EEN VOLONTAIR, Vermist: een wit-bonte Pink Jo Ouden Koek Aankomende en Jonge Arbeidskrachten een RADIO, merk „Erres" JAN BASTMEIJER ZONEN BIBLIOTEEK der Geref. Kerk te Heusden, WYLAX CONSERVENFABRIEK Donderdag 27 September jo pcurloo Neusden. Bakkersleerling en Broodbezorger, Grafwerken - Gedenksteenen Oorlogsmonumenten Distributie mededeelingen Ingezonden. Burgerlijken Stand Inlevering van Bank- en Muntbiljetten Binnenland Advertentiën OPROEPING. GEVRAAGD: VERMIST: H. M, VERHULST „üorinchemsche Steenhouwerij" HAVERMOUT GORT VERMICELLI OF MAÏZENA RIJST KAAS. Schippers steunden ondergrondsche actie, 1 stoker; 1 aankomende kantoorbediende (M.) eenige flinke jongens; eenige nette meisjes voor lichte werk zaamheden. 14 HENDRIK SLAGMOLEN, CORNELIA BURGHOUT, C. BOUMAN - Werkendam. een eikenhouten tafel, gedraaide pooten een eikenhouten pendule, Regeling buitengewone aangifte-biljetten. Herstel of vernieuwen van bet door 't oorlogsgeweld beschadigd Grafwerk. gen den bal trapten, brak de speler Lommers van E.S.C. zijn been. De wed strijd werd direct gestaakt. De voorwedstrijd Herptsche Boys* li-V.J.C. II werd gewonnen door eerst genoemde vereen, met 21. SLEEUWIJK. Zaterdag 8 September* speelde Sleeuwijk I tegen Ameide I niet als uitslag 30. Tijdens dezen wedstrijd brak de doel verdediger van Sleeuwijk A. Schaddelee zijn been, doordat hij er een trap tegen kreieg. Van opziet was echter geen sprake. Nadat door den dokter de eerste hulp was verleend is S. naar het ziekenhuis te Gorinchem vervoerd. Brandstoffen. De Directeur van het Centraal Dis tributiekantoor te Vugiht, maakt in; overleg met het Rijkskolenbureau be kend, dat verbruikers van vaste brand stoffen voor verwarming van ruimten, niet dienende voor bewoning, waarin ee- nig bedrijf of beroep wordt uitge oefend, bij den plaatselijken distributie- dienst een aanvraag moeten indienen ter verkrijging van een toeslag voor het stookseizoen 1945-1946. De grootverbruikers, die inmiddels reeds een toewijzing hebben ontvangen,, behoeven geen nieuwe aanvraag "in te dienen. Biscuits verkrijgbaar op broodbon. De Directeur van het Centraal Dis tributiekantoor te Vught deelt mede, dat de nog bij detaillisten aanwezige voorraden Engelsche biscuits mogen, worden verkocht op broodbonnen. Per bon voor 400 gram brood kan men 300 gram Engelsche biscuits koopen. 'Detaillisten dienen de in ontvangst- genomen broodbonnen in te leveren bij den plaatselijken distributiedienst. Enquête gas en electriciteit. Daar gebleken is, dat in verschil lende gemeenten behoorenée tot dep Distributiekring Waalwijk en aangeslo tenen op het gas en /of eliectricitfeitsH net niet beschikken over een rantsoen- kaart c.q. oude rantsoenkaart vervalt de bepaling, vervat in de publicatie van Vrijdag aangaande bovenstaande onderwerp betreffende het vermelden van het me ter nummer op het enquête formulier MD 323-10, alsmede de ver plichting de rantsoenkaart bij de indie ning van het enquêteformulier over te leggen. i Eventueele mutaties in de gezinssterk te, die plaats vinden na indiening van het enquêteformulier, dienen ten spoe digste te worden gemeld bij het Gas- en Electriciteitsbedrijf ter plaatse. Distributie van aardappelen. In afwijking van het gestelde in de publicatie van Vrijdag 21 September