Geldvernieuwing I. J. HAVELAAR, 2 schapen, Predikbeurten Bekendmaking. Binnenland Het houden van openbare vergaderingen. Advertentiën 1 J. HAVELAAR. JOHANNES LANKHAAR HENNIE KAPSAY. HENDRIK COLET, VERTROKKEN uit Heusden 21 ARTS. A. AANEN, Arts te Wijk en Aalburg J. H. VAN DER L00, Arts te Veen. E. SCHIMMEL, Arts te Heusden R. A. H. J. VERHOEVEN, Arts te Vlijmen. Verhuisdvan Heusden Arnhem, Velperweg 8, Aankomen loopen: 6 30 SEPTEMBER. HEUSDEN, (Bewaarschool), 9.30 u. wijk Z en W en 10.45 u. wijk N en O Ds. Vogel. Geref. Kerk, 10 en 6 u. Cand. Mo- lcn^Hr AALBURG, 9.30 u. Ds. Trouwborst. Geref. Gem. 9.30 en 6 u. leesdienst. ANDEL, 9,30 en 6 u. Ds. Clerks. Ger. Kerk, 9,30 en 2 u. Ds. Bakker. BRUCHEM, 2 u. Ds. v. Dieren van Hei en Boeicop. DOEVEREN, (Consistoriekamer naast de Pastorie), 10 u. Ds. de Tombe. EETHEN en DRONGELEN (te Eethen onder.'t Gemeentehuis). 9,30 en 2 u. Ds. Boezer, (vm. bev. van Ouderling.) GENDEREN, 10.30 en 6 u. Ds. Koele. Geref. Kerk 9 en 2,30 u. Ds. Ritsema. HEES BEEN, 6 u. Ds. Trouwborst. KERKWIJK, 9,30 u. Ds. v. Dieren. NEDERHEMERT N.Z., 9,30 u. Ds. Vermaas SPRANG, vm. leesdienst en 2,30 u. Ds. Vroeg in de Weij. Geref. Kerk. 9,30 en 3 u. Ds. Lummel. VEEN, 9.30 en 6 u. Ds. Kleermaker. Geref. Gem. 9.30 en 2 u. leesdienst. VLIJMEN, 9 u. Ds. J. v. d. Berg. WIJK, 9, 10,30 en 6,30 u. Ds. Harkema. WELL-AMMERZODEN, „Ons Huis", 10 u. Ds. v. d. Bosch. Woensdagavond 7,30 u. Ds v. d. Bosch. WASPIK, 9.30 u. Ds. v. d. Smit. WERKENDAM, 11 en 5 u. Ds. v. Wierin- gen. Geref. Kerk, 9,30 en 3 u. Ds. Jonker. Chr. Geref. Kerk, 11 en 6 u. Ds. Over- duin. Geref. Gem., 9,30 en 6,30 u. leesdienst. Herv. Geref. Evangelisatie, 10 en 6 u. de heer J. Smit van Rotterdam. Woensdagavond 3 October 7 uur, de heer Middelkoop van Oud-Reijerland. Textieldistributie. Voor uitgesproken zomerjaponnen, kunstzijden blouses, zomerjaponstoffen en battle dresses worden door den han del bereidverklaringen verstrekt, welke zonder Inadere beoordeeling door den distributed ie nst worden afgestempeld, waarbij tevens het bemoedigde aantal speciale punten wordt verstrekt. Met ingang van Zaterdag 29 Sept.1 a.s. wordt het bureau te Sleeuwijk van het Militair Gezag voor het Land van Heusden en Attena opgeheven. Voor zaken het M.G. betreffende dient men zich te wenden tot het Mil. Commissariaat, Mariënhof te Vught. Voor zaken Rechtsherstel en Beheer betreffende dient men zich te wenden tot de Adviescommissie Rechtsherstel en Beheer, p.a. Gemeentehuis Waal wijk. Aan alle personen en instanties met welke ik ambtelijk in aanraking kwam, spreek ik mijn erkentelijkheid uit over de loyale en prettige wijze waarop deze samenwerking heeft plaats ge vonden in het belang der getroffen bevolking De ged. Mil. Commissaris Land van Heusden en Altena, Mr. J. H. W. VAN UDEN, res. 1st. Lt. In een langdurige radiorede heeft de mi nister van Financiën prof. P. Lieftinck, over de radio mededeeling gedaan over de maat regelen met betrekking tot de deblokkeering van het ingeleverde oude geld. Voor hen, die zich door den zwarten handel hebben verrijkt of op andere wijze van een nationaal oogpunt uit gezien on toelaatbare inkomsten hebben genoten, is dit een slechte tijd aldus de Minister. Zij hebben zich in de achter ons liggende jaren tot op zekere hoogte buiten de gemeenschap geplaatst en moeten daarvan thans de ge volgen dragen. Zij zien zich de voordeelen die zij hebben genoten, voor een belangrijk deel ontgaan en vele sprekende bewijzen toonen aan, dat een groote onrust over hen is gevallen en dat zij gedreven worden tot daden, die bij ieder mensch met moreel besef slechts afschuw en verachting kunnen wekken. Ik geef u daarvan een voorbeeld uit vele: Vrijwel alles in ons land kwam reeds voor in het «zwart". In deze dagen van geldvernieuwing zijn daarbij