Plaatselijk Nieuws Burgerlijken Stand VERSLAG Het Groot Bommelsche ziekenhuis in den oorlog. Albert H., z. van W. C. v. Stalborch en A. KroeseWouterina A., d. van v R. J. Timmermans en A. G. v. d. Pas Jenneke A., d. van P. Snijders en D. M. v. Pelt; Johanna L. M., d. van Th. Smits en A. v. Vught; Cornelis J., z. van N. P. Oerlemans en C. v. Heijst Antonia, d. van L. de Rooij en C. Ver- duijnJohan, z. van P. Nieuwenhuizen en C. Verduijn. Getrouwd: A. Chabot, 24 j. en W. W. Treffers 25 j.; J. H. Muis, 21 j. ên H. Mouthaan, 20 j.; G. P. v. Tilborgh, 27 j. en G. M. Akkermans, 27 j.; M. Bax, 22 j. en M. P. Rijsdijk, 20 j.; C. J. C. Zuidam, 24 j. en J. v. Dongen 23 j. Overleden: L. Bogers, 11 m., z. van M. Bogers en M. v. Dongen; H. Mouthaan, 57 j., echtg. van H. M. de Lint; C. J. Mandemakers, 6 w.; d. van M. H. Mandemakers en A. van Wijlen; J. v. Oosterhout, 71 j.; echtg. van A. Swart; C. v. Zelst, 74 j., echtg. van J. VerduinN. v. d. Hoeven 57 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK, Over de maand januari. Geboren: Cornelis, z. van J. Pruijsen fC en A. v. d. Meijden; Franciscus J. T.< M., z. van J. Ch. T. de Clerck en A. A. v. Amelsfort; Jan A., z. van J. H„ v. Herwijnen en M. G. Vink; Johanna,, d. van M. van Herwijnen en H. Ver schoor; Catharina G. R., d. van M. v. Maastrigt en C. G. R. v. d. Meijden; Dirk, z. van P. den Besten en L. Ippel Johanna, d. van P. Verschoor en J.. A. M. Morée; Teuntje C. B., d. vani H. v. Andel en H. N. Ottevanger. Overleden: Peter Kamp, 70 j. echtg.' van G. SprangersHendricus C. de Graaff, 71 j. echtgenoot van Anna C: v. d. Dag; Rokus v. d. Stelt, 5 m.; Teuntje Baggerman, 63 j., echtgenoo- te van A. P. v. ElzelingenPeter de Pender, 77 j. wedn. van P. de Graaf. s-GRAVENMOER. Geboren Wilhelmina Maria, d. van F. S. Kerstens en F. A. Dek kers Wilhelmina Maria, d. van J. J. Blom en M. van Moersbergen.1 OverledenJ. Dekkers, wed. van P. Blom; J. Blom, echtg. van J. Ie Cessie. KERKWIJK. Over de maand Januari. Geboren: Adrianus G., z. van C. J. den Drijver en M. C. v. Loon. Getrouwd: Albert Brugmans, 29 j. en Jantje J. v. Loon 28 j. v Overleden: Johannes A. Slegh, 75 j., weduwnaar van A. E. S. Heijstek; Jannigje C. P. Slegh 78 j. echtgenoote van H. de Haas; Roelof Quick, 30 j. RIJSWIJK. Overleden: Joost de Zeeuw, 70 j. WERKEND 131. Ondertrouwd: Wouter G. v. Kooij, 33 j. met Govertje Visser, 24 j. Getrouwd: Willem A. Colijn, 32 j. en Maaike H. Roubos, 24 j.; Teunis H. Admiraal, 25 j. en Engeltje Kuup, 21 jaar. Geboren: Wilhelmina P., d. van P. v. d. Heuvel en C. J. W. de Heer. Getrouwd: Jan v. Heijst 32 j. en Jannigje v. d. Heuvel, 33 j. Geboren: Maria S. d. van Cornelis Westerhout en Metta Groeneveld. Ondertrouwd: Aart Bakker 23 j. en Saartje Koomans v. d. Dries 25 j.; Jo han H. Ippel 29 j. en Antonia C. Wes terhout 25 j.; Jan A. de Koning 24 j. en Maaike v. d. Stelt 21 j. Getrouwd: Hendricus Kuijpers 27 j. en Neeltje Willemina Visser 24 j. WOUDRICHE3I. Over de maand Januari. Geboren: Cornelia, d. van J. Lievaart en C. Struik; Michiel, z. van L. de Vis ser en C. F. v. d. Gouwe; Leendert,, z. van L. Coinbee en H. A. de Vries; Bastiaan P., z. van Adam v. Vugt enl G. WesterlakenMaria J., d. van 'J. de Joode en C. v. HaaftenAnita A. C. W., d. van W. Baks en C. A. v. Muilwijk. Ondertrouwd: Emil E. Severson, 21 j. en Franciska Viveen 19 j.; Pieter J. Bos 21 j. en Maria J. v. Straten 21 j Overleden: Hendrika W. Groeneveld, 70 j. echtgenoote van W. Baks; Lijntje Havelaar 59 j.; Joost Verdoorn 78 j., echtgenoot van T. Vink. de gemeente Dusaen. Deelde me de, dat de streek vanaf de brug bil Heus den tot die bij Keizers- veer, een afstand van ongeveer geneesheer en één wijkverpleeg- X\J K.M., slechts beschikt over een ster op een aantal zielen van 6000. Het strekt tot genoegdoening', dat door dit noodziekenhuis