WEKELIJKSCH DAMPROBLEEM Officiëele mededeelingen Distributie mededeelingen Burgerlijken Stand Binnenland No. 2 van J. C. P. KALDEN (diagram) Stand in cijfers Zwart: 9, 16, 19, 23, 26, 28, 29 (7). Wit27, 34, 36, 38, 39, 43, 44 (7). Wit speelt en wint. Oplossing no. 1. (Polman) De stand was Zwart: 13, 14, 23, 29, 33, 36 (6). Wit: 25, 34, 37, 38, 42, 44, 46 (7). WitZwart 25-20! 29x49 20x29!! 49x41. 29 x 38! 41-47 of Op 41-28 enz. volgt: 42-37, 46-41 Aardig is hier het doorslaan van schijf 25. Correspondentie-adres A. DE GRAAG, Ridderstr., HEUSDEN B. en W. hebben de noodwoning in het voormalige schoolhuis op 't Ei land toegewezen aan B. Boere. POEDEROIJEN. Bij den heer G. J. v. Giessen alhier bleef een beste melkkoe plotse ling dood in de stal. Voorzeker een schadepost. De familie de Wed. Bok ont ving het bericht, via het Roode Kruis, dat ook zij een offer hadden gebracht in Ned.-Indië, n.l. dat hun schoonzoon de heer Schreuder, officier in het Ned.- Indische leger, door uitputting om het leven is gekomen in het kamp te Thai land. Zijn vrouw bevindt zich in goeden welstand en is inmiddels bevrijd. Naar men verneemt wordt alhier een zgn. voorbeeldbedrijfje op het ge bied van Tuinbouw aangelegd, onder toezicht van de Tuinboiuwcommissie in den Bommelerwaard. Tot Eere-voorz. der Oranjever- een. „Juliana" is benoemd de E.Achtb. heer W. J. Pos, burgemeester onzer gemeente. SLEEUWIJK. In café Kolff hield Woensdag avond, de "heer Noordermeer, assistent van den Rijkstuinbouw voorlichtings dienst een lezing om tot oprichting van een tuinbouwvereeniging te geraken. Voor deze lezing bestond van de zijde der tuinders weinig animo, de vele reeds bestaande vereenigingen op dit gebied, zullen hiervan wellicht de oor zaak zijn geweest. Toch vonden een tiental der aanwe zigen het gewenscht een vereenigi.ng van "tuinders op te richten, waartoe staande de vergadering werd besloten. Op Donderdag 6 Dec. a.s des avonds om half 8 hoopt op v-erzoeK der Jong. Ver. alhier in de Ned. Herv. Kfcrk op te treden Ds. B. Eysenga uit Bab.-Brofek met het onderwerp: „De Jeugd in de Branding". Toegang vrij. Ieder woirdt uitgenoodigd deze lezing bij te wo/nen. Alhier is een werkcomité ge vormd, teneinde te trachten een plaatse lijke afdeeling van het Roode Kruis op te richten. De bewoners zullen door enkele dames worden bezocht, om deze te vragen, lid te worden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de volgende personen: J. de Bruijne, burgemeester, voorzitterJ. Delleman, secretaris; P. A. Lankhaar, penningm. Voor aangelegenheden betreffende het Roode Kruis, Jkan men zich bij één der bestuursleden vervoegen. VEEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. heeft herkozen als ouderling T. D. A. Schouten en als diaken Jac. v. d. Pol. WERKENDAM. Op Vrijdag 23 Nov. heeft in een volle kerk van de Geref. Gem. Ds. Smilde van Rotterdam gesproken over zijn wedervaren in zijn gevangenschap, doorgebracht in Amersfoort en het kamp Dachau in Duitschland. Op een preek van 20 April 1942, een preek over de gerechtigheid werd Ds. Smilde gevan gen genomen en naar het Haagsche veer gebracht. Na zeven weken volgde zijn overplaatsing naar Amersfoort en vandaar werd hij met verschillende an deren op transport gesteld naar het kamp Dachau. v Veel wederwaardigheden heeft spre ker daar beleefd, maar ook veel goede momenten voor het geestelijk leven heeft hij meeggemaakt. Hij vertelde dat er 13000 menschen stierven aan vlektyphus