Officiëele mededeelingen Buitenland Plaatselijk Nieuws iieusden. andel. bommelerwaard. bommelerwaard. capelle. k-geayenmoer. land van altena. nieuwendijk. poederoijen. sleeuwijk. wijk en aalburg well. Nnmm.rcoupures. De Directeur van het Centraal Dis tributiekantoor te Vught maakt het vol gende bekend In het tijdvak van 28 October tot en met 3 Nov. a.s. zullen de volgende nummercoupures worden uitgereikt: 378C, 379C en 380C voor 100 gram bloem per rantsoen. 373C voor 1000 gram suiker p. r. 38IC voor 230 gram rijst, rijstebloem of kindermeel of 225 gram kinderbis cuits per rantsoen. 382C voor 210 gram ontbijtkoek p. r. 383C voor 250 gram boter p. rarfts. 384C. 385C voor 250 gram marga rine per rantsoen. 386C, 387C voor 100 gram kaas per rantsoen. 31 IC voor 1 doosje lucifers p. r. Deze coupures zijn geldig voor de taillisten van 4 tot en met 18 November a.s. en voor grossiers van 4 November tot en met 1 December a.s. Voorts worden uitgereikt de nummer coupures 388C, 389C voor 2 liter melk p. r. 390C, 39 IC voor 1 kg aardapp. p. r. Deze zijn geldig van 4 tot en met 11 Nov. a.s. Voor brood worden uitgereikt: 374C voor één eenheid Amerikaan- sche bloem per 10 rantsoenen. 375C voor één eenheid inlandsche bloem per 10 rantsoenen. 376C voor reductie. 377C voor 100 gram zout per rants. Deze laatsten zijn geldig van 28 Oct. tot en met 10 November 1945. Bovendien zijn reeds uitgereikt: 303C voor 100 gram koffie p. r. 304C voor 100 gram cacao p. rants. Geldig voor detaillisten van 28 Oct. tot en met 10 Nov. 1945 en voor gros siers van 28 October tot en met 24 Nov. 1945. Verstrekkingen aan_a.s. en jonge moeders. In afwijking van het Vrijdag jl. gepu bliceerde, kunnen jonge moeders, wier be valling heeft plaats gehad op of na 10 Juni 1945 (dus niet 22 Juli 1945) 7ich wederom tot den distributiedienst wenden, indien de verstrekkingen wegens het verstrijken van den oorspronkelijken termijn van 12 weken na de bevalling zijn beëindigd. Aanslagkaarten eierlevering inleveren. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant deelt mede, dat de pluim veehouders zonder voedertoewijzing, die inog niet voldaan hebben aan de ver plichting, de hun uitgereikte aanslag- kaarten eierlevering 1945 per 5 Aug. in te leveren bij den P.B.H.,, hier voor nog gelegenheid krijgen tot 31 October. Bij de inlevering dezer kaarten die nen tevens eventueel verkregen bewij zen van wijziging in den opgelegdein aanslag te worden medegebracht, ten einde den P.B.H. in staat te stellen, van een en ander aanteekening te doen maken op de ter inlevering aangeboden aanslagkaart. t[Scabiès (Schurft) behandeling in 't Land v. Heusden en Altena Men verzoekt ons mede te deelen,\ dat vanwege het V.H.K. (Vrouwen Hulp Korps), binnenkort waarschijnlijk van uit Gorinchem, door de betreffende da mes weder een bezoek zal worden ge bracht aan de verschillende plaatsen in het Land v. Heusden en Altena voor nabehandeling. Nadere aanduiding van plaats en uren zal nog nader worden bekend gemaakt. Deensche nazi's mogen stemmen. Op 30 October worden in Denemar ken verkiezingen gehouden, waaraan ook de Deensche nazipartij zal mogen deel nemen, omdat het grondwettelijk on mogelijk is een partij uit te sluiten, die bij vorige verkiezingen zetels in het parlement verkreeg, aldus deelt een officieele verklaring van het Deensche ministerie van binnenlandsche zaken me de. Deze partij heeft nog geen candi- daten 'gesteld. Duitsche oorlogsslachtoffers. Minister president Attlee deelde in het Lagerhuis mede, dat tusschen Octo ber 1940 en 8 Mei 1945, 350 duizend duitsche burgers door luchtbombarde menten werden gedood. Tot 1 Febr. 1945 bedroeg het aan tal gewonden ongeveer 430 duizend. De Commissie, die tot taak heeft de leden van den nieuwen gemeenteraad te benoemen, is deze week