TWEEDE BLAD OVERAL Officiëele mededeelingen In i o ft' behoorende bij „DE SIRENE" van Donderdag 26 September 1946. DE WALVISCHVAART. HET SCHIETEN OP POSTDUIVEN. EXPORT VAN GROENTEN NAAR DUITSCHLAND. Plakt MEN MET VERKRIJGBAAR BIJï Boekhandel Firma VEERMAN, Heusden. In 1612 gingen de eerste Nej derlarudsche walvischvaarders naar het Noorden om de kostbare wal- vsich-traan te winnen. Den laatsten tijd heeft de walvisch'vaart echter groote vorderingen gemaakt door het gebruik van fabriekssebepen, waarin vooral de Noren een groot aandeel hebben gehad. De fabriekssehepen, waarop zich een traankokerij bevindt en waar de walviseh dus onmiddellijk in zijn geheel 'verwerkt' wordt, worden begeleid door de zgn. „catchers" aan boord 'waarvan zich de '„gun- ners" bevinden ,die met een har poenkanon jacht maken op de wal- visschen. Teneinde te voorkomen, dat de zee zou worden leegglevischt, heb ben verschillende landen, waaron der ook Nederland, een overeend- komst gesloten, waarbij zij zien verplichtten eenige beperkende be palingen in acht te nemen blij de walviseh vangst. Nederlandis in 1945 lid geworden van de wal-t vischvaartconferentie en heeft deze bepalingen mede onderteek end. De heer J. H. Wijnand, chefi redacteur van den Economischen Voorlichtingsdienst, besprak dezer dagen in een radiorede het ont-? staan en de ontwikkeling van de op 22 Februari 1946 Opgerichte Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart. In 1944 werd het initiatief ge nomen door den heer A. M. Ver-J sluys, Directeur van de Amster dam sc'he Droogdok-Mij., die zich na de bevrijding in verbinding1 stelde met eenige andere geïnte resseerden en een commissie vormr de, die zich naar Oslo begaf om aldaar informaties in te winnen en rapporten op te stellen. De neer Wijnand schetste $1 ie moeilijkheden, welke men'had met de financiering door de ontstane blokkeeringsmaatregelen en waar deerde de welwillende medewer king van Prof. Dieftinck', die het mogelijk maakte alles vlot te doen verloopen. In October £.s. zal dan ook de „Willem Ba rend sz" uitvaren om tijdig in het Zuidpoolgebied aan wezig te kunnen zijn. Men rekent ojp een opbrengst van pl'm. 20.000 ton traan, welke als onmisbaar worden beschouwd voor de Neder landsche voedselvoorziening. Biokkeering van bonnenschuld. Het blijkt, dat ondanks het hier voor bestaande verbod in vele ge vallen detaillisten vleeschwarenvan fabrikanten betrekken of hebben betrokken, zonder hiervoor toewij zingen in te leveren. Teneinde de moeilijkheden, die hierdoor ontstaan zijn, te kunnen oplossen heeft het Bedrijfschap voor Vee en V'leesch, in overleg met het Centraal Distributiekan toor, bepaald, dat tot nader order de bonnenschuld van afnemers aan fabrikanten, zooals deze op ^Sep tember 19^6 bestaat, zal worden geblokkeerd. Dit wil zeggen, dat van ^Sep tember 1946 af de afnemers geen toewijzingen aan hun leveranciers mogen zenden ter vermindering van de bonnenschuld, welke op genoemden datum bestond. Uiteraard mag geen nieuwe bon nen-schuld worden gevormd hier op zal streng worden foe,gezien. Het gevolg hiervan is derhalVe, dat de schuld, die op 14 S(eptem{- ber 1946 aan leveranciers bestond tot nader order ongewijzigd blijft bestaan. Verdere mededeelingen omtrent de afwikkeling van deze schuld zullen nog volgen. Veiling en rooiïng van knotwilligen en vrucht- hoornen. De Directeur van het JStaats.- boschbeheer heeft ingaande 1 Oc tober 1946 een algemeene vergun ning verleend tot velling en root ing van .knotwilligen en vrucht- boomen - met uitzondering van dkkernooten alsmede tot velling van grienden en tot het kappen van het opperhout van knotwil-' gen. Inlevering van eieren. Teneinde een regelmatige voor ziening met eieren in de naaste toekomst te waarborgen, is el'k'e pluimveehouder verplicht in het tijdvak van 1 September 1946 tot 1 Januari 1947, alle leverbare eie ren welke hij van zijn kippen en/of eenden raapt, bij een erkenden ver zamelaar in te leveren. Hieronld>er vallen niet de eierenj, bestemd voor eigen gezinsverbruik. Het Bedrijf schap voor Tl urm vee en Eieren kan eventueel uitzonderingen toe staan. v Voorts is in djt Tweede Inleve- ringsbesluit «de bepaling opgeno men, dat pluimveehoudiers, die daartoe van het bed rijf schap ver gunning hebben gekregen, broed- eieren mogen leveren aan kuiken- broeders. De pluimveehouder dient bij de aflevering een afleverings- formulier in tweevoud u|iit te schrij ven. Het origineele exemplaar is voor den kuikenbroeder en het duplicaat moet de pluimveehouder zelf bewaren. