INGEKOMEN GIFTEN Aanvullende Bonnenlijst Ingezonden. Plaatselijk Nieuws Nederlander of niet? BONTE MOET ER UIT VOOR MONUMENT SLACHTOFFERS HEUSDEN Motto „de Eer van Heusden c.a. spreekt' Geeft van hartegeelt spontaan „'tZijn onze dooden die daar gaan" Verstoor hun rust en vrede niet, Door kleinzieligheid; zij zingen 'tEeuwig Lied! Laatste opgave f 5642,53 N. N. 10.00 Totaal ingekomen f 5652,63 ruimers, wij, met onzen drang naar het nieuwe, het betere, het hoogere. Achter de bureaux zit nog veel puin, verder in den vorm van lasteraars en slap pelingen en deze vorm van puinruimen is zwaar, daar zijn wij terdege van overtuigd. Ook zijn wij verplicht te blijven ageeren tegen vriendjespolitiek, hielenlikkerij en bu reaucratie, waarbij het persoonlijk belang plaats zal moeten maken voor een gezond algemeen belang met den juisten man op de juiste plaats. Met deze leuze voor oogeu kunnen wij eendrachtig den strijd aanbinden totdat de overwinning ons is. (Onder verantwoordelijkheid van den Uitgever). Zij, die in staat zijn gegevens te verstrek ken omtrent bepaalde wantoestanden kun nen zich schriftelijk in verbinding stellen met den Uitgever van dit blad, thans tij delijk woonachtig te Heusden. Er wordt de laatste tijd reeds veel geschreven over ons nieuwe leger. Op bouwende en afbrekende critiek, beide zijn vertegenwoordigd. Maar na alles wat reeds geschreven is, moet ik toch nog een aanklacht indienen tegen de houding van de burgers ten opzichte van onze militairen, in 't bijzonder te genover de Oorlogsvrijwilligers. De oorlogsvrijwilligers schijnen bij veel mensen nog steeds als niksnutten en avonturiers te worden beschotuwd. Regelmatig hoort men nog over de militairen dienst spreken als over een minderwaardig iets. Nog steeds na al de ellende die we in de afgeloopen jaren hebben meegemaakt zijn er men sen die de vrijwilligers uitschelden voor stapelgek en niet goed wijs e. d. en ze dwarsbomen zoveel ze maar kun nen. Ter illustratie de volgende gevallen. Een persoon, die zich kort na de bevrijding liet inschrij'ven als O.V.W.'er werd 15 Aug. gekeurd voor Marinier en moest 4 Sept. d.a.v. naar Amerika vertrekken. Toen hij op 1 Sept., (hij was na de keuring enkele dagen ziek geweest) bij zijn werkgever kwam om zijn ontslag te nemen en zijn loon te ontvangen, was deze slecht te spreken en ontving hij zijn loon tot 15 Aug. De laatste 14 dagten was de werkgever niet geniegen om uit te betalen. Ook voor zijn vacantiedagien, die hij volgens wet-: telijke regeling nog tegoed had, werd niets betaald. Een andier geval deed zich voor met een O.V.W.'er die vanaf zijn 13e tot zijn 21e jaar zonder onderbreking bij éénzelfde werkgever geweest was. Ook hij had zich reeds kort na de ca pitulatie gemeld om dienst te nemen. Zijn werkgever was hierover zeer slecht te sprteken en schaamde er zich niet voor om dezie jongen nadat hij goedge keurd was en meedeelde dat hij over 14 dagen wierd opgeroepen, te ontslaan met de medeling, dat hij het dan maar moest weten dat hij militair werd„ Zodat ook hij de laatste 14 dagen geen loon ontving, terwijl hij genegen was, deze laatste 14 dagen nog te werken en er op het bedrijf voldoende werk was. Bovenstaande gevallen zijn geen uit zondering maar komen veelvuldig voor. Schrijver dezes die zelf ook O.V.W.'er is schaamt er zich bijna voor om Ne derlander te zijn en vraagt zich af „zijn zij Nederlander of niet?" v. d. V. A. De bonte moet eruit. Er zullen veel bonten uitmoeten, zwart- en roodbonte en ook andere runderen, die lijdend zijn aan tuberculose. Zij moeten althans wanneer zij tuberculose hebben uit de veestapel verwijderd worden, omdat zij besmettingsgevaar opleveren voor hun stalgenooten, en voor de menschen, die