DE OORLOG MET JAPAN GEËINDIGD. 1 Gevonden en verloren voorwerpen. Afdeeling Heusden v. h. Nederlandsche Roode Kruis. Predikbeurten Distributie mededeelingen Buitenland Binnenland Advertentiën MAANDAG 20 AUGUSTUS a.s. 19 AUG. 1945 (Zomertijd) Heusden (Bewaarschool), 9.30 uur wijk W en Z, 10.45 uur wijk N en O, Ds. Vogel. Geref. Kerk, 10 en 6,30 u. Candt. Mole naar. Aalburg, 10.30 uur Ds. Trouwborst. Geref. Gem., 10.30 en 7 uur Leesdienst. Bruchem, 3 uur, l)s. Brasser (bed. H. Doop). Doeveren, (Consistorie, naast pastorie), 10 uur Ds. de Tombe. Eethen en Drongelen, 10,30 en 3 uur Ds. Boezer (onder 't Gemeentehuis te Eethen). Genderen, 11,30 en 7,30 uur Ds. Koele. Geref. Kerk, 10 en 3,30 uur Ds. Ritsema. Heesbeen, geen dienst. Kerkwijk, 10,30 uur Ds. Brasser. Veen, 10 uur Ds. Jonker uit Molenaarsgraaf (bevest. Cand. N. Kleermaker). 3 uur Ds. N. Kleermaker (Intrede). Vlijmen, 10 uur Ds. v. d. Berg. Wijk, 10,30 en 7,30 uur Cand. De Heer uit Huizen. heeft f 1067,47 opgebracht. Aan alle gevers en geefsters hartelijk dank voor hunne gaven. Woensdag 8 Aug. hield onze oud-dorpsgenoot de heer M. de Heer, thans wonende in Vlaardin- gen, in de Nutszaal een lezing over het leven in de duitsche concen tratiekampen, hetwelk hijzelf 4 jaar en 4 maanden meegemaakt heeft in de twee beruchtste kampen van Duitschland, nl. Buchenwald en Dachau. Daar vooraf verhaalde hij zijn gevangenneming, zijn verblijf in 't Oranjehotel te Scheveningen, transport en aankomst in Buchen wald en op 't laatst de bevrijding door de Amerikanen. Wanneer men zulke lezingen hoort over het lijden dat ze dag in dag uit moesten meemaken begrijpt men dat alleen de allersterksten terugkomen na zooveel jaren van ellende. Er zijn dan ook, volgens spreker, alleen in Buchenwald al 51,000 gevangenen gestorven De collecte, welke tijdens de pauze gehouden werd ten bate van het fonds 1940'45 voor de nabestaan den der slachtoffers bracht ruim f 245 op. Verleden week Maandag is er een algemeene vergadering ge houden der Oranjevereen., in de Nutszaal alhier. Besloten werd 2 dagen Koninginnefeest te houden, en wel op Dinsdag 4 des middags en Woensdag 5 September. Een voorloopig programma werd vast gesteld vermeldende kinderspelen, bij voldoende deelname allegoriseh- historische optocht, concerten, Jam- pionoptocht en zoo mogelijk open luchtbioscoop of vuurwerk. Ieder werke mede, dat ook dit feest slagen zal en dat de traditie van het organiseeren van goede feesten te Werkendam gehandhaafd blijft. WERKENDAM. Binnenkort zal er weder aan personen, welke niet aangesloten zijn op het elec- triciteitsnet, petroleum voor verlichting ver strekt worden. Het is raadzaam, reeds thans een verklaring van den plaatselijken ver tegenwoordiger van de P.N.E.M. te vragen, waaruit blijkt, dat men niet is aangesloten. Over datum van verstrekking en hoeveel heid volgt een bekendmaking. Petreleum voor kookdoeleinden. Daar het momenteel nog niet mogelijk is, brandstoffen voor kookdoeleinden be schikbaar te stellen, moest overgegaan wor den tot het aanwijzen van een bon van de Brandstoffenkaart van kookdoeleinden voor petroleum. Tevens deelt het C. D. K. mede, dat omwisseling van kaarten niet meer mag plaats hebben. Aangespoeld met hoog water, 3 losse bruggen. Inlichtingen bij Joh. Westerlaken, Giessenschesteeg No. 101, Giessen. Zoek geraakt, in den polder Den Duil, een