Het populaire Sinterklaasfeest. WEKELIJKSCH DAMPROBLEEM. Distributie mededeelingen Binnenland Competitie 1945-1946 Noord-Brabant. De uitslagen van de j.l. Zondag ge speelde damwedstrijden voor de Com petitie zijn Hoofdklasse E.D.G. I EindhovenPhilips Damclub I 146; D.O.S. 1, BredaD.S.V. I, Breda 1010. Eerste klasse: T.D.V. I, Tilburg Excelsior II 812; E.D.G. II, EindhovenTivoli II, Eind hoven 713; D.S.V. II BredaPhilips Damclub II 1010. Mededeelingen van den Distributiekring 251, Waalwijk OMRUILING TEGOEDBONNEN TE GEN VERSNAPERINGENKAAR- TEN QB 513. In de gemeenten Heusden, Loon op Zand, Sprang-Cape1 le, Vlijmen, Waalwijk en Waspik zijn tengevolge van een tekort aan versnaperingskaarten QB 513. ver schillende personen in het bezit gesteld van een z.g. tegoedben, welke zij op onderstaande dagen en uren onder over legging van de Tweede Distributiestam kaart kunnen omwisselen tegen een ver- snaperingenkaart QB 513. De uitreiking heeft plaats voor: HEUSDEN, op Donderdag 29 Nov. van 912 uur. SPRANG-CAPELLE, Woensdag 28 November van 912 uur. WASPIK, Woensdag 28 Nov. van 24 uur. BONKAARTEN VOOR ZELFVERZOR- GERS. Zelfverzorgers, die wegens het niet inleveren der vgreischte bonnen <Jer bonkaarten 11e periode 1945 niet in het bezit werden gesteld van bonkaarten voor de 13e periode 1945, kunnen op Maandag en Dinsdag resp. 26 en 27 Nov. telkens van 912 uur en van 24 uur tegen overlegging van het aan hen verstrekte ontvangstbewijs MD 2211, op het distributiekantoor te Waal wijk de aangewezem bonnen van de bonkaarten 13e periode in ontvangst komen nemen. ZOUT VOOR HUISSLACHTING. Personen, die wegens huisslachting in aanmerking komen voor extra rant soenen zout, kunnen tegen overlegging van de desbetreffende verklaring van den Plaatselijken Bureauhouder op de agentschappen deze extra rantsoenen zouj in ontvangst nemen op de dagen, die daarvoor zijn vastgesteKd. Op het kringkantoor te Waalwijk kunnen zij dagelijks worden afgehaald aan loket 5. EXTRA VLEESCH RANTSOEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor de periode van 18 November tot en met 1 December 1945 een extra rantsoen van 100 gram vleesch zonder been verkrijgbaar is op de bon nen 165 en 259 der bonkaarten 512. ANDEL, GIESSEN, RIJSWIJK EX WOUDRICHEM De distributiedienst te Andel maakt bekend, dat de zittfing voor losse bon nen, zieken en a.s. Moeders enz. niet meer plaats heeft op Woensdag van 1.304 uur, doch op Woensdag van 912 u. v.m. Belanghebbenden dienen daar rekening mede te houden. UITREIKING TOESLAGKAARTEN Maandag 912 u. te Giessen voor Giessen en Rijswijk. Maandag 1.30——3.30 u. te Andel. Dinsdag 9-12 u. te Woudrichem. ZOUT VOOR HUISSLACHTING. Zelfverzorgers, welke huisslachting verrichten, kunnen op vertoon van hun No. 1 van A. A. POLMAN. (Het Damspel, Juni 1928) (Diagram) Stand in cijfers Zwart: 13, 14, 23, 29, 33 en 36 (6) Wit: 25, 34, 37, 38, 42, 44 en 46 (7). Wit speelt en wint. Correspondentie-adres A. DE GRAAG, Ridderstr., HEUSDEN. slachtbewijs van den P.B.H. bonnen afhalen voor zout, op het distributie kantoor te Woudrichem op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag, tel kens van 912 uur. Er is moeilijk een feest aan te wij zen, dat zoo algemeen gevierd wordt, als het Sinterklaasfeest, en al zullen de surprises nolg wel niet zoo rijkelijk zijn, als in normale jaren, de feest vreugde en echt oud-Hollandsche jolijt zullen er wel niet te minder om zijn. De eerwaardige liefdadigheid van den goeden Sint toch, instigeerde tot het prettige en aangename gebruik van het geven van Sinterklaasgeschenken. En zoo is de herinnering aan den Heilige van Myra in de opeenvolgende geslachten blijven voortleven. Men heeft wel beweerd, dat de Sinterklaasgebruiken, als het stellen van den schoen, het rijden van den witten schimmel over de daken, de verrassin gen, enz. de gedachten niet zouden te rugleiden tot den H. Nicolaas, maar naar den Germaanschen Wodan. Van daar het felle protest der kerk in vroe ger eeuw tegen de viering van het Sinterklaasfeest, maar de ook na de Reformatie is dit huiselijk feest algemeen gehandhaafd en de strooiavond op 5 December is in eere gehouden. 