zich door het drinken van onvol doende of niet gekookte melk aan ern stig gevaar blootstellen. Omdat de vleesch- en melkproductie door de tbc. sterk achteruit loopt, en omdat de uit> voer van zuivelproducten daardoor be lemmerd wordt. Reeds verscheidene jaren houdt de Veeartsenijkundige dienst zich bezig met de bestrijding van de tuberculose on der het rundvee en met succes. Het aantal deelnemers aan de Rijksbestrij- ding steeg van 4000 in 1928 tot ruim 72000 in 1943. In 1928 werden dus 36000 dieren on-, derzocht, in 1943 bijna 700.000. In 1928 was het gemiddeld reactie-per- oentage 21, in 1943 was dit gedaald tot 9.34 en 67 procent der aangesloten bestrijders heeft een tuberculosevrijie veebeslag. We zijn echter nog allerminst waar we zijn willen, vooral nu de oorlog de veestapel heeft gedund, is het zaak in zoo kort mogelijke tijd weer een groote, gezonde runderstal te vormen. Nog lang niet alle veeboeren zijn door drongen van de noodzakelijkheid hun beesten voortdurend te laten onderzoe ken. De opgerichte organisatie tot be strijding van de rundertuberdulose, draagt een vrijwillig karakter. Verplich te deelneming is nog niet voorgeschre ven. Vandaar dat de Veeartsenijkundige Dienst, gesteund door het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening, een actie onder de veeboe ren begonnen is, waarvan het voor naamste onderdeel vormt de vertooning van een propaganda-film, in alle doe len van het land: „De bonte moet eruit". (Zie advertentie). HEUSDEN. Op Zondag 10 Febr. a.s. hoopt de ZeerEerw. Heer Drs. J. A. A. M. Verhoeven te Tilburg (Parochie St. An na) zijn 121/2-jarig Pastoorsjubileum te vieiten. Ter gelegenheid van dit feit,, werd j.l. Zondag door de Parochianen aan dezen zeer1 humanen herder een luiklok aangeboden, die onder groote blijken van belangstelling door Z. H.Ex. Mgr. W. Mutsaerts plechtig werd ge consacreerd/- Donderdag 31 Jan. hield de R.K. Middenstandvereeniging Heusden een algemeene vergadering. De voor zitter heette allen hartelijk welkom, spe ciaal ook de leden uit Herpt en Oud- Heusden. Verheugend was, te kunnen constateeren dat deze jonge vereeniging reeds 40 leden telt. De WelEerw. Heer Kapelaan F. Scheepens hield een lezing over het communisme. Alvorens hiertoe over te gaan weerlegde Z.Eerw. de praatjes, die de ronde deden, dat nu een R.K. Middenstander niet meer zijn inkoopen bij een Protestant mocht doen, alsbe wijs hiervan voerde spreker aan dat reeds de eerste orders van deze be- beglnnende vereeniging bij een niet- Katholieke %ma geplaatst werden. Spreker spoorde allen aan, om alle verdeeldheid te vergeten, en steeds mét onze christelijke medebroeders in vrede te leven. Na de zeer interessante en duidelijke lezing, ging men over tot bestuursuitbreiding met twee leden, hierbij werden gekozen de heeren R. de Wit en H. Leijten. Na de agenda nam de voorzitter het woord en schetste in een keurige rede hoe Heusden weer in zijn oude glorie hersteld kan worden, en deelde hierbij mee dat op Dinsdag 26 Febr. de eerste van de serie spreekbeurten gehouden zal worden, en wel over het verleden van Heusden, de nadien volgende spreekbeurten zullen het he den en de toekomst van Heusden bevat ten, (zeer actueel en belangrijk). Ie dereen is zeer welkom op deze avon den. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze zeer geslaagde vergadering. AALBURG EN I1EESBEEN. Ds. L. Trouwborst, die in Oc tober 1945 het beroep naar Hooge- veen aannam, hoopt a.s. Zondag af scheid van zijn gemeente alhier te ne men en wel des voormiddags om half 10 te Heesbeen en des nam. om 2 uur te Aalburg. AALBURG. De heer L. v. Helden alhier, herdenkt Vrijdag 8 Febr. den dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Bierbrouwerij te Heusden. ANDEL. Door de v.v. „Sparta" alhier is een Cabaret-avond georganiseerd, op a.s. Zaterdag 7 uur, waarvoor zal optreden het beroemde Trio Martini uit Rotterdam. Bovendien vermeld het buitengewone programma o.a. de klucht: „Oh, Oh, die Pillen!". (Zie verder advertentie in dit blad. Dhr. C. v. Rijswijk alhier, is aangesteld tot tijdelijk kantoorhouder te Woudrichem. AALST. De onlangs gehouden collecte voor oprichting van een monument voior Oorlogsgevallenen in de Bommeïerwaard heeft in ons dorp opgebracht het mooie bedrag van f 735,85, terwijl de vorige week gehouden collecte voor de actie „Nederland helpt Indië" opbracht de somma van f 422,60. Allen die tot het welslagen van de ze collecten hebben meegewerkt, wordt hartelijk dank gezegd. A. J. Kok heeft zijn benoeming tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk aan genomen, terwijl de heer A. van Ooijien Lzn. voor zijn benoeming tot ouderling heeft bedankt. Tot ouderling is thans benoemd Adr. v. Ooijen. Vrijdagavond a.s. om 7.30 u. hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier voor te gaan Ds. J. v. Dijk van Mon ster met als onderwerp „Jeugd in de Branding". ALMKERK. Op de j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad werd met 7 tegen 1 stem besloten tot opheffing der O. L. school dezer gemeente. Tegen stemde de heer A. B. Snoek. BRAKEL. De Schaakvereeniging alhier speelde met haar zustervereeniging uit Haaf ten een wedstrijd over 10 borden. De uitslag was: 3i/2 voor Haaften en 4i/«. voor Brakel, met 2 afgebroken partijen. De belangstelling voor dezen wed strijd, welke plaats had in het café v. Veenendaal alhier was buiten ver wachting. BOMMELER WAARD. Voor gronden, die verwilderd zijn, zal 20 kg kunstmest boven elke toewijzing, worden verstrekt. Deze kunstmest is evenwel niet gratis. CAPELLE. De bibliotheek van de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging wordt weer in orde gebracht. Verschillende boeken zijn bij de lezers blijven liggen en nu stelt de leiding dezer bibliotheek op Zaterdag 9 dezer des namiddags tusschen half drie en half vier de gelegenheid open, deze boeken in Elthato in te leveren. DUSSEN (Hank). Dhr. P. Verhoeven alhier slaag de te Den Bosch voor het examen sme denpatroon. Vrijdagmorgen omstreeks 7 uur, deed zich nabij den Polder Boerenver driet, tijdens het overvaren een on- val voor, hetwelk nog goed is afge loopen. Tengevolge van het onstuimige weer stonden er groote golven. Onze boot, die met het oog daarop wat te> zwaar was geladen, kreeg bij de eerste, golfslag een flinke lading water bin-, nen. Een tweede volgde en de inzit tenden geraakten allen te watter. De één na de ander plonste overboord, onder angstwekkend hulpgeroep. Ieder probeerde den vasten wal te bereiken. Voor de meesten viel dit niet mee, daar maar twee van de acht opvaren den de zwemkunst machtig waren. Ge lukkig werden allen, wonder boven won der van een wissen dood gered. EETHEN. Door de tuinders en fruittelers in onze gemeente, werd op Vrijdag 1 Febr. in café Smits te Meeuwen, een vergadering gehouden m'et als doel de oprichting eener tuinbouwvereeni- ging in de gemeente Eethen. Dhr. J. Blankers opende de vergade ring en besprak vervolgens de teelt- vergunningenkwestie en de kunstmest- toewijzing. Hierna behandelde dhr. A. Schilders de transportmoeilijkheden naar de veiling. De mogelijkheid tot het stichten van een veilingdepot van de veiling Drunen in het Land van Al- tena werd besproken, tevens welke teelt voor deze streek het best tjpe te pas sen is. Nadat het doel en het belang vaneen tuinbouwvereeniging uiteengezet was, ging men over tot de stemming van het bestuur. 