroffen gebie den uit Pijnakker, werd bij monde van den Weled. Heer Huismans uit Pijnakker, aan den Edelachtb. Heer D. A. v. d. Schans, Burge meester van Eethen, een 110 stuks rundvee, een 2V2-jarig paard en eenige schapen en lammeren, gratis beschikbaar gesteld, om op de ge troffen bedrijven te worden ver>- deeld. Deze koeien zullen via den Bureau houder worden uitgegeven. Met dankbaarheid aan de initia tiefnemers, zal deze gift door de getroffenen worden ontvangen. Deze hulp van particuliere zijde staat onafhankelijk van de steun, die van Rijkswege aan de veehou ders zal worden verleend. Behalve het bovenstaande bericht wordt ons van bevoegde zijde me degedeeld, dat de regeering, zonder betaling, tot 50 pCt zal vergoeden van den veestapel, zooals die bestond op het oogenblik, voordat de oor logstoestand in het Land van Heus den en Altena intrad. De vergoeding zal van zelfspre kend later verrekend worden met de uitkeering der geleden schade. GAMEREN. Door het fanfarecorps »Prin- ses Juliana« werd een rondwande ling door de gemeente gemaakt. Tijdens deze wandeling werd een buscollecte gehouden, welke f 1500 opbracht. Voor deze buitengewone verrassing werd den daarop vol genden avond een concert gegeven op de tent. Tijdens dit concert wer den door enkele meisjes speldjes verkocht, wat plm. f 100 opbracht. De repetities van de fanfare heb ben onder leiding van den heer Parren weer een geregeld verloop. Slechts enkele dagen vóór de capitulatie werd hier de toren ver nield, waardoor de kerk ook zoo veel geleden had, dat ze voor de diensten onbruikbaar was. Nu is de oude openbare school voor kerk ingericht, welke ruim 400 zitplaat sen heeft. De korenmolen en de hooge schoorsteen van de steenfabriek werden ook door de duitschers in puin gelegd. HEESBEEN. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de aangekondigde dienst in de Herv. Kerk alhier, van Ds. Vermaas uit Nederhemert niet door gaat, zoodat er a s. Zondag geen dienst zal zijn. IIERPT. Onder zeer veel belangstel ling werd hier Dinsdag het Gouden Huwelijksfeest van het echtpaar N. v. d. Broek en Petr. v. d. Sande gevierd. Een optocht werd gehou den waaraan een aantal keurig ver sierde wagens deelnamen. Op een waarvan de woning van het echt paar met zijn klompenmakerij was opgesteld. Bijzonder trok ook de aandacht, de versierde boot met zijn bemanning en die waarop een reusachtige klomp werd vervoerd. Des avonds brachten harmonie en zangvereeniging een serenade, terwijl tot slot een revue werd op gevoerd Het geheel was een uitstekend geslaagd feest. LAND VAN ALTENA. Op Maandag 6 Aug. hield de Stamboek Varkensfokver. »Land v. Heusden en Altena en Bieschbosch* in café Dekker te Almkerk haar 14e jaarvergadering. De opkomst was niet groot. De voorzitter de heer J. A. v. d. Schans memoreert in zijn openingswoord wat in den afgeloopen winter vele leden mee gemaakt hebben en herdenkt de leden, welke zijn gevallen door oorlogsgeweld Wat den varkensstapel aangaat, deze is erg ingekrompen, zeer veel dieren zijn door de duitschers weg- geroofd. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat de veree- niging 240 leden telt. De inkomsten bedroegen f 1131,62, de uitgaven f 1045,64. De heer T. J. Verhagen, welke aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen her kozen. Besloten werd dit jaar geen fokdag te houden, aangezien de meeste zeugen verdwenen zijn, voor al langs de Maas. Getracht zal worden voor hen ander materiaal aan te schaffen. Bij de rondvraag kwam het ver zoek of het niet wenschelijk is, ge zien de slechte opkomst der leden, een verloting te verbinden aan de vergaderingen. Dit zal door het bestuur worden overwogen. Voor tijdvak van 19 Aug t.m. 1 Sept. 1945 zijn de navolgende bonnen der bonkaarten 9e periode geldig verklaard BROOD, A35A, B35A, C35A, D35A, M35A, D35B Brood, 400 gram. A35B, B35B, C35B Brood, 600 gram. E35A, E35B Brood 200 gram. D35, E35 Beschuit, 100 gram