BONSEÏÏLIJST S: INGEKOMEN GIFTEN Inlevering van Bank- en Muntbiljetten Plaatselijk Nieuws VOOR MONUMENT SLACHTOFFERS HEUSDEN Motto „de Eer van Heusden c.a. spreekt" Geeft van harte, geejt spontaan ,,'t Zijn onze dooden die daar gaan"; Verstoor hun rust en vrede niet, Door kleinzieligheid; zij zingen 't Eeuwig Lied! Vorige verantwoording f 2225.38 Oranjefuivers 20.- N. N. 10.- N. N. 15.- A. M. N., Rotterdam 25.- N. N. 10.- L. van Rijswijk, Geerlruidenberg 5.- N. N. 10.- Trouwfeest van Dal-Winkel, Hedikhuizen 46.— f2366.38 vernielde land" te ernstig, om zulke dingen te schrijven. Dit zijn o.i.z. woorden, die thuis hoorem bij hen, die eertijds over ons geheterscht heb ben. Wij voor ons meenden dat de beteekenis Van een Bureau voor Weder opbouw, in de eerste plaats behoorde te zijn een bureau voor „hulp en bij stand", iniet alleen voor gedupeerdie huiseigenaren, maar ook voor hun, die de wederopbouw werkzaamheden be hoor en uit te vceie|n. Als er nu ech ter timmerliedetn zijn welke steenen, bikken, dan kan niet de aannemer, maar wel 'het Bureau er voor zorgen dat deze menschen werk verrichten waar voor z!ij bekwaam zijn. Ook is ons nog niet bekend of er vanwege het Bouw bureau al getracht is van elders werk nemers voor ons te importeeren. Hier zou het bureau een dankbare taak vin den. 4e. Walt dit punt betreft, hier zit een mogelijkheid, die wij in sommige gevallen kuinnen onderschrijven. Metn moet hierbij echter niet uit het oog verliezen Idat er aannemers zijn, wielke door het oorlogsgeweld al hun hulp materialen zagen verloren gaan, en zoo doende 'verplicht zijin met anderen te combineeren. Ook hier een taak voor het Bouwbureau jn.l. zorg spoedig voor toewijzingen, voor hulpmaterialen enz. 3e. Betreffende deze aangelegenheid meenen wij al weerleggingen genoemd te hebben in punt twee. De schrijver Vindt het hier (behalve voor weder opbouw boerderijen) iniet noodig de menschen te waarschuwen, voor om wegen e.d. Wanneer het Bouwbureau dit iniet noodig oordeelt, dan zou het ons inziens zeer wenschelijk zijn, wan neer tioor of vanwege genoemd bureau, belanghebbenden eens volledig werden ingelicht, over de financiëele -gevolgen welke er ontstaan, door dat hun ge bouwen worden hersteld of herbouwd door of vanwege het Bureau voor We deropbouw. Omtrent bovenstaand is bij velen nog weinig bekend, en het lijkt ons toch allenzins noodzakelijk dat belang hebbenden vooraf weten wat de kos ten zullen zijn die zij later in de we deropbouw van hun panden hebben bij te dragen. Een uitlegging alleen in procenten, lijkt ons hier niet voldoende, maar voor elk perceel behoort men te weten, „dat" wordt voor U gebouwd, en „dat" moet U betalen. Ook het vermelden waarom, „We deropbouw Boerderijen" een tactiek voert aannemers uiit deze streek te passeeren, was o.i.z. zeer gewlenscht. 6e. Vraagt schrijver ons om feiten inzake het voortrekken van andere aan nemers bij de toewijzing van materialen. Hierop kunnen wij antwoorden dat aan „Vermeulens Bouwbedrijf" al het aan wezige dakbedekkingmateriaal werd toe gewezen Wij willen aannemen dat gegevens wel ke men ons in deze verstrekt juist zijn, en meenen, wanneer wij iets beweren, waarheid te schrijven en geen verdacht makingen. Wij zijn het volkomen met den schrijver eens, dat „praatjes" geen zin hebben, maar dat het op „daden" aankomt. 7e. Met het slot is schrijver het eens,i maar dan moet schrijver dit goed ver staan. De woorden „Nu niet meer pra ten maar werken", zijn door ons niet geschreven, of wil schrijver misschien dat er over deze aangelegenheid niet meer gesproken wordt? Indien zulks het geval is, laat dan Bureau Weder opbouw e.a. er voor zorgen, dat aan nemers hun rechten niet worden ont nomen of geschaad, dat er door hun voldoende „hulp" en „bijstand" wordt verleend, ook aan aannemers. Onzer zijds vragen wij niets meer dan recht, uitsluitend in Nederlandschen zin. Geen dictatorische macht over ons, maar eensgezind werken als bevrijde en vrije Nederlanders. M. HONCOOP, Secr. Werkcommissie Afd. Heusden en Altena v/d N.C.A.B. Veen. Sept. 1945. Wij meenden voor deze belangrijke kwestie behoorlijke plaatsruimte te moe ten beschikbaar stellen. Op deze wijze kunnen wij evenwel onmogelijk door gaan. In het vervolg kunnen alleen ingezonden stukken worden opgenomen, waarin men zich tot het uiterste be-« perkt. De papiersituatie laat niet toe, dat wij geregeld hiervoor zooveel ruim te kunnen afstaan. DE REDACTIE. HEUSDEN. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen het volgende ter open bare kennis De gelegenheid tot 'inlevering van bank- en muntbiljetten en zilverbons, op den voet van artikel 7 van de be schikking Geldzuivering 1945 in deze gemeente wordt opengesteld als volgt: op 26 September 1945 van 917 uur voor degene wier geslachtsnaam be gint met een van de letters A of B; op 27 September 1945 van 917 u. voor de letters C tot en met G. op 28 September 1945 van 917 u. voor de letters H tot en met K. op 29 September 1945 van 917 u. voor de letters L tot en met P. op 1 October 1945 van 917 u. voor de letters R tot en met U en de letter V tot en met de geslachts* naam Verhoeven. op 2 October 1945 van 917 uur voor degenen wier geslachtsnaam be gint met de letter V, aanvangende met Verkuijl en de letters W tot en met Z. VEEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid tot inlevering van bank- en muntbiljetten en zilverbons tot een maximum van f 300 per gezin bij den Kassier der Coöperatieve Boe renleenbank alhier, als volgt wordt opengesteld huisnummers 1 tot en met 35a op Woensdag 26 September 1945. huisnummers 36 tot en met 75 op Donderdag 27 September 1945. huisnummers 76 tot en met 120 op Vrijdag 28 September 1945. huisnummers 121 tot en met 157n op Zaterdag 29 September 1945. huisnummers 158 tot en met 205a op Maandag 1 October 1945. huisnummers 206 tot en met 218a op Dinsdag 2 October 1945. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat een ieder op den voor hem be paalden dag dient te verschijnen. IIEUSDEN. Zaterdagavond mam Dr. I. J. Havelaar in één der lokalen van de O. L. School afscheid als Docent yan de Vereeniging E.H.B.O., Afdeeling Heusden. De Voorzitter, de heer J. Buijs open de deze bijzondere bijeenkomst, memo reerde alles wat op vereenigingsterrein en ook gedurende de oorlogsdagen was gebeurd en prees het werk van den Docent die de leden reeds lang van tevoren hierop had voorbereid en de noodige kennis hiertoe had bijgebracht. Hij bood den scheidenden dokter en leermeester namens bestuur en leden een penteekening van het stadhuis aan als dank en waardeering voor zijn be langeloos werk in al die jaren ver richt. Dr. Havelaar dankte de leden voor hun prestatieshet Hoofd van de Luchtbescherming voor zijn samenwer king en arbeid en gaf richtlijnen voor de toekomst. Hij dankte bijzonder voor het passend geschenk, waar immers aan het stadhuis voor allen zooveel blijde, maar niet minder droeve herinneringen verbonden zijn. De heer Verschuur, Hoofd van den Luchtb.dienst stond stil bij de oorlogs dagen en roemcle het bovenmensche- lijk werk, dat door de artsen in die dagen was verricht, bijzonder bij de inslag in de cichoreifabriek. Hij dankte wederkeering Dr. Have laar voor zijn voortreffelijke maatrege len en zijn prettigen omgang waar door hij een populair figuur was ge worden en noemde zijn heengaan een groot verlies voor de Vereeniging en gemeente. Ook het bestuurslid S. J. Deurloo sloot zich aan bij de woorden door den Voorzitter en den heer Verschuur ge sproken. Hij dankte namens de leden en hen die niet tegenwoordig konden zijn, dokter Havelaar, zoowel als Mevrouw Havelaar, voor alles wat zij in veree- nigingsverbanddoch bijzonder in de bange Novemberdagen voor anderen hebben gedaan toen hun woning open stond voor iedereen die zij maar hel pen konden Hierna verkreeg Mevrouw Havelaar het woord en sprak een warm dank woord tot allen voor alles wat zij en haar Echtgenoot in al die jaren in