de «zwarte graven" gekomen. In een onzer groote steden heeft zich het feit voorgedaan, dat een aantal door de geldzuivering in het nauw gedreven lieden met hun zwarte geld zich op een begraafplaats de eigendom van vele straks te delven graven hebben ver schaft om deze t.z.t. wellicht tegen nieuw geld van de hand te doen. Bonafide re flectanten komen hierdoor in ongelegenheid. Ook hamsteraars van zink, behoeven zich niet blij te maken. Het departement van financiën heeft goede informaties, ook zij die zinken geld hamsterden, worden uit hun schuilhoeken opgejaagd. Reeds zijn een aantal rake klappen uitgedeeld. Ook oppotters van zilvergeld zullen den dans niet onts aan het daglic gegeven om p Dringen. Ook dit bezit zal it komen. Daartoe is last aatselijk uit de kringen der loyale burgers een aantal vertrouwensper sonen te kiezen, die de belastingambtenaren behulpzaam zullen zijn bij het aan het dag licht brengen van belastingontduikers en van overtreding der geldzuiverings-voor- schriften. Ieder, die zich achter de regeering wil scharen en medewerking verleenen wil om onrechtmatige verrijkingen uit hoofde van verzwijging van inkomsten, zwarten handel, collaboratie en afpersing van medeburgers in honger en nood ongedaan te maken, wordt uitgenoodigd aan de belastinginspec teurs zelf of aan de genoemde vertrc uwens- personen al die mededeelingen te doen, die zij naar eer en geweten verplicht en verantwoord achten om het recht in dit land zijn loop te verschaffen. Direct na de inleveringsweek zal er een algemeene deblokkeering plaats vinden van al die gelden, die noodig zijn voor betaling van loonen, salarissen, wachtgelden, pensioenen en andere periodieke uitkeerin- gen alsmede voor betaling van renten, in welken vorm dan ook. Bij elk verzoek, om over geld te mogen beschikken voor loonen- of salarisbetalingen, zal van den werkgever de verklaring worden geëischt, dat dit geld strekt tot betaling van loonen en salarissen, die met inachtneming van deze normen zijn vastgesteld. Het on toelaatbaar tegen elkaar op concurreeren van sommige werkgevers op de arbeids markt, waardoor de loonverhoudingen in ons land dreigen te worden verstoord en de loyale werkgevers in hun nadeel geraken, kan op deze wijze doeltreffend worden be streden. Om te bevorderen, dat de huishoudingen en bedrijven zoo spoedig mogelijk weerde beschikking krijgen over normale kasreser- ves, zal terstond, wanneer met de blokkee ring wordt begonnen, op elke geldkaart, die tenminste een zoodanig bedrag aanwijst, de somma van f 100 worden vrijgegeven, welk bedrag zal worden uitbetaald in bank en muntbiljetten. Voor zoover uw geld kaart dit bedrag niet mocht aanwijzen, maar gij wel een saldo bezit wegens eerdere stor ting, zal het inleverkantoor uit dit saldo U een overeenkomstig bedrag ter beschikking stellen. Daarnevens zal ten behoeve van hen, die bij een bank, een spaarbank of een giro instelling, een creditsaldo hadden uitstaan, een bedrag ter grootte van f 1000, plus 25 pCt. van het saldo naar den stand van 12 September tot <-en gezamenlijk maximum van f 10 000 in dezen zin worden gedeblok keerd, dat daarover door overschrijvingen zal kunnen worden beschikt. Deze bedra gen zal men niet in bank- of muntpapier kunnen opnemen. Men zal er alleen over kunnen beschikken in wat men pleegt te noemen «giraal ver keer", d. w. z. door overschrijving van de eene bank- of girorekening op de andere. Deze correctie is noodig, omdat vele par ticulieren met hoogere inkomens en het meerendeel der bedrijven en instellingen hun kasreserves niet in contant geld, maar in den vorm van een banksaldo plegen aan te houden en in de tweede plaats, omdat de hoeveelheid bank- en muntpapier, waar over wij op het oogenblik kunnen beschik ken, nog onvoldoende is om ten beloope