jl., geven de bonnen A 40, B 40 en C 40 Aardappelen, recht op het koopen van één kg per bon, gedurende het tijdvak van 24 t.m. 29 September 1945. In een vorig' nummer van Uw veel gelezen blad, plaatste U een artikjeil onder den titel „Keerende Klokkeklan- ken." In dit overigens interessant stuk ko men eenige uitdrukkingen voor, die den Katholieken lezer van Uw blad kwetsen. Ik neem gaarne aan, dat dit niet opzettelijk is geschied, maar bet is toch jammer, vooral in dezen tijd nu eendrachtige samenwerking een al lereerste eisch is. De passage, die ik hierbij op het oog heb, luidt als volgt (cursiveeringen van mij): „In de Middeleeuwen geloofde men aan het bestaan van wonderklokken, die luidden bij dreigend gevaar of onheil, enz. Van de klok geloofde men een mysterieuze kracht uit te gaan. Daarom werden de klokken gewijd. Men gaf de klok den naam van een heilige, men zag in de klok een persoonlijk wezen, dat troosten kon en zegenen, maar ook toornen!! Op de eerste plaats wordt hier dus gesuggereerd, dat de klokken wijding en het noemen der klok naar een hei lige bijgeloof is. Wat is nu de Katho lieke opvatting. De Kerk roept door de klok haar levende kinderen, klaagt bij haar doode, jubelt op haar feesten, terwijl soms het zwijgen der klok haar rouw ver tolkt. Welnu, deze klok wordt, even als zooveel andere kerkelijke zaken, aan het profaan gebruik onttrokken door de wijding, zoodat ze in het ver volg uitsluitend bestemd is voor den dienst van God. Deze klok Ken wijding ook wel klokkendoop genoemd vanwege de liturgische afwassching, ede daarbij plaats heeft, geschiedde reeds in de achtste eeuw. Het gebruik \an in- en opschriften, namen, teksten, <mz. kwam in de negende eeuw. Geleidelijk aan ging men bij den klokkendoop namen van heiligen geven. Voor een tijd als de Middeleeuwen kan dit geer bevreem ding wekken. Alle vereenigingen, gilden, enz. ontvingen immers den naam van een heilige. Men had bovendien de bedoeling, dat de geloovigen bij het luiden zich zouden voorstellen, dat die heilige zelf hen opriep tot gebed. Bij deze wijze van voorstellen dacht men niet aan een mysterieuze kracht. W^l moet men een innerlijke kracht zien in de wijdingsgebeden, waarin God ge smeekt wordt, dat Hij zelf overal, waar de klokkenklanken doordringen, de ge loovigen bescherme en opwekke tot g^>ed. Het gaat dus niet aan dit alles zonder meer bijgeloof te noemen. Vervolgens wordt te kennen gege ven, dat het „bijgeloof" langzamerhand verdween toen het Christendom moei en meer ingang vond. De beteekenis, die de schrijver hier klaarblijkelijk aan het woord Christen dom toekent, is volstrekt onjuist, want het Christendom, d.i. het geheel der Christelijke waarheden door Christus geopenbaard, nam een aanvang met de komst van Christus op aarde en niet eerst vijftien honderd jaren na Diens optreden! Nog een enkele opmerking. Het ar tikel zinspeelt op een legende over het uitvinden van het klokkengieten. Historisch juist is, dat de eerste be kende klokkengieters de Benedictijner- monniken uit de zesde eeuw waren. Het klokkengieten zooals vrijwel alle andere cultureele arbfeid is het werk van kloosterlingen gebleven tot aan de opkomst der steden. Mijnheer de Redacteur, U dankend voor de plaatsruimte, eindig ik ook gaarne met den vurigen wensch, dat weer spoedig de klokken mogen zingen in de herrezen torens van het Land van Heusden en Altena! J. B. