FIRMA L. J. VEERMAN iel HEUSDEN. Het oorlogsmonument Nieuw geld. Plaatselijk Nieuws BONNENLIJST Voor verzorging van Uw HANDELS- EN FAMILIEDRUKWERKEN schutstroo te verzamelen, doch ook bos- stroo komt in aanmerking. Het stroo is n.l. hoofdzakelijk bestemd voor dak- stroo. De prijs voor schutstroo be draagt f 46.25 per 1000 kg en voor bosstroo c.a. f 20 per 1000 kg. Rundveelevering Hoewel al het geleverde slachtvee thans voor de binnenlandsche consump tie bestemd is en het geleverde ge- bruiksvee voor het grootste gedeelte in de geteisterde gebieden wordt toe gewezen, zoodat mogelijk voorheen aan gevoerde argumenten niet meer opgaan, komt het toch nog voor, dat aan de uitgereikte lastgevingen tot het leveren van vee door enkelen geen gevolg wordt gegeven. Er wordt bij dezen op gewe zen, dat zij die aldus handelen, zich zelf niet als goedé vaderlanders doen kennen en dat dezerzijds ook niet ge aarzeld zal worden de noodige maat regelen tegen hen te nemen. Ongeacht de aanslagverhooging van 10 pCt. van het te weinig geleverde kwantum voor iedere week, dat men in gebreke blijft, is nog pen tucht rechtelijke vervolging mogelijk. Varkenslevering. Vanaf heden zal weer op alle voor heen in gebruik zijnde verzamelplaatsen voor varkens voorloopig éénmaal per maand gelegenheid gegeven worden var kens ter levering aan te bieden. De varkenshouder dient opgave te doen aan erkend varkenshandelaar, die deze opgave minstens een volle week voor den leveringsdag doorzendt aan den Kringzaakvoerder. Omtrent de data, waarop levering mogelijk is kan men zich met den P.B.H. verstaan. Levering stierkalveren. Het is gebleken, dat als gevolg van de zeer bijzondere omstandigheden op enkele bedrijven nog stierkalveren boven 60 kg zonder identiteitsbewijs voorhanden worden gehouden die ei genlijk nuchter geleverd hadden moeten worden. Daar de geldende instructies voorschrijven, dat bij levering zonder identiteitsbewijs geen geldige bon wordt verstrekt aarzelen de veehouders dezje kalveren thans aan te bieden. Om aan dezen ongewenschten toe stand die feitelijk buiten de schuld van de veehouders is ontstaan, een einde te maken, is bepaald, dat op alle over- namemarkten tot 1 Nov. a.s. de gele genheid wordt geboden, stierkalveren zonder identiteitsbewijs te leveren met de toezegging, dat desondanks toch! een geldige veele veringsbon zal worden verstrekt. Aankoop rundvee, s De voorschriften omtrent den rund veehandel zijn nog precies, zooals ze vóór September 1944 waren. Dienten gevolge mogen alleen runderen worden aangekocht op het bureau van den Prov. Voedselcommissaris ontvangen aankoop-* vergunningen en kan aankoop, behou dens va ars-kalveren beneden 60 kg en stamboekvee van stamboekfokker naar stamboekfokker, alleen via een taxatie- markt geschieden. Bij het aankoopen van vaarskalveren beneden 60 kg en stam boekvee kan de P.B.H. de overschrij ving in de veeboekjes regelen. Aan koopvergunningen kunnen weer als voor heen Qf> de P.B.H.-kantoren worden aangevraagd. Het bovenstaande houdt in, dat han delaren alleen als commissionair kunnen optreden. Het aanvragen door hande laren van handelsvergunningen, handels toewijzingen, e-d. heeft geen zin. Zonder twijfel zullen er na dezen oorlog en dezen keer ook in ons land, oorlogsmonumenten opgericht worden. Dit is goed. Het is in beginsel min der een herinnering aan gepleegde ge welddaden of ongelukken die gebeurd zijn dan wel een soort van doodenver- eering. Is het immers niet zeer prij zenswaardig om onze menschen die voor het vaderland den heldendood ge storven zijn deze eer te bewijzen? En zijn wij dan niet verplicht te doen wat in ons vermogen ligt