geinstalleerd. Naar wij vernemen zal de candidaatstelling plaats vinden op Woensdag 31 October. Het personeel der Herv. Zondags school alhier, nam het initiatief, om de Knapenvereeniging weer op te richten. De heer D. J. Hus werd Leider, Gijs Bax, Secretaris, D. de Koning, Penningmeester en T. Nieuwenhuis, Alg. Adj De jongens vergaderen Zondagsavonds om half zeven. Het is weer een aardige vereen, en alle Herv. jongens van 14 18 j. zijn nog van harte welkom. Ook de Herv. longelingsver. werd weer nieuw leven ingeblazen. Ds. Vogel nam de teugels in handen en hield een vergadering met het bestuur en enkele oud-leden, waar in besloten werd het vereenigingswerk weer voort te zetten. Deze vereen, vergadert Donderdagsavonds om 8 uur, evenals de Knapenvereen. in de Noodkerk (Chr. Bewaarschool). Ook de Herv. Meisjesvereen. heeft onder leiding van Mevr. Vogel haar vergaderin gen weer hervat en deze worden gehouden in de Pastorie 's Maandagsavonds om half acht. Ook hier is nog voldoende plads voor uitbreiding (meisjes van 16 jaar en ouder). Het bestuur van deze vereen, is thdns als volgt: Mevr. Vogel, Leidster, Mej. B. Vos, Penningmeesteresse, Mej. A. Bouman, Secre taresse en Mej M. Baaijens, Alg. Adj. Een Jeugdclub werd onder leiding van Mevr Vogel opgericht van meisjes van 12 tot 16 jaar. Ook deze Vereeniging mag zich in een flink ledental verheugen. Zij verga deren eveneens in de Pastorie 's Woensdags avonds om half 7. Tot bestuur werd geko zen Mevr. Vogel, Leidster, Dini de Bruijn, Secretaresse, Gerrie Nieuwenhuis, Penning meesteresse en Jenny Deurloo, Alg. Adj. En nu, jeugd van Heusden aan den slag, aan den geestelijken opbouw van onze Herv. Gem. Het is noodig en nuttig, want ook hier heeft de oorlog zijn sporen ach tergelaten. Het devies geldt: „Nu, of nooit" ge dachtig aan het Woord uit Prediker 12. De heer J. v. Duist is benoemd tot waarn. hoofd der Herv. Chr. School te Almkerk. Van de door de moffen gevor derde radio's zijn er nu een 40-tal te ruggekomen. Bijna alle toestellen zijn defect. In onze gemeente komt opnieuw een geval van diphteritis voor. De dames T. Hoesen en B. v. JHouwelingen zijn gekozen tot leidsters van de Herv. Jongemeisjesvereeniging. Meerdere landbouwers uit onze gemeente hebben uit de Noordelijke gedeelten van ons land koeien gekre gen omdat hun stallen door de moffen waren leeggeroofd. De tuinbouw gaat in de Bomme- lerwaard zich steeds meer ontwikke len. Vooral Ir. Gerritse en zijn assisten ten besteden veel aandacht aan den tuinbouw in dit gebied. Dezen winter zal, waarschijn lijk op meerdere plaatsen in de Bomme- lerwaard een cursus worden gegeven in tuinbouwboekhouden. Donderdagavond 18 Oct. j.l. had in de O.L. School te Poederoijen een heroprichtingsvergadering plaats der afd. Brakel, Zuilichem, Aalst en Poe deroijen van den Chr. Jongen Boerefn- en Tuindersbond. De Voorzitter, de EdelAchtb. HeerW. J. Pos uit Brakel opende de vergadering met het lezen van Ps. 66 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord heette spreker de aanwezigen hartelijk wel kom en memoreerde in het kort de gebeurtenissen der afgeloopen oor logsjaren en stond in het bijzonder stil bij de op zoo'n moorddadige wijzb om het leven gebrachte vice-voorzit-j ter der vereen, de heer P. v. Ooijen uit Aalst. Spr. bracht dank aan den overle dene voor het vele werk, dat deze voor de goede zaak gedaan heeft; zijn na gedachtenis zal bij onze vereeniging in hooge eere blijven/" Daarna wordt een circulaire voorge lezen van den WelEd. heer Mr. Rip, bondsvoorzitter, betreffende richtlijnen der werkzaamheden. Na tot reorganisatie te hebben beslo ten. werd overgegaan tot bestuursverkie zing. Gekozen werden de heeren W. J. Pos, BrakelMath, ten Hagen en Math. Bok, PoederoijenJo. v. d. Ven, Zui lichem en H. v. Ooijen te Aalst. Verder