bruggedek. Terug te bezorgen bij J. v. d. Koppel, D 84, Almkerk. Verloren, 1 blauw gaberdine regenjas, tusschen Haarsteeg en Heusden. Terug te bez. bij A. Sluijmers, Hoeven, Haarsteeg. Gevonden, een portemonnaie met inhoud. G. Pruissen, Buitenkade A 102, Nieuwendijk. Gevonden, een portemonnaie met inhoud. M. Smits, Onderweg 195, Sleeuwijk. Verloren, een zilveren dames armband horloge. M. Damen, Sasdijk 28, Werkendam. Verloren, een portemonnaie met inhoud. Tegen belooning terug te bezorgen bij C. Visser, Uitbreiding 25, Werkendam. Verloren, een zilveren broche. M. de Keijzer, Hoogstraat 192, Werkendam. Verloren, vermoedelijk al eenige weken terug, in de Geref. Kerk te Werkendam, een gouden dames polshorloge. Jan de Keijzer, Nieuweweg 12, Werkendam. Verloren, een verpleegsters-insigne met ooievaar No. A 1610 Gr., Marechaussee, Sleeuwijk. Gevonden, een uitlaatpijp van een motor en een auto-gummiband voor een rijwiel. Terug te bekomen, Postcommandant te Eethen. Gevonden, een portemonnaie met inhoud, op den Achterdijk te Veen. Inlichtingen voor terug te bekomen bij de Mar. te Veen. Achtergelaten door de Duitschers, een twéé-wielige kar. Tr zien en te bevragen bij A. Lankhaar Cz., G 99, B.-Broek. Achtergelaten door de Duitschers, een vier-wielige rolwagen. Te zien en te be vragen bij A. Vos Cz., G 13, B.-Broek. Vermist (waarschijnlijk weggedreven) een drie-balksche slep, lengte 4 meter. Tegen belooning terug of inlichtingen bij A. Zijl mans, G 17, B.-Broek. In den nacht van 14 op 15 Aug. eindigde de tweede wereldoorlog. Toen deden de Amerikaansche President Truman en de Britsche minister-president Atllee door mid del van de radio aan de wereld de mededeeling dat Japan de door de geallieerde capitulatievoorwaarden heeft aanvaard Ook president Stalin van de Sovjetrepubliek maakte de onvoorwaardelijke capitulatie van Japan bekend. Keizer Hirohito heeft alleJapan- sche strijdkrachten, waar zij zich ook bevinden, bevel gegeven het vuren te staken, haar wapens uit te leveren en de orders van het geallieerd opperbevel op te volgen. Aan de geallieerde strijdkrachten is opdracht gegeven de offensieve actie te staken. Generaal Mac Arthur is benoemd tot geallieerd opperbevelhebber voor het in ontvangst nemen van de overgave. De afgevaardigden van den Ja- panschen Keizer zijn uitgenoodigd met spoed naar Generaal Mac Arthur's hoofdkwartier in Manilla te komen ter onderteekening van de capitulatie overeenkomst. Rede Koning George. Koning George hield Woensdag avond in het Lagerhuis een troon rede, waarin hij uitdrukking gaf aan de vreugde van de Koningin en Hem zelf over den gelukkigen afloop van den oorlog, die aan het gansche volk de hoogste eischen heeft gesteld. Voor zijn bereidheid en opoffering dankte hij het ten zeerste. Voorts besprak hij de taak die het Britsche Rijk bij den weder opbouw thans wacht en kondigde wetsvoorstellen aan, welke de Bank of Engeland tot gemeenschapsei gendom maken en de nationalisatie van de kolenmijnen beoogen. Radiorede Prof. Ir. W. Schermer horn. Voor den zender Herrijzend Ne derland heeft de minister-president prof. ir. W, Schermerhorn, naar aanleiding van de capitulatie van Japan een rede gehouden. Hij zei o.m.In Z. O. Azie heeft zich een drama afgespeeld van we reldhistorische beteekenis, dat waar schijnlijk nog belangrijker is, dan de verpletterende nederlaag van Duitschland. Om