en ze tusschen de lijken moesten ver- keeren. Op 29 April 1945 kwam de bevrijding, was deze één dag later ge komen, dan zouden er nog vele gevan genen gesneuveld zijn, want alles was klaar om het kamp te vernietigen. Dat de bevrijding kwam op 29 en niet op 30 April was te danken aan de bevolking van Dachau, waar het kamp 5 km vandaan lag, die de Ameri kanen er opmerkzaam op maakten, dat er rookwolken boven het kamp opste gen en daardoor is er een afdeeling naar 't kamp gegaan en heeft 't stormen derhand genomen. Na vier weken is spr. eindelijk met een auto van een dokter uit Brabant weer naar Neder land teruggekeerd. De heer J. Jansen, onderwijzer aan de Herv. School alhier, is benoemd te Woerden in dezelfde functie. Uitslagen van de schaakvereen. „Het Probleem" van Donderdag 22 Nov. van klasse B. A. A. VisserM. de Heer 10; M. de HeerP. Brienen 10. De stand is als volgt: gesp. gew. gel. verl. p. gem. A. A. Visser 8 6 0 2 6 0.75 H. Katerberg 6 4 0 2 4 0.66 M. de Heer 6 4 0 2 4 0.66 P. Katerberg 6 2 0 4 2 0.33 P. Brienen 8 1 0 6 1 0.12 WOUDRICIIEM. Tot afslager is door de Coop. Visscherijvereen. alhier benoemd de heer, J. Baks Bzn. alhier. De eerste vergadering van dep tijdelijken gemeenteraad zal plaats heb ben hedenavond om 7.30 uur. Aan de orde is o.m. beëediging van de benoem de raadsleden en verkiezing van wet houders. WAALWIJK. Het Bureau Waalwijk van de Kamer van Koophandel is thans samen gesteld als volgt: J. v. Heesbeen alhier, voorz.Mr. R. v. d. Heijden, JDrunen secretaris; A. J. Smits,Dongen, groot bedrijf, en A. Snels, Dongen, kleinbe drijf leden. Ged. St. van Noordbrabant heb ben aan de R.K. H.B.S. A met 5-jari- gen cursus alhier, vroeger genaamd R.K. Hoogere Handelsschool een subsidie toe gekend van f 4500. ZALTBOMMEL. 27 Nov. was dhr. K. v. Baten burg 40 jaar in dienst bij de fa. Gebr. Metz alhier. Die dag ging niet onpoge- merkt voorbij. NUMMERCOUPURES. De Directeur van het Centraal Dis tributiekantoor te Vught maakt bekend, dat in de week van 2 t.m. 8 Dec. a.s. zullen worden uitgereikt de num mercoupures 365C voor 125 gram bis cuits per rantsoen en 482 voor 2 dl. o*f 180 gram spijsolie p. rantsoen. Deze nummercoupures zijn geldig voor detaillisten van 9 t.m. 23 Dec. a.s. en voor grossiers van 9 Dec. t.m. 6 Jan. 1946. Mededeelingen van den Distributiekring 251, Waalwijk Uitreiking Bonkaarten Voedingsmiddelen 1e periode 1946. Regeling voor zelfzorgers. BROOD. Zelfverzorgers voor het artikel brood behoeven in het vervolg de geldig ver klaarde broodbonnen niet meer bij den distfïbutiedienst in te !e\eren. In veroand hiermede wordt de ver strekking van rantsoenbonnen zout aan zelfverzorgers voor het artikel brood stopgezet. VLEESCH, MELK EN AARDAPPELEN Zelfverzorgers voor deze artikelen dienen de per artikel opgeplakte bonnen van de bonkaarten voor de 12e periode 1945 in te leveren op de dagen vermeld in het uitreikingsschema,hetwelk in dit blad van j.l. Vrijdag werd gepubliceerd. Zij worden er op attent gemaakt, dat slechts volledige bonstellen worden ge accepteerd. Het niet voldoen aan deze voorwaarden zal voor belanghebbenden nadeelige gevolgen hebben. Voorts is vereischt, dat zij, die nog in het bezit zijn van een zelfverzorgings- boekje, dit bij de uitreiking medebren gen. Agentschap Wijk. De inlevering van naamlijsten voor personen, die in aanmerking komen voor toeslag zware arbeid of zeep, vuilte arbeid kan geschieden als volgt: WIJK: Dinsdag 4 Dec. tusschen 9 en 12 