De aardappel in het centrum der belangstelling. Firma C. HONCOOP Hoera P. v. d. Velden - Wijk en Aalburg Veen No. 7. OPROEPING gevraagd een Onderwijzeres Middenstandsdiploma Grafwerken - Gedenksteenel) Oorlogsmonumenten Tijdens de bezetting Hebt U nog een rijwiel Normale reparaties Technisch Bureau „Elgo" Prima Eikenhouten Spekkuipen en Eiken Waschtobben. Eiken Dressoirs en Stoelen Bakkersbediende en. Bakkersleerling. EEN VOERMAN met 2 paarden en karren. Openbare Vergadering Aanbesteding. „Qorinchemsche Steenhouwerij" Verzoeke inlichtingen meegevoerd paard. £Wie wil ruilen ?j Burgerlijken Stand Advertentiën H. KANT. ANNA ELIZABETH VAN VUGT, J. R. RIETRA PETROLEUMVERGASSERS het bouwen van een GEBOUW DIENENDE TOT NOODKERK, op een terrein gelegen aan het Laantje te Werkendam. FA. P. J. DE GROOT ZN. Herstel of vernieuwen van liet door 't oorlogsgeweld beschadigd Grafwerk. P. A. ROMBOUT Almkerk I Kwam hij al in het Paradijs voor? De oogst is in vollen gang. In ons land in het algemeen en in het Land van Altena in het bijzonder, blijft men zcih nog steeds Tcrachtig toe- leggen op den verbouw van den aard appel. Door de inundatie van groote gebie den langs de Bergsche Maas, is de aard appelopbrengst dit jaar in het Land van Heusden en Altena beduidend minder dan in normale jaren. Dat men zich al meer en meer op den verbouw van dit product ging toe leggen. bewijzen wel de volgende cij fers: In 1898 was nog maar een op pervlakte bepoot van 150.000 ha; in 1921 als van 178.000 ha. Bovendien was de oogst per ha grooter. Bracht n.l. een ha in 1898 maar 184 hl op, in 1921 al 212 hl. Was 1921 een goed aardappel jaar ge weest, dan zou de opbrengst wel plm. 240 hl per ha zijn geweest. Men stelt dan ook alle pogingen in het werk, om de opbrengst te vergroo- ten en het product zelf te verbeteren. De geschiedenis van den aardappel is heel oud. De bewoners van Peru moeten de voedzame knollen, met hun hoog zetmeelgehalte al gekend hebben, evenals die van Chili. En wanneer Co lumbus Amerika in 1492 ontdekt, maakt hij ook met den aardappel kennis. Enthousiast teekent een schrijver aan, dat de knol weliswaar onaanzienlijk was, maar dat het ontdekken er van, waardevoller was, dan de ontdekking van alle specerijen van het Oosten. Een eeuw lang zwijgt de geschiede nis dan over het „onaanzienlijke knolge was." Iin plm. 1565 echter neemt de sla venhandelaar Hawkins in Santa Fé aardappelen in, als proviand op zijn schepen Wie echter de eerste importeur van den aardappel in Europa geweest is, staat niet vast. Was het Francis Drake, die in 1586 de knol in Engeland bracht? Latere onderzoekingen wijzen aan, dat hjij! een soort van aardappel importeerde, uit Peru en Chili. Anderen beweren, zoo als hierboven is vermeld, dat dit de gewone aardappel was. De door Hawkins ingevoerde aard appelen, boekten maar weinig succes. Sir Walter Raleigh bracht in 1584 de eerste aardappel in Ierland. Spaansche zeelieden hadden echter, al enkele tientallen jaren eerder, de aardappel als curiositeit uit Zuid-Ame- rika meegebracht. Maar populair werd de bruine knol niet spoedig. Er waren ook godsdienstige bezwaren. De Puriteinen in Schotland b.v. ston den afwijzend tegenover den aardappel, omdat hij in den Bijbel niet voorkwam* anderen meenden, dat de aardappel de verboden vrucht was, waarmede *Eva Adam had verleid. Alleen als decora tieve plant werd aardappel lange tijd gebruikt. De bloesems werden ge plukt en in het haar gedragen. Wanneer Sir Walter Raleigh, na een lange reis uit Virginia is teruggekeerd poot hij naast de tabaksplant, die hij meegebracht heeft, ook de curieuze aard appelplant op zijn akker uit. Deze plant groeit uitstekend en de zwarte bessen, die ze draagt, zet hij zijn kennissen, die b(ij hem komen dinee- ren voor. Het consumeeren dezer vruch ten bekwam het elite gezelschap even wel bitter slecht en de gastheer, ver toornd, liet de exotische planten uitroei en. Een knecht echter, die dit jammer vond, behield enkele knollen voor zich en bevond, dat ze, gestoofd en met vet besmeerd, heerlijk smaakten. Nu ziet Raleigh zijn fout in en voortaan kweekt hij aardappels en ver dient er veel mee. De aardappel is dan