werd besloten een propa- ganda-avond te organiseeren en hiervoor een spreker uit te noodigen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering met dank gebed. De in Gelderland gestationneer- de dorschmachines worden in capaci teitsklassen ingedeeld en de loondor- schers zullen voor elk hunner machi nes een kaart ontvangen, waarop is aan gegeven. in welke klasse een bepaalde machine is ondergebracht. De voorzitter van het bureau van roerende goederen van vijanden en land verraders, district Bommelerwaard, maakt, in opdracht van het Militair Gezag het publiek met den meesten nadruk er op attent, dat een ieoer, die roerende goederen van vijandelijke onderdanen, N.S.B.'ers en politieke ge vangenen onder zich heeft, verplicht is, hiervan onmiddellijk aangifte te doen cÉan bovengenoemd bureau, Gasthuisstr. 23 of bij dhr. H. P. v. Santen, Nonnen- straat. Zaltbommel. Deze aangifteplicht geldt bovendien voor een ieder, die inlichtingen of aan wijzingen kan verstrekken omtrent deze goederen, indien zij uit gebouwen of woningen zijn ontvreemd of elders zijn opgeslagen, waar zij zich ook bevinden. Art. 44 van het Besluit Vijandelijk Vermogen (Staatsblad no. E 133) stelt het nalaten van de aangifte als een mis drijf strafbaar met een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Bijaldien iemand kennis draagt van handelingen, welke tot strekking had-' den of hebben goederen aan inbeslag neming te onttrekken, dient hij eveneens* hiervan het bovengemelde bureau ken nis te geven. Als bestuurslid van de Vakgroep Goederenven oer is benoemd de heer L. van Pelt Lzn. alhier. Tot leden v. d. door de afd. Waal wijk van het Ned. Roode Kruis in de gemeente Sprang-Capelle geformeerde Contactcommissie zijn benoemd Mevr. de Roy van Zuidewijn. jVlevr. Stal- borch, en de heeren M. F. de Visser en W. J. v. Nieuwenhuijzen. De raad dezer gemeente kwam in vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente eén draagbare motorbrandspuit ter beschik king heeft gekregen. De brandweer zal om deze reden geheel gereorganiseerd worden. Voorwaar een belangrijke ver betering. Aan „De Bocht" te Tilburg wordt f 25 subsidie verleend. Verder wordt een commissie benoemd ter wering van schoolverzuim. Als le den hiervan werden aangesteld de hee ren J. Loeff, voorzitter, Enneman, Ef- ferink, v. Zuylekom en J. Versteeg Wz. De raad verleende toestemming tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. De begrooting voor 1945 werd goed gekeurd. Als bijzonderheden deelde die voorzitter nog mede, dat de post Eva- cuatiegelden f 40.000 bedraagt en de vergoeding voor inkwartiering der geal lieerde militairen f 25.000. Verder werd nog medegedeeld dat binnen 2 a 3 weken op de meest be langrijke punten in de gemeente de straatverlichting weder zal branden. Alhier is opgericht een neutraal Mannenkoor, hetwelk zijn repetities zal houden in café Snels, zoolang de ou de openbare school niet in gebruik kan worden genomen. De Chr. Jeugdcentrale alhier zal trachten in onze gemeente een Oranje-Garde op te richten. Zij zal eerst nog enkele besprekingen voeren met bondsbestuursleden en daarna een openbare vergadering beleggen. De landbouwers wordt mede gedeeld, dat het koopen, ontvangen, verkoopen, afleveren en vervoeren van hooi aan geen enkele verbodsbepaling meer is onderworpen. Echter blijft voor hooiverbouwers'^ bij wie een vordering tot inlevering is uitgebracht de verplichting bestaan, aan deze vordering te voldoen. Vervallen is de regeling dat het aan slachters geoorloofd is, schapenvel len afkomstig van door hen zelf ge slachte schapen, zonder vergunning te verkoopen of af te leveren aan door den directeur van het rijksbureau voor huiden en leder aangewezen instanties. In verband hiermede is tevens ver vallen de aanwijzing van ontvangplaat- sen