Herpt en Hedikhuizjen, volgende week in deze richting de werkzaamheden zullen aanvangen. De heer Nieuwenhuizen vraagt of de Wederopbouw alleen de hoogst nood zakelijkste werkzaamheden aan den bui tenkant der woningen opknapt of ook de woningen v.n. slecht sluitende deu ren van binnen in orde maakt, wat naar zijn meening met het oog op de schaar- sche kolenvoorziening ook zeer nood zakelijk is. De Voorzitter meent, dat de Weder opbouw op 'toogenblik beter functi oneert, dan hij tot heden heeft gedaan, dank zij de betere voorziening van ma terialen en beter toezicht. De z.g. vlie gende brigade, verricht alleen de nood zakelijkste herstellingen aan den buiten kant der woningen. Spr. zal echter de opmerking van den heer Nieuwen huizen met den Wederopbouw bespre ken. De heer Nieuwenhuizen spreekt de wenschelijkheid uit, van verharding van den weg langs de haven. De Voorzitter belooft deze zaak met de wethouders te zullen bezien, indien mogelijk zal deze verharding worden aangebracht. De heer v. Ooijen bespreekt de wen schelijkheid om de hoeken van de stra ten van borden te voorzien, om automo bilisten en motorrijders op het gevaar te wijzen. De Voorzitter meent dat het bezwaar lijk is op iederen hoek een, bord aan te brengen, met het oog op de vele hoeken en straten die in de gemeente aanwezig zijn, deze plaatsing zou de gemeente niet verfraaien. De heer Oldendorp acht het wel ge- wenscht, dat bij den ingang der stad een xbord werd aangebracht, waarop automobilisten op het gevaar in de gemeente wordt gewezen. De Voorzitter wil dit laatste gaarne in overweging nemen. De heer Oldendorp dringt aan, om bij de PNEM stappen te doen, het per centage voor de straatverlichting ver hoogd te krijgen. De Voorzitter zegt toe, ook in deze richting stappen te doen. De heer Oldendorp vraagt of er al iets vernomen is, op- de aanvraag om verhooging van het kolenrantsoen met het oog op de tochtige huizen. De Voorzitter antwoordt ontkennend doch zal hierover nog eens appelleeren. De heer Th. Buijs dringt er op aan, om de waarschuwingsborden, die altijd hebben gestaan bij de v.m. Prote- stantsche kerk en boterfabriek te Herpt, weer aan te doen brengen. De Voorzitter belooft ook deze kwes tie te zullen bezien. De heer de Kort vraagt hoe of het staat met de toezegging uit Alkmaar over de zending van glas. De Voorzitter meent, dat hierop de heer Oldendorp, als expert op dit ge bied beter kan antwoorden. De heer Oldendorp zegt, dat het aanvankelijk in de bedoeling heeft ge legen, de geheele gemeente mét glas uit Zwijndrecht en Alkmaar te voorzien. Van de beloofde toezending van glas uit Alkmaar is tot heden evenwel niets gekomen, waarop dit stagneert is spr. nitet bekend. Men is er daarna toe overgegaan het glas, afkomstig uit Zwijndrecht onder de ingezetenen te verdeelen. De Voorzitter acht het wenschelijk, dat de plaatselijke HARK hierover nog eens bij Alkmaar informeert. De heer de Kort dringt aan om ook in Dep Haag om glas te vragen, ver schillende gemeenten hebben vandaar glas gekregen. De Voorzitter zal de opmerking door geven aan den Wederopbouw. De heer Nieuwenhuizen' vraagt of de gemeente niet kan aandringen op de beschikbaarstelling van fietsbanden, voor scholieren die buiten de gemeente scho len bezoeken. Aanvragen worden steeds afgewezen omdat er een busverbinding bestaat. Wil men echter van deze bus verbinding gebruik maken, dan bedra gen de kosten 5 gulden per week. Abon nementen worden slechts aan een paar begunstelingen verstrekt. De Voorzitter zal gaarne bij het C.D.K. aandringen om voor Heusden van de bestaande bepalingen af tc te wijken en voor scholieren banden beschikbaar te stellen. Van gemeente wege is reeds herhaaldelijk aangedron gen op het verstrekken van abonne menten, doch tot heden zonder resul taat. De vergadering wordt hierop met dankgebed gesloten. Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier werden op 27 Nov. 28 kinderen ter consult aangeboden, waarvan uit Heusden 11, Herpt 6, Oudheusden 1, Hedikhuizen 1, Aalburg 5, JVijk 2 en Veen 2. Volgende zitting in plaats van Dins dag 11 Dec., Dinsdag 18 Dec. a.s. ANDEL. Deze week is de straatverlich ting in orde gemaakt, zoodat nu de voornaamste punten van de gemeente 's avonds verlicht zijn. ALMKERK. De heer G. Hofwegen, voorheen Ambtenaar ter Secretarie alhier, en van af 1 Sept. 1945 le Ambtenaar te Loenen (Utrecht), is thans benoemd als Ge meente-Secretaris. AMMERZODEN. In de vergadering van den ge meenteraad van j.l. Vrijdag zijn tot wethonders gekozen H. Somers en H. van Berkel. BOMMELER WAARD. Belanghebbenden wordt medege deeld, dat zij, die tengevolge van oor- logsmolest, schade leden aan hun be- drijfsuitrusting en/of handelsvoorraad, een z.g. bedrijfscrediet kunnen aanvra gen bij de Stichting Gelderland 1940, Eusebiussingel 9, Arnhem. BABILONIëNBROEK. Onze dorpsgenoot de heer A. de Graaf, thans onderwijzer aan de Christ. School te Dussen is in gelijke betrekking benoemd te Bolnes, met in gang van 1 Jan. 1946. De landbouwer J. de Graaf Wz. had het ongeluk met een zijner vin gers in een in werking zijnde dorsch- ipachine te geraken en zich zoodanig bezeerde, dat de hulp van Dr. v. Vuure moest worden ingeroepen. B RAKEL. Tot predikant der Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. E. Damsté te Stavenisse. CAPELLE. Onze dorpsgenoote Mej. Betsy van der Schans Ad. slaagde te Tilburg voor het examen typen. De heer W. van Beek heeft zijn benoeming tot diaken der Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. EETIIEN. Uitsluitend die oorlogsslachtof fers die ingeschreven staan bij de Scha de Enquête-Commissie en zoodoende dus een vordering hebben op de Schade Enquête-Commissie, en die in aanmer- willen komen voor een financieel voor schot (in Natura Commissariaat Nood voorzieninggoederen) dienen zich te ver voegen a.s. Woensdag 5 en Donderdag 6 December van des voormiddags 10 tot 12 u. en des namiddags van 24 uur op het Gemeentehuis, bij de speci aal daarvoor zitting houdende D.B.V.O, ambtenaren. Meegebracht dienen te worden de tweede distributiestamkaart van alle huis- genooten, trouwboekje, aanslagbiljet van de personeele belasting en, indien aan wezig, inschrijvingskaart van de Schade- Enquête Commissie. Deze oproep geldt alleen voor die oorlogsslachtoffers, die schade hebben aa n roe re nde goede ren "Opgeroepen worden: Woensdag 5 Dec. van 1012 uur Genderenvan 24 uur Drongelen en Meeuwen. Donderdag 6 Dec. van 1012 uur Eethen en Babyloniënbroek en van 24 uur Heesbeen en Doeveren. De Ned. Ratin Maatschappij zal in de week van 38 December a.s. opnieuw in de gemeente komen om de ratten en muizen te bestrijden. Personen, die wenschen dat er in hun woning of op hun bedrijf verdel gingsmiddelen worden uitgelegd, kun nen des voormiddags van 9—12 uur op het gemeentehuis te Eethen hun adres opgèven. De aandacht der ingezetenen' wordt er nogmaals op gevestigd, dat het gemeentehuis te .Eethen voor het publiek uitsluitend is geopend des voor middags van 912 uur. s-GRAVENMOER. In de gehouden bestuursverga dering der Chr. Jeugdcentrale 's Gra venmoer werd besloten om ook in ons dorp een Vendel van de Chr. Oranje Garde op te richten. Een Raad van Toezicht werd gekozen, waarin zitting namen de dames E. de Geus en J. van Raamsdonk en de heeren W. K. Dek kers, J. Borstlap en A. R. de Geus. De heer A. J. jr. d. Veen hield zijn benoeming nog enkele dagen onder zich. De Afd. Oosterhout-'s Graven moer van het Ned. Roode Kruis werd in 2 afzonderlijke afdeelingen gesplitst. In het voorloopig bestuur der afd, s* Gravenmoer namen zitting de heeren J. v. Herpen,, 4wnd. burgemeester, Ds. Th. Oostra, W. A. Dekkers, F. M. Volk, H. v. d. Dussen