5 Dec. 1613 kondigde het stadsbe stuur van Amsterdam een „keure" af, waarbij het verboden werd kraampjes op den Dom te plaatsen. Motief was, dat men „den cleynsten kinderen dyets maeckte, dat Nicolaas hun luyden gaf", hetgeen „een sot te en onghefondieerdfö maniere" was. Een andere verordening (1663) luid de, dat de St. Nicolaasviering, vóór het luiden der poortklok moest afgeloo- pen zijn. In het donker toch (de straat verlichting was npg verre van voldoen de) wist menige zakkenroller tijdens de groote drukte op straat zijn slag te slaan. Ook deze verordening hielp geen zier, want het feest duurde tot midder nacht voort. De Amsterdamsche predikanten dron gen aan op geheel verbod der St. Nico laasviering. Maar geen der gemaakte verordeningen boekte resultaat. In Arnhem verbood de „keure", het stellen van den schoen onder den schoor steen (3 Dec. 1622). Volgens Van Lennep zijn sommige St. Nicolaasgebruiken uit Spanje en Italië in ons land ingevoerd en wel in de 15e eeuw, omdat sinds dien tijd de betrekkingen met dit land zeer leven dig waren. Daar heette dit feest „Sapate". Het bestond in het geven van geschenken aan zijn vrienden, zon der dat dezen wisten, vanwaar ze kwa men., om hen zoo aangenaam te verras sen. Het geschenk werd gegeven in den vorm van iets anders, dat veel minder waarde bezat, b.v. een citroen, waarin een mooie diamant verborgen zat. Brandt verhaalt, dat de leerlingen van de Kostschool der kloosters op Sinterklaasavond, aan de deur van het vertrek der abdis, een zijden kous hin gen, waarin ze een briefje deden voor den goeden Heilige. De kousen vonden ze daarna den volgenden dag met allerlei lekkernijen gevuld. Wat het Sinterklaasgebak betreft, zien velen in de herten-, paarden- en zwij- nenfiguren reminiscenties aan de oude offerdieren. Deze oude koekprenten zijn vaak meesterstukken van snijkunst en spiegelen af het huiselijk en maatschap pelijk leven onzer voorouders. Heel wat rijmpjes werden gemaakt voor den zoo populairen Sinterklaasdag. Dr. Eelco Verwijs ziet in vele Sint Nicolaasliedjes overblijfselen van de ou de zonneliederen. Symboliseering van het heerlijk lichtrijk zou Spanje zijn. Het bekendst is welZie ginds komt de stoomboot, Uit Spanje weer aan, enz. Minder vleiend voor den goeden Sint is het: „Sinterklaas, Hollebolle baas, Holle- bolle binkerd, Vort jou stinkerd!" Had de zanger van dit liedje soms de gard gekregen Afdragen loonbelasting. Het ministerie van financiën deelt mede, dat met ingang van 1 Jan. 1946, de regeling betreffende het afdragen van loonbelasting en het inleveren van loonbelastingaangiTen, ingevolge een mi- nisterieele uitvoeringsbeschikking van 15 November 1945 tijdelijk is gewijzigd. Ingaande 1 Jan. 1946 zijn de werk gevers verplicht de in den loop van 1946 ingehouden loonbelasting af te dragen uiterlijk op den lOden dag, volgende op het kwartaal waarin de in houding is geschied, terwijl de nega tieve loonbelastingaangiften steeds moe ten loopen over hetzelfde tijdvak als waarover de belasting moet worden af gedragen en uiterlijk op den