ook het eerst in Ierland ingeburgerd. In het toenmaals zoo rijke Frankrijk evenwel kon de aardappel geen ingang krijgen. Als echter in 1796 er hongers nood heerscht, neemt men in Frankrijk ook een proef met het nieuwe volks- voedsel. Handig wist minister Parmentier de verspreiding van den aardappel te be werken. Niet alleen gaf hij een groot aardappeldiner, waarbij ook de beroem de Fransche, natuurkundige Lavoisier en de Amerikaansche geleerde Benjamin Franklin aanzat, maar ook liet hij bii zijn aardappelvelden de wacht houden en vaardigde hij een wetsbepaling uit, waarbij het op strenge straffen verbo den was, aardappelen van deze velden te rooien. Toen bereikte de minister eindelijk zijn doelHet verbodene lok te. 's Nachts werden strooptochten ge daan, velen trachtten nu van de ver boden knollen him deel te krijgen. Zoo werden ze dagelijksch voedsel. In ons land at de „kleine-man", aanvankelijk aardappelende hoogere stand niet. Toen zware onweders een jaar den graanoogst grootendeels had den vernield, moest men wel naar „bij voeding" omziende aardappel kwam in tel. En hij neemt tot nu toe een groote plaats in in het dagelijksch ge recht. Over een groot gedeelte van de< aardoppervlakte wordt de voed zame knol verbouwd. Tot ver in het Noorden treft men hem aan en tot 1400 meter hoogte in de Zwitsersche bergen. Thans vormt hij wel de hoofdschotel van den maaltijd, Vooral dit jaar waren heel wat aard appels door de aardappelziekte aange tast en door het vroeg voorkomen dezer ziekte, heeft zich heel vaak de zwam reeds in de knollen genesteld. Deskun digen jaden daarom aan, het aardap pel rooien vooral te doen plaats vinden bij droog weer, om rotting te voor komen. Ook wordt de raad gegeven, de aardappels niet gauw te kuilen en de aardappelhoop van boven maar licht af te dekken. Door de oorlogsomstandigheden heb ben de aardappelvelden niet die behan deling gekregen, die ze vereaschten. Zoo kon men meermalen opmerken, dat de planten, niet groot en forsch werden, maar door het gebrek aan fos faat klein en gedrongen bleven. Ook gebrek aan kali was te bemer ken aan de planten: de bladeren kre gen een feller glans, en stierven, na een bronskleur gekregen te hebben,.; spoedig af. HEUSDEN. Geboren: Adrianus Johannes, z. van A. F<. v. d. Berg en M. G. v. Zons- beekJan Johannes, z. van J. M. van Hemert en van J. N. de Bruin. Ondertrouwd: Hendrikus G. Clerkx 26 j. en Louise E. Couwenberg, 25 j.; Getrouwd: Arnoldus F. v. Dal. 22 j. en Adriana M. Winkel 24 j.Jacobus P. Verhoeven, 26 j. en Johanna H. v. d. Staak, 22 j. Overleden: Adr. v. Sprang, wedn. van J. H. v. Hemert 86 j.; Adrianus W. v. Campenhout, 11 w.; Nicolaas Schellekens, 27 j.; Huibert Jan van Helden, 4 m.Jacob A. Dekker, wedn. van P. Struyk, 53 j. SPRANG CAPELLE. Over de maand September. GeborenGerritdina M., d. van A. Winkel en A. M. C. van HamBer in,ardus, z. van J. v. d. Laan en A. P. in 't VeldPoulus, z. van P. v. Zeist en M. v. d. Schans; Jacobus P., z. van P. A. Heurter en J. Versteeg; Antonius A., z. van A. A. Mangels en A. v. d. Schagt; Pieter C. M., z. van J. v. Baa ien en H. A. C. Langeweg; Adriaan H., z. van H. J. Brouwers en P. W. Broeks; Cornelia J., d. van L. E. v. Pelt en J. v. Oosterhout; Johanna M., d van J. v. Tilborgh en M. Rijkers; Teuntje A., d. van A. Roosenbrand en T. Burghout. Getrouwd: A. v. Dongen 34 j. en J. Verduijn 28 j.; M. Rijken 29 j. en F. C. Kerst 24 j.; L. Meter 28 j. en J. Tieleman 21 j.; A. L. Groeneveld 20 j. en A. D. Kuijsten 18 j.; S. A. Kru'ijf 23 j. en M. J. v. Beek 23 j.; A. Hol lemans 25 j. en E. de Rooij 24 j.; H. Koops 31 j. en J. Chabot 25 j.; A. J. Verhagen 31 j. en C. M. de Bie 30 j.; S. Ros 28 j. en M. A. de Rooij 27 j. Overléden: A. M. v. d. Schans 69 j. echtg. van M. Rijkers; C. Mole- graaf 86 j. wiedn. van M. de Bie; A. G. Haverhals 2 j., d. van M. Haver- hals en G. W. Mande makersD. W. Ramsteijn 57 j. echtg. van J. C. v. d. Cloe. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van ons innig geliefd Dochtertje en Zusje, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: Familie O. VAN VUGT. Giessen, 8 October 1945. 