dat te kunnen begrijpen moeten wij ons bezinnen op den achtergrond van dezen oor log met Japan; een oorlog, die voor al wat Nederlander was in Indië, geen verrassing was doch een feit, dat men jarenlang heeft zien komen. Iedere marineman wist geduren de zijn geheele loopbaan, dat 't voor hem ging om den strijd tegen Japan, die eenmaal onafwendbaar komen zou. Zoo diep was dit in den geest gebrand, dat één van de verantwoordelijke aanvoerders van de Nederlandsche marine medio 1941, bij den aanval van Japan op China, gebrand heeft van verlan gen niet alleen, maar ook het ern stige voorstel heeft gedaan, op dat moment de Japansche vloot met onze onderzeeërs aan te vallen en den oorlog in Z. O. Azië te ontke tenen op het oogenblik, dat ons dat paste en niet te wachten tot de Japanners hun programma hadden voorbereid. Het is er niet van ge komen. Het is bij een plan geble ven. maar ik moet zeggen, natuur lijk is de voorspelling van dezen vlagofficier uitgekomen. Rede Prof. Logeman Na den minister-president sprak de minister van overzeesche ge- biedsdeelen prof. Logeman. Hij deelde o.m. mede, dat de regeering alles in het werk zal stellen om de verbindingen met Nederlandsch Indië te herstellen, opdat men hier te lande zoo spoedig mogelijk om trent familieleden enz. kan worden ingelicht. De Regeering heeft medegedeeld, dat in verband met de capitulatie van Japan en daarmede het einde van den tweeden oorlog, 16 Augus tus, als nationale feestdag moest worden beschouwd. Aanstaande Zondag zal er een algemeene dankdag zijn. Rijdende kogels. De „Daily Express" maakte melding van een nieuwe uitvinding, een soort rijdende kogel, welke voortgedreven wordt door ongeveer een zelfde raketprincipe als de V2. De bedoeling van den uitvinder is er het wereldsnelheidsrecord op het land mee te halen. Hij hoopt een snelheid te bereiken van zevenhonderd vijftig kilometer per uur. Het wonderlijke vehikel ziet er uit als een bom. Het rijdt op een groot wiel, in het centrum waarvan de bestuurder zit, die door een perioscoop den weg afkijkt. Ver der rust ae bom op een staartwig en twee uitsteeksels, die, als de zaak op snelheid komt, worden ingetrokken. De uitvinder, een jonge vlieger van de R.A.F. zal zijn proeven nemen op een strand in Chili over een baan van 45 kilometer lengte. Amerika luidt den vrede in. Het Amerikaansche departement van marine heeft aangekondigd, dat de bouw van Ameri kaansche oorlogsschepen zal worden gestaakt. Men zal ophouden met het werk aan 95 oorlogsbodems incl. het slagschtp „Illinois" van 45000 ton, 2 vliegdekschepen, 20 krui sers en 11 torpedojagers. Rusland en China. In diplomatieke kringen te Londen wordt als een vaststaand feit opgevat, dat Mand- sjoerije als een integreerend deel van de Chineesche republiek moet worden beschouwd Daar tegenover weet men, dat Rusland even eens interesse heeft in Mandsjoerije en dat het nimmer heeft afgezien van pogingen om de door het verdrag van Portsmouth, na de Japansche overwinning, aangedane onrechten te doen herstellen. Nu Rusland zijn uitgang aan de Baltische Zee terug heeft en opnieuw de kwestie van openstel ling der Dardanellen op het tapijt heeft gebracht, is het weinig waarschijnlijk, dat het zou willen afzien van de beschikking over een haven van zoo groote beteekenis als Port-Arthur. Men twijfelt er niet aan, dat deze kwestie reeds op de