tienden na afloop van het tijdvak. "(Dit is dus (meestal een kwartaal) worden gedaan. In de regeling, zooals deze geldt ten aanzen van werknemers die uit sluitend huiselijke diensten verrichten, is geen wijziging gebracht. De aan dacht wordt er voorts op gevestigd, dat de bovenvermelde regeling geen- wijziging brengt in de toepassing van de loonbfelastingtarieven. Toeslag voor bijzonderen arbeid. De omstandigheden der voedselvoor ziening in ons land zijn zoodanig ver beterd. dat er thans toe kan worden overgegaan een aanvang te maken met de herziening van de z.g. extra rantsoe nen voor arbeiders, die zwaren dan wel zeer zwaren arbeid langdurig werk en nachtarbeid verrichten. Deze herziening heeft voorshands voornamelijk betrek king op de groep arbeiders die zeer zwaren arbe/d verrichten. De rantsoenen van deze groep komen thans op een peil, waarmede ongeveer het physio- logische minimum wordt bereiktmet dien verstande echter dat daarbij reke ning is gehouden met de mogelijkheid voor groepen arbeiders, bonloos warme maaltijden te verkrijgen. Broeder van Prins Hendrik overleden. Friedrich Franz IV, groothertog van Meckelenburg Schwerin en broeder van wijlen Prins Hendrik der Nederlanden, is te Flensburg overleden in den leeftijd Van 63 jaar. Hij werd in 1882 te Palermo gebo ren als zoon van groot-hertog Friedrich Franz III en groothertogin Anastasie- Michai'avna van Rusland. Groothertog Friedrich Franz IV volgde zijn vader op als regeerend vorst van Mecklenburg en deed in November 1918 afstand van den troon. Nederland en het proces in Neurenberg. De vertegenwoordiger der Ned. Re geering in het proces, kolonel mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken heeft thans zijn bureau in het gerechts gebouw, betrokken. Van Tuyll deed mededeelingen over zijn werkzaamheden. Hij zei: Mijln mee ning is dat misdaden, die door de be schuldigden tegen Nederland zijn be gaan, in de aanklacht niet voldoende tot hun recht komen. Wij hopen er in te zullen slagen de aanklacht aan te vullen opdat daaruit zal blijken dat ons land behoort tot die welke den zwaarsten druk hebben ondervonden. Oorspronkelijk trad alleen namens de vier groote mogendheden een aankla ger op. Buitenlandsche zaken meende dat Ne derland na zijn toetreding ook recht zou hebben een aanklager aan te wij zen. Als zoodanig werd ik benoemd, doch later bleek, dat er niet meer dan vier aanklagers konden zijn. Toen heeft de regeering gebruik gemaakt van de andere bepaling van het verdrag, waar in staat dat prosecutors een deel van hun taak aan anderen kunnen over dragen. Wij hebben ons daarop in ver binding gesteld met den Franschen aan klager, Francois de Menthon, die be reid was ook Nederlands belangen te behartigen. Zoodoende ben ik thans formeel toegevoegd aan den Franschen aanklager. De samenwerking met den Franschen rechtsgeleerde is uitstekend. Voor de aanvulling van de aanklacht had de heer van Tuyll rapporten sa mengesteld over de verstikking in het het vrouwenkamp van Vught. Hij wil ook een algemeen beeld geven van de fusilleeringen, die in Nederland zoo veel hebben plaats gehad. Voorts zal hij materiaal deponeeren over de verwoes ting der havens en over de plundering gen. Wat dit laatste betreft zal de unie ke leegrooving van Arnhem voorop staan en als bewijsstukken heeft van Tuyll een serie clandestiene foto's van dezen rooftocht medegebracht, welke de duit- schers toonen bij het leegslepen van huizen. Het drama van Putten echter komt voor rekening van Christiansen, die in Nederland zelf berecht zal worden. Hij zou daartoe vorige week naar Nederland zijn