10 [M. HONCOOP) is vanaf heden weer telefonisch te bereiken Eenige en algemeene kennisgeving. Overleden, tijdig voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, onze dier bare Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, De Weledgestr. Heer Notaris te Dussen, Echtgenoot van Mevr. E. RIETRA-Janssen de Poorter, in den ouderdom van 85 jaar. Dongen, E. Rietra-Janssen de Poorter. Den Haag, Dr. R. Rietra S. J. Djokjakarta, W. Rietra S. J., Pastoor. Oure Preto, H. Rietra. Brazilië, N. Rietra-Torres en kinderen. Leiden, B. v. Tuyn-Rietra A. v. Tuyn en kinderen. Dongen, A. Rietra. Beemster, L. Ruygrok-Rietra Mr. J. Ruygrok en kinderen. Kaatsheuvel, N. Rietra, Kapelaan. Dongen, M. Brokx-Rietra Dr. W. Brokx en kinderen. Rotterdam, L. Rietra R. Rietra-Mehring en kind. Dussen, A. Rietra Dongen, 4 October 1945. De plechtige H. Mis van Requiem zal plaats hebben op Maandag 8 October te 10 uur in de St. Laurentiuskerk te Dongen, waarna begrafenis op het R K. kerkhof te Dussen.^ 40 Het eerste schaap is over den dam. Het rijksbureau voor de Metalen- verwerkende industrie heeft mede- gedeeld, dat de distributie van geen doorgang meer vindt. Deze zijn nu zonder vergunning te verkrijgen bij Het »Vofa" kooktoestel kost slechts f 9,75 »Vofa" mag in geen enkel huis gezin ontbreken. 20 »Vofa" is zeer zuinig in 't gebruik. GEVRAAGD: 7 Brieven onder No. 61 a. h. Bureau v. d. Blad. onder 8 BIEDT ZICH AAN 9 Genegen om alle werk te doen. Liefst in Land van Altena. Brieven onder No. 60 aan het Bureau van dit Blad. Aan de Openbare Lagere School te Hank, gemeente Dussen, wordt met bevoegdheden j. en k. Sollicitatiestukken inzenden aan den Bur gemeester van Dussen vóór 20 October 1945. Geen bezoek d«n na oproeping 13 Arbeiders en Middenstanders van Wijk en Aalburg. Bezoekt de welke gehouden zal worden op Woensdag 17 October a.s., 's avonds 7 uur in het Vereenigingsgebouw te Wijk, waar de Heer G. v. d. Vliet, Voorzitter der Vereenigde Ziekenkassen «Gorinchem en Omstreken", zal spreken over het nnt en de noodzakelijk heid van het Lidmaatschap eener Ziekenkas. Komt allen en sluit U aan bij de Ziekenkas. Het is Uw aller belang. 17 Het voorloopig Bestuur. Namens de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerk te Werkendam, zal ondergeteekende op Zaterdag 20 October 1945, onder Pro- testantsche aannemers, trachten aan te be steden De besteding geschiedt in perceelen en in massa Hout en steenen zijn aanwezig. Bestek en teekening a f5,— per stel verkrijgbaar bij P. 1. VAN BERCHUM Jr. 22 Architect Werkendam. De cursus voor het begint spoedig. Opgaven tot deelname worden schriftelijk ingewacht. Ook zij, die zich reeds eerder opgaven, worden verzoch, dit nogmaals te doen. 13 Putterstraat O 63, Heusden. Concordiaweg 21 23 Qorinchem. Ook het adres voor Eigen ontwerpen. 18 waren wij paraat. Steeds kon U op ons rekenen. En ook nu staan wij U weer ten dienste. Niet met mis leidende reclame of waardelooze voorrangslijsten. Maar om Uw ver gunningen. voor rijwielen en banden correct en zoo vlug mogelijk te be handelen. Levert bij ons in. U ont vangt voor elke vergunning een be wijs en van een zoo vlug mogelijke levering kunt U verzekerd zijn. dat het opknappen waard is, wij moffelen weer voor U. aan Philips, Erres en Waldorp radio toestellen, binnen 8 dagen. Andere merken zoo vlug mogelijk Ook reparatie van handdynamo's en droogscheerapparaten. 33 EETHEN (bij Waalwijk) - Officieel erkend Philips radio service. - omtrent een door de v. m. D. W. SignalementBruin, warmbl. landb. tuig- paard. Afteekeningenvoor witvoet half been, brede bles en onderlip, rechts achter witv. half been, links achter witvoet. Geslacht merrie, geb. jaar 1936. Inlichtingen word n ingewacht door J. H. VAN BEUS1CHEM, M 146, LIENDEN bij Tiel. 15 TE KOOP: Bestel zoo spoedig mogelijk. Beleefd aanbevelend, 11 C. TIMMERMANS, Perzikstraat B 4, WIJK bij Heusden. een goed onderhouden Kinderwagen tegen Schapenwol of andere 1 paar br. Schoentjes maat 29 in goeden staat tegen dito m. 28 en een nieuw Hobbelpaard, ook genegen te ruilen. u -JtZ H. BENEKER-DE JOODE Burgem. v. d. Lelijstraat B 148b 11 WOUDRICHEM. Uit voorraad leverbaar: op Schadekaart.,' Aanbevelend, 10

De Sirene | 1945 | | pagina 4