om dit - eerbetoon zoo goed mogelijk uit te voeren! Hierover wilde ik graag mijn mee ning en ook die van vele anderen mededeelen. Het is m.i. van te groot belang om er over te zwijgen, want het is niet een kwestie die alleen ons aan gaat. Het op te richten monumerit! wordt door onze generatie geplaatst; het zal ons zonder twijfel overleven generaties na ons zullen het nog dage lijks zien. Wij moeten hieraan de noo dige aandacht besteden. Van de oudste tijden af, laten we maar beginnen bij de Egyptische be schaving van ongeveer 3000 jaar voor Christus, hebben de grootste kunstenaars zich met dit onderwerp bezig gehouden. Was de heele Egyptische kunst niet op dat eene onderwerp gericht: dooden- vereering. De pyramiden, de konings- beelden, van de grootste in de rots uitgehouwen kolossaalbèelden tot de kleinste grafbeeldjes. Het behoort tot 't beste wat er ooit op de wereld ge maakt werd. Het is echter niet de bedoeling om hier een kunstgeschiedenisles te geven. Graag wil ik echter vooruit zooveei mogelijk de argumenten uit den weg ruimen voor mijn komend betoog. Heeft Michelangelo niet jarenlang gewerkt aan zijn onvoltooid levenswerk het grafmonument voor Paus Julius II. Rodin maakte plus minus 1900 het gedenkteeken voor de 6 burgers van Calais, die zich in 1347 als gijzelaar gingen uitleveren aan Eduard III van Engeland. U hoorde of las ooit over de Egyp tische beschaving. Michelangelo en Ro din zijn U van naam in ieder geval ook bekend. Het zou niet moeilijk zijn om U nog een aantal kunstenaars door de eeuwen heen te noemen die dergelijké werken uitvoerden. Ik wil het hierbij laten. U zult mij begrijpen. Het is nu niet de bedoeling om een directe vergelijking te trekken tusschen het voorgaande en het komende. Laten we alles binnen redelijke grenzen be kijken. Heusden, gaat ook zijn oorlogsslacht offers herdenken in een of andere vorm. Er is al geld bijeengebracht. Welke instantie of wie zich hiermee bemoeit weet ik niet, maar ongetwijfeld zal die met de beste bedoelingen zijn bezield. Maar is men in staat iets dergelijks op zich te nemen? Ik bedoel, weet men wat er aan vast zit? Heeft men zich al gerealiseerd wat er komen moet? Er zijn zooveel verschillende vormen en piaterialen en veel kunstenaars en zoogenaamde kunstenaars die iets wil len en misschien kunnen maken. Heusden was mooi. Velen van ons zagen dit niet eens meer. Het stadhuis en één kerk zijn definitief opgeruimd. Uit aesthetisch oogpunt bekeken hoeven we van bedoelde kerk geen spijt te heb- Teneinde een regelmatig verloop van het afhalen van niuw geld op de geld- kaart te waarborgen is bepaald, dat de postinrichtingen ook deze week voor deze uitbetalingen geopend zullen zijn. Voor geestelijken wekelijks f 100 Het ministerie van financiën deelt mede, dat ook de geestelijken weke lijks over honderd gulden in contanten of op vrije rekening zullen kunnen be schikken. Belegging geblokkerd geld in schatkistpapier. Het ministerie van financiën deelt mede, dat voortaan niet alleen ban ken e.d. maar ook particulieren hun tegoeden op geblokkeerde rekeningen ontstaan door de aflossing van schat kistpapier, kunnen herbeleggen in ge blokkeerd schatkistpapier, waarvan de opbrengst bij overdracht of verval op geblokkeerde rekeningen worden goed geschreven). Deblokkeering bij ongebruikte volmacht. Bedrijven en andere lichamen die voor 26 September al hun oude geld op een bank- of giro-rekening stortten en dus in de inleveringsweek niets in leverden kunnen van de Nederlandsche Bank een bijzondere vergunning tot deblokkeering van maximaal f300 ver krijgen, indien zij bij de instelling, waar zij een tegoed hebben, een