overgebracht. Met betrekking tot het proces zelf, sprak v. Tuyll er zijn afkeuring over uit dat de beschuldigden in de zaal gelegenheid hebben vrijelijk met elkaar te spreken. Naar zijn meening zouden de zetels van alle beschuldigden streng gescheiden moeten worden. Keuring dieustplicht. Het plan bestaat, Maandag 7 Jan. 1946 te beginnen met de keuring voor den dienstplicht voor de lichting 1945. Daarvoor zullen 45 indeelingsraden wor den ingesteld. Deze indeelingsraden zul len een uitgebreide taak hebben mêt het oog zoowel op de belangen van land- en zeemacht als op die van de toekomstige dienstplichtigen. Voor eiken keuringsplichtige zal het uitgebreide onderzoek twee volle dagen in beslag nemen, behalve natuurlijk wanneer iemand reeds den eersten dag wegens te geringe lengte of om een an dere reden ongeschikt wordt bevonden,. Gedurende het verblijf bij den indee- lingsraad zal van rijkswege gezorgd worden voor de voeding van den keu ringsplichtige. Als zittingsplaatsen van deze indee lingsraden zullen uitsluitend aangewe zen kunnen worden plaatsen, waar zich een rontgeninrichting bevindt. Dienten gevolge kan het voorkomen, dat de .af stand, dien de keuringsplichtige moet afleggen, vrij groot is. Voor dergelijke gevallen zullen vervoermiddelen ter be schikking worden gesteld en tevens zal in de gelegenheid tot nachtverblijf wor den voorzien in de plaatsen, waar de indeelingsraad zitting houdt. Eten zonder bon in restaurants. Teneinde het herstel van 'het zaken leven en het maatschappelijk verkeer te bevorderen zullen de restaurant-be drijven en de hotels voortaan toewijzip gen voor levensmiddelen ontvangen, zon der dat zij daarvoor consumentenbonnen behoeven in te leveren. Hiervan is uit gezonderd de toewijzing voor vleesch. Nederlandsche soldaten mogen niet naar Java. Het zal nog een aanzienlijken tijd duren voordat de Nederlandsche troe pen. die op het oogenblik in Singapore zijn, van het Britsche hoofdkwartier verlof zullen krijgen om voet aan wal op Java te zetten. De meer dan drieduizend man die met de Nieuw-Amsterdam zijn gearri veerd, zijn op Penang (bij de Westkust van Malakka) aan land gezet, waar zij, naar vernomen wordt, hun training zul len voortzetten. Tuinbouwvergunning. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit deelt mede, dat alle bijzondere vergunningen, op welk tijdstip aan wie en in welken vorm deze zijn verleend^ ingaande 1 Jan. 1946 haar geldigheid verliezen en dat voor 1946 in tiet algemeen geen bijzondere teeltvergun- ningen, hetzij ter vervanging van de vervallene, hetzij nieuwe, zullen worden verleend. Het bedrijfschap zal de moge lijkheid nagaan, of bedrijven, waarvan de bestaansmogelijkheid door verminder de groenten en/of aardappelenteelti wordt aangetast, ook voor 1946 een tijdelijke vergunning kan worden ver leend. Te zijner tijd zal mededeelingj worden gedaan, wanneer en waar aan vragen daartoe kunnen worden inge diend. De productie onzer steenfabrieken. Voor den oorlog konden de ongeveer 250 steenfabrieken per maand 145 mil- lioen steenen leveren. Thans zijn in het Zuiden 45 fabrie ken gedeeltelijk in bedrijf met een pro ductie van 15 millioen per maand. In de rest van ons vaderland, veel later bevrijd, werken nu ongeveer 50 fabrieken met een capaciteit van 70 millioen steenen. Zien deze cijfers er dus nogal hoopvol uit, we moeten er op wijzen, dat de kolenvoorziening nog beneden peil is, zoodat de fabrieken in het Zuiden nauwelijks op gang kun nen gehouden worden. En juist de steenfabrieken hadden zooveel door het oorlogsgeweld te lijden. f

De Sirene | 1945 | | pagina 3