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van J. B., betreffende mijn arti kel „Keerende Klokkeklanken" zou ik gaarne het volgende opmerken. Wanneer ik ook maar eenigszins had kunnen bevroeden, dat een der lezers, zich zou hebben kunnen stooten of ge kwetst voelen aan een of andere pas sage in mijn art., dan zou ik liever dit gedeelte hebben weggelaten. Ik moet echter, naar aanleiding van bovenstaande gewraakte zinsneden op merken, dat er voor ons, Protestanten, geen heiligen bestaan, in den zin, zoo als Rome die kent en dat dus voor het Protestaritsch gevoel, van geen en kelen heilige een oproep tot gebied kan uitgaan, weshalve dit den Protestant als „bijgeloof" aandoet. r "Inderdaad had ik „terwille van de eendrachtige samenwerking" beter deze zinsnede kunnen coupeeren. Wat betreft den zin: „Maar toen het Christendom meer en meer ingang vond, verdween langzamerhand dit bijgeloof", waar het struikelblok „Christendom" is, bedoel ik hiermede dit te beklem- toonen, dat, toen het licht van het Evan gelie, dat, bij de Kerkhervorming in de 16e eeuw, „(alwe€r volgens Prot. opvatting) weer zuiver straalde, een steeds grooter v|eld der kerk ging be schijnen, dat, toen meer en mteer ver dween de opvatting, die men omtrent de gewijde kerkklok huldigde. DE SCHRIJVER. Vele schippers hebben tijdens den laatsten tijd van de bezetting, het hunne er toe bijgedragen, om den mof zoo veel mogelijk afbreuk te doen.i Om b.v.. de vordering van schepen te ontgaan, zochten tientallen schepen in Sept. 1944, een veilige ligplaats ten Z. van de Schutsluis te Andel. Het riviervak hier verkreeg daardoor het aspect van een drukke binnenhaven. Later brachten de moffen verschil lende van deze schepen, die door hen ontdekt waren, tot zinken, terwijl an dere werden versleept. Het was een naargeestig gezicht,/ al die gezonken, scheefliggende endoor schoten schepen en gekapseisde bagger molens. Deze laatste waren ook ge troffen door geallieerd vuur. Verschillende schippers vonden een onderkomen in de langs de Maas ge legen dorpen, als Aalburg, Wijk Andel. Rijswijk enz., tot December 1944, toen eerstgenoemde plaatsen werden geëva cueerd. 16 Januari 1945 volgde de evacuatie van Neer-Andel, waar vele schippers in de meer naburige dorpen neerstreken. Bij de „ondergedoken" schepen waren er. die een waardevolle lading aan boord hadden, als steenkolen b.v. De ze werden wel in de gemeente, waar ze voor wal lagen gedistribueerd. De geladen schepen toch waren oor spronkelijk bestemd voor Duitschland. NEDERHEMERT. Over de maand Augustus Qeboren: Aria, dochter van C. Verheij en A. den Otter. GetrouwdW. G. van den Heuvel en K. Vos; C. van de Werken en H. C. van Tilborg; C. Verheij en L. Spiering. Overleden: A. G. van Uoijen 68 jaar, echtg. van M. Smits. KERKWIJK. Over de maand Augustus. Getrouwd: L. v. Veen 22 j. en P. L. Vos 23 j.; F. v. Maren 29 j. en J. S. Bakker 23 j. Overleden: Jan Keinemans, echtg. van D. H. de Bijl, 54 j.Sophie Arnol- da Slegh echtg. van H. J. Quick, 55 j.; WERKENDAM. Geboren: Judith Adriana, d. van W. den Hollander en J. A. Roest; Jan- nigje Elisabeth, d. van P. Rijkers en J. E. Roubos; Anna