Heusden en bijzonder ook door de vereen. E.H.B.O. aan vriendschap had den ondervonden. Zij zag in al het verschrikkelijke leed dat we hebben doorgemaakt nog iets moois, n.l. de onderlinge hulp en naastenliefde van mensch tot mensch. Deze eerste levensplicht is door dezen zwaren tijd weer in ons vofk naar voren gekomen en kan niet anders dan voor de toekomst van groote beteekenis zijn. Zij wekte op om den vrijen tijd waar na zoo gestreefd wordt te gebruiken ten nutte van het algemeen belang en daar om ook de eerste hulp te blijven be oefenen. Mevr. Havelaar wees allen dank af en roemde de vereeniging voor de prettige en onderlinge verstandhou ding die daar altijd heerschte en wensch- te het beste voor de toekomst. De Voorzitter sloot deze afscheids- vergadering, die zooals altijd een intiem karakter droeg, met een hartelijk slot woord, wenschte Dr. Havelaar en zijn gezin alle goeds toe en hoopte dat hij met genoegen aan de Veneeui. E.H.B.O. zou blijven terugdenken. Hierna namen alle leden na een ge zellig samenzijn afscheid van Mevr. en Dr. Havelaar. Van de gelegenheid om Zondag ten huize van Dr. Havelaar afscheid te ne men, maakten velen nog gebruik, waar bij hartelijke woorden van dank en waardeering werden gewisseld. Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier, werden op 18 Sept. 20 zuigelingen ter consultatie aangebo den en wel uit Heusden 15, Herpt 1, Genderen 1, Aalburg 1 en Veen 2. Vol gende zitting 2 Oct. ALMKERK. In de Ned. Herv. Kerk te Slie- drecht is een collecte gehouden voor de verwoeste Herv. Kerk alhier. BOMMELER WAARD. In de afgeloopen weken heeft de afd. Bommelerwa.ard van het Ned. Roode Kruis, verschillende zenjdingen ontvangen uit het buitenland. Uit Dene marken 2000 voedselpakketten, welke in de Maasdorpen weiden gedistribu eerd. 4000 pakken havermout, een ge schenk uit Amerika, zijn hier eveneens uitgedeeld. Nog meer voedsel zendingen zullen volgen, terwijl zieken, die het noodig hebben, bijvoeding zullen ont vangen. I Te Zaltbommel is een schip aan gekomen, geladen met Zweedsch hout, waarvan 70 pCt. bestemd is voor den wederopbouw en 30 pCt. bestemd is voor onroerende goederen, terwijl nog een groote partij bouwplaten voor pla fondmateriaal ^nz. onderweg is. BABILONIëNBROEK. Met ingang van Maandag 10 dezer is onze dorpsgenoote Mej. N. v. d. Brugge benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School te Hellouw. Ge noemde heeft ook met gunstig gevolg examen afgelegd voor handwerken. CAPELLE. Ds. H. K. v. Wingerden alhier, ontving een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Delft. De laatstgehouden bijzondere collecte voor het restauratiefonds van het Ned. Herv. kerkgebouw heeft ruim f 770 opgebracht. Voor dit doel is thans ongeveer f 8100 bijeen. De heer S. J. Oerlemans heeft bedankt als voorzitter van de voetbal- vereeniging „Wit Zwart". In zijn plaats is benoemd de heer J. van Breemen. EETïIEN. De najaarskeu ring voor spring- stieren zal voor deze gemeente worden gehouden op Woensdag 26 Sept. des namiddags om 2 uur bij C. J. v. Wijk te Genderen. Het bestuur van de geitenfok- vereeniging „Verbetering zij ons Doel", is voornemens om a.s. Zaterdag 22 Sept. des nam. om 4 uur een geitenkeuring te houden op het weiland van den Ed.Achtb. Heer D. A. v. d. Schans, achter de O.L. School te Eethen. Een ieder, die aan deze keuring deel wenscht te nemen, wordt verzocht om op tijd aanwezig te zijn. LAND YAN ALTENA. De Inspecteur van Domeinen te Den Bosch deelt mede, dat tengevolge van de oorlogshandelingen, geen pacht zal behoeven te worden betaald voor de peroeelen grasland, op de winter bedden, de zomerkaden en van den Noorderdijk van de Bergsche Maas. SPRANG. Met het oog op zijn benoeming tot leger- en vlootpredikant hoopt Ds. A. Sirag alhier, a.s. Zondag van zijn gemeente afscheid te nemen. Ds. S. heeft de Ned. Herv. Gem. alhier 6 jaar ge diend. WIJK EN AALBURG Dezen winter zal er weder een landbouwwin tercursus gegeven worden door