Hernieuwde belangstelling voor Heusden's verleden. OFFICIEELE BONNENLIJST Officiëele mededeelingen Tuinbouw Plaatselijk Nieuws Zitting Plaatselijk Bureauhouder hebben nog dit jaar naar een ULO school of middelbare school over te gaan. De heer Schelle acht onderwijs van 2V2 dag in de week, zooals in de ge meente. thans gegeven wordt onvoldoen de. Hij vindt 't voorstel dan ook onbillijk tegenover ouders die er voor hebben geijverd, om hun kinderen buiten de gemeente bijgewerkt te krijgen en is daarom tegen het voorstel van B. en W. om de vervoerkosten in t|e trekken. De heeren v. Daal en Nieuwesteeg ondersteunen zijn voorstel om de ver voerkosten te blijven betalen. Met op één na algem. stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Dhr. v. Velthoven stemde alleen tegen. Ingevolge Kon. Besluit van 20 Nov. 1945 Stbl. F 291 is vastgesteld het besluit Tijdelijk schoolgeld lager onder wijs 1945. De tarieven enz. van het schoolgeld worden van Rijkswege be paald. Aan den Raad is slechts de be voegdheid gelaten een vermenigvuldi- gingscijfer vast te stellen betreffende het in het besluit genomen tarief. De minister van Financiën heeft bericht, dat dit cijfer in steunbehoevende ge meenten op minstens twee zal moeten worden bepaald. Hoewel de begrooting 1946 nog niet gereed is, kan thans wel met zekerheid worden aangenomen dat zij niet anders sluitend gemaakt zal kunnen worden dan met raming van een Rijksbijdrage. Voorgesteld wordt daarom fyet rmenigvuldigingscijfer op 2 te bepalen. Met algemeene stemmen wordt dien overeenkomstig besloten. Volgens het regelement van Orde voor Uwen raad geeft de voorzitter 'nadat de onderwerpen der agenda zijn afgehandeld den leden gelegenheid niet aan de orde gestelde zaken ter tafel te brengen. Indien een raadslid van de ze gelegenheid gebruik wenscht te ma ken moet zijn voorstel door tenminste twee leden worden ondersteund. In vele gemeenten is in het Regle ment van 'orde een bepaling opgeno men, dat niet op de agenda geplaatste onderwerpen niet in behandeling be hoeven genomen te worden indien zij niet een bepaalde termijn (b.v. 2 maal 24 uur) tevoren schriftelijk aan het college van B. en W. ter kennisname zijn gebracht. (Slot in 't volgend nummer). Kuikens voor Pluimveehouders. Het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren maakt bekend, dat pluimveehou ders, die niet in aanmerking komen voor een bon voor 200 kuikens, dit jaar een bestelbon zullen ontvangen voor 52 kuikens. De Plaatselijke Bureauhou ders zijn reeds in het bezit van de noodige bestelbonnen, zoodat den pluim veehouders wordt aangeraden zich tot hun P.B.H. te wenden. Pluimveehou ders, die zich vóór 10 Februari j.l. hebben opgegeven voor de levering van broedeieren, zullen een extra bon ont vangen voor 78 kuikens. Deze extra bonnen zullen tegelijk met de gewone bonnen voor 52 kuikens door de PBH's en dus niet door het bedrijfschap zooals aanvankelijk werd vermeld worden uitgereikt. Ook deze extra-toe wijzing zal niet worden uitgereikt aan hen, die reeds een bon voor 200 kui kens hebben ontvangen. Bonaanwijzing Kunstmeststof. Het Kunstmestdistributiebureau heeft, met ingang 'van Maandag 25 Februari a.s. den stikstofbon, voorzien van op druk No. 3 geldig verklaard. De reeds 'vroeger geldig verklaarde kunstmestbonnen ml. stikstof (N) 1 en 2, fosforzuur (P2 05), 1, 2 en 3 en kali (K 20), 1, 2 en 3 behouden hun geldigheid tot nader order. Voorschotten voor gedupeerden in den Landbouw. De Rijksdienst voor Landbouwher- stel heeft alle voorbereidingen getrof fen om in de periode van drie maan den, aanvangende 22 Januari, aan alle gedupeerden een aanzienlijk voorschot te ver'eenen