18 personen gaven zich op als lid. Tot voorzitter werd geko zen G. v. d. Werken uit Meeuwen, tot secretaris J. Blankers uit Meeuwen en tot penningmeester J. Oerlemans uit Genderen. Rondvraag. Besloten werd den Ed. Achtb. Heer Burgemeester der gemeente Eethen, het eere-voorzitterschap der tuinbouwvereeniging aan te bieden. Ook het fietsbandenprobleem kwam ter sprake. De voorzitter zal met de betreffende instanties hierover onder handelen. Daar chloorvrije kali niet te» verkrijgen is, werd door de vereeni- voor de 2e helft van de 2e periode (3 t.m. 16 Februari 1946). Elk der volgende bonnen geef recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 602 735 250 gram jam, stroop enz. 736 f;.** 50 gram thee 737 100 gram gedroogde zuid vruchten 738 250 gram waschpoeder B 71 1 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 04 melk 1V2 liter melk B 04, C 04 melk 3 liter melk 010 aardappelen 2 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 602 835 250 gram jam, stroop enz. 836 100 gram gedroogde zuid vruchten 837 250 gram waschpoeder Bonkaarten LD, LE 602 D 04, E 04 melk 5 liter melk 510 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 12 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 12 100 gram chocolade of suiker werken X 12 100 gram chocolade of suiker werken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 Februari a.s. van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardapp. waarop eerst met in gang van Maandag 11 Februari mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan de maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen „014 of 514 vleesch" voor vleesch en „010 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. ging aangeraden, zoo spoedig mogelijk alsnog kali 50 pCt. uit te zaaien. Daar dhr. J. Blankers nog lid is van die tuinbouwvereeniging te Dussen, zal hij met deze vereeniging de moge lijkheid bespreken om te komen tot oprichting van een veilingdtepot van de veiling Drunen. Verder werd ge adviseerd om vroege aardappelen te teelen met nateeli. van spruiten en braek- peen. Ook de aardbeienteelt werd aan bevolen, vooral daar deze teelten op een bijzondere vergunning toegestaan zijn. Gezien de vele moeilijkheden, waarmee de tuinders te kampen hebben, achtte de voorzitter het noodzakelijk om weer zoo spoedig mogelijk een vergadering te beleggen en dan de hoe ren v. Gammeren en Noordermeer, tuin- bouw-assistenten van den tuinbouwvoor- lichtingsdienst uit te noodigen, deze ze vergadering bij te wonen, voor het geven van voorlichting. Besloten werd over twee weken deze vergadering te houden,, De juiste datum zal nader worden bekendgemaakt. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Het geheel was een leerzame avond en wij raden alle tuinbouwers aan, vooral de eerstvolgende vergadering bij tè wonen en zich aan te sluiten aan onze vereeniging. GENDEREN. Vrijdag 8 Febr. hoopt de Ger. Mannen vereen. „Gideon", haar jaarver gadering te houden in het schoolge bouw alhier. Alhier is een afd. opgericht van den Ned. Chr. Vrouwenbond. 's-GRAVENMOER. In de O. L. school alhier werd een Ouderavond gehouden. In deze bij eenkomst werd afscheid genomen van mej. Heetveld als onderwijzeres aan de ze school, die in gelijke functie naar Delft vertrekt. Dhr. de Roon werd be noemd tot lid van de Ouder-commissie. De A. R. Kiesvereen. „Vreest God, eert den Koning", kwam op Woensdag 30 Jan. j.l. in jaarverga dering bijeen. Na opening door den voorzitter en behandeling der ingeko men stukken werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester gela zen en werd overgegaan tot bestuurs verkiezing, wegens het aftreden van de heeren M. Hoefnagel, G. Schep en W. Versteeg Hzn. Tevens werden af-

De Sirene | 1946 | | pagina 2