uur en Woensdag 5 Dec. even eens tusschen 9 en 12 uur. Medegebracht dient te worden de geteekende naamlijst van de 13e periode en een geheel complete naamlijst v.oor de le periode. Onvolledig ingevulde lijsten worden niet aangenomen. Distributiekring Zaltbommel. SCHOENEN NOODVOORZIENING Medegedeeld wordt, dat diegene, die nog geen oproepingskaartje hebben ont vangen, alsnog in aanmerking kunnen komen voor de meisjes- en jongensma- ten van 3537. In verband hiermede moeten alle stamkaarten worden mede gebracht. Voor de gemeenten Zuilichem, Aalst, Poederoijen en Brakel zal de verkoop plaats hebben op Donderdag 6 Dec. a.s. in café Tongerlo te Zuilichem. Uitreiking nieuwe bonkaarten. In het tijdvak van 3 t.m. 24 Dec. a.s. vindt de uitreiking plaats van de bon kaarten voor de le periode 1946. De uitreiking vindt plaats voor de gemeente AALST op 3 Dec. de letters A t.m. H, 4 Dec. de letters I t.m. P en op 5 I Dec. de letters Q t.m. Z. Mede te brengen stamkaarten en in legvellen van alle gezinsleden. Zelfverzorgers moeten bovendien de bonnen voor de artikelen, waarvoor zij zelf verzorger zijn opgeplakt mede brengen. De zittingen hebben plaats van 912 en van 13.30. Aangewezen is bon 01 van de visch- kaart voor het koopen van 1 rantsoen gerookte visch. Bon 2 van de leder-textielkaart is aangewezen voor het doen repareerieh van schoenen tot een waarde van 25 gr. Tot 24 Dec. a.s. zijn de bonnen 169 en 269 der bonk. K 512 geldig tot het koopen van 21/2 liter petroleum per bon. Voor het tijdvak van 9 Dec. t.m. 5 Jan. is aangewezen bon F 02 van de Fruitkaart., tot het verkrijgen van de daarop beschikbaar te stellen hoeveel heden fruit. Deze bon is een voorlnle- veringsbon. IIEUSDEN. Geboren: Adriana M. T. M., d. van A. C. L. Verhoeven en A. G. v. Geffen Bartha A., d. van D. J. de Bruijn en N. A. HulskesMarius C. J., z. van P. M. C. v. Óijen en A. M. van BeurdenMathilde, d. van L. J. M. E. van Wagenberg en van V. M. J. Aghi- na; Johannes H. P. M., z. van J. H. v. d. Staak en M. H. de Hart; Jaco bus M., z. van J. H. v. Kapel en G. L. de BruijnCornelia M., d. van L. P. H. v. Hoften en C. C. C. v. Assel- donkPaulina L., d. van A. Sluijmers en M. M. Roza. Getrouwd: Klaas Zijlstra 22 j. en Hendrika M. de Man 24 j.Hendrik G. v. Dongen 18 j. en Rijka J. v. Belle 21 j. OverledenMargaretha D. van Oud- heusden, 86 jMaria A. E. J. Ma- lingré, weduwe van H. A. J. Verhoe ven 83 j. ANDEL. Over de maand October. Geboren: Cornelia Elisabeth Wou- terina, d. v. A. W. Schreuders en D. A. M. van Andel. Getrouwd: A. M. v. d. Pol, 27 j. en M. v. Noorloos 25 j.; D. de Waal 36 j. en D. Wijnands 27 j. De post met de Kerstdagen. De Post maakt bekend dat op de beide Kerstdagen de dienst als op Zon dag zal worden uitgevoerd. Zitting van hat Iiïim f' uni'. Op Woensdag 28 November 1945 werd door het Bossche Tribunaal de volgende maatregel opgelegd Maria van Bergeijk, geboren 30 Juli 1924, wonende te Wijk en Aalburg, was streekleidster der Nat. Jeugdstorm, marcheerde meermalen in uniform, ver richtte administratieve werkzaamheden voor de N.V.D. en collecteerde voor Winterhulp. Verdachte is geen lid der N.S.B. geweest, omdat zij de Bewe ging zag als een politieke instelling, Verd. vluchtte tijdens de Septemberda gen van het jaar 1944 naar Duitsch land. De verdediger Mr. Scheefhals; noemde verdachte een principiëel iemand die geen politiek in de jeugdbeweging wilde. Volgens de verdediger is aan verd. meermalen gevraagd om lid der NSB