desbetref fend verzoek indienen. Oude postwisselt onder f 50 vrij. Postwissels tot een bedrag van min der dan f 50 welke voor 26 Septem- ben. Maar Heusden is nog mooi en zal gerepareerd worden. En dat zal goed gebeuren. We hoeven niet bang tte zijn dat we een stadhuis of een kerk krijgen in een of andere willekeurige stijl üooals eerder gebeurde met ge wone woonhuizen of winkels. Over heidsinstanties zullen zich hiermee be moeien, zoodat de harmonie niet ver stoord zal worden. Of diezelfde instanties nu ook hun critisch oog zullen laten gaan over oorlogsmonumenten weet ik niet. Maar laten wij zelf wijs genoeg zijn om hierover een deskundige te raadplegen. Hij kan een advies geven. Wij hebben in Nederland zeer goede beeldhouwers met bekendheid buiten onze grenzen. En laten we nu niet zeggen: ,,Ja maar dat is niets voor Heusden" of ,.dat wordt toch veel te kostbaar". Ik ver zeker U, dat we het om financieele redenen niet hoeven te laten. En waar om zou dat niets voor Heusden zijn? Al eerder zei ik, dat ook ons nageslacht dit werk zal zien. Nogmaals: het is geen zaak die alleen ons aangaat! Mochten we zoover komen, dat er een opdracht gegeven moet worden, laten we dan den kunstenaar de omstan digheden en in groote trekken onzen wensch te kennen geven. Leg hem niet aan banden door ditjes en datjes, die we graag zouden zien. Laat hem vrij, er zal iets komen, dat aesthetisch ver antwoord zal zijn en geschikt voor het doel. Laat het dan in het begin niet tot Uw volle tevredenheid zijn waarschijn lijk had U zich iets heel anders voor gesteld mogelijk vindt U het zelfs vreemd om het woord ,,leelijk" nog maar niet te gebruiken. U zult veel en lang moeten kijken. U zult het mooi gaan vinden. Wij heb ben onzen plicht tegenover onze ge sneuvelde medeburgers naar behooren gedaan. Heusden zal iets moois en goeds rijker zijn en tevens een hoog- noodig goed voorbeeld gegeven hebben aan anderen. Is het niet beter te voorkomen dan te genezen FR. CARPAY. ber werden uitgeschreven en op of na dien datum betaalbaar werden ge steld, kunnen in contant nieuw geld worden uitbetaald. Ten aanzien van de overeenkomstige postwissels van f 50 en meer, blijft gelden, dat de tegen waarde 9P een geblokkeerde rekening wordt geboekt. Schrijft niet, gaat naar de bank. Het ministerie van financiën wordt overstroomd met allerlei brieven en verzoekt dan ook naar aanleiding van de geldzuivering dringend, zoo weinig mogelijk rechtstreeks naar het mini sterie van financiën te schrijven. Men richte zich bij voorkeur tot een bank, die de kwestie waarschijnlijk wel kan oplossen aan de hand van de haar ge geven richtlijnen. De tot nu toe aan het ministerie van financiën toegezonden deblokkeerings- aanvragen, ook betreffende f 100 biljet ten zijn thans vervallen. Dus: Schrijf geen brieven aan het ministerie. I1EUSDEN. Vandaag 15 October zal de heer G. O. cjarpay, hoofd der R.K. Jon gensschool, zijn dienst met pensioen verlaten. Ruim 32 jaar is hij aan onze R.K. Jongensschool als hoofd verbonden geweest. En steeds met dezelfde stipte plichtsbetrachting. Tal van mannen en jongens uit onze stad en omgeving heb ben hun elementaire kennis aan hem te danken. Voor deze taak had hij alles over. Want ook buiten de schooltijd Tot onzen spijt is in de bonnenlijst, die wij Vrijdag plaatsten, een fout; geslopen door verwisseling van cijfers. In een gedeelte van onze oplaag stond n.l. onder bonkaart 511 D ver meld D 746 250 gram rijst, rijstebloem of kindermeel enz., dit moest zijn, zoo als vermoedelijk velen ook wel zullen hebben begrepen D 764. en in de vacanties besteedde hij vele uren aan de voorbereiding van zijn les sen