den WelEd. Heer B. van Hoven uit Dussen. Zij, die hieraan deel wen- schen te nemen, kunnen dit opgeven vóór 1 October bij A. K. Bouman, C 106, Wijk en Aalburg. (Zie adv.). WIJK. De in de Ned. Herv. Kerk te Noordeloos gehouden collecte voor de Voor het tijdvak van 16 t.m. 29 Sept. zijn de navolgende bonnen van de bonkaart 10e periode geldig ver klaard MELK (gestand.) A 40, B 40 Tapte melk 1 y2 liter; C 40 Melk ls/4 liter D 40A, O 40B, D 40C, E 40A E 40B, E 40C Melk, 2 liler. CHOCOLADE, C 100, D 100, E 100 Reserve, 1 tablet. Geldig t.m. 22 Sept. ROOKARTIKELEN, 51 Tabak, 40 Eng. of Amer. Cigaretten, AARDAPPELEN, A 40, B 40, C 40, Aard., Va kg M 40 Aard. 1 Va kg D 40, E 40 Aard., 1 kg. Geldig vanaf 24 Sept. MARGARINE, A 40B, B 40B, C 40B Boter, 250 gram M 40B Boter 125 gram. BROOD, A 101, B 101, C 101 Re serve, 800 gram. EIEREN, D 104, E 104 Res., 1 ei. TOELICHTING: De geldigheidsduur van deze bonnen vangt aan op den dag, waarop ze worden gepubliceerd en eindigt op 29 Sept. 1945, tenzij hierboven anders is bepaald. In verband met de verlaging van het aard appel rantsoen gedurende hfet tijdvak van 16 t.m. 29 Sept. 1945, wordt de geldigheidsduur der Vrijdag jl. aangewezen aardappelbonnen A t.m. E 39 en M 39 aardappelen verlengd tot 30 Sept., terwijl een ^pxtra bon voor 800 gram brood is aangewezen ter compensatie. Mededeelingen van den Distributiekring 251, Waalwyk Inlevering door detaillisten (evenr. bevoorr.) In de week van 24 tm. 29 Septem ber a.s. moeten de detaillisten op den voor hen vastgestelden inleverings dag de navolgende oonsumentenbonnen inleveren: Zout. 249 Algemeen, l*/«- rants., rest. 255 Alg. 1 rants. Suiker, A, B en C 94 Reserve, 4/10 rants., restant A, B en C 92 Reserve 4/10 rants. D en E 94 Reserve, half rants, restant D en E 92 Reserve, half rantsoen. Eng. bloem: 237 Algemeen, 2 rants, restant 229 Algemeen 1 rants.230 Alg. 2 rants. Margarine, A t.m. E40A Boter, half rantsoen, restant A t.m. C 37 A Bo ter, 1 rantsoen M 38 B en M 39 A Bo ter een half rantsoen, restant M 37 A Boter, half rantsoen. Lucifers: 250 Algemeen half rants, restant 221 Algemeen half rants. Beschuit: D en E 39 A Beschuit, 1 rants, restant D en E 37 A Beschuit, 1 rantsoen. Enquête Gas en Electriciteit. In de week van 24 t.m. 29 Sept. 1945 dienen alle alleenstaanden en ge zinshoofden, die hun warme maaltijden bereiden door middel van gas of elec triciteit bij den plaatse lijken distribu- tiedienst een formulier MD 323-10 af te halen, welk formulier volledig in gevuld en onderteekend, in de vyeek van 1 t.m. 6 October a.s. wederom moet worden ingeleverd. Onder deze categorie vallen eveneens zij, die beschikken over een bruikbare aansluiting, welke, zoodra gas en elec triciteit wordt beschikbaar gesteld, in gebruik kan worden genomen. Bovenaan het formulier dient het nummer van de gas en/of electric iteits- meter hetwelk op de rantsoenkaart eventueel oude rantsoenkaart voor gas en/of electriciteit te vinden is, te worden vermeld. Deze kaarten dienen bij de indiening der enquêteformulieren te worden overgelegd. Aan de achterzijde van het formulier MD 323-10 client de aanvrager bon 244 Algemeen van de bonkaart 10e periode van elk der gezinsleden in de vakjes 1 t.m. 14 te plakken. Het aantal opgeplakte bonnen dient gelijk te zijn aan Tiet aantal personen, dat, in antwoord op vraag 3a, als verwoeste kerken in Nederland, is ge deeltelijk bestemd voor de Ned. Herv. Kerk alhier, waar men reeds met bet sloopen van den toren is begonnen. Teneinde de geweldige steenmassa's enz. snel naar beneden te kunnen transpor teeren, heeft men een ongeveer 25 m hooge „glijbaan" aangebracht, waar-i langs het sloopingsmateriaal naar be neden schuift. WAARDHUIZEN. Achter Ds. G. v. Rongen, Geref. predikant alhier, die voor drie maan den in de ambtelijke bediening is ge- schorscht, omdat hij zich niet wil con- formeenen aan de besluiten der Synode, staat ongeveer 80 pCt. der gemeente. fillII I III

De Sirene | 1945 | | pagina 2