bijeenkomsten van Stalin en Soeng ter sprake is gebracht. Engelsche Industrie naar Vredesproductie. De „Sunday Times" meldt, dat weer twintig fabrieken in Engeland in totaal reeds vierenzeventig door de regeering zijn vrijgegeven en op vredesproductie over zullen schakelen. Vervaardigd zullen o a. worden electrische fornuizen, kinderwagens, speelgoed, ond. rdeelen van noodwoningen, landbouwwerktuigen en motorfietsen. Men verwacht tegen den herfst de eerste nieuwe radiotoestellen. Ze zullen belangrijk duur der zijn dan in 1939. Bemoedigend?? Een Engelsch geleerde, die zelf aan de vervaardiging van de atoombom heeft mee gewerkt, verklaarde, dat elk land dat over een normale industrieele apparatuur beschikt, in staat zal zijn over vijf jaar atoombommen te maken zonder de medewerking van En geland en Amerika. Petain ter dood veroordeeld. Nadat Maandag de verdedigers van Pétain aan het woord waren geweest heeft de jury Dinsdagavond na 7 uren beraadslaagd te hebben het „schuldig" uitgesproken en den maarschalk ter dood veroordeeld echter, in verband met zijn hoogen leeftijd, zonder toe passing van straf. Aan het slot van de zitting vroeg de president Mongibeaux aan Pétain of deze nog iets te zeggen had. De maarschalk nam een papier uit zijn zak en begon langzaam een ver klaring voor te lezen „Mijn eenige gedachte is geweest, in Frankrijk te blijven en het lijden van het land te verzachten. Frankrijk zal dit niet vergeten. Het volk weet, dat ik het verdedigd heb. Op den drempel van den dood, geef ik U de verzekering, dat ik geen ander verlan gen heb gehad, dan Frankrijk te red den". Japan verloor de geheele vloot. Volgens mededeeling van het Ameri kaansche ministerie van marine heeft Japan in den thans verloren oorlog meer dan 300 oorlogschepen verloren, waaronder 18 slagschepen, terwijl de geheele handelsvloot, groot 5.629,845 ton verloren ging. Het Amerikaansche ministerie voegde hier nog aan toe, dat dit vermoedelijk de eerste keer in de geschiedenis is, dat een groote mogendheid haar oorlogsvloot en handelsvloot tijdens een oorlog ver loren zag gaan. Amerikaansche kruiser in de lucht gevlogen De laatste dag van den oorlog tegen Japan is voor de Amerikaansche marine een rampdag geworden. De kruiser ,Jndiana-polis" is n.l. in de lucht ge vlogen, waarbij van de bemanning 875 opvarenden worden vermist, terwijl |5 dooden en 316 gewonden werden geteld. De 9950 ton metende kruiser, welke in 1938 in dienst werd gesteld, had onlangs San Francisco verlaten met een speciale spoedeischende op dracht. De kruiser vervoerde mate riaal naar de bases van de vliegende supervestingen voor het voeren van aanvallen met atoombommen. Aange nomen wordt, aldus A.F P. dat het schip bij het vertrek uit Goeam in de lucht gevlogen is als gevolg van een vijandelijken aanval. In de Rotterdamsche havens werd opnieuw gestaakt. In een Zaterdagochtend gehouden ver gadering hebben de Rotterdamsche haven arbeiders, die aangesloten zijn bij de Een heidsvakbeweging opnieuw een staking van 24 uur geproclameerd. Deze staking heeft Maandag in volmaakte orde plaats gehad. In tegenstelling met het door de E.V.B. uitgegeven manifest, waarin vermeld staat, dat practisch alle havenarbeiders lid zijn de E.V.B., is een deel van de arbeiders ge woon aan het werk gegaan. In een desbetreffende Regeeringsverklaring worden de methodes uit de Eenheidsvak