Cornelia, d. van H. v. Kooy en H. Colijn. Getrouwd: A. R. Dolk, 27 j. en G. Versluis, 25 j. ANDEL. Over de maand Augustus. Qeboren: Gerrit, zoon van A. de Fijter en A. Verbeek. Getrouwd: P. Schouten 27 j. en J. de Rooij 27 j. OverledenJenneke Verwijs 36 j. echtg. van J. A. Bouman; Wilhelmina Teuntje Bouraan 1 maand. EETHEN. De Burgemeester van Eethen maakt bekend, dat er gelegenheid wordt ge geven tot inlevering van bank- en munt biljetten op de uitgereikte geldkaart tot een maximumbedrag van f 300. De inleveringskantoren zijn op de dagen van inlevering geopend van 9 tot 17 uur en bij gebleken noodzaak van 20 tot 22 uur. De inlevering kan voor de gemeente Eethen plaats vinden op de postknto- 4en en bij de Coop. Boerenleenbanken te Genderen en Meeuwen. De betrokken houders van geldkaar- ten kunnen hun geld inleveren op de navolgende dagen. Woensdag 26 September 1945, de in woners der dorpen Heesbeen en Eethen Donderdag 27 September 1945. De inwoners van het dorp Genderen met de huisnos. 1 tot en met 60 en de in woners van het dorp Drongelen. Vrijdag 28 September 1945. De in woners van het dorp Genderen met de huisnos. 61 tot en met 120 en de in woners van het dorp Meeuwen met de huisnummers 1 tot en met 80. Zaterdag 29 September 1945. De in woners van het dorp Genderen, met de huisnummers 121 tot en met 170, en de inwoners van het dorp Baby loniënb roek met de huisnummers 1 tot en met 50. Maandag 1 October 1945. De inwo ners van het dorp Doeveren en de in woners van het dorp Babyloniënbroek met de huisnummers van 50 tot en met 110. Dinsdag 2 October 1945 voor divefse inleveringen. De inleveringskantoren zijn niet ge houden ter inlevering aangeboden bank en muntbiljetten en zilverbons te aan vaarden van inleveraars die niet op den voor hun vastgestelden dag komen inle veren. Burgemeester en Weth. v. Eethen, D. A. v. d. SCHANS. De Wethouder,, E. v. d. BEEK. Doodstraf geëischt. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag had zich te verantwoorden de 26-jarige Chauffeur G. Maan te Mont- foort, die zich in Augustus 1940 had opgegeven voor de Waffen SS. en in Februari 1941 te Muenchen tot de SS. was toegetreden. Verdachte verklaarde de overtuiging te hebben gehad als po- litieagend naar Holland terug te keeren. Hij werd echter „bedrogen" en moest de campagne tegen Rusland meemaken als chauffeur in de zevende compagnie van het SS.-regiment „Westland". Verdachte was hiertoe gekomen om tegen het bolsjewisme te kunnen vech ten. Verdachte had den eed van trouw resp. aan Hitler en aan Doenitz afge legd. Mr. Dysserinck eischte de doodstraf. Inleveren bankbiljetten. Het ministerie van Financiën, ves tigt er nogmaals de aandacht op, dat alle natuurlijke personen (dus ook ge wone winkeliers) in de inleveringsweek alleen geld kunnen inleveren bij over- legging van een geldkaart en dus ge bonden zijn aan het maximum van f 300. Alleen voor andere dan natuurlijke per sonen (dat zijn dus juridische perso nen zooals N.V.'s, erkende verfeeni- gingen enz.) kan het oude papiergeld door een gevolmachtigde zonder geld kaart en daardoor ook zonder eenig maximum worden ingeleverd. VERLOREN: Te Meeuwen op Woen- dag 19 September 1945, plm. 17 uur, een klein zilveren horloge met een dunne zilveren ketting er aan. Tegen belooning terug te bezorgen bij Post- Comm. Kon. Mar. te Eethen. VERLOREN: op 31 Aug. op het feestterrein te Aalburg, een dubbeltjes armband. Terug te bezorgen bij J. Bouman, Heistraat A 178, Wijk en Aalburg. GEOPEND 9 iedere Zaterdagmiddag van 3—4 uur. Leesgeld 3 cent per deel en per week. Aan de Coöp. Zuivelfabriek „St. Isidorus" te Herpt, wordt gevraagd: ongeveer 15 jaar oud. Aanmelding ten kantore der fabriek. 