in den toestand een belangrijke verbete ring is verkregen. Spr. dankt allen namens de gemeente Dussen, die hebben medegewierkt, om dit hos pitaalschip hier te krijgen. van de vergadering van het Groene Kruis te Brakel e.o., gehouden op 20 Februari 1.1. in de O. L. school te Brakel. De voorzitter opent met een woord van welkom deze vergadering en doet enkele mededeelingen betreffendé de afgeloopen jaren. Spr. zegt dat een moeilijke tijld is doorgemaakt. Het ma gazijn is niet aangevuld kunnen wor- worden daar er niets was te krijgen. Aanvulling is dan ook dringend noo- dig. Wegens huwelijk van Zuster Ho ving is .thans aangesteld Zuster v. Rijs wijk. Mevr. Westenborg-Hoving had met ingang van 15 Mei 1945 ontslag ge vraagd, doch heeft tot 1 Febr. 1946 deze functie waargenomen, totdat Zr. v. Rijswijk haar taak overnam. Bestuur en leden zijn Mevr. Wes tenborg-Hoving veel dank verschuldigd wegens haar liefdevol werk aan de haar toevertrouwde patinëten. Als blijk van waardeering is haar dan ook een geschenk aangeboden waarmede de ge- heele vergadering zich kon vereenigen. De Voorzitter deelt mede dat na de laatste vergadering twee bestuurs leden zijn overleden en vraagt hiervoor een moment stilte waaraan op eerbie- dige wijze staande wordt' voldaan. Uit het jaarverslag van Mevr. Wes tenborg-Hoving over het afgeloopen jaar blijkt, dat z!ij 2663 verpleegbezoeken 688 tuberculose huisbezoeken, 524 zui gelingen huisbezoeken, 7 maal assistentie heeft verleend aan Dr. v. Steenis, 13 maal Eerste hulp bij ongelukken, 3 maal laatste hulp heeft verleend en 1 keer bij ziekentransport aanwezig was. In Brakel werden 25 zittingen voor 53 kinderen, waaronder 40 nieuwelin gen. In Zuilichem 13 zittingen voor 22 kinderen waarvan 12 nieuwelingen, gehouden. Niet minder dan 276 arti kelen werden door haar uit hef maga zijn afgegeven, waarover, zfij tevens het toezicht hield. Haar werkzaamheden tijdens de be zetting werden door de duitschers zeer bemoeilijkt, mede door het vorderen van gebouwen, waar zij haar werk zaamheden verrichtte. Eenige malen is zij door de duitschers vastgehouden, doch werd gelukkig telkens na eeni ge uren weer vrijgelaten. Hieruit blijkt dat haar werk niet altijd prettig was. Spreekster heeft echter bij haar eer ste jaarverslag in Mei 1942 gezegd: Ik zal mijn beste krachten geven voor de bevolking hier van de Bommeler- waard en het Groene Kruis werk zal steeds in het midden mijner belangstel ling staan en waar ik kan en mag za| ik steeds iedereen vol liefde en toe wijding hulp en bijstand verleenen. Hierin is zij dan ook zeer zeker geslaagd. De Voorzitter bracht Mevr. Westen borg-Hoving dank voor haar uitge bracht verslag èn voegt daar een bij zonder woord van dank aan toe voor haar mooie en goede werkzaamheden verricht in het belang van vele patiën ten. Hij hoopt dat Zr. v. Rijswijk op dezelfde wijze mag doorgaan. Door den penningmeester wordt re kening en verantwoording gedaan over de jaren 1943 en 1944, waaruit blijkt dat over 1943 een batig saldo valt te boeken van f 1594,27. Over 1944 een nadeelig saldo van f990.14 valt te - constateeren. De Voorzitter brengt dank aan den penningmeester voor zijn accuratesse en zegt bij geruchten te hebben vernomen, dat deze zijn functie wil neerleggen. De penningmeester zegt dat dit heele- maal geen geruchten zijn, doch dat hij wegens gevorderden leeftijd zijn werk aan jongeren wil toevertrouwen. Ook de secretaris meent wegens hoo- gen ouderdom als zoodanig te moe ten bedanken. fn de vacature van H. v. Wijgerden wordt als bestuurslid gekozen, dhr. S. Muilwijk, die zich bereid heeft ver klaard deze benoeming te zullen aan nemen. Bij de rondvraag vraagt Mr. v. Dalen of in den vervolge de ultnoodigiagen voor de te houden vergaderingen niet schriftelijk kan geschieden. Toevalliger wijze is hij er achter gekomen dat het hedenavond vergadering was en zoo zijn er nog meer leden die nergens van af wisten. De voorzitter zegt dat hier mede altijd al moeilijkheden zijn ont staan doch zegt toe dat in den ver volge een en ander schriftelijk zal ge schieden en verzoekt den secretaris hier van aajjteekening te doen maken in de notulen. Hierna sluiting. 