brood BESCHUIT, D35A, D35B, E35A E35B, Be schuit, 70 gram MELK, A35 B35 taptemelk, 11/2 1. gestand, melk. C35, Melk, 1 3/4 liter gestand, melk. D35, E35 Melk, 2 1. gestand, melk. BOTER, D35A, Boter, 125 gram. E35A, Boter, 250 gram. MARGARINE, A35A, B35A, C35A, Boter, 250 gram margarine, M35A Boter, 125 gram margarine 125 gram Margarine is 100 gr. vet. CHOCOLADE, 04, 20 Versnaperingen 1 tablet. RIJSTPUDDING, D90 Reserve, Voorinleve- ringsbon. ROOKARTIKELEN, 11 Tabak, 1 rants, naar keuze. De bonnen voor brood, beschuit, melk, en margarine zijn geldig tot en met 25 Augustus 1945. De geldigheidsduur van deze bonnen vangt aan op den dag, waarop zij worden gepubliceerd en eindigt op 1 September a.s. tenzij hierboven anders is bepaald. Bon D90, welke is aangewezen voor rijst pudding moet door het publiek vóór Woensdag 22 Aug. brj den detaillist wor den ingeleverd. Mededeelingen van den Distributiekring 251, Waalwijk Inlevering door Detaillisten. (Evenredige bevoorrading) In de week van 20 t.m. 25 Augustus '45, moeten de detaillisten, op den voor hen vastgestelden inleveringsdag. de navolgende consumentenbonnen inleveren: Koffie A 83, B 83, C 83 Reserve 2 rants. restant A 80, B 80, C 80 Reserve 2 rants. Peulvruchten 216 Algemeen één rants, res tant 193 Algemeen half rants, jam 215 Algemeen half rants, restant 2T1 Algemeen half rants. Rijst D 83, E 83 Reserve één rants, restant D70, E70 reserve half rants. Rijstebloem D87, E87 reserve 1 rants, rest. D74, E74 reserve 1 rants. Gort, A. B en C87 reserve 1 rantsoen, res tant A, 70 reserve half rantsoen. B en C 70 reserve 1 rantsoen. Kinderbiscuits. D en E82 reserve, 2 rants. restant D en E71 reserve twee rants. Eipoeder A 33B t.m. E 33B Vleesch 1 rants. restant A 31B t.m. E 31B Vleesch 1 rants. Lucifers, 221 algemeen half rants., restant 203 algemeen half rantsoen. Boter D 34A, E 34A Boter 1 rants, restant A, B en C34A Boter half rants. D en E33A Boter 1 rantsoen. Margarine A 34B, B 34B» C 34B Boter half rantsoen, restant A33A, B33A. C33A Boter 1 rants. M34A Boter kwart rants, restant M33A Boter half rantsoen. Rookariikelen 10 Tabak 1 rants, restant 09 Tabak 1 rants. Voorts moeten naast de gebruikelijke bon nen voor brood, melk, vleesch en aardap pelen nog worden ingeleverd: Kaas 217 Algemeen 1 rants, restant 208 Algemeen 1 rants. Petroleum 109 t.m. 112 Petroleum 1 rants. KF33, KF34 Kookdoeleinden 4 rants. Extra rantsoenen wegens bijzonderen arbeid. Personen, werkzaam in beroepen of be drijven waar zgn. zeer zwaren, zwaren, langdurigen, gifligen of vuilen arbeid wordt verricht, komen voor de 10e periode 1945 (2 Sept. t.m. 29 Sept. '45) wederom in aan merking voor toeslagkaarten c.q. rantsoen- bonnen. Aan zelfverzorgers voor een der artikelen boter, melk. brood en vleesch worden geen toeslagkaarten verstrektzelfverzorgers voor aardappelen daarentegen kunnen wel toe slagkaarten ontvangen, doch hiervan zullen de aardappelbonnen zijn verwijderd. De naamlijsten, vergezeld van de toeslag- bewijzen, alsmede de nieuwe aanvragen, dienen vóór Maandag 20 Augustus a.s. op het plaatselijk distributiekantoor te zijn in geleverd. Betrokkenen ontvangen t.z.t. bericht om trent de afhaling der toeslagkaarten c.q. rantsoenbonnen. Hierop sloot de voorzitter met een toepasselijk woord. VEEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier deelt ons mede, dat a.s Zondag haren nieuwen Herder en Leer aar zijn intrede hoopt te doen des nam. 3 uur (off. tijd), nadat Z Eerw. des v.m. 10 uur (off. tijd), bevestigd zal zijn door zijn zwager Ds. Jonker uit Mole naarsgraaf. WERKENDAM. Zaterdag jl. is er door de muziekvereen. van Almkerk een rondgang gemaakt door het dorp, waarbij tevens een straat- en huis collecte gehouden werd ten bate van de Oranjevereeniging, opdat er, na 7 jaren geen feest gevierd te hebben, behalve het Bevrijdings- ook het Koninginnefeest met luister gevierd kan worden. Deze collecte

De Sirene | 1945 | | pagina 2