te worden, hetgeen zij altijd stand vastig weigerde. Het tribunaal was van meening, dat verd. zich bewust had moeten zijn, dat zij verkeerd handelde en verlengde de interneering tot 29 Mei 1946, mei ontzegging van het kiesrecht. Verstrekking van thee op 7 December. Op 7 Dec. zal een bon voor thee geldig worden verklaard, voor 50 gr. voor alle personen ouder dan 4 jaar. Vier weken later volgt een tweedei bon, eveneens voor 50 gram thee. Hoe het dan verder gaat met de distributite van thee zal afhangen van den aanvoer, want de voorraad waaruit thans ver deeld wordt, is niet meer dan voor tweemaal toereikend. De thee is ge mengd uit goede Engelsche soort en zal in één kwaliteitsklasse in den han del worden gebracht. Eau de Cologne vrij. De Directeur van het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen maakt, in overleg met den Directeur van het Rijksbureau voor chemische producten, bekend, dat de verplichting eau dfe cologne uitsluitend op recept of dokters attest af te leveren, als vervallen moet worden beschouwd. Soerabaja bezet door geallieerden. Het geallieerd hoofdkwartier te Ba tavia deelt mede, dat Soerabaja, dje derde stad van Java, nu volledig door de geallieerde troepen is bezet. Vanuit de lucht heeft -men een eva cuatie op groote schaal van Indonesiërs uit de stad waargenomen. De. Indonesi sche artillerie heeft het dezer dagen zwaar te verduren gehad. Protest van de Zuidelijke kolenhandelaren. Ongeveer 200 kolenhandelaren uit de Zuidelijke provincies hielden een protest- vergadering in den Stadsschouwburg^ fe Tilburg. Dit wegens het feit, dat sinds Augustus geen kolen meer voor de Zuidelijke provincies werden aange voerd, en een verzoek van den kring Breda om een betere kolenvoorziening geen resultaat had. Vanuit deze vergadering werd we derom een telegram verzonden aan het Rijkskolenbureau te 's-Gravenhage, waar in er op aangedrongen wordt, spoedig kolen te doen afzenden voor het Zuiden, daar anders de twee bonnen, weikei binnenkort zullen worden aangewezen, niet kunnen worden gehonoreerd. Opiniepeiling. Een belangrijke vraag waarvoor het Nederlandsche volk zich gesteld ziet, is deze: „Kunnen politieke gevangenen na hun straf te hebben ondergaan weer in de maatschappij worden opgeno men?" Een opinie-peiling verricht door de Nederlandsche stichting voor Statistiek wijst uit, hoe het Nederlandsche volk: hierover denkt. 68 pCt. is voorstander van een dergelijke terugkeer in het maat schappelijke leven, 23 pCt. is hier te genstander van, terwijl 9 pCt. der be volking geen oordeel uitspreekt. Bij het onderzoek kwam duidelijk naar voren, dat velen wel gevoelen voor reclassee- ring, doch dat men tegenover de blij vende resultaten daarvan vtelal be-, trekkelijk sceptisch staat. In het kader van een opinie-peiling omtrent de behandeling van NSB'ers en collaborateurs, welke door de Neder landsche Stichting voor Statistiek is ingesteld, werd aan een representatief éfeel van het Nederlandsche volk ook gevraagd„Mogen misdragingen in de kampen der veroordeelden gestraft wor- dfen met lijfstraffen". Dit onderzoek wees uit, dat de groo te meerderheid (72 pCt.) van ons volk tegenstander is van de toepassing van straffen, ook in het hier bedoelde ge val. Tegenover déze groep staat een minderheid van 25 pCt. der bevolking, die er onder deze omstandigheden voor stander van is, terwijl 3 pCt. der be volking zich van het uitspreken van een oordeel onthoudt.

De Sirene | 1945 | | pagina 3