6 September 1944 w;as bovengenoemd ziekenhuis verplicht te evacuéeren. De directrice Zr. Bakkenes, verhaalt de burgemeester, vertrok in der haast met een klein aantal ernstige patiënten naar Neerijnen, alleen het aller noodzakelijk ste meevoerend, waar het gasthuis tot 12 Dec. bleef werken. Vanzelfsprekend, dat de gebouwen te Bommel beschadigd en geplunderd werden en tengevolge der beschieting leden ze veel. •s. Daar Zaltbommel in de frontlinie lag, duurde het veel langer dan men verwachtte eer het Gastihuispersoneel met zijn zieken kon terugkeeren. Over- dagg lag de brug te Z'altbommel oijder vuur: daarom had de terugtocht des nachts plaats. Was Zr. Bakkenes met enkele patiënten geëvacueerd, met 53 keerde ze terug, alsmede met een staf van helpsters. Dit aantal was zeer aangegroeid door oorlogsslachtoffers in de Bommeler- waard. Als chirurg moet hier, om zijn verdienstelijk werk, dr. Bartlema, ge noemd worden. Het ziekenhuis te Nee- rijnen werd bestemd voor zieken en ouden van dagen. Het was een afgekeurd concentratie kamp. Licht- en watervoorziening moes ten geregeld worden en bedden moesten worden aangevoerd, daar de zieken op den grond móesten liggen. Het aantal patiënten alhier bedroeg gemiddeld 160 per dag, plus 50 man personeel. Ofschoon alles met convooien uit Zaltbommel gehaald moest worden, was de voedselpositie goed te noemen. De Bommelsche apotheker de Jong, zorgde voor geneesmiddelen of deze werden uit Amsterdam gehaald. Een apart gebouwtje werd tot operatieka mer ingericht. Ook werd er een barak gesticht voor besmettelijke ziekten. Na de onderwaterzetting moest het kamp weer ontruimd worden, en alles werd in het ziekenhuis te Bommel op genomen. AALST. Woensdag 20 Febr. vergaderde de afd. Aalst-Nederhemert van den B.O.G. in café Gijbe aan de Rietschoot. Bij matige opkomst, van Nederhemert waren zelfs geen leden aanwezig, open de adviseur, de heer Ruger, bij verhin dering van den voorzitter, deze verga dering, waarna door den secretaris de notulen gelezen werden. Vervolgens kwam aan de orde, het vraagstuk van de kleine boer, dit naar aanleiding van een lezing door Ir. Hui- zinga over dit onderwerp gehouden op het onlangs gehouden weekend van de B.O.G. te Ingen. Hierop werd door de leden nog al critiek uitgeoefend, waaruit bleek dat men het met de ver schillende gezichtspunten van den Rijks- landbouwconsulent niet eens is. Verslag werd uitgebracht over de exploitatiekosten van een aardappel- sproeimachine. Het bleek dat een der gelijke machine in onze omgeving zeer zeker rendabel kan werken. Besloten werd dan ook gezamenlijk tot aan schaffing over te gaan. Zij, die hier be lang bij hebben, kunnen zich opgeven bij den secretaris, ook niet-leden. Voor de te houden grasHndkeurin- gen blijkt veel animo te bestaan. Als keurmeesters voor andere afdeelingen zullen fungeeren C. Loef, P. Vernooij en O: v. Trigt. Twee leden zullen voor de volgende vergadering op 7 Maart onderwerpen behandelen. Nadat nog ge legenheid gegeven wordt gezamenlijk de rassenlijst 1946 te bestellen, volgt de gebruikelijke rondvraag en sluiting. Op de 1.1. Vrijdag in de O. L. school gehouden ledenvergadering van het Groene Kruis, Aalsrt waren door het zeer slechte weer slechts enkele leden aanwezig, toen de voorz. Dr. v. Stenis de vergadering opende, waarna de secretaris, de heer Weststrate de notulen der laatstgehouden vergade ring las, welke onder d|nk werden goedgekeurd. De rekeningen over de