beweging gebruikt als anarchistisch gebrand merkt. De E.V.B. heeft n.l. aangekondigd dat zij gezien het feit „dat van de zijde der Regeering geen steun te verwachten is" zelfstandig haar eischen door zal voeren, o.m. van de acht-urige werkdag. De Regeeringsverklaring stelt voorts vast, dat na de regeling gesteld bij het buiten gewoon besluit arbeidsverhoudingen in ar beidsgeschillen tenslotte beslist wordt door den Rijksbemiddelaar. Als de E.V.B. be reidheid had getoond zich bij een dergelijke arbitrage neer te leggen, zou niet alleen overleg gepleegd, maar ook onderhandeld zijn. Zij heeft dit geweigerd en op een nadere brief van de Regeering niet meer geantwoord. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden de Regeering niet op open brieven kan ingaan. De regeering doet tenslotte een dringend beroep op de arbeiders zich niet verder op dit gevaarlijke pad t. begeven. Ook in de Amsterdamsche haven is 24 uur gestaakt. De bezetting van Ned. Indië. Als gevolg van het gebrek aan scheeps- ruimte schijnt Nederland slechts een gering aandeel te krijgen in de eerste bezetting van Indonesië. Het zullen voornamelijk Engelschen zijn, die zich met deze taak zullen belasten. In militaire kringen te Washington neemt men als vaststaand aan dat Sumatra onder Mountbatten en de rest van Nederlandsch Indië onder het opperbevel van Generaal MacArthur komt te staan. Zeven bonnen voor de brandstof. Zooals de omstandigheden thans zijn en wanneer geen onvoorziene remmende factoren zooals b.v. strenge vorst, optreden, zal het mogelijk zijn ongeveer zeven bonnen voor vaste brandstof aan te wijzen, aldus heeft de directeur van het Rijkskolenbureau mede gedeeld. Het publiek zal echter geen eischen ten aanzien van de kwaliteit kunnen stellen. Er zullen b.v. 10 pCt. bruinkoolbriketten worden. Maar het zal kunnen gebeuren, dat op een bepaald oogenblik de handelaar niets anders voorradig heeft, dan zal 100 pCt. aan briketten moeten worden afge nomen. Met de gezinsgrootte kan men geen rekening houden. Eer men van 7 tot 8 eenheden per gezin kan overgaan, zal eerst overwogen moeten worden, wat men kan doen voor hen, die niet in tochtvrije woningen zitten. Als er cokes op de bonnen wordt gele verd, zal er 100 kg. worden verstrekt ter vervanging van 70 kg. steenkolen of briket ten. De cokes der gasfabrieken zal ter plaatse worden gedistribueerd. Voor huisbrand wordt bijna 2,5 maal zooveel aangewezen als voor de industrie. Alle consumptiebedrijven zullen behoorlijke toewijzingen krijgen. Met de voorziening van de cacaofabrieken is reeds een begin gemaakt. Razzia onder de aannemers. De P.O.D. te Amsterdam heeft een razzia gehouden tot de arrestatie van de annemers van bunkerbouwers en andere ten behoeve van de Duitsche weermacht uitgevoerde verdedigingswerken, die nagelaten hadden zich te doen registreeren. Van de 200 personen werden 60 pCt. in verzekerde be waring gesteld; de rest der schuldigen is ondergedoken. Dit neemt evenwel niet weg, dat ook deze t.z.t. hun gerechte straf niet zullen ontgaan. Het ligt in de bedoeling van den P.O.D. binnenkort ook de bouwmaterialenleveran- ciers zich te laten melden. De ledenvergadering, welke door den Nationalen feestdag, automatisch op dien dag niet is doorgegaan, zal gehouden wor den op des avonds 8 uur, in het café „Central", Vischmarkt, Heusden. 13

De Sirene | 1945 | | pagina 3