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar het Voedsel- voorzieningsbLad no. %7 van 24 September 1946. Vervoerverbod van eieren. Met ingang van 21 September is het vervoer van eieren verboden. Zooals bekend, was tot nu toe het vervoer van geringe hoeveel heden (tot 25 stuks) ook aan par ticulieren zonder vergunning toe gestaan. In het vervolg zullen slechts eieren mogen worden ver voerd, welke door de vereischte formulieren zijn gedekt. Het houden van pluimvee. In de maatregelen ten aanzien van het houden van pluimvee is een vereenvoudiging gekomen. Volgens de oude bepalingen mocht iemand alleen pluimvee aanhou den, wanneer hij in het bezit was van een door het Bedrijfschap voor Pluimvee en eieren afgegeven ver gunning. Thans mogen particulie ren zonder vergunning ten hoog ste tien stuks pluimvee aanhou den. t Voor personen, die een landd bouwbedrijf exploiteeren mag dit totaal de vlijftig stuks niet over schrijden. Voor hen, aan wie m 1946 door of namens het Bedrijf schap voor Pluimvee en Eieren een kuikentoewiijzing te hunnen na me werd uitgereikt voor 130 kui kens, mag het aantal zonder ver gunning aan te houden stuks pluimvee maximaal 75 stuks bed ra-' gen. |Op overeenkomstige toewij zingen voor 200 kuikens; mogen thans 125 stuks pluimvee worden aangehouden. Het verbod geldt eveneens niet voor personen, die in het bezti zijn van een vergun ning tot het houden van pluimvee, afgegeven door of namensi ge noemd bedrijfschap, en vermel dende het aantal stuks volwassen pluimvee ,dat ten hoogste mag worden aangehouden tot een door het bedrijfschap vast te stellen tijd stip. In alle andere gevallen is een vergunning van het Bedrijf schap voor Pluimvee en Eieren vereischt. Voor nadere bijzonder heden wordt verwezen naar het Voedselvoorzieningsblad no. 66 van 21 September 1946. Eieren voorloopig nog niet vrij. Nu het aantal legkippen in, ons land dezen 'winter tot ofngev'eer 9 'millioen stuks zal Qploopen, 'kan een stijgende productie van, .eieren worden verwacht. De jaarproduc tie wordt geschat op «ongeveer 1300 millioen eieren. Ernstig «is overwogen of het onder 'deze om standigheden niet wenschelijk zou zijn de distributie van -eteren op te heffen, termeer daar «de huidige regeling allerminst bevredigend kan worden genoemd. Slechts spo radisch kan een bon voor een ei word en ..aangewezen en «de zwarte handel tiert op «dit terrein als on kruid. Ook hier speelt echter de prijspolitiek een beslissende rol. Hoewel het aantal kippen in de nabije toekomst een behoorlijke productie waarborgt, bestaat om trent een ruim aanbod gedurende de wintermaanden geen enkele ze kerheid. Ongunstig winterweer zal de productie van de jonge kippen onmiddellijk ernstig benadeelen, zoodat, wanneer thans die handel in eieren zou worden vrijgelaten, de vraag ongetwijfeld het aanboid ver zou overtreffen, met als1 gevolg een onverantwoordelijke stijging der prijzen. Dieze ontwikkeling is, evenals bij het fruit, ondier dei huidige economische verhoudin gen, onaanvaardbaar. Zoolang het aanbod niet eenigszins met de vraag in overeenstemming is, zal in vele gevallen en zéker op het terrein van de voedselvoorziening ingrijpen der regeering noodza kelijk zijn. Teneinde bii "het vrijla ten van den handel in eieren een maatregel waartoe de over-( heid zoo spoedig mogelijk wenscht over te gaan verzekerd te zijn van een verantwoord prijspeil, zul len in de komende maanden eenige voorraden worden aangelegd, waarmee aan de te verwachten enorme vraag van het publiek, in dustrie, restaurants en broodjes- winkels, gedurende den eersten tijd na het opheffen der distributie kan worden tegemoet gekomen. Daarna hoopt men de behoeften uit de normale productie te kun nen dekken. Óp deze wijze wordt ook de verstrekking van voldoen de hoeveelheden eieren aan zieken tegen redelijke prijzen gewaar borgd. Verwacht wordt, dat