in de school. En deze lessen waren niet alleen leerzaam, maar tevens op voedend. Ook op ander terrein was de heer Carpay in onze gemeente werkzaam. Hij was in al z'n jaren die hij hier heeft doorgebracht, tevens een leidendie figuur op het R.K. Zangkoor, verschil lende jaren bestuurslid van de R.K. Kiesvereeniging, voorzitter of bestuurs lid van de R.K. Debating-club, welke twee laatste vereenigingen tegenwoordig niet meer bestaan, (of niet meer her rezen zijn?) Tevens is hij ook lange jaren bestuurslid en penningmeester ge weest van de afd. Waalwijk-Heusden v. d. R.K. Onderwijzersbond, en lid van het comité van de Radboud-Stich- ting in onze plaats. Alles tezamen genomen heeft de heer Carpay een zeer verdienstelijk tijdperk in zijn leven afgesloten. Hij beschikt, zijn leeftijd in aanmer king genomen, nog over ruim voldoende vitaliteit, om nog lange jaren van zijn pensioen te kunnen genieten. Onder de oud-leeringen heeft zich een comité gevormd, dat zal zorgen voor een prettigen afscheidsavond met voordracht en muziek, alles uitgevoerd door uitsluitend oud-leerlingen. Deze bijeenkomst zal gehouden wor den op Dinsdag 16 October om 8 uur in de zaal van Hotel Central op de Vischmarkt. Alle oud-leerlingen uit Heusden en omgeving worden hierbij verwacht tegenwoordig te zijn. In de R.K. Jongensschool zal op Maandag 15 October door personeel en leerlingen op passende wijze afscheid ge no men worden Moge het den heer Carpay gegeven zijn nog vele jaren temidden van zijn familie in een goede gezondheid door te brengen. In de generale synode der Ned. Herv. Kerk, welke op 31 October a.s. te Amsterdam bijeenkomt, hebben o.m. zitting C. B. Timmermans, afgev. Heus den-Sprang en Ds. Beens, afgev. Zalt- Bommel-Hedel. De zitting van het Consultatie bureau voor Zuigelingen van Het Groe ne Kruis te Heusden op Dinsdag 16 October gaat niet door. De eerstvol gende zitting zal plaats hebben op Dinsdag 30 Oct. (Zie advertentie). ANDEL. Voor het comité van Winterle- zingen alhier zal Ds. Harkema van Wijk Woensdagavond om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk als eerste de rij van spre kers openen met„De profetische zen ding van Elia". Daar de kerkeraad der Geref. kerk alhier, plannen heeft t.z.t. over te gaan tot den bouw eener nieuwe consistoriekamer, worden regelmatig col lecten voor dit doel gehouden. Met ingang van 4 Nov. a.s. zullen in de Herv. Kerk de middag diensten weer beginnen. Avonddiensten alleen bij lichte maan. Het bestuur der Chr. Hist. Kies- vereen. alhier, is als volgt gekozen: J. F. v. Duist, Chr. v. Rijswijk, Ant. Verschoor Is. d. Dekker Joostzn.. M. v. Rijswijk en C. Naaijen Az. BOMMELERWAARD. De najaarskeuringen voor stie ren worden gehouden 26 Oct. a.s. te Herwijnen om 13 uur, te Haaften om 14 uur; 27 Oct. a.s. te Zaltbommel om 8.30 uur, Zuilichem 10 uur. Ne- dfrhemert 11 uur, Ammerzoden 13 u. en Kerkdriel 14 uur. Volgens mededeeling van den Commissaris der Koningin in de Pro vincie Gelderland is bepaald dat voor de Bomme.erwaard, zijnde de gemeenten Ammerzoden. Brakel, Gameren, Hedel, Heerewaarden, Kerkwijk, Maasdriel, Ne-» derhemert, Poederoijen, Rossum, Zalt bommel Hurwenen en Zuilichem een streekplan wordtt voorbereid. BRAKEL. Tot voofzit er van het kiescol lege voor de verkiezing van den tijde- lijken raad dezer gemeente is gekozen B. v. d. Veer. De navolgende perso nen hebben zich als lid van den ge meenteraad candidaat gesteld is het van ouds bekende adres: Wij belasten ons voor herstelling en opnieuw binden van door de oorlogshandelingen beschadigde leesboeken, tijdschriften, enz. PRIMA AFAERKING. VLUGGE LEVERING.

De Sirene | 1945 | | pagina 2