en J. Loeff. Het ligt in de bedoeling op de eerstvolgende le denvergadering een definitief bestuur te kiezen. GENDEREN. ,Renofemd tot directeur der Bo-- terfabriek ,,Op Hoop van Zegen" alv hier de heer G. Weening, Assistent- Directeur aan de Coop. Zuivelfabriek GIESSEN. Het aantal politieke gevangenen op .het fort alhier is zeer verminderd, zoodat van het wachtdoend personeel een 10-tal personen kon ontslagen wor den. '•-GRAVENMOER. Nadat Burgemeester Smit in Ja nuari 1945 was gestaakt, is hij thans zijn werkzaamheden op het gemeente huis weer begonnen. Ter gelegenheid hiervan zijn veel bloemstukken op het gemeentehuis aangeboden, terwijl het dorp feestelijk met vlaggen was ver sierd. HANK. De heer J. d. Bok, alhier is be noemd tdt onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Made. LAND VAN ALTENA. Het haar afkomstig van in huis slachting geslachte varkens, moet via de bekende be- en verwerkers ingele verd worden bij de N.V. Havero te Rotterdam. Op de Eierveiling te Gorkum werden aangevoerd 550 eieren. Prijs f 2.50 per kg. Voor het komend voorjaar zal een hoeveelheid extra kunstmest worden toegewezen aan die landbouwers, die ernstige schade hebben aan hun bouw- of weiland door de oorlogsomstandig heden. Boeren, die een eigen maalmolen hebben, mogen deze weer vrij gebruiken, maar niet malen voor derden en mogen alleen zooveel vermalen als hun voor een bepaalde periode uit eigen oogst is toegewezen. De Prov. Staten hebben aan de PNEM een bedrag van 14 mill, ter be schikking gesteld voor de financieering der geleden oorlogsschade. Voor hengsten, die in het ko mend voorjaar ter keuring zullen wor den aangeboden, zal een eenmalige ex tra-voedertoewijzing verstrekt worden van 150 kg uit eigen oogst, of, indien hierover niet kan worden beschikt, van 150 kg mengvoeder voor paarden. Oorlogsschade aan bosschen, laanboomen, erfbeplantingen, enz. moe ten niet meer worden opgegeven bij den houtvester van het Staatsboschbe- heer, maar bij den P.B.H. Dit geldt voor Noordbrabant, O. van Wijk en Aalburg, Eethen, Waspik, Oosterhout en Nw. Ginneken. Opnieuw is een zending koeien aangekomen voor verdeeling onder de getroffen landbouwers in het Land van Altena. De adressen van de Bijkantoren van het Streekbureau Wederopbouw „Land van Heusden en Altena zijn als volgt Bijkantoor Almkerk voor de gemeen te Almkerk. Hoofd de heer A. J. Kla- renbeek, Verlaat C 15 te Almkierk. Spreekuren van Dinsdag tot en met Vrijdag van 99.30 u. v.m. Bijkantoor Dussen voor de gemeente Dussen. Hoofd de heer A. J. de Ruiter, Voorste Hoek 87 c te Dussen. Spreek uren iederen werkdag, behalve des Za terdags van 10 tot 11 u. v.m. Bijkantoor Eethen voor de gemeente Eethen, Hoofd de heer J. van Engelen, Provincialeweg A 50 te Eethen. Spreek uren Maandag, Woensdag en Vrijdag van 1012 uur v.m. Bijkantoor Wijk voor de gemeenten Wijk en Veen. Hoofd de heer A. P. F. van de Werff, Bergstraat B 59 te Wijk. Spreekuren Dinsdag en Donder dag van 8 tot 9.30 u. v.m. Bijkantoor Woudrichem voor de ge meenten Andel, Giessen, Rijswijk en Woudrichem, Hoofd de heer P. H. Bokkers, Kerkstraat 212 te Woudrichem Spreekuren voor gemelde gemeenten op Maandag van 1012 uur v.m. Bijkantoor Werkendam voor de ge meenten Werkendam, De Werken en Sleeuwijk en den Biesbosch. Hoofd de heer W. A. Bottenberg, Hoogstraat 49 te Werkendam. Spreekuren op Maan dag, Woensdag en Vrijdag van 810 uur v.m. Bouwaanvragen, zoowel voor gewo nen bouw als voor den Wederopbouw moeten worden ingediend bij het bij kantoor van den dienst in welk res sort het werk gelegen is. NEDERIIEMERT. Donderdagmiddag 29 Nov. werd voor het eerst sinds 4i/9 jaar een open bare gemeenteraadsvergadering gehou- denK ditmaal van den tijdelijken ge meenteraad. Nadat alle leden aanwezig waren, opende de voorzitter, de