in het begin van het voLgend jaar vol'-i doende voorraden aangelegd zul len zijn, terwijl dan tevens de toe nemende productie van eieren in het voorjaar bet geschikste mo ment bepaalt voor het vrijlaten, yan den handel. In dit licht moet ook worden gezien de afgekun-i digde verplichte inlevering van eie ren door pluimveehouders, even als het very oer s verbod, waardoor de voorgenomen voor raad vorming zal worden vergemakkelijkt. Men dient er bij het beoordeelen van de hoeveelheden, welke uit onze productie beschikbaar komen, rekening mede te houden, dat de export van eieren een niet te ver- waarloozen deviezenopbrengst ver tegenwoordigt. Voorts gaan be langrijke hoeveelheden naar zie kenhuizen en sanatoria, terwijl voor de levensmiddelenindustrie eveneens eieren noodig zijn. Ook voor broeddioeleindten, verbruik door kippenhouders en voor ver lies dienen belangrijke hoeveelhe den van den consuimptievoorraad te worden afgeschreven. Geen enkele tak' van sport heeft tijdens de bezetting meer geleden dan de duivensport. Slechts een klein percentage der dertig tot veertigduizend liefhebbers heeft het gewaagd zich aan het bevel „al- geheele afslachting" niet te storen en eenige kostbare rasduiven te laten onderduiken. Welk groot ge vaar hieraan verbonden was, zal iedereen begrijpen. Toen de bevrijding kwam was er slechts een klein getal duiven overgebleven en iedere liefhebber toog er pp uit om weer eenigieduif- jes te bemachtigen. België, de ba kermat van de duivensport, waar de dpi ven niet behoefden te worg den afgeslacht, was de hoop onzer liefhebberij. Van daaruit, alsook van Engeland, werd onze duiven- kolonie opgebouwd. Zelfs de leek zal nu begrijpen, welke waarde de duiven voor den postduivenhouder hebben. Toch schijnt dit niet voldoende bij jeen ieder te zijn doorgedrongen, want sedert de patrijzenjacht is geopend, vallen vele duiven alis slachtoffer. Bewijzen? Deze zijn er overvloedig en overtuigend, want bij velie lief hebbers komen duiven gewond, doorzeefd van hagelkorrels op het hok terug, bij anderen blijven dui ven van het hok weg. Slachtoffers van een wreeden jager. Beseffen deze niet welke schade zij berokJ 'kenen aan de duivensport en wel ke groote teleurstelling zij bren gen bij de liefhebbers? Ik zou zoo door kunnen gaan met het opsommen van klachten over het schieten onzer duiven, waarvan er dit jaar honderden het slachtoffer zijn geworden. De schade welke men hierdoor onze sport berokkend is niet te becijn feren, want wie kan $le waarde van een kampioenduif, of van een waardevolle kweekduif bepalen? Wij doen een beroepeerstens op de politieautoriteiiten, om! eens een oogje in het zeil te houden, vodral in de velden, want daarvan komen de meeste klachten. Verder doen wij een beroep op d«e bevol king en vragen de aandacht aan menschen, die nogal veel in de velden verkeer en, daar waar, gij hoort schieten, let op of dit niet op Eostduiven gebeurd, vaak is dit et geval. Stel ons in zoo In geval in kennis, zoodat maatregelen ge nomen kunnen worden. Tenslotte doen wjiil een dringend beroep op de jagers, om in hun vereenigingen en op bijeenkomsten speciaal te wijzen op de groote waarde van onze postduiven, wij vragen hen, onze smeekbede „Spaar onze duiven", onder de aandacht van hun collega's te bren gen en vertrouwen, dat ons be roep niet tevergeefs zal zijn ge daan. Postduivenvereniging „Tot Weerziens" Werkendam. Zooals reeds is medegedeeld, is de afzet van onze doorgedraaide groenten naar de Britsche bezet tingszone in Duitschland met in gang van 12 September j.l. her vat. Het is verheugend, dat hier door aan het overschot van onzie late zomergroenten toch nog .een nuttige bestemming kan worden gegeven. In het algemeen geeft deze afzet-regeling slechts uit «een sociaal oogpunt voldoening, daar de economische zijde van dezen ex port door het pnzekere karak-f ter en door den lagen vergoedings- prijs geen basis voor 'een gezond herstel van onzen export van tuin bouwproducten kan vormen. In dit opzicht is het dezer dagen afgeslo ten accoord met de Engelsche re geering voor de levering van win tergroenten aan Duitschland onge twijfeld gunstiger. In deze overeen- f

De Sirene | 1946 | | pagina 5