jaren 1943 en 1944 werden in beste orde bevon den. Daar t de penningmeester niet aan wezig was gaf de voorzitter nog een overzicht van de ontvangsten en uitga ven. Uit het jaarverslag van Zr. Ho- vink bleek, dat niettegenstaande zij ook met groote moeilijkheden te kampen heeft gehad, vooral met haar vervoer middelen, dat zij toch steeds zeer ac tief werkzaam is geweest. In verband met haar huwelijk heeft zij per 1 Febr. 1946 ontslag genomen. Als haar op volgster is thans tijdelijk benoemd Zr. v. Rijswijk. De voorz. deed nog enkele meededeelingerl betreffende het materi aal. Deze is niet erg rooskleurig, daar nog al wat door oorlogshandelingen is verloren gegaan en ook is afgestaan aan oorlogsgetroffenen, terwijl men al enkele jaren niets heeft kunnen aan schaffen. Bij de rondvraag worden nog enkele huishoudelijke zaken besproken, waarna de voorzitter deze slecht be zochte vergadering sloot. WERKENDAM. Vrijdag i Maart a.s. hoopt zuster Keldermans "den 'dag te her denken, dat zij voor 'i 21/9 jaar als wijkverpleegster in dienst trad 'bji Het Groene Kruis alhier. Haar, wier handen in al die jaren zoo veel verlichting 'en hulp 'hebben gebracht, zoowel aan piatienten als aan gezinnen, magj het iop dien dag niet aan belangstelling! ont breken. De voetbalvereen. „Koz. Boys" hoopt Zaterdag 2 Mjaart voor haar leden en Zaterdag 9 M,aart voor het publiek een cabaret-revue „Koz. Boys Vooruit" op te voeren, be nevens zang en schetsjes, alles door eigen leden. Als conferen cier hoopt Antonio" op te tre den. 1 Vrijdag 1 Maart, des 'nam. half acht 'hoopt voor 'de Christ. Hist. Unie in de Nutszaal te spre ken, de Weled. Gestr. 'Heer 'H. W. Tilanus, voorz1. der Chr. Hist. Unie en Lid der Tweede Kamer, met het onderwerp „De 'huidige politieke toestand." Laten vooral hen, die ernst maken met hun Chr. beginsel, deze belangrijke ver gadering! bezoeken. De jongleren moeten beslist niet achterblijven. Gezien de groote populariteit van dezen spreker, die enkele jaren geinterneerd is geweest, en 'het actueele onderwerp, wordt een groote opkomst verwacht. Ingezetenen van Werken dam en den Biesbosch, 'die door oorlogsomstandigheden schade aan ïiursraA'd enz.' hebben geleden en deze schade bij de Schade-Enquête Commissie hebben opgegeven, kun nen op hun vordering een voor schot ontvangen. Belanghebbenden kunnen zich vervoegen bij pen ambtenaar van het D.B.V.p. die zitting houdt in de bestuurskamer van het Nuts ge bouw op 26, 27 en 28 Februari van 10.3012.30 uur en van 24 uur voor Werkendam' en in de school aan de Kievitswaard op 5 en 6 Maart van 24 uur nam. voor den Biesbosch. Medegebracht moéten wordende Tweede Distributiestamkaarten van alle gezinsleden, het aanslagbiljet personeele belasting1, trouwboekje en indien aanwezig, schadekaart en insohrijvingskaart van de Scha- de-Enq. Commissie. Belanghebbenden worden, in hun eigen belang, er op gewezen, zich te melden bij den TXIB.V.O. ambtenaar, daar deze aanmeldin- en verband houden met de, in e naaste toekomst, uit te reiken spaarboekjes qp de Nederlandsche Middenstandsbank. CAPELLE. Over de maand Januari. Geboren: Geertruida J., d. van G. M. v. VuurenMaria J., d. van W. C. v. Beek en H. G. v. d. Schans; Johannes M. J., z. van J. Brent en J. P. Valk Marinus A.„ z. v. J. v. Loon en M. C. Mandemakers; Hendrik- je J. w., d. van W. M. Mandemakers en M. C. Zwart; Christina D. M., d. van D. Pruijssers en J. VosJo hanna W., d. van A. Kuijsten en P. Dekkers; Arie A., z. van P. v. d. Schans en P. de Raad; JöhaMna A., d. van J. P. Brouwers en J. de Rooij; ZUILICHEM. Geboren: Janna C., d. van J. W. v. Tongerlo en A. C. v. Zanten. Ondertrouwd: A. B. Verhoeks en E. Koren; C. D. v. Mourik e» A. A.^ Hobo. Getrouwd: Cath„ v. Loopik en A. Schep. Overleden: H. C. v. Brakel en C. D. Kosters. V

De Sirene | 1946 | | pagina 6