8 kan nog plaatsen Zich aan re melden ten kantore van de Fa. WIJNBELT&CoRijkswal, Woudrichem ATELIER li GEVONDEN: tijdens de uitreiking van nieuw geld te Vrijhoeve-Capelle, enkele bonnen 240 Algemeen en eenige andere bonnen Algemeen, een enve loppe, inhoudende inlegvellen en der gelijke. Terug te bekomen bij Wachtmeester Vos, Kazerne Waalwijk. Oproeping ingevolge wettelijk voorschrift. PRO DEO. Bij beschikking van den E.A. Heer Pre sident der Arrondissements-Rechtbank te 's-Hertogenbosch, van 20 September 1945, is de oproeping bevolen van: zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, om op Donderdag den 4d.n Oc tober 1945, des namiddags ten 2l I i uur te verschijnen met zijne echtgenoote wonende te Meeuwen, F 25, in het Paleis van Justitie te 's-Hertogenbosch, ten einde te worden gehoord naar aanleiding van een door CORNELIA BURGHOUT voornoemd bij gemelde Rechtbank ingediend verzoekschrift tot het bekomen van echtscheiding, subsidiair scheiding van tafel en bed. De Griffier der Arrondissements- 30 Rechtbank te 's-Hertogenbosch, B. DE ROY VAN ZUIDEWIJN. 's-Hertogenbosch, 20 September 1945. de eerste mondelinge lessen 12 in Concordia te Almkerk. 7.30 uur Middenstandsdiploma 8.30 uur Landbouwadministratie Nieuwe cursisten kunnen zich dan nog voor 't laatst opgeven. Nummer in het oormerk 0325; Letters Z U B. Inlichtingen worden gaarne ingewacht door J. W. VERSTEEG, Meerhoek 83, Genderen. voor RECLAME en ander SCHILDER- en TEERENWERK. Brieven onder No. 54 aan het Bureau van dit Blad. 7 Op de Cambereurfabriek Holland* te D r u n e n kunnen eenige geplaatst worden. Voor verdere af stand dan 8 K-M. wordt vergoeding gegeven. 16 Aanmelding aan de fabriek te Drunen. HUISORGEL merk «Packard" zonder bovenstuk; QASCYL1NDER met meter in de cylinder is de naam van den eigenaar ingeslagen. Tegen belooning terug te bezorgen bij 11 B. STRUIK, smederij, Genderen. VERMIST, tijdens evacuatie, Type K. Y. 186; nikkel ring rond de wijzerplaat, Bin-Bam-slag Inlichtingen of terugbezorgen tegen be looning bij L. J. A. DE ROOIJ, Binnen A 43, Dussen 14 Voor Heusden en voor omliggende streken FA. P. J. DE GROOT k ZN. Concordiaweg 21-23 - Gorinchem. Ook het adres voor Eigen ontwerpen. Van de bedrijfschappen ontvingen wij toe stemming om de volgende coupures in NOORD-BRABANT in ontvangst te nemen: Op deze coupures leveren wij snel in geheel Noord-Brabant onze bekende verpakte artikelen. Hieronder valt dus ook het Land van Altena. Qeeft Uw toewijzingen met onze vertegenwoordigers mee of zendt ze ons per post. so Maar toen het Ch istendom meer en meer ingang vond verdween lang zamerhand dit bijgeloof Accountant, lid NU VA Belastingcosulent. LEIDEN, Postbus 71, Tel. Int. 2.1.3.7.1. worden boodschappen aangenomen bij de Firma L. J. VEERMAN, Botermarkt, Heusden, Telefoon no. 19. 15 18

De Sirene | 1945 | | pagina 2