op de nader definitief vast te stellen rijksbijdrage. Het Ministerie van Financiën heeft goedgekeurd, dat in vrij geld wordt uitbetaald maximum f 10.000 per gedupeerde, met dien ver stande, dat dit bedrag wordt vermin derd met het bedrag der eventueel reeds geblokkeerde tegoeden tot een maximum van f 5000. Indien een gedupeerde volgens de geldende richtlijnen dus voor een bij drage tot een zoodanig bedrag in aan merking komt, zal hem in ieder geval f 5000 in contanten worden uitgekeerd. Het is een gelukkige en vooruitzien de gedachte geweest van het Bestuur der R. K. Middenstandsvereeniging om eenige lezingen te doen houden over verleden, heden en toekomst van Heus- den. Dit getuigt van inzicht en een moderne kijk van deze jpas opgerichte vereeniging. Dinsdagavond om 8 uur vond de eerste lezing in deze serie plaats, ge hóuden door Pater dr. Heijinan, Ord. Praem. van de Abdij van Berne te Heeswijk, onder den titel „Heusden en omgeving in het licht der geschie denis". Het is geen toeval dat deze lezing werd voorgedragen door een Pater Norbertijn, want de geschiedenis van genoemde Abdij is nauw met die van Heusden verbonden. Dc Eerw. spr. heeft het licht der geschiedenis inder daad doen schijnen en in verschillende opzichten een nieuw licht met de kracht van een schijnwerper. Het betoog werd ingedeeld in een politiek en kerkelijk overzicht. In het eerste gedeelte gaf Pater Heij- man een overzicht van de oudste ge schiedenis der stad, waarin hij haar wederwaardigheden en de Heeren van Heusden besprak. Hierbij toonde hij zich een waar historicus, volkomen op de hoogte met de nieuwste historische onderzoekingen, die meermalen een hieuw licht op de feiten hebben gewor pen. Ook de oorsprong van het wapen van Heusden werd uitvoerig behanaeid, waarbij hij het bekende gedicht van Bilderdijk „Het Wiel van Heusden" voorlas, dat van een meer romantische opvatting getuigde. Na de pauze werd de kerkelijke ge schiedenis naar voren gebracht. Als een belangrijk historisch punt werd aange voerd dat uit een oorkonde van 709 op één na de oudste die Holland be zit blijkt, dat Willibrord in dien tijd in deze omgeving werkzaam was. Na de situatie in de Middeleeuwen schetste de' Eerw. Pater het tijdvak der refor matie, met als belangrijke figuren de geboren Heüsdenaar Gijsbert Voetius en zijn tegenstander pastoor v. Gruns te Vlijmen. Hierna volgden nog in het kort de wederwaardigheden der oude kerken van Heusden, Herpt en Hedik- huizen. Tot slot gaf Pater Heijman nog een korte samenvatting in den vorm van een aansporing onder den zinspreuk: Meer kennen doet meer liefhebben. Zijn peroratie kwam hierop neer: Op het oogenblik staat Heusden min of meer in het teeken der algemeene belangstelling. Dit moet worden benut. Thans moet worden aangepakt, ook net verleden. Mochten er personen zijn die Heusden vooruit willen werken laten zij dit doen zonder zich te storen aan tegenwerking. Terloops werd hierbij nog gewezen op het groote nut der heemkunde. Op een desbetreffend verzoek gaf de Eerw. Pater nog een kort overzicht van de bestaande literatuur met be trekking tot degeschiedenis van Heus den, waarin belangstellenden zich kun nen verdiepen om hun zucht naar meer kennis te bevredigen. (De ZeerEerw. Heer Pastoor leidde Pater Heijman op korte, kernachtige wijze in en sprak ook een hartelijk woord van dank. Samenvattend kunnen we zeggen, dat dit voor veel toehoorders een belang rijke avond is geweest, interessant en leerzaam en zij die de lezing gemist hebben mogen er spijt van hebben. Pa ter dr. Heijman beheerschte zijn on derwerp volkomen en uit zijn voordracht bleek, dat hij telkens zich moest in houden om zijn