der met deze grootere kasreserves gemoeide bedragen in papiergeld ter beschikking te stellen. Deze maatregel dient tevens om het on derzoek naar besmet geld te vergemakkelijken. Op deze manier is steeds na te gaan, wie op het moment van de blokkeering de houder van het besmette geld was. Als sluitstuk zal de belastinginspectie bevoegd zijn om in elk geval, waarin zij reden heeft om te veronderstellen, dat een saldo besmet is, een aanwijzing te geven, die er toe leidt, dai dit saldo voor de volle 100°/o geblokkeerd blijft. Uitkeering wegens oorlogsschade. Een tweede correctie, die zal worden toegepast, is er op gericht om voor hen, die door de oorlogsomstandigheden schade hebben geleden in hun goederen, de moge lijkheid te openen tot herstel en aanvulling van het geroofde, beschadigde of vernietigde over te gaan. Met betrekking tot bedrijven zal dit moeten worden uitgebreid tot het geen noodig is voor herstel van voorraden en inventarissen. De uitkeeringen wegens geleden materieele oorlogsschade zullen dus, voorzoover daar voor een directe bestedingsmogelijkheid is, op basis van de toelaatbare besteding in vrij nieuw geld beschikbaar worden gesteld, terwijl het overige bij gebrek aan directe bestedingsmogelijkheid aanvankelijk op ge blokkeerde rekening zal worden bijgeschreven en in de toekomst zal worden gedeblokkeerd naarmate er zich bestedingsmogelijkheden voordoen. Het is niet langer noodzakelijk, dat vergunningen tot het houden van open bare vergaderingen of bijeenkomstjen zeven dagen tevoren worden aange vraagd. Wel dient echter tenminste 24 uur voor den aanvang der vergadering of bijeenkomst daarvan schriftelijk te worden kennisgegeven aan het hoofd van de plaatselijke politie. In deze kennisgeving dienen volle dig te worden vermeld: de namen en voornamen, het beroep en de woon- en verblijfplaats van alle in het voor-) gaande lid bedoelde tijdsduur van de te houden vergadering, bijeenkomst of optocht, de plaats, waar de vergadering of bijeenkomst zal gehouden worden, onderscheidenlijk de route, welke die optocht zal volgen, de agenda van de vergadering of het doel van de bij eenkomst of optocht; de namen, het beroep en de woon- en verblijfplaats van de sprekers, die geduretndje dei vergadering of bijeenkomst of de op tocht tot de gezamenlijke deelniemer9 het woord zullen voeren, onder mede deeling, of daarna een debat zal zijn toegelaten terwijl aan de ambtenaren der politie en aan de door het Mili tair Gezag aangewezen personen vrije toegang tot de vergadering of bijeen komst moet worden verleend, de door hen in het bellang der orde of veilig heid gegeven bevelen en aanwijzingen moeten onverwijld worden opgevolgd en- de vergadering of bijeenkomst moet op daartoe door de politie of vanwege Militair Gezag gedane vordering ter stond .uiteengaan. Max Blokzijl ter dood veroordeeld. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hage deed uitspraak in de zaak tegen Max Blokzijl. Veertien dagen geleden had de Procureur-Fiscaal, mr. J. Zaayer, de doodstraf geëischt. Het Hof onder presidium van Mr. A. L. M. van Berckel, veroordeelde Blokzijl tot de doodstraf met ontzet ting uit het actieve en passieve kies recht en ontzegging van het recht als journalist of radiospreker werkzaam te zijn, voor den tijd van het leven. De overweging daarbij was dat Blok zijl getracht heeft den weerstand van het Nederlandsche volk te breken in oorlogstijd en op hoogst perfide wijze den vijand hulp heeft verleend. De ge meenschap behoort een zoo verderfelijk lid uit te stooten. Blokzijl verkreeg het recht om bin nen acht dagen beroep in cassatie aan te teekenen. In het proces tegen jhr. de Blocq van Scheltinga, oud-burgemeester van Wassenaar, tegen wien eveneens de doodstraf geëischt was, veroordeelde het Hof den verdachte tot levenslange ge vangenisstraf. 