voor schapenvellen. Het blijft ech ter aan slachters geoorloofd de boven bedoelde vellen zonder vergunning af te leveren of te verkoopen aan bij het Rijksbureau voornoemd ingeschreven handelaren of agenten in huiden. De bepaling dat het blooten van schapenvellen zonder vergunning van bedoelden directeur niet is geoorloofd blijft van kracht. Het lichten van schepen op de Nieuwe Merwede is in vollen gang. De „Java" (1380 ton) en de „Lucra tief" (1050 ton) zijn nu geborglen.' De duitschers hadden deze twee sche pen op elkaar laten zinken. Van de 24 op de Nieuwe Merwede tot zinken ge brachte vaartuigen zijn er thans 15 ge borgen. Het vervoeren van meer dan 25 eieren, zonder de vereischte bescheiden is verboden. Het verbod geldt niet voor hen, die in het bezit zijn van een vergunning, om werkzaam te zijn op het gebied van den eierhandel. Voor het N.V.H.-H.A.R.K. is een korte film vervaardigd, door den cineast Otto van Nijenhof, onder den titel „De Noodklok' luidt", welk een scherp beeld van de oorlogsellende geeft in .de Zuidelijke provincies. Voor woningen, welke tengevol ge van de evacuatie gleheel werden verlaten, en thans nog bewoonbaar zijn, zal, overeenkomstig de desbetreffende voorschriften, huurwaarde vergoeding worden verleend. Te Gorkum werd dezer dagen een vergadering gehouden van leiding gevende personen in de afdeelingiem,. aangesloten bij het Chr. Nat. Vakver- bond. Vertegenwoordigd waren o.a. de Besturenbonden 'van Nieuwendijk en Werkendam. Verschillende onderwerpen op het gebied der organisatie werden besproken. Belanghebbenden wordt mede gedeeld, dat alle aanwezige aanvragen voor rundvee-aankoop zijn vervallen ver klaard. Wie een nieuwe aankoopvergun ning verlangd, kan daartoe bij den P.B.H. een nieuwe aanvrage indienqn. Geheel of gedeeltelijk verdwe nen rundveestapel kan, voor rekening van Dienst Landbouw Herstel voor 75 pCt. van het destijds vastgestelde be- drijfsmaximum, worden aangevuld. Nadere inlichtingen verschaft de PBH. Het bestuur van den Ned. Chr. Arbeidersbond, afd. Nieuwendijk, is als volgt samengesteld: J. Heijstek, voorz., C. van Burgel, secretaris, H. van der Pijl, penningmeester. Tot bestuurslid van de begrafe- nisvereen. „Onderlinge Hulpi" te Kille, werd gekozen, in de vacature ontstaan door het overlijden van den beer G. Hoeke, de heer H. C. Ottevanger. Tot onderwijzeres aan de O. L. school alhier is benoemd Mej. Verha gen te Hardinxveld. Onze vroegere dorpsgenoot de heer G. R. Kraayenbrink, thans Hoofd commies aan het Dep. v. Oorlog is be vorderd tot Referendaris aan genoemd Departement. Op de gehouden ledenvergade ring der Oranje-Garde, Vendel Wijk en Aalburg, werden tot bestuursleden ge kozen G. Bouman, voorzitterJ. van Loon, 2e voorzitterC. v. Giessen, le secretaris; G. v. Rijswijk, 2e secretaris; H. Grevenstuk, penningmeester Mej. P. Blijenberg 2e penningmeesteressie en Mej. J. Kuipers, alg. adj. Tot leden van den Raad van Toe zicht werden benoemd:, Ds. Harkema, Ds. Trouwborst, Burgemeester Land weer, W. A. Schouten, R. v. Suilichem, A. Rengersen, B. A. van Wijk, E. de Graaff en G. van Loon. Inplaats van G. Bouman, die met ingang van 1 Nov. a.s. is benoemd tot hoofd der Chr. school te Eersel, is tot voorzitter benoemd de heer v. d. Werff. Op Woensdag 31 Oct. a.s. zal een afscheidsavond worden gehouden, we gens vertrek van voorz. Bouman. Het rijk voorziene programma zal worden uitgevoerd door leden van de O. G. Leden van den Raad van Toe zicht, ouders en familieleden van Gar disten en zij, die belangstellen in het doel en streven van de O. G. worden uitgenoodigd dezen avond bij te wonen. Aanvang 's avonds 7 u. precies. Door het verbreeden van de stoep in de Madestraat alhier is voor het druk verkeer een mooie verbetering tot stand gebracht. i

De Sirene | 1945 | | pagina 2