stof doorgewerkt te kunnen krijgen. De belangstelling was groot en ve len zien zeker reeds vol verwachting uit naar de lezing over „Het Heusden van heden en zijn toekomstmogelijkhe den" die Mr. Dr. J. B. Sens in den loop van Maart voor dezelfde vereeni ging zal komen voordragen. Tomatendag te 's-Gravenhage. Voor de Tomatentelers van ons land zal een Tomatendag worden gehouden in Houtrust te 's-Gravenhage en wel op 7 Maart a.s., aanvang 10 uur. Een viertal deskundigen zullen een lezing houden over de teelt en afzet. Voor de tomatentelers in het Land van Altena zal getracht worden een vrachtauto beschikbaar te stelUen om dezen dag bij te wonen. Voor deelname kan men zich opge ven t.m. Zaterdag 2 Maart a.s. bij: De Ass. v. d. Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst: J. Noordermeer, C 50 te Gamere.n en J. v. Gammeren, 122, Rijswijk (N.Br.). Zitting te Heesbeen-Doeveren en Veen komt te vervallen. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat de wekelijksche zitting vun den Plaatselijk Bureauhouder voor de gemeenten Heesbeen-Doeveren en Veen is komen te vervallen. De laatste zitting is gehouden op 27 Febr. De wekelijksche zitting in de gemeen te Wijk en de gemeente Eethen zal voorloopig worden gehandhaafd. HEUSDEN. Op uitnoodiging van de Ned. Herv. J. V. „Eben-Haëzer" alhier, hoopt heden Donderdagavond half 8 in de Chr. Bewaarschool te spreken Ds. A. v. d. Bosch uit Well-Ammerzoden over het onderwerp „Dr Getuigen van Jehovah." Gezien dit zeer belangrijke onder werp wordt op een drukke opkomst (ook van de jongeren) gerekend. Zaterdagavond zullen de Tempo Boys uit Drunen, in de zaal van den heer P. Verheij alhier een uitvoering geven. Gezien den goeden naam die dit gezelschap in Heusden en omgeving geniet, wordt een druk bezoek ver wacht. Met ingang van 9 Febr. jl. is 'djoor het Hoofdbestuur 'dier j\ T.T. Inspectie Breda, .onze stad genoot, de heer TC. A. Deurloo, aangesteld als biesiteller bii het P.T.T.-kantoor alhier. AALBURG. Heden, Donderdagavond om 7 uur hoopt de Ring „Wijk" van J. V. in de Herv. Kerk alhier samen te ko men. Behalve leden der vereenigingen zijn ook belangstellenden hartelijk wel kom x ANDEL. Het diene de aandacht niet voor bij te gaan wanneer binnen de palen van 't Land van Altena zich een comité formeert, welke 't initiatief neemt tot organisatie van avonden waarin muziek- minnend, doch hiervoor geisoleerd pu bliek,. gelegenheid tot hooger muzikaal genot geboden wordt. Dat dit comité ook inderdaad meerdere kracht van zich kan laten gelden dan uitsluitend de letter van haar reglementaire doelstel ling bleek j.l. Vrijdag. Door 't muziekpaedagogisch cachet van haar op muzikaal hoog plan staand debiet heeft zij haar streven onomstoo- telijk kenbaar gemaakt. Moge Altena's publiek, alhoewel in kleiner kring aan wezig door weersgesteldheid, hiervoor middels het optreden van de zangeres Jeanne Verschoor en den pianist Henk Hak ontvankelijk zijn gebleken, zij on dersteunde tevens de toekomstige plan nen van dit comité. Velen zullen dezen zelfs met vreugde geconcretiseerd zien. Jeanne Verschoor beschikt over een stem vermogen, Welke door haar warme muzikaliteit en zuivere gedragenheid ve len bekoren moet. Hetgeen wel bleek, doordat het publiek haar tot een toe gift noopte. De pianist Henk Hak gaf dezen avond getuigenis van een pianis tisch goed beheerschte vertolking wel ke zijn hoogtepunt vond in een der Po lonaise's van Chopin. Eveneens zijn be geleiding der zangers verdiene lof. Zij deze avond de eerste in een reeks welke 't Land van Altena een aantal artistieke belevingen zal schen ken waarvan 't tot nog toe arm was, hetzij deze latent waren. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. B. Mans, is als verpleegster naar In- dië vertrokken. -Wegens heerschende mazelen onder de jeugd, zijn 4 klassen der Bijz. School alhier gesloten. ALMKERK. De op de taxatiemarkt alhier geleverde paarden, kunnen door de Boe renleenbank uitbetaald worden. BABILOMëNBROEK. Dinsdag 19 Febr. had alhier in de Ned. Herv. Kerk de jaarvergadering plaats van de Jongel. en Meisjesver. Om 7 uur opent de voorzitter, de heer v. d. Brugge met een toespraak en gebed de vergadering. Door de sec'r. en penningm. van beide vereenigin gen werden de jaarverslagen gelezen. Hierop volgde de Bijbelinleiding, die handelde over Genesis 44, gegeven door Mej. M. de Graaf f, waarop een be- voor de tweede helft van de 3e periode 3 t.m. 16 Maart 1946) Elk der volgende bonnen geef recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 603 060 t m. 066 Algemeen 800 gr. brood 067 Algemeen, 200 gr. bloem 068 Algemeen, 400 gram suiker 069 Algemeen, 125 gram boter 070 Algemeen, 250 gram margarine 071 Algemeen, 100 gram vet 072 Algemeen, 100 gram kaas B 16 Reserve, 800 gram brood B 17 Reserve, 1 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602 029, 030, 031 vleesch, 100 gr. vleesch 025 aardappelen, 2 kg aardappelen A 10 melk, lx liter melk B 10, C 10 melk, 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 603 560, 561 Algemeen, 800 gram brood 562 200 gram bloem 563 Algemeen, 500 gram suiker 564 250 gram boter 565 125 gram margarine 566 100 gram kaas D 16, D 17 Reserve, 400 gram brood E 16 Reserve, 500 gram rijst of kindermeel D 18 Reserve, 1 ei Bonkaarten LD, LE 602 529, 530, 531 vleesch, 100 gr. vleesch 525 aardappelen, 1 kg aardappelen D 10, E 10 melk, 5 liter melk Tabakskaarten enz. T 15 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 15 100 gram chocolade of suiker werken X 15 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) De bonnen voor melk en aardappe len zijn geldig tot en met Zaterdag 9 Maart a.s. Voor de week van 10 Maart t.m. 16 Maart a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak, versnaperingen huishoudzeep en zachte zeep. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Maart a.s. worden gebruikt met uitzondering van de bon*, nen voor vleesch, melk en aardappeleti - waarop eerst met ingang van Maandag 4 Maart mag worden afgeleverd./ Op de bonnen voor kaas zal uit sluitend buitenlandsche kaas worden geleverd. langrijke bespreking volgde. Het ver dere van deze vergadering werd afge wisseld door zang en voordracht, wat zeer goed in den smaak viel. Het zou ons te ver voeren om alles weer te geven, doch één voordracht willen we toch vermelden en wel „Het bombar dement van Andel", gegeven door A. v. d. Beek. Hoe ontroerend schetste spr. de gebeurtenis van het voor ons nog zoo kort in het geheugen liggend oor- logstooneel, waardoor door ons allen zooveel leed geleden is. Na een slotwoord door den voor zitter en het zingen van het le vers van Gezang 180, eindigde de voorzitter met gebed. CAPELLE. Ds. J. T. Doornenbal te Keste- ren heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Door den hoogen waterstand in de omgeving van 's-Gravenmoer als gevolg van een doorbraak van een kade heeft de waterstand aan de Zandschel en in de Dreef in onze gemeente een abnormale hoogte bereikt, zoodat zeer uitgestrekte gebieden geïnundeerd zijn. Ds. A. Vroeg in de Weij, predikant der Ned. Herv. Gem. a. d. Loonschen- dijk, ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Elburg. GEXDEREN. Op Zaterdag 2 Maart hoopt de Chr. Landarbeidersbond een ledenver gadering te houden in de O. L.. School te Eethen. SM

De Sirene | 1946 | | pagina 2