3000 Nederlandsche kinderen gestorven? Drieduizend Nederlandsche kinderen zouden sedert Mei j.l. zijn gestorven in een Japansch interneeringSKamp bij Batavia. Dit werd verteld door mevr, Reyns, die met 2 kinderen per vlieg tuig in Brisbane arriveerde, na op 21 Sept. uit dit interneeringskamp bevrijd te zijn. Zij vertelde, dat vele kinderen moesten helpen bij het delven van gra ven voor hun kameraadjes. Kinderen van tien jaar moesten hetzelfde werk verrichten als volwassenen. Nederland aanvaardt handvest der Vereenigde Volken. De regeering heeft het handvest der vereenigde volkeren goedgekeurd. Dit handvest dient voor 1 December a.s. geratificeerd te zijn, zoodat dit onderwerp een der eerste zal zijn, die door het noodparlement zullen worden behandeld. Verkiezing gemeenteraad. Naar A.N.P. verneemt, is de datum, voor welken de verkiezingen voor le den van de tijdelijke gemeente radeq moeten zijn geschied, voor het gehee- le land vastgesteld op 22 October '45. Registratie Nederlandsche binnenschepen. Binnenkort zullen alle Neder landsche binnenschepen worden geregi streerd. Er worden daarbij bewijzen van registratie uitgereikt. Zonder deze bewijzen van registratie zal men niet mogen varen en het ligt ook in de be doeling toewijzingen van kolen, olie, enz. slechts te doen plaats hebben op vertoon van een bewijs van registratie. De bedoeling van deze registratie is, om een volledig overzicht te krijgen van het in ons land aanwezige binnen- scheepvaartmateriaal en wel in het bij zonder van de tekorten, opdat deze zoo snel en doelmatig mogelijk kunnen wor den aangevuld. Moeilijkheden op de conferentie te Londen. De aard van de gemeenschappelijke geallieerde qontrole in Japan is naar Reuters diplomatieke correspondent meent te weten, plotseling en onver wacht door den Minister van Buiten- landsche Zaken van de Sovjet-Unie Mo- lotov in den Raad van Buitenlandsche Ministers, thans in Londen bijeen, ter sprake gebracht. Nederlandsche Sigaretten worden goedkooper. Met ingang van 1 October a.s., zullen de prijzen van sigaretten van Nederlandsch fabrikaat door vermindering van de accijn zen, van 75 cent op gemiddeld 60 cent per pakje van twintig stuks worden terug gebracht. Het is niet mogelijk de prijzen van de- geïmporteerde sigaretten, welke overigens slechts enkele malen in de distributie ge bracht zullen worden, te verlagen wegens de hoogere prijs van ruwe tabak. Buitenlandsche paarden voor ons land. Voor rekening der Nederlandsche regee ring zijn Woensdagavond met het Ameri- kaansche stoomschip „Mexican" te Rotter dam aangekomen 658 paarden, bestemd voor de landbouwbedrijven in ons land. n-x*v#v*v/v#v#v#v/y /Xf\ ONDERTROUWD en Genderen, B 26, September 1945. Eenige en Algemeene kennisgeving. 14 V#V#VSWVSV#V#V*V#\f~R \7oor de vele blijken van belangstelling en gelukwenschen, die wij bij ons Gouden Huwelijksfeest ontvingen, betuigen wij langs dezen weg, aan allen, maar vooral aan degenen die dezen dag door hun actieve medewerking voor ons tot een onvergete- lijken hebben gemaakt, onzen oprecht ge- meenden dank. NIC. v. d. BROEK. PETRA. v. D. BROEK- v. d. Sanden. Herpt, 28 September 1945. 13 Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen innig geliefden Man, Vader, Broeder, Be- huwd-Broeder en Oom, betuigen wij onzen oprechten dank. Ook Dr. Van Vuure en de Wijkverpleeg ster onzen hartelijken dank voor de goede zorgen aan den dierbaren overledene be wezen. Uit aller naam Wed. P. COLET-Bouman. Meeuwen, 28 September 1945. 15 De praktijk ten Noorden der rivier de Maas wordt voortgezet door en De practijk ten Zuiden van de rivier de Maas wordt voortgezet door: en naar Arnhem, 28 September 1945. 9 bij A. v. d. FLIER, Oudestraat te Wijk -AAAAAAAAAA

De Sirene | 1945 | | pagina 3