Ed.Achtb. Heer C. W. v. Ommeren de vergadering waarna de tijdelijke leden beëedigd wer den. Vervolgens werden twee wethou ders gekozen. Bij de eerste stemming werd de heer R. J. Oomen gekozen. Bij de volgende stemming kwamen 2 can- didaten naar voren, n.l. de heeren G. de Gaay en J. G. Slegh, waarvan de heer Slegh gekozen werd. Beide hee ren namen hun benoeming aan. Van den Ed.Achtb. Heer Roseboom was schrijven binnengekomen, waarin deze bedankte als lid van den tijdelij ken raad dezer gemeente. Krachtens ver ordening wordt in deze vacature niet voorzien. Hierna werd medegedeeld welke be voegdheden de tijd. gemeenteraad heeft t.o. van den definitieven raad. Behalve de bevoegdheden met betrekking tot de rekening en begrooting der gemeente Worden de overige bevoegdheden over gedragen aan B. en W. Vervolgens werd de gemeentereke ning 1943 voorloopig als volgt vastge- gesteld en goedgekeurd. Ontvangsten gewone die(nsT\41686,;65'* Uitgaven gewone dienst f 32219,52 Batig slot gewone dienst f 9467,13 Ontvangsten kapi.aaldienst f 5600,40 Uitgaven kapitaaldienst f 6011,85 Nadeelig slot kapitaaldienst f 411,45 In de begrooting dienst 1945 werden de volgende wijzigingen aangebracht: Aanschaffing brandblusehmiddelen f 200 en betegelen van speelplaats f 200. Goedgekeurd. Daar de brandspuit en 't brandspuit huisje op 't Eiland door oorlogshande lingen zwaar beschadigd zijn, kwam de vraag aan de orde of men deze pomp nog zal laten repareeren, gezien de ge ringe capaciteit. Daar er gebrek aan water is, werd voorgesteld om brandputten aan te leg gen. terwijl ook werd voorgesteld om eer» gedeelte van de gracht en z.g. wiel schoon te maken, Waardoor dan bij eventueelen brand, de motorspuit van N.Z. gebruikt kan worden. Besloten werd echter om eerst het reeds aangevraagde advies van dien inspecteur van het Brandweerwezen af te wachten. Vervolgens was er van B. v. d. Pol een verzoek ingekomen om, wegens! zijn vertrek naar elders, vergoeding in reiskosten te ontvangen. Hierop werd afwijzend beschikt. 'Bij de rondvraag informeerde dhr. C. v. d. Werken of het mogelijk is om klompen in distributie te brengen. 'Ook werd door de leden voorgesteld om van boomen uit den polder klompen te laten maken. Besloten werd om zich tbt de betrokken instanties te wenden. Hierna werd door voornoemd lid de vraag gesteld of het mogelijk is om eenigszins in brandhout te voorzien, v met welke vraag, gezien het tamelijke kwantum beschadigd hout dat op 't Eiland ligt, alle leden instemden. De moeilijkheid is echter om met den eige naar tot overeenstemming te komen en of de voorraad wel voldoende zal zijn voor de geheele gemeente, iets wat waarschijnlijk niet het geval zal zijn. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Vanwege den Regeerings Voor lichtingsdienst „Oog en Oor" komt in elke plaats een correspondent. Voor deze gemeente is de heer C. v. d. Wer ken aangesteld, welke wekelijks vanaf Woensdag 5 Dec. des middags van 45 uur spreekuur houd te zijnen huize B 30 alhier. Het publiek kan hier al zijn klachten, vragen en grieven ten opzichte van regeering en bestuur naar voren bren gen. Dank zij de bemoeienissen van de Stichting tot bevordering van de Welvaart in de Bommelerwaard, bestaat er voor de bewoners van het eiland een mooie gelegenheid, die zich wél- licht niet meer voor zal doen, om thans in het electrische net van de PGEM op genomen te worden. Het is te hopen, dat alle bewoners en in 't bijzonder de huiseigenaren dit belang inzien en hier in hun volle medewerking zullen ver- leenen. Het benoemde hoofd aan de Chr. School alhier, de heer v. Bemmel, hoopt met ingang van 1 Jan. 1946 in functie te treden. Thans is de heer Eugster wnd. hoofd. De heer J. L. Vries, onderwijzer aan deze school is in gelijke betrekking benoemd te Lanswoerd (Fr.)

De Sirene | 1945 | | pagina 2